Navratilova heeft baat bij nieuwe aanpak Gerard Veldscholten heeft geen last van Tour-koorts Veendam kan fluiten naar sportkleding CeidóeSoivumt SPORT Maradona welkom in Argentijns elftal 'Don Leo' hoeft geen cent van Real Madrid jj Seles moet minder kreunen Ccidbc Courant ROOKS OF ROCHE? Zestien Nederlanders in Tour WOENSDAG 1 JULI 1992 BUENOS AIRES De schorsing van vijftien maandan vanwege cocaïinegebruik zat er van nacht voor Diego Maradona op. Argentijnse bo bo's en de internationals hebben laten weten, dat hij welkom is weer voor het Argentijns elftal uit te komen. „Als hij beslist in het voetbal te rug te keren doe ik de doos open en geef hem de Aanvoerdersband", zei Julio Grondona, voorzit ter van de Argentijnse Voetbalbond. Ook Oscar Ruggeri, de interim-aanvoerder, wil graag dat de 31-jarige voetballer terugkeert als aanvoer der van het nationale elftal. Maradona heeft ge zegd, dat hij niet meer voor het Argentijnse elf tal wil uitkomen. Hij wil alleen nog graag spelen woor de plaatselijke club Boca Juniors. Aan een terugkeer naar Napoli denkt Maradona al hele maal niet. MADRID Het vertrek van Leo Beenhakker kost Real Madrid geen geld. De Nederlander, die maandagavond na overleg met voorzitter Mendoza zijn ontslag indiende, liet weten dat hij bij zijn vertrek geen (financiële) voorwaar den heeft gesteld. Zijn contract bij Real liep nog twee jaar door. Ook de Joegoslaaf Radomir An tic verlaat de technische staf. „Ik vertrek zon der een cent op te eisen", aldus de voormalige bondscoach van Oranje. „Het seizoen is drama tisch afgelopen. Ik stap op omdat ik Benito Flo- ro, die met nieuwe ideeën komt, niet in de weg wil lopen. Ik hoop dat Real in de toekomst weer het niveau haalt dat bij de club hoort. Als Floro wil, ben ik altijd bereid hem met inlichtingen bij te staan. Ik ben niet teleurgesteld in de ma nier waarop Real de zaken heeft afgehandeld". Jorginho sportiefste Elf miljoen voor Laudrup HAMBURG De Braziliaanse voetballer Jorginho (27) van Bayern München is door de wereldvoetbalbond (FIFA) on derscheiden met de Fairplay- prijs. Jorginho krijgt de onder scheiding en 45.000 gulden voor zijn voorbeeldige optre den zowel op als buiten het voetbalveld. Vorig jaar ging de prijs naar de Brit Gary Line- ker. De Fairplay-prijs voor een instituut, waarde 90.000 gul den, gaat naar de Spaanse voetbalbond. Deze federatie spande zich volgens de FIFA het meest in om de internatio nale Fairplay-campagne onder de aandacht van het publiek te brengen. MÜNCHEN Brian Laudrup speelt volgend seizoen in de Italiaanse competitie voor Fioren- tina. Manager Uli Hoeness van Bayern Mün chen verklaarde gisteren, dat de transfer rond is. De Duitse topclub, die afgelopen jaar zeer te leurstellend presteerde, ontvangt ongeveer elf miljoen gulden voor de Deense international. Laudrup volgt zijn vriend Stefan Effenberg naar Fiorentina. Voor de blonde Duitser betaal de de Italiaanse club ruim acht miljoen gulden aan Bayern München. De Duitsers investeerden direct een gedeelte van de inkomsten. Bayern bereikte overeen stemming met Borussia Dortmund over de af koopsom voor verdediger Thomas Helmer, die nog een contract tot juni 1994 had bij de num mer twee van de Bundesliga. De international wisselt van club voor een bedrag dat tussen de zes en acht miljoen gulden ligt. Hij tekent een contract voor vier jaar. Uit de kleren voor Barcelona WELLINGTON - De Nieuwzee- landse zwemster Toni Jeffs heeft een striptease georganiseerd, waar van ze de opbrengst gebruikt om uit zending naar de Olympische Spelen mogelijk te maken. Acht vrouwen gaan vandaag in de hoofdstad Wel lington uit de kleren, met het doel 2500 Nieuwzeelandse dollars te ver zamelen. Geïnteresseerden dienen vijftien dollar entree te betalen. Jeffs vertelde dat sommige mensen haar het geld voor een kaartje zon der tegenprestatie hebben gegeven. „Toch wil ik iedereen aanmoedigen gewoon te komen. De show is niet vies, maar louter ontspanning". Verlies Albertville honderd miljoen PARIJS - De Franse eerste minister Pierre Beregovoy heeft gisteren be kendgemaakt dat de Olympische Winterspelen van Albertville een verlies, hebben opgeleverd van 280 miljoen frank (bijna 100 miljoen gul den). De Franse overheid zal daarvan driekwart voor haar rekening ne men. Het resterende kwart komt op het conto van het departement Sa- voie. Dat gebeurde volgens een uit gegeven verklaring om de lokale be volking niet al te zwaar te belasten. Het verlies wordt bescheiden ge noemd in vergelijking met het totale budget van de Spelen. Dat wordt ge schat op bijna vier miljard frank (1400 miljoen gulden). LONDEN - Beide knieën zijn op de operatietafel flink opgelapt, maar doen het beter dan vijf jaar te rug, zegt ze zelf. Ander halve week terug in East bourne sloeg ze liggend op de grond nog een winnend punt en nog een balletje achter haar rug langs. Dat ziet Martina Navratilova andere speelsters nog niet zo gauw doen. „En die zijn nog lang geen 35". Of een tiende Wimbledontitel er van komt is de vraag, maar de Koningin van Wimbledon •bereikte gisteren wel voor de vijftiende maal de laatste vier in Londen. Natuurlijk vertoont het Wimbledonmonument ou- derdomsverschijnselen. Het gezicht is aan het tanen, de ar men en benen peziger dan tien jaar terug, het gezicht gete kend door jaren van zware geestelijke en lichamelijke in- spanning en het lichaam heeft meer rust nodig dan vroeger. Het is juist haar kracht dat ze dat onderkent. Daarom staat ze nog bij de wereldtop en leeft ze het woord stoppen zelf ïog nooit in haar mond geno- men. Ze denkt er nog niet aan om van Wimbledon te schei den. De aftocht van Ivan Lendl eer gisteren vindt ze een school voorbeeld van eigen schuld, dikke bult. „Hij werkt te hard. Speelt de hele tijd alleen maar tennis. Ik denk dat hij zijn li chaam niet genoeg rust geeft. Als je in de dertig bent reage ren de lichaamscellen gewoon niet meer zoals ze dat doen als je twintig bent. Dat is gewoon een gegeven. Lendl zou hier van iets moeten leren". Noviteiten Navratilova was nooit angstig voor noviteiten- die haar zó lang mogelijk aan de top kon den houden. Ze onderwierp zich aan een streng dieet en niemand in het vrouwencircuit 'heeft zo'n uitgebreide staf om de geestelijke en lichamelijke fitheid op peil te houden als zij. Tegenwoordig houdt ze zich aan een zogenaamd schema van actieve rust. Op Wimble don doceerde ze die nieuwe vi sie. „Je kunt meer blijven presteren door minder te doen. In plaats dat ik mijn lichaam volledig afpeiger, train ik te genwoordig nog maar vijf da gen per week en neem ik het weekeinde vrij. Iedere vijfde week neem ik een week com plete rust. Vroeger kon ik dat niet, dan voelde ik me altijd schuldig als ik een week niks deed. Nu weet ik dat mijn li chaam dat nodig heeft". Haar voorbereiding op haar twintigste Wimbledon deed ze volgens die nieuwe denkwijze. Ze heeft baat bij die nieuwe aanpak. Ze kwam pas een week voor Wimbledon naar Engeland en speelde dit jaar maar vier toernooien. Tot vori ge week maandag speelde Na vratilova maar twaalf partijen. Ze won wel twee van de vier toernooien, waardoor ze haar wereldrecord van meeste toer nooizeges naar 159 titels tilde. Alleen in Tokyo was Gabriela Sabatini in de finale te sterk en in Hilton Head in de Verenigde Staten verloor ze tweeënhalve maand geleden verrassend in de derde ronde van Natalia Zvereva. Vakantie Daarna ging ze op vakantie naar Hawaii en trainde vervol gens op het gras van Hilton Head. En zorgde vooral voor voldoende 'actieve rust'. Het gravelcircuit in Europa liet ze schieten. „Ik wilde helemaal fris in Londen aankomen. Ik heb het nooit eerder zo gedaan, maar op je 35-ste moet je din gen toch steeds op een nieuwe manier proberen te benaderen. Als ik alles nog zo zou doen als toen ik 24 was, zou het niet werken". Vooralsnog werkt de aanpak. Want na Manuela Maleeva, Barbara Rittner, Yayuk Basu- ki ging gisteren ook Katarina Maleeva eraf. Alleen Monica Seles scheidt haar morgen nog van een twaalfde Wimbledonfi- nale. Maar of ze het haalt of niet, ze voelt zich een buitengewoon gelukkig mens op haar 35-ste. Beter dan vorig jaar toen haar relatie met Judy Nelson op de klippen liep en ze haar ex- Er waren flink wat noviteiten voor nodig, maar Martina Navratilova kreeg het als 'oudje' voor elkaar bij de laatste vier te komen. Ze is blij met haar overwinning op Katarina Maleeva. FOTO: AP LONDEN De discussie over het gekreun van Monica Seles laait weer op. Gisteren maande de Nieuwzeelandse umpire Da vid Crymble haar in de kwartfinale-partij tegen de Frangaise Nathalie Tauziat tot het maken van 'minder lawaai'. Na afloop klaagde Tauziat over het gekreun van de als eerste geplaatste speelster. „Ze moeten er een eind aan maken", zei Tauziat, doelend op de. Women's Tennis Association (WTA). „Er klagen meer tennis sters over, maar de WTA durft niks te zeggen over Seles". De speelster zelf meent niets te kunnen doen aan haar gekreun op de baan. Ze heeft het altijd al gedaan tijdens haar partijen en vindt het zelfs onredelijk, dat dit verwijt in dit stadium van het toernooi wordt gemaakt. Overigens won Seles gisteren vrij gemakkelijk van Tauziat die slechts vier games wist te pakken (6-1 6-3). Een groot gedeelte van de dag verregende het tennis op Wimbledon gisteren. Een enkeling kwam dat goed uit en men greep de gelegen heid aan om wat achterstallige nachtrust goed te maken. FOTO: AP vriendin bij wijze van alimen tatie vier miljoen dollar en een huis in Aspen moest meege ven. In Engeland vragen ze alles, dus ook daarover. En Navrati lova antwoordde keurig: „Ik vind het wel prettig om op me zelf te zijn. Mijn leven is tegen woordig erg simpel en als ge volg daarvan ben ik een stuk gelukkiger. Ik speel tennis en doe voor de rest wat ik zelf wil. Doe de was en de vaat. Ik ben een gelukkige vrijgezel, als je dat zo zou willen noemen". Ook al betrad ze tientallen ma len eerder het centre court van Wimbledon morgenmiddag zal ze toch weer even de kriebels krijgen als ze de baan opstapt. „Omdat het de beste plaats is om tennis te spelen. De hele atmosfeer van het oude sta dion en het feit dat alles erom heen groen is, geen reclame borden, niks. Alleen dat groen. Het is de meest ideale plaats ter wereld om te tennissen". En Navratilova weet dat ze kan rekenen op de steun van alle 13.000 toeschouwers, want de koningin is zo populair dat ze bij haar entree op de courts in Londen al bijna staande ova ties krijgt. Bang voor de ver schrikkelijke Seles, al ander half jaar winnares van alles wat er te winnen viel, is ze niet. „Waarom zou ik bang zijn. Het is geen boksen. Ik moet die bal raken, niet Monica". Er wordt beweerd dat ze nog steeds voor het geld speelt. Na vratilova omringde zich in haar professionele loopbaan die in 1975 begon met zoveel mensen dat de 35 miljoen gul den die ze aan prijzengeld ver diende nog altijd niet genoeg schijnt te zijn om rustig van te gaan genieten. Dat willen de geruchten tenminste. Omdat ze lesbisch is en daar altijd rond voor uit kwam is ze nooit erg gewild geweest als recla me-object. Maar wie haar de af gelopen anderhalve week zag spelen, weet dat ze speelt om dat ze er lol in heeft. „En om dat ik zelf en niemand anders bepaal, wanneer ik stop", pa reerde ze gisteren fel, toen de vraag wanneer ze eindelijk zou stoppen voor de duizendste keer in de afgelopen tien jaar werd gesteld. „Ik ben fitter dan veel twintigers en zolang mijn lichaam het houdt ga ik door". VEENDAM - Bij het ontwaken in een Spaans hotelletje was hun enige bezit nog het ondergoed dat ze 's nachts in bed aanhadden. De profvoet ballers Dick Lukkien (20) van BV Veendam en Rick Slor (20) van FC Groningen zijn, op door reis naar hun vakantie adres in Benidorm, be stolen door een Spaanse bende. De twee voetballers waren in gezelschap van hun Veen- dammer vrienden Evert Velt (31) en Rutger Nieuwold (19) die ook zijn beroofd. Luk kien en Nieuwold zijn inmid dels platzak en zonder baga ge terugkeerd in Veendam. Slor en Velt worden zaterdag terugverwacht. De brutale roofoverval vond op de heen reis plaats in de Spaanse badplaats Cambrils. Onge veer vierhonderd kilometer verwijderd van hun eindbe stemming. De schade is volgens de ont goochelde Lukkien aanzien lijk. Per man zijn de voetbal lers voor tweeduizend gul den kwijt geraakt. Paspoor ten en rijbewijzen zijn terug gevonden en door de politie bij de voetballers afgeleverd. „Maar naar onze kleding kunnen we fluiten. We zijn echt alles kwijt. Broeken, blouses, t-shirts, schoenen, tassen, eten, een verrekijker, noem maar op. We hebben ter plaatse nog enkele kle dingstukken gekocht en daarna zijn we spoorslags te ruggereden naar Veendam" Slor en Velt zijn nog wel naar hun vakantieoord afgereisd, maar voor Lukkien en Nieu wold was de lol er af. Getipt „Ik kan het niet bewijzen, maar ik vermoed dat de ben de is getipt dat er Nederlan ders bij het hotel waren. Op ons verzoek om een hotelka mer met uitzicht op de auto's werd namelijk niet inge gaan. Terwijl die mogelijk heid er wel was. Daardoor hebben de dieven onge stoord hun slag kunnen slaan. We reden in lease-au to's van BV Veendam. De schade aan de voertuigen is gelukkig nog beperkt geble ven. Alleen de deuren zijn vernield". Zowel Lukkien als Slor zijn ook al hun sportkleding toe behorende aan BV Veendam kwijtgeraakt. Beide spelers dienen zich maandag bij huii werkgevers te melden voor de eerste training ter voorbe reiding op het nieuwe sei zoen. „We wilden ons op het strand van Benidorm voor bereiden op het nieuwe sei zoen. Die mogelijkheid is ons brutaal ontnomen", al dus Lukkien. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 19.12 uur: Studio Sport met tennis. Wimbledon, 22.15 uur: Stu dio Sportjournaal. BBC 123.25 uur: Tennis, Wimbledon. Duitsland 123.05 uur: Sport extra met tennis, Wimbledon Superchannel, 20.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport met onder meer paardesport, autosport en volley bal. MORGEN Nederland 3, 15.00 uur: Studio Sport met tennis, Wimbledon BBC 114.50 uur: Tennis. Wimbledon. BBC 2,10.00 uur: Tennis. Wimbledon, 11.50 uur: Cricket, derde testmatch En- geland-Pakistan en aansluitend tennis, Wimbledon, 17.00 uur: Tennis op Wim bledon; cricket, derde testmatch Enge- land-Pakistan en atletiek, Grand Prix wedstrijden in Stockholm. Duitsland 3, 14.05 uur: Paardesport, CHIO concours hippique Aken RTL+, 14.00 uur: Tennis, Wimbledon Sportnet, 08.00 uur: Sport met onder meer paardesport, golf en autosport Eurosport, 09.00 uur: Sport met onder meer paardesport, atletiek en basket bal. (ADVERTENTIE) TOUR DE FRANCE - WEDSTRIJD Wie zit er in uw favoriete rennersploeg? Zaterdag 4 juli a.s.: grandioze Tour de France wedstrijd met ruim f 16.000,- aan prijzen De Leidse Courant-Eigen Tour wordt mede mogelijk gemaakt door: europa eHpre/s OLDENZAAL - Hoe dichter de Tour de France voor de deur staat, hoe meer het bij de honderd duizenden wielerfans be gint te kriebelen. Merk waardigerwijs heeft de vo rig jaar gestopte Gerard Veldscholten daar geen last van. De Oldenzaler was dan welis waar in 1984 nog de beste Ne derlander en mocht zich ook in zijn vijf andere Franse rondes een van de subtoppers noe men, hij heeft driekwart jaar na zijn laatste kilometer als prof geen last van heimwee naar de grillige Tourmalet of naar l'Alpe Huez, waar ooit zijn naam op de weg stond gekalkt. „Toch kan ik echt niet zeggen dat het bij mij geweldig begint te jeuken nu allerlei voormali ge ploegmakkers binnenkort weer aan de Tour beginnen", zegt de 33-jarige oud-coureur over de wielerstrijd die zater dag begint. Nog geen jaar geleden zat hij nog volop tussen de wielen, maar Gerard Veldscholten heeft dat leven momenteel reeds ver achter zich gelaten. Zo nu en dan kijkt hij nog eens naar een uitslag van een klas sieker, of vangt hij wat beelden op van een etappekoers. Maar als hij eenmaal op de praat stoel zit, is hij niet meer te hou den. Dan vloeien de verhalen en anekdotes met een snelheid van vijf kwartier per uur uit zijn mond. Over kamergenoot Vanderaerden die zich met al lerlei komische stunts de woe de van menige hotelhouder op de hals haalde of over de tragi sche lèvensloop van zijn ex- ploegmakker Johan van der Velde, die verslaafd raakte aan de drugs. Nee, Veldscholten wil nog wel eens een avondje gezellig wat terugblikken, maar een be zoekje aan het NK of zelfs de jaarlijkse Ronde van Olden- zaal is niet meer aan hem be steed. „Ik heb nog een etappe plaats in Olympia's ronde be zocht, maar eerlijk gezegd deed het me niet veel. En het NK voor de profs? Dat is een van de domste wedstrijden van het jaar. Daar zien ze me niet, want ik weet precies hoe het in elkaar zit. Het is één groot complot". Jachtig „Ik ben inderdaad snel afge wend. Ik werk nu hele dagen bij een rijwielzaak in Borculo, ben dan om zeven uur 's avonds thuis en leef dus heel regelmatig. Vroeger was je vaak één, twee of meer weken van huis, in de weekenden ook meestal. Je moest altijd koer sen en trainen. Het was een jachtig bestaan, je werd ge leefd. Hotel in, hotel uit, van daag in Spanje, morgen in Bel gië. Nu heb ik het rustig. Ik had nog een paar jaar door kunnen gaan. maar er was geen nieuwe ploeg toen ik bij Telekom wegmoest. Ach, er was toch een keertje een eind aan gekomen en ik had nu ook DEN HAAG Henri Manders is niet opgenomen in de Tourse lectie van Helvetia, zijn Zwitserse werkgever. De 32-jarige Ne derlander is door ploegleider Paul Köchli als reserve aangewe zen. Manders, die in 1985 een etappe won, zou zijn zevende Ron de van Frankrijk rijden. In totaal nemen zestien Nederlanders deel aan de 79ste editie van de „Grande Bouclé", die zaterdag met een proloog begint in San Sebastian. Drie van hen debute ren: Bouwmans, Den Bakker en Kokkelkoren. De zestien zijn: Van Aert, Den Bakker, Breukink, Van Poppel (PDM), Kokkelko ren, Maassen, Nijdam, Rooks, De Vries (Buckler). Harmeling, Jan Siemons, Theunisse, Wijnands (TVM), Pieters, Van der Poel (Tulip>, Bouwmans (Panasonic). nog de leeftijd om een andere baan te zoeken". „Om weer bij de amateurs te gaan fietsen, lijkt me niets, dan moet ik weer veel trainen. Waarom zou ik dat doen? Vroe ger deed je dat om prof te kun nen worden. Nee, ik ga niet zo maar wat rondrijden. Ik train een keer of drie per week een beetje af en daar blijft het nu bij". De nuchtere Tukker heeft ook niet veel gemerkt van het beruchte 'zwarte gat' waarin voormalige topsporters dik wijls lijken te vallen. „Gerrit Vixseboxse van de Vereniging van Beroepsrenners vertelde me dat er mogelijkheden voor mij waren om cursussen te vol gen, maar dat wilde ik niet. De bond zelf doet verder niets. Als prof doe je alles voor hen. Je probeert je onder hun vlag zo goed mogelijk uit te sloven, maar als je stopt, krijg je van hen geen enkele hulp. Dus oriënteerde ik me maar zelf op mijn volgende loopbaan. Ik dacht na over wat ik zou willen en wat ik zou kunnen. Je was dus als een soort kleine zelf standige wel een vrij leventje gewend. Om dan in een vast ritme te komen, is niet gemak kelijk. Maatschappelijk gezien heb je tien jaar stil gestaan. Als je solliciteert en je zegt: 'Ik was tien jaar beroepswielrenner', hapt men heus niet meteen toe. Maar je karakter is wel ge vormd, je hebt veel meege maakt, deed een boel mensen- Gerard Veldscholten: „Theunisse, Van der Poel, Delgado, Andersen ze hebben allemaal gesnoept en beweerden allemaal onschuldig te zijn". FOTO: PERSUNIE kennis op en daarmee kun je best wel wat bereiken, ook al moet je dan op je tweeënder tigste jaar onderaan de maat schappelijke ladder begin nen", concludeert de Oldenza ler, die aan de wielrennerij geen vrienden heeft overge houden. Verhuiskaartje „Ik kreeg vandaag een ver huiskaartje van Gerrie Knete- mann. Dat vond ik leuk. Met Rob Kleinsman en Herman Snoeijink kon ik altijd goed opschieten. Nee, ik zie nie mand meer, heb nu andere kennissen. Toen onlangs dat dopinggeval van Ludo de Keu lenaar bekend werd. heb ik hem gebeld. Hij vertelde me eerlijk dat hij had gepakt. Meerdere keren. Hij wilde presteren, bijblijven, maar be sefte dat hij ooit tegen de lamp zou lopen. Zo zijn er inderdaad nog veel meer. Theunisse, Van der Poel, Delgado. Andersen: ze hebben allemaal gesnoept en beweerden allemaal on schuldig te zijn. Maar als je zelf gefietst hebt, weet je hoe het zit. Er staan soms zulke grote bedragen op het spel, dat som migen haast vanzelf aan de do ping gaan". Veldscholten wil er liever niet uitvoerig over uitweiden. Zo als de meeste profs na hun loopbaan. Ze spugen niet graag in de bron waaruit ze zelf ooit gedronken hebben. „Nee. zelf heb ik nooit gepakt, reed altijd naturel. Er komt nog een leven na de beroepsrennerij. Als ik later wat oploop, weet ik zeker dat het niet van het fiet sen komt. Ik ben benieuwd hoe bepaalde renners over en kele jaren lichamelijk in el kaar zitten".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13