SPORT Van Langen loopt wereldtijd mtwt Olhovskiy steelt show met spionage-Engels Tristan Hoffman maakt beginnersfout snel goed Van Schuppen zet a| Loorbach te kijk Van Breukelen en Gullit niet meer in Oranje Thomas Hassler als beste speler Deense Pers heeft tekort aan superlatieven kidaeCouoa/nt e=- HENGELO Marathonloopster Anne van Schuppen blijft actie voeren tegen haar afwijzing van het Nederlands Olym- - pisch Comité voor Barcelona. f Gisteren cirkelde boven het Fanny Blan- l kers-Koen stadion in Hengelo een recla- n mevliegtuigje met de tekst: Loorbach: NOC-leugens, Anne. De Haagse atlete liep op 10 mei in Utrecht de marathon in 2 uur 33 minuten en 40 se- ijj, conden. Ze bleef daarmee twintig secon den binnen de gestelde limiet voor de Olympische Spelen. Van Schuppen vol bracht haar prestatie echter buiten de door het NOC (Jan Loorbach), in overleg met de KNAU, vastgestelde kwalificatie- h periode. DEN HAAG - De beslissende strafschop van de Deen Christofte is het laatste doelpunt geweest, dat Hans van Breukelen in naam van Oranje heeft moeten incasseren. Zaterdag liet de 35-jarige doelman Van PSV in zijn EK-ru- briek in Brabantse kranten weten, dat hij zich niet langer beschikbaar stelt voor het Nederlands elftal. In Sport Inter national kondigde ook Ruud Gullit aan dat hij ervan uit gaat dat het afgelopen EK zijn laatste grootste toernooi was. Van Breukelen twijfelt of hij de komende jaren nog de juis te instelling kan opbrengen voor het nationale team. De 73- voudige international heeft bondscoach Dick Advocaat, de opvolger van Rinus Michels, van zijn beslissing op de hoog te gesteld. Enkele maanden voor het EK had Joop Hiele (SW Dordrecht'90) al bedankt voor Oranje. Stanley Menzo (Ajax) fungeerde in Zweden als eerste reserve. MAANDAG 29 JUNI 1992 GÖTEBORG - Thomas Hassler is gekozen tot beste speler van het EK voetbal. De 26-ja- rige voor AS Roma uitkomende Duitser kreeg bij de stemming onder de in Göteborg aanwezige journalisten 1438 punten. Hij had daarmee een duidelijke voorsprong op de Denen Brian Laudrup, die 472 punten verza melde en de Zweed Tomas Brolin, die het met 412 punten moest doen. Hasslers uitver kiezing levert hem de „Gouden Bal" op. De „Gouden Schoen" als beste Europese schut ter gaat naar Brolin en Dennis Bergkamp, die in vier wedstrijden ieder driemaal scoor den. Twee spelers, de Duitser Riedle en de Deen Larsen, die in vijf wedstrijden tot drie doelpunten kwamen, worden onderschei den met de „Bronzen Bal". Lucky Tilly De met twee ton gedoteerde Grote Prjs der Lage Landen op de renbaan van Duindigt is gisteren een prooi gewor den voor de Zweedse hengst Lucky Tilly (1De als derde getipte favoriet bleef in een enerverende slotfase voor de Nederlandse troef Incredible Crafts met Hennie Grift. De gedoodverfde favoriete, de Zweedse crack Queen L stelde na een mislukte start nogal teleur. foto: frederik coenraad I door RENE BANIERINK MEERSSEN - TVM-verzor- ger Jan Moors moest in een fraaie imitatie van Mike Tyson bijna een politieagent van de sokken slaan eer hij gisteren de nieuwe kampioen van Ne derland bij de profwielrenners kon opvangen. En die heette geen Gert-Jan Theunisse, ook geen Jantje Siemons maar Tristan Hoffman, voormalig confectie-arbeider te Groenlo. Totaal kapot, met het schuim a la Erik Breukink om de mond, stond hij verdwaasd uit te hij gen. Met de ogen dicht klokte hij eerst anderhalve liter water naar binnen alvorens weer op de wereld te komen en te be seffen dat hij nationaal prof kampioen van Nederland was geworden. En dat was zelfs voor de doorgaans bloednuch- tere neo-prof nauwelijks te be vatten. Toch had hij zichzelf al weer snel onder controle. Toen Erik Breukink hem op het podium vroeg of hij soms goede benen had, antwoordde hij ad-rem: „Nou, het ging wel, ze waren niet echt super". Maar ook was er de bescheidenheid. Een winnaar wordt snel vergeten, realiseerde hij zich toen de bij het tv-interview naast hem staande Erik Breukink werd verteld dat hij rustig kon ver trekken. Hem hadden ze niet nodig. Hoffman: „Jammer, was ik eindelijk eens naast Erik Breukink op de tv geko men". Geintje Zaterdag had hij kampioens benen, zei hij en noemde het een geintje. Gisteren had hij de kampioenstrui en was het bloedserieus. Tristan Hoff man, nieuwjaarskind uit Groenlo, greep een jaar en een nacht nadat hij een contract De grote ster in het zonnige Hengelo was echter Ellen van Langen. De ex-Oldenzaalse verblufte vriend en vijand met de beste wereldseizoenpresta- tie op de 800 meter: 1.56.66. Een aanscherping van haar ei gen Nederlandse record met maar liefst 1.10 seconde. Vooral door de manier waarop zij wereldkampioene Liliya Nurrutdinova (GOS) en de Roemeemsen Ella Kovacs en Doina Melinte de baas bleef, maakte echter indruk. Zelf stond ze er versteld van. „Ik had niet in de gaten dat het zo hard ging en wist niet wat ik hoorde toen ze de tijd omrie pen". „Ongelooflijk", was dan ook haar eerste kreet na de race. De wonderen zijn, zo bleek maar weer eens, nog niet uit de wereld. Nog maar enkele maanden geleden leek Barce lona ver weg voor de pupil van Frans Thuys. De ellende begon vorig seizoen. De nummer vier van het EK in Split ('90) leek na een achillespeesblessure weliswaar op tijd weer fit voor het WK in Tokyo, maar moest daar al na driehonderd meter de strijd staken. Een lijdens weg van vele maanden volgde. Vorige week voldeed de Am sterdamse in het Franse Dreux aan de limiet voor Barcelona. Het geloof werkelijk een top tijd te kunnen realiseren was echter nog ver weg. Zelfs na de race kon ze het nog maar moei lijk snappen de wereldrang lijst aan te voeren. „Ik had ab soluut niet verwacht zo'n eind sprint op dit moment in huis te hebben. We hebben nog rela tief weinig op snelheid ge traind en daardoor had ik het in het begin denk ik ook zo moeilijk. Een tempo van 57 in de eerste ronde is gewoon hoog. Dan ben ik al moe. Daar om ging het denk ik ook niet zo lekker. En dan nog zo'n eindsprint. Ja, ik weet het zelf ook niet. Het ging gewoon. Je ziet die mensen voor je en die wil je gewoon verslaan. Ik was dan ook gigantisch stuk. Ik wist helemaal niet meer waar ik was toen ik over de finish Jongmans Zo goed ging het Stella Jong mans en Hans van Helden ook af. De Haagse Jongmans lo pend bij Rotterdam Atletiek, die 1.58,26 als vijfde finishte, voldeed gisteren aan de limiet Denen blij met gelukwens Joegoslaven KOPENHAGEN - Het Deense voetbalelftal is na het behalen van de Euro pese titel overstroomd door felecitaties uit heel Europa. Met name de ge lukwens van Joegoslavië, waarvoor Denemarken op het laatste moment als vervanger optrad, werd op prijs gesteld. De Deense minister-president Poul Schlueter zond vanuit Lissabon, waar hij deelnam aan de EG-top voor regerings leiders, een juichend telegram. „Het is fantastisch wat jullie hebben gepresteerd", lazen de sterren. „Denemarken is een waardige kampioen, dat zijn veel collega's hier met mij eens". Naar schatting honderddui zend fans waren zaterdagmid dag naar het raadhuisplein in Kopenhagen gekomen om de nieuwe helden te verwelko men. De twee bussen met de beschermelingen van trainer Richard Möller Nielsen plus aanhang arriveerden met eni ge vertraging. De stoet werd voorafgegaan door een zieken auto, waarin zich de gebles seerde Henrik Andersen be vond. De pechvogel, die tegen Nederland een gebroken knie schijf opliep, had de overwin ning met 2-0 op Duitsland niet kunnen meemaken. Wel had den zijn collega's hem na af loop de bokaal in de handen gedrukt. Op het balkon van het raad Vrijgesproken Krabbe wil niet naar Spelen Jim Courier lijkt met een gebaar te zeggen dat hij er ook niets aan kan doen. Wimbledon raakte de nummer één kwijt. foto: EPa LONDEN De man die Jim Courier versloeg kon zo weggelopen zijn uit een Amerikaans-Russische spionagefilm. Andrei Ol hovskiy spreekt Engels zoals acteurs worden ge acht Engels te spreken in spionagefilms. Hij speel de een 'Ggrreet Matsj'. En Jim Courier was al de der de Amerikaan op rij«die hij uitschakelde op Wimble don. Zijn vierde tegenspe ler is ook Amerikaans. Die heet John McEnroe. Als Andrei Olhovskiy in Lon den de hoofdprijs haalt, is het bijna een compleet filmscript. Het verhaal van de sensatie van de zaterdag ging er in als koek. De Moscoviet van 26 jaar leerde in de jaren zeventig ten nissen op houten en plastic ba nen, want anderssoortige ba nen waren er toen niet in Mos kou. Pas als de basketballers en volleyballers van CSKA Moskou van de vloer waren, mochten de tennissers.er od. Dan moesten ze maar wijs zien te worden uit de wirwar van lij nen. En de rackets waarmee ze moesten spelen zouden bij ons nog niet goed genoeg zijn ge weest voor schooltennis. Olhovskiy kon altijd wel aar dig tennissen, maar altijd net iets minder goed dan Chesno- kov, zijn even oude maar be kendere landgenoot. In 1987 dook hij ter meerdere eer en glorie van het Russische sport comité in het profcircuit. Hij moest voor dollars zorgen en sloeg tot eind vorig jaar 236.740 dollar bijeen. Niet goed, maar ook niet slecht. Zijn hoogste klassering op de wereldrang lijst was de 139-ste, maar in middels staat hij weer 193. Hij moest zich dan ook via de gras velden van Roehampton kwa lificeren voor Wimbledon. Maar op gras kon hij altijd wel aardig uit de voeten. In 1988 haalde hij op Wimbledon als 'qualifier' ook al eens de laat ste 16. Toen verloor hij van Pat Cash. Twee weken terug maakte hij het Richard Kraji- cek nog lastig in Rosmalen. Radeloos 's Wereld nummer één maakte hij zaterdag radeloos met zijn scherpe opslag en foutloze ser vice volleyspel. Maar alsof hij niet zojuist van de nummer één van de wereld en van de plaatsingslijst had gewonnen, stapte Andrei Olhovskiy vrij wel emotieloos van het centre court. Hij deed wel wat denken aan Borg, die in zijn grote da gen ook als een emotieloze ijs berg over de baan ging. De oorzaak voor dat blakende zelfvertrouwen kan zijn dat Ol hovskiy sinds kort een grotere stimulans heeft om te tennis sen. Hij mag eindelijk zijn prij zengeld zelf houden. „Eigen lijk is mijn carrière als prof ook pas een jaar geleden begon nen", meldde hij met een glim lach waar de glasnost afdroop. „Daarvoor speelde ik altijd voor het sportcomité en niet voor mezelf". Van de huidige toptcnnissers uit de voormalige Sovjet Unie betaalt niemand meer belas ting in eigen land, meldde de journaliste Natalya Bykanova. Dat mag omdat Shamil Tarpi- schev. voormalig coach van het Russische Davis.cupteam en tegenwoordig rechterhand, van de Russische president Boris Jeltsin, een nieuw sport- systeem heeft ontwikkeld. By kanova: „Je kunt nu zeggen dat ook in de sport het commu nisme is afgelopen en het kapi talisme is begonnen". En Olhovskiy, die zat erbij en stal de show met zijn spionage- Engels, waarin hij het had over een „overtime-racket", waarop iedereen dacht dat het verhaal nog mooier werd, omdat de reuzendoder nog met oud-ma teriaal speelde ook. Dat bleek dus niet zo, hij bedoelde een „oversized-racket", maar ken de het juiste woord niet. had getekend bij de profploeg van Cees Priem zijn eerste overwinning. En dat is er een tje die er mag zijn. „Bij de ama teurs hebben ik er jaren ach teraan gevangen. En nu word ik het meteen in mijn eerste jaar als prof. Dat is niet nor maal. Hier krijg ik wel echt kippevel van". Het was allemaal zo nieuw en onwennig dat hij bij het maken van het statieportret der kam pioenen na het Wilhelmus ver gat zijn pet weer op te zetten. Maar zo vergat hij in euforie wel meer. „Ik had de suppor ters nog willen bedanken. Dat was echt ongelooflijk. Schreeuwen, op de borden slaan. Ik dacht, wat is hier aan de hand. Dat heeft met echt ge holpen". En dat alles terwijl het met een beginnersfout was begonnen. Cees Priem had hem vooraf op gedragen vanuit de start goed op te letten want er zou meteen een groep ontsnappen. Dus was Hoffman paraat toen colle ga neo-prof Rob Mulders het sein voor de aanval blies. Dat was na pakweg tien van de ruim 230 kilometer op het slo pende parcours. Samen met Mulders dus, Siemons, Vink, Verhoeven, Zuijderwijk en nog een neo, Raymond Meys, ging Hoffman het avontuur te gemoet. Toen op een gegeven moment Jan Raas zijn pionnen Zuijderwijk en Mulders op dracht gaf de benen stil te hou den, kwam Siemons bij Hoff man. „Hij zei dat we er wat kwijt moesten raken en de marreerde. Toen ging ik er di rect achteraan maar Siemons keek om en zei, wat doe jij nou, je moet een gat laten vallen. Tja, verrek, sorry zei ik. Ik zag dat er een paar al scheel keken van vermoeidheid en toen heb ik het direct nog maar eens ge probeerd. En toen kwam al leen Vink mee". Dat was ongeveer halfweg koers en geen mens dacht dat die twee vooruit zouden blij ven. ook Hoffman zelf niet. „Iedereen denkt toch ook, dat is een eerstejaars, die houdt dat nooit vol. Ikzelf ook, ja. Maar ik heb toch geprobeerd steeds klein te rijden om nog wat over te houden voor het slot". Dat was nodig. Met nog drie en een halve ronde te gaan liep de voorsprong, die maxi maal ruim vier minuten be droeg, gestaag terug tot iets meer dan een minuut. Toen was het tijd voor een slimmig heidje van eigen makelij. „Ik heb net gedaan of ik kapot zat tegenover Vink en ben vervol gens vol gedemarreerd. Vink kon niets meer en ik was weg". Leontien van Moorsel werd za terdag voor de derde maal Ne derlands kampioene op de weg. Rob Kompas won bij de amateurs (zie elders in deze sportbijlage). huis verscheen even later de uitgelaten spelersgroep. Sa men met de menigte beneden hen waagden zij zich aan enke le volksliedjes en spreekkoren, waarbij tevens de spot werd gedreven met de verliezende Duitsers. Sommigen van de „Vikingen" hadden maar één uur hun bed gezien, toen zij zich voor de terugtocht meld den. De champagne vloeide rij kelijk en een dixie-band zorg de dat de stemming erin bleef. „We zullen deze titel een jaar lang vieren", beloofde Lau drup zichzelf. Volgens waarne mers was de vreugde-explosie de grootste sinds Denemarken werd bevrijd van de Duitse overheersing in de Tweede Wereldoorlog. Bij de Duitsers was er nauwe lijks feest. Een bosje bloemen bij aankomst, een handjevol nieuwsgierigen en een Luft- hansa-captain die zei trots te zijn dat hij en zijn bemanning de vice-kampioen van Europa naar de Heimat mochten vlie gen. Dat was alles. Duizenden Denen kwamen naar het Raadhuisplein in Kopenhagen om de nieuwe Europese voetbalkampioen te huldigen en kregen wat zij wilden: de sterren verzameld op het balkon. foto's: epa KOPENHAGEN - De Deense zaterdagkranten kwamen superla tieven tekort om de verovering van de Europese titel te beschrij ven. De Duitse bladen daarentegen hadden geen goed woord over voorde afgang van ..Die Mannschaft". Een bloemlezing: Ekstra Bladet: ..Deense fantasie en koelbloedig heid hebben de Duitse pantsermachine kort en klein geslagen". Jyllands-Posten..Deense triomf op Duitse mannen van staal". Berlingske Tidende: ..Er is een wonder in Götêborg gebeurd. Het is fantastisch, ongelooflijk". Politiken: „De gouden engelen van het Deense voetbal zijn voor goed naar de zevende hemel gestegen Bild: „De hele wereld lacht ons uit. Het Duitse middenveld heeft vrijwel niets gedaan. Met name Sammeren Effenberg hebben ge faald. Het eerste doelpunt had vanwege een Deense overtreding afgekeurd moeten worden Express: ..Een gigantisch fiasco. Duitsland was arm aan ideeën en enthousiasme". Süddeutsche Zeitung: „Een triomf van intuïtie over perfectie". Die Welt: „De befaamde Duitse instelling was ver te zoeken. De zogenaamde sterspelers hebben het totaal laten afweten". LONDEN//HENGELO - De arbitragecommissie van de In ternationale Amateur Atletiek Federatie heeft gisteravond de Duitse atletes Katrin Krabbe, Silke Möller en Grit Breuer vrijgesproken van dopingfrau- de. De strafcommissie van het Duitse atletiekverbond deed dit op 5 april ook al. De drie at letes kunnen door dit opzien barende besluit weer deelne men aan de Olympische Spe len in Barcelona, indien zij door hun nationale Olympisch Comité worden geselecteerd. Hoogstwaarschijnlijk is echter alleen Grit Breuer geïnteres seerd in de Spelen. Silke Möl ler stopt, omdat ze door de af faire haar motivatie om verder te gaan met topatletiek. kwijt is geraakt. Ook Katrin Krabbe heeft inmiddels besloten Bar celona te mijden. „Ze heeft geen trek meer de Spelen en wil eerst op vakantie na al die problemen met die dopingaf- faire". vertelde Krabbés mana ger Jos Hermens gisteravond. „Laat ze nu maar eerst gaan genieten van die fantastische vrijspraak. Ik ben er uiteraard eveneens bijzonder blij mee. Ongelooflijk, wat een gouden dag. Eerst die geweldige APM en dan deze uitslag. Wat zal Katrin blij zijn dat ze eindelijk van het gezeur af is. Ze staat dan wel regelmatig op televisie heel rustig allerlei vragen te beantwoorden, maar ik verze ker je dat ze onder een grote druk heeft gestaan. Nee. ik denk dat we haar pas met het winterseizoen terugzien. Nu de spanning eraf is, voelt ze misschien nog wel voor een paar wedstrijden in het nasei zoen, maar ik denk het niet". Astrid Schop, Ingrid Haringa en Petra van Grimbergen (v.l.n.rverdelen het startgeld na de nationale kampioenschappen in Meerssen voor vrouwen. Leontien van Moorsel won. foto:anp voor de Olympische Spelen in Barcelona, die op 1.59,50 staat. Ook Robin van Helden (Haag Atletiek) voldeed op de 800 me ter aan de olympische eis door 1.45.90 te lopen. Jongmans, die volledig kapot over de eind streep kwam, had na afloop een half uur nodig om bij te ko men. Haar persoonlijke record stond op 2.01.87. „Ik droomde er alleen van ooit eens onder de twee minuten te lopen", al dus de 21-jarige Haagse. „Ik ben zo jong dat ik in Barcelona ervaring wil opdoen". In het spoor van de snelle Koers kwam Van Helden op de 800 meter mee. De in Amerika studerende Van Helden wist afgelopen week toen hij in het Duitse Menden 1.46,17 liep dat Barcelona voor hem geen illu sie behoefde te blijven. On danks gevoelige achillespezen, een euvel waarmee hij reeds lang kampt, dwong hij zijn kwalificatie af. „Hengelo" leverde nog een olympische limiet op voor Christien Toonstra. De Noord hollandse noteerde op de 3000 meter met 8.45,96 de tweede tijd ooit door een Nederlandse gelopen. Toonstra start bij de meter" 8Chter °P de Ü8n kll°" Ellen van Langen gaat coach Frans Thuys omhelsen na het lopen van de beste wereldseizoentijd op de 800 meter. ENGELO - Hengelo ieeft iets met de Olympi- iche Spelen en met Ellen an Langen. Acht jaar ge leden, toen het Twentse itletiekgala nog FBK Ga- es heette, veroverden •lga Commandeur, Elly ran Hulst, Hans Koele- an en Erik de Bruin in iet FBK-stadion de tic iets voor Los Angeles. 'ier jaar geleden vormde le APM voor Nelli Coo- ian. Els Vader, Gretha •omp en Marjan Olijsla- ;er (4x100 meter estafette) ie springplank voor Seóel n gisteren vierden de laagse Stella Jongmans, arco Koers en Robin van Helden (Haag Atletiek) feest in het FBK-stadion nadat zij zich op overtui- ;ende wijze verzekerden an een startbewijs voor larcelona.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13