ft eer concerten en minder aten op Radio 4 Hans Vonk houdt protestrede bij concert Holland Festival K>*. LcSomaut KUNST/RTV 15 Kamer wil meer subsidie voor Architectuurinstituut erikaanse Rations iren nieuwe ,)es af Oorlogservaring tekende Jantje's leven voorgoed 'Huis van Wantrouwen' verdwijnt van televisie |*ote expositie van ïagisch realisten DINSDAG 23 JUNI 1992 rff-uitvoering in Philips-stadion 1 OVEN - In het Philips-stadion in Eindhoven vinden op 4 en zondag 5 juli uitvoeringen plaats van de 'Carmina van Carl Orff. Daarbij zal volgens de organisatoren vol lik worden gemaakt van de hedendaagse lichttechniek. iet wordt geen lichtshow; er is alleen sprake van belich- de sfeer van de show tot uitdrukking brengt". In totaal de belichting 950.000 watt worden gebruikt. •k van Orff zal worden uitgevoerd door het 96-koppige ich Filharmonisch Orkest uit het Tsjechoslowaakse Oio- en koor van 550 zangers en drie solisten. Het geheel staat ■iding van dirigent Jan Verborgt. De kosten van het pro- ragen 8,5 ton, waarvan de helft uit recettes moet komen; ige deel uit sponsoring. Beide avonden worden er 12.000 uwers verwacht. Begin dit jaar ontstond er een rel rond e-versies van de 'Carmina Burana'. De weduwe van Carl !g het via de rechter gedaan dat de house-versies verho len. Tegen de uitvoering in het Philips-stadion heeft zij kei bezwaar. Een uitnodiging moest zij wegens vakantie Volgens de organisatoren is het, als de uitvoeringen een ;ijn, de bedoeling de Carmina Burana ook in Duitsland en ip te voeren. DEN HAAG - Een zeer grote meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dat het Nederlands Architectuurinstituut, dat binnen kort in Rotterdam zijn nieuwe behuizing betrekt, voor meer overheidssubsidie in aanmerking moet komen dan de toegezeg de 5 miljoen gulden per jaar. Tijdens een Kamerdebat gisteren met de ministers D'Ancona (WVC) en Alders (VROM) over het ar chitectuurbeleid spraken Kamerleden van CDA, PvdA, WD en D66 zich uit voor verhoging van de subsidie. De Raad voor de Kunst heeft een subsidie van 6 miljoen gulden geadviseerd. Uit berekeningen van een accountantsbureau is gebleken dat in krimping van de activiteiten van het Architectuurinstituut on ontkoombaar is als de subsidie op 5 miljoen gulden gehandhaafd blijft. De Kamer vindt dat de extra subsidie moet worden opge bracht door minister Alders, omdat men algemeen van mening is dat de financiële bijdrage van VROM aan het architectuurbeleid aan de magere kant is. Hoewel D'Ancona en Alders werden ge prezen voor het uitbrengen van de nota 'Ruimte voor architec tuur' was er wel veel kritiek op de inhoud van de nota. Minister D'Ancona voorstander van deltaplan monumentenzorg DEN HAAG - Minister D'Ancona (cultuur) is voor een deltaplan monumentenzorg waarop CDA en PvdA gisteren hebben aange drongen tijdens de behandeling van de Cultuurnota in de Twee de Kamer. De bewindsvrouw wil de uitkomst van de evaluatie begin volgend jaar van de gedecentraliseerde monumentenzorg als basis laten dienen voor zo'n nieuw strategisch plan. Ze wil zich er verder ook voor inzetten dat geld uit de aardgasba ten wordt benut voor de monumentenzorg. Monumenten dragen volgens haar bij aan een gunstig investeringsklimaat. D'Ancona was een beetje boos dat er voortdurend werd gewezen op de be zuinigingen op de monumentenzorg sinds 1980. Daar is ze im mers niet in haar eentje verantwoordelijk voor, zo bleek uit haar woorden, maar ook de Kamer die het altijd had laten gebeuren. Verder moet er volgens haar ook eens naar de vele lichtpunten in de monumentenzorg worden gekeken. Daaronder is een voorge nomen samenwerking tussen de ministeries van wvc en econo mische zaken voor wat betreft het cultuurhistorisch toerisme. Beide departementen zullen met een plan komen waarvan ook de monumentenzorg zal profiteren. CRSUM Minder programma's en aal daags een con- )at wordt het ko- radioseizoen het ïwde profiel van de jlandse klassieke Radio 4. De jorkesten spelen ijilangrijke rol in de ïwing van het sta- zendercoör- jor Carole Muizelaar |oorgenomen bezui- op de omroepor- onverantwoord. heeft thans een markt- van 3 procent. De zen- prdt door een relatief ngroep beluisterd. Pro la's halen hooguit een Ojlichtheid van 1 procent, dte, zo benadrukt Muize- de zender niet van andere a»se stations voor serieu- hiek. De belangstelling iladio 4 staat de laatste zider druk. Luisteraars steeds vaker af -op (aar ogen- pretentieloze van Concert ijmma's waarin tekst een -ij rol spelen dan muziek, sterk verminderd, zo el omroepen verenigd in overeenge- Vooral de Evangeli- ajnroep moet op dat punt Hjke offers brengen. 5 fee hooDt de redactie te gemoet te komen aan de veel gehoorde klacht dat op Radio 4 te veel wordt gepraat. De zenderredactie streeft er verder naar Radio 4 een nieuw stramien te geven. Registra ties van concerten en live-uit zendingen worden het hart van het station. Het ochtend concert van elf uur 's och tends tot een uur 's middags, het middagconcert van twee tot vier uur en het avondcon cert tussen acht uur en half elf vormen de bakens in de pro grammering. Alleen de zon dagavond vormt daarop een uitzondering. Programma's die zich op een bepaald segment van de markt richten, worden altijd rond de zelfde tijd geplaatst. Aan de liefhebber van operette, ama- teur-muziek of jazz wordt op die manier een bepaalde conti nuïteit geboden. De omroepen zullen ook eikaars programma op dergelijke terreinen aan kondigen. Verder krijgt het hoorspel een vaste plaats op de klassieke zender. Onderbrekingen „Het nieuwe stramien", zo zegt Muizelaar, „wordt geen strak keurslijf'. Speelse on derbrekingen blijven moge lijk. Muziek die moeilijk in een hokje te plaatsen valt, thema programma's of muziekstuk ken van zeer lange adem blij ven mogelijk. In ieder geval zullen de NOS en de VPRO op maandagmiddag en -avond ge bruik maken van die vrije pro grammeermogelijkheid. Nach telijke uitzendingen op de klassieke zender zijn voorals nog niet aan de orde. De on langs door het NOS-bestuur aangekondigde heruitzending van het klassieke nachtpro gramma van de BRTN lijkt vanwege de hoge kosten niet mogelijk. Muizelaar wacht de ontwikkelingen binnen de Eu ropese omroeporganisatie EBU af. Mogelijk biedt de EBU binnen twee tot driejaar via de satelliet een nachtprogramma aan. De kosten daarvan zijn veel lager. Tot die tijd zou het draaien van ceedees een nood oplossing kunnen vormen. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Van Muizelaar zou de invulling van het nacht programma ook aan een com merciële gegadigde mogen worden overgelaten. Vernieuwingen binnen Ra dio 4 verlopen geleidelijk. Voor de programmering is de redactie nu nog vooral afhan kelijk van de afspraken die in dividuele omroepen het afge lopen jaar al hebben gemaakt. Nog voor het einde van het jaar wil de zenderredactie de toe komst van het station nader uitwerken in een meerjaren- beleidsplan. Daarin zal ook de relatie met de omroeporkesten en de mogelijke rol van omroe pen bij landelijke en interna tionale evenementen nader worden belicht. Uurbedrag In dat plan zal het voorstel worden gedaan om de omroe pen het beschikbare uurbe drag, ruim zesduizend gulden, ook daadwerkelijk aan Radio 4 te laten besteden. Thans zijn vooral de NOS, AVRO, KRO en NCRV de grote investeerders in de klassieke zender. Bij een dergelijke oplossing zou de VARA zonder problemen de VARA-matinee kunnen finan cieren. De voorgenomen be zuiniging van tien miljoen gul den op de omroeporkesten, waarover het NOS-bestuur de volgende maand een besluit zal nemen, moet naar de me ning van Muizelaar worden af geblazen. De omroepen doen veelvuldig een beroep op de or kesten, zodanig dat de orkes ten nu al niet aan de vraag vol doen. De inkrimping zal volgens haar een gevaar vormen voor het voorgenomen profiel. Het voorstel om omroepen vaker een beroep te laten doen op de gewone orkesten biedt geen soelaas. De kosten om een concert van Het Koninklijke Concert gebouworkest of het Rotter dams Filharmonisch Orkest met vooraanstaande solisten uit te zenden zijn erg hoog. Ook de suggestie vanuit som mige omroepkringen de omroeporkesten meer een spe cifiek aanvullend repertoire te laten spelen, wijst zij van de hand. Volgens haar is het voor het verkrijgen van een goede klank noodzakelijk dat de omroeporkesten ook het stan- daardrepertoire spelen. '^iNGELES Verscheide- afrikaan se sterren, onder etyan O'Neal, Dick van 4 Tony Danza, Dudley I Cindy Williams en Sta- ach, zijn de laan uitge- I omdat hun nieuwe niet goed bevonden p. De pilotafleveringen Fgeplande series waren Hmd, maar in alle geval- isloten de Amerikaanse de shows te schrap het komende seizoen. O'Neal, wiens serie j Sports' met Farah Faw- in succes wal, had het- [gehoopt voor '1775', een jlie over een doorsnee in het jaar dat aan lerikaanse revolutie ;ing. CBS zag er geen Datzelfde station floot •legende Dick van Dyke ~ie maakte de luchthar- ie 'Remedy for Mur- lie Dick toont als me idgever bij de politie, ■m van 'Beverly pjp'-ster Judge Reinhold korte duur. NBC boor- ;e and Shine' de grond ging om een komedie, Reinhold als producer :n televisie-show voor de strijd aanbindt lastig kindsterretje, lanza kende heel wat Tony Danza (rechts), hier met Christine Lahti in een scène uit de televisiefilm 'Single Bars, Single Women' krijgt geen nieuwe serie bij NBC. FOTO: RTL4 succes met 'Who's the Boss?', de komische serie die door de VARA wordt uitgezonden, maar NBC keurde zijn nieuwe serie 'Getting Over' gewoon af. Daarin was Tony gastheer en verteller van waar gebeurde verhalen over het geweld van stadsbendes. Cindy Williams van 'Laverne Shirley' plande op haar beurt een come-back op televi sie, maar ABC weigerde 'A New Day' over een blanke moeder uit de middenstand, die een gekleurde man uitno digt om bij haar gezin in te trekken. Dudley Moore waagde ook zijn kans voor televisie. Hij debu teerde in een televisie-kome-1 die en speelde een man die zijn baan verliest, nadat hij betrok ken is geraakt in een bank schandaal. Hij heeft schulden, twee ex-echtgenotes en drie kinderen om te onderhouden. Hij besluit iedereen onder één dak te laten wonen, in een po ging om op die manier het hoofd boven water te houden. CBS keurde de serie af, maar de mogelijkheid bestaat dat Nouchka van Brakel maakte vijf gefilmde portretten van vrouwen. FOTO: SP die later toch wordt gedraaid. CBS wees ook 'Our Song' af, een komedie met George Ha milton als een rijke bestuurs man uit San Francisco die een dochter van acht jaar opvoedt. Wie ook het scherm niet haalt is Tom Arnold, wiens 'The Jac kie Thomas Show' door ABC is afgewezen. Bij de groep verlie zers heeft zich ook Stacy Ke- ach gevoegd. Hij zou een rol vertolken in 'New Year', een futuristisch drama. Het was opnieuw ABC dat er geen heil in zag. HILVERSUM - De NOS zendt vanavond de eerste van een serie van vijf do cumentaire-portretten uit, waarin het leven ge schetst wordt van vijf vrouwen. Zij hebben één thema gemeen; allen zijn in het verleden op een ont hutsende manier gecon fronteerd geraakt met de 'grote' geschiedenis. De gefilmde porttretten zijn geregisseerd door de cine- aste Nouchka van Brakel. Het levensverhaal dat van avond wordt uitgezonden gaat over Jantje Janssen in Putten. Haar leven is bepaald geweest door de beruchte razzia tijdens de Tweede Wereldoorlog, waarbij de mannelijke bevol king van het dorp Werd afge voerd naar concentratiekam pen. Jantje raakte haar drie broers kwijt, die de kampen niet hebben overleefd. Dat oor logsverleden bleek niet ver werkt te zijn. Ze trouwde en kreeg drie zoons en een doch ter. Haar gezin was bijna een exacte kopie van dat van haar jeugd: drie broers en een zus ter. Betrekkelijk kort geleden raakte de Puttense in een die pe depressie, waarbij de beel den uit de oorlog in nachtmer ries boven kwamen. „Ik maak te het verdriet van mijn moe der door" zegt ze in de film. •Dat verdriet had ze als kind nooit zo sterk ervaren; dat haar ouders onder het verlies van 'de jongens' leden voelde ze wel. „Ik probeerde niet lastig te zijn, maar dat kon niet altijd en daar voelde ik me schuldig door". De film laat Jantje's geschiede nis beginnen met lokaties in Putten die in Jantje's herinne ring gegrift zijn, omdat ze di rect met de deportatie van haar drie broers te maken hebben. De flash-backs naar het verle den worden vorm gegeven door oude foto's: de broers, zo als zij er toen uitzagen. Op so bere wijze vertelt Jantje wat er op die dag in Putten gebeurde. Haar meisjesleven in de oorlog eindigt met het verslag van de dag in mei 1945, toen in de her vormde kerk de namen van de omgekomen jongens en man nen bekend werden gemaakt. Na de oorlog Vervolgens gaat de film over naar de episode van na de oor log, waarin het leven volledig bezit nam van Jantje Janssen. Ze trouwde en kreeg drie kin deren. Tot 1981 leefde ze in tens gelukkig. Als haar kinde ren echter de leeftijd bereiken die haar broers toen hadden, raakt Jantje volledig uit ba lans. Er moet een psychiater aan te pas komen, die niet echt tot haar genezing bij kan dra gen. Maar de behandeling van een psychotherapeute en ver volgens een creatief therapeu te trekken haar definitief uit het dal omhoog. Onder leiding van de creatief-therapeute leert de Puttense zich in teke ningen te uiten. Ze maakt een 'boek van Jantje', waarin de kijkers tekeningen zien waar van de symboliek niets aan duidelijkheid te wensen over laat. Opmerkelijk is het deel in de film waarin Jantje, van huis uit diep gelovig, vertelt dat haart Godsbeeld en dat van haar echtgenoot volledig is veranderd door de depressie en de verwerking daarvan. „Wij zien God niet meer zoals mijn ouders God zagen. Als je riep, dan was God er. Dat is niet meer zo, God kan door duistere machten ook niet al tijd ingrijpen". Aan het slot van de film vertelt Jantje dat ze haar haatgevoe lens is kwijt geraakt tijdens een ontmoeting met andere volwassenen die oorlogserva ringen moeten verwerken. Er waren ook kinderen van 'foute' ouders bij. „Op de laatste avond hebben we met elkaar gedanst en een golf van emotie laaide op". Jantje werkt nu voor de Stichting Kombi in Oosterbeek, die deze ontmoe tingen mogelijk maakt. Oorlogstuig en reclame door rené de COCQ Zitje rustig naar het STER-blokje te kijkenin afwachting van het volgende prachtprogramma, krijg je ineens een opgetogen oproep voorgezet om vooral naar de open dag van de Koninklijke Luchtmacht te komen. Even wrijf je in je ogen: dat moet toch zinsbegoocheling zijn? Nee hoor: het is écht. De luchtmacht maakt reclame. Niet om nieuw personeel te werven, maar gewoon voor de luchtmacht zelf, de luchtmacht als technologisch produkt, de luchtmacht als toeristische trekpleister. Het blijkt ook te hebben gewerkt, zagen we later in het journaal: er waren maar Heft 125.000 mensen naar Gilze getrokken om daar een nekverrekking op te doen teneinde de stuntende glorie van ons oorlogstuig met eigen ogen te kunnen volgen. Oorlog als kijkspel, als vertier, zo'n beetje tussen de gruwelen van Joegoslavië en Moldavië in. Het enige aardige dat we aan het journaalverslagje konden ontlenen was het bedremmelde gehakkel van de geïnterviewde luchtmachtofficier, geconfronteerd met de superieure kwaliteit van de Mig: ,ja, eh, dat is wel zo, die kan wel meer, maar met wat modificaties kunnen we onze F16 wel wat verbeteren en dan is die net zo goed". Hij mag wel opschieten: de F16's vallen als bakstenen uit de lucht, en tegen de tijebdat de techneuten klaar zijn met de aanpassingen zijn er geen exemplaren meer over. Nou ja, dan nemen we de overtollige Migs maar over van de Russen. Die kunnen dan met onze defensieguldens misschien eten kopen; iets waar ze tijdens de Koude Oorlog geen geld voor over hadden 'omdat ze zo nodig heel Oost-Europa moesten volzetten met raketten, atoombommen, granaten, straaljagers en tanks. Allemaal van extreem hoge kwaliteit, terwijl ze geen normaal akkertje tarwe konden kweken. En straks met ons allen op naar Den Helder, naar de Vlootdagen, begin juli. Nog een portie oorlogstuig ter bezichtiging;om ons aan te verlekkeren: o wat zijn we sterk, o wat zijn we flink. Wat die rommel allemaal kost, en wat zulke open dagen kosten, en wat die reclame ervoor allemaal kost om nog maar te zwijgen van wat een neergevallen F16 kost), daar hoor je maar zelden iemand over, en zeker nooit iemand die het wat dat betreft voor het zeggen heeft. Een volksvertegenwoordiger, we noemen maar wat. En als er al eens een kogel vliegt in een gebied waar een Nederlandse soldaat de vrede moet afdwingen (mooie eufemistische term is dat; we hoorden hem vorige week voor het eerst in het journaal), dan wordt de brave jongen zo snel mogelijk geëvacueerd, met blauwe helm en al. Daar moetje de oorlog mee winnen. Nederland heeft nu wel echt vrede gesloten met Suriname, hebben we begrepen. Dagenlang was president Venetiaan, die denkt dat hij ook de baas van Bouterse is, in zo'n beetje alle nieuws- en actualiteitenrubrieken te gast. Paul Witteman formuleerde het zaterdag treffend: Venetiaan had in zijn weekje Nederland zóveel met Nederlandse politici gesproken dat hij zich hun rare onduidelijke omzeilende taalgebruik perfect had eigen gemaakt. Niets zeggen met een grote omhaal van woorden, retoriek zonder inhoud, dwingende zinnen waarin geen betekenis te ontwaren valt, Venetiaan had ze allemaal in huis en waar maar een camera in de buurt was zette hij ze allemaal in werking. Opvallendste uitingen: „geld uit Nederland" heet bij hem „samenwerking", en het door de president geformuleerde verlangen de complete Bijlmermeer te verhuizen naar Paramaribo. Nu wonen er in die Amsterdamse wijk veel mensen die ooit uit Suriname gekomen zijn, maar het merendeel van hen is nu Nederlands staatsburger. Hoe moet datWil Venetiaan een soort deportatie, op basis van etnische afkomst En hoe moet het trouwens'met de flats in de Bijlmer? Ze schijnen al niet zo best meer te zijn, en een verhuizing overleven ze vast niet. Dat wordt weereen krottenwijk erbij in Paramaribo. BRUSSEL Het populaire Belgische televisieprogramma 'Het Huis van Wantrouwen' dat ook in Nederland is te zien, keert niet terug op de buis. Mark Uytterhoeven, een van de twee presentatoren, houdt het na een seizoen voor gezien. Bij de BRNT-leiding is zijn besluit ingeslagen als een bom. Uytterhoeven en medepresentator Wou ter Vandenhaute waren al druk bezig met een nieuwe reeks uit zendingen die in januari zou beginnen. Uytterhoeven zag het in eens niet meer zitten, omdat het succes van het afgelopen sei zoen niet te evenaren zou zijn en „voor minder dan briljant wil hij het niet meer doen", aldus de BRTN-persdienst. Uytterhoe ven was de spil van 'Het Huis van Wantrouwen' dat vorig jaar zeer in de smaak viel bij de Vlamingen en daardoor hoge kijkcij fers haalde. nHEM - In het Arnhemse Gemeentemuseum is tot en met Pigustus een zeer grote overzichtstentoonstelling te zien van ojgisch realistische schilderkunst. lire liefhebber zal er ongetwijfeld uren zoek weten te bren- ;nïet magisch realisme, dat zijn bloeitijd beleefde in de jaren en veertig, wordt gekenmerkt door de overdreven nauw te weergave van objecten en personen, die zich door de r(%le belichting en soms ook door de vreemde combinaties in sfeer bevinden. Het Arnhemse museum bezit collectie van werken in deze stijl, verworven in Sï de na-oorlogse jaren, met name onder het directeurschap ^aie zelf magisch realistisch schilderende Johan Mekkink, drinks 'Stilleven met fluit' uit 1934 was overigens het eerste 'Rlerij dat het museum óóit, lang voor Mekkink in het mu- aan het bewind kwam, van een levende schilder kocht. |n 1950 en 1970 werden zeker 50 magisch realistische wer- e«angekocht. Het ging om stukken van Dick Ket, Wim Wpmacher, Raoul Hynckes, Charley Toorop, Edgar Fern- RPyke Koch.en, de bekendste van allen, Carel Willink. Het Rfemse museum roeide in die twintig jaar eigenlijk een beetje [m de stroom in. Het (magisch) realisme had, grotendeels ten immers een bijsmaak gekregen doordat de nazi's het R*'nogal hadden gewaardeerd. De laatste tien jaar is er nader ^taoek gedaan naar het werk van de magisch realisten en e.| hierdoor is de belangstelling ervoor gegroeid. Dat was voor P'huseum de aanleiding om een overzichtstentoonstelling te Ren. Behalve van de magisch realisten is er ook werk te zien nlun tijdgenoten. Concert: Radio Filharmonisch Orkest en Groot Omroepkoor o.l.v. Hans Vonk met werken van Stravinsky, Nono en eerste uitvoering van Viool concert nr. 3 van Yun, soliste: Vera Beths, viool. Concertgebouw Am sterdam, gisteravond. Holland Festi val. Soms vindt een dirigent het noodzakelijk een hartig woordje te richten tot het aan wezige pubhek. Hans Vonk deed dit gisteravond in zijn hoedanigheid van gastdirigent bij het Radio Filharmonisch Orkest tijdens een uitvoering in het kader van het Holland Festival in de Grote Zaal van het Concertgebouw. Onder een meters lange banier met daarop de slogan 'NOS maakt levende muziek dood', sprak hij een korte protestrede uit tegen het congé dat een honderdtal omroep-orkestmu- sici boven het hoofd hangt. Deze 'herverdeling van het kunstenbudget' laat de gelede ren niet onberoerd. In de con sternatie van het geheel had Vonk zelfs zijn Stravinsky-par- tituur in de dirigentenkamer laten liggen. Voorafgaande aan de speech beleefde het Derde Vioolconcert van Isang Yun een opdrachtwerk van de NOS nota bene zijn wereld première. Onder aanwezigheid van de 75-jarige componist ex celleerde violiste Vera Beths in dit (formeel) ééndelige orkest werk. Had de modernist Yun met zijn Eerste Vioolconcert reeds de toon gezet van een meer klassiek-romantische taal; in de onderhavige compo sitie heeft hij deze stijl besten digd. Het concert neemt zo'n dertig minuten in beslag en is uitermate lyrisch van snit, een enkele maal afgewisseld met een meer bezonken, bedacht zame passage. Het Vioolcon cert nr. 3 is zeker vakkundig geconstrueerd, georkestreerd en ook nog eens oorstrelend van klank, maar of het reper toire zal houden? Dit soort van klankgemiddelden is zo onder hand een bekend idioom ge worden en alle scherpe kantjes zijn successievelijk weggepoli- toerd, zo lijkt het wel. Mis schien zijn de solo-cadenzen nog het meest prikkelend, dat geldt in ieder geval voor de laatste. Deze verstilde maar grillige cadens - door Beths integraal met demper ge speeld stond op eenzame hoogte. De daarop volgende uitvoering van Stravinsky's 'The Flood', door het Radio Fil harmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor en vocale solis ten, werd binnen de marges van het concertmatige met een zekere theatraliteit gebracht. Toch kon dit niet verhoeden dat de compositorische details lichtelijk ondergesneeuwd raakten. Stravinsky toonde met dit late werk - hij schreef het omstreeks zijn tachtigste levensjaar - dat ook het seri- alistische idioom cantabiliteit geenszins uit hoeft te sluiten. De lyrische tenor Thomas Randle vertolkte een prettig verleidende 'Lucifer/Satan', contrasterend tegen de tinte lende god(en), gezongen door de bassen Jan Alofs en Harry van der Kamp. Van Festival componist Luigi Nono presen teerde men het nog immer aangrijpende 'II canto sospe- so', op teksten van enkele ter dood veroordeelde strijders te gen fascistoïde regimes. De uitvoerendenden leken evenwel hun aandacht meer te hebben bij hun eigen, over drachtelijke doodvonnis, dan bij die in de partituur vermeld. Hans Vonk hield eerst een protestrede tegen het dreigende ontslag van honderd omroep-orkestmusici voordat hij aan zijn dirigeertaak begon. foto: sp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15