Gendarmes slaags met boze boeren Denemarken klopt Oranje na nemen van strafschoppen Stoomcursus i~l4 Dagen Gratis^ "1 £eidóe6owo/nt 15 CDA en PvdA behoedzaam over reis Zuid-Afrika Probleemjongeren naar kazerne voor rijbewijs Inwoners ontvluchten Bendery fyevangenisstraf voor ijDormalige RAF-leden DINSDAG 23 JUNI 1992 16 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN merlid Van der Burg irijgt eerste Credo Card Suggestie promovendus: Medische hulp na J ntoortijd per keer betalen fleer concerten en minder praten op Radio 4 STELIJK LEVEN/OPINIE2 JENLANO 3/4 TENIAND 5/6/7 JEN/REGIO9/10 RT 11/12/13 ISTVERLENING I 13 IAAGDEN 13 INOMiE 14 tIST/RTV 15 -PROGRAMMA'S 16 :R/PUZZEUMENU 16 Ceidóc 0ommvt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25371Losse nummers 1,50. Duizenden agenten paraat bij verkiezingen Israël JERUZALEM - De stembureaus in Israël zijn vanmor gen om zeven uur opengegaan voor de parlementsver kiezingen. Uit vrees voor aanslagen en incidenten zijn er 12.000 politieagenten en grenswachten op de been om te voorkomen dat Palestijnen de 'groene lijn', de grens tussen Israël en de bezette gebieden, overgaan. Het Israëliche grondgebied is voor hen tot verboden ge bied verklaard. Er moeten 120 afgevaardigden worden gekozen voor de dertiende Knesseth (parlement). Van de 3,4 miljoen kiezers gaan 240.000 recente immigran ten voor het eerst stemmen. 25 partijen, waaronder tien nieuwe, hebben kandidaten gesteld. Diplomaten, zee lieden en soldaten in de bezette gebieden en het door Israël bezette deel van Zuid-Libanon hebben al ge stemd. De eerste prognoses worden in de loop van de avond verwacht. De officiële uitslag zal uiterlijk op 1 juli worden gepubliceerd. Pagina 6: Politieke spanning in straten van Israël Fout ministerie jaagt boeren op kosten DEN HAAG - Een fout van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij heeft en kele honderden boeren in Over ijssel en Noord-Limburg onno dig op kosten gejaagd. Om de verzuring tegen te gaan ver plichtte het ministerie de boeren hun drijfmest in de bodem te in jecteren. Naar nu is gebleken werd deze verplichting ten on rechte opgelegd. Het ministerie heeft inmiddels de fout erkend en gezegd de schade te zullen betalen. Plannen voor nieuw Duits jachtvliegtuig DÜSSELDORF - De Duitse bondskanselier Kohl wil zich inzetten voor de bouw van een 'Jachtvliegtuig 2000', waaraan naast de huidige bouwers van de omstreden Jaeger 90 (Duitsland, Groot-Brittannie, Italië en Spanje) ook Frankrijk deel zou moeten nemen. Dit schrijft de krant Rheinische Post vandaag. Kohl wil een einde maken aan de politieke strijd over de Jaeger 90 en het verloren vertrouwen binnen de NAVO terugwinnen. DEN HAAG De regeringspartijen CDA en PvdA hebben voor zichtig gereageerd op de vraag of de voorgenomen reis van de Nederlandse regering aan Zuid-Afrika moet doorgaan. In Zuid- Afrika zijn de gewelddadigheden in de zwarte woonoorden voor ANC-leider Mandela aanleiding geweest om het overleg met pre sident De Klerk over een non-raciaal en democratisch Zuid-Afri ka op te schorten. Het bezoek van de Nederlandse regering aan Zuid-Afrika was eerder dit jaar aanleiding voor politieke twist in de Tweede Kamer omdat het ANC niet tijdig was gehoord over het voornemen van de Nederlandse regering. Uiteindelijk ging de PvdA toen schoorvoetend akkoord met het bezoek. Het ANC heeft gisteren nog eens herhaald dat minister-presi dent Lubbers in augustus niet naar Zuid-Afrika moet komen. In een felle verklaring deelde ANC-woordvoerster Gill Marcus mee dat het ANC nog steeds van mening is dat staatshoofden Zuid- Afrika niet moeten bezoeken voor er een interim-regering is. Pagina 5: ANC schort ook deelname aan Codesa op Morgen perioden met zon. In het zuidoosten eerst nog kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Zwakke tot matige noord oosten wind kracht 2 a 3. IJsland heeft plan voor stroomkabel naar Europa REYKJAVIK - IJsland heeft Pirelli Cables, de Britse dochteronderne ming van het Italiaanse banden- en kabelconcern Pirelli, opdracht gege ven de mogelijkheden te onderzoeken voor de aanleg van een elektriciteits kabel naar Groot-Brittannië. Met een lengte van duizend kilometer wordt de onderzeese verbinding bijna vijf maal langer dan de langste tot nu toe bestaande verbinding, zo meldt de Fi nancial Times vandaag. Pirelli heeft laten weten dat stroomtr an sport over een dergelijke afstand een groot ver lies van elektriciteit met zich brengt, waardoor het hele project vermoede lijk economisch onmogelijk wordt. Het concern gaat de mogelijkheden niettemin onder de loep n PARIJS De Franse poli tie is vanmorgen op ver schillende plaatsen in de omgeving van Parijs slaags geraakt met boze boeren. Die trachtten, uit onvrede over de EG-her- vormingen op landbouw gebied, de toegangswegen tot de Franse hoofdstad te blokkeren. Bij schermut selingen liepen zowel agenten als boeren ver wondingen op. Aan het eind van de morgen waren de boeren er in geslaagd tal van wegen in de Parijse re gio met tractors en andere voertuigen te versperren. Hoe wel niet alle alle toegangswe gen tot de Franse hoofdstad werden geblokkeerd en Parijs bereikbaar bleef, leidden de acties wel tot een verkeers chaos. De versperringen („Het beleg van Parijs") werden aangelegd in een straal van veertig tot zestig kilometer rond Parijs. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken konden de protesterende boeren niet doordringen tot de onmiddel lijke omgeving van de hoofd stad. Daar waren zij van plan de Boulevard Périferique, de ringweg rond de stad, te ver sperren. Het ministerie had vannacht nog eens herhaald dat de actie van de boeren was verboden en duidelijk gemaakt dat des noods met geweld zou worden opgetreden. De boeren negeer den dat verbod. Zij willen actie blijven voeren tot de jongste EG-besluiten over de land bouw worden teruggedraaid. De protesten worden geleid door de „Plattelandscoördina tie", een organisatie van boe ren die het niet eens met het besluit van de koepelorganisa tie van alle Franse boeren om akkoord te gaan met de EG- hervormingen op landbouwge bied. Pagina 5: Boeren negeren gendarmes UTRECHT - Een kleine dertig kansarme jonge ren, zeventien uit Utrecht en tien uit Amsterdam, zijn gisteren per bus naar het legerkamp Crailo bij Hilversum gebracht. Ze blijven daar drie weken intern en krijgen van de militairen een stoomcur sus om hun rijbewijs te halen. De groep bestaat uit Marok kaanse, Surinaamse, Antil liaanse en Turkse jongens. Ze zijn door wijkagenten in buurt huizen en op voorlichtingsbij eenkomsten voor het project uitgenodigd. Enkelen van hen zijn met de politie in aanra king geweest. Het rijbewijs moet het voor hen gemakkelij ker maken een baan te vinden en zo een mogelijk negatieve spiraal te doorbreken. Als het experiment slaagt, gaan later ook groepen Nederlandse jon geren naar Crailo. Het initiatief voor dit project waarin verschillende ministe ries samenwerken, is afkom stig van een groep vertegen woordigers van de politie in (middel)grote steden, die de Commissie Sociale Vernieu wing van Jan Schaeffer advi seert. Aanleiding is een markt onderzoek waaruit een grote behoefte aan chauffeurs bleek. In Hilversum moeten de jon geren zich houden aan de le- gerdiscipline. Dat betekent on der meer om zes uur opstaan en deelnemen aan lessen en oefeningen. Ze mogen de weekends naar huis. Marco van Basten l< had gestopt. GÖTEBORG - Denemar ken speelt aanstaande vrijdag in de finale van het Europese kampioen schap voetbal tegen Duits land. De Scandinaviërs bereikten gisteravond in Göteborg ten koste van ti telhouder Nederland de eindstrijd na het nemen van strafschoppen (5-4). Marco van Basten miste voor Oranje de tweede strafschop. Na de normale speeltijd was de stand 2-2. In de verlenging werd niet gescoord. Larsen bracht Denemarken in de eer ste helft twee keer op voor sprong. Bergkamp, voor rust en Rijkaard in de tweede helft scoorden voor Nederland. In Kopenhagen barste onmid dellijk na de beslissende straf schop van Kim Christofte het feestgedruis los in de straten van de binnenstad en ging op de Dannebrog de nationale vlag omhoog. Honderden voet balsupporters, die zich verza meld hadden in het koopcen trum Ströget, maakten op het plein een hossende rondedans. Toeterende auto's en uitgela ten jongeren maakten het beeld compleet. Duizenden Denen, die in Göteborg de wedstrijd hadden bijgewoond, belden naar huis met de mede deling dat zij hun verblijf in Zweden verlengden. Het ge volg was, dat alle telefoonlij nen tussen beide landen volle dig geblokkeerd raakten. In Leiden en omgeving is de uitschakeling van Oranje over het algemeen rustig verwerkt. Op de Botermarkt hield de po litie rond elf uur twee 20-jarige Leidenaren aan, die even tevo ren betrokken waren geweest bij een vechtpartij. Op de Ho- gewoerd werden rond half twaalf twee 21-jarige Leidena ren aangehouden vanwege mishandeling van enkele men sen. Op het Kort Rapenburg had een groep van vijf man en kele voorbijgangers geslagen. De politie wist om half één twee van hen op de Breestraat aan te houden. In de Haarlemmerstraat sneu velden op drie plaatsen win kelruiten, waarbij een 23-jari- ge en een 41-jarige Leidenaar weren aangehouden. In de Su- ringastraat werd een 31-jarige Leidenaar aangehouden we gens het vernielen van twee ruiten in een flatwoning. In de Johan Willem Frisostraat, de Lau Mazirelsraat en op de Ke telmeerlaan was er sprake van enkele brandstichtingen. In Noordwijk werden drie Lei denaren werden aangehouden vanwege diverse vernielingen. KISJINJOV - In Bendery in Trans-Dnjestrie is een tijdelijk staakt-het-vuren overeengeko men na vier dagen van gevech ten die honderden levens heb ben geëist. Het aantal slachtof fers van de strijd tussen sepa ratisten, voornamelijk etni sche Russen en Oekraïeners, en regeringstroepen van Mol davië is gestegen tot 380 doden en meer dan 500 gewonden. De Moldaviëanse president Mircea Snegur heeft Rusland ervan beschuldigd een „onver klaarde oorlog" tegen Molda vië te voeren. „Ons land wordt uitgeroeid", zei Snegur tijdens een parlementair debat over dreigement van de Russi sche president Jeltsin om in te grijpen. Het Russische leger heeft toegegeven dat een deel van zijn troepen meevecht aan de zijde van de separatisten. Een woordvoerder voor het 14de legercorps, kolonel Alexander Baranov, zei dat een deel van de 5000 Russische sol daten in Moldavië zich op ei gen houtje bij de separatisten had aangesloten. Het staakt- het-vuren gold tot vanmorgen. Veel van de 130.000 inwoners van Bendery, waar de afschei- dingsstrijd zich concentreert, ontvluchtten de toegetakelde stad. De electriciteit was giste ren geheel uitgevallen en ver schillende gebouwen stonden in brand. De Russische televi sie liet puinhopen zien waar tussen lijken lagen. Gister avond werd de stad onder artil lerievuur genomen en toonde de televisie strijders die, voor afgaand aan het staakt-het-vu ren, schietend door1 de straten renden. Gisteren zouden zeker 32 personen zijn omgekomen bij een aanval op een Russisch wapendepot vlak bij het dorp Parcani, een bolwerk van de separatisten. Pagina 7: Stoere taal Jeltsin met adem communisten in de nek leeste chauffeurs Centraal bekhuis leggen werk neer RECHT - De meeste van de 45 chauffeurs die werken bij het ïtraal Boekhuis in Culemborg zijn vanmorgen in staking ge- kn. Dat belemmert de verspreiding van zo'n 150.000 tot 200.000 eken naar 1.300 boekhandels in het land. Algemeen directeur Hagenbeek heeft dat bevestigd. Het overige personeel, ook op afdeling distributie, werkt volgens Hagenbeek over het alge- ten wel. De staking is uitgebroken nadat gisteravond een ulti- itum van de dienstenbonden van FNV en CNV tegen het Cen- |al Boekhuis afliep. De bonden eisten handhaving van de ei- n cao van het bedrijf en een reële loonsverbetering. De directie n daar niet aan voldoen. Hagenbeek: „Ten eerste zijn we in- pdels beroepsgoederenvervoer geworden en moeten dus aan- ken bij die cao. Ten tweede zitten we met financiële proble- in en kunnen dus geen loonstijgingen realiseren". Aanslui- bij de cao voor het beroepsgoederenvervoer betekent vol- is de bonden een achteruitgang in loon van 8 tot 10 procent. j0igenbeek houdt vol dat het Centraal Boekhuis „tot gister- ^ond toe" steeds heeft aangeboden met de vakbonden over bei- punten te willen praten. „Maar daar hebben we niets op ge zelfs niet van de stakingsleider die ik hier al heb gezien". J directie wacht nu op initiatief van de bonden. Dagelijks verla- °m tussen de 150.000 en 200.000 boeken het pand. Bij het bedrijf rken in totaal 450 mensen. Vertrokken - De voormalige RAF-leden Ralf Friedrich en zijn itgenote Sigrid zijn gisteren door een rechtbank in Stuttgart respectievelijk zes en een half en acht en een half jaar gevan- ïisstraf veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij de misluk- Imoordaanslag op NAVO-opperbevelhebber Alexander Haig in 9. Sigrid Friedrich werd daarnaast schuldig bevonden aan j deplichtigheid aan de ontvoering en moord op de Duitse v rkgeversvoorzitter Hans Martin Sleyer in 1977. Beiden wer- lie#i veroordeeld na toepassing van de zogenaamde kroongetui- s i egeling, waaronder voormalige RAF-leden die justitie infor- H tie verschaffen op minder zware straffen kunnen rekenen, i echtpaar Friedrich keerde in november 1979 de RAF de rug en werd in 1990 in de voormalige DDR gearresteerd. Blokkade vlieg basis Volkel UDEN - Enkele honderden inwoners van Uden blokkeren sinds vanmorgen zeven uur de zeven toegangen tot de vlieg basis Volkel. De actievoerders protesteren tegen de door de rijksoverheid opgelegde bouw- stop in Volkel. De bouwstop is het gevolg van de normen die de overheid stelt voor geluids hinder in de buurt van vlieg velden. De poorten zijn ge blokkeerd met vrachtwagens en tractoren. De blokkades zullen volgens het comité pas worden opgeheven als volledig aan allerlei eisen is voldaan. Een woordvoerder van de ma rechaussee deelde mee dat er niet zal worden ingegrepen, zolang alle betrokkenen zich houden aan de rond de blokka de gemaakte afspraken: „Nie mand de basis op of af, met uit zondering van de hulpverle nende diensten". Tot nu toe heeft het comité de actievoer ders goed in de hand. Koningin Beatrix bezoekt Nieuwkoop NIEUWKOOP - Koningin Bea- trix brengt op dinsdag 18 augus tus een bezoek aan het Groene Hart van Holland. Bezocht wor den de gemeenten Nieuwkoop, Moordrecht, Vlist en Nederlek. Reden voor het bezoek is dat zij kennis wil maken met de speci fieke problemen van het ge bied, aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst vanmorgen. Haagse onderneming komt met spanfiets DEN HAAG - Voor fietsminnend Nederland begint deze zo mer een nieuw tijdperk. Directeur R.P. van Nierop van Haeg- he Industrie heeft vanmiddag het startsein gegeven voor de produktie van de spanfiets. Al vijfentwintig jaar ligt het gees teskind van ontwerper Frans de la Haye - ook bekend van de nieuwe benzinepompen bij Shell en van bedden van Au- ping -te wachten op een ondernemer die ermee de markt op durft te gaan. De eerste fietsen worden tegen de herfst aange boden. Pagina 9: 'Een opvallend leuk ding' Om een 'negatieve spiraal' te doorbreken zijn gisteren bijna dertig jongeren per bus uitgezwaaid door de politie naar het legerkamp Crailo bij Hilversum vertrokken. Het gaat om kansarme Marokkaanse, Surinaamse, Antilliaanse en Turkse jongens uit Amsterdam en Utrecht, van wie sommigen met de politie in aanraking zijn geweest. Van de militairen krijgen ze een stoomcursus om hun rijbewijs te halen, waarmee ze dat heeft onderzoek aangetoond gemakkelijker een baan kunnen vinden. Wat er gebeurt als het experiment slaagt, staat vandaag in het bericht hierover in de Leidse Courant. Een proefabonnement van vijf weken is al voldoende om daar tegen die tijd meer over te lezen. I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. ^evr: Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezor I (Indien doortoe aanleiding bestaat, kan een ven Bei 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag 711848 003000 IHUIIIIIWIUJMMIIIIU

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1