Hoe een koe een boel geld vangt finale EG-regels op grote schaal ontdoken Indonesië wil kerncentrales bouwen op Java Hij is een 42-jarige veehandelaar uit Garderen op de Veluwe. Hij wordt verdacht van een -4 miljoenenfraude. Maandenlang zou hij de torenhoge importheffingen van de EG hebben ontdoken. Nog deze maand stuurt de recherche zijn dossier naar justitie. Voor de FIOD en j de AID is de zaak m duidelijk: dit is een *1 oplichter. De verdachte en zijn advocaat denken daar uiteraard t. anders over. Over ionoplettende douaniers, valse I papieren en niet je betalende Algerijnen. En: hoe gemakkelijk is de EG op te lichten? 21 door ■'1 I HENK VAN ESS en ERIK VAN DER STRUIJS ®jj GARDEREN Het is allemaal a3 de kift van de concurrentie, zegt a. de veehandelaar uit Garderen in 3 het kantoor van zijn advocaat E. N. Bouwman. Hij heeft altijd goed geboerd en dat kunnen ze gewoon niet hebben. Dan gaan ze praatjes rondstrooien dat je de boel belazert. Nee, vertel hem niks over de Nederlandse vee-ex porteurs. Ze gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Tien jaar geleden kon iedereen zijn var- 3/j kens bij hem kwijt. Hij wist altijd wel een adresje. Hij had zijn contacten, rj kende de prijzen en wist hoe je aan in- J voervergunningen kon komén. Met Po- len ging het eigenlijk precies hetzelfde. Wie kon daar als eerste koeien kopen? Juist, hij. Twaalf keer was hij er voor niets ge weest. Totdat hij in "89 in het Duitse nj Krefeld een Pool ontmoette die hem aan de juiste contacten kon helpen. De een gaf hij een paar blikjes bier, met vB een ander ging hij eens goed eten. 1| Want zonder steekpenningen doet nie- i mand wat in dat land. Ze hebben een v mentaliteit van Jut, maar dat terzijde. 10 Elke week liet hij een aantal vrachtwa- N' gens van Polen via Nederland naar i Spanje rijden. Daar werden de koeien verkocht aan een tussenpersoon, die zou zorgen voor het vervoer naar Alge- I rije. Een maand of tien ging het hart- n stikke goed, maar daarna kwam de klad erin. De Algerijnen waren steeds later met betalen of betaalden slechts een -4 deel van de vracht. Voor hem was de lol eraf. Ook omdat er vanuit Nederland inmiddels een ware run was ontstaan J op de goedkope Poolse koeien. Hij ging weer wat anders doen. Maar wat gebeurt er? In februari van dit jaar, vijf maanden nadat hij is ge- ■i stopt, wordt hij aangehouden. Hij zou de papieren hebben vervalst om EG- heffingen te ontduiken. Nou, laten ze het maar bewijzen. Hij heeft niets ver valst. Op papier zijn de koeien uitge voerd. Hij heeft zich alleen in Europa laten betalen. Ja, je denkt toch niet dat zijn chauffeurs met die beesten naar Algerije gaan. Zo stom is geen enkele veehandelaar. Stel je voor dat ze daar niet willen betalen. Dan kun je geen kant op. In Algerije heb je geen poot om op te staan. Nee, je moet je laten betalen in Europa. En niks cheques of bankgarantie. Cash. Is deze veenande- laar een gewiekste zakenman, een en- j trepreneur die nieuwe markten ontdekt en zijn concurrentie steeds op faire wij ze de loef afsteekt? Het openbaar mi- I nisterie gelooft er niets van. Justitie be schouwt hem als de hoofdverdachte in een omvangrijke fraudezaak, waarmee tientallen miljoenen guldens zijn ge- I moeid. Binnen de Europese Gemeenschap is een overschot aan vee. Dat drukt de prijzen en is dus slecht voor de boeren. Daarom hebben de EG-lidstaten een beleid ontwikkeld, gericht op verklei ning van de veestapel. Iemand die een koe exporteert naar een land buiten de EG, krijgt van Brussel geld toe. Maar wie een koe importeert, moet aan de buitengrens een hoge heffing betalen. Deze importbelasting geldt niet als de EG alleen 'doorvoerhaven' is: wie een kalf koopt in Hongarije en deze via de Gemeenschap uitvoert naar Marokko, is Brussel niets verschuldigd. De Garderense handelaar zegt zijn Poolse koeien te hebben doorgevoerd naar Noord-Afrika. Maar in de ogen van justitie heeft hij dat helemaal niet gedaan. Hij verkocht de beesten binnen de EG en had dus een importheffing moeten betalen. Bobby Buttinger, persofficier van justi tie in Zutphen: „Het gaat om geweldige bedragen. Het ontduiken van de hef fing scheelt per vrachtwagen al snel zo'n zestigduizend gulden. En als je be denkt dat de verdachte wekelijks tien wagens op Polen liet rijden, dan loopt het heel snel op". Het Produktschap voor Vee en Vlees in Den Haag voegt daar aan toe dat de meeste Nederlandse exporteurs het vee wèl in Noord-Afrika verkopen. Secreta ris Jos Jongerius: „In veel gevallen ver loopt de handel via een tender. Hande laren doen een bod wat zij voor welke prijs kunnen leveren. Krijgen zij het contract, dan openen de Noordafri- kaanse bedrijven via hun banken een kredietlijn, waarna de dieren worden verscheept. Dat gaat altijd goed. Ik kan me tenminste niet herinneren dat er ooit problemen over de betaling zijn ge rezen". Koeien in Spanje aan Algerij nen verkopen is niet verboden, zegt Jongerius. „Maar dan moet de hande laar wel kunnen aantonen dat de dieren ook zijn uitgevoerd. Het geld innen en de papieren laten afstempelen is niet voldoende. De handelaar heeft van de EG een vrijstelling gekregen voor de importheffing, dus nij blijft verantwoor delijk". Het parket in Zutphen kan deze maand het dossier tegemoetzien dat het re chercheteam van de Fiscale Informatie- en Opsporingsdienst (FIOD) en de Al gemene Inspectiedienst (AID) over de zaak hebben opgesteld. Persofficier Buttinger kan en wil daarom niet in gaan op alle details. „We zullen geen mededelingen doen zolang de zaak onder de rechter is. Maar ik denk dat we binnen enkele maanden kunnen inschatten of we de fraude voor de rechter kunnen bewij zen". Bij de AID heeft men daar alle vertrouwen in. „Het klinkt misschien makkelijk uit mijn mond. Maar volgens ons is deze zaak rond", zegt een recher cheur. Vijf miljoen Nu is de veehandelaar uit Garderen niet de enige die wordt verdacht van zwendel met EG-heffingen. Een vee- exporteur uit het Brabantse Reek heeft volgens het openbaar ministerie in Den Bosch vorig jaar zeker vijf miljoen gul den verdiend aan het ontduiken van de importbelasting. Duizenden slachtstier- tjes en koeien uit Polen werden aan de grens aangeboden voor doorvoer naar Noord-Afrika. Daarmee ontliep de transporteur de heffing die normaal ge sproken contant aan de grens betaald moet worden. Ook de Duitse douane accepteerde de papieren. Om het vee onopvallend in de EG te kunnen slijten, werd een nieuw, vervalst document gebruikt. Daarop stond dat de heffingen al waren betaald. Deze verbazingwekkend simpele constructie heeft volgens justitie zeker een jaar ge duurd. Per vrachtwagen werd ten min ste tachtigduizend gulden verduisterd. De bewijsvoering van deze zaak is ech ter rond, meldt het openbaar ministe rie. Vier verdachten zitten vast in ver lengde hechtenis en de zaak komt over anderhalve maand voor de rechter. Beide zaken roepen de vraag op of er in de veehandel niet veel meer wordt ge fraudeerd met EG-regels. Volgens cij fers van het ministerie van economi sche zaken telt Nederland circa veertig ondernemingen die zich bezighouden met de export van 'levend vlees'. Geza menlijk voeren zij jaarlijks voor een be drag van 1,5 miljard gulden uit. Hoe veel belasting zij aan de EG zijn ver schuldigd, is echter niet bekend. Het Produktschap voor Vee en Vlees zegt geen inzicht te hebben in de om vang van -de fraude. Secretaris Jonge rius: „Ik denk, maar dat weet ik niet ze ker, dat er niet veel ondernemingen zijn die bewust frauderen. Als hef voor komt, gaat het om eendagsvliegen: mensen die even in de handel zitten en er dan weer uitstappen. Een normaal bedrijf kan het zich absoluut niet per mitteren de regels te ontduiken. Dat brengt immers grote gevaren met zich mee voor het voortbestaan en de werk gelegenheid". Gemakkelijk Uit de hoek van de veehandelaren klin ken echter andere geluiden. Wim van der Kooy uit Pijnacker, die jaarlijks 125.000 varkens exporteert naar Frank rijk, Spanje en Italië: „Frauderen is ontzettend gemakkelijk. Het enige wat je nodig hebt, is een douanier die niet oplet. En met name in het zuiden van de EG zijn er daar genoeg van. In Ne derland en Duitsland is de controle streng, maar hoe zuidelijker je komt, des te eenvoudiger wordt het". „Stel: je stuurt een vrachtwagen naar Hongarije om daar varkens op te halen. De dieren zijn daar goedkoper dan hier, maar je betaalt wel een importhef fing van ruim drie gulden per kilo le vend gewicht. Dan loont het bijna niet. Dus wat doe je: je geeft bij de douane een veel lager gewicht op dan je in wer kelijkheid vervoert. Het verschil steek je in je eigen zak. Een douanier kan dat gewicht toch niet schatten. En als je 'm een envelop met inhoud of een fles whi sky toestopt, dan wil hij dat ook hele- ijiaal niet kunnen". Van der Kooy zegt zelf geen moment te hebben overwogen om de EG-heffin gen te gaan omzeilen. „Het mag mak kelijk zijn, ik doe het niet. Ik zit nu twintig jaar in deze branche en als je hard werkt is er best een snipper te ver dienen. Maar als de belastingdienst komt, wil ik geen rode vlekken in mijn nek krijgen. Eerlijkheid duurt toch het langst. Op korte termijn verdien je mis schien zakken vol geld, maar uiteinde lijk hou je niets over. Vroeg of laat komt justitie erachter en dan begint het hele gesodemieter. Daar heb ik geen trek in". Henk Hop uit Putten, goed voor een jaarlijkse export van achtduizend var kens, onderschrijft dit verhaal. „Ik zou niet zo een-twee-drie kunnen vertellen hoe je moet frauderen, maar daar is snel achter te komen. Als je iemand hebt die je papieren in orde maakt, ben je al een heel eind. Bovendien controle ren ze toch niet wie de afnemer is van de varkens. Ik kan bij wijze van spreken op de papieren zetten dat u de dieren van mij hebt gekocht. Geen haan die er naar kraait". Het Produktschap voor Vee en Vlees wijt veel van de huidige problemen aan de onduidelijke EG-regels. „Het is een typische compromis-wetgeving", zegt secretaris Jongerius. „De lidstaten ge ven en nemen en iedereen wiheijn eigen standpunt erin kunnen herkennen. Dan moet je niet verwachten dat je heldere, uitvoerbare en controleerbare regels krijgt". Fokvee Voorzitter R.J. Tazelaar van het Pro duktschap vindt dat de Europese Ge meenschap veel strengere wetten moet opstellen en beter moet controleren. „Neem de fraude waar we in Europa recentelijk mee zijn geconfronteerd. Veehandelaren exporteren slachtvee naar Polen, maar zetten op de papieren dat het fokvee is. Dat levert hen extra subsidies op, waardoor de waarde van de dieren met twintig, dertig procent kan stijgen. Daarop is nauwelijks con trole, een stamboekverklaring is vol doende. Wij zeggen: controleer aan de grens de leeftijd van de koe en kijk of het dier drachtig is. De Europese mo lens malen echter langzaam. Onze voorstellen liggen al maanden in Brus sel zonder dat er iets mee gedaan wordt". Volgens het Bureau Nederlandse Vee export zou justitie veel meer werk moeten maken van de EG-fraude. Ei genlijk maakt het bureau liever reclame dan dat het over criminele activiteiten praat. De organisatie heeft nu eenmaal als doelstelling dat er promotie ge maakt moet worden voor het vak. Di recteur Tom Wetemans zegt daarom pas na een lang betoog over 'een fantas tische branche waar fraude een grote uitzondering is' wat hij er wérkelijk van denkt. „De bestrijding van dit soort zaken, zo als die van de Garderense handelaar, is te slap. Het zou sterker aangepakt moeten worden. Want leg me maar eens uit hoe het komt dat deze inciden ten mogelijk zijn en dat het zo lang duurt voordat de bewijslast rond is, mocht die al rondkomen! Justitie is ge woon onvoldoende ingespeeld op de complexe materie van de EG-regelge- ving. Ik begrijp wel dat er andere drin gende zaken zijn, maar fraude is ge woon niet goed te praten, ook niet als het ingewikkeld is". Wetemans noemt het 'diep droevig' dat onverlaten 'miljoenen guldens aan veesmokkel verdienen'. Het is ook do delijk voor de mensen die te goeder trouw zijn. „Eigenlijk is het best goed, dat dit soort vervelende kanten van de branche naar buiten komen. Misschien schudt het wat meer mensen wakker". In Rotterdam is officier van justitie Paul van de Beek sinds 1 mei speciaal belast met de opsporing van EG-frau de. Hij is aangesteld omdat het open baar ministerie vermoedt dat er op een breed terrein (niet alleen in de veehan del) EG-regels worden ontdoken. „Wij denken dat fraudeurs hiermee veel geld verdienen en we vrezen dan ook voor een toenemende belangstelling van cri minelen. Bövendien is het oplichten van de EG een vorm van internationale concurrentievervalsing. Eerlijke onder nemers worden er door benadeeld". Lastig Van de Beek zegt niet te weten voor welk bedrag er jaarlijks wordt gefrau deerd. Evenmin kan hij iets zeggen over de meest voorkomende vormen van be drog. Maar hij ontkent met klem dat justitie op dit gebied te weinig doet. „Het zijn lastige onderzoeken, die veel tijd, geduld en kennis van zaken vragen. Allemaal niet eenvoudig. Maar de aan dacht is er zeker. In de komende jaren gaan meer officieren van justitie zich met EG-fraude bezighouden. Er zullen speciale rechters worden aangewezen. Bovendien wordt de controle geïntensi veerd. Dat is eigenlijk nog het belang rijkste: er moet goed en efficiënt wor den gecontroleerd. We moeten de pak kans vergroten. Dan wordt er vanzelf minder gefraudeerd". Tot die tijd zal het openbaar ministerie in Zutphen moeten roeien met de rie men die het nu heeft. „Met de zaak te gen de verdachte uit Garderen betre den we relatief nieuw terrein", verzucht persofficier Bobby Buttinger. „Het zal ons ontzettend veel tijd gaan kosten, die we eigenlijk niet hebben. Een snelle oplossing van geweldsmisdrijven vindt ook iedereen belangrijk, net zoals drugshandel of welke andere vorm van criminaliteit dan ook. Onze middelen zijn beperkt". Op de vraag of er dan wel voldoende kennis en aandacht is om bewijsmateri aal rond te krijgen en eventueel herha ling te voorkomen, zegt Buttinger dat hij 'licht-cynisch' moet reageren. „Het is al moeilijk om de gaten in de Neder landse wetgeving te dichten. Dan pra ten we maar niet over de Europese re gelgeving. Zo'n importheffing is der mate fraudegevoelig dat je bijna zou zeggen: schaf'm af, dan kun je 'm ook niet meer ontduiken. Ik vrees echter dat die hoop ijdel is. We zullen veel meer met ÉG-fraude te maken krij gen". ZATERDAG 27 JUNI 1992 PAGINA 29 Het landschap van het dichtbevolkte Java zal binnenkortals het aan de Indonesi sche regering ligt, ontsierd worden door kerncentrales. FOTO: SP JAKARTA Indonesië wil, in afwijking van de internationale trend om de rem te zetten op het commercieel gebruik van kern energie, nieuwe kerncentrales bouwen. De centrales moeten verrijzen op Java, het overbevolkte hoofdeiland van de Indonesische archipel dat 28 actieve vulkanen telt en als gevolg van verschil lende geologische breuklijnen geregeld wordt getroffen door aardbevingen. Kritici vrezen dat het op drie na volk rijkste land van de wereld een ramp van de omvang van die in 1986 in Tsjerno- byl riskeert. Daarnaast stellen zij dat Indonesië over voldoende andere vor men van energie beschikt om in zijn be hoefte te voorzien. De regering in Ja karta beaamt dat Indonesië over meer dan genoeg olie, aardgas en kolen be schikt om het land economisch verder te ontwikkelen. Maar het grootste deel van de reserves aan fossiele brandstof fen ligt in het noorden van Sumatra, op grote afstand van Java, waar ruim de helft van de 180 miljoen Indonesiërs woont. In 1989 kondigde president Suharto voor het eerst plannen aan om een deel van de energiebehoefte op Java te dek ken met kerncentrales. Volgens Suhar to is inzet van kernenergie nodig, om dat de Indonesische olie- en gasvoorra den niet onuitputtelijk zijn. Daarnaast doen zich in Jakarta geregeld urenlan ge stroomstoringen voor. De regering vreest dat met name buitenlandse in vesteerders en bedrijven zullen worden afgeschrikt als geen nieuw, betrouw baar energiebeleid - mede drijvend op kerncentrales - wordt ontworpen. Onderzoek De beoogde lokatie van de eerste cen trale ligt bij de berg Muria, een sluime rende vulkaan in het midden van Java. Hoewel de Muria sinds mensenheuge nis niet meer actief is, worden toch veel vraagtekens geplaatst bij deze lokatie. Er zijn momenteel op Java al drie expe rimentele kernreactoren in bedrijf, in Bandung, Jogjakarta en Serpong. Maar die. dienen alle drie voor onderzoeks doeleinden en leveren geen stroom aan het openbare net. Het is de bedoeling dat na de bouw van de eerste centrale bij de Muria de komende tien tot vijfen twintig jaar circa tien nieuwe kerncen trales met een capaciteit van elk 600 tot 1.000 megawatt in gebruik worden ge nomen; licht Djali Ahimsa, hoofd van het regeringsbureau voor kernenergie toe. „We zouden wel eens een nieuw Tsjer- nobyl onder ogen kunnen krijgen, ge zien de vrees voor aardbevingen in het gebied," is de reactie van Jean McSor- ley, leidster van de acties tegen kern energie van Greenpeace in Australië. Maar die zorgen worden niet gedeeld door de Indonesische regering. „Uit een haalbaarheidsstudie werd de con clusie getrokken, dat de lokatie (bij de Muria) veilig is en dat zich daar geen vulkaanuitbarstingen zullen voor doen", verklaart minister B.J. Habibe, belast met wetenschap en technologie. Mislukking De studie werd verleden jaar uitge voerd door een Japans adviesbureau. Maar een verleden maand gepubli ceerd rapport van drie milieu-organisa ties -het Amerikaanse Worldwatch In stitute, de in Parijs gevestigde World Information Service on Energy, en Greenpeace in Amsterdam - kwam tot geheel andere bevindingen. Het rap port stelt dat Indonesië uit de pas loopt met de ontwikkeling vrijwel overal el ders in de wereld, waar het gebruik van kernenergie na een onafgebroken groei van veertig jaar een onmiskenbare da ling doormaakt. Het rapport wijst erop dat men overal elders langzaam tot het besef komt dat aan kernenergie zeer grote nadelen kleven: de. hoge kosten, de onveiligheid en steeds opnieuw fa lende technologie, en het nucleaire af valprobleem. De opstellers van het rap port geven de regering Suharto in ge dachten dat veel nucleaire projecten zijn uitgedraaid op een miljardenmis lukking en dat wereldwijd bijna één op de zes kerncentrales na grotere of klei nere ongelukken moest worden geslo ten. £eidóe<3owumt De handel in vee in de EG is aan regels gebonden. Het ontduiken van die regels kan vaak miljoenen opleveren. FOTO: SP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29