li Zelfvertrouwen is terug bij Jolanda van Ruyven Bondscoach Hans Horn tempert optimisme SPORT Bettine Vriesekoop verruilt Tempo Team voor het Brabantse land Volleybaldag voor Afrika £eidóc6ou/umt WOENSDAG 1 JULI 1992 DEN HAAG - Een buitenlands avontuur lijkt steeds aanlokkelij ker voor een tafeltennisser in de eredivisie. De uittocht van toppers en subtoppers holt de competitie in de hoogste nationale klasse uit tot een bedenkelijk niveau. Gisteren sloot de transferdatum voor de mannen en vrouwen in de eredivisie. De één had z'n zaakjes al voortjdig op een rij, de ander moest in allerijl een overeenkomst aan gaan met een nieuwe club. Het zijn de jaarlijks terugkerende rituelen tegen het einde van de maand juni. Bij de mannen scheelt het niet veel meer of het peil is tot een diepte punt gezakt. In de komende na jaarscompetitie zouden de spelers van Blauewe Werelt wel eens de grootste moeite kunnen hebben met motivatie-problemen. Het team uit Apeldoorn met onder anderen Paul Haldan en de gebroe ders Van Spanje is dé favoriet voor de titel nu Tempo Team door het gebrek aan een geldschieter vrijwel z'n hele bataljon zag ver trekken. Kopman Danny Heister gaf de voorkeur aan het Parijse Fontenay. Een wat merkwaardige keuze van de nationaal kampioen, omdat Fon tenay geen enkele speler van allure herbergt. Tweede man Casper Mol heeft eveneens z'n biezen gepakt, nadat hij van de vooralsnog uit zichtloze financiële mogelijkheden van Tempo Team op de hoogte werd gebracht. Mol verkast naar La Cipale in het Belgische Ciney. Eveneens in Wallonië en niet eens zo ver daar vandaan speelt Trinko Keen, de nationaal speler die ooit teamgenoot was van Mol. Vriesekoop Bettine Vriesekoop verruilde de Amsterdamse vereniging voor het Brabantse OKI, tevens haar per soonlijke sponsor. Vriesekoop. die genoegen neemt met een plaats in de eerste divisie, krijgt gezelschap van Frank Boute (gekomen van Bartok), Stanley Verbeek en Erwin van Roovert. De enige die Tempo Team trouw blijft is Marco Elferen. Hij moet zich in een danig verzwak te formatie (Reinier Paetzel, John Scott en Ottmar Fransisca van ZTTC) zien te handhaven in de ere divisie. Meervoudig nationaal kam pioen Bert van der Helm legde zijn functie als trainer neer bij Tempo Team, maar blijft er nog wel be schikbaar als speler. Niet alleen Frankrijk en België zijn in trek bij de spelers, maar ook Duitsland heeft een grote zuig kracht. De competitie bij de ooster buren geldt algemeen als de sterk ste in Europa. Ook voor wat betreft de dukaten alsmede het doorgaans professionele karakter van de clubs is het verblijf er aantrekkelijk te noemen. Met name om die redenen trokken eerder al Gerard Bakker jr. en Peter Paul de Vrind (ex-Scylla) over de grens. Emily Noor, uit het tweede team van Tempo Team, en Mirjam Hooman van Scylla volg den hun voorbeeld. Noor komt ach ter de tafel bij DJK Vfl Willich en Hooman ging een overeenkomst aan met TuS Glane. Rug toe Hooman is niet de enige die Scylla de rug toekeerde. Michel de Boer richtte zijn blik op het Limburgse Bartok en Merijn de Bruin neemt zijn bat mee naar het Belgische So- kah Hoboken. Het Leidse team, thans bestaande uit Jeroen Koud- staal, Mare Kleyn, Martin Groene- wold en nieuwkomer Patrick van Meverden (van Avanti), mag zelfs niet eens hopen op behoud in de topklasse. Odion hoeft zich even min illusies te maken. Verenigde Spaarbank ofwel Hark stede, met Gert Kobes, Jan Tam- menga, Lindo Greve en Gerdie Keen 'intact' gebleven en om die re den welhaast een 'vreemde eend in de bijt', alsmede Bartok (met top per Chen Sung) zouden Blaeuwe Werelt wellicht enkele puntjes kun nen afsnoepen. Bij de vrouwen is het verzoek vah landskampioen HOI uit Den Hel der om bij de mannen te spelen we derom afgewezen. Waardoor het drietal Patricia de Groot, Melissa Muller en Linda Konijn andermaal zonder al te veel hindernissen de ti tel moet kunnen behalen. Vreemd genoeg kan een Europa Cup-deel nemer bij de vrouwen nog steeds een beroep doen op een sterke speelster van een willekeurige ver eniging. HOI klopte aan bij Bettine Vriesekoop die uiteraard wel wat voelde voor internationale partijen op het hoogste plan. Reflex uit Scheemda wist voor de Europa Cup voor bekerwinnaars Gerdie Keen van Harkstede te strikken. Veldkamp niet naar Spelen «ZÜRICH Bart Veldkamp heeft zich gisteren niet weten te plaatsen voor de Olympi sche Zomerspelen in Barcelo na. De Hagenaar presteerde bij wielerbaan wedstrijden in Zu rich op het onderdeel ploegen- achtervolging niet beter dan teamgenoot Gerben Broeren. Dirk-Jan van Hameren verze kerde zich wel van een olympi sche ticket. Hij reed reed de 1000 meter in 1 minuut 04,52 seconden. Moes zegt af NIEUWEGEIN Linda Moes is gisterochtend niet met de olympische zwemploeg afge reisd naar het trainingskamp in het Zuidfranse Le Canet- Plage. De bij de Startgemeen schap Groningen aangesloten schoolslagzwemster heeft om privé-redenen haar plaats in de selectie voor Barcelona ter beschikking gesteld. Martine Janssen vervangt haar. Jorritsma twijfelt AMSTERDAM - Hans Jorrits ma heeft zijn beslissing ovet de samenstelling van de defi nitieve olympische hockey-se- lectie uitgesteld iq verband met een rugblessure van Erik Parlevliet. Momenteel maken nog achttien spelers deel uit van de groep. Daar moeten op korte termijn twee spelers van afvallen. „De blessure van Par levliet, die hij de vorige week tijdens de trip naar Malaysia heeft opgelopen, is pittig. Hij moet de hele week volstrekte rust houden. Dat is een be hoorlijke tegenvaller", zei de bondscoach gisteren DEN HAAG De koffers staan al klaar als Jolanda van Ruyven aan het woord komt. De Haagse schoonspringster is van nacht vertrokken naar Wenen, alwaar het Pre- Olympich toernooi zal plaatsvinden. Maar, in tegenstelling tot wat velen denken, gaat de Haagse (die afgelopen weekeinde na tionaal kampioen werd) niet naar Oostenrijk om kwalifica tie af te dwingen voor 'Barcelo na'. „Ik heb daar weinig te zoe ken", realiseert Van Ruyven zich maar al te goed. „Neder land mag weliswaar twee springsters afvaardigen, maar het NOC heeft terecht besloten dat alleen Daphne Jongejans in aanmerking komt, omdat zij de enige is die een kans heeft om zich bij de laatste twaalf te plaatsen. Zij traint in Amerika twee maal per dag. In Neder land zijn de trainingsfacilitei ten onvoldoende. Het afhuren van een zwembad kost veel geld. Aangezien ik geen spon sors heb, kan ik slechts een paar keer per week trainen. Dat is duidelijk te weinig om een gooi te doen naar een ere plaats in Barcelona. En het heeft weinig zin om naar de Spelen te gaan voor de dertig ste plaats". Met welk streefdoel vertrekt de 27-jarige schoonspringster dan wel naar Wenen? In de eerste plaats zegt Van Ruyven het springen „gewoon hart stikke gaaf' ,te vinden. Maar daarnaast speelt er nog een be langrijke andere drijfveer: de uitdaging. „Bij een dergelijk sterk bezet toernooi ben je op timaal in de gelegenheid om goed te presteren. Het gaat de laatste tijd erg lekker, en ik wil zien waar mijn top ligt". Puntentotaal Het ziet er nog niet naar uit dat Van Ruyven reeds de grens van haar mogelijkheden heeft bereikt. Afgelopen weekeinde bij de natiQnale titelstrijd in Amersfoort behaalde ze een een puntentotaal van 454, een aantal waarvan ze een paar jaar geleden niet eens durfde te dromen. Toen namelijk zeg de Van Ruyven de springplank vaarwel. „Ik had er geen zin meer in. Telkens weer hetzelf de, ik wilde wel eens wat an ders doen. Bovendien had ik ook geen vertrouwen meer, zo dat ik stilstond in mijn ontwik keling", zegt de Haagse. Maar het bloed bleef toch krui pen waar het niet kan gaan, zo dat de telefoniste van het Ge meentelijk Administratie Kan toor, na een intermezzo van een jaar, toch de draad weer oppakte. „Ik heb toen het ge luk gehad dat ik toen José de Frel als trainster kreeg. Dank zij haar heb ik het vertrouwen in eigen kunnen terug gekre gen. Springen kon ik altijd wel, maar José heeft er voor ge zorgd dat het ook 'tussen mijn oren' weer goed zit. Ze haalt echt het maximale uit me", verklaart Van Ruyven, die haar woorden afgelopen week einde kracht bijzette. De Haagse eiste de nationale titel voor zich op met een voor sprong van maar liefst 81 pun ten op de nummer twee. „Dat was een fantastisch gevoel. De zogenaamde kenners hadden mij namelijk al afgeschreven. Ik zou te oud zijn en kon maar beter stoppen. Ik heb nu wel bewezen dat ik nog wel dege lijk mee tel en dat ik nog met sprongen vooruit ga". Bijspijkeren Om zich nog echter nog verder te verbeteren zal de Haagse, naast het bijspijkeren van haar huidige 'reportoir', ook moeten overgaan op een 'ver zwaring' van haar sprongen. Dit omdat het niveau van het schoonspringen de laatste ja ren duidelijk is gestegen, weet ook de springster van het Haagse HZ ZIAN. „Ik kan een negen springen op een be paald onderdeel, maar als er tegenstandsters dergelijke waarderingen springen op zwaardere onderdelen, moet ik als het ware tienen gaan sco ren. Dat is welhaast onmoge lijk, dus het is een noodzaak om nieuwe sprongen aan te le ren". De schoonspringster heeft er weliswaar alle vertrouwen in dat ze inderdaad nog de ge wenste sprongen onder de knie zal krijgen, maar reali seert zich ook terdege dat ze niet meer het eeuwige leven heeft aan de top van haar sport, waarmee ze al op haar elfde begon, omdat ze dat 'wel stoer vond'. „Ik denk dat ik er na de eerstvolgende Europese Kampioenschappen edefini- tief een punt achter zet. De vraag is alleen wanneer die worden gehouden. Normaal is er om de twee jaar een EK en een WK, maar vorig jaar vielen ze vreemd genoeg tegelijk", al dus Van Ruyven, die nog niet precies weet of ze na haar ac tieve carrière nog actief wil blijven in de, kleine, wereld van het schoonspringen, bij voorbeeld als jeugdtrainster. Taak Van Ruyven ziet, met al haar ervaring, op dat vlak wel een belangrijke taak voor haar weggelegd. „Met de begelei ding van jonge talenten is het vandaag de dag droevig ge steld. De begeleiders kijken vaak alleen maar naar presta ties. Na een paar goede spron gen wordt men al de hemel in- geprezen, waardoor het ver wachtingspatroon veel te hoog wordt. Na de vaak onvermijde lijke terugval wordt diezelfde- persoon net zo hard de grond ingeboord, waarna ze vaak de pijp aan Maarten geven. Op deze manier is al veel talent onnodig verloren gegaan. Na een paar tegenslagen moet je de springers juist moed inspre ken. Dit kan alleen door mid del van opbouwende kritiekep. Ik heb het zelf gemerkt. Jaren geleden had ik een trainer die duidelijk liet merken ge^n greintje vertrouwen in mij te hebben, maar dankzij de posi tieve, en daardoor stimuleren de, aanpak van José voel ik me zekerder dan ooit tevoren". SPORTUITSLAGEN BASKETBAL Zaragoza Olympisch kwalificatietoer nooi Groep A: Panama-Cuba 86-67 (42-32). Verenigde Staten-Canada 105-61 (50- 33). Topscorers Verenigde Staten: Bar- kley 19. Malone 15, Jordan 14. Mullin en Johnson 13. Stand: Verenigde Sta ten 2-4. Argentinië en Panama 2-2. Cuba en Canada 3-2 Groep B: Brazilië-Mexico 90-87 (48- 50) Stand: Brazilië 3-6, Puerto Rico 3- 4. Venezuela 2-2, Uruguay en Mexico 2- 0. HONKBAL Hoofdklasse: Sparta-Pirates: in 2e inning gestaakt. Restant vandaag Amerikaanse profcompetitie American League: Kansas City Roy- als-New York Yankees 7-3, Milwaukee Brewers-Baltimore Orioles 5-3, Chica go White Sox-Cleveland Indians 9-6, Detroit Tigers-Boston Red Sox 8-3, To ronto Blue Jays-Texas Rangers 11-4, Oakland Athletics-Seattle Mariners 5-4, Minnesota Twins-California Angels 5-1 National League: Chicago Cubs-New York Mets 5-2, Philadelphia Phillies- Montreal Expos 5-4, St. Louis Cardi nals-Pittsburgh Pirates 3-1, Houston Astros-Cincinnati Reds 4-3, Los Ange les Dodgers-San Diego Padres 6-5. PAARDESPORT Koersen Wolvega Eerste koers, 1609 m: 1Galant Quick (De Wrede) 2.09,6-1.20,5,2. Gigant Ka des, 3. Tropic Flower. Niet gestart: Ger- ty Sigero en Friezinne. Toto- winnend 1„70, plaats 1,40 2,90, kopel 3,70, trio 45,00. Tweede koers, 2100 m: 1. Garcon B (Poshumus) 2.48,2-1.20,1, 2. Gordon Jekh, 3. Fons van Comjum. Niet ge start: Fancom V. Toto: winnend 2,10, plaats 1,90 2,70, koppel 10,90, trio 47,80 Derde koers, 1609 m: 1. Gyta van Cornjum (Mollema) 2.07,4-1.19,2, 2 Grandeur S, 3. Gipsy Westerhorn. Niet gestart: Florida Crown en Royal Smo ke. Toto: winnend 3,70, plaats 1,70 1,80 3,20, koppel 5,20, trio 272,90. Vierde koers, 1609 m: 1. Franky Maid (Ruijgrok) 2.02,6-1.16,2, 2 Gucci Euro pa, 3. Giselle d'Almere Niet gestart: El len van Epse. Toto: winnend 7,20, plaats 6,60 2,50, koppel 23,90, trio 300,90. Vijfde koers, 2100 m: 1Dean Boszorg (Velis) 2 41.3-1.16,8, 2. Champ Buiten zorg, 3. Domingo Supreme. Toto: win nend 2.40. plaats 1,50 4.80 1,60. kop pel 51,00, trio 223,40 Zesde koers, 2100 m: 11. Excellent N (De Wrede) 2.41,9-1.17,1, 2. Friso Jo- rishof, 3 Flying Goldman. Niet gestart: Frya van Cornjum, Flip Hanover, Guart Gerron. Toto: winnend 1„40, plaats 1,001,00,1,00, koppel 4,00, trio 39,70. Zevende koers, 1609 m: 1 Eagle's Pri de (Petersen) 2.04,4-1 17.3. 2. Floridas Sunshine, 3. Gert Steenwijk. Niet ge start: Double Dutch en Esther Guapa Toto: winnend 4,60, plaats 1,20 1,20 110, koppel 11.50, trio 67,50, dub- belwinnend 10-5 5,00. Achtste koers, 1609 m: 1 Fresco (De Wrede) 2.03,0-1 16.4, 2 Flash Yankee, 3. Gaudium B. Toto winnend 3,20, plaats 2.10 4,60, koppel 23,90, trio 361,80. Negende koers, 1609 m: 1. Dave Sci mitar (Huel) 2.03,5-1 16,8, 2 Doortje Scimitar. 3. Esmeralda K. Toto: win nend 3,00, plaats 1,30 13,00 3,20, kop pel 241,10, trio 2083,50. Tiende koers, 2100 m: 1 Evolita LKely- stad (Engwerda) 2.43,0-1.17,6, 2. Dash Alone, 3 Dunor Hanover. Toto: win nend 3,40, plaats 3,60 4,30, koppel 19,50, trio 221,50. Totalisator-omzet: 156 663,00. TENNIS Londen, Wimbledon mannen, achtste finales: achtste fina les: Becker (Dui/4)-Ferreira (ZAf) 3-6 6- 3 6-4 6-7 6-1 (de partij was maandag avond wegens duisternis na de vierde set afgebroken) vrouwen, kwartfinales: Seles (Joe/1)- Tauziat (Fra/14) 6-1 6-3, Navratilova (VSt/4)-Katerina Maleeva (Bul/12) 6-3 7- 6, Graf(Dui/2)-Zvereva (GOS) 6-3 6-1, afgebroken: Sabatini (Arg/3)-Capriati mannen dubbelspel, derde ronde: John McEnroe/Stich VSt/Dui)-Kinnear- /Salumaa (VSt) 6-3 6-2 6-4, kwartfina les: Woodbridge/Woodforde (Aus/2)- Kratzmann/Masur (Aus/9) 6-7 7-6 7-5 6- 3, Grabb/Reneberg (VSt/4)-Patrick McEnroe/Stark (VSt) 7-6 6-3 3-6 7-6. gemengd dubbelspel, tweede ronde: Schapers/Schultz (Ned)-Flach/Harvey- Wild (VSt) w o derde ronde: Nijssen- /Bollegraf (Ned/8)-Bates/Durie (GBr) 6- 4 7-5. vrouwen dubbelspel, derde ronde: Novotna/Savsjenko (Tsj/Let/1)-Fen- dick/Strnadova (VSt/Tsj/9) 6-2 6-2, Ma gers/White (VSt/16)-Adams/Bollegraf (VSt/Ned/6) 6-4 3-6 6-3, Faull/Richard- son (NZe)-Burgin/De Swardt (VSt/ZAf) 6-4 5-76-0. WIELRENNEN Nechin-Templeuve, profkoers 1 Leysen de 173 km in 4.07.0, 2 Matt- hheus, 3. Priem. 4 Bouillon, 5. De Clercq, 6. Hennebert, 7. Van Slijcke, 8 Verbeken, 9. Bafcop, 10 Nevens (allfen België), 19. Akkermans (Ned) Ronde van Hessen, eerste etappe van Wiesbaden naar Einhausen: 1 Dietz (Dui) 183 km in 4.21 26, 2. Nestier (Dui), 3. Oesjakov (Zwi) 4.25.10, 4 Schmidt (Dui), 5. Lehmann (Düi) 4.25.11, 6. Vierhouten (Ned), '7. Schmidt (Dui), 8. Schoelhammer (Diji), 9 Poitschke (Dui), 10. Kimmage (Ier)., Italiaan Di Basco positief BERLIJN De Italiaanse wielerprof Alessio di Basco is betrapt op doping. In de urinestaal van de 28-jarige Italiaan, die onlangs de eerste etappe in de Ronde van Zwitserland won, zijn verboden middelen aangetroffen. De contra-expertise moet nog wordén uitgevoerd. Omdat Di Basco nog nooit betrapt is op doping krijgt de Italiaan bij een positieve contra-expertise slechts een geringe boete. Hij wordt ook geschrapt als winnaar van de etappe. Favorieten weer ontspannen naar basketbalzege PORTLAND De profs van de Amerikaanse basketbalploeg, topfavorieten voor olympisch goud, krijgen in Portland alle gele genheid aan elkaar te wennen ervzich ontspannen op te warmen. Van noemenswaardige tegenstand was ook in hun tweede wed strijd tijdens het kwalificatietoernooi geen sprake. Ze wonneji met 105-61 van Canada. Van van de tien deelnemende landen mogen vier naar Barcelona. Spelverdeler John Stockton van de Verenigde Staten liep in het begin van de tweede helft een bles sure op aan het rechterbeen, na een botsing met Michael Jordan. Stockton werd naar het ziekenhuis overgebracht. Hij zal niet meer in actie komen tijdens het toernooi in Portland, maar de ploegleiding sprak de hoop uit dat hij voor Barcelona zal zijn her steld. Ewing deed weer een paar minuten mee. DEN HAAG In het Haagse Zuiderpark wordt aanstaande za terdag een volleybaldag gehouden. Deze dag staat in het teker van de actie voor Afrika van de samenwerkende hulporganisa ties. Behalve een toernooi met gemengde teams voor jeugd, re creanten en competitiespelers, is er ook voor beginners en jeugc de kans les te nemen en wedstrijden te spelen. Het bijprograhi ma omvat onderdelen als springkussens, badminton, conditie test en een volleybaldemonstratie. De volleybaldag begint orr 10.00 uur. SPORTWERELD Voetbal - Ancona, gepromo veerd naar de Serie A van het Italiaanse voetbal, heeft de Ar gentijn Sergio Zarate overge nomen van FC Nürnberg. Za rate tekende in Rome voor drie jaar. Nürnberg, dat in ernstige financiële problemen ver keert, ontvangt ongeveer acht miljoen gulden voor de aanval ler. Voetbal - Eintracht Frank furt heeft zich voor komend seizoen versterkt met de voor malige Duitse international Uwe Rahn. Rahn, afgelopen seizoen door 'eigenaar' Hertha BSC uitgeleend aan Fortuna Düsseldorf, tekende gisteren een contract voor twee jaar. Hertha ontvangt ongeveer een half miljoen gulden voor de dertig-jarige aanvaller. Atletiek De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie en Reebok Nederland zijn een kledingcontract voor de natio nale ploegen van vier jaar aap- gegaan. De sponsor zal daar naast nog twee nationale kam pioenschappen financieel on dersteunen: cross en halve ma rathon. De verbintenis gaat 1 januari van het komende jaar in. OUD-OOTMARSUM - Hij was nooit een toprui- ter, daar miste hij simpel weg de talenten én de fi nanciën voor. Maar het weerhoudt Hans Horn er niet van als bondscoach van de Nederlandse springruiters hard op te treden. Keihard vaak, maar wel eerlijk. Want de in Oud-Ootmarsum woon achtige keuzeheer is er eentje met een 'recht- voor-de-raap-mentaliteit' „Ik zeg waar het op staat, draai er niet om heen. Dat botst wel eens, maar dat neem ik op de koop toe", zegt Hans Hom bij het CHIO in Aken, de laatste test voor Barcelona. Het is de gedenkwaardige don derdag 18 juni. Enkele uren voordat Nederland een aantal goedwillende Duitse voetbal lers een lesje geeft, schuift Hans Horn aan voor een ge sprek. Op stal De Wiemsel- bach, het idyllische onderko men van de familie Hom, neemt het lijdend voorwerp er rustig de tijd voor. „Het lijkt wel of elke krant mij nu op eens nioet interviewen, maar het hoort er blijkbaar bij", schikt Hom zich in het plichts besef. Hans Hom ten voeten uit. Zeg gend waar het op staat, niets ontziend. „Zo ben ik, zo zal ik altijd blijven", zegt hij later in het gesprek. Duidelijk kan hij nog niet zijn over de selectie voor de Olympische Spelen. Jos Lansink (met Egano) en Piet Raymakers (met Ratina Z) zijn eigenlijk de enigen die 'ze ker' zijn. De troeven van Jan Tops (Top Gun) en Roelof Bril (Olympic Ahorn) ondervinden nog veel hinder van blessures. De hoop van Horn is in ieder geval gericht op de terugkeer van Tops. „Ik hoop dat het Hans Horn: „Het leven houdt niet op na Barcelona" FOTO: SP goed komt, met Jan erbij ziet het er in ieder geval een stuk beter uit". Om de vierde plek in de équipe zullen dan Jennie Zoer (met Wendela), Emile Hendrix (met Aldato), Roelof Bril en Bert Romp (met Waldo) strijden. Relativeren De verwachtingen zijn hoog gespannen, dat moge duidelijk zijn. Volgens ingewijden is de ploeg van Hom zelfs één van de weinige Oranje-klanten, die in de Spaanse hitte een plekje op het podium kunnen be machtigen. „Maar laten we het alsjeblieft relativeren", smeekt Hom bijna. „Het leven houdt niet op na Barcelona, hoewel het natuurlijk wel een wedstrijd van levensbelang is". De angst voor 'het onbe kende' houdt de ruiters én coach vanzelfsprekend ook meer bezig dan 'normale' con coursen als Hickstead, Rotter dam en Göteborg. „Wat moeten wij verwachten in Bar celona? Dat is de grote vraag. Andere randverschijnselen, een ander klimaat. Daarom moet alles perfect zijn gere geld, het mag aan niets ontbre ken". Maar relativeren, dat kan Hans Hom als geen ander. „Wij heb ben een équipe die potentieel kanshebber is. Maar wil je in de prijzen vallen, dat moet al les goed zijn. Je hebt met die ren te maken, het beestje moet zich ten eerste al goed voelen. Een balkje ligt er zo af, dan kan het al gebeurd zijn". Prachtige beesten Hans Hom werd 44 jaar gele den geboren in Haaksbergen. „Ik kom niet uit een paardes- portfamilie, allesbehalve dat. Maar als je veel op de 'boer' komt, dan kom je ook in aanra king met dieren. Ik was al snel gek van paarden, vond het prachtige beesten. Ik begon zelf met paardrijden bij Johan Scholten op manege Rutbeek in Enschede (nu het domein van Janny en Warrener Hor sey). Ik raakte al snel besmet met het 'virus'. Is heel moeilijk te verklaren, ^k raakte gefasci neerd door de sport". Het niveau van een Lansink, Whitaker of Sloothaak haalde hij nooit. Hom was een subtop per, niet meer en niet minder. „Een groot ruiter was ik zeker niet. Ik was een redelijke door snee-ruiter. Ik had ook geen fi nanciële mogelijkheden, geen geld om dure paarden te ko pen. Toch heb ik er nu wel pro fijt van dat ik het wereldje ken". Op 21-jarige leeftijd ver trok Hom naar Italië, waar hij voor de stal van Rossini ging rijden. De Twentenaar wilde slechts voor een paar maanden blijven, maar toen Rossini met een hartaanval van het paard viel, móest hij wel blijven. Plotseling Totdat zo'n zeven, acht jaar la ter plotseling Paul Schocke- möhle bij hem aanklopte. „In die tijd won ik veel in Italië, maar dat konden de heren blijkbaar niet goed verdragen. Dus toen kwamen ze met een reglement dat buitenlandse ruiters alleen nog Italiaans ge fokte paarden mochten rijden. 'Scheiss-Italiëner', zei Schoc- kemöhle. 'Kom maar bij mij'". In Mühlen, in de stallen van zijn grote voorbeeld, hoopte Hom voldoende inspiratie te vinden voor een flitsende car rière als springruiter. Het was hem niet vergund. Steeds weer kreeg Hom de mindere paar den, die hem qua niveau niets brachten. Hom bleek een snelle leerling. Zo snel, dat hij het in '82 voor gezien hield en in Oud-Oot marsum een stal voor zichzelf begon. En met succes. Al snel trok hij Jos Lansink aan om paarden voor hem uit te bren gen. Achteraf een gouden greep. De doorbraak van Jos Lansink kwam met de inmid dels legendarische Felix, de ruiter trok zijn baas mee in het succes. Horns zakelijke successen en de pijlsnelle carrière van zijn meesterknecht bleven niet on opgemerkt in het hoofdkwar tier van de hippische bond. Toen Nooren twee jaar geleden zijn contract opzegde en een lucratieve overeenkomst sloot met de Spaanse bond, was Hom de voornaamste kandi daat om hem op te volgen. Dat de.Ootmarsummer drie petten (bondscoach, handelaar en baas van Lansink) ging dra gen, was blijkbaar geen pro bleem.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12