]G moet nu andacht ichten op e Balkan Brazilië, Brazilië li idócSommit OPINIE BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 20 JUNI 1992 rieken stonden tweeduizend jaar geleden aan de wieg je Europese beschaving. Een rijke beschaving, die zich e Balkan, het Italiaanse en Iberische schiereiland een naar het Noorden baande en de grondslag vormde voor iropese democratische traditie. Maar wat bezielt die cen toch om als gekken te gaan schreeuwen en stampen zoiets banaals als de naam van het voormalige islavische staatje 'Macedonië'? VAN OMMEN enland staat aan de rand de beerput van Europa, daarin een rottend lijk: islavië. De stank wordt ie dag ondraaglijker, zo aglijk dat zelfs de immer ichtige Van den Broek I lilitaire mes in Joegosla- 'i il zetten. De Balkan, sa- v met Turkije ook wel de 1 buik van Europa ge- 'i d, is ontstoken en dreigt i it van het continent aan cen. a egoslavië en de Sovjetu- 0 ilt ook Tsjecho-Slowakije ■ooi aan ontbindingsver- selen. En wat doet de luist op dit moment dat - ïoefte aan een gezagheb- slagvaardige Europese enschap groter is dan 1 ibbelen de lidstaten over ine lettertjes van het ver- '»van Maastricht. Hoewel Carrington zijn best doet ji 'ijdende partijen om de a handelingstafel te krij- k eeft de EG vorig jaar zijn :t grotendeels verspeeld di toe bijgedragen dat de Slavische crisis volledig 1 hand is gelopen. Hg bleef de meerderheid i EG geloven in de een- d ran Joegoslavië en werd o leken naar een vreedza- r91ossing in de handen van 0 rerzoenlijke partijen zelf 1. Maar de Serviërs en 'I ;n wilden geen vreedza- ilossing. Beiden streef- i' lar een zo groot mogelijk r^aal gebied. De Serviërs werden daarbij geholpen door het federale leger dat Tito's er fenis, de eenheidsstaat Joego slavië, met hand en tand ver dedigde. Tito De EG was verblind door het feit dat Joegoslavië 45 jaar lang alleen bij de gratie van één man en zijn leger heeft be staan. De 'vaderlijke' Josip Broz Tito (Kroaat) wist op ge slepen wijze de haatdragende Joegoslavische familieleden in bedwang te houden. Daarbij werden Tito, en na zijn dood in 1980, het collectieve president schap (overheerst door Servië) geholpen door de Oost-West te genstelling. Met het wegvallen van deze bindende krachten en de crisis in het collectieve president schap ontstond een gevaarlijk machtsvacuüm. Achteraf ge zien is het de vraag of de huidi ge burgeroorlog vermeden had kunnen worden door een vroegtijdig ingrijpen van de EG in de vorm van een vooruit zicht op EG-lidmaatschap bij goed gedrag, in combinatie met de dreiging van zware sancties, als de strijdende par tijen zich niet aan de Brioni-af- spraken hielden. Maar wat de EG vorig jaar wel deed heeft de burgeroorlog slechts bespoe digd. De EG deed zelfs iets overgeef- lijks. Europa zei tegen de Slo- venen, Kroaten, Serviërs, Bos- niërs, Albanezen en Macedo- niërs: zoek het eerst zelf maar uit. En dat hebben we geweten. Sarajevo brandt, Dubrovnik smeult, Vukovar ligt in puin en Osijek is van de kaart geveegd. Het laatste restje solidariteit dat onder Tito zorgvuldig werd gekoesterd is verdwenen. Griekenland De noordelijke EG-landen hebben nog altijd grote moeite om de complexe situatie in de Balkan te begijpen. De EG dreigt nu ook Griekenland, nota bene een EG-lid, tegen zich in het harnas te jagen. Hoe irrationeel de Griekse op rispingen in de kwestie Mace donië/Skopje ook mogen zijn, de meewarige licht geïrriteer de reactie van de EG-lidstaten werkt averechts. Griekenland eist dat Joegosla- visch Macedonië alleen als Re publiek Skopje erkend wordt Brussel en Den Haag denken. Maak je niet zo druk, gedraag je als een beschaafde Europese staat. De Griekse bevolking is in middels niet meer vatbaar voor rede. Joegoslavisch Mace donië (door Tito gesticht als te genwicht tegen zowel Ser- visch-nationalistische als Griekse en Bulgaarse aspira ties), maakte voor de Eerste Wereldoorlog deel uit van Tur kije en heet in oude atlassen Roemelië. Het overgrote deel van de bevolking is nauw ver want aan de Bulgaren. Albane zen vormen een minderheid in* dit deel van 'Bulgaars' Joego slavië. Met Bulgarije en Turkije als buren voelen de Grieken zich niet op hun gemak. Het moge lijke samengaan van Joegosla visch Macedonië met Bulga rije is een schrikbeeld vooi Griekenland, omdat Athene aanspraken vreest op een ge deelte van het Griekse Noord- Macedonië. Een uitbreiding van de Joego slavische burgeroorlog naar Kosovo en Macedonië/Skopje zou het machtsvacuüm in de Balkan nog verder verdiepen en zowel Bulgaren als Grieken tot militaire actie dwingen. Turkije zal dan niet werkeloos aan de kant blijven staan. Hoe wel angst een slechte raadge ver is beheerst het de Griekse politiek volledig. Turkije Het is een internationaal-poli- tieke wet dat een machtsva cuüm uiteindeljk wordt opge vuld door de machtigste staat met de grootste belangen in dat gebied. In dit geval is dat Turkije. Dit land is meer dan driehonderd jaar heer en meester op de Balkan geweest. Hoewel de Turken zich nu nog op geen enkele manier open lijk met de Balkancrisis bezig houden, groeit de Griekse angst voor een eigenmachtig Turks optreden. Turkije is sinds de ineenstor ting van de Sovjetunie, Joego slavië en het eind van de Golf oorlog het meest invloedrijke land in een zeer onstabiele Eu- raziatische regio. Zowel buiten als binnen de grenzen'van het geesteskind van Kemal Ata- türk rommelt het. Niet alleen de Balkan en de Kurden vor men een probleem, ook het Ar- meneense conflict en de aan de Turken verwante Azerbajd- zjanen noden de regering in Ankara tot herwaardering van haar rol in dit deel van de we reld. Langzaam begint het bij de EG door te dringen dat een gema tigd Europees-geörienteerd Turkije een temperende rol in de brandhaarden van Zuid oost-Europa zou kunnen spe len. Maar dan moet de EG wel zorgen dat ze Ankara niet van zich vervreemd en Grieken land tegen zich in het harnas jaagt. Gezien de Turks-Griek- se verhoudingen is het derhal ve eerst zaak de Cypriotische kwestie uit de weg te ruimen. Daarmee hebben de VN afgelo pen dagen weer een begin ge maakt. De botte afwijzing door de EG van de Turkse aanvraag van het EG-lidmaatschap enkele jaren geleden kun je als een beoordelingsfout van Brussel beschouwen. Formeel gezien mag Turkije dan nog niet klaar zijn voor EG-lidmaatschap, maar als meest invloedrijke staat in de regio is zij voor de veiligheid in Zuid-Europa on misbaar als stabiliserende fac tor. De EG moet de Turken en Grieken eerst op één lijn bren gen. Want mochten de aartsvij anden elkaar in de haren vlie gen, dan is de Balkan verloren en houdt de oorlog niet bij dc grenzen van Oostenrijk en Hongarije op. De EG moet dus maar even wachten met ruziën over 'Maastricht' en alle aan dacht op het oplossen van de Balkankwestie richten voor het te laat is. Rio de Janeiro ligt prachtig tussen de zee en de met bossen bedekte bergen. De stranden zijn hagelwit en er ligt geen spoor van olie of ander vuil. Rondom een binnenmeer in de stad heeft men mooie apparte mentsgebouwen neergezet. De nabijgelegen baai met eiland jes en ruime, vrijwel verlaten stranden vormt een paradijse lijk vakantieoord. Het leven van de meeste Brazi lianen is echter allesbehalve paradijselijk. Een klein per centage is rijk, soms onvoor stelbaar rijk. Zeer velen zijn straatarm, en alleen al in Rio wonen miljoenen in krotten wijken onder mensonwaardige omstandigheden. Deze men sen hadden tijdens de Unced- conferentie niet te klagen over gebrek aan bezoek. Zij werden overspoeld door televisieploe gen die meenden dat hun re portages uit Rio niet compleet waren zonder een uitgebreid filmverslag van een bezoek aan een krottenwijk, liefst in aanwezigheid van een minis ter of andere hoogwaardig heidsbekleder. Stuitend vind ik dit, want er is in het algemeen geen sprake van werkelijk blijvende be langstelling voor deze mensen. Er moeten alleen 'zielige' beel den worden gemaakt omdat men denkt dat u deze op prijs stelt. Wat heet trouwens zielig in Brazilië? De Nederlandse Un- ced-delegatie had voor het ver voer enkele bussen en auto's gehuurd. De chauffeurs van de huurauto's waren dolblij met hun baantje voor enkele we ken. Een van hen, Carlos Rei- nato, vertelde mij dat zich on der de chauffeurs twee juris ten en een werktuigbouwkun dig ingenieur bevonden. Zelf had hij een hotelschooloplei ding gevolgd in New York en vervolgens tien jaar in Noor wegen en Zwitserland ge werkt. Hij spreekt vijf talen. Als u dit leest staat hij weer op de keien. Onwillekeurig komt de vraag op waarom Brazilië, dat zo rijk is aan alle mogelijke grond stoffen, het in economisch op zicht zo slecht doet. Carlos Rei- nato heeft hierover een inte ressante theorie. In Europa, zegt hij, denken de mensen allereerst aan hun werk, dan aan de gemeen schap en pas in de laatste plaats aan zichzelf. In Brazilië ligt dit geheel anders: men denkt alleen aan zichzelf en probeert alle korte-termijn- voordeeltjes binnen te halen die er maar te vinden zijn. De mensen hebben weinig bin ding met hun werk. Dit wordt sterk in de hand gewerkt door de houding van de werkge vers, die bij het eerste teken dat het met hun bedrijf niet goed gaat, massaal werkne mers ontslaan. Vaak op ter mijn van één dag. Dat zij door deze handelwijze ook nog eens de economische recessie in de hand werken interesseert hen niet. Zij houden alleen hun ei gen bedrijf in het oog. Niemand in Brazilië interes seert zich voor de samenleving als geheel. Er is eigenlijk geen samenleving. Brazilië bestaat niet echt als eenheid. Bedenk wel, aldus nog steeds Carlos Reinato, dat de Europese lan den vele oorlogen hebben ge voerd waarbij het volk zich één voelde en er echt naties wer den gesmeed. Brazilië heeft nog nooit een oorlog gevoerd, en de inwoners voelen zich nauwelijks Braziliaan. Het doet hen weinig. Veranderen Ik kan de waarde van deze the orie niet beoordelen. Over Eu ropa is hij naar ik vrees wel wat te optimistisch. Maar wat hij over Brazilië opmerkt geeft te denken. Het zou best eens kunnen zijn dat het gebrek aan saamhorigheidsgevoel dat zich onder meer uit in extreme inkomensverschillen en als ergste uitwas - georganiseer de moordpartijen door doods eskaders op straatkinderen, een sterke rem is op economi sche vooruitgang. Als deze mentaliteit niet verandert, zal bovendien elke economische groei alleen ten goede komen aan degenen die al rijk zijn en zullen de armen er niets beter van worden. Een tragisch vooruitzicht voor een groot land dat rijk is aan alles wat de aarde te bieden heeft en dat tot heel wat in staat is. Want het mag worden gezegd dat de Brazilianen, ge heel tegen de voorspellingen in, dc Unccd-confcrentie voor treffelijk hebben georgani seerd. Zij hebben hiermee te recht veel prestige verworven. (Dick Tommei is lid van de Tweede Kamer voor D66, en maakte de afgelopen weken deel uit van de Nederlandse de legatie op de Unced-conferentie in Rio de Janeiro). tiactie behoudt zich het recht ingezonden brieven en bijdragen maal 250 woorden) eventueel prten dan wel te weigeren. Ano- inzendingen verdwijnen in de nbak Brieven dienen te worden fn telefoonnummer. Ze dienen ïsseerd te worden aan de hoofd- |e van deze krant, postbus 9, Den Haag. iuts Leidse Courant van idag 15 juni jl. werd scou- roep St. Jozef ervan be- digd het complete politie- te hebben gemobili- ^l! Verklede scouts zouden Jend met pistolen op hebben gelopen. Dit 'l echter een misverstand [eweest. Scouting St. Jo- left inderdaad afgelopen lag een vossenjacht ge in. Meer dan honderd le- •en op zoek naar de ver- vossen. De vossen waren verkleed als dansende ten, Indiase slangenbe- lers, slapende Mexica- 'druchtige Nederlandse Voorbijgangers n we hooguit aan het la- Igemaakt en geen van de in heeft met een (namaak- >1 gelopen! Geen van de is ook door de politie eifesproken. Door de politie -1 aan onze leden gevraagd :t j een vossenjacht aan de We vermoeden dan it hierdoor het misver- is ontstaan en willen dat hierbij rechtzetten. Wei- heeft een andere groep ling, studenten of vrijge- i?) de politie van hun [ehouden. ins de scoutinggroep St. luisman, isp met intelligentie ,n 11lomheid pijn zou doen, 21 het van het geschreeuw eI uithouden. De Zoeter- nliers zijn blijkbaar ken- 311 end voor dat wat de oude za ïinen 2000 jaar geleden al -J brood en spelen' bedoel- Daarom is men ook meer lVferesseerd in voetbal dan 9 economische en politieke 'e emen van de voormalige nl doklanden of iets anders II lig denkwerk vereist. Wat n ier voor hen dat ze daar III plus niet kunnen ontvan- :a En maar gemiddeld drie ■n er dag kastje kijken. Hoe- tijd wordt aan het lezen 0 £n boek besteed; aardig Veen nieuwe enquête. In h' s van blij te zijn wat Frans te kunnen leren, gaat J ulp van RTL-4 erin als Arm Nederland. Ik de wereld gaat nu wer kelijk aan de macht der dom heid ten onder. H. Cramer, DEN HAAG. Discriminatie ouderen Als voorbeeld van discrimina tie van oudere burgers noemt ANBO-bestuurder Jan Rikkert in het artikel 'Oud zijn is uit!' in onze krant van 6 juni jl. het gesloten zijn van gemeentera den voor 65-plussers. De Kies wet rept in het geheel niet over maximumleeftijden. Her en der in het land hebben oude renpartijen zetels in gemeen teraden. Dat de gevestigde po litieke partijen, die in gemeen teraden de zetels bezet hou den, leeftijdscriteria aanleg gen, geeft evenwel voet aan Rikkerts verwijt, zij het op een ander niveau. Het valt echter zeer te betwijfelen of het be- stuurswerk grote verbetering zou ondergaan bij deelname van ouderen daaraan. De CDA- fractie in de gemeente Den Haag telt twee 65-plussers, hetgeen niet heeft mogen ver hinderen dat enkele jaren ge leden aan politieke partijen de toegang tot alle Haagse ge meentelijke verpleeg- en ver zorgingstehuizen werd ont zegd. Ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de inwonenden, zo luidde het fake-argument. Een besluit dat unaniem door de Haagse gemeenteraad genomen werd en waartegen de Nieuwe Orga nisatie van Ouderen een AROB-procedure heeft inge steld, die reeds jaren ter be handeling bij de Raad van Sta te ligt. W. J. Heijer, Nieuwe Organisatie van Ouderen, DEN HAAG. Brinkman 'de ontstuif bare' De vrijage tussen deze krant en het 'fenomeen Brinkman' begint zo langzamerhand hoogst irritant te worden. Als twee parlementaire redacteu ren het presteren om kort na elkaar, met nagenoeg dezelfde gegevens als uitgangspunt, ko lommen, ja zelfs pagina's tekst af te scheiden, ga je je afvragen of hier nog wel sprake is van normale journalistiek, of dat men zich schaamteloos voor het karretje van 'mannetjes makers' heeft laten spannen. Met name de praatwandeling op een Heerenveens podium, door een van de redacteuren eens 'een even simpele als ge niale vondst' van Brinkman genoemd, later (zo onthulde zaterdag zijn collega) gewoon overgenomen van een verkie zingscampagne van de Britse premier Major, met name die praatwandeling, ondanks het jatwerk omgedoopt tot 'Brink- man-shuffle', krijgt een aan dacht als gold het hier het achtste of negende wereldwon der. Als men zaterdag jl. in de Finale een sfeertekening leest van een tegenwoordige CDA- bijeenkomst, dan bekruipt je een klef gevoel. Ik citeer: „De spanning is te snijden. Oud en jong houdt de adem in: doet-ie het of doet-ie het niet? Zal Elco de Veelbelovende zich losma ken van het spreekgestoelte en een langzame maar vastbera den tred over het podium in zetten? Zal hij, zo kuierend met één hand in de zak en de andere terloops gebarend, uit het blote hoofd een kaleidos- kopische visie op Nederland ontvouwen?". De tekst zou niet misstaan in een goedkope keukenmeidenroman. Ziet u het al gebeuren als de afgod- Brinkman, 'de 44-jarige jurist- bestuurskundige, die afstoomt op het hoogste ambt van Ne derland' voor de verandering zijn 'ruimtewandeling' eens overslaat en weer 'als een standbeeld achter het aan rechtkastje' blijft staan? Een zaal vol CDA'ers, oud en jong, waarin de opgevoerde span ning zich ontlaadt in een mas sale huilbui. Hij deed het niet! En wat staat CDA-Nederland nog voor afschuwelijks te wachten als straks, na de ver kiezingen, blijkt dat het grond wetartikel dat het CDA altijd en eeuwig de minister-presi dent levert, door bijvoorbeeld PvdA, WD of D66 terzijde wordt geschoven? Wie zich leent voor dit soort spelletjes, voor dit soort mannetjesmake rij, kan diep vallen. De val van de arrogantie van de macht. J. Heezius, DELFT. Kevelaer Biddende mensen op bede vaart vernielen niet, maken geen herrie en hebben geen politiebewaking nodig. Hoe het komt dat mensen massaal gehoor geven wanneer ergens een kapelletje is gebouwd, al of niet met de weinige centen die iemand had, en er iets specta culairs gebeurt, is niet gewoon te verklaren. Dove mensen ho ren een inwendige stem; kin deren van arme mensen zien Maria en geen sterveling praat het hun meer uit het hoofd. En opeens is daar weer zo'n stille revolutie, een geestelijke her opleving. Iemand moet dan van 'boven' die opdracht ge kregen hebben. Dat kan niet anders. En de mensen komen bidden, knielen, de handen omhoog, in processie. En noem maar op. En het enige doel is: God, of in Zijn naam de moeder Gods, Maria. En het ty pische is: de mensen worden beter, ervaren weer op een ze kere manier dat God bestaat en dat men zijn of haar relatie met Hem moet herstellen en verbeteren. Door te erkennen bijvoorbeeld dat 'Hij' de gebo den gaf, en dat men ze over trad; te erkennen, dat men Hem uit het oog was verloren. En als zij dan van bedevaart te rugkeren voelen zij zich opge ruimder, tevredener met hun lot, in het reine met hun part ner en bereid hun moeilijkhe den te dragen. Dat men dan na I MILAN KONVALINKA afloop een glaasje in een ca feetje drinkt, kijk dat is juist het 'rijke' Roomse leven, waar God de zon in het water kan zien schijnen en waar Hij de mensèn ook naar het lichaam de geneugten gunt die het le ven aangenaam maken. Dat is niet de klok terugzetten. Maai de klok gelijk zetten. W^nt zo viert God de terugkeer "van de verloren zoon, de verloren dochter, met een dinertje en een borrel, zoals dat in het evangelie staat. Mag er dan nog een beeldje als souvenir meegenomen worden? H. Rutges, DEN HAAG. EG-problemen Nu Denemarken negatief heeft gestemd over toekomst van de EG, heerst er in Europe se kringen verontwaardiging Overal is onvrede. In de land bouw bijvoorbeeld die haar au tonomie dreigt te verliezen Duitsland en Engeland betwis ten al of men wel of niet het fi nanciële recht uit handen zal geven. Er wordt in EG-kringen gesmeten met geld van de be lastingbetalers. Dure reisjes, driemaal per jaar verhuizen met de daaraan verbonden kosten etc. Ambtenaren die ex treem hoge salarissen ontvan gen (belastingvrij). Brussel, Parijs en Straatsburg steken elkaar de loef af inzake de kwestie huisvesting, dus ver huizen maar met alle daaraan verbonden kosten. Papier ver knoeien. Nee, het is geen goed idee geweest, het Verenigd Eu ropa is nog lang niet rijp. Zijn wij in feite nog baas in eigen huis en land? Moeten wij eerst daags naar de pijpen dansen van een stel hogere ambtena ren die allemaal een eigen vi sie hebben op de EG-landen? Het is mijns inziens beslist geen verbetering. En wat staat ons nog te wachten? J.F. Kemperman, DEN HAAG. Aad Kosto Terwijl de Europese binnen grenzen moeten verdwijnen wordt de buitengrens van Eu ropa steeds strenger bewaakt. Europa wordt afgesloten als een fort, de brug wordt opge haald, uit angst om welvaart en voorrechten te moeten inleve ren. De gesloopte muur tussen Oost en West wordt steeds meer vervangen door een zwaar bewaakte wal tussen het rijke Noorden en het arme Zui den van de wereld. De Europe se overheden hebben een schijnonderscheid bedacht tussen politieke en economi sche vluchtelingen. Economi sche vluchtelingen worden als profiteurs afgeschilderd en zouden moeten worden teug- gestuurd. Dit sprookje moet de bij grote delen van de Europe se bevolking bestaande onte vredenheid over hun eigen si tuatie afwentelen op de zonde bok: de vluchteling. Hierbij 'vergeet' de Europese elite (en veel andere Europeanen!) ge makshalve dat 'onze' werlvaart is opgebouwd door vijf eeuwen van voortdurende plundering, uitbuiting en grondstoffenroof van en in dezelfde landen waar veel vluchtelingen vandaan komen: de Derde Wereld. De oorzaak van vluchtbewegin- gen ligt met name in de huidi ge wanverhouding tussen het Noorden en net Zuiden. Het bezoek aan Leiden van Aad Kosto, staatssecretaris van justitie en direct verant woordelijke voor het Neder landse vluchtelingenbeleid werd door ons (Politiek info centrum de Invalshoek te Lei den) aangegrepen om op te roepen voor een luid protest. Een protest tegen het mens onterende beleid dat vluchte lingen als criminelen behan delt, opsluit en deporteert. Een beleid dat onlangs ook leidde tot de dood van een vluchtelin ge üit Zaïre als gevolg van ge brek aan medische zorg. Zo'n vijftig mensen onthaalden met een luidruchtig fluitconcert, tromgeroffel, folders en span doeken de bezoekers van het congres Jurist en Werk, waar staatssecretaris Kosto zou spreken, om de hetze tegen vluchtelingen en het gevoerde beleid aan de kaak te stellen. We hadden een lawaaiprotest georganiseerd maar werden geconfronteerd met opgefokte politie die aanleidingen zocht om te kunnen ingrijpen en er op los te kunnen meppen. Toen Kosto op het Pieters kerkplein verscheen, om ver volgens door agenten naar een zijingang te worden geleid, lie pen we leuzen schreeuwend, trommelend en uitfluitend achter hem aan om hem te con fronteren met ons verzet tegen zijn beleid. Hierbij werd ook een zakje verf richting Kosto geworpen. De politie, die eerder al twee busjes agenten en een hondewagen ter ver sterking had laten komen, be gon vervolgens zonder enige aankondiging met gummi knuppel en lange lat op de de monstranten in te slaan, ze poogden iemand te arresteren wat ze uiteindelijk lukte, en kwam tenslotte met een hap pende politiehond aan een lijn van vijf meter om ons te verja gen. Hierbij hebben flink wat mensen klappen opgelopen. Degene die opgepakt werd, zit nog steeds in de cel en hij krijgt alles wat er aan tegen stand door de demonstranten is geboden in zijn schoenen ge- schoven. Een toale overreactie van politiezijde waarbij deze uitvoerders van het racistische vluchtelingenbeleid niet schromen pure leugens te ver kondigen om hun optreden te rechtvaardigen. Wij zouden Aad Kosto geslagen hebben en een bedreiging hebben ge vormd voor zijn leven. Dat is onzin en lijkt meer op een po ging om ons anti-racistisch verzet te criminaliseren. Met deze verklaring willen we ons hiertegen keren en stellen dat Aad Kosto verantwoordelijk is voor een beleid dat duizenden mensen in hun leven en be staan bedreigt, tot 'profiteur' verklaart of als illegaal wezen veroordeelt om rechteloos te worden uitgebuit door het Ne derlandse bedrijfsleven. We willen, net als met ons lawaai protest, stellen dat zo iemand niet welkom is in Leiden, een stad die zich presenteert als stad van vluchtelingen. Te vens willen we ons niet laten intimideren door een politie die niet schroomt razzia's en deportaties uit te voeren tegen zogenaamde 'ongewenste' mensen en verzet hiertegen met bruut geweld probeert te breken. De mensen van Politiek info-centrum De In valshoek, LEIDEN. Hoe gevoelig de kwestie Macedonië voor de Grieken ligt, bleek toen de bevolking besloot Nederlandse en Italiaanse produkten in de super markten links te laten liggen. Minister Van den Broek zou zich verkeerd hebben uitgelaten. Griekenland eist dat Joegoslavisch Macedonië alleen als Republiek Skopje wordt erkend. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7