Streep door diploma- eisen ondernemers Tip (2) 2 3 12 Justitie onderzoekt handelwijze van bestuur Postcode Loterij Moordenaar president Algerije gearresteerd 14 VAKANTIE Lord Carrington wil ook naar Sarajevo Noordzeewater veel warmer dan normaal [~14 Dagen Gratis CckLcSouwnt 24 PAGINA'S i drie katernen I Vaticaan maakt besluit Boff belachelijk Kabinet hoeft niet extra tebezuinigen r verbindt politiek aan 'Maastricht' Geesink weerlegt beschuldigingen Yorkse Mysteriespelen breken met eeuwenoude traditie £cicl&e (Bowtant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25377. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele regen of onweers buien. Minimumtemperatuur omstreeks 16 graden. Middag- temperatuur van 19 tot 24 gra den. Zwakke tot matige zuide lijke yvind, rond kracht 3, in de middag draaiend naar noord en aan de kust toenemend tot krachtig, 6. Massaal boerenprotest tegen ontwerp-streekplan DEN BOSCH - Brabantse boeren hebben van daag bij het provinciehuis in Den Bosch massaal geprotesteerd tegen een ontwerp-streekplan. De boeren zijn bang dat ze door het streekplan ernstig worden beperkt in hun bedrijfsvoering. In het streekplan staat onder andere dat de komende tien jaar 65.000 hectare cultuurgrond moet worden omgezet in natuurgebied. Boeren die in die gebie den noodgedwongen moeten stoppen, kunnen door het Rijk worden uitgekocht. De woede van de boeren richt zich met name op de CDA-gedepu- teerde Jacobs-Aarts, die verantwoordelijk is voor het plan, en op de CDA-fractie in Provinciale Sta ten. De Brabantse boeren voelen zich volgens woordvoerder Hermans in de steek gelaten door de partij die in het verleden juist optrad als belan genbehartiger van de Brabantse landbouw. „Drinkwaterwinning in duinen moet stoppen" DEN HAAG - Een stop op de moet de natuur weer de kans drinkwaterwinning, sluiting van bepaalde-delen voor het publiek en de herintroductie van het edelhert. Dat is nodig om het beschadigde Neder- krijgen in de Nederlandse dui nen, zo vindt de stichting. Het Nederlandse duinland schap bestaat uit 15.000 hecta- landse duingebied te herstel- re strand, 40.000 ha duinen en zing te zorgen. Om duinvor ming een kans te geven en vo gels ongestoord te laten broe den, kunnen delen van de dui nen geheel of gedeeltelijk wor den gesloten voor het publiek, zo suggereert de stichting. De len en te bewaren voor de ko- 20.000 ha duinzoom. Vroeger jacht moet overal worden stop- mende generaties. Dat staat in het rapport 'Dui nen voor de wind', dat de slechts 2000 ha over. Dat moet voeren, weet de Stichting Stichting Duinbehoud van daag aanbood aan staatssecre taris Gabor (natuurbeheer). Het rapport, gemaakt met geld eind komt aan de grondwater- meebrengt hetgeen de consu- gezet. Hoeveel geld nodig is om de maatregelen door te voeren, weet de Stichting over twintig jaar weer 7500 ha Duinbehoud niet. Ze beseft zijn, vindt de stichting. Daar- wel dat een stop op de water voor is het nodig dat er een winning grote kosten met zich van het ministerie, schetst de maatregelen die kunnen den genomen in het kader van winning en de oppervlakte-fil- ment vrijwel zeker op een fors tratie. Verder wil de Stichting hogere drinkwaterrekening het edelhert terugbrengen in komt te staan, het Natuurbeleidsplan. Na ja- de duinen, om samen met ko- Pagina 9: Reeën in gebied ren van aantasting en verval nijnen en reeën, voor de begra- Katwijk en Den Haag AMSTERDAM - Het ministerie van justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de ondoorzichte constructie van het bestuur van de Nationale Postcode Loterij. Over drie tot vier weken wor den de uitkomsten van het onderzoek verwacht. Staatssecretaris A. Kosto van justitie heeft het onderzoek gelast na kamervragen van GPV-fractievoor- zitter G. Schutte. Het kamerlid zette vorige week grote vraagtekens bij de bestedingen van de Stichting Nationa le Postcode Loterij. Door overmaking van een tientje nemen maandelijks 1,4 miljoen mensen deel aan de loterij. Zestig procent van de omzet is be stemd voor het goede doel: de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten, Novib, de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland en het Derde Wereld persbureau IPS. Vijf van de ze ven bestuursleden van de Postcodelo terij hebben banden met deze organi saties. Daarnaast wordt een vijfde deel van de omzet overgemaakt aan de stichting DOEN-Postcodeloterij. dat opnieuw uit dezelfde mensen bestaat. DOEN heeft onder meer geld geïnves teerd iiï de Krant op Zondag. De Nationale Postcode Loterij maakte vorig jaar een omzet van 70 miljoen gulden. Dit jaar verwacht het bestuur een omzet van 160 miljoen gulden. Contourenplan minister Andriessen: DEN HAAG - Minister Andriessen wil een streep zetten door de opleidings eisen die gelden voor on dernemers in 62 branches. Bovendien krijgen de diplo ma's in de enkele sectoren waar nog wel eisen gelden, een veel bredere werking. Zo mag straks een gekwalificeerde paardeslager in principe ook bijvoorbeeld een opticiensbe- drijf beginnen. Dit stelt de minister voor in het 'Contourenplan Vestigingsbe leid' dat vandaag aan de onder nemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf is voorgelegd. Met zijn rigoureuze ingreep wil Andriessen de drempel voor het starten van een onder neming verlagen, de mogelijk heden van 'ondernemende' on dernemers verruimen en een hele berg wet- en regelgeving overboord gooien. „Schotten tussen tussen sectoren belem meren op zich bekwame on dernemers om nevenliggende activiteiten te verrichten", al dus de minister. De afgelopen maanden had Andriessen vergeefs getracht in overleg met het midden- en kleinbedrijf de regelgeving rondom het vestigingsbeleid te vereenvoudigen. Maar in plaats dat de ondernemers met voorstellen kwamen om het aantal gereguleerde branches te verminderen, werden er nog eens twintig nieuwe verzoeken voor minimale opleidingseisen ingediend. Volgens een woord voerder van Economische Za ken heeft Andriessen daarop besloten zelf het heft in han den te Volgens het nieuwe vesti gingsbeleid dat Andriessen nu voorstaat worden de meeste vormen van ambulante handel en sectoren zoals het behan- gersbedrijf en begrafenisbe- drijf vrijgesteld van oplei dingseisen. Als de sectoren be hoefte hebben aan een mini male vakbekwaamheid, moeten ze dat zelf maar via bij voorbeeld een keurmerk en veremgings-lidmaatschapsei- sen regelen, vindt de minister. Voor 25 branches worden de vestigingsbesluiten gehand haafd, dat zijn vooral sectoren waar zonder wettelijke oplei dingseisen de volksgezond heid of veiligheid van burgers in gevaar kan komen. Hier gel den, naar gelang de complexi teit van de bedrijfstak, twee ni veaus: alleen eisen van onder nemingsvaardigheden en ei sen van zowel ondernemings vaardigheden als van bedrijfs- techniek. L GEESTELIJK LEVEN/OPINIE .2 9INNENLAND 3/4 BUITENLAND 5/7/8 ECONOMIE 6 BEURS 8 LEIDEN/REGIO 9/10/11 DIENSTVERLENING 10 SPORT 12 KUNST/RTV 13/14 RTV-PROGRAMMA S 15 WEER/PUZZEUMENU 15 BIJLAGE VAKANTIE 17 T/M 24 rD en D66 .eiden komen iet voorstel )ver sluitings tijden horeca LEIDEN - De fracties van D66 en de WD in de Leidse ge- neenteraad komen met een ei- jgen voorstel over de sluitings tijden voor de horeca. Zij doen dat nadat het college het voor- itel om de sluitingstijden op zaterdagavond gelijk te trek- cen heeft moeten intrekken na protesten van bewoners. Dat ulzou betekenen dat het bestaan de beleid, waarbij 18 kroegen .wel tot drie uur mogen open )lijven en de rest niet, wordt jehandhaafd. Het voorstel van de twee grootste oppositiepar- ijen is onverkort overgeno- nen van het college. Dat houdt t ;en zaterdagopenstelling tot irie uur, terwijl vanaf twee uur leen publiek meer mag wor den toegelaten en de muziek ^anaf half drie uit moet. WD en D66 bleken vorige week in ie raadscommissie al tegen ïandhaving van het bestaande Jeleid, terwijl PvdA en CDA voor zijn en het CDA intern verdeeld is. ALGIERS De vermoe delijke moordenaar van de Algerijnse president Mohamed Boudiaf is gis teren gearresteerd. De identiteit van de dader werd niet bekendge maakt. Aangenomen wordt dat het gaat om een aanhanger van het FIS, het Islamitische Heils- front. Boudiaf, die sinds januari na een jarenlange ballingschap in Marokko in Algerije terug keerde op verzoek van het Al gerijnse leger, werd door ko gels getroffen tijdens een toe spraak in het culturele cen trum van Annaba. Volgens voorlopige berichten zijn bij de aanslag tientallen andere mensen gedood of ge wond. Onmiddellijk na de moord werd Annaba door het leger hermetisch van de bui tenwereld afgesloten. Helikop ters cirkelden tot diep in de avond boven de stad. In Al giers verwacht men dat de mi litaire uitzonderingstoestand, die in Algerije vanaf januari van kracht is, zal worden om gezet in een militaire staat van beleg en dat het leger in feite de teugels overneemt. Algiers zelf was gistermiddag opvallend rustig. De meeste in woners reageerden gelaten op het bericht, dat zich rond twee uur Nederlandse tijd door de stad verspreidde. Maar andere bewoners van Algiers konden hun tevredenheid over de moord moeilijk verbergen. Op het Place de Martyrs, aan de voet van de Kasbah, één van de toegangswegen naar de funda- mentalistisch-islamitische wijk Bab el-Oued, konden veel jonge FIS-aanhangers hun Rechtsomkeert Nederlandse toeristen doen pogingen op een snelweg in Frankrijk rechtsomkeert te maken. Op veel wegen hebben vrachtwagenchauffeurs gisteren en vandaag blokkades opgeworpen uit protest tegen een nieuw strafpuntensysteem voor verkeersovertredingen. Tegen EG-maatre- gelen protesterende Franse boeren vergrootten de chaos. Pagina 7: Files in Frankrijk door invoering puntenrijbewijs vreugde zelfs niet op. „God straft de tirannen en onder drukkers", riepen zei, de woorden herhalend waarmee hun geestelijk leider Imam Ali Benhadj afgelopen zaterdag de militaire rechtszaal van Blida binnentrad, waar het proces te gen zeven FIS-leiders begon. Pagina 5: Algerije reageert gelaten op moord president Boudiaf LONDEN/SARAJEVO - EG-bemiddelaar Lord Carrington is van plan naar de Bosnische hoofd stad te reizen om de vre desbesprekingen tussen Servische rhilities en Mos- lim-Kroatische groeperin gen te hervatten. Hij heeft dit vanochtend verklaard. Carrington wil vertrekken als het vliegveld, dat sinds giste ren in handen van de Verenig de Naties is, hersteld is en het mogelijk is zich in de stad te begeven. Het vliegveld werd aan de VN overgedragen nadat de Franse president Francois Mitterrand eergisteren Saraje vo bezocht. Carrington heeft de laatste maanden diverse malen tevergeefs gepoogd vrede te bewerkstelligen in Bosnië-Hercegovina. Intussen waren de VN-manschappen vandaag op het vliegveld druk bezig met de voorbereidingen voedsel en medicijnen te ver delen onder de hongerende 300.000 inwoners van Sarajevo. VN-functionarissen zeiden dat ze zullen toezien op de verde ling ervan. „Ik ben er zeker van dat we vandaag met het ontladen beginnen", aldus VN- commandant generaal Lewis MacKenzie. Een eerste Frans transportvliegtuig met 6,5 ton voedsel en water arriveerde gisteravond. Het vliegveld van Sarajevo wordt nu beheerd door 34 VN-functionarissen en zal pas over twee dagen mili tair veilig zijn. Om vrede af te dwingen dreigden de VN ech ter militair in te grijpen als dc Serviërs het vliegveld weer aanvallen. Vanuit Kroatië is een konvooi van Canadese VN- soldaten en 300 vrachtwagens naar Sarajevo onderweg om het vliegveld te bewaken. Zij worden donderdag verwacht. Frankrijk zal luchtverkeerslei ders leveren voor het vlieg veld. Vannacht deden zich rond het vliegveld slechts spo radisch vuurgevechten voor. Pagina 5 VN tikken Kroatië op de vingers Douche Sphinx betegelt Kremlin-toiletten MAASTRICHT - Koninklijke Sphinx (keramische produk- ten) gaat toiletpotten, wasta fels en tegels leveren voor een vijftigtal toiletten in het Krem- wacht dat die moeite zal wor den beloond met vervolgop drachten, zo liet de onderne ming vandaag weten. De eer ste contacten met Rusland werden gelegd toen een han delsdelegatie twee jaar gele den op bezoek was in Maas tricht. Moskovieten kunnen al Sphinx-produkten aantreffen als ze een hamburger gaan eten bij McDonalds. DE BILT - Weersatellie- ten meten sinds mei van dit jaar een hogere tempe ratuur van het Noordzee water. Voor de Nederland se kust is zij twee graden warmer dan normaal. Langs de kusten van Noorwe gen en Denemarken zijn tem peraturen gemeten die vijf gra den hoger liggen dan gewoon lijk. Dit zegt voorlichter Harry Geurts van het KNMI in De Bilt. De afwijking van de tem peraturen schrijft Geurts toe aan een lange periode met veel zon in het voorjaar, een milde winter, weinig stormdepres- sies en een betrekkelijk kalme zee, waardoor een sterke men ging met koud water van gro tere diepten uitblijft. De afwijking van vijf graden langs de Noorse en Deense kusten is volgens de voorlich ter van het meteorologisch in stituut uitzonderlijk. Dat is in de honderd jaar waarin de tem peratuur van het zeewater nauwkeurig wordt geregi streerd, nog nooit voorgeko men. De stijging met twee gra den langs de Nederlandse stranden is al eens eerder voor gekomen, onder meer in 1947. Langs de Engelse oostkust is de temperatuur vrijwel nor maal. Dat komt doordat het Noordzeewater zich daar mengt met koel water van de Atlantische Oceaan. Het Noordzeewater stijgt jaar lijks naar een warmtepiek rond eind augustus. Die trend tekent zich ook dit jaar af, maar de stijging over het hele zeegebied is sterker dan in enig ander jaar in deze eeuw. Meteorologen en biologen vol gen met belangstelling het ef fect van het warmere Noord zeewater. Zij houden rekening met een grotere algengroei in de Scandinavische wateren en wellicht ook in de Noordzee. Dat kan gevolgen hebben voor de vissen en zeehonden. De hogere temperaturen van het zeewater zouden volgens Geurts ook kunnen leiden tot meer buien in de nazomer en in de herfst. Nog twee dagen en de Veerse Meerdagen beginnen. De eerste drie dus 3, 4 en 5 juli in de gemeente Kortgene, de laatste op 18 juli in Kamperland (gemeente Wissenkerke). Beide plaatsen van vertier liggen aan de noordkant van het Veerse Meer, op het voormalige eiland Noord-Beveland. Wie van watersport, andere sportieve recreatie, cultuur, historie, visserij, folklore, amusement en culinaire prestaties kortom van het leven houdt moet er een dagje naar toe. Het wordt vast goed, want het is al de negende keer dat deze dagen worden gehouden. Mogelijk is dit pas de eerste keer dat u de Leidse Courant in handen heeft. Met voor de vakantie elke dag een tip om uit te gaan. Zo'n service vind je in geen andere krant. a-i m mmm amm amm mmm wmm- I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. ,0® Dhr/Mevr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding bestaat, k Bei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 8 711848 003000 IE rMTTTTT liUWl'l

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1