9penbare Bibliotheek ^ist duidelijke lijn ubsidie-verstrekking Bisschop Bar bezoekt Voorhout 'Paint-in' hoogtepunt opening Preavventura ALLERLEI(DS) LEIDEN OMGEVING VdA Noordwijkerhout ileit voor alternatief bezuinigingsplan Personnel De Haags-Bussumse band Personnel, die op dit mo ment op doorbreken staat, geeft vandaag een gratis concert in platenzaak Vel vet Music, Nieuwe Rijn 27. Aanvang: 15.20 Balletschool De balletschool van Lucette Bletz geeft vanavond voor de vierde keer een leerlinge nuitvoering in de Leidse Schouwburg. Er doen 85 leerlingen aan mee. Het pro gramma bestaat onder an dere uit een verhalend ballet van 'De Sneeuwkoningin' (naar Hans Christian An dersen). Aanvang 19.30 uur. Kaarten vanaf f 12,50 te ver krijgen bij kassa van Schouwburg. Parkconcert Het tweede parkconcert in de Leidse Hout wordt mor gen gegeven door de Big Band Oegstgeest. Vanaf 14.00 uur verzorgen zij een optreden bij het Theehuisje. Vorig seizoen ging dit optre den, dat was aangeboden door de gemeente Oegst geest, niet door wegens de slechte weersomstandighe den. Salsa In café de Beest, Pieters- kerkchoorsteeg 21, kunnen de liefhebbers van Latijnsa- merikaanse klanken mor gen genieten van een salsa avond. Dansschool Bailado- res geeft demonstraties. Schola Cantorum Prestatieloop Vanavond wordt in de Hooglandse Kerk een con cert gehouden door Zespót Piésni Dawnej Oudere Lie deren Ensemble) uit Polen en de Schola Cantorum van de Leidse Studenten Ekkle- sia. De toegangsprijs is f7,50. De aanvang van de avond is 20.15 uur. De Leiden Road Runners club organiseert morgen voor de vijftiende keer een prestatieloop. Er wordt gelo pen over de afstanden: 5, 8 en 11 kilometer. De start is om 21.00 uur voor het club huis aan de Voorschoterweg, bij het Bastion-hotel. Kos ten: 4 gulden. tSouront ZATERDAG 27 JUNI 1992 irmondse raad praat midden in Kaagweek over Endepoel III RIE SCHAKENBOS ffei hei JtMOND De gemeenteraad van War- nd zal woensdag in een extra raadsver- lering de exploitatie-overeenkomst ir Endepoel III behandelen. Maandag gt de commissie Financiën nog de ge- fjgjfenheid om advies uit te brengen. B jchavemaker (PW) is uiterst ontstemd r deze gang van zaken. Woensdag is ners een weinig geschikte datum, om- heel Warmond dan volop feest viert ii kader van de Kaagweek. Bovendien de vergadering niet meer aangekon- d worden in de gemeentelijke rubriek een plaatselijk weekblad. „De in- lak voor Endepoel III wordt zo wel •ginaal", aldus Schavemaker donder- tijdens de reguliere raadsvergadering. 1S gemeester G.van der Wel erkende dat het tijdstip ongelukkig uitkomt. De Ge meente had al in mei de onderhandelin gen met Eurowoningen Grondbedrijf, dat een optie had op een deel van de grond in het gebied, willen afronden. Dat is echter deze week pas gelukt. Om het toegewezen bouwcontingent voor dit jaar veilig te stel len, heeft de gemeente tot september de gelegenheid om plannen hiervoor bij de hogere overheden in te dienen. Het Colle ge heeft dus haast en daarom is gekozen voor deze procedure. Met de overeenkomst hoopt de Gemeente in het gebied bijna negentig woningen en een sporthal te realiseren. B en W achten dat belang groter dan een optimale proce durele gang van zaken. „We moeten kij ken naar het eindverhaal en dan afwegen: is dat het openbreken waard," aldus Van der Wel. Schavemaker constateerde toch een span ningsveld tussen de verplichtingen die de gemeente met de overeenkomst op zich neemt en het recht van inspraak bij de burgers. „Toen het voorontwerp bestem mingsplan werd behandeld kwam er veel commentaar vanaf de publieke tribune. Toen werd gezegd: mensen jullie zijn te vroeg, er komt nog volop gelegenheid voor inspraak. Als je nu komt met een eindre sultaat, missen die mensen een deel van wat er gebeurd is en ligt daar een span ningsveld," aldus Schavemaker. Van CDA-zijde was er meer vertrouwen in de opzet van het College. Woordvoerder A. Lemmers stelde dat de keus voor wo ningbouw in het gebied gemaakt was en dat er alles aan gedaan moet worden om dat ook voorelkaar te krijgen. „We moeten nu de moed opbrengen om woningbouw in Warmond voor september van start te la ten gaan", aldus Lemmers. Commissie weigert plannen voor Stevenshof te behandelen Aiphen gegroeid li LEIDEN - Voor de bouwplannen in 'vlek 25' in de Stevenshof moet een nieuwe informatieavond wor den uitgeschreven. Tot dat mo ment weigert de raad de nieuwe bouwplannen voor meer woningen te behandelen of zelfs kennis te ne men van de inhoud. Een groot aantal bewoners van de Dobbedreef en de J. Naberstraat bleek niet te zijn uitgenodigd op de informatieavond die anderhalve week geleden werd gehouden. De bewoners hebben hier protest te gen aangetekend. Nu menen ook de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat zij eerst de mening van deze bewoners willen horen voordat zij zich een mening kunnen vormen. De bewo ners die wel geïnformeerd waren over de plannen, zouden die boven dien te laat hebben gehoord. Dit was tien dagen voor de informatiea vond, hetgeen volgens de buurt een te korte termijn is om een reactie te formuleren. De bewoners verweten de gemeente de inspraakprocedu res te willen afraffelen. Zo zou het feit dat de informatieavond stond gepland op de avond dat het Neder lands elftal tegen het GOS voetbal de, erop duiden dat de gemeente in spraak wil vermijden. Volgens wet houder T. van Rij komen er echter nog genoeg gelegenheden voor in spraak. Ook zullen vertegenwoor digers van de buurt de plannen nog bespreken met ambtenaren. De Stevenshofbewoners zijn het voorts niet eens met een aantal punten van het plan. Zo zal de af stand tussen de reeds bestaande en de nieuwe huizen op bepaalde plek ken slechts anderhalve meter zijn. Dat vinden ze te weinig. Voorts be staat er vrees voor parkeerproble men door de nieuwbouw. Ook vindt de buurt dat het uitzicht van bewo ners van de J. Naberstraat ver slechtert als er een nieuwe rij hui zen komt. De komst van drie toren flats is de bewoners al helemaal een doorn in het oog. Het hoogtever schil met de rest van de laagge bouwde wijk is dan te groot. Wet houder Van Rij houdt echter vol dat de plannen de bewoners geen scha de toebrengen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal inwoners in Alphen aan den Rijn is vorig jaar gestegen van 62.401 op 1 januari 1991 tot 63.573 inwo ners per 1 januari van dit jaar. Dat blijkt uit het overzicht „Loop der bevolking 1991" van het Centraal Bu reau voor Statistiek. Er werden vorig jaar 904 baby's geboren, terwijl 370 mensen overleden. 2460 men sen verlieten de ge meente, terwijl 3098 mensen zich in Al phen vestigden. fIDEN - De Openbare Dliotheek eist van de ge- bente een duidelijk be id inzake de subsidie- rstrekking. Er moet een berjarenbeleid komen, i vindt directeur E. van brundel. „In plaats van ar najaar bekijken of de bsidie niet verminderd |n worden, met het geld It wii verdiend hebben". je ziet dat wij met minder '6 soneel meer resultaten ha- dan vind ik dat je wel een op een meer gegaran- subsidie kunt doen. We per slot van rekening groot deel van ons budget de huur van het gebouw", denkt aan een veiligstel ling voor een periode van vier jaar. Op dit moment is het nog onzeker hoeveel subsidie de gemeente voor het komend jaar geeft. „We hebben nog steeds geen beschikking van de gemeente binnen". Uit het onlangs gepresenteer de jaarverslag blijkt dat het aantal leners het vorig jaar is toegenomen. Eind vorig jaar telde de Openbare Bibliotheek 35.650 geregistreerde actieve leners, acht procent meer dan het voorgaande jaar. Hierdoor zijn de inkomsten van de bi bliotheek flink gestegen: maar liefst 20 procent in vergelij king met het voorgaande jaar. Het exploitatietekort, dat on der andere ontstaan was door de automatisering van enkele jaren geleden, blijkt te zijn weggewerkt. Er zijn echter aan de andere kant minder uitleningen en bezoekers geregistreerd. Het aantal bezoekers aan de Cen trale Bibliotheek was vorig jaar 377.412, een daling van drie procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Het ge volg hiervan was een daling in het aantal uitleningen tot ruim 1,2 miljoen. Deze daling deed zich voornamelijk voor bij de vijf filialen. Het eerste kwar taal van dit jaar is het aantal uitleningen ten opzichte van het eerste kwartaal vorig jaar echter weer gestegen. De bibliotheek wil doorgaan met het experiment van de zondagopenstelling. Van Sprundel verwacht dat de bi bliotheek weer ontheffing krijgt van de CAO-voorwaar- den. „We hebben de daaraan verbonden voorwaarden altijd goed nageleefd. Als het alle maal goed gaat, zijn we weer open vanaf zondag 27 septem ber". Ploegentijdrit in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse jongerenvereniging Uto pia houdt zondag de jaarlijkse ploegentijdrit. De eerste equipe van vijf renners vertrekt om 9.30 uur. De renners moeten vier ronden van 11,5 kilometer afleggen. Ondanks het kwalitatief slechte wegdek van het Weddepad heeft de organisatie toch be sloten de traditionele route te handhaven. Dat is met name ge beurd uit een oogpunt van verkeersveiligheid. De renners zullen daarom rekening moeten houden met hun materiaal. Met dikke banden is de kans op lek rijden in ieder geval kleiner. Evenals bij de dorpsronde zijn wielerploegen uit Stompwijk welkom. Als ti- telhóuder komt de ploeg Cock van der Hulst als favoriet aan de start. Met renners als Kees de Goede, Richard Bennis, Dennis van den Berg, Theo van Klink en Cock van der Hulst zelf moet die formatie in staat worden geacht opnieuw de hoogste ogen te gooien. Er komen acht teams aan de start. De gebroeders Donker wisten de eeneiige tweeling Kruyt in twee uur op het doek te zetten. foto: wim van noort LEIDEN Het bier was gratis en van goede tem peratuur. Er was saté met vette pindasaus en er wa ren broodjes kroket. Er was live muziek en er was live schilderkunst. En het Leids cultuurpubliek lust te daar wel pap van. Zel den was een opening van een tentoonstelling zo ge animeerd als die van 'Pre avventura' in de Waag. 'Preavventura' - vrij vertaald: blik naar de toekomst - is het resultaat van een kortstondige samenwerking tussen Frits Bruins, hoofdmedewerker van De Waag, en Galerie Stelling. Negen jonge kunstenaars uit Leiden en omgeving mogen een paar weken lang laten zien welke belofte zij voor de toe komst inhouden. Die kunstenaars vormden het stralende middelpunt van de avond. Joke van Bilsen en José den Hartog bijvoorbeeld had den zich voor de gelegenheid in sexy galakostuum gestoken, met opzichtige hoed en lange zwartkanten handschoenen, terwijl de blanke rasta-man Cock Sjardijn zichtbaar genoot van zijn debuut, zeker toen hij terstond een van zijn schilde rijen kon verkopen. Het in groten getale opgedaag de publiek werd muzikaal ver maakt door folkzanger Tjebbe. Twee weken geleden emi greerde deze straatartiest van uit Leeuwarden naar het wes ten des lands, waar hij binnen kort aan het Rotterdams con servatorium gaat studeren. Tjebbe heeft een prachtige stem met een groot bereik, maar om zich in de rumoerige ruimte verstaanbaar te maken moest hij de snaren van zijn gi taar ranselen als een bezetene. Hij slaagde er niettemin in zich intussen volkomen onge dwongen door het publiek te bewegen en bepaalde daarmee voor een belangrijk deel de sfeer van de avond Overigens zijn de meeste van de negen kunstenaars geen dé butanten meer: Thom Vink be leefde vorig jaar reeds zijn vuurdoop, nadat hij als rijks- oorlogs-tekenaar naar Noord- Irak was uitgezonden, hetgeen hem onder meer een expositie in het Legermuseum in Delft opleverde. Hein van der Voort, schilder van melancholieke Amerikaanse landschappen was al eerder te zien in Galerie Stelling, evenals de vorig jaar afgestudeerde Jacqueline Pe tit, op Preavventura vertegen woordigd met een installatie van betonnen handtasjes. Jam-session Maar de avond werd toch het mooist gemaakt door de drie gebroeders Donker. Aad, Gijs en Just hielden een zogenaam de 'Paint-in': met z'n drieën be schilderden ze een doek van zo'n twee bij twee meter. Als modellen hadden zij daarvoor de eeneiige tweelingbroers Kruyt uitgenodigd. Dit ge spierde tweetal was, slechts ge kleed in zwarte onderbroekjes, op een podium in de voorhal van de Waag geposteerd in een intieme pose, de één zittend op een stoel, liefderijk opkijkend naar de staande ander. Het aardige van zo'n paint-in is dat je het schilderij vanuit het niets in hoog tempo naar een eindresultaat ziet groeien, waarbij je door de aanwezig heid van de modellen ook nog kan zien hoe iedere penseel streek bedoeld is. Gewoonlijk ziet het publiek een schilderij pas wanneer het helemaal af is, als een voldongen feit. Bij de Donkers krijgt de handeling van het schilderen een artistie ke meerwaarde. Het publiek is als het ware getuige van een openbare jam-session, verge lijkbaar met een geïmprovi seerd popconcert. De Donkers betoonden zich vooral een goedgeorganiseerd team, dat efficiënt en vlot kan schilde ren. Over het eindresultaat zullen we het niet hebben, daarvoor was de show zelf veel te leuk. i de schoorsteen e de komende dagen langs de elektriciteitscentrale aan de Lange- ":ht komt, kan worden afgeleid door activiteiten op hoog niveau, sle tientallen meters boven straatniveau wordt op dit moment de loorsteen van de centrale gerenoveerd. Met kunst en vliegwerk aan de schoorsteen een constructie van hangsteigers worden be- tigd. Op die manier moeten zowel in als aan de schoorsteen kzaamheden worden verricht. Vooral het metselwerk moet onder iden worden genomen. De schoorsteen, die tot in de wijde omtrek sky-line van de stad beheerst, moet na de operatie-de tand des b weer enkele tientallen jaren kunnen doorstaan. De centrale rdt sinds 1986 in de nieuwe vorm gebruikt voor opwekking van Jctriciteit en warmte en staat onder beheer van de EZH. Het perso- K%l, dat nu nog in dienst van de EWR is, wordt per 1 januari overge legen aan de EZH. foto: tejo ringers ^ORDWIJKERHOUT - De bjiA-fractie in Noordwijker- ^ut heeft een alternatief plan -iewerkt om de lastenver- Iljinng voor de burgers te be kken. De socialisten waren "Iteravond de enige fractie, A inhoudelijk inging op de ^prjaarsnota van het college, görin voor zeven ton aan om- Tlgingen worden aangekon- 41. ,9t tekort van de gemeentekas 1de komende jaren in Noord- rikerhout flink oplopen als er én maatregelen worden ge inen. Het college wil in 1993 ren ton bezuinigen door on- i meer een verhoging van de plrechten en de afvalstoffen- l ffing en het aanpakken van bestaande subsidies. De pA zoekt de oplossing van i begrotingsprobleem op an- <re terreinen. Zo moeten de Drtvelden in eigen beheer ko- tn van de verenigingen, wat p besparing oplevert van een a. Nog een ton wordt er bin- ngehaald door minder geld te storten in het wegenfonds. De socialisten willen verder on der meer het overwerk van ge meentelijke ambtenaren niet door laten betalen, het rende ment van zwembad De Schelft door sponsoring vergroten, de toewijzing van woningen over dragen aan woningbouwvereni gingen en de toeristenbelasting in vijf jaar verhogen naar een gulden per huishouden. De voorstellen leveren ruim 4,5 mille op. Naast bezuinigen wil de PvdA op een aantal gebieden investeren. Zo zal er meer geld moeten komen voor ontwikke lingshulp, verkeersveiligheid en emancipatie. De PvdA is voorstander van een kunstwerk en wil het ouderenbeleid stimu leren. Na de behandeling van de voorjaarsnota wordt er hal verwege augustus een kernta kendiscussie gehouden in de raad, waarin de randvoorwaar den worden aangegeven van gemeentelijk beleid. Vervol gens staat de begroting voor 1993 op het programma. door WILLEM VAN ALTEMA VOORHOUT - „De mooi ste versiering van de kerk bent u". Met deze woorden stak de bisschop van Rotterdam, mgr. Ph. Bar de ongeveer 200 Voor- houtse parochianen een hart onder de riem. Don derdagavond bezocht de bisschop Voorhout, in het kader van zijn voornemen om alle parochies in zijn diocees persoonlijk te be zoeken. De avond begon met een eu charistieviering in de ondanks alle aankondigingen vooraf slechts halfvolle Bartholo- meuskerk. In zijn slotwoord dankte pastoor Bockxmeer Bar voor zijn komst. „De bis schop is een zeer drukbezet man. Als je zijn agenda ziet word je al moe. Dat hij dan toch nog ruimte kon vinden voor een bezoek aan de paro chies, is een heel goede zaak". Bar dankte op zijn beurt de aanwezigen voor hun belang stelling. „U bent een bemoedi ging voor degene die als een 'drukbezet man' werd afge schilderd". Vervolgens werd het bezoek voortgezet met een informele bijeenkomst in het Parochie huis. De heer Oostdam hield namens het kerkbestuur een inleidende speech, waarin hij een paar hete hangijzers aan roerde. „Voorhout heeft een goed kerkebezoek, een leven dige parochie met veel werk groepen, en voldoende finan ciële steun. Toch is er een af brokkeling van de betrokken heid van de parochianen bij hun kerk merkbaar. De conti nuïteit lijkt vooralsnog ge waarborgd door de groei van het dorp maar meer vakkrach ten zouden welkom zijn, zodat de priester niet alleen een be diener der sacramenten wordt", aldus Oostdam. Kerkbestuurder Oostdam houdt zijn speech, terwijl bisschop Bar en pastoor van Bockxmeer luisteren. foto: henk van den ende Bisschop Bar uitte begrip voor de problemen. „Maar laten we vooral hoopvol en met vertrou wen verder gaan", riep hij op. Vervolgens deed hij op onge dwongen wijze de ronde door het Parochiehuis, en sprak met de Voorhoutse parochia nen. Eén van hen vroeg of het niet mogelijk was dat pastoraal werkers bevoegdheden krij gen om het sacrament der zie ken toe te dienen. De parochie priesters hebben daar gewoon weg geen tijd meer voor. Bar zei daarop dat de bedienaren van de scaramenten duidelijk, aan de kerk gebonden moeten zijn, en daarop is bij pastoraal werkers niet altijd evenveel zicht. Pastoor van Bockxmeer vulde aan: „Laat u op tijd be dienen!", wat voor nogal wat hilariteit zorgde. „Het sacra ment der zieken vind ik ont zettend belangrijk, maar veel zieken stellen het eindeloos uit. Het sacrament betekent helemaal niet per se dat je dood gaat, maar het is vooral heilzaam voor de zieke", aldus Bockxmeer. De bisschop had het duidelijk naar zijn zin temidden van de parochianen. „Dit soort avon den vind ik meer dan prima. Je kunt hier de mensen echt voe len, in hun eigen omgeving; dat is heel concreet. De vragen en problemen hier zijn niet zo anders als in andere parochies. De mensen zijn wel overal ver schillend. Het is een contact met de basis. Ik doe dit zo'n twee maal per maand, behalve in bijzondere perioden, zoals de vastentijd, of de vakantie. Maar het is heerlijk werk". Parochiehuis Over het Parochiehuis en de naderende verkoop aan de on dernemers P. van Kampen en L. Westerop liet pastoor van Bockxmeer weinig los. „Op 1 juli weten we meer. Officieel is er nu nog niks getekend". Bis schop Bar bood desgevraagd meer duidelijkheid. „Wat be treft de beslissing rond het pa rochiehuis kan ik zeggen dat de bisschoppelijke machtiging tot verkoop al is afgegeven. De verkoop gaat dus gewoon door en er zijn voor zover ik weet geen moeilijkheden". Alphen op televisie ALPHEN AAN DEN RIJN - Van woensdag 19 augustus tot zaterdag 22 augustus worden opnames gemaakt in Alphen voor het KRO-programma „1000 kilometer voor de boeg". De KRO-televisie en het Ne derlands bureau voor Toeris me brengen deze zomer een serie over Nederland - Water land op het scherm. Aan de hand van twaalf vaarroutes neemt presentator Aad van den Heuvel de kijkers mee op reis. Het eerste programma was afgelopen woensdag te zien op Ned. 1. De herhaling is morgenmiddag. Het Zuidhol landse Plassengebied met Al phen als centrurh van het Groene Hart komt voor op 9 september, in het twaalfde en tevens het laatste traject Gou da - Muiden. Aandacht wordt besteed aan Gouda, via Bos koop, Alphen, Uithoorn, Nigte- vecht en de Loosdrechtse Plas sen naar Muiden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13