toere taal Boris Jeltsin met flem communisten in de nek Politieke spanning in de straten van Israël Spoor in moordzaak Cools kan ook dood spoor zijn BUITENLAND jlsbloedproces onderbroken Üstrafvoor {anisator <3)test Dili iQowuvnt dinsdag 23 juni 1992 - De opening van het Fran- Iproces is gisteren in Pa twee uur verschoven naar omdat de zaal te klein bleek toeschouwers en journalis- 'atten. iroces staan vier hoge func- sen van het Franse volksge- dswezen terecht wegens het erspreiden van bloed voor sies, ofschoon zij wisten dat iet was met het aidsvirus. lan 1200 mensen raakten >r volgens officiële cijfers be- Jan hen zijn er tot dusverre a rieden. in laagden kunnen een gevan- ;j| raf van maximaal vier jaar krijgen. Onder hen bevinden zich het vroegere hoofd van het staats- centrum voor bloedtransfusies en de vroegere directeur-generaal van het ministerie van volksgezondheid Jacques Roux. Namens 27 hemofiliepatienten wer den gisteren de eerste hoorzittingen gehouden. De 27 betrokkenen kre gen na de transfusies, die plaatsvon den in 1985, allen aids. Sommigen van hen zijn daaraan inmiddels overleden. De beklaagden zeggen dat zij met het HIV-virus zijn be smet door transfusies die door het centrum van maart tot oktober 1985 zijn uitgevoerd. Voormalige grenswachten DDR vrijgesproken BERLIJN - Een rechtbank in Berlijn heeft gisteren vier voormalige DDR-grenswach- ten vrijgesproken. De vier was ten laste ge legd dat zij op een vluchteling hadden ge schoten met het doel de man te doden. De rechtbank achtte dit niet bewezen. De aan klacht betrof de gebeurtenissen op 5 sep tember 1971. De toen 22-jarige Bernd Sie- vert probeerde over de Muur te vluchten, in de buurt van Checkpoint Charlie. De vier grenswachten openden het vuur en losten in totaal 47 schoten. Si evert liep ernstige ver wondingen aan zijn benen op. Drie van de aangeklaagden ontkenden de bedoeling te hebben gehad Sievert te raken. De vierde zei alleen op de benen van de vluchter te heb ben gericht. WHO wil dat condoomgebruik meer wordt gepropageerd GENEVE De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft gisteren gezegd dat ondanks de heersende religieuze en sociale taboes van over heidswege meer propaganda gemaakt moet wor den voor het gebruik van condooms. Volgens de VN-organisatie kunnen, bij ontstentenis van een medicijn tegen Aids, miljoenen mensenlevens worden gered door op grote schaal campagne te voeren in de media en actieve marketing van het condoom. „Bevordering van het condoomge bruik kan in veel samenlevingen een gevoelige kwestie zijn. Het moet daarom gebeuren in over eenstemming met de plaatselijke gebruiken en overtuigingen, maar het moet gebeuren", zegt de arts Michael Merson van de WHO, die zich speciaal bezighoudt met Aids. Tientallen doden bij botsing trein en bus JAKARTA - In Indonesië zijn ze ker 32 mensen omgekomen en 20 ernstig gewond geraakt toen een sneltrein op een bus inreed, heeft het dagblad Kompas gisteren be richt. Het ongeluk gebeurde giste ren in de provincie Lampung op zuid-Sumatra. De bus, die 64 pas sagiers vervoerde, was onderweg van Padang op west-Suumatra naar de hoofdstad Jakarta. Het on geluk gebeurde op een spoorweg overgang in het dorp Banjaratu, ongeveer 80 kilometer ten noor den van Bandarlampung. Over de oorzaak was nog niets bekend. Goedkeuring aan aids- medicijn WASHINGTON - De Amerikaanse autoriteiten heb ben gisteren toestemming gegeven voor toepassing van ddC of zalcitabine, een nieuw medicijn in de strijd tegen AIDS. De Food and Drug Administration staat toe dat het wordt gebruikt in combinatie met AZT door volwassen patiënten die de verschijnselen van aids hebben ontwikkeld. De goedkeuring is gebaseerd op twee onderzoeken naar het effect van het medicijn op groepen van rond 100 proefpersonen. De FDA nam voor het eerst een besluit over een nieuw medicament vol gens een versnelde procedure. Het duurde acht maan den in plaats van twee jaar voordat de autoriteiten voor het grootschalig toepassen van ddC het groene licht ga ven. DdC verhoogt het aantal afweercellen bij seroposi tieve personen. Er is echter nog niet aangetoond dat het middel leidt tot levensverlenging, vermindering van infecties of de opmars van het HIV-virus in het li chaam kan afremmen. (UNDERINK COU Rusland oorlog tegen Molda- $at verklaart althans jldavische president ijjir voor zijn parle- Ook uit de Kauka- r inken dergelijke be- ligingen. De Georgi- c eider Sjevardnadze, elider Gorbatsjov tot jgste regionen in het lin doordrong, v rt tegenwoordig van touse agressie". jan Jeltsin en Sjevard- j vandaag vlakbij de gissische badplaats Sots- de Zwarte Zee, praten jet conflict tussen Geor- enclave Zuid-Ossetië, >fjnsluiting wil bij Noord zij in Rusland. Gevraagd ialannen om met Snegur iiten, bleek Jeltsin som- ei; zulke plannen waren vdt, maar wel zouden er ijiche maatregelen in aan- nijn. van vice-president ie Roetskoj, een Afghanistan-ve- teraan met wie Jeltsin al eerder overhoop heeft gelegen, heeft het Kremlin laten weten dat het geduld nu inderdaad op is. Als de Moldaviërs door gaan met hun gewelddadighe den tegen de Russische min derheid in hun republiek, zal maar afgelopen week kregen Moldaviërs genoeg van het Russische 'separatisme' en stuurde troepen om de 'bezette gebieden' te bevrijden. Die troepen 'bevrijdden' de 140.000 zielen tellende stad Bendery, waar vrijwel alleen Russen wo nen. De bevrijde Russen ver- Moskou niet langer lijdzaam joegen vervolgens de Molda- toezien. Ook de Zuid-Ossetiërs kunnen rekenen op steun van uit Moskou in de strijd van hun enclave met het omrin gende Georgië. Bloedbad In feite bepalen de honderd duizenden Russen in Moldavië de prijs voor de expansie-poli tiek van Sovjet-dictator Stalin, die zwaaiend met het Molotov- Ribbentroppact in 1940 het Roemeense Bessarabië inlijf de. Moldavië en Roemenië spe len al lang met de gedachte van een hereniging. De Rus sen, voorheen instrument in het proces van Russificering, zijn bang dat ze een onder drukte minderheid in Roeme nië zullen worden. De Russen aan de rivier de Dnjestr riepen een onafhanke lijke Sovjet-republiek uit, viërs weer. In het bloèdbad kwamen honderden mensen om, onder wie ook burgers. Ge neraal Netkatsjev, chef van het 14e leger van Rusland, ontkent dat zijn mannen zich in Molda vië in de strijd mengen. Uiter aard sympathiseert het leger met de Russische zaak. Zo la ten de manschappen van het 14e leger zich door de gewa pende troepen van Dnjestr-lei- der Smirnov en de Russische vrijwilligsters van Galina An- drejeva's organisatie met ple zier van hun wapens beroven. Moskou zag af van aanspraken op voormalige Sovjet-republie ken. Het imperium viel uit el kaar en een escalatie zoals in Joegoslavië bleef achterwege. Rode gevaar Toch loert er gevaar. In Mos kou lopen ambitieuze politici rond, zoals Victor Anpilov en Aleksandr Sterligov, wier poli tiek door de democraten als 'nationaal-communisme' wordt omschreven. De Russi sche media spreken in ver band met de oprichting van de Nationale Russische Vergade ring van het 'rode-' of zelfs 'bruine gevaar'. lin om de etnische conflicten niet op de spits te drijven leek niet onverstandig, maar begint Jeltsin nu duidelijk windeie ren te leggen. Communisten en nationalisten lopen bij de monstraties met foto's van uit eengereten lijken van Russsi- sche jongens in Moldavië, naast spandoeken met op schriften als 'Jeltsin is een ju das, een farizeeër'. Stemmingmakerij Hoe gevoelig de zaak ligt, Deze mensen willen het impe rium herstellen, net als een Vladimir Zjirinovski, de abso luut onliberale en ondemocra tische leider van de Liberaal Democratische Partij. De laat ste wil Finland weer binnen bleek uit een parlementaire het Russische rijk halen en hoorzitting, gisteren in Mos- smaalt om de beschuldiging kou, over de bedreiging van de van de Moldavische president democratie. De politie had de Snegur dat Rusland zich op zou werpen als politie-agent nacht ervoor nationaal-com- munistische aktievoerders ge- van het GOS. Zjirinovski vindt arresteerd die aan een verbo- dat Rusland de politie-agent den demonstratie bij het tele- van Europa hoort te zijn. Jeltsin en zijn democraten mo gen, anders dan de Serven, van territoriale aanspraken heb ben afgezien, maar de Russen visiecentrum Ostankino wil den deelnemen. De aktievoer ders beweerden dat er bij het politiegeweld doden waren ge vallen, wat ontkend werd door Russische minderheid in Georgië hebben aan de Sovjetunie wel de procureur-generaal. Televi- een identiek probleem overge- siechef Jegor Jakovlev, een houden: Toen het rijk sneuvel de kwamen miljoenen landge noten van de ene dag op de an- bondgenoot van Jeltsin, be schuldigde de rechtse aktivis- ten van gevaarlijke stemming- dere in het buitenland te wo- makerij. De dag tevoren wees nen. De politiek van het Krem- de commentator van de centra le televisie er ook al op dat nie mand méér baat heeft bij het nieuwe geweld in Nagorno- Karabach dan de Russische nationalisten. Zij hebben on rust nodig om onlust te kwe ken, want dat kan leiden tot Jeltsins val en hun eigen op komst. In dit verband is het saillant dat Jeltsins voormali ge juridische rechterhand Sjachraj er eerder deze maand voor waarschuwde dat de hui dige president nog voor het einde van dit jaar de macht kwijt kan raken. Dat zou nog op een wettige manier kunnen ook, bijvoorbeeld als er in het parlement een tweederde meerderheid te vinden is vóór een motie van wantrouwen te gen de president. Het lijkt nau welijks toeval dat Jeltsin zijn stoere taal aan het adres van Moldavië uit nu hij de hete adem van de nationaal-com- munisten in de nek voelt. - een vpesische rechtbank •1S gisteren een Oostti- -mse man tot 15 jaar cel- i fcreroordeeld. veroordeeld wegens het k organiseren van anti- nf isische protesten op imor, die resulteerden d oor Indonesische veilig- nepen bloedig neerge- massademonstratie vo- 13 november in de Oostti- ehoofdstad Dili. n werd schuldig bevon- nHn ondermijnende activi- -1*1 tegen de Indonesische w mdat hij in het geheim straties gepland had die er geleid tot het gewraak- afhankelijkheidsprotest andere rechtszaak werd elnemer aan de demon- |tot 20 maanden cel ver- Id. Tot nu toe zijn acht iorezen veroordeeld deelname of wegens Ipen organiseren van de lemonstratie; ze kre- jevangenisstraffen van landen tot 10 jaar. nigde Staten achten de ïgelen die Jakarta heeft ten na de massamoord onvoldoende, De Ameri- onderminister van de Paul Wolfowitz, zei gis- ïn Jakartadat Jakarta irerk nog niet heeft afge- irinnerde er echter wel at Washington de s.traf- sgelen destijds begroet- j de Indonesische rege- :eft genomen tegen het steunpilaar van presi- iuharto. Een aantal offi- j en militairen werd ont- of kreeg gevangenis- 1 zeven maanden na het |bad op een begraafplaats 1 Oosttimorese stad Dili e lijken van de 50 doden [erbij volgens de officiële f zijn gevallen en de 90 hen die als vermist zijn :ven nog altijd niet te- Jvonden. „Als ik deze had moeten afhande- dan had ik het onge- anders gedaan", aldus tz. dat hij „zeer openhar- et de Indonesische on- kers had gepraat die et de kwestie bezighou- olfowitz, die eind jaren g ambassadeur was in In- heeft de kwestie even met president Suharto ken. BRUSSEL De Luikse procureur-generaal Leon Giet vond het afgelopen vrijdag nog wat voorbarig om opheffing te vragen van de parlementaire on schendbaarheid van Alain Van der Biest en Guy Ma thot. De betrokkenheid van deze Waalse politici bij de moord op de socialistische voorman An- dré Cools, staat immers niet vast. Weliswaar draait de ge ruchtenmachine, gevoed door een loslippige privé-detective, een op rehabilitatie beluste rijkswachter en een onderge doken gangster, op volle toe ren, maar betwijfeld mag wor den of het fijne van de zaak wel ooit publiek wordt. De Belgen zijn meesters als het er om gaat politiek gevoeli ge zaken in de doofpot te stop pen. De waarheid over bijvoor beeld de Bende van Nijvel en De vermoorde socialistische voorman André Cools. FOTO: EPA de ontvoering van de omstre den politicus-zakenman Paul Vanden Boeynants is nooit bo ven water gekomen. En nu is er dan de affaire An dré Cools, de socialistische peetvader die op 18 juli vorig jaar op een parkeerplaats in Luik werd vermoord. Lange tijd leek het de perfecte moord te zijn geweest, omdat het on derzoek volledig vast zat en het onderzoeksteam al spoedig uitgedund werd tot anderhalve politieman. Maar inmiddels zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen, die de zaak Cools tot de meest intrigerende affaire op dit moment in België heb ben gemaakt. 'Feiten' De Belgische krantelezer werd de afgelopen weken op z'n wenken bediend. Alle mogelij ke details over gestolen en la ter witgewassen aandelen, en de relatie met de moord op An dré Cools werden in een aantal dagbladen breed uitgemeten. Toch verhuisden de verhalen opvallend snel naar de binnen- pagina's, omdat zelfs de meest op sensatie beluste kranten ook wel inzagen dat de aange dragen 'feiten' achteraf nog te veel gebaseerd waren op ver moedens en veronderstellin- tussen de Luikse politiek en de maffia, wordt verwezen naar de onbestuurbaarheid van deze stad. Vooral als gevolg van interne twisten tussen so cialisten, het financieel en eco nomisch wanbeleid en de cor ruptieschandalen, waarvoor nu trouwens ex-burgemeester Edouard Close terecht staat. In dat klimaat gedijdt de georga niseerde misdaad en laten po litici zich nog wel eens verlei den om in zee te gaan met cri minelen. Dat de moord op Cools in ver band wordt gebracht met de diefstal van waardepapieren en het witwassen daarvan, is voorlopig niet meer dan een optelsom van feiten en veron derstellingen. Cools zou gewe ten hebben dat bepaalde poli tieke figuren op de hoogte wa ren van het gesjoemel en hun verkiezingscampagnes met maffia-geld lieten financieren. Zaterdag bracht de krant De Standaard het verhaal van een van corruptie beschuldigde rijkswachter. Daaruit zou blij ken dat de Zwitserse politie en de Amerikaanse FBI al heel lang achter maffia-leden aan zitten, die ontdekt hadden hoe gemakkelijk het is waardepa pieren te onderscheppen die van het ene naar het andere land worden gevlogen. Jaren lang verduisterde de maffia zo doende aandelen op weg van Zwitserland naar New Jersey, waar ze zouden worden vernie tigd. De waardepapieren do ken dan later weer op en wer den verzilverd bij nietsver moedende banken. Driftig De FBI ontdekte ook sporen die naar Italiaanse milieu's in België leidden, maar slaagde er niet in voldoende harde be wijzen te verzamelen. De maf fia in België hield zich, zo wil het verhaal, de laatste jaren ac tief bezig met de diefstal van waardepapieren op het traject tussen Géneve en de Brusselse luchthaven Zaventem. De ge dupeerden lieten zelden van zich horen, banken calculeren het verlies al bij voorbaat in. De geschorste rijkswachter was "zonder dat hij het Zelf had gewild" betrokken ge raakt bij de verduistering van .waardepapieren. Toch had hij ook driftig namen en kente kennummers genoteerd. Aan de hand daarvan kon de politie twee Italianen aanhouden: de gangster Carlo Todarello en Cosino Soladzo, de eigenaar van het schoonmaakbedrijf Sodenet in Luik, dat verant woordelijk was voor het onder houd van gebouwen van het Waalse Gewest. Todarello kwam na een procedurefout van justitie al snel vrij en ve trok richting Milaan. Maar toen tien dagen geleden een Belgische privé-detective - zich baserend op uitlatingen van Todarello - voor het eerst uit de school klapte over de banden van de maffia met de zaak Cools, vlogen Belgische politiemannen spoorslags naar Italië om de gangster aan de tand te voelen. Deze bevestig de het verhaal dat hij eerder aan de detective had verteld over de beraamde moord op Cools. Volgens Todarello zat ook Soladzo in het complot, net als Giuseppe Di Mauro en Richard Taxquet, kabinetsme dewerkers van ex-minister Alain Van der Biest. Toen Van der Biest begin dit jaar als mi nister werd opgevolgd door Mathot, bleef Taxquet op het kabinet werkzaam. Magistraten Maar, zoals gezegd, het slui tende bewijs dat er een ver band bestaat tussen de moord op Cools, het witwassen van gestolen aandelen en effecten, of de aankoop van gevechtshe- licopters ontbreekt. Aan de an dere kant, al klopt er maar een klein deel van, dan nog blijft het een buitengewoon interes sante affaire. Her en der wor den alvast oude gerechtelijke stukken uit de kast gehaald. Saillant detail is dat het justi tieel onderzoek naar de moord op Cools vanuit Luik wordt ge daan door magistraten, waar van de meeste - procureur-ge neraal Leon Giet incluis - zijn benoemd door Cools zelf. Maar of het onderzoek daarmee, bij na een jaar na de moordaan slag, op het juiste spoor komt, is zeer de vraag. Indien de zaak inderdaad politiek zo gevoelig blijkt te liggen, zou dat spoor opnieuw wel eens een dood spoor kunnen zijn. TEL AVTV Er moet een Godswonder gebeurd zijn. Een Godswonder, dat van directe invloed zal zijn op de algemene verkiezingen in Israël, die vandaag plaatsvinden. Het gebeurde dit weekeinde in een klein ontwikkelingsstadje. Ondersteund door volgelingen en trillend van emoties betrad de 97-jarige 'wijze', rabbi Yit- schak Kadouri, het podium. Zijn stem brak, toen hij zijn ge hoor zegende. Hij had een droom gehad, vertelde de oude man, en daarin waren engelen verschenen, die hem hadden laten weten, dat de God, de Al machtige... had gekozen voor Shas. Sterk natuurlijk, dat de 'wijze' toevallig sprak voor diezelfde orthodox-religieuze Shas-par- tij, die net als alle andere poli tieke partijen in Israël uit is op zoveel mogelijk stemmen van het kiezersvolk. En sterk ook, dat de rabbi, misschien ook op grond van zijn Goddelijke droom wist, dat als je Shas stemt, Hij in de hemel je gebe den zal verhoren. „Maar wie het aandurft een ander briefje in de stembus te stoppen", klonk de dreiging, „moet we ten dat de Goddelijke zegen zal omslaan in vervloeking". Was er iemand, die niet tegen Een aanhanger van de Likud-partij valt een supporter van het linkse blok Meretz aan. sterk gereduceerde prijs de der op de verkiezingsoverwin- cassette durfde te kopen, waar- ning. Maar de werkelijke strijd mee je „een joodse ziel kunt gaat najuurlijk om de verkie- redden?" Was er iemand, die zingsresultaten van de twee niet meeging in het gebed te- grootste partijen, de Likud van gen het Boze Oog? premier Yitschak Shamir en Shas hoopt met het Godswon- de Arbeiderspartij van Yit schak Rabin. Wie van die twee zal de eer en de voldoening mogen proeven Israëls nieuwe regering te mogen samenstel len? Tot morgenochtend vroeg, wanneer de stembusuit slag min of meer duidelijk is, blijft alles speculatie. Spanning Maar een ding is zeker: er hangt een sfeer van flinke poli tieke spanning in de met span doeken, vlaggen en stickers versierde straten van Israël. Een spanning die zeker te ver gelijken is met die aan de voor avond van de verkiezingen van 1977, toen Israëls eerste poli tieke omwenteling na dertig jaar socialistisch bewind de Li kud aan de macht bracht. Zal het dit keer de omwenteling zijn, die Rabin aan de macht helpt? „We zijn heel optimistisch", zei gisteren een assistent van de leider van de Arbeiders partij. „We voelen, dat we gaan winnen". Er was een stem ming daar, in het hoofdkwar tier van de Arbeiderspartij, van opwinding. „Rabin", zei een van de activisten, „wordt Israëls Kennedy". Jammer alleen voor de socia listen, dat hetzelfde optimisme - althans volgens een woord voerster daar - bestond bij de Likud. „Shamir zal absoluut zeker de nieuwe regering vor men", zei ze, terwijl ze drie te lefoontoestellen en haar pieper bediende. Ze gaf wel eerlijk toe, dat zij zelf wat gespannen was, en ze kon bij nieuwszoe- kende journalisten niet de in druk wegnemèn, dat het op het hoofdkwartier van de Likud op zijn minst wat mistig was. Uitgeput Yehezkiel Ben Moshe. een im migrant uit Kameroun, was misschien wel de enige, die niet uit het veld was te slaan. Uitgeput, maar heel tevreden kwam hij gistermiddag in Tel Aviv aan, nadat hij de hele nacht, zoals hij zei, door het land had gelopen, om alle men sen te vertellen, dat 'de leider' gevolgd moet worden. Wie die leider voor hem was, behoefde geen twijfel. Gehuld in een slobberige jurk, gemaakt van twee nationale vlaggen, - een blauwwitte Davidster op zijn buik en een op zijn rug - droeg Yekezkiel een meer dan le vensgroot portret van premier Yitschak Shamir met zich mee. „Alle eer", riepen ze hem bij de Likud toe. „Wanneer zor gen jullie nu, dat ik een huis krijg?", was het antwoord. De verkiezingscampagne heeft inmiddels iedereen uit geput. Niet alleen de politici, die nu bijna allemaal schor zijn van de ontelbare speeches, en de partij-activisten die op het laatste moment nog moeten proberen een paar stemmen extra te winnen, maar ook de kiezers zelf. Moe van de pro blemen, waarmee het land kampt, moe van de beloftes die hen in de afgelopen weken zijn voorgespiegeld en moe van het aarzelen. Nooit eerder was er zoveel twijfel als nu. En nooit eerder was het zo onduidelijk wie het land naar wat zou lei den. Tenzij toch nog de 'wijze' van Shas, vóór dé met inge houden adem afgewachte eer ste verkiezingsuitslag van avond, het volk kan vertellen of de engelen in zijn droom hem ook dit antwoord hebben gebracht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7