Minister De Vries waarschuwt voor kille samenleving BINNENLAND Particuliere school eist nieuwe correctie examens Steeds meer jongeren door gokverslaving voor rechter Dodelijke teksten Toch schadevergoeding voor gevangenbewaarder ZATERDAG 20 JUNI 1992 Plannen voor Indisch monument in Amstelveen AMSTELVEEN - Ook in Am stelveen moet een Indisch mo nument komen dat herinnert aan de oorlog met Japan. Er is in Noord-Holland een sterke behoefte aan een regionaal monument, naast het nationa le in Den Haag. Dat zegt initia- Ruiterpad voor gehandicapten YSSELSTEIN - Staatsbosbe- heer heeft vandaag in het Lim burgse Ysselstein het eerste Nederlandse ruiterpad vóór gehandicapte ruiters geopend. Het pad is zodanig aangepast dat zij zonder gevaar kunnen genieten van de natuurlijke omgeving. Voor gehandicap ten is het niet altijd eenvoudig om van de natuur te genieten, aldus Staatsbosbeheer. tiefnemer H. Schild uit Am stelveen. Hij weet inmiddels de gemeente Amstelveen ach ter zich. Er is ook al een ont werp, van de kunstenares Ella van der Ven. Verwezenlijking van het monument kost zo'n twee ton. Schild hoopt het geld binnen te krijgen via donaties van particulieren en bedrijven. Verder heeft Ella van der Ven ook een bronzen legpenning vervaardigd, die voor 150 gul den kan worden verworven. Blankert wil vier jaar NCW-voorzitter blijven DEN HAAG - De kersverse nieuwe NCW-voorzitter Blankert wil de komende vier jaar de christelijke werkgevers leiden. „Ik denk ook dat het NCW dit nodig heeft", aldus Blankert gisteren in het blad „De Werkgever" van zijn organisatie. Hij vindt „zo vaak wisselen aan de top" geen goede zaak. Het NCW zag de af gelopen jaren zijn „zware" voorzitters Andriessen (naar het mi nisterie van economische zaken) en Ruding (naar de Citicorp- bank) tussentijds de organisatie verlaten. „Zo vaak wisselen aan de top is geen goede zaak. Andere werkgeversorganisaties bui ten dat publicitair uit", aldus Blankert die vindt dat het NCW in de toekomst meer aandacht moet besteden aan het eigen profiel. Hij weerspreekt verder („wat sommigen denken") door het VNO naar voren geschoven te zijn om een fusie tussen beide werk geversorganisaties voor te bereiden. Gevonden skelet blijkt 3300 jaar oud ROTTERDAM - Resten van een menselijk skelet dat in juli 1990 werd ontdekt in de bodem bij de aanleg van een surfplas aan de westelijke kant van Vlaardingen, dateert uit onge veer 1300 voor Christus. Radio actief onderzoek van de Rijks universiteit in Groningen heeft dat aangetoond. Totnu- toe was in de periode 2.000 tot 600 voor Christus geen spoor van bewoning bekend in het gehele Westnederlandse veen gebied. Een woordvoerder van de Vlaardingse politie zei gis teren dat zoekwerk indertijd een bijna compleet beender- stelsel opleverde: schedel, rib- l^n, armen en een deel van de benen. De politie deed dat toen zelf nadat spelende jongetjes de beenderen als eersten ont dekten. inder klachten over luidhinder Schiphol jTERDAM - Het aantal klachten over geluid- Ier door vliegverkeer rond de luchthaven iphol is in 1991 fors gedaald. In totaal dienden 0 personen 35.376 klachten in. Dat zijn er 20.000 der dan in het jaar ervoor. Die daling wordt - de Commissie Geluidhinder Schiphol in het verslag over 1991 gerelativeerd; 40.000 van de hten in 1990 waren afkomstig uit Bennebroek lit Rijsenhout, als gevolg van veranderingen in litvliegprocedures van de Kaagbaan. Nadat waren aangepast, verminderde het aantal hten. Zonder de meldingen uit deze plaatsen eren er voor 1990 15.000. Vanaf dit jaar maakt ommissie onderscheid tussen afzonderlijk en uent ingediende klachten. Dat is noodzakelijk dat in bepaalde woonplaatsen grote aantallen hten worden ingediend door een verhoudings- sklein aantal personen. Kabinet verkort procedure bouw afvalinrichting DEN HAAG Gemeenten kunnen er in de toekomst toe worden gedwongen afval- of mestverwerkingsinrichtingen te laten bou wen. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met het wetsvoorstel Not In My Back Yard (niet in m'n achtertuin) van minister Alders van milieu. Het gaat hierbij vooral om pro jecten die van boven-gemeentelijk belang zijn, een spoedeisend karakter hebben en die vertraging kunnen oplopen door plaatse lijke bezwaren of omstandigheden. Met name inrichtingen voor de verwerking, stort of verbranding van afval en mestverwer kingsfabrieken zijn in veel gemeenten niet welkom. Met de huidige Wet op de ruimtelij ke ordening kan het jaren duren voordat een gemeente kan worden gedwongen een be stemmingsplan te wijzigen. UTRECHT De particuliere school Blankestijn in Utrecht eist dat de examens economie van 58 eindexamenkandidaten op nieuw worden nagekeken, omdat het examenreglement hierbij niet zou zijn nagekomen. Dat bleek gisteren tijdens de behande ling van een kort geding voor de Utrechtse rechtbank. Blanke stijn had het kort geding aangespannen tegen de Staat en colle ge De Heemlanden, de school die verantwoordelijk is voor de eindexamens van de leerlingen van Blankestijn. De leerlingen van Blankestijn behaalden een „desastreus" resultaat voor het vak economie 1, meende advocaat L. van Kippersluis namens de school. Het gemiddelde lag nog niet eens op een 4. Lerares N. En gelen van De Heemlanden kon zich niet vinden in het nakij- kwerk van de twee economiedocenten van Blankestijn. Zij vond dat er te hoge cijfers waren uitgedeeld. Na overleg met de twee gecommiteerden, die de examens in tweede instantie moesten beoordelen, daalde het gemiddelde cijfer dan ook met 2,5 punt. De rechtbank doet op woensdag 24 juni uitspraak. Burgemeester Utrecht lid Raad van State DEN HAAG - De burgemees ter van Utrecht, mevrouw Vos- van Gortel (VVD), wordt lid van de Raad van State. Het ka binet heeft hiertoe gisteren be sloten. Verder zijn voorgedra gen mr. R. Cleton, hoofd Staf afdeling Wetgeving Nieuw Burgerlijk Wetboek van het ministerie van justitie en mr. Bol, advocaat te Amsterdam. Bij de Hoge Raad zijn twee nieuwe raadsheren voorgedra gen. Het zijn mr. A.E.M. van der Putt-Lauwers (48), raads heer bij het gerechtshof Den Bosch, en mr. J.B. Fleers (48), raadsheer bij het gerechtshof te Amsterdam. Idoor SUZANNE VAN DEDEM DEN HAAG - Het aantal jongeren dat in aanraking komt met justitie als ge volg van gokverslaving neemt nog steeds toe. Zij kunnen hun verslaving niet meer bekostigen en nemen daarom hun toe vlucht tot diefstal. Dat zei staatssecretaris Kosto van justitie gisteren tijdens een vergadering van de Raad voor de Casinospe len. Kosto, die zijn rede door een topambtenaar liet uitspreken, vraagt zich af of de overheid het kansspelbeleid moet libe raliseren of juist verscherpen. Er spelen namelijk tegenstrij dige belangen. Enerzijds le vert het gokken de overheid veel geld op, en daar is ook de maatschappij mee gediend. Aan de andere kant draait de overheid ook op voor het oplos sen van de negatieve gevolgen van het gokken, zoals versla ving en daarmee samenhan gende criminaliteit. Het beleid moet daarom het midden hou den tussen soepel en streng. „Het moet gebaseerd zijn op de realiteit, zonder dat we een oordeel vellen over de ethische kant van het kansspel", vindt Kosto. De afgelopen vijftig jaar voer de de overheid een overwe gend liberaal beleid. Sinds de jaren veertig is het legale aan bod van kansspelen sterk uit gebreid, zodat mensen die een gokje willen wagen hun heil niet meer in de illegaliteit hoe ven zoeken. Hoewel in veel EG-landen, waaronder Neder land, die tendens nog doorzet, is er ook een beweging naar de andere kant waar te nemen. Ook in de Tweede Kamer gaan stemmen op voor een terug houdender kansspelbeleid. Hoe de balans zal doorslaan - meer of minder kansspelen - is volgens Kosto nog niet duide lijk. Record-kijkcijfer bij Nederland-Duitsland HILVERSUM De EK-wedstrijd Nederland-Duitsland heeft donderdagavond tien miljoen Nederlanders aan de buis gekluis terd gehouden. Omgerekend komt dat neer op 74 procent van de Nederlandse bevolking boven de zes jaar. „Een absoluut record in de dienst van het kijk- en luisteronderzoek", aldus een woord- voerder van deze NOS-dienst. Het vorige kijkrecord werd ge haald tijdens de wedstrijd Nederland-Sovjetunie tijdens de fina le van het EK in 1988. „Zelfs de vermaarde actie Open het Dorp heeft niet dit aantal kijkers getrokken, destijds beschikten niet meer dan 8 miljoen Nederlanders over een tv-toestel", aldus de NOS-woordvoerder. De kijk- en luisteronderzoeken worden sinds 1965 uitgevoerd. ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 5 - Enkele uren vóór de wagens op het eiland zullen aankomen, kt Lupardi, dat het inderdaad met wagen 2 volkomen mis is. De h?en reageren nu helemaal niet meer op zijn aanwijzingen. Wat kan ebeurd zijn? Ja, als Lupardi even een kijkje zou kunnen nemen in e wagen, dan zou hij heel wat wijzer zijn. Want Rob heeft voor- 'tig de mannen beslopen en rukt hen de kopantennes af. Ze rea- en net als Skip deed: versuft kijken ze rond en ze zijn volkomen de kluts kwijt. Ze begrijpen er niets van wat Rob tegen hen zegt en zijn voorlopig tot niets in staat. Ondertussen ronkt de wagen maar verder en één man moet Rob nog overweldigen: de machinedrijver. Maar deze verweert zich heftig en Rob ziet geen kans ook hem van de antenne te ontdoen. Err de man doet na enige tijd weer precies wat Lupardi hem beveelt. door BERT JANSMA Ik heb iets met begraafplaatsen. Zonder dollen. Goed, bezoeken die niet uit vrije wil geschiedden, waren pijnlijk genoeg. Maar zelfs daar gaf een laatste rustplaats, hoe modern ook, je toch het gevoel datje even deel uitmaakte van een eeuwigheid die ons allemaal wacht. Troostrijk ondanks alles. In m'n schooljaren moest ik geweldig lachen om die ronkende romantiek van dichters als Rhijnvis Feith die geliefden bij voorkeur liet zuchten op grafzerken. Later liep ik niettemin, stenen lezend, even romantisch over vele begraafplaatsen op deze wereld. Een kwestie van leeftijdZe gaven me een merkwaardig dubbelgevoel: een besef van eindigheid en een vertedering voor al die rare tekens die we oprichten voor de onzen. De mooiste begraafplaatds die ik ken blijft de oude joodse begraafplaats in de Praagse wijk Josefov, inmiddels een toeristentrekpleiser van jewelste. De graven liggen er schots en scheef, historie op historie, mooi en tragisch. Ik heb er volgens goed gebruik m'n steentje bijgedragen op de grafsteen van rabbi Löw (de bedenker van de Golem). Ik herinner me die riante begraafplaats bij Bloemendaal waar ik me achter de stoet schaarde die Godfried Bomans ten grave droeg. Ik zie weer de uitzinnige monumenten voor de filmsterren en tycoons in het Hollywood Memorial Park. Ik denk aan de vroeg-middeleeuwse graven waar ik overheen banjerde achter het kleine kerkje van Johannes de Doper in Stokesay in Shropshire. Die necrologische neigingen bekruipen me omdat ik een artikel lees in de Frankfurter Allgemeine over grafschriften. Het gaat overeen museum in Kramsach, in het Tiroolse dal van de Inn, waar de familie Guggenberger al enkele generaties lang stenen met grafschriften van oude, opgedoekte begraafplaatsen redt. Ze zijn prachtig in hun poging in een paar woorden een mensenleven samen te vatten. Ze komen vaak van de monumentjes op plekken waar mensen gedood of verongelukt zijn, 'Marterln' genaamd. Ze zijn haarscherp, onbedoeld komisch en vaak ontroerend onhandig. Van een man die onderweg van een bergweggetje in een ravijn stortte luidt het: ,.De eeuwigheid is niet ver. Hij vertrok om zeven uur, om tien uur was hij er". Voor de plaatselijke organist die een stevige aanslag gehad moet hebben, staat er: Hier ligt Martin Krug, die vrouw, kinderen en het orgel sloeg". Niets om te lachen. Tekenen van primitieve volkskunst eerder. Zoals die tekst op een oude grafsteen uit München: „Jij staat nog hier, ik ben al weg. Straks ben jij ook, waar ik nu leg". Maar het allermooiste grafschrift ter wereld komt toch uit Nederland. Een dodelijke tekst dóór hemzelf vóór zichzelf gedicht door de Westlandse poëet Hubert Cornelisz Poot: „Hier ligt Poot, hij is dood". Wie dat van zichzelf kan schrijven, verdient de eeuwigheid. Beatrix is aanwezig bij „Trauma and Trage- RAI-Congrescentrum Roos voor jarige Koningin Beatrix geeft de 13-jarige Ingeborg Schul uit Oudenbosch een roos uit haar boeket. Het meisje had naar de koningin geroepen dat zij jarig was. De koningin reageerde met een felicitatie en de roos. Oudenbosch was een van de plaatsen die de koningin gisteren bezocht tijdens haar bezoek aan Noord-Brabant. Zij werd daarbij begeleid door mr. F. Houben, de Brabantse commissaris van de koningin. FOTO: ANP AMSTERDAM - De Haagse gevangenbewaarder R.B. heeft toch recht op een schadever goeding van de TROS en uit geverij De Vrijbuiter, die het blad Aktueel op de markt brengt. Het gerechtshof in Am sterdam vindt dat B. schade heeft geleden door reportages in het tv-programma Crime Time en Aktueel. De reportages gingen over con tacten van de bewaarder met een voortvluchtige crimineel. Eerder wees de rechtbank de eis tot een voorschot op een schadevergoeding af. Het gerechtshof in Amsterdam heeft in hoger beroep het von nis van de rechtbank vernie tigd en bepaald dat de TROS als voorschot 5000 gulden en De Vrijbuiter 3000 gulden moeten betalen. De hoogte van de uiteindelijke schadevergoe ding wordt in een aparte ge rechtelijke procedure vastge steld. De raadsman van B., mr. E.J.P. Nolet, kondigde giste ren aan ten minste 100.000 gul den schadevergoeding te ei sen. In het kort geding voor de rechtbank in december vorig jaar sprak Nolet nog over een vergoeding van twee miljoen gulden. De nieuwe eis is vol gens hem wat reëler. De bewaarder van het Peniten tiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag figureerde eind vo rig jaar in Crime Time en Ak tueel, toen hij een ontmoeting had met de toen voortvluchti ge crimineel Rob Z. Die had hij in het PSC leren kennen. In de reportages is te zien dat de be- waarder, die gedeeltelijk on herkenbaar is gemaakt, een pi stool levert aan Z. De crimineel had zelf contact gezocht met Aktueel en de TROS. De be waarder wist niet dat hij ge filmd en gefotografeerd werd. Hij gaf zich uiteindelijk zelf aan na alle publiciteit. Het onderzoek van de rijksre cherche naar B. is inmiddels afgerond. Volgens de Haagse persofficier van justitie A. Wel- schen neemt justitie binnen kort een besluit over vervol ging van de gevangenbewaar der. ïbbers: ;rkgevers en kbonden jhtzinnig jN HAAG Premier c ibers heeft gisteren jtoegenomen irritatie haald dat hij de loonaf- n iken tussen vakbon- en werkgevers van dit veel te duur vindt a r de Nederlandse eco- (nie. „Het is onbegrijpe- hoe lichtzinnig zij er- omspringen", aldus n ninister-president. jers haalde nog eens uit de sociale partners in het r van de werkloosheid die ens hem weer een stijgen- indens vertoont. Verhalen 1 werkgevers dat hun lasten lag moeten om de werkge- u iheid te kunnen uitbrei- n vindt Lubbers pnzin. li de premier staat het vast v le inflatie en de werkloos- a gevaarlijk gaan toenemen rerkgevers volgend jaar en na ook looneisen van 4 ;nt en meer honoreren. gaat een keer gebeuren |e wal het schip keert", ïikabinet wil evenwel niet rijpen in de onderhandelin- wvan de sociale partners, Jemtoonde Lubbers. Hij aiet tornen aan hun eigen ptwoordelijkheid op dat «r -verklaring voor het „licht- Jge" gedrag van werkge- 'en bonden gaf de premier fette jaren die het bedrijfs- Ti achter zich heeft. Lub- pj denkt dat veel onderne- Lk nog een beetje in de roes het succes verkeren en *door nu bereid zijn om for- ponsverhogingen te beta- ij„Maar zij (bazen en bon- ii| overschatten de financië- Mimte voortdurend". Jjers vindt bijvoorbeeld de [•wit afgesloten cao in de ge- Jheidszorg (4,5 procent) -lelijk te duur. „Ik vind het Sl wat, maar. okay, het is verantwoordelijkheid". 1 bbers niet Ier indruk van latingen Luns ZWOLLE De toekom stige sociaal-economische orde in Nederland moet een „mix" zijn van overleg en coördinatie enerzijds en marktwerking ander zijds. Een te eenzijdige nadruk op de vrije markt leidt tot „het gevaar van veramerikanisering" van de samenleving; „een si tuatie waarin ik nooit mi nister van sociale zaken en werkgelegenheid zou willen zijn". Dat zei minister De Vries van sociale zaken en werkgelegen heid vandaag op de bijeen komst van de vakcentrale CNV in Zwolle ter gelegenheid van het vertrek van CNV-voorzitter Hofstede en het aantreden van zijn opvolger Westerlaken. Hofstede, reeds officier in de Orde van Oranje-Nassau, ont ving van de bewindsman de versierselen van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het schrikbeeld van De Vries is een „killere samenleving zonder menselijk gezicht. Op termijn wellicht met schrij nende ongelijkheden, grote so ciale spanningen en arbeids onrust". Om dat te voorkomen is het es sentieel dat de overheid en de sociale partners hun doelstel lingen coördineren en overleg gen over wezenlijke sociaal- economische onderwerpen, al dus de minister. Dat moet echter niet leiden tot concrete, gedetailleerde af spraken op centraal niveau, vindt De Vries. Intentie-ver klaringen alleen zullen echter niet altijd voldoende zijn. De bewindsman zei te denken aan overeenstemming op hoofdlij nen, gedragen door de achter bannen van werkgevers- en werknemersorganisaties Ook de vertrekkend CNV- voorzitter waarschuwde voor .Amerikaanse toestanden". „Zo'n maatschappij drijft op tegenstellingen", zei hij. „Een schrikbeeld", aldus Hofstede. „Zo'n beeld komt dichterbij als we onze overleg-economie verkwanselen. En daar zijn we mee bezig. Vakbonden ervaren het gemak van de rol van al leen maar belangenbeharti ger". De nieuwe voorzitter van de christelijke vakcentrale, Wes terlaken, pleitte nogmaals voor vergroting van de taken en bevoegdheden van het maatschappelijk middenveld, waarvan de vakbeweging in zijn ogen een belangrijke re presentant is. Die vakbewe ging moet dan wel een brede zijn, vindt Westerlaken. Zij dient zich met meer bezig te houden dan alleen de directe loonbelangen van werkne mers. Categoraal denken is Westerlaken een gruwel. „Dat betreft bloedzuigers met een vampiersmentaliteit", zei hij. Na eerder een pleidooi te heb ben gehouden voor een nieuw type cao op decentraal niveau, opperde Westerlaken vandaag het afsluiten van „landelijke super cao's". Die overeenkom sten tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid, zouden de basis moeten leggen voor preventie, voor inkomensverzekering, voor reïntegratie en voor me dezeggenschap, aldus de nieu we CNV-voorzitter. LAAG De beweringen van buiten zaken Luns, als zou hij tot een coup van Ne- hebben worden door" niet serieus ïen. Luns vertelt zijn in het donderdag ver- n boek „De wereld vol- van J.G. Kikkert, vraag wat de premier uitspraak vindt zei „Ik laat het niet op Ik vind dat je er van -moet vinden". Lubbers was het ver- s\ eerder bekend ge- als het enige relevan- „Wat moet ik er- aldus Lubbers. Het is ook maar de vraag of het boek ooit zal le- bleek uit zijn woorden. Catering KLM Medewerkers van de KLM Catering Services maken voorgerechten aan de lopende band. Gisteren werd het nieuwe complex officieel geopend. Het bedrijf is in staat om jaarlijks een miljoen maaltijden te bereiden. Er werken in totaal twaalfhonderd man. FOTO"ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3