De doodsteek voor het plan-Stevens Pandora: steeds meer vragen over: werk bij psychische problemen Premie ziekenfonds kan iets omlaag, AWBZ iets omhoog Oegstgeest-trio berooft De Munnik van favorieten- Bezinning op loopbaan van Heleen van den Berg BINNENLAND BUITENLAND li Rabobank l EcidócSouocuit ZATERDAG 20 JUNI 1992 Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG „Ik ben geen roepende in de woestijn. Met de belastinghervorming die ik voorsta, waait een frisse wind door Nederland". Deze woorden waren gisteren nau welijks bestorven op de lippen van belastingdeskundige mr. W.F.C. Stevens of het kabinet liet Stevens' plannen op hoofd lijnen vallen nadat de Sociaal Economische Raad gisteren al eerder de plannen grotendeels torpedeerde. In woorden blijft het kabinet overigens achter de doelstel ling van de commissie-Stevens staan, maar in de praktijk is er een streep gezet door de be langrijkste elementen van de belastinghervorming. Premier Lubbers noemde de drie prin cipes van Stevens op zich uit stekend, te weten verlaging, vereenvoudiging en verbre ding van de belastingen. Maar van alle drie elementen wordt gedurende deze kabinetspe riode niets meer waargemaakt en vermoedelijk verdwijnt het plan-Stevens helemaal in de la. De verlaging die Stevens voorstaat heeft betrekking op de hoogte van de drie belas tingschijven die vervangen worden door twee schijven. Zo zou de onderste schijf van 36,1 in juni 1991 (inmiddels 38,5 procent) naar 33,6 moeten (wordt nu 36 procent). De twee de schijf vervalt en de hoogste Schijf gaat van 60 naar 55 pro cent. De grens van de twee schijven ligt dan rond 57.000 gulden. De vereenvoudiging en verbre ding van de belastingheffing volgens Stevens zijn het ge volg van het niet langer aftrek baar maken van de werkne mersverzekeringen (WAO,WW en ZW), het schrappen van de aftrek voor reiskosten, het be lasten van reiskostenvergoe dingen voor woon- werkver keer, verhoging van het auto kostenforfait van 20 naar 28 van de cataloguswaarde voor de werknemer die privé ge bruik maakt van een bedrijfs auto, afschaffing fiscale voor delen bedrijfsspaarregelingen en verlaging aftrek voor zelf standigen met 25 procent. Daarnaast moet de vermo gensaftrek voor ondernemers verdwijnen, de rente- en divi dend-vrijstelling worden ge halveerd en de aftrek voor ren te op consumptief krediet wor den geschrapt. Voorts mogen de ziektekosten volgens Ste vens niet worden afgetrokken, tenzij ze onverzekerbaar wa- Doodsteek De grootste pijn van het plan- Stevens voor de SER, zowel voor de werknemers, kroonle- den als de meeste werkgevers, wordt veroorzaakt door het schrappen van de aftrekbaar heid van de werknemerspre mie. Dat zou betekenen dat over het inkomen door arbeid ongeveer 16 miljard gulden meer belasting geheven had kunnen worden. De verlaging van de schijven had de pijn weliswaar voor het overgrote deel van de mensen moeten verlichten, maar toch gaan in het plan-Stevens elf van de honderd werknemers jui chend of juist diepbedroefd naar huis. Een kleine groep van vooral goed yerdienende Nederlanders schiet fluitend huiswaarts vanwege een inko mensverbetering van meer dan vijf procent, terwijl een aanmerkelijk grotere en te vens minder draagkrachtige groep hoofdschuddend thuis komt met een fikse loonder ving van ten minste vijf pro cent. De Groninger hoogleraar Flip de Kam die tevens vice-voor- zitter van de commissie-Ste vens was erkende gistermid dag ronduit: „Als je de aftrek baarheid van de werknemer spremies niet schrapt, dan hoef je niet meer verder te gaan. Daarmee wordt de grond onder dit plan weggetrokken. Het is de doodsteek van het plan-Stevens en daarmee wordt het rapport in feite in de prullemand gegooid", aldus de openlijke erkenning van De Kam die nog in zalige onwe tendheid van het kabinetsbe sluit verkeerde. De Kam: „Wanneer men de af trekbaarheid van werknemer spremies handhaaft dan wordt tweederde uit het plan wegge haald. Wat overblijft is een plannetje dat uit nood op de agenda blijft staan. Van tijd tot tijd zullen de politici alleen nog in het rapport kijken op zoek naar mogelijkheden om nog wat aftrekposten te schrappen ten gunste van de schatkist", zo meent De Kam. Prestigeverlies Het negatieve SER-advies over het plan-Stevens heeft een hoop zere schenen geraakt en prestiges van vooraanstaan de belastingdeskundigen zijn aangetast. Echt bescheiden zijn de belastinghervormers trouwens nooit geweest. Onder de vorige hervormingsgolf on der leiding van Oort, was het toppunt van eenvoud ook al uitgevonden. Zonder blikken of blozen droeg het bijbeldikke boekwerk 'Oortwetgeving' de ondertitel 'Eenvoud in prak tijk'. Zelden was een operatie dermate gecompliceerd als de operatie-Oort. Het niet minder pretentieuze rapport van Ste vens draagt de wat laconiek ogende leus: 'Graag of niet'. Toen de SER vervolgens een voudig voor het'niet' koos en daarmee het kabinet eveneens tot afkeuring dwong, bleek de titel toch aanmerkelijk minder nonchalant bedoeld te zijn. De heren Stevens en De Kam kwamen beiden naar het SER- gebouw om de pers uit te leg gen dat niet zijzelf, maar de na genoeg voltallige SER het aan het verkeerde eind heeft. Ze hadden tenslotte niet Voor niks al hun intellectuele baga ge in het rapport gelegd om zo maar door de SER te worden afgedroogd. De SER vond het plan in over grote meerderheid namelijk bepaald geen vereenvoudi ging. Het klonk behoorlijk zuur toen vier minuten na af loop van de SER-vergadering de heren Stevens en De Kam reeds hun antwoord klaar had den. „Kijk er is geen enkel ar gument in de SER genoemd die nieuw voor ons was. Maar daar zitten belangenbeharti gers van werkgevers en werk nemers en wij zijn onafhanke lijke deskundigen", aldus De Kam en Stevens. Het is toch verrassend hoe geleerde heren die door de wol zijn geverfd in politiek en publiciteit zo ge shockeerd kunnen reageren als men op een voorstel van hen gewoon 'nee' zegt. Rundvee i <M In de veemarkt! in Utrecht won dagen voor keer de National Rundvee Manil gehouden. Dez manifestatie is inmiddels uitge tot een internat evenement dat jaar 20.000 bez trok. Gisteren de topkoeien g FOTO: ANP Lubbers betreurt besluit SER DEN HAAG - Premier Lubbers is teleurgesteld over het feit dat het plan voor belastingher vormingen van de commissie- Stevens op hoofdlijnen niet ge realiseerd kan worden. De So ciaal Economische Raad advi seerde gisteren sterk negatief op het verlagen van de belas tingtarieven in ruil voor het schrappen van veel aftrekpos ten. Lubbers sluit niet uit dat enkele onderdelen van het plan-Stevens nog uitgevoerd kunnen worden. Inmiddels is duidelijk geworden dat het be langrijkste onderdeel van het plan door het kabinet niet zal worden uitgevoerd. Het gaat daarbij om het schrappen van de aftrekbaarheid van de werknemerspremies, WAO, WW en Ziektewet. Dit zou het bruto- bedrag waarover belas ting wordt geheven sterk ver groten, waardoor de belasting percentages kunnen dalen. Te vens zouden een groot aantal aftrekposten geschrapt en ge kort worden en de huidige drie belastingschijven worden ver vangen door twee tarieven. De premier betreurt de stellingna- me van de overgrote meerder heid van de SER. Volgens hem had het kabinet graag het ge hele plan uitgevoerd. Lubbers acht het niet uitgesloten dat 'enkele onderdelen' van het plan later alsnog de steun van het kabinet krijgen. UTRECHT Bij de Stichting Pandora komen steeds meer vragen binnen van mensen met psychische problemen over de toegankelijkheid en het behoud van werk. Vragen over de rechtspositie vormen nog steeds het grootste aan deel in de telefoontjes. Dat staat in het gisteren ver schenen jaarverslag over 1991 van Pandora. De stichting zet zich in voor (ex-)psychiatri- sche patiënten. Pandora kent een aantal aandachtsgebieden waarvoor zij zich sterk maakt: geestelijke gezondheidszorg, werk, verzekeringen en alge mene voorlichting. Verreweg de meeste mensen die contact zoeken met de stichting zijn cliënten. Maar ook hulpverle ners vragen regelmatig om ad vies. In 1991 waren er 611 contacten met de advies- en informatie telefoon. Het aantal vragen over maatschappelijke inte gratie nam toe van 13,5 procent in 1990 naar 24,2 procent. Vra gen over de rechtspositie na men toe met 8 procent tot 31 procent. Pandora constateert dat de pa tiënten zelf mondiger zijn ge worden, maar dat hulp ners vaak geen antwooi j] ken te hebben, uit c heid maar ook uit onwilt bestaat dat antwoord ui d gen met stopzetting van handeling of zelfs dreige c dwangontslag. De toenaj* het aantal vragen kan oo j den verklaard door de derde wet- en regelgevii ,s de laatste jaren. UTRECHT - Volgens de Ziekenfondsraad (ZFR) kan de ziekenfondspre mie volgend jaar iets om laag en moet de AWBZ- premie iets omhoog. De ziekenfondspremie is nu 6,35 procent (waarvan 5,15 procent voor rekening komt van de werkgevers en 1,2 procent voor de werknemers). Volgend jaar kan de premie omlaag naar 6,3 procent (5,3 procent werkgevers, 1,0 pro cent werknemers). De premie had tot 6,2 procent kunnen dalen als er niet nog een tekort in de ziekenfonds kassen weggewerkt moest worden, zo blijkt uit een ont- werp-advies van de raad. AOWers moeten volgens het advies volgend jaar 0,65 pro cent aan premie gaan betalen, 0,10 procent minder dan nu. De raad gaat er bij zijn raming van uit dat de nominale pre mie ongewijzigd blijft (170 gul den per volwassene per jaar). Maar uiteindelijk zullen de verzekeraars zelf de nominale premie mogen vaststellen. De premie voor de AWBZ (Al gemene Wet Bijzondere Ziek tekosten) moet volgens de raad in '93 omhoog van 7,3 naar 7,4 procent. Ook hier gaat de raad er van uit dat de nominale pre mie gelijk zal blijven (125 gul den per volwassene per jaar). Ook deze nominale premie mogen de verzekeraars overi gens zelf vaststellen. Dieven gaan er van door met auto met besmet bloei! MOSKOU - Dieven zijijj Moskou vandoor gegaatf een auto waarin enkele sters lagen van bloed smet is met het HIV-vi t met cholera. Toen de auts elders onbeheerd werd gevonden, bleek dat een j buisjes bloed tijdens de gebroken. Artsen van d r: kouse kliniek waarvo monsters bestemd warq den er voor 100 proce overtuigd te zijn dat de binnen een week symp van cholera zullen vertoip zij ook met het HlV-viq smet zijn geraakt, zullen* over enkele jaren weten. MVO-SCHOLENGEMEEN- SCHAP VOOR BEROEPS ONDERWIJS, LISSE LEAO: Silvia Olijerhoek, Hendrik Zwetsloot, Sodsai Emmerling, Sandra de Groot, René van Haatten, Rieny de Haas, Nathalie Hogenes, Siska Meij- dam, Jan de Beer, Mirjam Bomas, Car men van Diest, Ralf van Dijk, Mariska de Groot, Christa Meeuwissen, Danielle Prins, Diana van der Reep, Ronald Ver baas, Raymond Verdegaal, Jasmijn van Tongeren, Marieke van der Hulst, Véronique de Vos. LHNO: Inge van der Voorn, Ruben Mei- land, Andrea Mooijekind, Iris Vermin, Ozgul Aktas, Coby van den Berg, Kitty Boterbloem, Martine de Groot, Sandra Imanse, Marjon Kluin, Debby Konne- man, Michelle Rozenhart, Marcha Schniedewind, Jolanda Tjoelker, Inge van Uden, Sally Verhoeven, Ingrid van der Blom, Cindy Clemens, Jacqueline van Dijke, Eline Geutskens, Saskia La gendijk, Yvonne van Mechelen, Car men Nasveld, Alison Noyes, Petra van Praag, Mirella Schmidt, Nina van der Vlugt, Rianne Voorbach, Ingrid Waas dorp, Diana Warmerdam, Nicolet War merdam, Miranda Wassenaar, Sandra van der Wiel, Suzanne Zuidhoek, San dra van Geerenstein, Alexandra de Joode, Remco van Vlissingen, Sabine Wullems, Esther Freeguard, Ulrike Spanjer, Miranda Verbaas, Bregetta van den Haak, Heidy Hassing, Sandra den Hollander, Barbara Hoogstraten, Mariska van Schie, Mycha van der Wilk, Heidy Zoetemelk, Katinka Zoetemelk, Mariska van den Barselaar, Shirley Dui venvoorde. Heidi Heemskerk, Christa Kol, Natascha Koomen, Cynthia Krom hout, Stephanie Kuipers, Martine Nul- kes, Diana de Haas, Hanan Jaber el Meftahi, Angelique Lindaard, Nicolette Lindaard, Jessica Verkleij, Heleen van der Voet, René Stol, Fiorina Abbink, Hanneke Heemskerk, Bianca Korte- kaas, Anita van Ingen, Sylvia van Oost rum. Danielle Zwaan. Motorvoertuigentechniek: Marcel van Kreuningen, Gert Jan Blom, Daniël van der Klugt, Sander Verschuur, Migaël Hoogervorst, Marco Sakko, Waldo Hei- nen, Ronald van der Helm, Michel Zandvliet, Derek Munnik, Arjen van dr Wees, Leon van der Voorn, Wessel van der Laan, Marien Rijkaart, Jordan de Rijk, Eddie van der Veen, Joost van Haaster. Karoy Schoonhoven, Freddy Thomas, Frank Bulk, Remco van Spronsen, Nander Vrees, Dimitri Lem mers. Consumptie techniek diff. brood-/ban- ketbakker: Mark Oosterom, Sylvia Donker, Marike Oomen, Mare van der Putten, Remco Keijzer, Maurice Pelle, Daniëlle Santi- fort, Dennis Merbis, Jaco Vuyk. Elektrotechniek: Michel Halewijn, Frits Lebrechthausen, Hamid Zaghnoun, Ri chard de Lange, John Picauly, Hein. Hoogenboom, Paul van Oosterom, Ro bin van Heusden, Ed van Lammeren. Patnck Wansinck, Jeroen Wensveen, Wouter Reumermann, René de Nooijer, Marco de Jong, Ferry v Maanen, Thijs van Rijn. Bouwtechniek diff. fijnhoutbewerken: Walter van Donk, Moussa el Coulfez, Arnoud Jongejan, Michael Hoogenes, Jairo Maduro, Johan van den Broek, Jürgen Kitscheck, Ronnie Loos, Niels Eekelschot, Patrick Rijke Willems, Vin cent van Deursen, Richard Kalker, Ro bert Bremer, Erik Vermaas. Consumptieve techniek diff. koken/ serveren: Joyce de Lange, Richard Heemskerk, Menno Versteeg, Peter van Mourik, Rolf van Hoorn, Nicole Broekhof. Marieke van Meeteren, Mar cel van der Tang, Jacqueline de Goeij, Mark Sneeuw, Jeroen Gerlach, Gènna- rino Kastanja. L.E.A.O. administratie: Saskia üe. Pa trick Zoomer, Sivan van Putten, Sven Bavelaar, Ronald Joosting Bunk. Ma- non Pellekooren, Mariëlle Sanchez v. Ginkel, Chantal Zaat L.E.A.O. verkoop: Rely van den Hoek, Patrick Kalkema, Allan Heijmans, Rem- co de Horde. Mechanische techniek: Rob Broek man, Iwan Thomas, Fouad Elouali, Marnix Ganzeboom, Marcel Karre- mans, Vin van Koert, Jeroen van Capel, Erol Aksoy, Dennis Herrmann, Marcel van Egmond, Remco Fluiter. Erik van der Loo, Marco van Ingen. Gerrit Riet veld, Jaap v.d. Berg, Vincent Wolvers, Marco Pont, Frank van Polanen, Ingo van den Assem, Bas de Goede Bouwtechniek diff. metselen: Jeroen van der Haar, Marko Barisic, Ronald Duiker. Peter v.d. Berg. Joost Hijdra, Remco Keijzer. Bouwtechniek diff. schilderen: Xave- rio van der Aar, Albert Vet, Ramon Beekelaar, Jeroen Rijkelijkhuizen, Erik Scholtz, Rob van Duijn, Remco Veen- stra, Peter Eekelschot, Martijn Evers, Pascal Valentijn, Freddy Den Dubbel den. L.H.N.O. mode en kleding: Fatima Ezalioui, Shahaira Depnie, Mireille van Eijk, Anouk Volwater, Annelies Heuzen, Handan Ervar, Houria Bido, Latifa Da- dou, Fatima Haouli, Funda Gezgin, Marjan van Noord, Laila El Moudden. L.H.N.O. verzorging: Marianne van der Horst, Melina Vastenhout, Karin Coert. Valeria Vidmar, Zoubida Boulahedaraj, Annelies de Jong, Sandra Keijzer, Hei- ga van Zurk, Jennifer van Meerten, Els- beth Rass, Mirella Kleijn. Bouwtechniek diff. timmeren: Richard Wijfje, Miloud Azaghouagh, Tijani Alma- dani, Abdelkader Achbari, Richard de Maar, Dirk-Jan van Koert, Mohamed Lalouti, Jeroen v.d. Wel, Dennis Kluft, William Touw, Erwin. van der Ploeg, Raymon Versluis, Marco de Jong, Johnny Joha, Martijn Nobel, Bastiaan van den Berg, Wienant van der Wal. L.H.N.O. mode en kleding: Annelies de Jeu, Chantal Hekelaar, Claudia Goldschmitz. L.H.N.O. verzorging: Nicole van der Zwaan, Bianca van den Sluys, Daniëlle Hoozemans, Daniëlle van Santen, San dra de Bruijn, Jacqueline Dirkzwager, Daniëlle Paats, Daphen v.d. Laan, Jes sica Hoffs, Mirella Wulffele, Marijke Bosman, Anita Blom, Monique de Goe de, SonjaToet. Extra leerjaar C-nlveau: Karim Kalai, Gerben Post, Edwin v.d. Meijden, Peter Tielenburg, Martien Voorsluijs, Jef Groen, Bram Hijdra, Marco van der Ploeg, Hans Molenaar, Henk van der Laken, Thierry Hoozemans, Jeroen Hulsbergen, Arie Verkerk. Finalezaterdag op KLTV Dubbeldekker Een Engelse dubbeldeksbus kwam gisteren in de oude stad van Serajevo aan. De bus maakt deel uit van een Frans hulpgoederenconvooi. Het 'Don't shoot', dat met grote letters op de bus geschilderd was, be lette niet dat de hele dag in Serajevo hevige beschietingen plaatsvonden. FOTO: ap Geslachtsorganen aangepast in gemeentewapen WATERLAND - Het college van burgemeester en wethou ders van Waterland heeft na raadpleging van de raadscom missie algemene zaken beslo ten een ontwerp voor een nieuw gemeentewapen te la ten aanpassen. Raadscommis sie en gemeentebestuur me nen dat de ontwerper onder meer de geslachtsorganen van de twee griffioenen te promi nent in beeld heeft gebracht. Het ontwerp beeldt een schild af met daarop een zwaan. Aan weerszijde staan griffioenen, heraldische kruisingen van een leeuw en een havik. Vol gens Boskma is er in de raads commissie een discussie ont staan over de vraag of griffioe nen mannelijk of vrouwelijk zijn. „We kwamen daar niet uit", aldus Boskma. De com missie besloot dat griffioenen mannelijk zijn, „maar zo na drukkelijk hoeft dat ook weer niet te worden uitgebeeld". LEIDEN - Het Oegstgeester OLTC-trio Liesbeth Hoog houdt, Sohel Moussavi en Pao lo Polla beroofde het B-toer nooi van De Munnik van haar favorieten. Nathalie van der Voort en het dubbel Joost van Leeuwen en Rob van Marwijk moesten het veld ruimen. Bij KLTV in Katwijk werkt de toernooileiding vandaag de fi nales af. Liesbeth Hooghoudt laat zich dit seizoen nadrukkelijker gel den, dan in vorige jaren het ge val was. De bescheiden eerste- teamspeelster van OLTC sloeg gisteren op De Munnik na drukkelijk toe, door de als eer ste geplaatste Nathalie van .der Voort met 6-2, 4-6, 6-1 het ver der spelen te ontzeggen. Teamgenoten Sohel Moussavi en Paolo Polla evenaarden de prestatie van Hooghoudt door in het herendubbel B tegen Joost van Leeuwen en Rob van Marwijk niet alleen de tweede set op het nippertje naar zich toe te trekken, maar vervol gens de derde set met veel overtuiging te winnen. De in ternationale inbreng in De Munnik wordt nu de grootste, bedreiging voor de eigen in breng van de toernooiorgani- satie Marcel Lolling en Philip Nagtegeller, die Rico Fasel en Jan-Pieter Hartwijk van Roomburg geen kans gaven. In het Cl-toernooi liet Albert Robben opnieuw zien de groot ste kandidaat voor een Mas ter s-titel te gaan worden. Mar tin Verkerk moest met twee maal 6-2 buigen. KLTV Katwijk KLTV werkt vandaag de fina- 1 les op haar fraai gerenoveerde park aan De Krom af. In het herenenkelspel Cl gaan Timo van der Voort en Martin van Leeuwen eerst elkaar bestrij den voor de bepaling van de slotronde tegen Casino-speler Van Elderen. In de C2 30 staan de geplande finalisten Jan Mens en Jaap van Delft ook daadwerkelijk tegenover elkaar. Loes van der Heiden won reeds het DEC2, dat in poulevorm werd afgewerkt. Twee spelers hebben in het Dl-onderdeel de finales al ge haald. Arjan Broekhof wacht bij de mannen op de winnaar van het duel tussen Marcel Westdijk en Jaap Plugge. Es ther van der Wiel kan toekij ken, wie haar tegenstandster wordt, Elvira van Beelen of In- CcuLcSowui' grid van der Plas. Twt bels staan eveneens eer le zege van de Dl 30+ het Masterticket af, het zodanig voorziene duo /Theelen bij de mannen geplande combinatie I vorst/Van Slooten bij belende dames. AMERSFOORT/LEIDEN - In augustus rolde in Noordwijker- hout een brief van de KNLTB op de deurmat. In drie korte, tamelijk onsympathieke regel tjes werd Heleen van den Berg kenbaar gemaakt, dat op haar in de nationale selectie geen prijs meer werd gesteld. Punt. Geen uitleg wordt aan de natio naal kampioene gegeven. Tien maanden later vraagt Noord wijkerhoutse Heleen een wild card aan voor het Levob A-toer- nooi in Amersfoort. Van den Berg lijkt zich daarmee op haar nog korte internationale loop baan te willen bezinnen. De brief sloeg bij Heleen van den Berg uiteraard in als een bom. Een uitleg werd door technische directeur Stanley Franker en de begeleider van uit de bond, Marian Laudin, niet gegeven. Bij de bond was men naar verluidt bepaald niet blij met haar uitspraken over Cees Houweling gedaan na het behalen van de nationale titel. De trainer van haar Amster damse competitie-club Popeye Gold Star, is voor Heleen van den Berg, zoals ze dat zelf zegt, zo ongeveer een 'vertrouwens man', waarvan de pas twintig jarige Noordwijkerhoutse de werk- en trainingswij ze prefe reert boven die van Laudin. Vier handen „Houweling en ik zijn vier han den op een buik. Komt iemand aan hem, dan komen ze ook aan mij." Zo maakt Heleen van den Berg in twee zinnen veel duidelijk. „Bij Cees kon ik alles zeggen, wat mij dwars zat kon ik altijd aan hem kwijt. Bij top sport is een trainer niet alleen een man, die je op de baan de ballen toespeelt. Je komt bij zo'n man ook voor problemen, die je tegenkomt en die niets met tennis te maken. Je vertelt hem bij wijze van spreken din gen eerder, dan tegen je eigen ouders. Met Laudin was veel moeilijker te praten." De uit de training gezette nationaal kam pioene kon gelukkig ook nog terugvallen op haar ontdekker, de Hillegomtrainer Harry Ver degaal, waarmee ze tijdens de NK op de banen van haar vroe gere 'Leidse' competitieclub Dekker in Warmond, zelfs nog enkele malen de voorbereiding op de diverse partijen pleegde. THissen beide vertrouwens mannen bestond en bestaat een goed overleg. Na het beruchte bondsschrij- ven belandde Heleen van den Berg in een diep dal. „Die brief was hard aangekomen. Ik dacht er toen echt aan om te stoppen. Of ik mijzelf iets heb te verwijten, dat denk ik niet. Ik heb me overal voor honderd procent ingezet, ook al had ik het op sommige plaatsen hele maal niet naar mijn zijn. Over mijn inzet is nog nooit wat ge zegd. Vorig jaar had ik door een rugblessure natuurlijk een slecht seizoen achter de rug. Maar ik had ddarvoor ook al eens in de halve finale van de nationales gestaan. En van een rug hebben wel meer mensen last. Ik speel dit seizoen niet in ternationaal, maar het spelletje vind ik nog steeds leuk. Ik ben in elk geval blij, dat ik nog kan tennissen. Daarom ben ik ook bij ALTA in Amersfoort A gaan spelen." Behalve voor het Le- vob-toernooi, dat als een goed Nederlands A-evenement te boek staat, vroeg Heleen van den Berg ook een wild card aan voor het aansluitende toernooi van het vijftigjarige ULTC-Idu- na. Het zijn in feite zo'n beetje de eerste wedstrijden, waarin ze probeert weer wedstrijdrit me op te bouwen. Bezinning Een lange periode van bezin ning kon Heleen van den Berg feitelijk goed gebruiken. De Noordwijkerhoutse wilde voor zichzelf nagaan of zij de vele ontberingen van het reizen nog wel op zich wilde nemen. En de onzekerheid, die steeds terug kwam, als het uitsluitsel over waar te spelen uitbleef. Hoewel Van den Berg titelverdedigster is, is bijvoorbeeld haar deelna me aan de NK nog allerminst een vaststaand feit. De uitnodi ging voor de volgende editie in september opnieuw in War mond komt pas een maand te voren. De competitie bij Po peye lijkt dan ook veel belang rijker. Het besluit hier wel in de eredivisie uit te komen, maakte dat van het alleen trai nen moest worden afgestapt. Het A-toernooi van ALTA werd zo'n beetje het eerste toernooi van de huidige nummer twaalf van Nederland. Vorige week reikte ze in Tilburg tot de laat ste acht. Een ding leverde de bezinning zeker op. „De relatie met de bond is over", wil de nog altijd nummer 370 van de wereld nog wel kwijt. Toch heeft ze de tennisbond nog wel even nodig. In oktober Heleen van den Berg opleiding voor tennisler; de KNLTB. „Maar het is ker, dat ik daar Fran Laudin niet tegenkom" lacht de speelster, die zi een kleine drie maandei naai kampioene mag n( Of de Noordwijkerhou hoogste eer opnieuw za maken, ligt als onzeker! de toekomst. De eerste in ALTA tegen de ovi zich knap verwerende qi Irmgard van der Eijnde een uit de bondstraininf te nationaal jeugdkam eindigde pas met 7-5 in de set. Ook de kwartfin teren was een moeiza beurtenis. De verrassen lifier Marielle Bruens hi leen van den Berg oi drie sets bezig. Toch v ze niet. De bezinning h( leerd, dat de deur na nieuwe poging tot het I tennisdoel open moetbl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6