Jeltsin dreigt in te grijpen in Moldavië iNC stopt overleg met regering van Zuid-Afrika Havel wil referendum over deling Tsjechoslowakije Benieuwd jfi "1 £cicL« Sourant Acties in sociale werkvoorziening 3 5 m 18 18 V Vogts voorspelt heel andere Duitse ploeg I 114 Dagen Gratis MAANDAG 22 JUNI 1992 18 PAGINA'S in twee katernen £cicl6e (Souoont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25370. Losse nummers 1,50. Vannacht in het zuiden plaatse lijk mist. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden Morgen perioden met zon en later op de dag in Limburg mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Wind in hoofdzaak noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. Horiade voor kerken nog niet Beloofde Land Watersporters in problemen door harde wind IJMUI DEN/DEN HAAG - De kustwacht en an dere hulpverleners hebben dit weekend de han den vol gehad aan watersporters die door de har de wind in problemen waren geraakt. Een surfer kwam om het leven. Voor de kust van Den Haag werden 29 mensen, onder wie 17 Tsjechen, uit zee gered. Volgens het Kustwachtcentrum in IJmui- den regende het zaterdagmiddag meldingen van aan de grond gelopen motor-en zeiljachten, ge-' broken masten, defecte motoren of roeren en in problemen verkerende surfers. Voor de Friese IJsselmeerkust raakte een 36-jarige Duitse surfer in ernstige moeilijkheden. Hij kon door andere watersporters uit het water worden gehaald en werd naar een ziekenhuis in Stavoren overge bracht. Hij bleek bij aankomst te zijn overleden. Opnieuw verliezen op beurs Tokyo TOKYO Het einde van de malaise op de effectenbeurs van Tokyo lijkt nog niet in zicht. De Nikkei-index van 225 aandelen kelderde vandaag met 598,65 punten tot 15.921,22, een verlies van 3,6 procent. Het koersgemiddelde staat nu op het laagste peil sinds oktober 1986 en bijna zestig procent onder het eind 1989 bereikte recordniveau van 38.916. Handelaren schre ven de nieuwe terugval vooral toe aan ongenoegen over het ontbreken van een overtui gend beleid om de Japanse economie over haar inzinking heen te brengen. UTRECHT - Met werkonderbrekingen in in dustriële centra in Veendam en Stadskanaal zijn vandaag de acties in de sociale werkvoor ziening (wsw) van start gegaan. De werknemers eisen een beter loonbod van de werkgevers. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, eerstverantwoordelijke aan werkgeverskant, kwam vrijdag met een iets hoger loonbod dan zij aanvankelijk had gedaan. Dat bod behelsde een loonsverbetering van in totaal 3,2 procent en een eenmalige uitkering van 260 gulden. De •vakbonden eisen 4,5 procent meer loon. De be windsvrouw heeft de bonden uitgenodigd voor nader overleg op 2 juli. Morgen zijn er werkon- derbekingen in vier wsw-centra. In het Drentse Westerbork zullen werknemers een poortactie houden tijdens de provinciale wsw-dag. 'Helft koraalriffen dreigt te verdwijnen' GUAM - Ruim de helft van alle koraalriffen in de wereld dreigt binnen 40 jaar te verdwij- nen. Clive Wilkinson van het Australische Instituut voor Wetenschap der Zee luidde vandaag de noodklok tijdens het zevende Internationale Koraalrif Symposium in Guam. Hij vreest dat alle riffen in de zeege bieden bij de Filipijnen, Thailand, Malaysia, Java, Japan, oostelijk Afrika, de Caraïben en Florida verloren zullen gaan. Als belangrijk ste oorzaak voor de dreigende ondergang van de riffen ziet hij de bevolkingsgroei in de kustgebieden van de tropen. Door die be volkingstoename zullen volgens Wilkinson ook de menselijke activiteiten toenemen die de riffen aantasten, zoals de lozing van ver vuilende stoffen i' ^e, ontbossing en over- bevissing. Gegevens veranderd van wapenverkopen Amerika LOS ANGELES - Gegevens van het Ameri kaanse bureau van handel over de uitvoer van technologie naar Irak in de jaren 1985 tot 1990 zijn voordat zij werden overgedragen aan het Congres - zo veranderd, dat geen melding werd gemaakt van mogelijke militaire gebrui ken van die goederen. Dit meldde de Los Ange les Times gisteren. De lijst van het ministerie van handel over de Amerikaanse export naar Irak in de periode voor de Iraakse invasie van Kuwayt, die eind 1990 werd overhandigd aan het Congres, bevatte 68 gevallen waarbij de militaire mogelijkheden van goederen waren verwijderd. Dat blijkt uit geheime regeringsdocumenten waar de krant op heeft weten te leggen. De juri dische commissie van het Huis van Afgevaardig den bepaald morgen of er een onafhankelijke in stantie moet komen om te onderzoeken of func tionarissen de wet hebben overtreden. Alders: milieu dupe van forse loonstijgingen Israël is ook veilig zonder bezette gebieden tewoners Haagweg vrezen openstelling overgang De Vink MOSKOU - President Boris Jeltsin heeft giste ren gezegd dat Rusland mogelijk militair zal in grijpen in Moldavië om in die republiek een eind te maken aan de etnische onrust. De Russische re gering overweegt ook tus senbeide te komen in Ge orgië. Bij terugkomst van staatsbe zoeken aan de VS en Canada zei Jeltsin geschokt te zijn door de gevechten in de ooste lijke Moldovaanse regio Trans- Dnjestrië, die overwegend door etnische Russen wordt bewoond. In het weekeinde vielen in Trans-Dnjestrië ze ker 120 doden bij gevechten in en om de stad Bendery, die op de westelijke oever van de Dnjestr ligt. Jeltsin waarschuwde de Mol dovaanse president Mircea Snegur dat Rusland niet on verschillig toe kan zien als er tientallen doden vallen. De president zei dat Rusland de plicht heeft de volksgenoten in Trans-Dnjestrië te bescher men. „We hebben een leger dat dat kan doen, en Snegur zou dat moeten weten", dreigde Jeltsin. De Russische separa tisten in Trans-Dnjestrië zijn bang dat Snegur heel Molda vië, waar de meerderheid et nisch Roemeens is, bij Roeme nië wil aansluiten. Ook in Zuid-Ossetie, dat in Ge orgië ligt, is de afgelopen da gen zwaar gevochten. Russi sche separatisten strijden voor aansluiting bij Noord-Ossetië, dat deel uitmaakt van de Rus sische Federatie. Ook de Russische vice-presi dent Roetskoj heeft zaterdag, bij afwezigheid van Jeltsin, ge zegd dat Moskou niet zal toe staan dat de Russische min derheden in Trans-Dnjestrië en Zuid-Ossetië onder de voet worden gelopen. Roetskoj riep de regeringen van Georgië en Moldavië op een eind te maken aan de „zinloze slachtpartij- Volleyballers irzuimen mentale tik uit te delen 15 Marco van Basten F*» C\ denkt nu meer aan v - ploeggenoten Quick Boys mateurkampioen na doelpuntloos H V i lelijkspel in Rheden '5£ 'testelijk leven/opinie2 nnenland3/4 iitenland 5/6/7 jurs 6 ;n/regio8/9 nstverlening8 nst/rtv 10 De spelers van Oranje maakten gisteren een lange fietstocht. Onder ii aanvoering van Marco van Basten en Brian Roy namen de spelers )rt ï3t/m18 een co1 van de vierde categorie. foto: anp Produktie in Rusland fors verminderd MOSKOU De industriële produktie van Rüsland is in de eerste vijf maanden van dit jaar met 13,2 procent vermin derd. Vooral in de oliesector was het raak, zo heeft het Rus sische persbureau Interfax vandaag bekendgemaakt. „De situatie is het meest kritiek bij de produktie van olie en olie- produkten, stalen buizen, kunstmest, kunstvezels en bouwmaterialen". Als oorza-v, ken voor de malaise wijst In terfax op het steeds verder ver brokkelen van de onderlinge banden die bedrijven met el kaar hadden, sinds de de oude economische ordening op de helling is gezet. Ook de groei ende schuldenlast van de be drijven draagt bij aan de pro- duktievermindering. De Rus sische ondernemingen hebben een schuld van meer dan een biljoen roebel (ƒ21 miljard) aan elkaar. President Boris Jeltsin wil een nieuw decreet uit te vaardigen waarin hij be drijven met grote schulden nieuwe kredieten verschaft. Daarmee moeten faillissemen ten en massale ontslagen wor den voorkomen. Vliegeraartje Vliegeren geldt nog altijd als een kinderspel. Dat is het ook wel maar dat wil niet zeggen dat het niet tegelijk een bezigheid voor alle leeftijden kan zijn. Voor kleine vliegeraartjes en professionele hemelbestormers. Ze waren er weer allemaal op de veertiende editie van het Vliegerfee dat het afgelopen weekeinde werd gehouden op het Scheveningse strand. foto: Stephen evenhuis PRAAG De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Ha- vel heeft gisteren gezegd dat de Tsjechen en Slowaken in een referendum moeten kun nen beslissen of het land bij een blijft of gedeeld wordt. „Een referendum is de enige grondwettelijke en morele wij ze", zei Havel in zijn wekelijk se radiotoespraak. Hij wil meer op de voorgrond gaan treden in de onderhandelingen over de in het vooruitzicht liggende boedelscheiding. Zaterdag morgen kwamen de Tsjechi sche leider Vaclav Klaus en de Slowaakse leider Vladimir Me- ciar na twee weken intensief onderhandelen overeen het land te splitsen. Zij vroegen de parlementen van Tsjechië en Slowakije op 30 september een regeling klaar te hebben. Al in 1993 zouden de republieken economisch en politiek onaf hankelijk kunnen zijn. Het akkoord voorziet in de vor ming van een waarnemende federale regering met tien pos ten. De dertien ministeries die nu bestaan zouden worden be perkt tot slechts vijf: defensie, Financiën, buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en econo mie. Pagina 7: Tsjecho Slowa kije, de droom is voorbij CNV-jongeren willen af van minimumjeugdloon UTRECHT - De CNV-jonge- renorganisatie heeft zich zater dag in Utrecht in een resolutie uitgesproken voor afschaffing van het minimumjeugdloon. De nieuw gekozen voorzitter, Laurette Spoelman, had in haar toespraak al betoogd dat het volwassen minimumloon moet gaan gelden voor ieder een vanaf 18 jaar. De CNV-ers willen samen met andere jon gerenorganisaties een plan gaan opstellen om actie te voe ren voor een goed inkomens beleid voor jongeren. ÊK VOETBAL OP TV AVOND erland 3 20.05 uur, BRT 2 20.00 BBC 1 20.00 uur, Duitsland 2, uur: Rechtstreeks verslag halve Nederland-Denemarken iljoen maag- achten door smet voedsel {ECHT Per jaar hebben ederland zes miljoen men- één of meer keren last van ag en darmen. Jaarlijks gen één miljoen mensen chten als gevolg van be et water en voedsel. Vanwe- de gezondheidsschade en s hiermee gepaard gaande nomische lasten zijn deze 3 allen „zorgwekkend". Dat kt uit een vandaag versche- j i onderzoek door het Rijks- lituut voor Volksgezond- d en Milieuhygiëne VM). Bij twee miljoen van :es miljoen mensen zijn de chten ernstig, meestal is er sprake van een acute ont- king van maag en/of dar- In totaal één miljoen n gaat naar de huisarts, irbij het in de helft van de allen om een ontsteking Idoor WILBER HACK STOCKHOLM - Kwaliteit of toeval? Die vraag kreèg Berti Vogts gisteravond voorgelegd nadat Duitsland zich door een 3-2 zege op het gastland in het Rasunda-stadion van Stock holm verzekerde van een plaats in de finale van het toer nooi om het Europees kampi oenschap. Door een doelpunt in de laatste minuut tegen het GOS on met steun van Schot land overleefde zijn ploeg de eerste ronde. Zoals zo vaak op grote toernooi glipte Duitsland weer eens door de mazen van het net. „Je moet werken voor je ge luk", reageerde Vogts. „Door onze mentaliteit en werklust dwingen we het fortuin iedere keer opnieuw af. Het toeval hielp ons om te krijgen wat we op grond van de geleverde ar beid in de eerste ronde ver dienden. Tegen Zweden is het echte Duitsland opgestaan. Als Oranje vrijdag in Göteborg onze tegenstander wordt ver wacht ik een totaal andere wedstrijd. Duitsland zal zich anders opstellen, de huid duurder verkopen. Het zelf vertrouwen is door die neder laag niet geschaad". Jürgen Klinsmann' sloot zich bij die mening aan. „We hebben ons lesje geleerd van die eerste helft tegen Oranje. Onze in stelling en concentratie zal to taal anders zijn. De belangrijk ste conclusie na het duel was dat je geen moment mag ver zaken. We geven geen tweede keer in de eerste fase de doel punten zo makkelijk weg. Als Nederland de tegenstander wordt kan het op een agressief en getergd Duitsland reke nen". Pagina 13: Michels waagt zich niet meer aan voorspellingen. Eén Analist van het Europees kampioenschap voetbal in Zweden is alvast bekend, nu de andere nog. de Leidse Courant staat er vandaag weer bol van. Van de halve eindstrijd waarin Zweden door de Duitsers werd overklast, maar ook in allerlei bespiegelingen van vanavond als de beslissing valt in de andere halve Anale tussen Nederland en Denemarken. Als Oranje zich weet te plaatsen, staan vrijdagavond twee kemphanen tegenover elkaar. Tien miljoen kijkers of méér zijn daar dan via het scherm getuige van. Iedereen heeft daarop dan weer zijn eigen commentaar. En u hoort vast bij de velen die benieuwd zijn naar wat de Leidse Courant er nu weer over schrijft. Tapijt van vijf miljoen stuivers In het dicht bij Deventer gelegen Twello is zaterdag en zondag een tapijt gelegd van vijf miljoen stuivers Dat gebeurde op het Marktplein, dat voor deze gelegenheid was omgedoopt tot Muntplein. Honderdvijf tig scouts van de Twellose groep De Vundelaar en van district Salland legden al die stuivers in zesender tig uur naast elkaar, waarmee ze het record wilden verbreken dat met 4,5 miljoen francs op naam stond van een Belgische club. Doel van de actie was meer begrip kweken voor mensen met een hersenletsel, één van de doelstellingen van de stichting Brein, die tevens een tehuis voor hen wil stichten. foto: anp Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) ATON Nelson Man- a heeft gisteren na- 'ns het ANC het directe itieke overleg met de lidafrikaanse regering Jgeschort. len is dat de regering ver- I woordelijk zou zijn voor het aanhoudende onderlinge zwarte geweld. Het ANC blijft wel deelnemen aan de landelij ke conferentie waarin 19 zwar te en blanke partijen, inclusief de regering, over de toekomst van Zuid-Afrika onderhande len. „Het onderhandelingsproces ligt volkomen in duigen", zei Mandela tot een menigte van 25.000 aanhangers in Evaton, vlakbij het woonoord Boipa- tong waar vorige week 42 men sen bij onderling zwart geweld omkwamen. „Ik kan niet langer aan onze mensen uitleggen waarom wij besprekingen voeren met een regime dat onze mensen ver moordt", aldus Mandela. Het ANC is er van overtuigd dat president F.W. de Klerk door middel van „oorlog" een oplos sing wil zoeken voor de proble men in Zuid-Afrika. Mandela vergeleek de regering-De Klerk met nazi-Duitsland. Mandeia's toehoorders riepen om wapens en toestemming om hun „vijanden" te doden, maar de ANC-leider wilde daarvan nietszei niets weten. Mandela zal de VN-Veilig- heidsraad vragen om een spe ciale zitting over de „slachtin gen gepleegd door De Klerk en zijn regime". Mandela was eerder op de dag ingehaald door de bewoners van Boipatong, die zaterdag president De Klerk en zijn ge volg uit hun woonoord joegen. Nadat de president halsover kop was vertrokken opende de politie het vuur op demon stranten, waarbij zeker vijf mensen omkwamen. (Indien daartoe aonleidmg bestaat, kan een vt Bel 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 EE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1