Vrijheid van opinie in geding bij verbod proefschrift asielprocedure Streven meer vrouwen bij politie wordt niet gehaald WW-premie fors hoger BINNENLAND Kosto verhoogt steun aan slachtofferhulp Staking in gevangenissen tegen twee in één cel Verbindend verklaren cao's is onmisbaar £eidóc6ouootit DINSDAG 23 JUNI 1992 AMSTERDAM Staatssecretaris Kosto van justitie wil de subsidie aan centra voor slachtofferhulp in Neder land verhogen. De bewindsman zei dit gisteren tijdens de opening van de wereldconferentie Trauma and Tra gedy' in de RAI in Amsterdam. Kosto deelt binnenkort mee op hoeveel extra geld de centra kunnen rekenen. Per jaar worden er in Nederland ongeveer vier miljoen misdrijven gepleegd waarbij „mensen direct worden ge troffen. Ongeveer een kwart van hen heeft moeite met de financiële gevolgen. 200.000 slachtoffers hebben geestelijke steun nodig en 3.000 a 4.000 mensen zich wenden tot de politie of de rechter. De aandacht voor slachtoffers van misdrijven is de laatste jaren sterk toe genomen. Nederland telt inmiddels 67 centra voor hulp aan slachtoffers van criminaliteit. Het aantal mensen dat er voor hulp aanklopt is gestegen van 5.500 in 1984 naar 50.000 in 1991. Dode in verhoorkamer AMSTERDAM In Amsterdam heeft een 23-jarige man zich gister middag in een verhoorkamer van de politie van het leven beroofd. De man heeft zich opgehangen. Dit gebeurde, aldus politiewoordvoerder Wilting, toen de arrestant tien minuten alleen gelaten werd tijdens de verhoren. De man, geboren in Amsterdam maar nu zonder woon- en verblijfplaats, was in de nacht van zondag op maandag aangehouden omdat hij iemand be dreigd zou hebben met een pistool. De man stond al bij de politie op de te lex als verdachte van een overval op een apotheek. Beide feiten heeft de man maandagmiddag volgens Wil ting bekend. Nieuw verhoor verdachte Hoger beroep in na vondst van derde lijk zaak Jessica Laven BRUSSEL - De vondst van een derde lijk, dat geï dentificeerd is als dat van de sinds half december ver miste 15-jarige Katrien de Cuyper uit Brasschaat bij Antwerpen, leidt tot een nieuw verhoor van een 33-ja- rige man uit Woensdrecht. Deze wordt er al van ver dacht de moord op twee Belgische meisjes te hebben gepleegd. Het stoffelijk overschot werd vrijdag toeval lig bij grondwerkzaamheden aangetroffen in het Ant werps havengebied. Het slachtoffer moet daar kort na haar verdwijning naakt zijn begraven. Het meisje zou door wurging om het leven zijn gekomen. Of er spra ke is geweest van verkrachting is onduidelijk. De Woensdrechtenaar werd eind april aangehouden en bekende toen al snel de moord op de 17-jarige Ines van Muyldert uit Essen en de 14-jarige Inge Breugel- mans uit Wuustwezel. De lichamen van beide meisjes werden in april teruggevonden op aanwijzingen van -de daags tevoren aangehouden verdachte. ALKMAAR - Officier van justitie mr. C. Kok bij de rechtbank in Alk maar is het niet eens met de straf die een 50-jarige man uit Assen kreeg op gelegd na het doden van drie kinde ren: twaalf jaar en tbs. Hij had wegens driemaal moord met voorbedachte rade levenslange ge vangenisstraf geëist en heeft nu be sloten in hoger beroep te gaan. De rechtbank achtte moord niet, dood slag wel bewezen. Tijdens de zitting drie weken geleden trachtte mr. Kok aan te tonen dat de verdachte het vooropgezette plan had de door hem opgepikte kinderen te vermoorden, nadat hij ze seksueel had misbruikt. ZUTPHEN Negenhonderd gedetineerden in het hele land wtv vanaf maandag voor onbepaalde tijd in staking gaan tegen moge i* plannen om twee gedetineerden in één cel onder te brengen. In het Huis van Bewaring in Zutphen zullen alle 53 gedetineerdei werk neerleggen, zo heeft de gedetineerdencommissie gisteren rc kend gemaakt. De actie is in gang gezet door de Nederlandse Gedetineerdenbond re daarmee overleg met de overheid wil afdwingen. „Hoewel er nog| n concrete plannen zijn, lijkt het er wel op dat de regeringspartijen eens zijn over het onderbrengen van twee gevangenen in één Daarom vinden we dat we niet langer moeten wachten met acties' dus voorzitter P. Vleeming van de Gedetineerdenbond. Volgens ^1 c ming staan de directies van de betrokken inrichtingen positief tejin over de acties. „We merken dat directies en personeel de acties s n nen, omdat ze zelf ook bedenkingen hebben tegen twee in één cel' AMSTERDAM - De Am sterdamse sociaal-geo- graaf Anil Ramdas, die een proefschrift schrijft over de procedures die de Adviescommissie Vreem delingenzaken volgt, vindt dat justitie een on juiste procedure volgt door de zaak 'op de man' te spelen. Justitie wil via een beroepsprocedure bij het Hof de publikatie van zijn proefschrift verbie den, omdat Ramdas ge heimhoudingsafspraken zou hebben geschonden. Volgens zijn advocaat, mr. Th. Spijkerboer, zijn de mogelijke consequenties van het hoger beroep ernstig. „Wat Justitie vraagt is een algeheel veto op toekomstige publikaties of me dedelingen over dit onder werp. Hoe ver gaat dat? Mag Ramdas daar straks misschien geen stukje meer over in 'De Groene' schrijven? Hier zijn de vrijheid van opinie, weten schapsbeoefening en academi sche vrijheid in het geding. Er lopen meer mensen rond die onderzoek doen naar het func tioneren van overheidscom missies. Als Justitie gelijk" Geheimhouding Begin vorig jaar al spande Jus titie een kort geding tegen Ramdas aan. Toen zou de on derzoeker in een lezing voor Amnesty International een af spraak met het ministerie tot geheimhouding hebben ge schonden. Het ministerie eiste een verbod op publikatie door Amnesty van de lezing, maar haalde bakzeil bij de Amster damse rechtbankpresident mr. B. Asscher. Op grond van de gemaakte afspraken tussen Justitie en de sociaal-geograaf was Asscher van oordeel dat Ramdas kon doorgaan met het 'op verantwoorde wijze' publi ceren over het werk van de ad viescommissie. Justitie gaat nu in beroep bij het hof. De wetenschappelijk mede werker van de Universiteit van Amsterdam zegt dat Justitie pas met haar stringente opvat ting over de geheimhoudings afspraak op de proppen kwam na zijn lezing voor Amnesty In ternational. „Ik heb een jaar lang veertig zittingen van de commissie bijgewoond en na afloop' daarvan uitvoerig met de leden gesproken. Na mijn lezing riep Justitie ineens 'nee', 'nee'. Ze vonden kenne lijk de strekking van mijn in terpretatie niet prettig en pro beren nu de publikatie van mijn proefschrift te verhinde- Persoonlijk Ramdas verdenkt Justitie er van op de man te spelen. „Ik voel me er persoonlijk bij be trokken. Amnesty wilde de le zing publiceren. Maar Justitie heeft niet Amnesty, maar mij voor de rechter gedaagd, in een poging mij de mond te snoeren. Dat is absurd, dat is bizar. Je kunt toch moeilijk een verbod op interpreteren vragen?" Volgens Justitie zou den de door beide partijen on dertekende geheimhoudings afspraken met Ramdas 'abso luut' zijn. Een interpretatie, die de onderzoeker (tevens re dacteur ad interim van het weekblad 'De Groene Amster dammer' en medewerker van 'de Volkskrant') absurd noemt. „Ik heb van Justitie toestem ming gekregen om 'onder be paalde voorwaarden' onder zoek naar het werk van de ad viescommissie te doen. Eén van die voorwaarden was een onduidelijk geformuleerde plicht tot geheimhouding. Ik vond dat een merkwaardige eis, want wat heeft een onder zoeker aan kennis die hij niet mag gebruiken? Volgens de adjunct-secretaris van de com missie, met wie ik het pro bleem besprak, gold het slechts een geheimhouding van drie maanden: de periode waarin het ministerie tot een oordeel over een uitgebracht advies moet komen. Die perio de heb ik in acht genomen," al dus Ramdas. In de beroepsprocedure van justitie ziet Ramdas een beves tiging van zijn vermoedens. „Ze willen het gebruik van al het door mij verzamelde mate riaal verbieden. Dat materiaal is echter eigendom van de Uni versiteit van Amsterdam. Het ministerie moet dat dus met de universiteit uitvechten, niet met mij". De advocaat Ramdas, mr. Th. Spijkerboer: „Als een journa list een ongewenst stuk in 'Pri vé' wil publiceren, dan daagt de tegenpartij het weekblad voor de rechter en niet de jour nalist. Het curieuze is, dat de gewraakte lezing al lang en breed gepubliceerd is. Dat ze Ramdas zeventien maanden, nadat de rechter ze al in het on gelijk heeft gesteld, ineens via hoger beroep de publikatie van zijn proefschrift willen belet ten, vind ik een vorm van justi tiële 'overkill"'. Inhoud Advocaat Spijkerboer denkt dat het Justitie helemaal niet om een geschonden afspraak gaat, maar om de inhoud van het proefschrift. „Ze zijn ken nelijk bang dat het werk van de commissie daarin negatief wordt beoordeeld. Als Ramdas positief over de commissie had geschreven, dan zou Justitie al die ophef niet hebben ge maakt. Ze hebben nota bene de schriftelijke toezegging dat ze de tekst van het proefschrift eerst mogen lezen". Woorvoerder G. Riphage van Justitie ontkent dat het zou gaan om het verhinderen van een de voor de adviescommis sie negatieve publikatie. „Wij zetten de zaak tegen Ramdas door omdat hij zijn contrac tueel vastgelegde afspraken met ons niet is nagekomen. Wij willen daar een principiële uitspraak over. Ramdas heeft regelmatig informatie over de werkwijze van de commissie naar Amnesty doorgespeeld. Dat ontkent hij weliswaar, maar wij weten beter". ..Wij hebben een afspraak met Ramdas lopen, niet met de universiteit," antwoordt Rip hage op de vraag waarom Jus titie het conflict niet met de universiteit, als rechtmatige eigenaresse van het weten schappelijke materiaal, uit vecht. Ook de belofte van .Ramdas dat Justitie eerst de tekst van het proefschrift mag lezen voordat het wordt gepu bliceerd, is voor het ministerie niet langer voldoende. „We kunnen er niet meer op ver trouwen dat dat ook gebeurt. Daarom zijn we in beroep ge gaan," aldus de woordvoerder. President van Benin Premier Lubbers in een geanimeerd gesprek met president Nicephore Soglo van Benin. Soglo, die bezoek van twee dagen aan ons land brengt, is vandaag door koningin Beatrix ontvangen. FOTO Vakbond NU'91 vraagt om ingreep in zorg-cao DEN HAAG Staatssecreta ris Simons van WVC moet de ziekenhuis-werkgevers (NFZ) bestraffen omdat zij een veel te dure cao hebben afgesloten die ten koste gaat van de zorg. Dit eist de vakbond van. verple- genden en verzorgenden NU'91 in een brief die gisteren aan de bewindsman is ge stuurd. NU'91 heeft als enige van de vier vakbonden geweigerd de nieuwe cao, die voorziet in acht procent loonstijging in twee jaar, te ondertekenen omdat in het contract geen maatregelen worden genomen om de werk druk voor verplegenden te ver lichten. „Wij rekenen er op dat Simons ingrijpt". Simons en minister De Vries van sociale zaken hebben de NFZ overigens reeds voor een gesprek over de cao uitgeno digd. In dat onderhoud wil Si mons zijn bezorgdheid uiten over het dure contract, maar een ingreep van overheidswe ge zou niet aan de orde zijn. NU'91 heeft gisteren tevens gerechtelijke stappen aange kondigd indien de nieuwe CNV-voorzitter Anton Wester- laken zijn beschuldigingen aan het adres van de bond niet publiekelijk terugneemt. Wes- terlaken noemde bonden als NU'91 zaterdag tijdens een CNV-bijeenkomst misprijzend „bloedzuigers met een vam piersmentaliteit". ZOETERMEER - De werk loosheidspremie moet volgend jaar fors omhoog, tot boven de 2,5 procent. Nu ligt de premie voor de werkloosheidsverzeke ring op 1,7 procent. Oorzaak is de (verwachte) oplopende werkloosheid door ontslag, waarbij het Algemeen Werk loosheidsfonds de cijfers van het Planbureau volgt. Daar staat een (verdere) daling van de WAO-premie tegen over, doordat het Aof, het fonds dat de WAO-premies be heert, volgend jaar een toene mend gunstig effect van de maatregelen ter beperking van arbeidsongeschiktheid ver wacht. Ook de premie die het Aaf, de beheerder van de AAW- premie berekent, kan licht da len. Dat blijkt uit nota's van de se cretariaten van de fondsen, die gisteren zijn gepubliceerd. De besturen stellen ze morgen vast. Het gaat om adviezen voor de staatssecretaris van so ciale zaken. Het AWf (werkloosheid) ver wacht volgend jaar 163.000 uit keringsjaren te moeten beta len tegen dit jaar 158.000. Bij de lasten ter grootte van 5,7 miljard gulden, hoort een pre mie van 2,72 procent. Die kan lager uitkomen, door daarvoor een aanwezig overschot van 400 miljoen te gebruiken. Weg werken van het overschot in één jaar, betekent dat de pre- miè op 5,52 procent kan wor den gezet, tegen 1,7 proceif jaar. Ook dit jaar teert het AW op vermogensoverscho 2 Daardoor kan de premie tief laag worden gehouden Het Aof (WAO) en het (AAW) verwachten in 1993 toenemend effect van de n regelen ter beperking vai beidsongeschiktheid, wa de parktijk een minder st pe stijging van het aantal keringen betekent. Vol{ jaar worden naar verwacl 104.200 nieuwe uitkerii gedaan, tegen 86.600 beë gingen. Dan zijn er eind gend jaar 940.400 uitkerin Eind dit jaar worden er 92! voorzien. Uitgebrand Een agent onderzoekt een gasleiding van een pleziervaartuig in de buurt van Westzaan. Vermoedelijk door een lekkage in de leiding was er een ontploffing, waarna het scheepje volledig uitbrandde. De twee inzittenden zijn zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. FOTO: ANP ZEIST De algemeen verbin dend verklaring (AW) van cao's vormt een integraal on derdeel van een uitgebalan ceerd systeem van arbeidsver houdingen. Wie afschaffing van dit middel bepleit, moet bedenken dat als gevolg daar van het hele systeem uit ba lans kan raken. Dat concluderen onderzoekers van de Erasmus Universteit in Rotterdam, die in opdracht van de Bouw- en Houtbond FNV de voors en tegens van de AW bekeken. De onderzoeksresultaten zijn koren op de molen van vakbe weging en werkgevers die een drachtig vinden dat de AW overeind moet blijven. Via dat uit 1937 daterend instrument worden ook ongeorganiseerde bedrijven, die geen partij wa ren bij de cao-onderhandelin gen aan de bedrijfstak-cao ge bonden. Werkgelegenheid Tegenstanders van de AW, onder wie directeur Zalm van het Centraal Plan Bureau, stel len dat de AW leidt tot het kunstmatig hoog houden van de loonkosten en dat is weer slecht voor de werkgelegen heid. Vakbeweging en werkge vers daarentegen vrezen dat juist door het verdwijnen van de AW de loonconcurrentie tussen georganiseerde en on georganiseerde werkgevers zal aanwakkeren waardoor de loonontwikkeling nog minder beheersbaar wordt. Op een symposium over de AW in Zeist concludeerde on derzoeker dr. G van Kooten van de Rotterdamse univer steit dat de AW niet kan wor den gemist. Van Kooten con stateerde dat niet niet alleen in Nederland maar ook in andere Europese landen waar de AW wel van kracht is (Duitsland, België, Frankrijk, Denemar ken, Oostenrijk en Zwitser land) de groei van de reële lo nen de afgelopen jaren veel la ger was dan in Engeland en Italië die het zonder het sy steem moeten stellen. Ook was in landen waar wel AW geldt de arbeidsonrust beduidend lager dan in laden waar geen AW geldt. De vergelijking in Nederland tussen de bedrijfs takken met AW (dik twee mil joen werknemer^) en de (wei nige) bedrijfstakken zonder (160.000 werknemers) vertoont een soortgelijk beeld, aldus Van Kooten. De balans valt daarom in het voordeel van handhaving van de AW uit, was zijn conclusie. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions DEN HAAG - Het stre ven van de ministeries van justitie en binnen landse zaken dat in 1995 een kwart van het politie personeel vrouw moet zijn, wordt niet gehaald. Dat concludeert de Lande lijke Politie Emancipatie Commissie (LPEC) na een onderzoek dat zij door AGB Intomart heeft laten verrichten. Volgens de LPEC moet de re organisatie van de politie wor den aangegrepen om de aan trekkingskracht vari de politie op vrouwen te vergroten en emancipatiebeleid bij de poli tie op te zetten. Daarom heeft de LPEC bij de politieminis ters gepleit voor de aanstelling van een beleidsmedewerker emancipatiezaken in elk van de 25 regionale politiekorpsen. Ook moet binnen iedere regio een vertrouwenspersoon sek suele intimidatie worden aan gesteld, vindt de LPEC. Op dit moment bedraagt het percentage vrouwen bij de po litie gemiddeld slechts 12,7. Geen enkel korps haalt de 25 procent. De regio's Amstelland met 16 procent en Haaglanden met 15,9 komen nog het meest in de buurt. Daartegenover staan echter de achterstandge- bieden Friesland, Groningen en Limburg, waar slechts 7,1 tot 10,7 procent vrouwen wer ken. Volgens voorzitter W. Velders- Vlasblom van de LPEC is nog niet gekeken naar kwalitatieve achterstand. De vrouwen bij de politie werken meestal in de la gere functies zoals in de sur veillance. Zij komen nauwe lijks voor op afdelingen als moordzaken, verdovende mid delen en criminele inlichtin gendiensten. Slechts 2 procent van de vrouwen heeft een lei dinggevende functie. Als belangrijkste oorzaak voor het lage percentage vrouwen bij de politie ziet secretaris Gerda Dijksman van de eman cipatie-commissie de vrou wonvriendelijke beroepscul tuur. Bij 74 procent van de korpsen ontbreekt een ge structureerd emancipatiebe leid op het gebied van werving, deeltijd, kinderopvang en loopbaanontwikkeling. Slechts één korps heeft 24- uurs kinderopvang en deeltijd arbeid in hogere functies is niet mogelijk. Er zijn nauwe lijks klachtenprocedures en klachtencommissies op het ge bied van seksuele intimidatie. Volgens Gerda Dijksman zal er zonder extra stimulans, zoals doof de aanstelling van be leidsmedewerkers emancipa tiezaken die een actieplan per regio opstellen, weinig aan de positie van vrouwen bij de poli tie veranderen. Patiënt voelt zich soms beter bij paranormale geneeswijze ROSMALEN - Het zie naar uit dat paranormale g zers patiënten met chroni: aandoeningen niet kun helpen. Wel lijkt in gevallen sprake van ei tering van de gezondheids stand van de patiënt. Dat bij voorbeeld af te leiden een verminderd gebruik pijnstillers. Dit zijn enkele voorlopige! clusies van een bijna afgei onderzoek van het Pari schologisch Instituut Utrecht. In het kader daai zijn 140 patiënten maxii twee jaar medisch en psych gisch gevolgd. De hoofddirecteur gez< heidszorg van het minist van WVC, drs. K. Scheer meldde de eerste result? gisteren in Rosmalen op bijeenkomst ter gelegen! van het vijfjarig bestaan het centrum voor natuu neeswijzen en psychother? „Onder de Groene Pannen" Paranormale behandelwij behoren met acupunctuur, meopathie en manuele th pie tot de „top vier" van d( ternatieve geneeswijzen, tig procent van de huisart oordeelt er negatief over homeopathie is dat maar procent). Patiënten bezoel de paranormaal genezer c ook vaak buiten hun huiss om. Het onderzoek wees uit i veel van de chronisch zieke| tiënten bij wie objectief g( verbetering te constateren toch naar de paranormaal nezer blijven gaan. Ze vind kennelijk zelf dat ze daar tj bij hebben. De onderzoelJ stelden vast dat de patiën verschillende hulpvragen k| nen hebben, waarvan die d genezing er maar één is. I gaat hen ook om de kwalii van leven, het welbevinfl het dagelijks functioneren vermindering van pijn. i Volgens Scheerder ligt misschien een aanwijzing het antwoord op de vraag w om twee miljoen Nederlam gebruik maken van alterni ve behandelwijzen, terwij doeltreffendheid ervan i aannemelijk is gemaakt. Hij zei dat het onderzoek i alleen een betere beoordel mogelijk maakt van de rel. tussen regulier en alternat maar dat het ook stof geeft nadenken over de relatie I sen reguliere gezondheidsz en kwaliteit van leven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4