£cidóe 0omcuit Eén derde criminelen wast geld wit Simons erkent ongelijk inzake ziektepremies CeidaeGowtant Saai 2 13 Zittingsduur gekozen politici maximaal 12 jaar Wisselteelt van levens- belang in de boiiensector k Lubbers: „Tuinders moeten niet zo'n grote mond hebben" I [~Ï4l)agen Gratis donderdag 25 juni 1992 in drie katernen •radiopastoraat is n soort vrijplaats roonprins binnen ien jaar toe aan koningschap" itrum kan ook naar Roomburg Levende legende ^rry tipt Krajicek als halve finalist 6 PAGINA'S Eestelijk leven/opinie 1NOMIE IDEN/REGIO ÊNSTVERLENING IST/RTV •PROGRAMMA'S iERyPUZZEL/MENU f-BlJLAGE ollarkoers zakt ;eeds verder weg - De koers van o Amerikaanse dollar is van- gbrgen nog iets verder wegge- kt Op de wisselmarkt in hsterdam werd om 10.00 uur 1,7470 genoteerd tegen een van 1,7495 gisteren. de valutamarkt in New prk was de koers gisteravond jpdaald tot 1,7460. De zwakte n de dollar wordt vooral toe aan speculatie er een spoedige renteverla- hg in de Verenigde Staten, esident Bush verklaarde rder deze week dat de Ame- caanse centrale banken arvoor ruimte hebben. Bo ndien geven de gisteren ge- ibliceerde teleurstellende fers over de orderontvangst or duurzame gebruiksgoe- ren aan, dat de Amerikaanse onomie een rente-impuls led kan gebruiken. is ook plezier Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25373. Losse nummers 1,50. Morgen zonnig. Minimum temperatuur omstreeks 12, middagtemperatuur onge veer 22 graden. Zwakke tot matige wind, uit richtingen tussen noord en oost, rond kracht 3. Gavi-bouwer krijgt opdracht van AVR DEN HAAG - Naast de afkoopsom van 17 miljoen gulden voor het niet bouwen van de GAVI krijgt het Duitse bouwbe drijf Babcock de bouwopdracht voor de nieuwe oven van de AVR in de Rijn mond. De AVR-directie laat de bouwop dracht echter afhangen van de komst van de 240.000 ton Haags huisvuil, die het gevolg zou zijn van het sluiten van de Haagse vuilverbranding. Door het vooruitzicht van de nieuwe order is Bab cock akkoord gegaan met de relatief lage afkoopsom voor de GAVI. Met de bouw van vuilfabriek op Ypenburg was een investering van bijna 1 miljard gul den gemoeid. Advies van commissie-De Koning aari CDA-bestuur: Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Gekozen CDA-politici mogen straks hun lidmaatschap van parlement, ge meenteraad of statenfractie niet langer dan twaalf jaar uitoefenen. Voor full-time politici is een periode van acht jaar ideaal, omdat men dan de meeste kans maakt in een ande re functie. Slechts in enkele uitzonderlijke gevallen kan de maximale zittingsduur overschreden worden. Dit stelt een CDA-commissie onder leiding van oud-minister De Koning in een nog vertrouwelijk advies dat 29 juni aan het partijbestuur wordt aangeboden. Volgens het rapport 'CDA-politici in functie' schort er op het moment veel aan het imago en de werkwijze van de politiek. In een ho gere doorstroming, meer begeleiding en jaarlijkse functioneringsgesprekken voor alle ruim 6000 CDA-bestuurders in Neder land, ziet de commissie De Koning een mo gelijkheid om het politieke bedrijf op te fris sen. „De kloof tussen de politicus en burger wordt steeds groter", zo signaleert de com missie-De Koning. „De personen roepen vaak het beeld op van mensen die elkaar vliegen willen afvangen, eigen zakken wil len vullen en niet te vertrouwen zijn. Boven dien leeft het idee bij velen dat politici alles in achterkamertjes regelen". Opvallend is dat De Koning voorstelt niet al leen raadsleden, gedeputeerden en wethou ders aan jaarlijkse functioneringsgesprek ken te onderwerpen, maar ook Eerste- en Tweede-Kamerleden. Bovendien krijgen deze politici het advies regelmatig in retraite te gaan teneinde „zichzelf af te vragen wat de diepere idealen zijn en of het politieke werk deze idealen nog dient". Meer tabak verkocht AMSTERDAM - Na een forse afname, stijgt het aantal rokers in Nederland weer. Rookte in 1990 39,2 procent van de mensen tussen 15 en 65 jaar, vorig jaar stak 41,2 pro cent geregeld een sigaret of sigaar op. De tabaksindustrie profiteert van de opleving van het roken. De afzet van sigaretten steeg in eigen land met ruim zes procent tot 18,4 miljard stuks. Tegelijkertijd gaat het onder zoek naar de gevolgen van het roken ge woon door. Ziekenhuizen in Amsterdam, Groningen, Hengelo en Heerlen vragen zware rokers met een verminderde long functie deel te nemen aan een internatio naal onderzoek. Voordat de ziekenhuizen met de rokers in zee gaan, zullen zij eerst proberen hen van hun verslaving af te hel pen. Als dit niet lukt, kunnen de rokers deelnemen aan het onderzoek. DEN HAAG Ruim één derde van de 599 in Neder land geregistreerde crimi nele organisaties maakt zich schuldig aan het wit wassen van crimineel ver kregen vermogen. Meer dan de helft van alle orga nisaties gebruikt een lega le firma als dekmantel. Tevens zijn er aanwijzingen dat 18 procent van de misdadi ge groeperingen gebruikt maakt van corruptie van over heidsfunctionarissen of perso nen uit het bedrijfsleven. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) 1991 dat vanmorgen is gepresenteerd. De vrees van minister Hirsch Ballin van justitie dat de geor ganiseerde misdaad probeert zijn vermogen in de legaliteit te beleggen, lijkt door de cij fers te worden gerechtvaar digd. Een inventarisatie van de re gionale criminele inlichtin gendiensten vorig jaar toonde aan dat in Nederland bijna zes honderd criminele organisa ties actief zijn. Of het aantal georganiseerde criminele groepen stijgt, is volgens de CRI door onvergelijkbaar on derzoek niet te zeggen. Tien procent van de georgani seerde groepen is volgens de CRI hoog georganiseerd, meer dan de helft middelhoog. In 21 procent van de groepen wor den intern sancties toegepast en 10 procent maakt zich schuldig aan (pogingen tot) li quidatie van andere personen uit het criminele milieu. Meer dan de helft van de groe peringen legt zich toe op meer dan één delict. Het gaat daarbij om handel in verdovende mid delen, vermogensmisdrijven, fraude en falsificaten en illega le vuurwapenhandel. Drie kwart van de misdaadgroepen is volgens de CRI over een lan gere periode actief. De door justitie in beslaggeno men hoeveelheid heroïne is te ruggelopen van 532 kilo in 1990 naar 406 kilo vorig jaar. De uit Zuidoost-Azië in beslag genomen hoeveelheid nam wel toe. De CRI constateert dat nu reeds meer dan de helft van de in Nederland op de gebrui kersmarkt aangeboden heroï ne via de Bondsrepubliek is aangevoerd. Pagina 3: Aantal overvallen weer gestegen Premier Lubbers tijdens de CDA-bijeenkomst gisteravond in Poeldijk. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS HILLEGOM - Om de toekomst van de bollenteelt veilig te stel len, is het noodzakelijk dat de bollentelers overschakelen op wis selteelt met andere gewassen dan bloembollen. Dat zegt R. Stokkers, projectleider van het proefbedrijf De Zuid voor geïntegreerde bollenteelt in Hillegom. Nu is er meestal sprake van een tweejarige cyclus, waarbij hyacinthen en tulpen elkaar afwisselen. Dat moet in eerste instantie worden uitge breid naar een vierjarige cyclus, waarin ook narcissen en een an der bolgewas worden opgenomen. Uiteindelijk moet het volgens Stokkers resulteren in een zesjarige cyclus, waarin ook twee graansoorten worden opgenomen. Volgens Stokkers is er voor milieuvriendelijke bollenteelt niet zoveel extra grond nodig als de milieuorganisaties beweren. Vol gens de organisaties zou het bollenareaal drie keer zo groot moeten worden, maar volgens Stokker is er slechts 50 tot 75 pro cent meer grond nodig. Het proefbedrijf heeft ook geconstateerd dat het spuiten van een mengsel van GFT-afval en water moge lijk een goed alternatief is voor het spuiten van mest om stuiven tegen te gaan. Het spuiten van mest wordt vanaf 1995 definitief verboden, nu is het nog slechts beperkt mogelijk. POELDIJK Premier Lubbers heeft het aanne men van illegale werkne mers door tuinders gister avond fel afgewezen. In een overvolle zaal met tuin ders in Poeldijk verweet de premier dat werkgevers hun 'kop in het zand steken' door geen serieuze oplossing te zoe ken voor het personeelsge brek. Hij eiste meer respect voor de rechterlijke macht en de poli tie die gisterochtend nog een inval deden bij een tuinderij in De Lier. Lubbers werd gisteravond on gewoon fel aangevallen op de CDA-bijeenkomst die door ruim zevenhonderd belang stellenden werd bezocht. Na dat een tuinder de regering had verweten niets te doen aan het feit dat 300.000 werklozen niet bereid zijn te werken en hij gedwongen zou zijn illega len te laten werken volgde een daverend applaus vanuit de zaal. De premier reageerde daar zichtbaar kwaad op: „Als u denkt uw grote mond op te moeten zetten, dan zal ik dat ook eens doen. U moet eens bij u zelf te rade gaan of u op de goede weg bent. Toen ik hier vijftien jaar geleden als minis ter van economische zaken kwam om over de hoge gas- prijs te praten, werd ik ook ge confronteerd met een pro bleem dat volgens u onoplos baar was. Maar door terugdrin ging van het energiegebruik zijn de problemen wel verhol pen, op eigen kracht", aldus Lubbers. Hij meent dat de werkgevers ook nu een oplossing moeten vinden, door zelf meer te doen, bijvoorbeeld als lid van het be stuur in de arbeidsvoorzie ning. Pagina 3: „Tuinders moeten zelf imago verbeteren" Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15 00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG - Staatsse cretaris Simons van volks gezondheid erkent dat hij ongelijk heeft gehad toen hij begin dit jaar beweer de dat de particuliere ziektekostenpremies met circa 20 a 30 procent om laag zouden kunnen. Hij onderschrijft de gisteren gepubliceerde conclusies van het onderzoek naar de kosten van de verzekeringsmaat schappijen, waaruit blijkt dat de premies hooguit met een, paar procent kunnen worden verlaagd. Het is nog volstrekt onzeker of de verzekeraars die geringe daling inderdaad zullen toe passen. Simons dringt daar wel op aan, maar hij erkent in een brief aan de Tweede Ka mer tevens dat beslissingen over de premiehoogte behoren tot de eigen verantwoordelijk heid van elke verzekerings maatschappij. „Het is niet mo gelijk en wenselijk op centraal niveau bindende afspraken te maken naar aanleiding van de uitkomsten van het onder zoek", aldus de staatssecreta ris. Tot nu toe heeft alleen Het Zilveren Kruis de particuliere premies voor dit jaar verlaagd, en wel met bijna 5 procent. Het premie-onderzoek, uitge voerd door twee onafhankelij ke bureaus en daarna nog eens nagerekend en geanalyseerd door de Algemene Rekenka mer, komt vandaag aan de orde in de Tweede Kamer. Het ziet ernaar uit dat de overgrote meerderheid van de Kamer met de conclusies zal instem men en zich erbij zal neerleg gen dat de premies in elk geval dit jaar niet spectaculair zullen kunnen dalen. Overigens zal Simons zowel van de kant van de oppositie (WD, D66, Groen Links) als van regeringspartij CDA ingewreven krijgen dat hij begin dit jaar te hoog van de toren heeft geblazen. CDA- fractievoorzitter Brinkman zei gisteravond op een partij mani festatie in Poeldijk dat „Si mons een iets te grote broek aan heeft gehad". De WD is het felst in haar kritiek en zal vandaag opnieuw het aftreden van Simons eisen. De CDA-fractie zal vandaag pleiten voor voortzetting van het plan-Simons (een nieuw systeem van ziektekostenver zekering), zij het in enigszins gewijzigde vorm. Het CDA gaat alleen nog akkoord met verdere overheveling van zorg voorzieningen naar de nieuwe' basisverzekering (AWBZ) als er een 'no-claim-korting' komt. Net als bij autoverzekeringen zullen de mensen die minder vaak aanspraak op een vergoe ding maken een lagere premie gaan betalen. Na een aantal ja ren zou deze no-claimkorting kunnen oplopen tot maximaal vijfhonderd gulden. .Ross Perot is net als Hitier' IC WASHINGTON - Wat al wekenlang onvermij delijk leek, is nu werke lijk begonnen. Ross Pe rot, de onafhankelijke derde kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, wordt sedert deze week door politie ke tegenstanders in de VS openlijk met het fas cisme in verband ge bracht. 'Ross Perot is een machts hongerige fanaat zoals Hit- Ier en Mussolini dat waren', zei Joyce Terhes, voorzitter van de Republikeinse Par tijafdeling van de staat Ma ryland tijdens een perscon ferentie. Eerder al hadden Robert Teeter, directeur van de herverkiezingscam pagne van George Bush, en Marlin Fitzwater, de per soonlijk woordvoerder van de Republikeinse president, Perot al respectievelijk 'een dictator' en 'een monster' genoemd. Het modder gooien tussen vooral het Republikeinse en het Perot-kamp lijkt nu pas goed losgebarsten. Vice-pre sident Dan Quayle haakte gisteren in op onthullingen in de pers dat Perot in de loop der jaren talrijke malen privé-detectives heeft inge huurd om de gangen na te gaan van vrienden, zakelij ke concurrenten, politici (waaronder George Bush) en zelfs van Perot's eigen kinderen. „Hij is een dwangneurotische onder zoeker van andere mensen. Stel je voor dat deze man als president de baas zou wor den van de belastingdienst, van de FBI en van de CIA. Dan kan hij iedereen gaan bespioneren", aldus Quayle. Tevoren had ook Bush de populaire Perot al een 'big brother-instelling' verwa ten. Pagina 8: Nu ook vraagte kens bij Ross Perot Saaie mensen in de politiek brengen saaie politici voort die weer saaie politiek maken, hetgeen saaie mensen aantrekt. Dit is dan ook een van de argumenten van het CDA om politici in de toekomst niet langer dan twaalf jaar te laten functioneren. Acht jaar is eigenlijk voor een full-time politicus lang genoeg omdat er dan nog een kans is op een andere functie. Slechts in enkele uitzonderlijke gevallen kan de maximale zittingsduur overschreden worden, zo vindt de commissie onder leiding van oud-minister De Koning. Maar in dat geval gaat het dan wel om politici die net zo dynamisch zijn als de krant waar ze telkens in komen: de Leidse Courant, allesbehalve saai. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: Voorl: I Postcode/Plaats: Telefoon: Economische groei zal in '93 minder zijn DEN HAAG - De economische groei valt dit jaar weliswaar iets hoger uit dan verwacht, maar zal in 1993 weer minder groot zijn. De inflatie zial in 1992 ook toenemen, maar door de verlaging van het btw-tarief van 18,5 naar 17,5 procent zal de gemiddelde koop kracht niet werkelijk afnemen. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Planbureau (CPB), die vandaag zijn gepubliceerd. Het CPB benadrukt dat de verschillen tussen de nieuwe en de oude bere keningen uitermate gering zijn. I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^>501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) uniiiwtiHiniiiir

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1