Geen Oranjegekte bij adverteerders Vrije EG-markt voor luchtreizigers niet voor 1997 compleet Strop voor Hoogovens dochter Esmil in Libië Mogelijk ministersbijeenkomst in het GATT-handelsoverleg ECONOMIE Geen ontslagen door overneming Panocean Air Aruba boos op KI CcidócSom-aiot DINSDAG 23 JUNI 1992 Maij-Weggen vraagt Grieken om uitleg over gedrag douane LUXEMBURG - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft gisteren in Luxemburg en marge van de EG-minis- terraad haar Griekse ambtgenoot ophelde ring gevraagd over het gedrag van de Griekse douane ten opzichte van Neder landse vrachtwagenchauffeurs. Volgens Maij-Weggen geeft het geen pas om poli tieke problemen uit te vechten over de ruggen van argeloze burgers. „Mijn Griek se collega was het eigenlijk helemaal met mij eens. Wij hebben afgesproken dat hij de details van de gebeurtenissen van ons krijgt. Maar dit mag natuurlijk niet meer voorkomen", aldus de minister gister avond. Philips-bedrijf neemt deel HCS- België over BRUSSEL - Philips Commu nications and Processing Ser vices International BV neemt via haar dochteronderneming Polydata NV de divisie Auto mation Services van HCS-Bel- gië NV over. De zestig mede werkers van de HCS-divisie zullen hun werkzaamheden gewoon voortzetten. Het be drijf gaat opereren onder de naam Philips Communica tions and Processing Services België. Bij Polydata werken ongeveer 55 mensen. Forse omzetgroei voor Luchthaven Lelystad LELYSTAD - De NV Luchthaven Lelystad heeft in 1991 een forse om zetgroei gerealiseerd, zo blijkt uit het jaarverslag. De bruto omzet nam met een kwart toe tot ruim 2,3 miljoen gulden. Het financiële tekort van de luchthaven is in 1991 groter gewor den en bedraagt 1,1 miljoen gulden. Dit tekort is onder meer toe te schrij ven aan een investering van vier mil joen. De provincie Flevoland en de gemeente Lelystad staan garant voor de exploitatietekorten. Het aantal vluchten op de luchthaven is in 1991 met 13 procent toegenomen tot 125.338. Voor 1992 zijn maatregelen genomen om het vliegverkeer beter te spreiden om verkeerspieken in het luchtruim te voorkomen. Inflatie EG in mei licht gestegen BRUSSEL - De consumentenprijzen in de Europese Gemeen schap zijn in mei met 0,4 procent gestegen ten opzichte van de voorgaande maand. Daardoor kwam de inflatie op jaarbasis uit op 4,8 (4,7) procent, zo blijkt uit gisteren verstrekte cijfers van het EG-bureau voor de statistiek. In Nederland bleven de con sumentenprijzen vorige maand gelijk, terwijl er in april en maart nog een inflatie van respectievelijk 0,4 en 0,6 procent werd geregistreerd. De inflatie op jaarbasis bedroeg daardoor in mei 4,2 (4,4) procent. Denemarken en België bleven met onveranderd 2,5 en 2,8 pro cent het ruimst onder het EG-gemiddelde. Dat gold in mindere mate ook voor de andere noordelijke lidstaten. De zuidelijke lidstaten kampten echter nog steeds met de hoogste inflatie. Koploper was Griekenland (15,8 procent), op toch wel respecta bele afstand gevolgd door Portugal (9,8 procent) Spanje (6,5 pro cent) en Italië (5,4 procent). Vergelijkenderwijs viel in de Verenigde Staten en Japan de schade voor de consumenten mee met een inflatie die in twaalf maanden tijd respectievelijk slechts drie en 2,2 procent be droeg. HBG verwerft grote order in Engeland RIJSWIJK Twee groepsmaat schappijen van Hollandsche Beton Groep (HBG) zijn betrokken bij het ontwerp en de bouw van een ver- keerstunnel onder een rivier in Enge land. De opdracht brengt ruim 115 miljoen in het laatje van HBG, zo heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. De tunnel loopt onder de ri vier de Medway tussen Chatham en Frinsbury. De tunnelsegmenten wor den in een bouwdok vervaardigd en daarna afgezonken. De aanneemsom bedraagt in totaal ruim 230 miljoen. HBG bouwt de tunnel samen met de Britse Tarmac Construction. De bouwactiviteiten zullen ruim 3,5 jaar duren. Commissie: gevaa0, voor Pamper- h monopolie gewefe BRUSSEL De Europese Co heeft zijn bezwaren tegen een vi men samenwerking tussen het j, se bedrijf Finaf en het Amerikaa >n cern Proctor Gamble op het ge hygiënische produkten voor v mannen en baby's laten varen. de Commissie zal Finaf zijn luiei verkopen en is daarmee het gev een Pamper-monopolie in met zuidelijke lidstaten geweken. I missie had eerder bezwaar gen gen het samenwerk! ngsverbam y hierdoor in Italië, Spanje en Port monopolie op de verkoop van H zou kunnen ontstaan. DEN HAAG Het Neder lands bedrijfsleven is niet massaal op de successen van de voetballers in Zwe den gedoken. De lessen van twee jaar geleden, toen Oranje vroegtijdig uit de strijd om de wereld beker verdween, maakten de bedrijven voorzichti ger. De aanvankelijke suc cessen van het Neder lands elftal zorgden wel voor wat extra belangstel ling, maar van een Oranje- euforie was geen sprake. De Ster was de voetbalblokken binnen een week kwijt. „Er be stond grote belangstelling voor", aldus de woordvoerder. De adverteerders hadden deze keer een meevaller. De tarie ven worden gebaseerd op de verwachte kijkdichtheid. Nu Nederland succesvol was, ke ken er meer mensen dan ver wacht. Dat kost de adverteer der echter niets extra. „Maar evenals twee jaar geleden, bij het WK voetbal, ligt Nederland er nu uit", aldus de woordvoer der. Rijk wordt de Ster niet van het voetballen. „De reclame-in komsten van Nederland 3 ne men wel fors toe, maar op Ne derland 1 en 2 zijn de tarieven navenant lager, omdat daar niemand naar kijkt". Bij VNU heeft men geen extra telefonistes aan hoeven ne men om de adverteerders te woord te staan. „Wij hebben al in een vroeg stadium de adver tentiepagina's voor de sport evenementen verkocht. Daar voor bestond veel belangstel ling. De successen van Oranje hebben lang aangehouden, maar dat leidde niet tot een stormloop op de advertentie pagina's. Dat kan ook bijna niet, want als weekbladadver teerder kun je moeilijk op de actualiteit inspelen. De adver tenties moeten al een week voor de verschijningsdatum binnen zijn", aldus P. Maas- son. Bij Sijthoff Pers heeft men een gelijkluidend verhaal. „Er was wel extra belangstelling voor de speciale Oranje-adverten tiepagina's, maar niet massaal. Het was ook niet zo dat de ge wone adverteerders nu ineens alle advertenties in Oranje wil den", aldus een woordvoerder. Het bedrijfsleven heeft dus de les van twee jaar geleden goed onthouden. Toen was er voor het WK al een opgeklopte Oranjesfeer, waar de adverten ties fanatiek op inspeelden. Het debacle van Italië heeft ze toen goud geld gekost. Zelfs de fabrikanten die wel op ...j ■y de Oranjetoer gingen hebben j-l - zich tijdig ingedekt. Mora kwam gisteren direct na de ne derlaag met een aangepaste spot met huilende mensen. De kranten, die na elke Oranje overwinning nog een paar pa gina's met felicitaties van de adverteerders konden verko pen, bleven dinsdagochtend opvallend leeg. AMSTERDAM - Esmü International, een volledi ge dochteronderneming van Hoogovens, dreigt en kele tientallen miljoenen guldens mis te lopen op de bouw van een ontziltings- installatie in Libië. De kredieten voor het in 1989 voltooide project zijn slechts voor 20 miljoen afgedekt bij de Neder- landsche Credietverzeke- ring Maatschappij. Dat is een fractie van de totale bouwkosten, zo werd gisteren duidelijk tijdens een rechts zaak die Esmil tegen de Ameri can Express (Amex) Bank had aangespannen. De Nederlandse vestiging van Amex trad op als intermediair tussen Libië en Esmil, maar staakte de relatie enkele maanden geleden in verband met de Amerikaanse sancties tegen Libië. De sancties traden in februari 1986 in werking en werden eind vorig jaar ver scherpt toen Libië weigerde de twee verdachten uit te leveren van de aanslag op het PanAm- vliegtuig bij Lockerbie. Ook de Verenigde Naties vaardigden begin dit jaar een handelsboy cot uit tegen Libië. Lastig parket Volgens mr. H.D.M. Mulder, advocaat van Esmil, heeft Amex de Hoogovens-telg in een lastig parket gebracht. De vereiste kredietovereenkomst tussen de centrale bank van Libië en Esmil loopt af op 30 juni. Is deze overeenkomst na die datum niet verlengd dan is de kans groot dat Esmil het geld nooit zal krijgen. De suggestie van rechtbank president mr. J.M. Vrakking aan Esmil om direct met de Li bische centrale bank in contact te treden, werd door Mulder van de hand gewezen. „Een Li bisch krediet is buitengewoon riskant. Een simpele fax of te lefoontje zou alles bederven". Overigens heeft de raadsman goede hoop dat Libië alsnog over de brug zal komen. Re cente onderhoudswerkzaam heden aan de installatie zijn wel door de Libische regering betaald via een bankrekening bij ABN Amro. Esmil heeft nog even overwogen beslag te la ten leggen op deze rekening, maar daar uiteindelijk toch maar vanaf gezien. De advocaat van Amex, mr. Hendriks, meende dat er geen duidelijke verplichting bestaat van Amex tegenover Esmil. „Dat het bedrijf in deze situa tie is beland heeft te maken met de keuze begin jaren tach tig om met de Libiërs in zee te gaan. Ook toen was de drei ging van mogelijke sancties aanwezig. In feite heeft Esmil de moeilijkheden dus aan zich zelf te danken". Bovendien kan het Nederlandse concern volgens Hendriks altijd in Li bië zelf het geld gaan halen. Rechtbankpresident mr. Vrak king doet donderdag 25 juni uitspraak. KNOV heeft grijze lijst van advertentie bureaus RIJSWIJK - Bij de redactie van het blad Ondernemersvi sie van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) is voor de abonnees een gratis lijst beschikbaar van tien pagina's met meer dan 150 advertentiebureaus waarover klachten zijn bin nengekomen. De lijst samen gesteld op basis van klachten naar aanleiding van een artikel in het mei-nummer van On dernemersvisie. Zij betreffen de talloze advertentiebureaus die „zich bedienen van praktij ken op of zelfs over de grens van het toelaatbare". Er wor den veel te hoge rekeningen uitgeschreven voor opneming van de naam van een bedrijf in bijvoorbeeld een handelsgids die vaak nooit uitkomt. Soms wordt beweerd dat iemand van het bedrijf een contract heeft afgesloten terwijl dat aantoon baar niet zo is. Het KNOV heeft inmiddels een reeks van adviezen opgesteld voor on dernemers om zich te wapenen tegen deze wervingspraktij ken. De ondernemer moet niets tekenen of telefonisch bevestigen voordat hij zich van het bestaan van het bureau heeft vergewist. Wie onver hoeds toch heeft ondertekend moet het contract bijtijds op zeggen. Wie direct een rekening krijgt staan twee wegen open: direct per aangetekende brief tegen spreken dat er een overeen komst is of het acquisitiebe- drijf vragen het bestaan van een contract aan te tonen. In dien er toch een contract bo ven water komt hoeft dat uit sluitend geaccepteerd te wor den indien er een handteke ning onder staat van een be voegd persoon van het bedrijf. De beste tip om deze toestan den helemaal te voorkomen kwam van een ondernemer uit Roosendaal die een opname apparaat op zijn telefoon heeft laten aansluiten. Zodra er een verkoper aan de lijn zit, meldt hij dat het gesprek wordt opge- Alle routes in de EG worden vanaf 1 januari 1993 voor de KLM en de andere Europese luchtvaartmaat schappijen vrij. Voor binnenlandse vluchten geldt dit pas na 1 april 1997. foto: dijkstra LUXEMBURG - De Eu ropese markt voor het rei- zigersvervoer door de lucht zal eerst op 1 april 1997 geheel vrij zijn, ook op de binnenlandse vluch ten. Vanaf die datum kan bijvoorbeeld de KLM ook vliegen op de lijn Parijs- Bordeaux. In principe worden alle routes in de EG voor Europese lucht vaartmaatschappijen vanaf 1 januari 1993 vrij. De maat schappijen kunnen bovendien volgend jaar naar eigen inzicht de prijs op routes binnen de EG vaststellen. De twaalf EG-ministers van vervoer hebben dat gisteren in Luxemburg besloten. Vooral op het punt van de vrijmaking van de binnenlandse vluchten duurde het uren voordat de ministers het eens werden over de termijn waarop de markt geliberaliseerd moet zijn. Nederland en Groot-Brittannië wilden een overgangsperiode van slechts een jaar, maar met name Frankrijk en Spanje wil den hun luchtruim niet op kor te termijn vrijgeven. Na uren vergaderen kwam een compro mis uit de bus: 1 april 1997 moet de liberalisering com pleet zijn. Tot die tijd geldt een overgangsregeling. Overgangsperiode De tarieven vrijheid wordt ove rigens beperkt, doordat de overheden kunnen ingrijpen tegen dumpprijzen of exces sief hoge prijzen. Wanneer hierover verschil van mening bestaat is het aan de Europese Commissie om als arbiter op te treden. Vertrektijden De vrije toegang tot de markt kan in bepaalde gevallen ook worden beperkt. Bij ernstige milieubezwaren, bij overvolle vliegvelden of wanneer er een alternatief in de vorm van een supersneltrein bestaat. Een ander probleem bij de ech te vrijmaking van het lucht- vaartverkeer in de EG is c^oor de ministers nog niet opgelost, namelijk de strijd om de aan trekkelijkste vertrektijden. In de praktijk is dit een belang rijk middel om de buitenland se concurrentie buiten te hou den. Niettemin verklaarde ijiinister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gisteren „optimis tisch" te zijn over de resultaten van deze vergadering van de ministers van vervoer. Volgens de minister is 1 januari 1993 nu ook een belangrijke datum voor de EG-luchtvaart. „Niet alleen zal een verhoogde concurrentie ontstaan in Euro pa. De luchtvaartmaatschap pijen zullen ook efficiënter gaan werken. Naar mijn me ning is de EG op weg naar een effectiever vervoerssysteem met meer samenwerking tus sen de luchtvaartmaatschap pijen", aldus Maij-Weggen. Mijnbouwkundige Werken lijdt opnieuw verlies ROTTERDAM - De Nederlandsche Maatschappij tot het ver richten van Mijnbouwkundige Werken (NMKW) heeft vorig jaar een verlies geleden van 60 miljoen, iets minder dan het verlies van 62 miljoen in 1990. De omzet verminderde van 246 tot 237 miljoen, zo heeft het bedrijf vandaag bekendgemaakt. Een groep aandeelhouders met een gezamenlijk belang van 98 pro cent heeft Mijnbouwkundige Werken in maart van de beurs ge haald. Het bedrijf oefent zijn activiteiten al jaren in de schaduw uit. Jarenlang fungeerde NMKW als een houdstermaatschappij van aandelen Hoogovens. NMKW heeft onlangs onderhands aandelen geplaatst voor 40 miljoen en zal binnenkort besluiten tot verdere verhoging van het kapitaal met maximaal 20 miljoen. De directie onthoudt zich van een verwachting voor 1992 onder meer door de „onzeke re economische vooruitzichten". Mammoettankers lossen olie in de opslagtanks van Pakhoed in Europoort. FOTO: SP ROTTERDAM - De overneming van tankopslagbedrijf Panoce an door het Rotterdamse havenconcern Pakhoed zal niet tot ge dwongen ontslagen leiden. Die garantie hebben de directies van Pakhoed en Panocean gisteren aan de vakbonden gegeven tij dens een eerste gesprek over de overneming, zo deelde de Ver- voersbond FNV na afloop mee. Na de overname van Panocean heeft Pakhoed drie bedrijven die actief zijn in de tankopslag, Paktank (490 werknemers), Broere (190) en Panocean (500 werk nemers, van wie 221 in Nederland). De Paktank-directie heeft aangekondigd een onderzoek in te stellen naar integratie van de drie bedrijven. Die studie moet binnen twee jaar tot concrete re sultaten leiden. MARKTEN veemarkt leiden - Prijzen slacht- runderen per kg geslacht gewicht zon der nier en slotvet, inklusief BTW (Vol gens PW): Aanvoer slachtrunderen 821 waarvan mannelijk 80. Mannelijk Super 8,60-9,70, mannelijk extra kwal. 7,70-8,60, mannelijk 1e kwal. 7,25-7,70 Mannelijk 2e kwal 6,50-7,25. Mannelijk 3e kwal. 5,75-6,50. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk Super 8,40- 10,75, vrouwelijk extra kwal., 7,40-8,40, vrouwelijk 1e kwal. 6,50-7,40. Vrouwe lijk 2e kwal. 5,85-6,50, 3e kwal. 5,50- 5,85 en worstkwal. 4,90-5,50. Handel goed en prijzen hoger. Totale aanvoer: 821 stuks. GENEVE - In het GATT- wereldhandelsoverleg gaan stemmen op voor een bijeenkomst van alle ministers van handel van de 108 deelnemende lan den. „Wij zien geen basis meer om verder te wer ken", zei een woordvoer der van de GATT gisteren. De bewindslieden zouden dan moeten beslissen of het totaal vastzittende overleg nog kan worden gered of dat de misluk king definitief moet worden vastgesteld. De onderhande lingen zitten al anderhalf jaar vast op diepgaande menings verschillen tussen de Europe se Gemeenschap en de Vere nigde Staten over de handel in landbouwprodukten. Tot voor kort koesterden deelnemende landen nog de hoop dat op an dere terreinen, met name markttoegang en diensten, nog vooruitgang zou kunnen worden bereikt. Die hoop is nu ook verdwenen. „Alles is ge blokkeerd", aldus de woord voerder. De pogingen om de gesprekken over markttoe gang en diensten nieuw leven in te blazen „zijn nergens op uitgelopen". Frustratie De frustratie in Genève is groot, niet alleen bij sommige landen, maar ook bij het secre tariaat van de GATT (Algeme ne Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel), aldus de woordvoerder. Ook de topcon ferentie van de zeven belang rijkste industrielanden begin juli in München wordt door veel partijen met weinig ver trouwen tegemoet gezien. De wereldleiders hebben al twee keer eerder op hun jaarlijkse onderonsje laten weten dat het handelsoverleg snel moet wor den afgerond, maar hebben die woorden niet weten om te zet ten in resultaten. Als GATT- topman Dunkel voldoende for mele verzoeken krijgt voor het bijeenroepen van een ministe riële bijeenkomst zal hij die ze ker honoreren, aldus de woord voerder. Hij onderstreepte dat er tot nog toe geen formele ver zoeken zijn binnengekomen. De bijeenkomst in Genève zou in de tweede helft van juli kun nen plaatsvinden. De minis ters van handel van de deelne mende landen hebben voor het laatst vergaderd in december 1990 in Brussel. Die vergade ring was bedoeld om de Uru- guay-ronde, zoals het lopende overleg is gedoopt, af te slui ten. Door de meningsverschil len en de onverzettelijkheid van de EG en de VS draaide de bijeenkomst uit op een fiasco. Sindsdien proberen VS en EG hun problemen onderling op te lossen, terwijl andere landen een vergelijk tussen die twee afwachten om weer verder te praten. Sterke groei aantal nieuwe ondernemingen DEN HAAG De aantrekken de economie en een verbeterd ondernemingsklimaat zijn er volgens het onderzoeksinsti tuut EIM (midden- en kleinbe drijf) oorzaak van dat er jaar lijks 21.000 mensen een eigen bedrijf beginnen. In 1985 wa ren dat er nog maar 14.000. Dat blijkt uit een vandaag gepubli ceerd onderzoek. Bovendien begonnen vorig jaar nog eens 15.000 ondernemers voor zich zelf door overneming van een bedrijf. Tegenover die 36.000 'nieuwe' ondernemers staan jaarlijks 14.000 bedrijfsbeëin digingen, waarvan een kwart in de vorm van een faillisse ment. Van de nieuwe onderne mingen verdwijnt een kwart alweer binnen twee jaar. 40 Procent is na vijf jaar verdwe nen. Oorzaken: tegenvallende markt, te veel concurrentie en problemen bij de financiering. Desalniettemin zijn er sinds 1983 ruim 72.000 ondernemin gen bijgekomen. De meeste starters zoeken hun geluk in de zakelijke dienstverlening (10.000). Aangezien die vooral in het westen en oosten is ge concentreerd, profiteren deze regio's meer van de groei. Ook in de groothandel is de groei fors. De stijging in de sector auto- en reparatiebedrijven blijft achter. Gemiddeld werken 1,5 man bij een starter, wat na vier jaar op loopt tot drie. Charney biej 3,8 miljoen dollar voor 1 WASHINGTON Newyorkse advocaL Charney heeft een P gebracht van 3,8 f{ dollar op het noodP persbureau Unitetf International (UPIf ney, die al eerder f dollar beschikbaaif om het Amerikaanf bureau voor sluitin[ hoeden, verklaardf ren dat zijn bod reau, dat in surséa betaling verkeert, ii zal houden. Er ligt nog een bod op F 3,5 miljoen dollar. Dj komstig van het in Loij vestigde tv-station voornamelijk draait uit het'Midden-Oosterig wil de Amerikaanse nee Pat Robertson 501 lar neertellen voor van UPI en enkele a< van het persbureau, wilde in eerste instap miljoen dollar betal$i< heel UPI, maar wijzig bod nadat hij zich inz|d verschaft in de financial tie van het bureau, fa; wil samen met enkeljn gers 600.000 dollar voor de bezittingen vaim een financiële injectiir van 3,2 miljoen dollar. zijn plannen moet veel c cent van de aandelen}! den komen van een niq derneming, genaamfo UPI. Het personeel h; persbureau krijgt 7,5 L van de aandelen en du weggelegd voor Chai zijn beleggers. De afgelopen week kend dat de Nedi Stichting Nationale Loterij bereid was di miljoen dollar in UPI ken. Deze stichting, deel van de loterij-o] aan goede doelen beste wel brood in UPI omdaF dingsplannen voorzaP meer nieuws over het)1 en de dialoog tussen en arme landen. AMSTERDAM - Air® de luchtvaartmaatsch: c tussen Amsterdam ei vliegt, is laaiend op c< Air Aruba verwijt de K,j stante tegenwerking. 1 pel die de emmer dee< j pen was een mededt, het reserveringssyste de KLM. Het afgelope j end verscheen daarop dat klanten werd af met Air Aruba te vliej dat de maatschappij iE ciële moeilijkhedentve j Air Aruba heeft hier fu gereageerd. De maat!]' die tijdenlang een nooij bestaan leidde en indi droeg aan de ondergij Air Holland, heeft jij flinke kapitaalsinjectii Arubaanse overheid ge Daardoor is de toekom lopig weer veiliggesteli KLM spreekt men v „raadsel" dat de mee op de computerschern j scheen. Een woordvoe nadrukt „dat het geen f mededeling van de KL I De KLM is inmiddels tem onderzoek gestart dader op te sporen. Air Aruba ziet in het i de zoveelste aanwijzin KLM de maatschappij deelt. KLM verzoi reserveringen, de cate de vrachtafhandeling i Aruba. Al tijden klagen banen over een trage v handeling en maaltijde laat aan boord wore bracht. Daardoor lopen sagiprs hun bagage mis trekken de vliegtuig vertraging. Air Aruba dat met name door d< regionen van het KLIVj neel de maatschappi, wordt tegengewerkt. De KLM ontkent die te| king. „Air Aruba is gew klant als alle anderen hebben voor alle klan zelfde normen". De KI Air Aruba ook niet als e current. Door een gebr vliegtuigen is de KLM lijks zelf actief in het bisch gebied. Voorlopij men bij de KLM geen j om intensiever te gaan op het Caraïbisch gebiei

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14