LEIDEN OMGEVING I en O wil overschot an Streekmuziekschool „Medische opleiding moet korter kunnen" idaeGouocwit ZATERDAG 20 JUNI 1992 Uphen praat met bewoners jver omstreden kunstwerk LPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners van het Burgemeester sserpark in Alphen aan den Rijn krijgen van wethouder G. Brus- n een uitnodiging voor een gesprek. Aanleiding is de petitie die «bewoners haar hebben aangeboden waarin zij hun afschuw uit reken over een kunstwerk dat momenteel in het park wordt ge- aatst. Zij vragen ook om inspraak bij de keuze van het te plaatsen ■eld. Het omstreden kunstwerk is gemaakt door Amsterdamse instenaar en is onderdeel van de inmiddels in Alphen geplaatste «eldenroute, die uit twaalf beelden bestaat. Omdat de beelden een delijk karakter hebben, zijn de bewoners niet betrokken bij de :uze. Dat is de reden waarom bewoners van het Burgemeester Vis- rpark tijdens de plaatsing van het werk plotseling met „schroot" erden geconfronteerd. Na de vakantieperiode wordt de Beelden- ute langs de nieuwe en de bestaande beelden en monumentale idrachten die er in het centrum zijn, officieel geopend. Laatste klassieke concert in The Duke LEIDEN - In jazzcafé The Duke wordt morgen het laatste klassieke concert van dit seizoen in het ka der van Leiden Klassiek gegeven. Het blazersen semble Belle Epoque zal het seizoen uitluiden. Hun bezetting van fluit, hobo, klarinet, hoorn en fa got wordt dikwijls aangevuld met zang, piano en contrabas. De leden spelen vaak in het Residentie Orkest, het 'Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Concertgebouw Orkest en Nieuw Sinfonietta Amsterdam. Zondag spelen zij Quintet op.79 van Klughardt, Divertissement nr.4 van Mozart, Opus number Zoo van Berio en Kleine Kammermusik für fünf Blaser op.23, nr.2 van Hindemith. Het op treden begint om 15.00 uur, entree bedraagt vijf gulden. UNIQUE R0S0 DEN - Het overschot 150.000 gulden op de ining van de Streek- iekschool kan ge kt worden om de isterserie van Volksu- irsiteit K O te red- Dat zeggen zowel O-directeur T. Weber fVD-raadslid A. Geert- 3 dreigt haar beroemde ïrtserie in de Stadsge- :aal te schrappen wegens ebrek. De afgelopen ja de volksuniversiteit ge- onteerd met forse bezui- gen op de gemeentelijke dies. De gemeentelijke ige moet worden terugge- efd van 600.000 naar 10 gulden. Voor volgend staat de laatste tranche deze bezuinigingsronde nd a 25.000 gulden. Maar heeft al eerder te ken- gegeven dat dat bedrag rekt niet meer is op te en. Er zal geschrapt n worden in het aanbod, [eesterserie is weliswaar aradepaardje van K O maar tevens de duurste activi teit. Alleen met een bijdrage van 90.000 gulden kan de serie nog worden gered, aldus We ber. Inmiddels is er een gesprek geweest tussen topambtena ren van de directie kunst en cultuur en cultuurwethouder H. Koek over de kwestie K O. De belangrijkste con clusie uit dit gesprek is de wei gering van de wethouder om af te zien van de laatste bezuini ging van 25.000 gulden. Cul tuurwethouder Koek: „Wij blij ven vasthouden aan de bezui nigingstaakstelling van 25.000 gulden. Het terugdraaien van de bezuinigingen is volstrekt niet aan de orde". Zij wordt daarin gesteund door alle coa litiepartijen. Zowel PvdA als CDA als Groen Links blijven bij de bezuinigingsopdracht. PvdA-fractievoorzitter H. Baaijens: „Die laatste be- zuiniginsgopdracht voor K en O van 25.000 gulden blijft op tafel liggen". Onvermijdelijk De verdere discussie over de toekomst van K O lijkt vast te zitten. Wethouder Koek acht de kans erg klein dat de volks universiteit de gevraagde 90.000 gulden krijgt, zeker ge zien het miljoenentekort op de gemeentebegroting voor 1993. Ze is niet bepaald onder de in druk van K O's dreiging om de Meesterserie uit het pakket te schrappen. „Het is af te ra den om dat soort onomkeerba re dingen te doen". Verdere discussie en besluit vorming wil ze baseren op een beleidsplan van K O en een bijbehorende begroting. „Daar hebben we al eerder om ge vraagd, maar het enige wat we hebben gekregen zijn brieven om meer geld. Ik wil in de be groting van K O wel eens zien hoe onvermijdelijk al hun uitgaven zijn. Het gaat niet al leen om het geld maar ook om wat je ervoor doet. Daarom gaan we de komende weken hun begroting tot op de kom ma bekijken. Ik ben er nog niet van overtuigd dat we er op die manier niet uitkomen". Verminken K O-directeur gelooft daar allang niet meer in. „Rek in onze begroting? Absoluut niet, daar zit geen enkele rek meer in. We bezuinigen nu op post zegels, op lampen, schakelen de verwarming eerder uit, stu ren het jaarprogramma zelfs niet meer rond en smeken de mensen om dat zelf op te ko men halen". Alleen een extra bijdrage kan het bestaande aanbod van de instelling nog redden. Weber is ook niet van plan om op andere activiteiten te bezuinigen om de Meester serie in stand te houden. „Ik ben niet van plan alle onderde len een beetje te verminken. Het is de bedoeling een perfect aanbod te creëren. Als je er overal iets vanaf haalt, is het overal net niks meer". K O is wel bezig op andere manieren zelf inkomsten te ge nereren, bijvoorbeeld via spon soring en via exploitatie van een Uit-bureau. Dat laatste le vert volgens Weber echter net genoeg op om prijsverhogin gen te compenseren. De bezui nigingen opvangen via deze inkomsten is in zijn visie on mogelijk. „Maar ik zie een klein lichtpuntje in bijvoor beeld het overschot op de reke ning van de Streekmuziek school. Laat de directie cultuur daar een deel van overhevelen naar het K O". Daarin weet hij zich gesteund door WD-raadslid Geertsema. Geertsema: „De noodkreet van K O was beslist alarme rend genoeg om er niet aan voorbij te gaan. Een idee is wellicht om het voordeel van de streekmuziekschool binnen de sector cultuur te houden en te gebruiken voor K O". ALLERLEIDS kfestival gen presenteert Folkclub rus het Leidse Hout Folk ïval. De toegang is gratis. plaats van handeling is Theehuis in de Leidse t. Bij slecht weer in het Ise Volkshuis (Apothe- dijk 33a). Aanvang: 12.00 Roeitocht Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt morgen een roeitocht op de Noord Aa. Verzamelen om 19.00 uur met fiets hij Café Cronenstein aan de Vliet (bij de rotonde aan de Lammer- schansweg) of om 19.30 bij de geitenboerderij ten zuid-wes ten van de Noord Aa bij Zoe- terwoude. Kosten f2,50. Opge ven bij Michiel de Goeje, 2244050 (alleen 's-avonds). Vox Rosa Het Haagse homomannen koor Vox Rosa treedt morgen op in het pand van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit (Langegracht 65). Het pro gramma varieert van Schu bert tot Amerikaanse musi cal. Aanvang: 15.30 uur. In lichtingen: 254620. Barok Het Leids Barok Ensemble geeft morgen een concert in de Lokhorstkerk, Pieterskerk straat 1. Op het programma staan werken van Hellen- daal, Bach en Scarlatti. Het concert is gratis toegankelijk en begint om 16.00. Boekverkoop Vanaf maandag is er in de bi bliotheek Morskwartier (Ro bijnstraat 4) een verkoop van afgeschreven boeken. Deze verkoop duurt tot en met 26 juni. Tel. 764305 WEEKEINDE bijdragen van Willem Altena, Frank Buur- 't n, Stan van Haasteren, idrieta Kroft, Monique soen Ellen Verhaar. in ootheidsioaan (1) 6 hebben de plaatsen Am- ie dam, Rotterdam, Zoeter- er en Voorhout met elkaar ïeen? Zo op het oog hele- il niets, maar daar komt andering in als het Voor- s tse WD-raadslid Leo van e Zon zijn zin krijgt. On- moet hij een dagje op de 'eldwondertuin hebben rgebracht, en het heeft n|n tot het volgende verbluf-, de inzicht gebracht: In 2 zal Voorhout de Floriade huis krijgen. 'Waarom nijt?', zo vroeg de beste man i af. 'Op die manier kun- we de dure randweg en de sluiting op de SI gemak- ijk financieren. Kijk maar r r Zoetermeer. Daar heb- V ze de verwachte bezoe- rj saantallen zelfs al ruim ^rtroffen', aldus de liberale .„dsman, wiens ogen op- tten bij het idee alleen al. gegniffel en gegiechel op publieke tribune om dit tederende, ja, zelfs geesti- ideetje verstomde alras n bleek dat Leo griezelig ~ieus was. 'In Zoetermeer dt na de Floriade het ter- i deels volgebouwd met zen, en een deel blijft als reatiegebied bestaan. Dat voor Voorhout ideaal zijn!' ~tootheidswaan (2) valt zeer zeker niet te ont- ïnen. Miljoenen betalende oekers, grootscheepse ont- kelingsplannen, broodno- ""e recreatievoorzieningen; ?en klap zou Voorhout dat _!s binnen halen, en meer het dorp zou uit de grau- anonimiteit oprijzen tot toeristische attractie van ijdelijk - wereldformaat. mooier zou het zijn, en begrijp niet waarom Leo het niet noemde; hij zal er ze ker aan gedacht hebben wanneer de Olympische Spe len in het bollendoipje neer streken. Het Olympisch dorp zal dan in de woningnood van het hele SDB met Leiden erbij kunnen voorzien, en en pas sant wordt er wat gedaan aan het gemis aan sportaccomoda- tie. Ik durf nu al te stellen dat het nieuwe Foreholtestadion de parel van de streek zal zijn. Wat zeg ik: de hele streek kan erin plaatsnemen! En nu we toch bezig zijn: haal Miss Uni verse, het Songfestival en de Milieuconferentie ook' maar naar het parochiehuis want zeker na de verbouwing wordt dat de lokatie bij uitstek voor dergelijke prestigieuze evene menten. Helemaal ideaal zou het natuurlijk zijn wanneer Voorhout hoofdstad van Ne derland wordt. Ruimte ge- noeg om ministeries te bou wen, en het doet wonderen voor de werkgelegenheid. Nog een "suggestie mijnerzijds om als kaarsje op de taart te dienen: Bollen-Disney! Want Parijs is toch wel wat ver weg voor de Voorhouters, die ken nelijk in het middelpunt van de beschaafde wereld wonen. Grootheidswaan (3) Grootheidswaan? Hoezo? Het gemis aan realiteitszin wordt door Leo in royale mate ge compenseerd door een onge breidelde fantasie. Een kwali teit die in politici zelden naar behoren wordt gewaardeerd, zoals sprookjesschrijver en mislukt minister Jan Terlouw kan beamen. Liberaal is in dit geval niet meer 'vrijzinnig', maar 'vrij onzinnig'. Het leuk ste is nog wel dat het uitgere kend een vertegenwoordiger van de anders zo broodnuch tere WD is dié met dit pret- plan kwam. De WD, die er al tijd zoveel plezier in heeft om alle milieuvliegers die Groen Links-raadslid Ada Wijling oplaat, neer te halen. Omdat die niet realistisch zouden zijn, of onhaalbaar zelfs. Welk bijvoeglijk naamwoord er op Leo's plan voor de Floriade in 2002 ook toegepast kan wor- Scheidend hoogleraar heelkunde, professor Zwaveling: LEIDEN - „De medische opleiding moet veel korter kunnen. Artsen zijn ge woonlijk al middenin de dertig als ze zich vestigen als chirurg. Dat is wel erg laat", aldus de chirurg- hoogleraar Prof. dr. A. Zwaveling. Met een af scheidscollege in het Aca demiegebouw sloot hij gistermiddag zijn carrière als hoogleraar in de Heel kunde af. Hij stelde in zijn rede dat de gehele medi sche opleiding op de hel ling moet. „De maatschappij stelt haar ei sen op het gebied van de kwali teit van de gezondheidszorg", aldus Zwaveling. „En dus ook op het gebied van haar beoefe naren". De hoogleraar is van mening dat de recente basisarts onvol doende opgeleid is om zich te specialiseren in een medische richting, bijvoorbeeld die van chirurgie. „De heelkunde is te groot geworden voor één man". Op dit moment ziet de oplei ding tot basisarts er zo uit: na vier jaar doet de student zijn doctoraal, daarna volgen nog twee jaren in de praktijk als co- assistent. Na het afleggen van een examen mag iemand zich basisarts noemen. „Maar dan hebben ze allemaal dezelfde stof bestudeerd, terwijl ze toch allemaal een andere speciali satie kiezen. Dan zeg ik: laten we eerder gaan differentiëren in de studie". Zwaveling stelt daarom voor om een driejarige basisopleiding in te voeren. Deze driejaar zouden dan door een examen afgesloten moeten worden. Het vierde studiejaar zou al een voorbereiding moeten worden op dc latere specialisatie (internistisch, heelkundig of sociaal-psychia trisch). De hieropvolgende co- assistentschappen kunnen dan voor een groot deel in de gespecialiseerde richting wor den gekozen. „Met deze korte re studieduur win je in ieder geval een paar jaar. Bovendien kan een arts zich beter specia liseren". Wachtlijsten Zwaveling is vanaf '58 als chi rurg aan het Academisch Zie kenhuis Leiden verbonden ge weest. In '81 werd hij hoofd-op- leider van de afdeling Heel kunde. Hij heeft in de afgelo pen jaren zijn vak met een enorme liefde uitgeoefend. „Het is een groot voorrecht om dit vak te mogen uitoefenen", zegt hij met glimmende ogen. „Het fijne van deze moderne tijd is dat je veel meer voor de mensen kunt doen. Door de, hamerslag de vergadering af sluit, juicht heel Leiden. Nee, niet omdat de vergadering is afgelopen. Als Van Bochove met de hamer slaat, slaat de nu al legendarische kopbal van Frank Rijkaard in de Duitse kruising. Goed geti med, Aart. Compost De Alkemadese bevolking kan beter niet lijdzaam af wachten wat de compostfa- briek in Roelofarendsveen straks zal brengen. De direc teur van PROAV (Provinciale Afvalverwerkingsbedrijven), een van de initiatiefnemers, heeft laten weten niets meer te voelen voor privé composte- ren in een compostvat. Tot dat besluit is hij gekomen op het moment dat hij, tot zijn grote schrik, een rat aantrof in zijn vat. Nu is het algemeen be kend dat ratten afkomen op gekookt voedsel en niet op compost dat op de reguliere wijze, dus zonder gekookt voedsel, tot stand is gekomen. Kennelijk weet één van de be langrijkste initiatiefnemers van de composteringsinstalla- tie niet eens hoe je zelf moet composteren. Een simpele re kensom leert dat duizenden ratten straks een feestje met gekookt voedsel in de nieuwe compostfabriek zullen bou wen. Misschien is hier een nieuwe taak voor burgemees ter Arie Meerburg weggelegd: de rattenvanger van Roelof arendsveen. Vernieuwend De oplossing bleek zo eenvou dig dat een enkel raadslid zich in stilte afvroeg waarom de gemeenteraad er niet eerder voor gekozen had. Er komt dus geen nieuwe publieke tri bune in het Leidse stadhuis. De belangrijkste reden daar voor waren de kosten. Een nieuwe tribune zou vooral veel te duur zijn. Zelfs be stuurlijke vernieuwing gaat net zo ver als de buidel diep is. Nog geen half jaar geleden werd er een mooie groene nota aangenomen door de vol tallige gemeenteraad, met daarin 44 suggesties om de lo kale politieke ontwikkelingen dichter naar de burger te brengen. Er zaten wat eenvou dige dingetjes bij. die erg wei nig kosten behalve wat tijd, gewenning en inspanning. In voering van een spreekge stoelte bij raadsvergadering bijvoorbeeld, of vragen stellen naar aanleiding van de politie ke actualiteit. Beter naar de burger luisteren in de vorm van wijkspreekuren voor bur gemeester en wethouders schijnt ook weinig te kosten, terwijl de veelbesproken 'cul tuuromslag' binnen de be stuurlijke organisatie zich toch vooral moet voltrekken 'tussen de oren' en aanzienlijk minder in de portemonnee. Maar ja, die nieuwe tribune was nu eenmaal genoemd dus tja, wat doe je als vernieu wend gemeentebestuur? Juist: je vergadert, vergadert nog eens, en nog eens, en schrijft vervolgens een nota. Vernieuwend, nietwaar? En daaruit bleek dat het verbou wen van 'de tribune op ruim twee ton zou komen te staan. Een betere geluidsinstallatie zou een tiende deel daarvan kosten. Als dat nog zou wor den gecombineerd met koste loze maatregelen als betere instructie van de avondbodes op het stadhuis openzetten van de deur tussen publieke tribune en stadhuishal toela ten van het publiek in de kof fiekamer en de hal, zou de re latie tussen publiek en poli tiek niet meer stuk kunnen. Afgelopen dinsdag, toen be woners van Maredijk massaal optrokken naar het stadhuis, ging het tenslotte toch ook goed? Dat we daar niet eerder op zijn gekomen: je zet gewoon een deur open, je verleent het pu bliek het recht om zich in hal en koffiekamer onder de raadsleden te mengen dat is nu nog een gunst, hoor en je zet wat microfoons open. Zo voor de hand liggend, dat elke verstandige burger het zelfde had kunnen zeggen. Politici merken dat pas na le zing van een nota. technische vooruitgang is nu bijvoorbeeld transplanteren mogelijk". Hij noemt het jam- mere van deze tijd dat een hoofd van de afdeling nu ook budgetten moet bewaken. „Wat mij echter het meest ver driet zijn de lange wachtlij sten. Dat komt natuurlijk voor een deel door geldgebrek, maar er spelen meer dingen mee. Zo is er ook een groot ge brek aan gekwalificeerde ver pleegkundigen. Tegenwoordig worden er meer doktoren dan verpleegkundigen afgeleverd. Ik ben er dan ook voor om het verschil in honorering tussen artsen en verpleegkundigen minder groot te maken, zodat laatstgenoemden gestimu leerd worden. Verpleegkundi gen zijn al lang geen hulpje meer van de dokter, ze hebben een eigen verantwoordelijk heid. Denk maar eens aan wer ken op een intensive care-afde- ling. De huidige honorering is nog gebaseerd op vroegere ideële motieven, een soort broeder-liefde of zusterliefde. Dat kan niet meer". Rampzalig „Er is natuurlijk de laatste ja ren het nodige aan de hand in de gezondheidszorg. Denk aan de recente acties van het ver zorgend personeel om meer sa laris. Ik sta hier vierkant ach ter. Ze worden zwaar onderbe taald. Maar na een salarisver den, de twee genoemde zijn veel te vriendelijk. Jubileum Wegens het 25-jarig jubileum van burgemeester S. Scheen- stra wordt op dinsdag 16 juni geen afval opgehaald. Het af val wordt in plaats daarvan opgehaald op maandag 15 juni. Inwoners van Oegst- geest die deze mededeling on der ogen kregen zullen zich wellicht even achter de oren hebben gekrabt. Het jubileum werd immers gisteren ge vierd. Is de burgemeester dan zo belangrijk dat op de officië le dag van zijn jubileum, waar op niets wordt georganiseerd, de vuilniswagens niet aan zijn oog mogen voorbijtrekken? Wie dacht dat hier sprake is van buitensporige hoog moedswaanzin, dat de burge meester straks een beeld van zichzelf in het Wilhelmina- park laat optrekken ent zich gaat ontpoppen als een Oegst- geester Ceaucescu komt ge lukkig bedrogen uit. Er was gewoon sprake van een uit gaansdag voor alle ambtena ren naar aanleiding van het jubileum. Niks geen dictatori ale wreedheden, maar gewoon lekker in de Splash van Duin- rell met de burgemeester. Blessuretijd We schreven het vorige week al in deze rubriek: de oranje leeuw regeert en de gemeen teraad moet daar even voor wijken. Zo werd de commis sievergadering voor perso neel, welzijn en sport ver vroegd om de raadsleden de kans te geven om Holland van Duitsland te zien winnen. Bespiegelingen over de verde ling van de Leidse sportacco- modaties en het welzijnsbe leid zijn reuze-interessant hoor, maar waar gaat het ei genlijk over als Marco van Basten zijn warming up loopt. Dat vroegen wethouder Aart van Bochove, CDA-er Piet Biegstraaten en Ed van der Veen van de PvdA zich ook af, en daarom maanden zij tot grote spoed. Voetbalhaters als Edith van Middelkoop (Groen Links) en Steven Blok (D66) hadden daar geen boodschap aan en vergaderden alsof er niets aan de hand was. Socia list Tim van Houten vroeg zich zelfs af of voetbal wel een sport was. Als ware Duitsers gingen ze tijdrekken, zodat er nog in 'blessuretijd' doorver gaderd moest worden. Piet Biegstraaten deed net alsof het hem niet om het voetbal te doen was, nee, hij moest zogenaamd naar een andere vergadering. Onder tussen vroeg hij zich wel af of die Steven Blok niet kon op houden met het doorzagen over financiële details. Als de spelers het veld opko men, begint de commissie doodleuk aan een tweede ter mijn welzijnsbeleid. Die is al weer af als het Wilhelmus in de tent aan de Garenmarkt uit volle borst wordt meegezon gen. Er wordt afgetrapt en Tim van Houten heeft nog een vraag voor de rondvraag. Pre cies als Van Bochove met een „De medische opleiding moet op de helling", stelde chirurg hoogleraar, prof. dr. A. Zwaveling in zijn afscheids rede* FOTO: TEJO RINGERS hoging vindt ik dat er óók ex tra eisen aan hen gesteld mo gen worden. Bijvoorbeeld het volgen van cursussen om kwa litatief op niveau te blijven". Het plan-Simons is hem een gruwel. „Het is een rampzalige maatregel. Een gelijkschake ling van deze omvang is totaal uit de tijd. Een massale volks verzekering dient alleen maar een inkomenspolitiek doel, dat de gezondheidszorg belast. Het is gewoon een politieke hobby". Zwaveling ontving gisteren voor zijn verdiensten voor het- AZL een penning van het zie kenhuis. Hiernaast kreeg hij de versierselen die behoren bij het ridderschap van de Neder landse leeuw. File Zwembad de Tweesprong in Roelofarends veen wordt verbouwd. Dat hebben de hon derden zwemlustigen deze week geweten. De hele dag hollen, vliegen en rennen, even eten, hap, slik en weg en rennend naar het zwembad. Want tijd kost geld. Hoe meer baantjes, hoe meer geld dat oplevert, zo dachten degene die zich lieten sponsoren. Eenmaal aangekomen bij de ingang van het zwembad stond er een enorme file. Er waren slechts enkele provisorische kleed hokjes en die konden de onstuimige drukte niet verwerken. Vraag: hoe krijg je 25 Ve- ners in een kleedhokje van één bij één me ter? Antwoord: laat het voormalige legenda rische PPR-raadlid Henk van Tol een speech houden. FOTO-WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9