Slotoffensief RK kerk tegen nieuwe Duitse abortuswet Credo Card Kardinaal Danneels spreekt op contactdag CRK GEESTELIJK LEVEN OPINIE VS: alleen wonder kan brief over de vrouw nog redden Kamerlid Van der Burg krijgt eerste Credo Card lï Overheid trekt geen geld uit voor gebedsruimten li Spanningen in Oekrains-Orthodoxe Kerk lopen op £cidóc(Bou/iotit CcicUcSoirtant UTRECHT - In de Irenehallen van de Jaarbeurs te Utrecht heeft op zaterdag 27 juni de zevende landelijke contactdag van de Stichting Bevordering Contact Rooms-Katholieken (CRK) plaats. Het thema van de dag is „Geloof en je zult leven". Voor naamste spreker is kardinaal G. Danneels die over dit thema zal spreken. Het CRK dat feiteüjk als tegenhanger fungeert van de vooruitstrevende Acht Mei beweging, streeft in de komende ma nifestatie naar een positieve uitstraling en wil op die manier elke polarisatie vermijden. Behalve de Belgische kardinaal Danneels zullen ook kardinaal Simonis en bisschop Bomers van Haarlem aanwezig zijn. De laatste leidt het Angelusgebed, de eerste is hoofdcelebrant in de afsluitende viering om 15.0 uur aan het eind van de manifestatie. Voor jongeren is er op een zogenaamde jongerenmarkt een speciaal programma opgezet. In de middag wordt een talkshow gehouden waaraan onder meer deelnemen leden van de Werkgroep Katholieke Jongeren, de charismati sche beweging Bouwen aan een Nieuwe Aarde en Focolare. Ba by's en peuters kunnen in een crèche terecht.' DINSDAG 23 JUNI 1992 Poolse RKKerk: geen genade voor communistische leiders Oppositie is de vaardigheid iets te beloven dat de regering niet houden kan. Harold Nicolson WARSCHAU Mensen in hoge openbare functies die onder het communisti sche bewind in Polen an deren schade hebben toe gebracht en zijn ingegaan tegen het algemeen be lang, moeten worden ont slagen, meent de Poolse rooms-katholieke bis schoppenconferentie. „De natie heeft het recht te uitoefenen", schrijven de bis schoppen in een verklaring die na afloop van hun vergadering in Przemysl in het zuidoosten van Polen werd verspreid. De bisschoppen willen dat de schuldigen hun fouten toege ven en berouw tonen voor het onrecht dat zij medemensen hebben aangedaan. De bisschoppen menen dat men op een moment dat lijsten worden gepubliceerd van per sonen die met de communis ten hebben samengewerkt, verlangen dat de personen die niet recht heeft het kwaad te (onder het communistische bewind) ernstige fouten heb ben gemaakt, in het openbare leven geen belangrijke functie vergeten dat het communisti sche regime Polen heeft berok kend. Zij eisen daarom dat de matef iële en morele schade die de Polen is aangedaan, wordt hersteld. Maar daarbij mag niemand zich laten leiden door haat, wraakgevoelens of laster. De standpuntverklaring van de bisschoppen komt in een tijd dat de discussie over de publikatie van lijsten van mensen die met de communis ten samenwerkten, de politie ke atmosfeer in Polen vergif tigt. De primaat van de Poolse RK Kerk, kardinaal Jozef Glemp, heeft eerder laten we ten dat hij voorstander is van de bekendmaking van de na men van priesters van wie wordt vermoed dat ze met de communisten hebben gecolla boreerd. WASHINGTON - Het herder lijk schrijven van de Ameri kaanse bisschoppen over de vrouw in kerk en samenleving lijkt definitief van de baan. Al leen een wonder kan het pro- jekt nog redden, aldus bis schop Joseph Imesch, voorzit ter van de commissie die de tekst opstelt. Afgelopen weekeinde bespra ken de bisschoppen op hun halfjaarlijkse vergadering het derde ontwerp van de brief tij dens een openbare zitting in South Bend, Indiana. Na de discussie werd algemeen aan genomen dat in november geen tweederde meerderheid voor de brief zal stemmen. Zo wel de conservatieve als de progressieve vleugel is om zeer verschillende redenen te gen de brief. Vooral de eis dat het priester ambt ook voor vrouwen moet worden opengesteld heeft er toe geleid dat de brief, waaro ver al negen jaar wordt ge praat, waarschijnlijk helemaal van de baan is, zo zei kardinaal Joseph Bernardin, aartsbis schop van Chicago. Katholieke vrouwenorganisaties hebben de bisschoppen verweten dat zij in de verschillende versies van de brief alleen maar de po sitie van Rome doorgeven. Oud-bisschop Charles Buswell van Pueblo in Colorado sloot zich bij de aregumenten van de vrouwen aan en beschuldig de de RK Kerk van seksisme omdat zij meer dan de helft van haar leden de priesterwij ding onthoudt. Volgens een enquete is tweederde van de Amerikaanse rooms-katholie- ken voorstander van de pries terwijding van vrouwen. In 1985 was dit 47 procent, in 1974 slechts 29 procent. Andere bisschoppen oefenden kritiek op het ontwerp uit om dat hierin alleen de zonde van het seksisme wordt veroor deeld, maar niet „het radicale feminisme dat eveneens een zonde is," aldus bisschop El- den Curtiss van Helena in Montana. Coördinator Boessenkool bij Basisbeweging op zijspoor UTRECHT De coördinator van de Basisbeweging van kri tische groepen en gemeenten (BBN), Gea Boessenkool, is „om bedrijfstechnische rede nen" voor tweederde van haar arbeidscontract ontslagen. Met ingang van 1 september zal zij nog één dag per week voor de BBN werken. Zij houdt zich uitsluitend bezig met de externe contacten van de BBN. Volgens bestuurslid Jansje Bouman kwam staflid Joke Koehler wegens haar tijdelijk contract eerdèf in aanmerking voor ontslag dan de coördina tor, maar heeft Boessenkool zélf aangegeven „dat ook aan haar gedacht kon worden". Zij wilde volgens Bouman wel weer eens „andere dingen gaan doen". Boessenkool, die bijna acht jaar als stafcoördinator heeft gewerkt, ziet haar ontslag als. een „logisch gevolg" van de buitengewone raadsvergade ring van 23 november 1991. Toen werd besloten tot een drastische vermindering van de landelijke activiteiten en een bezuiniging op de perso neelslasten. Hoewel Boessenkool het jam mer vindt dat er door haar - ge- deeltelijk - ontslag minder lan- delijk werk kan worden ge daan, ziet zij haar ontslag tege lijkertijd als gevolg van de ont wikkeling in de hele linkse be weging om de problematiek dichter bij huis te zoeken. „Daar wordt dan ook de ener gie en het geld ingestoken". Deze ontwikkeling kan vol gens haar het einde van de Ba sisbeweging betekenen, „maar het kan ook tot meer eigen ini tiatief leiden op elkaar vast te houden, bijvoorbeeld in regio naal verband, zoals nu al gesti muleerd wordt". BONN De katholieke kerk is Duitsland is een slotoffensief begonnen te gen de nieuwe abortus wetgeving die deze week in de Duitse Bondsdag aan de orde komt. De be staande wet algemeen bekend als paragraaf 218 moet veranderd worden. Het ziet er naar uit dat er - dwars door de partijen heen - een meerderheid zal zijn voor een ontwerp dat de abortus uit de sfeer van het strafrecht haalt en de vrouw in de eerste twaalf weken van de zwangerschap een grote mate van vrijheid en zelfbeschik kingsrecht geeft om abortus te laten plegen. Enkele tientallen leden van de regerende christen-democrati sche CDU-fractie hebben aan gekondigd dit voorstel van li beralen (FDP), sociaal-demo craten (SPD) en Groenen te zullen steunen, tot ingehou den woede van bondskanselier Helmut Kohl. Niet alleen staat de regerings coalitie van CDU/CSU en FDP onder druk, nu de liberale re geringspartner het op een ak koordje met de socialisten heeft jjpgooid, maar de interne fractiediscipline bij de CDU bestaat op dit moment nauwe lijks. De afgelopen weken en maanden hebben CDU-kop- stukken, onder wie fractie voorzitter Schauble via per soonlijke gesprekken gepro beerd om de dissidente CDU- afgevaardigden alsnog mas saal op één lijn te krijgen, in dachtig Kohls motto: 'Gewe tensvrijheid akkoord, maar wel gezamenlijke verantwoor delijkheid'. Een groot aantal CDU-afge- vaardigden vindt dat hun per soonlijke verantwoordelijk heid inzake de abortuswetge ving niet te rijmen is met het gedicteerde partij-standpunt. Vandaar dat zij kiezen voor het uiterst liberale wetsontwerp, dat de abortus veel vrijer wil laten dan nu wettelijk in Duits land het geval is. Bondsdagpresid'ente mevrouw Rita Süssmuth (CDU) is een van de prominente christen democraten die vóór het ont werp van FDP en SPD zullen stemmen. Het heeft haar in ei gen kring felle en verontwaar digde kritiek opgeleverd. Som mige van haar partijgenoten hebben zelfs haar aftreden ge ëist. Op een recente 'kleine partijdag' van de CDU ging zij openlijk in debat met voorzit ter Helmut Kohl, omdat zij zich in haar menselijke, poli tieke en parlementaire onaf hankelijkheid bedreigd voelde door de fractiediscipline. Oost-west De nieuwe abortuswetgeving is een direct gevolg van de Duitse hereniging. In de voor malige DDR was abortus le gaal en besliste de vrouw vrij wel zelfstandig over het afbre ken van de zwangerschap; een situatie die in de nieuwe deel staten nog altijd bestaat. In de 'oude' Bondsrepubliek was abortus daarentegen strafbaar en slechts onder bepaalde con dities en in duidelijk omschre ven gevallen toegestaan. Die haaks op elkaar staande wetgevingen moeten nu door een nieuwe, voQr de hele Bondsrepubliek geldende wet vervangen worden. Maar dat hoeft in de ogen van de tegen standers van vrije(re) abortus nog niet te betekenen, dat de Oosteuropese wet als een soort maatstaf moet worden geno men. „We hebben toch vroeger ook niet de wetten van Ul- bricht ondertekend", aldus Theo Waigel, minister van fi nanciën maar ook voorzitter van de Beierse CSU, de zuster partij van de CDU. Samen met de katholieke kerk voert de CSU al maandenlang een kruistocht tegen de nieuwe vrije abortuswetgeving. Mocht het nu voorliggende en meest verstrekkende ontwerp worden aangenomen, dan zal de CSU de Duitse Hoge Raad verzoeken na te gaan of de nieuwe wet wel in overeen stemming is met de beginse len van de grondwet. Twaalf weken De nieuwe wet maakt abortus niet langer strafbaar als die ge pleegd wordt in de eerste twaalf weken van de zwanger schap, als de vrouw tenminste drie dagen voor de ingreep een verplicht medisch-sociaal con sult heeft gehad, en daarvan een schriftelijk bewijs kan to nen. In dat gesprek is het al voldoende als de vrouw zich op een niet nader gedefinieerde noodsituatie beroept. De afgelopen maanden is vruchteloos gewerkt aan een groot compromis, niet alleen tussen de regeringspartijen, maar eventueel ook met de op positie. Die pogingen zijn mis lukt. Wel is een aantal varian ten op papier gezet, maar die gaan allemaal minder ver dan het favoriete FDP/SPD-ont- werp. De kritiek uit de katholieke kerk en van andere anti-abor tusgroepen is de laatste dagen sterk toegenomen. Kardinaal Meisner van Keulen verklaar de dat de CDU door de opstel ling van een aantal van haar politici en fractieleden niet langer het recht heeft om de 'C' van 'Christen' in de partijnaam te voeren. Op de dit weekeinde afgesloten katholiekendagen in Karlsruhe heeft de voorzit ter van de Duitse bisschoppen conferentie, kardinaal Leh- mann van Mainz, de verant woordelijke politici ervoor ge waarschuwd om zich „niet tot rechters over leven en dood" te maken. Ruim 70.000 gelovi gen, onder wie Helmut Kohl, waren bij zijn toespraak aan wezig. De drager van deze CYeJocard is katholiek, vraagt hij levensgevaar geestelijke bijstand van een priester en verklaart nooit in te stemmen met actieve euthanasie. De Credo Card zoals die vanmiddag werd gepresenteerd DEN HAAG - Op de vraag of hij vreest dat hij door euthana sie tegen zijn wil om het leven zal worden gebracht wenst het CDA-kamerlid mr. dr. Vincent van der Burg geen rechts- streeks antwoord te geven. Van der Burg nam vanmiddag in het Haagse Nieuwspoort de eerste „Credo-card" in ont vangst, een kaart die door het Katholiek Nieuwsblad in 's- Hertogenbosch in omloop wordt gebracht. De drager van deze kaart, zo staat daarop, noemt zich katholiek en vraagt bij levensgevaar geestelijke bijstand van een priester. Hij of zij zal nooit instemmen met actieve euthanasie. Desgewenst wil Van der Burg wel aangeven waarom hij de kaart als eerste katholiek ka merlid in ontvangst neemt. „Ik doe het om louter preventieve redenen. Bovendien staat het initiatief niet op zichzelf. Ook elders in Europa zal de kaart geïntroduceerd worden. Wat ik doe ligt helemaal in lijn met wat ik destijds in het kamerde bat over euthansie heb gezegd. Het gaat mij om het voorko men van euthanasie. Als de kaart daar een bijdrage aan le vert, bewijst zij haar nut". Behalve het kamerlid Van der Burg nam vanmiddag ook bis schop Henny Bomers, een van de belangrijkste kruisvaarders namens het Nederlandse epis copaat tegen actieve euthana sie, onder grote belangstelling de kaart in ontvangst. De stichting die het initiatief voor de kaart heeft genomen wijst er op dat volgens haar veel ouderen leven met de vrees met actieve euthanasie te worden geconfronteerd. Met name voor hen geeft de kaart zekerheid, aldus de stichting. Hen wordt dan ook aangera den de kaart altijd bij zich te dragen. De kaart wordt na de zomer door het katholiek Nieuwsblad ook in België ver spreid. Volgend jaar zal de kaart in de andere EG-landen te krijgen zijn. Wie daar voor de verspreiding gaat zorgen, is nog niet bekend. DEN HAAG - De bouw van gebedsruimten voor met name moslims en hindoes mag niet gesubsi dieerd worden door de overheid. Alleen alg het gaat om monumentale ge bouwen en verplaatsing door stadsvernieuwing kan het rijk steun verle- Met dit standpunt heeft de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer en het kabinet gisteren afstand genomen van een CDA-motie. Het CDA wil minderheidsgroepen die een achterstandspositie hebben helpen bij het bouwen van ei gen ruimtes voor religieuze sa menkomsten. Dan gaat het in de praktijk vooral om moskee ën en gebedsruimtes voor hindoes. Volgens het CDA-Kamerlid Van der Burg zou de overheid in bijzondere omstandigheden financiële steun moeten verle nen aan de bouw van gebeds ruimtes voor allochtonen. „De kerkgenootschappen en ook andere genootschappen op geestelijke grondslag hebben in onze Nederlandse samenle ving nog steeds als dragers van normen en waarden een grote betekenis voor heel de samen leving. Vandaar dat wij vinden dat zij beroep moeten kunnen doen op steunverlening door de overheid", aldus Van der Burg. Hij kreeg geen enkel kamerlid achter zich. Zowel coalitiege noot PvdA als alle oppositie partijen inclusief GPV, RPF en SGP toonden zich om verschil lende reden tegenstander van subsidiëring. Volgens PvdA- kamerlid Apostolou is de ver houding van overheid en kerk genootschappen het beste ge baat met een zo groot mogelij ke onafhankelijkheid. Hij wees gisteren dan ook een mo tie van de coalitiegenoot van de hand die tot doel heeft sub sidie voor de bouw van gebeds ruimtes mogelijk te maken. De motie-Krajenbrink krijgt nu dus alleen nog steun van het CDA. KIEV - De spanningen in de Oekrains-Orthodoxe Kerk zijn verder opgelo pen, nu het afgelopén weekeinde metropoliet Vladimir in de Oekraïnse hoofdstad Kiev is gearri veerd. Vlacjimir is door de heilige sy node van de Russisch-Ortho- doxe Kerk benoemd tot hoofd van de Oekraïnse kerk als op volger van metropoliet Filaret, die echter weigert op te stap pen en daarin wordt gesteund door de Oekraïnse regering. Ongeveer 3.000 aanhangers begroetten Vladimir volgens de traditie met brood en zout toen hij uit Moskou op het cen traal station van Kiev aan kwam. „Moge God op ons zien en medelijden hebben met ons", zei Vladimir (57) in het Oekraïns. „Ik ben weer thuis, in mijn geboorteland Oe kraïne. Moge God vrede schen ken aan iedere ziel, de gehele Oekraïns-Orthodoxe Kerk en onze staat." Aanhangers van Filaret, die in maart zijn aftre den aankondigde, maar korte tijd later daarvan terugkwam, verwijten het patriarchaat van Moskou dat het zijn gezag over de Oekraïnse kerk wil herwin nen. De Oekraïnse kerk kreeg twee jaar geleden beperkte au tonomie. Filaret streeft ernaar dat zijn kerk even autonoom wordt als de orthodoxe kerken in landen als Bulgarije en Roe menië. Hij ziet de aankomst van Vladimir als „diens eigen zaak." „Ze zal slechts de kloof in de orthodoxe kerk van de Oekraïne vergroten. Ons doel is een onafhankelijke kerk, want elke onafhankelijke staat heeft zijn onafhankelijke kerk." Filaret weet zich gesteund door een belangrijk deel van de 35 miljoen orthodoxen in de Oekraïne, waaronder twee der de van de parochies van het bisdom Kiev. Hij woont nog al tijd in de residentie van de me tropoliet en beschouwt de ka thedraal van St. Vladimir in Kiev nog altijd als 'zijn' kerk. De Oekraïns-Orthodoxe Kerk heeft niet alleen met interne problemen te kampen. Zij moet ook een antwoord zien te vinden op de wervingskracht van de met Rome verbonden Oekraïns-Katholieke Kerk en van de zogeheten 'autocefale' orthodoxe kerk, die in de jaren twintig met het patriarchaat van Moskou brak. Beide ker ken waren onder het commu nistische regime verboden. COMMENTAAR Israël naar de stembus ISRAEL gaat er prat op de enige democratische staat in het Midden-Oosten te zijn. En daar heeft het alle reden De bezorgdheid om iedereen in het land aan het woord ten is zo groot dat op geen enkele manier een kiesdremp voorzien. Dat heeft een grote versplintering van het polit landschap en de aanwezigheid van een groot aantal mini- tijtjes in het parlement tot gevolg. Het is ook de belangrij reden voor het feit dat geen enkele van de twee grote pa blokken Likoed en Arbeiderspartij erin slagen eer solute meerderheid te verwerven in het parlement, waart ze in staat zouden zijn homogene regeringen te vormen zijn ze altijd afhankelijk van kleine religieus en nation; tisch fundamentalistische partijen die hun deelneming ii regering duur laten betalen en die er voor zorgen dat dt raëlische democratie toch een speciaal karakter heeft. VOOR zo ver dat nog nodig was werd de toch al radical* koed nog verder de kant van het extremisme opgedreven 1 werden de vredesonderhandelingen over het Midden-Oos afgebroken omdat twee kleine fundamentalistische pai jtes Moledet en Tehia niet akkoord konden gaan met voornemen van de regering-Sjamir om met de Palestij! over beperkte autonomie in hun eigen bezette gebiedei onderhandelen. Het was louter een voornemen, het ging over de onderhandelingen zelf. Om de verlammende i king van de kleine fundamentalistische partijtjes1 in te di men, besliste het parlement in maart bij de volgende alge; - ne verkiezingen de eerste minister rechtstreeks door het\ te laten kiezen. Afgestapt zou dan worden van de tot nog geldende praktijk waardoor de leider van de grootste pa ook de regeringsleider wordt. Om een regering samen te s1£ len moet die zich maar al te vaak verlagen tot een best11 mende koehandel met de kleine fundamentalistische pai tjes. HOEWEL het vredesproces de directe aanleiding voor de van de regering-Sjamir en de vervroegde verkiezingen speelde merkwaardigerwijze het vredesproces zelf gee: in de verkiezingscampagne. Totaal andere dingen hielden kiezers en dus ook de partijen bezig: de beroerde econo it sche toestand, het slechte onderwijs, het druggebruik in e steden, de problemen rondom de integratie van de hondi duizenden Russische immigranten, de onveiligheid: a n maal thema's die ook de kiezers in de Westerse democratii intens bezig houden. Met dit verschil echter dat Israël steeds een land in oorlog is en permanent met de vijandL schoot leeft, een toestand die slecht is voor de Israëlische mocratie en extremistische, ultra-nationalistische en zelfspt cistische gevoelens wortel doet schieten. De leider van Arbeiderspartij, Rabin, mag dan beslist g zacht gekookt eitje worden genoemd *- bij het begin van Palestijnse volksopstand zwoer hij immers dat hij de intif; ,e zou breken, desnoods door de Palestijnen letterlijk de bei ia te breken toch denkt men in Washington en in de Ar; el sche landen dat er met Rabin meer land te bezeilen valti met de extremistische Sjamir die vanwege zijn achterl geen enkele speelruimte krijgt toegemeten. Rabin heeft 2 al vaker een tegenstander van de verdere kolonisatie vai bezette Palestijnse gebieden getoond, een eerste voorwaa voor Washington om Israël steun te blijven toezeggen. Maar alle hoop op verdere voortgang van het vredespn in het Midden-Oosten en dus op vrede is ijdel wanneer bl dat na de verkiezingen andermaal de fundamentalis religieuze of nationalistische - de sleutel van de re ring in handen hebben. Tweede Kamer verklaard te genstander van subsidiëring. Zij meent overigens dat er ook nauwelijks behoefte is aan overheidsgeld. Volgens haar zijn' de groepen allochtonen wel degelijk in staat zelf de ge bouwen te bekostigen en ver scheidene organisaties weige ren op voorhand overheids geld. Het rijk mag overigens wel bijdragen aan beveili gingsmaatregelen voor syna- goges en moskeeën. Volgens Dales is er dan sprake van een bedreiging van de vrijheid van meningsuiting die de overheid moet waarborgen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd te Dokkum tot pastoraal me dewerkster mevr. G. van Beem-de Jong, wonende te Stiens. Aangenomen naar Leeuwarden-Huizum en Goutum c.a.(toez.) T.c. Veninga te Aalsum-Wet- zens; naar Barneveld (herv.gem.lmma- nuelkerk) de benoeming tot bijstand in het pastoraat(part-time) H.J.Oortgiesen te Ede. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nij Beets(SOW) R. Poesiat, kandidaat te Munnekeburgen, thans werkzaam als pastoraal assistent te Munnekeburen en Scherpenzeel, die bedankte voor Birdaard c.a. en voor Nij- ega-Opeinde-De Tike. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Voorthuizen;Barneveld R. de Graaf te Rouveen; te Nieuwegein R. Timmerman te Assen- Noord. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefoon: 071 -122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van s 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G.- J Onvlee (chef-redacteur F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. R. Edens, drs. Chr. van der Hoff, A van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma. H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef). A. J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Sch Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichtipg Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland er België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Houl (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Koninck (Washington). F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordon» (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaai- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs M. de Cocq. 118.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op me 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend het door geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2