Pol Pot werpt dreigende schaduw op wederopbouw van Cambodja i Amerika zoekt naar nieuwe rol Wat doen Brussel en Den Haag met Frans Andriessen? £«idócSouomit BUITENLAND DINSDAG 23 JUNI 1! De dreiging van de fanatieke guerrillabeweging de Rode Khmer is nog dagelijkse werkelijkheid in Cambodja. B FOl POIPET - Toen vorige week de eerste zomer- moessons Cambodja over spoelden, leek de dreiging van Pol Pot en zijn fana tieke guerrillabeweging de Rode Khmer ver weg. De weerspiegeling van de volle maan glinsterde op het stijgen de water. Voor de honderden Cambodjanen die dertien jaar in vluchtelingenkampen had den doorgebracht, kampend met heimwee, was het of het oude Cambodja van water, rijstvelden en nevelige heu vels op magische wijze was herboren. De vluchtelingen mochten ein delijk naar huis en vertrokken uit hun kampen langs de grens tussen Thailand en Cambodja. Toen zij in bussen de grens- brug over reden, passeerden zij een bord met de tekst: „Wij wensen u een goede reis naar uw moederland en geluk, vrede en welvaart". Met deze zegewens bereikten ze het westelijke provincies tadje Sisophon, waar een „sneltrein" van negen wagons met de blauwe vlag van de Ver enigde Naties klaarstond voor de reis van twaalf uur en 360 kilometer naar Phnom Penh. De trein vertrok om drie uur 's middags. Het was een roerend tafereel. De kinderen die in de vluchte lingenkampen waren geboren, vingen voor het eerst een glimp op van hun vaderland. Voor hun ouders was Cambod ja een bijna abstracte herinne ring geworden. Ze waren vroe ger boeren en vissers geweest, maar hadden hun landelijke herkomst vergeten in de harde wereld van de vluchtelingen kampen, waar de rijst in zak ken geleverd werd en water in trucks werd aangevoerd door buitenlandse welzijnswerkers. Misère Veel van de Cambodjanen die dit weekeinde zijn terugge keerd kwamen uit een kamp van de Rode Khmer even in Thailand, waar de misère groot was. Ieder optimisme over de wedergeboorte van het oude Cambodja bleek evenwel een illusie die wreed werd ver stoord. In de week van de repa triëring van deze groep vluch telingen bracht de Rode Khmer het vredesproces van de VN op de rand van de af grond. De troepen van dé VN staan voor een bijzonder moei lijke taak. Zij zullen het komend jaar toe zicht moeten houden op de de mobilisatie van de elkaar be strijdende legers en het bewa ren van het staakt-het-vuren; ze moeten mijnen opsporen zo dat het land weer bewoonbaar wordt voor de 370.000 terugke rende vluchtelingen; ze moeten illegale wapenzendin gen tegenhouden en vijf grote ministeries runnen, waaron der die van defensie en bin nenlandse zaken; en tenslotte moeten zij ervoor zorgen dat de verkiezingen in april of mei eerlijk verlopen. Het is de grootste en kostbaar ste vredesoperatie die de Vere nigde Naties ooit hebben uit gevoerd. Tot dusver zijn onge veer 11.000 troepen ingezet. Wanneer de operatie als alles volgens plan verloopt - het geen onwaarschijnlijk lijkt - volgend jaar wordt afgerond, zal zij zo'n twee miljard dollar gekost hebben en zou Cam bodja voor het eerst van de de mocratie moeten kunnen proe ven. Maar plotseling, bijna zonder waarschuwing, heeft de Rode Khmer opnieuw een schaduw op het land geworpen. Doordat de guerrilla's herhaaldelijk het staakt-het-vuren hebben ge schonden en zich onverzette lijk opstellen, zijn belangrijke aspecten van het vredesak koord ontrafeld. Het is derhal ve niet verrassend dat de be langrijke internationale confe rentie in Tokyo voor de were- dopbouw van Cambodja, die maandag een aanvang nam, gekenmerkt werd door een cri sissfeer. Smoes De crisis werd ontketend door de weigering van de Rode Khmer vorig weekend om zich te schikken in de tweede fase van het vredesakkoord. Deze behelsde de demobilisatie van 70 procent van de vier strijden de legers en de beperking van de rest van de troepen en wa pens tot kampen onder toe zicht van de VN. De Rode Khmers weigerden hun wapens in te leveren en troepen van de Verenigde Na ties toe te laten tot het door hen gecontroleerde gebied. Zij rechtvaardigden zich met het argument dat de VN eerst moeten verifiëren of de Vietna mese troepen zich wel hebben terugtrokken. Dit is een door zichtige smoes, aangezien de Vietnamese bezetting van Cambodja in 1989 is beëindigd en Vietnam toen zijn laatste troepen heeft teruggehaald. De vredesoperatie van de VN werd vorig jaar oktober onder luid trompetgeschal ingeluid met de ondertekening van een vredesverdrag in Parijs. De deelname van de Rode Khmer aan het vredesproces was aan leiding tot hevige controverse, omdat de guerrillabeweging nog steeds werd geleid door de moordlustige Pol Pot, tijdens wiens regime minstens een miljoen mensen de dood von den voor 1979. Het Westen hoopte dat Cam bodja veiliger zou zijn met de Rode Khmer in de politieke arena, dan met een guerrillale- ger dat oorlog voerde langs de grens. De hoop dat Pol Pot 'er van weerhouden zou kunnen worden een gooi te doen naar de macht in Cambodja is nu evenwel de grond in geboord. Goudzoekers Sinds de aanvang van de vre desoperatie begin dit jaar heb ben de Rode Khmers het grondgebied dat onder hun controle staat verdrievoudigd. Zij hebben hun organisatie verbeterd en zijn overladen met wapens en geld. In de ge bieden van de Rode Khmer in West-Cambodja hebben de guerrillastrijders lucratieve concessies toegekend aan goudzoekers en zakenlui, voornamelijk uit Thailand, die robijnmijnen exploiteren en teakhout kappen. Sinds begin vorige maand zijn er meer dan achttien ernstige schendingen van het staakt- het-vuren gemeld. Duizenden Cambodjanen zijn hun dorpen ontvlucht. Veel VN-functiona- rissen geloven dat de strategie van de Rode Khmer eruit be staat een wig te drijven door het hart van Cambodja. De be weging wil zijn politieke basis in de aanloop tot de verkiezin gen vergroten. t Naar verluidt heeft een aantal hooggeplaatste functionaris sen van de Rode Khmer een bezoek afgelegd aan wat het vluchtelingenkamp in O'Tr^o is geweest en voormalige Khmersoldaten gevraagd zich weer bij hen aan te sluiten voor 200 dollar per maand. In de westelijke provincie Banteay Meanchey heeft de Rode Khmer volgens een boer die nu een arm moet missen een mijnenveld gelegd in rijstvel den die door de VN waren be stemd voor terugkerende vluchtelingen. In een ander deel van dezelfde provincie heeft de Rode Khmer op twee na alle elf de rijstgebieden geannexeerd die bestemd waren voor vluchte lingen uit Thailand. Een trac toreigenaar vertelde dat hij de guerrilla's vijftig dollar had moeten betalen om te mogen ploegen in een gebied dat aan vluchtelingen was toegewe zen. Er zijn meer meldingen binnengekomen dat de Rode. Khmer voedsel en geld van de boeren eist. Ondertussen doen de Verenig de Naties hun uiterste best om hun belofte te vervullen dat alle vluchtelingen begin vol gend jaar teruggekeerd zullen zijn naar hun land om mee te kunnen stemmen. Besloten is om het repatriëringsprogram ma te versnellen, al gaat dit mogelijk ten koste van de vluchtelingen zelf. Nobel Eerst was besloten dat de vluchtelingen zelf hun be stemming zouden mogen kie zen. Ze zouden een stuk land krijgen, materiaal om een huis te bouwen, twintig vierkante meter om te bewerken en een jaar lang voedsel. Het was een nobel idee om de vluchtelin gen aan de grens te bevrijden uit de handen van de Rode Khmer en de andere facties die hen meer dan tien jaar lang wreed onderdrukt hebben in de kampen. Het is echter nu duidelijk ge worden dat er niet voldoende geschikt land is. Binnen het opgevoerde programma krij gen de vluchtelingen vijftig dollar en zes maanden eten op dat zij zich bij hun familie kun nen voegen. „Ze proberen ge woon de bussen vol te krij gen", zegt een welzijnswerker cynisch. Afgelopen vrijdag werden de strijdkrachten van de VN in Cambodja ernstig getroffen toen twee Bengaalse soldaten door een mijn werden opgebla zen. Zij zullen de laatste niet zijn. Cambodja is het grootste mijnenveld ter wereld, waar een op de 85 mensen een lede maat heeft verloren. (c) The Times Id J BRUSSEL - De EG-rege- ringsleiders weten nog steeds niet precies wat ze volgende week op tafel krijgen als ze, tijdens hun topontmoeting Lissabon, over een Verlenging van het mandaat van de Euro pese Commissie' gaan praten. In feite moet de Commissie, het machtige uitvoerend en toezichthoudend orgaan van de Gemeenschap, voor twee jaar worden herbenoemd. De zaken liggen zo verwarrend omdat de Commissie formeel tot eind dit jaar dient. Maar in plaats van dan een geheel nieuwe Commissie te benoe men, moet er zoiets als een 'college van tussenpausen' aantreden. Dat gebeurt omdat de ambtstermijn van de Com missie en die van het Europees parlement vanaf 1996 gelijk moeten gaan lopen. Wat niemand echt had ver wacht dreigt intussen toch te gebeuren: de 'tussenpausen' zijn aan een heftig politiek touwtrekken onderhevig. Ver moed wordt dat Jacques De- lors, na de bemoedigende uit slag van het Ierse referendum, opnieuw voor twee jaar als Commissievoorzitter gaat die nen. Minder duidelijk is de positie van Delors' tweede man. Dat is mr. Frans Andriessen, de Ne derlandse Euro-veteraan die er bijna twaalf jaar op heeft zit ten; eerst als commissaris voor concurrentiezaken, vervol gens als landbouwcommissa ris en tenslotte als de man die de externe- en handelsbetrek kingen van de EG in handen heeft. Wat vier jaar geleden een nette en draaglijke job leek voor een hardwerkend en kundig man als Andriessen, groeide even wel prompt uit tot een domi nante en machtige positie. Vooral de gebeurtenissen in Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie en de verwikkelin gen rond de Gatt-besprekin- gen over de vrijmaking van de wereldhandel drongen An driessen plotseling in de rol van 'minister van buitenland se zaken van de EG'. Dwaasheid Geen wonder dat hij zich aan zijn baan vastklampte, ook toen andere Commissieleden met een mengeling van jaloe zie en kritiek lieten weten dat Andriessens job 'te zwaar' werd. Andriessen reisde de af gelopen vier jaar de aardbol et telijke keren af, sprak met de groten der aarde, probeerde de Gemeenschap overeind te houden in het eindeloze en zeer gecompliceerde debat in de Gatt, pakte de hulp aan de Oost-Europa en later aan de Sovjetunie voortvarend aan en poogde Japan en de VS tot vriend te houden aan de ge spannen internationale han delsfronten. IJver, kennis van zaken en totale toewijding hielden Andriessen op de been. Toch werd gaandeweg duide lijk dat Andriessen de flair, de vindingrijkheid en de diplo matieke spitsheid miste om echt indruk te maken. „Hem nu tot opvolger van Delors te bombarderen, zou een dwaas heid zijn", schreef het Britse blad The Economist afgelopen week. De onder Eurocraten zeer in vloedrijke Financial Times, omschreef Andriessen als 'een teleurstelling'. „De commissa ris heeft zoveel om handen dat hij nooit weet waarop hij zich moet concentreren. Hij is een eenzaam figuur in de Commis sie en hij is te territoriaal om echt vrienden te maken. Hij en MacSharry de EG-land- bouwcommissaris verdie nen een ruime onvoldoende als het gaat om de Gatt-onder- handelingen', aldus de krant. Tragiek Andriessens tragiek is dan ook, dat na zijn twaalf bestuur lijke tropenjaren, niemand echt op zijn herbenoeming zal aandringen. Dat doet hij zelf trouwens ook niet. Mocht Ne derland hem werkelijk in Brussel willen houden, dan wil Andriessen Den Haag die poli tieke vriendendienst verlenen. Maar de eergevoelige Andries sen zal geen genoegen nemen met een uitgeklede portefeuil le. Hij zal zich niet als 'kroon prins' van de Commissie laten verdringen en hij zal daarom wellicht geen van zijn taken uit handen geven. Het probleem is evenwel dat mogelijk een paar commisaris- sen hun mandaat niet meer zullen verlengen. De kans dat landbouwcommissaris Ray MacSharry en milieucommis saris Ripa de Meana niet meer terugkeren is groot. Dat betekent dat Jacques De lors zo hij zelf al aan blijft - duchtig met de porte feuilles moet gaan rommelen. Of Andriessen die 'shake-up' overleeft is de vraag. Dat brengt dan de Nederland se alternatieven in bfeeld. De PvdA wil Piet Dankert naar vo ren schuiven. Weliswaar heeft Dankert in Europa enkele blessures opgelopen, maar hij is voor Brussel nog steeds ac ceptabel. Als oud-voorzitter van het Europees Parlement weet hij hoe hij met het Straatsburgse bijltje moet hak ken. Als staatssecrek gj Europese Zaken heeft een uitgebreide, soi specialistische doss» gedemonstreerd. mag, als hij officieel rfir ten treedt, de indruk dat hij een overgespec ei en enigszins fanfasieLc roeraat is, bij inform< genheden is hij een gf F lijk te benaderen en z< man en als zodanig h« ft beeld van Andriessen. Averij Merkwaardigerwijze gis: ook voor Gerrit Braks steun van premier lijkt te hebben. Braktie niet onder stoelen of i: dat hij als KRO-voorzi geheel op zijn plaats i$la litieke averij die hij ii e land heeft opgelopei hem in Brussel nauwe schaad. Daar staat hij cI als een van de weiniiji van de hoed en de ran r zeker als het om de technische landboif" gaat. Bovendien men zich in de Europe l bouwlobby's nog ste vriendelijke en ben; Braks een bijna perfe© voor het compromis ha Als het tenslotte om dj landse invloed in Eur<L dan is het veel beter ejl driessen op aan te drirl twee jaar te blijven. W de eventuele komst vj kert die alleen maat, soort junior-commissa^ binnenkomen - v™ die invloed goeddeels Braks landbouwcöm£< worden, dan is hij in lv< nelijke nadeel dat hl groot politiek project by vatten. Hij kan de ty twee jaar niet veel ma, dan het verder afwerfc, datgene wat blijvend j0 wapenfeit van MacShL worden gezien: de henj van het Gemeenscha*. Landbouwbeleid. p Voor het overige heblL driessen noch Dan%, Braks veel keus. Hunt hangt af van het resullr veel politieke getrouvL Den Haag en nog meert geschuif in Brussel. L betreft is geen van dn eigen baas. WASHINGTON - Hij duwt het kartonnen be kertje krampachtig voor zich uit, zijn blik gericht op elke voorbijganger. Zijn ogen schreeuwen zijn nood prangender uit dan zijn mompelend 'a quarter please'. Even lichten zij op als het wis selgeld in het bekertje glijdt, en met een 'may God bless you' zet hij zich neer op een stuk karton in de tuin van het Smithsonian Institute, zijn huis voor die dag. Dit is 'bro ther can you spare me a dime' in al zijn brutale wreedheid. Maar dit is niet de Grote De pressie van de jaren dertig, dit is een warme lentezondag in 1992 in het Amerika dat zich de enige supermacht in de wereld noemt. Er is veel veranderd de afgelo pen jaren in de Amerikaanse steden, en helaas niet in goede zin. Van New York tot San Francisco en van Chicago tot Houston worden de 'cardboard cities', de 'kartonnen steden', steeds groter, maar dit is geen berookte industriestad. Dit is het hart van Washington, twee straten van het Witte Huis. Of ficiële statistieken klinken an ders, maar deze bedelaars zijn een scherpe waardemeter dat het niet goed gaat met het Amerika van George Bush. De massale politiepatrouilles vertellen de rest. Op alle straathoeken in Georgetown staan ze met vier, vijf bij elkaar terwijl een helikopter met zoeklichten boven de huizen cirkelt. Op zoek naar de moor denaar van een collega, zegt een 'cop' grimmig. Ruim vier duizend kilometer van Los An geles is ook hier de nasleep van de rellen fysiek voelbaar. De orgie van geweld heeft het land door elkaar geschud en het weer op zichzelf terugge worpen. Dit is eens te meer een Amerika op zoek naar zichzelf, om Theodore White te citeren. De zelfgenoegzaamheid van de jaren tachtig is verscheurd door de nieuwe realiteit. Buitenland De uitwerking van de explosie in LA op het Amerikaanse be leid moet nog ten volle duide lijk worden, maar nu al staat vast dat het een keerpunt is ge worden. In de nasleep van LA wordt de Amerikaanse politiek helemaal anders. Meer dan ooit zullen binnenlandse the ma's beslissen wie in novem ber de volgende president wordt en dat maakt George Bush ontzettend kwetsbaar. Hij zal al zijn kracht en al zijn geluk nodig hebben om de vloedgolf genaamd H. Ross Pe rot tegen te houden. Niet alleen voor Bush, maar voor alle Amerikanen is de Golfoorlog en de overwinning op Saddam Husayn bijna ver geten. Het lijkt een scène uit een ver verleden toen generaal Norman Schwarzkopf aan het hoofd van zijn troepen liep tij dens een 'Fourth-of-July-para- de' zoals Washington er nooit een had gezien en toch is dit minder dan een jaar gele den. Met het vervagen van die her inneringen kan Bush niet meer bogen op zijn 'nieuwe wereldorde' om zijn getaand prestige wat op te fleuren. Het concept is geschrapt uit alle beleidsplannen in Washington en het ziet er niet naar uit dat het daar snel weer in opgeno men zal worden. De beleidsmakers hadden de nieuwe wereldorde in feite al een stille dood laten sterven omdat zij impliceerde dat de VS een groot deel van hun macht zöuden moeten over dragen aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, en dat zint velen in Washington duidelijk niet. De nieuwe we reldorde was bovendien nooit populair bij brede lagen van de bevolking. Het verval van de binnensteden, de schandalen bij de spaarbanken waardoor miljoenen Amerikanen gedu peerd zijn en de onzekere toe komst treffen iedereen wel persoonlijk. Mocht er bij de be volking nog bereidheid heb ben bestaan voor een groot buitenlands engagement, dan heeft LA die weggeveegd. De burgers eisen dat de miljarden die op defensie zullen worden bespaard, worden geïnves teerd waar ze echt nodig zijn: in het onderwijs, de gezond heidssector en een sociaal vangnet voor de pechvogels. Even heeft de regering-Bush nog getracht bevolking en Congres te overtuigen van de noodzaak van buitenlandse verplichtingen, maar de ideo logische drijfveer die zij meer dan veertig jaar heeft kunnen hanteren, is er niet meer. Met de instorting van het Sovjet rijk is de vrees voor het com munisme verdwenen. Een nieuwe vijand kondigt zich niet aan. Come home In vrijwel alle verkiezingscam pagnes sinds de trauma's van 1968 schermden democraten en republikeinen om beurten met de slogan 'Come home, America'. De ondertoon was duidelijk, het land moest zich eindelijk ontdoen van zijn ei gen kwelduivels. Een kwart (eeuw na Vietnam lijkt het daarmee ook bezig, maar niet in de zin die velen hadden be doeld. Velen zullen eraan moeten wennen, vooral in Eu ropa, dat de VS zich meer met het thuisfront bezig zullen houden. Maar betekent dit dat Amerika zich in een isolatio nisme gaat hullen, zoals in de jaren twintig toen de jonge su permacht weigerachtig leek om haar in de Eerste Wereld oorlog verworven status te be vestigen? Geen sprake van, zegt ieder een die betrokken is bij het uit stippelen van het beleid. „Amerika gaat zich niet meer opsluiten, we kunnen niet meer terug", zegt Reginald Bartholomew, een van de spe De tot in het hart van Washington opgerukte zwervers geven aan hoe slecht het gaat met het Amerika van George Bush. ciale ambassadeurs van Bush en een oude rot in internatio nale relaties. Isolationisme zal volgens hem nooit aanslaan bij de bevolking omdat zij dat per tinent niet wil. De regering wordt daarin voor een keer ge steund door de Democraten. Ook de waarschijnlijke presi- buitenlands beleid en een part nership met de bondgenoten. dentskandidaat Bill Clinton pleit openlijk voor een actief De voorverkiezingen hebben duidelijk aangetoond dat de burgers geen isolationisme willen. „Het 'America first' van Pat Buchanan heeft totaal ge faald", zegt Dr. Janne Nolan van de Brookings Institution, de bekendste democratische 'denktank'. Zij werkt als advi seur voor de Clinton-campag- ne. Maar tezelfdertijd maakt nie mand er een geheim van dat het buitenlandse beleid gron dig zal veranderen. Vooral Eu ropa zal daarmee rekening moeten houden. Als de Ameri kaanse troepen naar huis gaan, zal het zelf meer moeten betalen voor zijn veiligheid. Hoe zeer de VS Europ: hart blijven dragen, del niet onvoorwaardelijkj den sharing', het bijd de kosten, wordt de bo< die Washington sterkK ooit aan de bondgen<$ voorleggen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6