•Sigarettenmakers in VS jirezen smartegeld niet ECONOMIE 23 WEEKOVERZICHT Japanse beurs beheerst sentiment NS: goederenvervoer Duitsland in zelfstandige onderneming Bedrijfsleven staat voor grote veranderingen k GELD GOED - olland International neemt ieerderheidsbelang in Spido JSWIJK - De reisorganisatie Holland International gaat een lang nemen van 60 procent in Spido, het rondvaartbedrijf in havens van Rotterdam, dat een volle dochter is van Smit In- nationale. Dit hebben Holland International en Spido giste- gezamenlijk meegedeeld. Smit Internationale streeft naar samenwerkingsverband voor Spido zodat deze verder kan ofiteren van de marktkansen binnen het groeiend toerisme in Rijn-delta en zich beter kan bewapenen tegen de sterker wor- nd concurrentie. Holland International kan door de deelne- ng zijn positie op de markt van inkomend toerisme in Neder- id aanzienlijk versterken. Spido vervoert jaarlijks ongeveer 0.000 passagiers met zes luxe schepen. Bovendien worden iepen verhuurd voor groepen van 30 tot 400 personen. Spido eft 40 personeelsleden in vaste dienst, die vorig jaar met een sitief bedrijfsresultaat wisten af te sluiten. Deze zullen in >nst treden bij Holland International. De betrokken cao's en leidsvoorwaardenpakketten worden gerespecteerd en de erneming heeft geen invloed op de werkgelegenheid. ZATERDAG 27 JUNI 1992 Amex moet Esmil helpen geld Libië terug te vorderen AMSTERDAM American Express Bank (Amex) moet Hoogovens-dochter Esmil hel pen de laatste betaling van 20 miljoen voor de bouw van een ontziltingsinstallatie van Li bië los te krijgen. Dat heeft rechtbankpresi dent mr. J. Vrakking besloten in een kort ge ding dat Esmil tegen Amex had aangespan nen. Amex beëindigde de samenwerking met Esmil begin dit jaar op instigatie van de Ame rikaanse regering. Een in februari 1986 inge stelde handelsboycot van de Amerikanen te gen Libië werd eind 1991 verscherpt, omdat het land weigerde de twee verdachten van de aanslag op het PanAm-toestel bij Lockerbie uit te leveren. Door de stap van Amex liep Es mil volgens de advocaat van de Hoogovens telg kans de 20 miljoen geheel mis te lopen. Het is nog niet duidelijk of Amex tegen de uit spraak in beroep gaat. Firato 92 gaat toch door AMSTERDAM - De tweejaarlijkse audio- en videobeurs Firato gaat dit jaar toch door. Dat hebben de belangenor ganisatie in de elektronicabranche FIAR en de RAI giste ren bekendgemaakt. Het besluit is het resultaat van in tensief overleg tussen de betrokken partijen. In een eerder stadium was twijfel gerezen over de representativi teit van de Firato, doordat een aantal grote fabrikanten be sloot niet deel te nemen. De RAI spande vorige week een kort geding aan tegen elf van de afzeggers en vroeg de rechter hen te gebieden alsnog aan de beurs mee te doen. Rechtbankpresident mr. B. Asscher besloot echter het ge ding aan te houden tot 30 juni en drong aan op hernieuwd overleg tussen de strijdende partijen. De FIAR had inmid dels besloten haar leden (80 procent van de Firato-deelne- mers) alsnog positief te adviseren over deelname en de af gehaakte producenten te bewegen van gedachten te ver anderen. Aan de Firato 92 doen meer dan honderd bedrij ven mee. De beurs wordt gehouden van maandag 14 tot en met zondag 20 september en neemt het totale Europacom plex van 45.000 vierkante meter in beslag. PTT en KLM samen in Interpost DEN HAAG - De KLM en PTT Post nemen elk voor vijftig procent deel in de nieuwe onderneming Interpost, die gevestigd wordt in Hoofddorp en wereldwijd ongeveer 400 werkne mers telt. Dit bedrijf gaat zich toeleggen op we reldwijde distributie vap internatio nale publikaties zoals tijdschriften, boeken en catalogi. Het contract hier voor werd gisteren getekend, nadat KLM en PTT vorig jaar al bekend maakten de samenwerking te zullen verstevigen. Verkooporganisaties van de KLM in de VS, Canada, het Verre Oosten en op Schiphol, alsme de PDS Handling in Hoofddorp gaan over naar Interpost. Hoogovens schrapt fors in investeringsprogramma BEVERWIJK Hoogovens gaat drastisch schrappen in het investeringsprogramma voor 1992. Dat heeft ir. A van der Velden, directeur produktie van de divisie staal bij Hoogovens, aangekondigd in het jongste nummer van het personeelsblad „De Grijper", dat gisteren uit kwam. Verdergaande maatregelen zijn mis schien in de toekomst nog nodig, zo laat de di recteur weten. Van der Velden, die per half ok tober voorzitter van de directie Staal wordt, noemt het investeringsprogramma voor dit jaar al „mager". De situatie wordt volgens de Hoogo vens-directeur „nog zorgelijker" omdat zo'n be perking van de investeringen zich ook al in 1991 heeft voorgedaan. De Westeuropese staalindu strie heeft al ruim twee jaar te lijden onder een flinke prijsdaling als gevolg van het overaanbod op de Europese markt. fcSHINGTON - In de ïgeving van Washing- DC steekt tijdens een pconcert in de open cht een meisje een siga- op. Een jongen voor lar op het grasveld aait zich om en trekt n vies gezicht. „Wees et bezorgd", zegt het eisje, ,je krijgt er niks n. We zitten hier toch liten?" Waarop de jon- n antwoordt: „Ik maak geen zorgen over me- If, ik maak me zorgen el er jou". intolerantie jegens de ro nde minderheid in de Vere- ;de Staten heeft een fanatis- bereikt waarin dit soort tfermende bemoeienis met dampende individu aan de le van de dag is. Roken is overal in het openbare le- 8pi verboden en waar de on- ugd nog wel formeel is toe- itaan, kan de dader rekenen ogenblikkelijke repriman- van zijn (v/m) humane om ring. de hele VS rookt nu nog g lar twintig procent van de plussers. In de jaren vijftig |s dat zeventig procent. En de Amerikaanse oostkust, r in urbane gebieden als '■|w York, Boston en Washing- de trend wordt gezet, be- 8 Drt nog maar ruim tien pro- 2 it van de bevolking tot de niddels zonderlinge onder- p irt der tabaksgebruikers. De lats waar nog het meeste ge- >kt wordt is de auto, waar- i - indien in eenzaamheid •eden - de relatieve privacy scherming biedt tegen de andige wereld, ken is uit en rokers zijn a- :iale figuren die met hun tweedehandse walm anderen proberen mee te slepen in hun zelfvernietiging. Op hun best zijn rokers maatschappelijke 'losers', verslaafde zielepoten die op eigen kracht het leven niet aankunnen. Iedereen weet dat elk jaar in de VS nog steeds bijna een half miljoen van de in totaal 250 miljoen Amerikanen sterft aan de siga ret. Verzekeraars nemen geen rokers meer op, bedrijven ne men ze niet meer aan en chi rurgen opereren eerst alle an deren alvorens ze het levens reddende mes nog in een roker willen zetten. Geen wonder dat de Ameri kaanse tabaksindustrie deze week niet erg onder de indruk was van de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechts hof dat rokers wier gezondheid inderdaad geleden heeft onder de hebbelijkheid, in principe de gelegenheid moeten krij gen de sigarettenrhakers voor het gerecht te dagen en scha declaims te eisen. Niet onder de indruk zijn fabri kanten als Philip Morris en R. J Reynolds, omdat ze alle ver trouwen hebben voor - elke rechter te kunnen aantonen dat in de hierboven omschre ven Amerikaanse atmosfeer iedereen liegt die zegt niet ge weten te hebben dat roken bui tengewoon gevaarlijk is voor de gezondheid. Dat laatste staat bovendien in de VS al se dert de zestiger jaren, bevolen door de wet, in niet mis te ver stane bewoordingen op elk pak sigaretten of andere tabak sproducten. Overwinning Het Hooggerechtshof in Was hington besliste woensdag dat zulke waarschuwingen op de verpakking niet automatisch de tabaksindustrie bescher men tegen alle schadeclaims van tabaksslachtoffers of hun nabestaanden. Lagere recht banken kunnen daarom van nu af aan zulke eisen in behan deling nemen en, zo meent het Hof, toewijzen indien de kla ger kan aantonen „dat de fabri kant opzettelijk informatie over het gevaar van roken heeft achtergehouden, over die informatie heeft gelogen, of heeft samengezworen met andere producenten om de waarheid over de relatie tus sen roken en gezondheid te misvormen". Toen die uitspraak bekend werd, maakten de koersen van tabaksaandelen op Wall Street aanvankelijk een ferme tuime ling. Handelaren vreesden een lawine van juridische aan klachten vanuit de bevolking tegen de industrie. En smarte geld pleegt in Amerika zeer royaal te worden vastgesteld. Maar de juristen van Philip Morris lieten weten de Hofuit spraak te beschouwen als een „belangrijke overwinning", omdat het Hof impliciet had beslist dat rokers hun klacht niet kunnen baseren op het simpele argument dat ze on voldoende gewaarschuwd wa ren. „Wij hebben ons nooit schul dig gemaakt aan frauduleuze verzwijging van de medische implicaties en niemand zal zulks dan ook ooit kunnen be wijzen", aldus de woordvoer der van Philip Morris. Waarna de aandelen van deze grootste sigarettenfabrikant van Ame rika de beursdag zelf afsloten met een bescheiden winst! Reclame Niettemin hopen de georgani seerde anti-rokers in de VS dat de Hofuitspraak wel degelijk tot smartegeld-uitkeringen kan leiden en dat de omvang daarvan de tabaksindustrie de das om zal doen. Tot dusverre is het nog nooit tot een toewij zing van een schadeclaim ge komen. In totaal lopen er in Jim Purol (rechts) en Mike Papa roken geen van beiden. Om eens te laten zien wat de gemiddelde roker per dag de lucht inblaast, hebben ze elk vijftig sigaretten, tien sigaren en drie pijpen in de mond gestoken. foto:ANP heel Amerika slechts 50 van zulke zaken bij diverse recht banken, een aantal dat nu hoe dan ook zal toenemen. Juristen van de Amerikaanse Hart Accociatie en van Bur gers voor een Rookvrije Sa menleving, menen voldoende belastende informatie te heb ben over de manier waarop de tabaksindustrie intern weten schappelijk onderzoek naar de effecten van roken heeft gema nipuleerd alvorens tot publica tie over te gaan. Ook zouden beproefde reclame-methoden, die zich vooral richten op de jeugd en waarin roken wordt geassocieerd met sportieve prestaties en maatschappelijk succes, kunnen vallen onder wat het Hof 'misvormde waar heid' noemt. Onduidelijk is of ook buitenlandse tabaksslach toffers de Amerikaanse indus trie nu voor het gerecht kun nen gaan dagen. De sigaretten- makers in de VS hebben de in eigen land sterk teruggelopen verkopen meer dan gecompen seerd met toegenomen expor ten naar Europa (in Nederland b.v. groeit het aantal rokers weer) en vooral naar Azie, waar in Japan en andere landen reusachtig veel gerookt wordt. De Hofuitspraak van deze week betrof het specifieke ge val van Rose Cipollone, die in 1984 aan longkanker overleed, na 40 jaar zwaar te hebben ge rookt. Haar nabestaanden kre gen door een rechter 400.000 dollar schadevergoeding toe gewezen, te betalen door drie sigarettenfabrieken. Maar een hogere rechter vernietigde die uitspraak, met het argument dat Rose het gevaar kende, ze ker sedert 1966, toen de ver plichte waarschuwende tekst op de verpakkingen ver scheen. Van het allerhoogste Hof mag de familie-Cippolone - en mag iedereen die zich ta baksslachtoffer acht - het nu (opnieuw) proberen. Zonder enige garantie op succes. DEN HAAG - Het is ze uiteindelijk dan toch ge lukt, de Japanners. Na de hele week al dappere pogingen te hebben ge waagd sloot de Japanse effectenbeurs gisteren op een nieuw diepte punt. De overige beur zen lieten zich een beet je meeslepen, maar hiel den de schade beperkt tot procentjes. De Japanners zijn een beetje verwend door de aanhou dende economische succes sen. Voor dit jaar wordt een economische groei voor speld van 3,5 procent en het hele land jammert dat er een crisis is. Als minister Kok dit groeicijfer voor Nederland kon presenteren zou het feest zijn bij financiën en een extra vrije dag voor de ambtenaren. Japan is echter gewend aan groeipercenta ges van 5 of meer, dus de aandeelhouders raakten in paniek en stootten hun aan delen masaal af. De kopers bleven met de armen over el kaar toekijken hoe de koer sen verder daalden. Nu de Japanse beursindex, de Nikkei, onder de 16.000 punten is gedaald, dreigt er een nieuw probleem voor Ja pan. De pensioenfondsen en levensverzekeraars hebben een groot deel van hun ver mogen in Japanse aandelen belegd. Door de koersdaling daalt hun vermogen zo sterk dat de toekomstige uitbeta lingen aan de verzekerden in gevaar komt. Vandaar dat de regering werd opgeroepen de economie te stimuleren om een ergere crisis te voor komen. Voorlopig belooft de regering van alles, maar tot concrete daden is het nog niet gekomen. De overige industrielanden keken met gemengde gevoe lens naar de Japanse perike len. Een instortende Japanse economie is het laatste wat de industriële landen kun nen gebruiken, want Japan is één van de motoren die de wereldhandel moeten aan trekken. Uit Amerikaanse cijfers bleek dat de economie in de VS nog niet echt op gang wil komen. De econo mische groei is weliswaar iets sterker dan eerder werd aangenomen, maar de be drijven zijn somber in hun winstverwachtigingen. Een verdere renteverlaging om de economie te stimuleren wordt daarom niet uitgeslo ten. Als voorschotje daarop ging de dollarkoers wereld wijd met enige centen naar beneden. In Europa lijkt de kans op een renteverlaging voorlopig verkeken. In Duitsland groeit de geldhoeveelheid veel te hard naar de zin van de centrale bank. De banken geven meer kredieten dan de economische groei recht vaardigt, dus moet een hoge rente de leenlust van de Duitse burgers en bedrijven beperken. De economische verhoudin gen in Europa geven de Duitse centrale bank een zware stem. Als Duitsland de rente hoog houdt, moeten de andere Europese landen morrend volgen. Met de slappe zomertijd voor de deur en een hoge rente kun nen de effectenbeurzen zich opmaken voor een zeer slap seizoen. ifnemende raag naar liegvakantie IHIPHOL De vraag naar rzorgde vliegvakanties naar )ral de bestemmingen rond Middellandse Zee is de laat- weken sterk achtergeble- n bij de verwachting. Vol- ns directeur P. Legro van ansavia Airlines is de oor- ak het aanhoudende mooie er gedurende het voorjaar, combinatie met het Europe- kampioenschap voetbal, ansavia is de grootste ver erder in Nederland van toe ten naar het Middellandse- egebied. Legro: „Ook in 88 bleef het aantal boekin* n in de voorzomer laag ten- volge van het Europese mpioenschap. Daarna trok g enorm aan tengevol- van het slechte weer in Ne- rland". Slecht weer zou ansavia op dit moment goed komen. Toch trekt volgens gro de vraag op dit moment weer aan. „De reisorgani- loren hebben maandag een elvoud besteld van het aan- stoelen dat zij gedurende de le vorige week kochten." De Dei van de vraag naar vlieg- gstoelen op bestemmingen id de Middelandse Zee zal or de inzinking van de laat- weken over het hele lopen- zomerseizoen inderdaad komen onder de optimisti- ie prognose van 30 tot 40 öcent die Transavia dit voor- ir hanteerde. vt'. 1 A Eerste catamaran cruiseschip 's Werelds eerste catamaran cruiseschip de 'Radisson Diamond' ligt in de haven van het Franse Bor deaux. Het snelle schip, dat in Finland is gebouwd, gaat cruises maken in het Caraïbisch gebied en op de Middellandse Zee. foto:epa iterpolisen AVCB «wegnaar fusie LBURG/NAARDEN - In- polis in Tilburg en Avéro ntraal Beheer (AVCB) zijn eens geworden over de eer stappen op weg naar de be- gde fusie. eerste fase behelst een we- rzijdse participatie, bestuur de integratie en een gecoör- leerd beleid voor de distri- tie van verzekeringspro- kten via de Rabobank, de ei- naar van Interpolis, zo heb- n de twee verzekeraars gis- en bekendgemaakt. rCB Holding neemt van de tbobank 15 procent van de ndelen Interpolis over, ter- jl de bank in het bezit komt n 15 procent van het AVCB- ndelenkapitaal. UTRECHT - Het goederen vervoer tussen Nederland en Duitsland moet binnen afzien bare tijd worden georgani seerd door één zelfstandige commerciële onderneming. De Nederlandse Spoorwegen en de Deutsche Bundesbahn (DB) starten daarom volgend jaar met een proef voor een geza menlijk management van het goederenvervoer tussen Ne derland en Beieren. Dat meld de het NS-blad Koppeling gis teren. Volgens NS is de samenwer king belangrijk gezien de ver wachte toename van het inter nationale goederenvervoer per spoor. Het volume vanuit Ne derland zal in 2010 verviervou digen tot 52 miljoen ton. Daar van gaat 32 miljoen ton naar Duitsland. Om die goederen zonder problemen te vervoe ren, is intensieve samenwer king met DB noodzakelijk, al dus NS. Het samenwerkings verband tussen NS en DB, dat onder de naam Assen-manage- ment door het leven gaat, wordt verantwoordelijk voor de marketing, logistiek en or ganisatie van de treinverbin dingen tussen Nederland en Duitsland.*De proef duurt drie jaar. Op het traject tussen Neder land en Beieren wordt nu vijf keer per week gereden. Tot 2010 zal het goederenvervoer over deze spoorwegen vervier voudigen of zelfs verzesvoudi gen, zo meldt de Koppeling. Deze zomer start NS-Goederen ook onderhandelingen met de Franse spoorwegen (SNCF) over nauwere samenwerking. Tapie krijgt een bod van miljard mark voor Adidas PARIJS De president-direc teur van de Duitse fabrikant van sportartikelen Adidas, Rene Jaggi, heeft de Franse ondernemer en meerderheid saandeelhouder Bernard Ta pie een miljard mark geboden Jaggi bevestigde gisteren dat voor het bedrijf. Dit bedrag ligt dicht bij wat Tapie wil hebben, zo heeft de Fransman ver klaard tegenover het e sche dagblad Les Echos. hij namens een internationale groep investeerders een bod heeft gedaan, maar noemde geen bedrag. Vraag: dreigt een steeds gro tere penetratie van buiten landse ondernemingen in het Nederlandse bedrijfsleven? Het aantal directe penetra ties van het type Dasa-Fok- ker is tot dusverre te verwaar lozen. Voor buitenlandse in stitutionele beleggers, beleg- gings- en pensioenfondsen biedt het bedrijfsleven ken nelijk ook veel aantrekke lijks. Een onderneming, waarin een buitenlands concern op de een of andere manier een meerderheidsbelang ver werft, dient echter goed te be seffen, dat de onafhankelijk heid wordt prijsgegeven. Bo vendien moet rekening wor den gehouden met de komst van andere opvattingen op het gebied van management, financiën, verkoop en perso neelszaken. Voor de gemid delde Nederlander, die ge wend is onder alle omstan digheden zijn eigen boontjes te doppen, valt zo'n verande ring vaak niet mee. Buitenlandse penetraties worden overigens bemoei lijkt door de beschermings constructies waarmee het Ne derlandse bedrijfsleven poogt binnendringers af te weren. Of dit systeem op lan ge termijn te handhaven zal zijn, waag ik te betwijfelen. Die twijfel wordt gevoed door het straffe, rechtlijnige beleid van Brussel dat een al te gro te afscherming van nationale belangen en alles wat zweemt naar kartelvorming er niet eenvoudiger op maakt. Vertrouwen De grote binnenlandse beleg gers blijken overigens een onverwoestbaar vertrouwen te hebben in de toekomst van het Nederlandse bedrijfs leven. Zij bouwen daarin aan zienlijke belangen op. Dat is niet plezierig voor de Amster damse effectenbeurs, die daardoor wordt opgescheept met lange reeksen slecht ver handelbare fondsen. Het ad vies dat ik dezer dagen las om liever te beleggen in kleine ondernemingen lijkt mij dan ook niet erg verstandig. Ik moet daarbij opmerken, dat er participaties zijn, waar van je je zelfs afvraagt: „Hoe halen ze het in hun hoofd om in zoiets een belang te ne men". En dan denk ik nog niet eens aan flops als HCS, Infotheek en Management Share. Soms wordt geld ge stoken in niet zo gezonde on dernemingen om bepaalde zakelijke belangen te be schermen of om financieel zwakke ondernemingen weer op de been te helpen. Ik noem hier in het bijzonder Wolters Schaberg (WS), die dezer dagen aankondigde zo'n twee miljoen gulden in de Delftse aardewerkfabriek De Porceleyne Fles te willen steken, om de export van dit kwakkelende bedrijf op te krikken. Een ander voor beeld van gezond makend werk heeft Wolters Schaberg geleverd bij Blydenstein-Wil- link. WS wordt van dergelijke reddingsoperaties beslist niet armer, maar aan de ande re kant dient te worden ge zegd, dat veel geredde onder nemingen zonder WS-ingre- pen vermoedelijk ten dode opgeschreven zouden zijn ge weest. Aandelenpakketten In andere gevallen hebben families aanzienlijke aande lenpakketten in ondernemin gen, die eens voor 100 pro cent hun eigendom waren. De nazaten van deze families hebben geen enkele binding meer met de bedrijven en wil len hun belangen eindelijk wel eens afstoten. Een ty pisch voorbeeld is Vendex In ternational die thans voor haar aandeelhouders een soort grijs circuit probeert te creëren om de aandelen beter verhandelbaar te maken. Als je de gang van zaken bij Ven dex (o.m. Vroom en Drees- mann) overziet, vraag je je af of de familie niet dezelfde fout maakt als vele anderen die hun bezit willen verkopen in periodes, waarin analisten en andere rekenmeesters on herroepelijk tot de conclusie komen dat de tijd voor derge lijke transacties niet gunstig is. Hierbij wil ik aantekenen, dat Vendex na alle rumoer van de laatste jaren de beurs gang voorlopig wel kan ver geten. Kapitaalkrachtige mensen met visie kunnen met al deze activiteiten veel geld verdie nen... en verliezen. Wat dat verliezen betreft: denk aan fi guren als Willem Smit en de anderen, die met hun beleg gingen in high tech onderne mingen en 'dozenschuivers' (ondernemingen die compu ters in de originele verpak king over de toonbank aan de klanten leveren) ontelbare miljoenen hebben verloren. Andere zeeperds blijven dit soort rijken evenmin be spaard. Ik denk in dit ver band aan onroerend goed - in ruim een jaar tijd is tweemaal een crisis in de sector com mercieel onroerend goed ont staan en zijn miljoenenverlie- zen geleden. Hoewel met man en macht wordt gepro beerd deze markt weer ge zond te praten, zijn er des kundigen, die niet schromen aan een spoedig herstel te twijfelen. WMZ Dankzij de Wet Melding Zeg genschap (WMZ) zijn veel buitenlandse deelnemingen in gezonde Nederlandse ven nootschappen aan het licht gekomen. Die deelnemingen beperken zich bepaald niet tot de EG. Noord-Amerika een Zuid- oo^t-Azië zijn eveneens ruim vertegenwoordigd. Ik noem als voorbeelden de Berghui- zer Papierfabriek, die voor 57,84 procent eigendom is van de Finse Enzo Gutzeit, en Hagemeyer, waarin First Pa cific Investments partici peert met 62,55 procent. Dat laatste bedrijf heeft boven dien een belang van 43,6 pro cent opgebouwd in Interna- tio-Müller. Daarbij komen dan de parti cipaties van de Nederlandse dochtermaatschappijen van buitenlandse concerns - ik noem het verzekeringscon cern Delta Lloyd, een 100 pro cent belang van de Engelse Commercial Union. Ook het zuiver, Nederlandse (levens- )verzekeringsbedrijf heeft aanzienlijke belangen bij de Nederlandse handel en in dustrie. De hoofdrol in dit 'beleggingsspel' wordt ge speeld door de Nationale Ne derlanden oftewel de ING Groep. Vennootschappen Buiten beschouwing laat ik hier de belangen van de alge mene banken bij allerlei ven nootschappen. Vaak betreft dat restanten van mislukte emissies en introducties, die nog aan de man gebracht moeten worden. Ik noem het pakket van twee miljoen aan delen van Randstad uitzend bureau, dat bij de Amro Bank was overgebleven van een mislukte introductie en dat medio maart 1991 kon wor den ondergebracht bij enkele institutionele beleggers. Die WMZ heeft uiteraard veel goede kanten, maar het risico dreigt dat allerlei stieke merds thans met behulp van stromannen een aantal be langen van maximaal 4,99 procent in een onderneming opbouwen, om vervolgens ge zamenlijk een overval te ple gen. Kortom, ondanks alle trans parantie zijn de mogelijkhe den in het beursverkeer voor figuren, die voorzichtig ach ter de schermen opereren nog steeds groot. De topfunc tionarissen in het bedrijfs leven moeten links en rechts en overal op hun hoede zijn!

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23