Kamer zet vissers sterk onder druk „Dienstplicht geen garantie voor stabiliteit' Sou/ui/nt BINNENLAND Ledenaantal PvdA niet verder terug Mogelijk nieuw leven voor witkar Schiphol Ter Veld: geen besluit over Emancipatieraad Auto's moeten weg van Museumplein 'r li Kamerlid De Kok: Onzekerheid over hogere salarissen in onderwijs DONDERDAG 25 JUNI 199} Geen verband EZ-krediet en drugssmokkel Bosio DEN HAAG Tussen het krediet van 650.000 gulden dat de ondernemer M. Bosio in 1982 van Economische Zaken heeft gekregen en de drugssmokkel waarin deze Fransman in' 1985 verwikkeld raakte, bestaat geen relatie. Tot deze conclusie is de commissie uit de Tweede Kamer gekomen die de affaire heeft onderzocht. De vertegenwoordigers van PvdA en Groen Links in de Bosio-commissie willen dat de Tweede Kamer desondanks het onderzoek voortzet en uitbreidt. Zij hebben sterke aan wijzingen dat de Fransman het slachtoffer is geworden van een netwerk van drugs- en wa penhandel, waarbij de Nederlandse overheid betrokken is geweest. Het CDA wil van geen verder onderzoek we ten. D66 voelt er evenmin voor. De WD twij felde nog. ZUTPHEN Het ledenverlies in de Partij van de Arbeid is tot staan gebracht. Het ledenaan tal bedraagt momenteel 76.000. Vooral de laat ste weken hebben veel mensen zich aangemeld als lid. Dat heeft Ruud Vreeman, vice-voorzit- ter van de PvdA, gisteren meegedeeld in Zut- phen. Hij was daar om het eerste exemplaar van de brochure 'Tussen burgemeester en Par tij' in ontvangst te nemen uit handen van de schrijver Henk Hellegers. In Zutphen werd de eerste studiebijeenkomst gehouden van het 'Overleg van PvdA-burgemeesters'. Eén derde van het totaal aantal sociaal-democratische burgervaders (65) was aanwezig, 25 hadden la ten weten „helaas verhinderd" te zijn. In Zut phen werd vooral gesproken over de afkalving van de belangstelling voor de politiek en de kloof tussen politiek en burger. SCHIPHOL De witkar, ooit door provo Luud Schimmelpenninck bedacht als een openbaar ver voerssysteem dat individueel vervoer biedt, heeft zijn aantrekkingskracht nog niet verloren. Tussen de kan toren bij Schiphol moeten kleine elektrisch voortbe wogen personencabines over monorail gaan rijden als alternatief voor de auto, vindt de beleggingsmaat schappij Chipshol Forward. Het systeem 'Taxi 2000' lijkt een beetje op de 'peoplemover' die de luchthaven Schiphol gaat aanleggen tussen het nieuwe gedeelte van het stationsgebouw en de verafgelegen platforms. Maar daarbij gaat het nog om een elektrisch treintje over monorail, zonder bestuurder, dat slechts tussen twee punten heen en weer rijdt. De witkar van des tijds moest nog eigenhandig worden bestuurd en reed over de openbare weg. Chipshol Forward wil juist van al het asfalt af. DEN HAAG - Staatssecretaris Ter Veld (sociale za ken en werkgelegenheid) meent dat de Emancipatie- raad in zijn huidige vorm alleen kan verdwijnen als de advisering over emancipatiezaken even goed door an dere, bestaande adviesstructuren kan worden overge nomen. De staatssecretaris zei dit gisteren in Den Haag bij de uitreiking van de Joke Smit-prijs, de emancipatieprijs van de regering. Zij ontkende dat al besloten is tot opheffing van de Emancipatieraad. Er is volgens haar slechts sprake van een ambtelijke ver kenning waarin wordt gesuggereerd de Emancipatie raad op termijn op te heffen en onder te brengen in de Sociaal Economische Raad. De staatssecretaris over handigde de Joke Smit-prijs (15.000 gulden en een kunstwerk) aan Leontien Bijleveld, coördinatrice van het Breed Platform Vrouwen voor Economische Zelf standigheid. AMSTERDAM Het Museumplein in Amstl - het grootste plein van de hoofdstad - wordk vrij en verkeersluw gemaakt. De stadsdeelraad^ heeft gisteren het besluit genomen daar een plas uit te werken. Het is de bedoeling het plein zovel gelijk tot zijn recht te laten komen als groteu ruimte. Het huidige stratenplan rondom heti j dient zoveel mogelijk onaangetast te blijveaL verwachting keurt de Amsterdamse gemeenC het plan en de financiering eind volgend jaarL Eerst moeten nog de noodzakelijke procedure^ den doorlopen. Volgens de nota van uitgangspj die de stadsdeelraad heeft vastgesteld, komt J grote parkeergarage met ten minste 500 plaatsaU der het plein. Ook zou er een halte moeten komeL de van noord naar zuid onder de stad doorlopend^ trolijn die daar na de eeuwwisseling komt te lopejjr; Minister Bukman Bukman houdt vertrouwen in top eigen ministerie DEN HAAG - Minister Buk man van landbouw heeft het volste vertrouwen uitgespro ken in de ambtelijke top van zijn departement. Hij ver wacht dat de hoogste ambtena ren in staat zijn de noodzake lijk autoritaire cultuur op het ministerie te veranderen. Hijzelf vindt die verandering van essentieel belang en wil zich daar volledig voor inzet ten. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van het kritische rapport van de commissie-Kroes. Buk man meent dat een speciale evaluatie van het rapport van de commissie-Kroes dan ook onnodig is. Het verzoek van de oppositie voor een dergelijke evaluatie werd niet gehono reerd. Bukman zal alleen bij de landbouwbegroting eind dit jaar een paragraaf weiden aan de ontwikkeling op zijn depar tement. De bewindsman sprak zijn vol le vertrouwen uit in de ambte lijke top van het ministerie, onder wie secretaris-generaal Joustra. Volgens Bukman is de groep van zeven topambtena ren bereid zich van harte in te zetten voor de cultuurverande ring. De bewindsman schaarde zich niet achter de uitlatingen in het onderzoeksrapport over het gebrek aan vertrouwen dat bestaat in de ambtelijke top bij de eigen medewerkers op het ministerie. Zijns inziens is een verandering van de ambtelijke top niet nodig. De overgrote i meerderheid in de Kamer sloot zich gisteren bij zijn mening aan. Het feit dat dezelfde leiding die jarenlang verantwoordelijk is geweest voor de scheve ver- houdingen op het ministerie nu ook de reorganisatie moet j bewerkstelligen bergt volgens Bukman inderdaad risico's in J zich. Maar volgens Bukman is beslist niet gezegd dat bij een personele verandering in de j top betere resultaten worden geboekt. i 1 DEN HAAG De vissers worden sterk onder druk gezet om de vangstover schrijdingen eigener be weging terug te dringen. Daarvoor moeten zij op korte termijn al visgroe- pen vormen met onderlin ge controle en straffen. Als minder dan driekwart van de vissers eind vol gend jaar namelijk niet aan die visgroepen mee doet, zal het toegestane motorvermogen van alle viskotters worden ver minderd. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer van CDA, PvdA en D66 zal vandaag een motie van deze strekking steu nen die is ingediend door PvdA-kamerlid Van Zijl. Mi nister Bukman is niet blij met de motie, omdat hij vreest dat de meerderheid van de vissers zich binnen anderhalf jaar niet in visgroepen kunnen organi seren. „Het plan is buitenge woon ingrijpend en ik denk echt dat ruim een jaar te kort is voor hen", aldus Bukman die echter een meerderheid tegen zich vindt. De eis van de Kamer is vooral ingegeven door een grote scep sis ten aanzien van de uitvoe ring van het plan-Biesheuvel. Dat voorziet in de vorming van visgroepen waarbij tien tot twintig vissers de individuele vangstrechten bijelkaar leg gen. Op basis van een visplan wordt zo economisch mogelijk gevist. Door onderlinge contro le met administratieve sanc ties zoals een verbod op uitva ren moet de vangstoverschrij ding definitief teruggedron gen worden. Met name het PvdA-kamerlid Van Zijl toont weinig vertrou wen in de uitvoering van de plannen. Hij vindt dat de mi nister veel sterker moet drei gen met een harde sanering van de overtollige vangstcapa citeit (teveel pk's). Die sane ring is juridisch mogelijk ge worden na een advies van de commissie-Mok. Op zich wil minister Bukman van Visserij deze harde sanering ook uit voeren als het plan-Biesheuvel niet lukt. Maar de bewinds man denkt dan aan 1996 als sa neringsdatum. De scepsis van de Tweede Ka mer ten opzichte van plan- Biesheuvel betreft vooral de vrijwilligheid van de vissers en het gebrek aan nadelen om niet aan het plan mee te doen. Vissers die bijvoorbeeld niet aan een visgroep deelnemen, zijn niet gebonden aan de veil plicht en krijgen niet de afge sproken sancties opgelegd bij overtreding van de regels. Vol gens Van Zijl, gesteund door nagenoeg alle fracties, moeten degenen die niet meedoen aan het plan, strenger gestraft wor den door het toekennen van minder individuele zeedagen (aantal visdagen op zee). Bo vendien moeten zij strenger gecontroleerd worden. Het PvdA-kamerlid meent dat het plan-Biesheuvel alleen een kans maakt, als de sancties te gen de degenen die niet mee doen kraakhelder zijn voor de vissers. Minister Bukman gaf gisteren tegenover de Kamer toe dat het plan-Biesheuvel een laat ste kans voor de visserijsector is om aan de harde sanering van pk's onderuit te komen. Het gaat dan om sanering van ongeveer twintig procent van het motorvermogen. Neder land telt ongeveer 550 viskot ters, waarvan ruim vierhon derd getroffen worden door een eventuele sanering. Voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten toonde zich giste ren bepaald niet blij met de grote druk vanuit de Kamer. Hij verwacht vooralsnog niet dat de Kamer de harde sane ring daadwerkelijk zal door voeren. „Als puntje bij paaltje komt, zullen ze toch het plan- Biesheuvel een verdere kans geven, zo verwacht ik". Lang straat vreest wel dat de dreige menten het animo bij de vis sers weghaalt om vrijwillig mee te werken aan het plan. Ook het feit dat Bukman giste ren opnieuw verklaarde voor een Europese zeedagenrege ling te zijn, maakt zijns inziens het draagvlak ban het plan- Biesheuvel niet groter. Deze zeedagenregeling betekent dat vissers niet langer een eigen vangsthoeveelheid (qoutum) krijgen toegewezen, maar een maximaal aantal dagen dat ze mogen vissen. Het plan-Bies heuvel is juist gebaseerd op het bij elkaar leggen van indi viduele quota. Eerste centrum voor Marokkaanse jongeren Door een luikje in het trappenhuis volgen twee jongeren de opening door burgemeester Ed van Thijn van een nieuw Marokkaans Jongtu centrum in de Amsterdamse Blankenstraat. Het is het eerste centrum op dit gebied dat is gesticht met het doel de achterstandspositie vaw jongeren te verbeteren. Het initiatief voor het centrum komt van de Marokkaanse gemeenschap. FOTofc Tegen afbraak flats „Wij zijn tegen afbraak". Dat riepen de bewoners van Geinwijk en Gerenstein gisteren in Amsterdam te gen de leden van de commissie deelraad Bijlmermeer. Begin juli moet de beslissing worden genomen over de sloop van flats in het kader van omstreden ver nieuwingsplannen in de Bijlmer. FOTO:ANP ROTTERDAM - Ze wor den beschouwd als het eli tekorps van de Neder landse krijgmacht. Er vindt een strenge selectie plaats. De leden steken fy siek en mentaal uit boven het gemiddelde van de Nederlandse bevolking. En dan doet zich toch een actie voor als dat bij het Centraal Station in Rot terdam waar honderd ma riniers junks te lijf wilden gaan. CDA-Tweede-Kamerlid drs. A.C.H.M. de Kok, zelf ooit der tien jaar lid van het korps ma riniers, spreekt er zijn be vreemding over uit, dat juist het korps mariniers in op spraak is geraakt. Het elite korps blijkt de wapenspreuk 'Qua Patet Orbis' ('zo wijd de wereld strekt') wat al te vlot buiten de kazerne te willen waarmaken. „We moeten ech ter niet doen alsof de Neder landse samenleving daarmee bedreigd wordt", meent De Kok. „Het gaat om gewone jon gens die een afspiegeling vor men van de Nederlandse sa menleving. De relschoppers waren bovendien nog maar 14 weken in opleiding. Het waren allemaal dienstplichtige mili tairen. Beroepsmilitairen kun nen zich zoiets niet eens per mitteren, want dan vliegen ze er direct uit. Op grond van deze gebeurtenis kunnen hoogstens de mensen die zo nodig de dienstplicht willen handhaven omdat het de stabi liteit van het leger zou bevor deren zich afvragen of deze ge beurtenis voor hun argumen ten pleit". WDM Hoewel het korps mariniers uit 3000 man bestaat, verdeeld over Doorn, Rotterdam en Texel, heeft de WDM er geen leden. Een dergelijk lidmaat schap is 'not done' onder de elitetroepen. „De officieren zien ons liever gaan dan ko men", zegt woordvoerder O. Baltussen van de WDM. „Er heerst een eigen sfeer onder de mariniers. Het zijn allemaal sportieve jongens. Ze mogen geen lichamelijke afwijking hebben. Als je bij voorbeeld een bril draagt of contactlen zen hebt, kom je niet voor het korps in aanmerking". Het gevoel van eigenwaarde bij het korps mariniers is groot. „Dat komt natuurlijk ook door de strenge selectie", vermoedt Baltussen. „De jon gens moeten voor een meer daagse keuring naar Amster dam waar ze lichamelijke tes ten en intelligentietesten on dergaan. Ze hebben alle selec ties succesvol doorlopen en on- Kamerlid De Kok: „Het gaat om gewone jongens die een afspf ling vormen van de Nederlandse samenleving". FOTO: DIJKf derscheiden zich daardoor ook van andere onderdelen binnen de krijgsmacht. Ze voelen zich een elitekorps". De mariniers krijgen een zwaardere oplei ding dan de andere krijgs- machtonderdelen. „Het indivi du wordt afgebroken en men probeert een speciale groeps sfeer op te bouwen. Dat heb ben ze in hun oorlogsfunctie ook nodig". Aanmeldingen Kapitein H. P. van der Lelie, waarnemend stafofficier van de voorlichtingsdienst, weet dat van de honderd aanmel dingen, er uiteindelijk veer tien worden toegelaten. Ne gentig procent valt af om psy chologische redenen. In de op leiding zelf viel er tot voor an derhalf jaar ongeveer 40 pro cent af. Maar omdat men dat zelfs bij de marine wel iets te gortig vond, is het fysieke on derdeel meer verdeeld over de hele opleiding, zodat het aan tal afvallers tijdens de ojj ding nu ligt op ongeveer ri procent. Ze krijgen hun oj. ding in kaartlezen, kompa bruik, algemene vorming' wat al niet meer in Rotterfe in de bewuste Van Gendfe zerne. c „Misschien zouden de ro: niers zich meer maatschaf lijk moeten oriënteren", v Baltussen van de WDM zou hen eens een voor! tingsfilm van Christians kunnen laten zien. Dan f den ze het wel nalaten zo. makkelijk junkies in elkaar slaan. Je zou ook kunnen <r wegen om net zoals in de "Vf nigde Staten en in de vooir lige Sovjetunie speciale eieren aan te stellen, di^ compagnie in de gaten mo< houden. Ze fungeren alsi soort mentor. Je krijgt dan' een beetje KGB- en CIAf tige praktijken, maar alsl' niet anders kan, moet het n[ SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Idoor DICK HOFLAND Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN HAAG - Het is zeer de vraag of het kabinet extra geld wil vrijmaken voor verhoging van de salarissen, van begin nende leraren. De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft hier gisteren om ge vraagd in het debat over de Voorjaarsnota. Het verzoek werd niet ge steund door andere fracties. Woordvoerder Melkert was echter toch tevreden met de toezegging van minister Kok van financiën, dat hij het voor stel „gewetensvol" aan de orde zal stellen in het kabinet. De PvdA stelt dat een belang rijk deel van het geld voor de salarisverhogingen betaald kan worden door bezuinigin gen die zijn gerealiseerd op de begroting van minister Ritzen. Melkert schat dat dit bedrag ligt tussen de 100 en 300 mil joen gulden. Hoe groot het be drag werkelijk is, moet nog worden uitgezocht. Melkert wil voorkomen dat de bespa ring terugvloeit in de staats kas, wat gebruikelijk is als mi nisters geld overhouden. Het wegwerken van de achter standen in beloning kost jaar lijks ongeveer 500 miljoen, zo bleek enige tijd geleden uit een onderzoek. De oppositie was overigens zeer ontevreden dat er voor volgend jaar van de begroting van Ontwikkelings samenwerking 100 miljoen gulden is overgeheveld naar Onderwijs om een deel van de salarissen te bekostigen. „We moeten de schijn voorkomen dat in ons land de leekrachten worden betaald met geld van de armste landen", vatte GPVer Schutte de kritiek sa men. In de fractie van het CDA wordt weliswaar verschillend gedacht over deze beslissing van het kabinet, maar de partij zal het plan vermoedelijk wel steunen. De oppositiepartijen waren sceptisch over de voorgeno men btw-verlaging van 1 pro cent per 1 oktober. Zolang niet duidelijk is waar de daarvoor benodigde 1,7 miljard gulden vandaan moet komen, wil men het voorstel niet steunen. De CDA-fractie maakte bij monde van specialist Terpstra indi rect duidelijk waarmee de ver laging wordt betaald: uit de economische groei. Het CDA had altijd gezegd dat het geld moest worden gevonden door extra bezuinigingen. De partij stapte gisteren van die lijn af. Als het kabinet kan aantonen dat de groei volgend jaar aan zienlijk meevalt, mag daaruit de verlaging naar 17,5 procent wel worden bekostigd. De ver laging van de btw is volgens het kabinet en de coalitiepart ners CDA en PvdA de enige goede manier om de inflatie te beperken. Splijtzwam Minister Kok is niet bereid de verhoging van de brandstof prijzen (WABM-hefflng) van 1 juli met een halfjaar uit te stel len, zoals het CDA had ver zocht. Kok wees er echter op, dat al besloten is de btw te ver lagen, zodat de lasten afne men. Door uitstel van de hef fing, waardoor de benzine een halve cent duurder wordt, zou volgens Kok het financierings tekort oplopen. Dat tekort is momenteel 4,5 procent, terwijl het streven een kwart procent lager ligt. Kok kondigde aan dat dit bedrag weer gehaald zal worden in de begroting voor '93. CDA en PvdA vertrouwden hem in deze volledig. Hetzelfde gold voor de (collec tieve) lastendruk. In het re geerakkoord is afgesproken dat die niet boven de 53,6 pro cent mag uitkomen. Momen teel is die een fractie hoger, 53,7 procent. Ook hier lieten de coalitiepartners horen alle ver trouwen in Kok te hebben, die door meer fracties, met uitzon dering van de VVD, als een goede bewaarder van de schat kist werd aangeduid. CDA en PvdA zouden wel graag zien, dat de collectieve uitgaven voortaan anders worden bere- c ■1 kend. Bovenwettelijke uit' ringen zouden niet meer f gen worden meegereke? Kok zei er weinig voor te \f len: „Het probleem wordt' wellicht duidelijker door, m[ geenszins opgelost". In het debat, een voorspel de Miljoenennota van sept( ber, werden de grote prol men van het kabinet niet a geroerd. Daardoor werd nauwelijks gesproken over inkomensbeleid, één van splijtzwammen tussen CDA PvdA, zoals de komende ken tijdens kabinetsbesj kingen over de begroting v '93 zal blijken. Slechts Groen Links wees op, dat de minima er in 1 0,75 procent in koopkracht achteruit gaan. Woordvoer Brouwer vroeg het kabinet een motie voorstellen te d< waarmee die achteruitgang veel mogelijk wordt weggei men. Ze wees er op dat het i binet die verplichting op zi heeft genomen tegelijk met belofte de btw te verlagen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4