Cabinet loeft niet ïxtra te »ezuinigen „Verdediging zaak-Bruinsma buitenspel Infolijn kinder mishandeling blijft voorlopig Vervoersbond FNV: gesol met allochtonen bij busbedrijf Geldboetes geëist voor fatale ruggeprik Sowxmt BINNENLAND Ambtenaar fraudeerde voor tonnen Juni warm "WAT...! WILLEN ZE DE AANKOOPNOTA VAN DE VIDEOCAMERA ZIEN?" DINSDAG 30 JUNI 1992 AMSTERDAM - „Crimi nelen in vrijheid stellen in ruil voor een verklaring, dat kan natuurlijk niet". Dat zei mr. J. Boone giste ren voor de Amsterdamse rechtbank, waar zijn cliënt, een 35-jarige ex- hoofdagent, terecht stond op verdenking van moord op 'topcrimineel' Klaas Bruinsma. De raadsman betoogde dat de politie een voor zijn cliënt zeer belastende verklaring heeft 'gekocht' van een 37-jarige Amsterdammer. De prijs die ervoor zou zijn betaald was de vrijlating van de laatste. De 37-jarige Amsterdammer werd in april van dit jaar aan de tand gevoeld door twee re chercheurs van het recherche- bijstandsteam dat de zaak van de op 21 maart in Wilnis dood geschoten A. Hijzelendoorn onder handen had. Zowel de Amsterdammer als de ex- hoofdagent werden van die af rekening verdacht. In de om streden verklaring doet de Amsterdammer gedetailleerd uit de doeken hoe de ex-hoofd agent hem heeft verteld hoe hij Klaas Bruinsma op 27 juni van het vorig jaar met pistool schoten van het leven beroof de. Uit die verklaring, aldus advo caat Boone, blijkt dat de Am sterdammer toezeggingen zijn gedaan omtrent zijn invrij heidstelling. Tevens is er voor gezorgd dat de verklaring niet bekend zou worden aan de Utrechtse rechter-commissa- ris, belast met het onderzoek in de zaak-Hijzelendoorn, noch aan raadsman Boone zelf. De verklaring is, zo constateer den de rechter-commissaris en Boone eensluidend, dan ook verdwenen uit het dossier-Hij- zelendoorn. De Amsterdammer werd op 17 mei op vrije voeten gesteld. Volgens Boone heeft de politie de man een handje geholpen met zijn vertrek naar het bui tenland, waarbij hem tevens maandenlange bescherming werd beloofd. Daarmee heeft het openbaar ministerie, ver antwoordelijk voor het oproe pen van getuigen in een straf proces, er eigenhandig voor gezorgd dat hij niet voor het getuigenhekje kan verschij nen, zo concludeerde Boone, want de huidige verblijfplaats van de man is inmiddels nie mand meer bekend. Boone wil hem ter zitting horen om te kunnen aantonen dat er van diens verklaring niets klopt. RIJSWIJK - De experi mentele informatie- en advieslijn kindermishan deling voorziet duidelijk in een behoefte en wordt daarom voorlopig voortge zet. Minister H. d'Ancona zei giste ren bij de presentatie van de resultaten van een onderzoek over de infolijn (06-8381) dat zij het initiatief van de Vereni ging tegen Kindermishande ling zeker nog tot oktober wil blijven subsidiëren. Directe aanleiding van het ex periment was de landelijke campagne tegen kindermis handeling 'Over sommige ge heimen moet je kunnen pra ten'. In totaal zijn de eerste zes maanden tweeduizend ge sprekken gevoerd, gemiddeld zeventien per dag. Zeker na tv- uitzendingen over kindermis handeling kwamen er veel te lefoontjes bij de hulpverleners van de uitvoerende Stichting Korrelatie binnen. Bijna de helft was afkomstig van kinde ren die vertelden zelf te zijn mishandeld of ervaringen van vriendjes en vriendinnetjes meedeelden. Maar ook veel volwassenen luchtten hun hart over mishandeling in hun jeugd. Er werden soms inten sieve gesprekken gevoerd en zonodig werd doorverwezen naar hulpverleningsinstellin gen. De infolijn is een zogeheten laagdrempelige voorziening en een uitkomst voor mensen die niet direct bij een hulpver leningsinstantie durven aan kloppen. In dat licht over weegt de minister of het ook mogelijk is om een dergelijke informatie- en advieslijn in te stellen op het terrein van op voedingsondersteuning. In elk geval vond zij aanlei ding genoeg om tot de beëindi ging van de campagne 'Over sommige geheimen moet je praten' de infolijn te blijven subsidiëren. Daarna wordt met de initiatiefnemers en WVC overleg gevoerd op welke wijze het project kan worden voort gezet. eer meldingen thanasie 1 HAAG - Artsen melden ds vaker euthanasie en bij zelfdoding bij het nbaar Ministerie. Tot 1 fe- ari van dit jaar werden 339 illen gemeld. Het totaal idjtai meldingen dat vorig werd geregistreerd be- idfagt 591. De nieuwe mel- n jsprocedure is sinds 1 no- ber 1990 van kracht. De missie-Remmelink bracht r< eptember 1991 een rapport over de medische praktijk ike euthanasie. Het aantal vvfcllen van euthanasie en o,bij zelfdoding werd toen 1700 per jaar geschat. Id J! DEN HAAG De Haagse politie heeft een 41-jarige topambtenaar van het ministerie van economische zaken aangehouden. De beleidsme dewerker wordt verdacht van groot scheepse fraude. De ambtenaar is secretaris van de com missie die exportsubsidies toekent aan be drijven. Hij maakte misbruik van zijn po sitie door zelf vier nep-firma's op te rich ten. Hij vroeg onder diverse valse namen voor deze zogenaamde bedrijven subsi dies aan, die vervolgens mede door zijn ei gen toedoen werden toegekend of toege zegd. Zo peuterde hij voor een niet bestaande reisonderneming in Markelo 616.000 gul den subsidie los. Met het geld zou zoge naamd een recreatieproject in Polen wor den opgezet. Drie ton van het bedrag kreeg hij vorig jaar uitbetaald, de rest zou nog volgen. Voor een 'onderwijsproject' van een Utrechts bedrijf ontving de amb tenaar vorige week nog 93.000 gulden. Als de subsidies aan de andere twee nep-be- drijven waren doorgegaan, zou hij de staat in totaal voor zo'n anderhalf miljoen gul den hebben opgelicht. Collega's kregen echter argwaan, waarna de ambtenaar snel door de mand viel. Lan ger dan een half jaar kon hij zijn malafide praktijken niet uitvoeren. Nederlander na maanden cel in Jordanië vrij DEN HAAG De Nederlander van Iraakse afkomst Nuri al Saadi (52), die vele maanden in Jordanië in de gevangenis heeft gezeten, is vrijgelaten. Hij kwam gisteravond aan op Schiphol. Al Saadi werd in sep tember vorig jaar wegens ver meende diefstal van 1500 dinar (150 gulden) op het vliegveld van Amman aangehouden toen hij in Jordanië op familie bezoek wilde gaan. Maar vol gens zijn familie zou zijn ver zet tegen Sadam Hussayn de werkelijke reden zijn geweest. DE BILT Juni behoort met een gemid delde temperatuur van ruim 17 graden celsius tot de zeven warmste juni-maan- den van deze eeuw. De temperatuur lag ongeveer 2 graden boven het langjarige (1961-1990) gemiddelde van 15,2. In verge lijking met vorig jaar was het zelfs bijna 4,5 graden warmer, zo heeft het KNMI meegedeeld. De hoogste temperatuur, 30 graden, werd gisteren en vandaag geme ten. De koudste dag was 19 juni toen het kwik daalde tot 8,3 graden. Behalve war mer was de maand ook zonniger dan nor maal. In De Bilt scheen 230 uur de zon, bij na 40 meer dan het gemiddelde over een groot aantal jaren (192). Hoewel de maand warmer en zonniger was dan normaal, was de neerslag met zo'n 67 millimeter gemid deld. UTRECHT - De streek- vervoeronderneming Centraal Nederland (CN) springt onfatsoenlijk met haar allochtone werkne mers om. Zo luidt tenmin ste de zware beschuldi ging van de Vervoersbond FNV in zijn editie van het vakbondsorgaan FNV-Ma- gazine. Met een enquête die niet deugt, registratie en een perso neelsbeleid dat riekt naar 'apartheid' ondergraaft het be drijf de positie van het perso neel van buitenlandse af komst. De sfeer op een van de stand plaatsen is behoorlijk verziekt, zo weet bestuurder J. van Zee ben van de FNV-bond. De di rectie heeft dat proberen op te lossen door een enquête te houden onder het personeel. Volgens Van Zeeben is er 'op zich niks mis' met zo'n onder zoekje. Maar van de opzet deugt helemaal niets, vindt de vakbondsbestuurder. Neder landse chauffeurs kregen op merkingen voorgelegd die zij met 'mee eens' of 'niet mee eens' moesten beoordelen. Het ging daarbij om stellingen als: „Etnische minderheden dra gen allerlei vieze luchtjes met zich mee" en „Etnische min derheden zijn nooit te vertrou wen". De bond denkt wel te weten waar de rivaliteit vandaan komt. Grote oorzaak is het per soneelsbeleid, aldus Van Zee ben. Allochtone werknemers mogen volgens hem alleen maar voor controleur spelen en worden nauwelijks binnen gehaald als chauffeur. Volgens CN-personeelsdirec- teur L. Peek is er van afkeer te gen vreemdelingen allerminst sprake. CN voert juist een vorm van positieve actie om buitenlandse werknemers in dienst te krijgen. Zij komen in derdaad binnen als zogenoem de VIC'er, een afkorting die staat voor veiligheid, informa tie en controle. Maar zij krij gen ook een chauffeursoplei ding van een jaar en een baan als chauffeur als zij die met goed gevolg afronden. RUL KOOPMAN JN HAAG - Volgend Jr is voor het eerst in tJge tijd geen nieuwe be- Inigingsronde nodig om ,5financiële doelstellin- rji van het Rijk te halen. <hk zij een meevaller van 600 In gulden en extra in- m uit de bestrijding van lasting- en uitkerings- (250 miljoen) kan de ng van het hoge btw-ta- ar 17,5 procent doorgaan dat daar de ministers /oor hoeven in te leve- t blijkt uit de zogeheten Duntenbrief die minis- van financiën gisteren :ijn collega's heeft ge- lastingmeevaller vloeit lit het feit dat de econo- groei dit jaar ongeveer vart procent hoger uit- in eerder nog werd ge- Het geld is bijzonder n, aangezien de be ieden na alle miljarden- igingen van de afgelo- /ee jaar nauwelijks nog jkheden zien extra op tgaven te bezuinigen, aal probleemloos zullen derhandelingen in het :t over de begroting voor gend jaar echter niet zijn. -jijn Hangpuntenbrief houdt ~i geen rekening met extra ims die de bewindslieden [justitie, WVC en onderwijs >ben ingediend. Het extra d dat zij vragen voor de iw van cellen, de opvang I asielzoekers en de verbe- ing van lerarensalarissen bopt bij elkaar enkele hon derden miljoenen guldens. Studiefinanciering De PvdA-fractie heeft voor de verzilvering van deze wensen onder meer de ogen gericht op investeringssubsidies voor het midden- en kleinbedrijf en de uitgaven van het ministerie van defensie. De CDA-fractie en -bewindslieden voelen daar weinig voor en zetten het mes liever in bijvoorbeeld de stu diefinanciering. Een derde mogelijkheid is dat de betrok ken bewindslieden hun claims beperken of intrekken. Opvallend in de Hangpunten- brief is het optimisme van Kok ten aanzien van de bestrijding van uitkerings- en belasting fraude. De opbrengst van extra campagnes tegen deze vormen van fraude kan in drie jaar op lopen tot ruim 500 miljoen, schrijft hij. Het geld wil Kok, overeenkomstig de wens van de PvdA-fractie 'teruggeven' aan de burgers via premie- en belastingverlaging. Zo wil hij volgend jaar de nabetalingen aan de sociale fondsen over 1990 en 1991 uit de fraude-op brengst financieren, hetgeen een reductie van de sociale premies mogelijk maakt. Het politiek echt spannende gevecht over de koopkracht plaatje, waar de eerste scher mutselingen in april al bijna leidde tot de val van he kabi net, is uitgesteld tot eind au gustus. In kringen rondom het kabinet wordt de sfeer voorals nog 'goed' genoemd. „De pro blemen komen pas later deze zomer, als de meeste kamerle den alweer terug zijn van va kantie", aldus een woordvoer der. Hirsch Ballin bezoekt Perron 0 Minister Hirsch Ballin van justitie in gesprek met ds Visser van de Pauluskerk (links) en burgemeester Peper van Rotterdam (links voor). De bewindsman stelde zich gisteren tijdens een werkbezoek aan Rotterdam ter plekke op de hoogte van de problemen rond het Perron 0, de opvangplaats voor drugsverslaafden bij het Centraal Station, zei te hopen, dat na de verplaatsing van de keet naar de andere zijde van het station er een eind zal komen aan de huidige wantoestanden. FOTO: ANP DEN BOSCH - Bij de rechtbank in Den Bosch zijn gisteren geldboetes van acht- en vierduizend gulden geëist tegen een neurologe en een röntgen- laborante van het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch. De twee worden verantwoordelijk gehou den voor de dood van een 33-jarige patiënte die op 5 september een verkeerde contrastvloeistof kreeg toegediend. Twee maanden voor de fatale vergissing in Den Bosch, ge beurde hetzelfde in het Haar lemse Spaarneziekenhuis. Het openbaar ministerie daar stel de, ondanks de 'verwijtbaar heid en aanzienlijke schuld' van de betrokken arts en de verpleegkundige, geen vervol ging in, mede op verzoek van de nabestaanden. Voor het openbaar ministerie in Den Bosch heeft in de beslissing om wel een strafvervolging in te stellen de wens van de fami lie van het slachtoffer een 'pro minente rol' gespeeld, aldus de officier van justitie. Dat de ge neeskundige inspectie geen aanleiding zag om een klacht in te dienen bij het Medisch Tuchtcollege en dat het zie kenhuis slechts psychologi sche hulp kon bieden, bevre digde met name de echtgenoot en de moeder van de overleden patiënte niet. Mr. Klop eiste al leen geldboetes omdat hij aan nam dat beide verdachten hun fatale vergissing zullen blijven betreuren. De laborante noemde het zelf onbegrijpelijk dat zij een con trastvloeistof voor nierfoto's (Telebrix) in de injectiespuit deed in plaats van de vloeistof voor wervelfoto's (Omnipac- que). Toen de injectie eenmaal was gegeven konden de gevol gen niet meer worden terugge draaid. Het slachtoffer over leed elf dagen na de injectie. Eenzelfde spuit met Telebrix lag klaar voor een andere pa tiënte. Deze vrouw was echter zo nerveus dat de injectie, die dus ook fatale gevolgen zou hebben gehad, werd uitge steld. De inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Brabant H. Plokker zei als getuige dat een absoluut betrouwbaar systeem niet bestaat, ook niet nu de controle op de gang van zaken in het ziekenhuis is verscherpt na de gebeurtenissen. „Het is nu eenmaal gevaarlijk om naar een ziekenhuis te gaan". De rechtbank wijst 13 juli von nis. Kroatië Vrijwilligers laadden gisteren in Tiel een wagon met hulpgoederen in voor Kroatië. De organisatie 'Mensen in Nood' zorgde voor zes wagons met babyvoeding, spijsolie, ziekenhuisbedden en luiers ter waarde van 360.000. De rantsoenen worden afgeleverd in Zagreb en zijn bedoeld voor kinderkampen. FOTO: ANP larechaussees eschorst na eweld tegen rostituees (1SPER EN HOBBES MAG IK Vt SCHoffft' Z Gratis voor ANWB-leden: landeninformatie. Boekjes vol informatie over uw vakantiebestemming. Inclusief afwijkende verkeersregels en douanebepalingen. Haal 'm even op bij uw ANWB-kantoor. Doen. Dat voorkomt verrassingen. DE ANWB HELPT U ALS GEEN ANDER. WSTERDAM - Twee le- jn van de Schiphol-bri- ide van de Koninklijke 'krechaussee zijn tot na- ir order geschorst we bs het bedreigen van n groep prostituées. Dat left de korpsleiding be- tndgemaakt. „Gebruik overgebleven embryo's voor adoptie" AMSTERDAM - De Amster damse gynaecoloog J. Schoe- maker van de Vrije Universi teit (VU) wil uit reageerbuisbe vruchting overgebleven em bryo's afstaan aan echtparen die zelf geen kind kunnen krij gen. Volgens Schoemaker is het onzin deze rest-embryo's te vernietigen terwijl er een echt paar gelukkig mee gemaakt kan worden. Schoenmaker neemt met zijn pleidooi stel ling tegen de binnen het CDA heersende visie die er volgens hem toe leidt dat rest-embryo's altijd moeten worden vernie tigd. n adjudant en twee wacht- esters verschaften zich in Inacht van vrijdag op zater- l in hun vrije tijd en in bur- toegang tot een pand in '•[sterdam, waarin zich een [tal prostituées bevond. Zij pben zich daarbij voorge- ïn als leden van de vreem- jingendienst. De drie mare- 4ussees wilden zonder te 3,jalen gebruik maken van de Insten van de prostituées, sdanks hun protesten. De |e verdachten zijn nog zater- feochtend aangehouden. De ksrecherche stelt een onder lak in. Twee van de drie zijn kchorst. Volgens de korps- üing was daartoe in het ge- 5S1 van de derde marechaus- onvoldoende aanleiding. HoSSfe EN IK SAAN op AECHEOPOGISCHE ExfEPi-rlE PEUK. d? EEN PAS zAP IK EÉN SRoT- TENVEOUW NAAE M NsE/MEN.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3