1 mal Ie „Politiek heeft niet genoeg vernuft" Henk Hofstede verlaat CNV in zieltogende overleg-economie Beslissend seizoen voor het Ouwehands Dierenpark a£eidóe Qowuvnt1 ZATERDAG 20 JUNI 1992 PAGINA 31 UTRECHT Voorzitter Henk Hofstede (54), die vandaag in aanwezigheid van ministers als [Cok en De Vries afscheid neemt van het CNV, komt tot een bi zarre conclusie: voormalig minis ter van financiën Onno Ruding onderhield veel betere contacten net de vakbeweging dan zijn op- /olger, oud-FNV-voorzitter Wim Kok. De ogen van Hofstede gaan zelfs boos- lardig twinkelen als hij tot zijn eigen -verbazing vaststelt nog nooit een ge sprek te hebben gehad met Kok als mi nister. Een treffender voorbeeld van de e tieltogende overlegeconomie had ij Jofstede na 27 jaar vakbondswerk niet li cunnen geven. Desgevraagd herhaalt hij de zin nog :en keer. „In die goede oude tijd met "Ruding hadden we uitstekende contac- en met het kabinet. Ja, Ruding had een echts imago, maar hij belde wel zo :ens in de paar maanden op óm even le hoofdlijnen door te nemen. Sinds iet aantreden van Kok heb ik het mi- ïisterie van financiën niet meer van linnen gezien, geloof ik. Nee, volgens nij heb ik Kok als minister zelfs nog looit apart gesproken". Naarstig op pek naar een mogelijke leemte in zijn 'eheugen herhaalt hij peinzend: „Dat nag inderdaad heel gek klinken, maar och is het zo. En van Stekelenburg loor ik hetzelfde". De vries ^ijn opmerking krijgt nog meer gewicht ils blijkt dat hij ook met de eerst aange wezen minister, De Vries van sociale :aken, nauwelijks contacten heeft on- jerhouden. De geestverwante CDA- Mninister heeft de CNV-voorzitter in gpeze kabinetsperiode slechts één keer ipgebeld en het onderwerp laat zich ra- len: het ging over de wao. Het blijkt dat le relatie tussen de vakbeweging en het ;abinet tot het nulpunt is gedaald on- '.anks het feit dat uitgerekend De Vries lerhaaldelijk pleit voor een betere iverlegeconomie. „Met de vorige ministers van sociale za- en, Albeda en De Koning, hadden we Uitstekende relaties. Maar met De lories? Bij hem weet ik niet wat er be doeld wordt als hij pleit voor de overle geconomie. Blijkbaar hebben we het "over totaal verschillende dingen. De "Vries heeft me maar één keer eigener beweging gebeld. Dat was vlak voordat (lij de wao-plannen bekend zou maken. ujToen heb ik me in alle bochten gewron gen om er nog even met hem over te e*unnen praten en te kijken of er nog "Iets viel bij te stellen. Maar hij kwam efeigenlijk vertellen dat bijstellen niet ;ejneer kon. Dat lijkt me niet zo'n hele mooie invulling van het begrip 'overle- ;economie'. Ik heb bij hem absoluut ;een entree. En als je dan eindelijk met em praat, dan verzand je binnen de ;ortste keren in de kleinste details. Bij '.uding had je het echt over de hoofdlij- len, maar De Vries start direct bij de ;leine lettertjes. Ik geef toe dat hij een lagnifieke dossierkennis heeft, maar iver hoofdlijnen valt echt niet met hem te praten". Hofstede erkent dat zijn boosheid en at'n oorlogsverklaring aan het kabinet !Pha het besluit over de wao vooral voort- 'rkwamen uit frustratie over het gebrek •3_pan overleg. „Afgezien yan het feit dat ■3e het ergens mee eens bent of niet, een -besluit dat je helemaal is uitgelegd en elpat je ten volle snapt is toch heel iets anders dan iets wat je wild op het lijf valt". l,Als je het over de overlegeconomie hebt, zie je dat het kabinet het de vak- 5bewegine eigenlijk helemaal niet moei- ijk lijk maakt. Men zou dat zo makkelijk CNV-voorzitter Henk Hofstede. kunnen doen. Geef bij een ingrijpend voorstel bijvoorbeeld maar drie alter natieven waaruit wij moeten kiezen. Daarmee maak je het de vakbeweging knap lastig. Tien tegen één dat de cen trales er ook niet uitkomen, want dan voelen ze zich medeplichtig. Dan heb je hen in de tang. Maar dat vernuft heeft men blijkbaar niet in dit kabinet". De enige die om de bizarheid van Hof- stedes relaas te onderstrepen wel veel overleg met de vakbeweging voert is de man die voor de bonden vaak on acceptabele voorstellen doet, namelijk minister Andriessen van economische zaken: „Ja, dat is inderdaad een hele coöperatieve man", aldus Hofstede over de minister die onder meer een drastische verlaging van het minimum loon heeft voorgesteld. Paleis De drastische ingreep in de wao zal Hofstede emotioneel gezien ongetwij feld het beste bijblijven, ondanks het feit dat zijn carrière als beroepsbe stuurder voor de christelijke vakbewe ging maar liefst 27 jaar heeft geduurd. Desalniettemin hield hij ook aan zijn eerste schreden op het onderhande lingspad levendige herinneringen over. Als bestuurder van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bond (nu In dustrie- en Voedingsbond CNV) startte Henk Hofstede zijn loopbaan als on derhandelaar op paleis Het Loo. „Ko ningin Juliana had nogal wat bosarbei- ders in dienst die alles met de hand de den. Door de-komst van tractoren en de zaagmachine werden de paardenstallen en veel bosarbeid overbodig. Er moes ten enkele tientallen arbeiders vertrek ken. Voor hen was een afvloeiingsrege ling bedacht waarbij zij zeventig pro cent van het laatstverdiende loon kre gen. Maar daar ging ik niet mee ak koord. Ik vond dat ze negentig procent moesten hebben. Oudere collega's ver klaarden me op voorhand kansloos, want beambten die onder een andere cao vielen waren wèl met die zeventig procent akkoord gegaan, dus dat zou den de bosarbeiders ook moeten doen. Zelfs oud-vakbondsvoorzitter Ruppert, die inmiddels bij de Raad van State zat, had gezegd dat zoiets al een hele mooie regeling was. Uiteindelijk werd ik uitge nodigd op Het Loo om met de hoge heren van de hofhouding te onderhan delen. Ze waren getooid in prachtige pakken inclusief versieringen en kwas ten. Ze hebben me trouwens keurig aangehoord en tenslotte werd er be slist. Het is 85 procent geworden. Dat was m'n eerste echte succes". Volgens Hofstede waren de jaren zestig en zeventig overigens onvergelijkbaar met de jaren tachtig. „We kampten toen met een overspannen arbeids markt waarbij er meer werk was dan dat er werknemers waren. Dus je kon alles eisen wat je wilde. Alles kregen we ge daan. Ik deed toen ook de tabakswer kers. Die maakten sigaren met de hand. Maar omdat het ene omblad, de buiten kant van de sigaar, stugger was dan het andere, werd per soort omblad een an der tarief afgesproken. Zo had je bijna elke week onderhandelingen over een nieuwe tariefstelling. Bovendien werk ten 2e op z'n hoogst vier dagen per week. 's Maandags deden ze hoe dan ook niks. Ze begonnen pas op dinsdag en op vrijdagmiddag stopten ze er al weer mee. Ze wilden in vier dagen ge noeg verdienen voor de hele week. Dat was inderdaad heel modern". Trucs Hofstede heeft in zijn functie als onder handelaar geen enkele truc geschuwd om bij directies zijn gelijk te halen. De dreigende sluiting van enkele Unilever- fabrieken in Gieten en Uithoorn zette hem echter voor den dilemma. Zo liet hij door drie eigen vakbondseconomen (onder wie het huidige CDA-kamerlid Gerrit Terpstra) uitzoeken of de direc tie van Unilever op goede gronden had besloten tot sluiting van de fabrieken: „Ze kwamen unaniem tot de conclusie dat de fabrieken dicht moesten. Dat rapport hebben we dus maar vriende lijk naast ons neergelegd. Mondje dicht tegenover de directie. In die tijd liepen bestuurders bovendien nog niet zo snel naar de pers, dus dat bleef geheim. De fabrieken zijn vervolgens nog enige tijd open gebleven". Na de periode als disctrictsbestuurder werd Hofstede lid van de verbondsraad van het CNV waar hij met name de por tefeuille ontwikkelingssamenwerking beheerde. Vooral zijn reizen door La- tijns-Amerika en de contacten die hij aan die periode heeft overgehouden hebben zijn vakbondsblik flink ver ruimd. „Ik ben er toen van doordron gen geraakt datje de vakbeweging niet moet koppelen aan een politieke partij. Dat is in Zuid-Amerika veel gebeurd en dat heeft kwalijke gevolgen gehad. Door de komst van een onafhankelijke vakbeweging in Latijns-Amerika, het CLAT, werd dat stramien doorbro ken". „Voor mezelf heb ik daar de les uit ge trokken dat we ons niet moeten binden aan enigerlei politieke organisatie. Dat is met het CNV ook nooit het geval ge weest. Natuurlijk hebben we veel CDA'ers in onze achterban, maar er is geen automatische uitwisseling van functies. Het is wel zo dat in de jaren zeventig elke connectie met het CDA taboe was. Ik heb bijvoorbeeld heel lang nooit bevestigd of ontkend dat ik lid was van het CDA. In de jaren tachtig is dat iets veranderd. Nu probeer je die ingang bij het CDA goed te gebruiken. Er zitten overigens ook CNv ers in ad viescommissies van de PvdA, al is het wel zo dat het aantal PvdA-leden in de CNV-achterban dramatisch vermin dert. Velen lopen over naar D66". Weinig effect Hofstede heeft in de laatste periode van zijn CNV-voorzitterschap zijn hart vooral verpand aan het christelijk soci aal congres dat vorig jaar werd gehou den. Hij geeft toe dat moeilijk is vast te stellen of het congres een succes is ge weest: „Het is waar dat je er relatief weinig van merkt. Het is natuurlijk een langzaam proces. Toen Abraham Kuy- per zo'n twintig jaar na het eerste chris telijk sociaal congres overleed wist hij ook dat de sociale kwestie nog niet was opgelost". „Het moet een doorgaand appèl zijn. Als je alleen op korte termijn kijkt, dan zie je misschien weinig. Maar het was goed om de verbinding weer eens te leggen tussen economie en geloof. Het heeft geleid tot verdieping van het den ken. Anderzijds hebben we ook zorgen dat we nog veel te veel achter de wel vaart aanhollen. Gelukkig worden za ken als milieu en eigen verantwoorde lijkheid nu wel opgepikt als je het daar over hebt tijdens spreekbeurten in het land. Ook op avonden bij de CBTB ont dek je beslist steun voor een koerswijzi ging ten bate van het milieu of open handelsgrenzen met Oost-Europa". Terugkijkend op zijn vakbondswerk constateert Hofstede dat de verrecht- sing ook aan zijn vakbeweging niet is voorbijgegaan: „Als de verrechtsing in de maatschappij merkbaar is, dan is dat ook bij het CNV het geval. Zo is ont wikkelingssamenwerking geen onder werp meer waarop je kunt scoren in het CNV. Zuid-Afrika idem dito en zelfs ten aanzien van de koppeling geldt dat een beetje. De Vries herhaalt voortdu rend dat de koppeling ook volgend jaar niet doorgaat, maar de protesten daar twinkelen als hij tot zijn eigen verbazing vaststelt nog nooit een gesprek te hebben gehad met Wim Kok als minister. M FOTO'S: BRAND OVEREEM tegen blijven achterwege. Het lijkt min of meer te zijn geaccepteerd. Iedereen denkt dat het verder toch vechten tegen de bierkaai is geworden". „Je hoort bijvoorbeeld ook de kerken niet meer als het gaat om sociaal on recht. Ze denken dat het een gelopen race is. Ik zal het kabinet vandaag nog eens voor de laatste keer waarschuwen. Je kunt je kansen op succes natuurlijk wel erg relativeren, maar dat is ook niet juist. Als je te veel relativeert, dan zeg je nooit meer wat". Politieke functie De in het Overijsselse Wilsum geboren en getogen vakbondsman zal vanaf van daag uit de publiciteit treden als hij de voorzittershamer overgeeft aan Anton Westerlaken. Hofstede verwacht niet dat hij de publiciteit zal missen. „Dat is de eerste tijd erg leuk, maar nadat je een paar keer op televisie bent geweest loop je ook niet meer zo hard. Op een bepaald ogenblik moet je op iedere uit spraak van bepaalde bewindspersonen reageren, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Die kant zal ik niet erg missen". Binnenkort begint Hofstede met zijn deeltijdbaan als directeur van de ar beidsvoorziening in Brabant. Voorts blijft hij bestuurslid van de Financie ringsmaatschappij Ontwikkelingslan den en mogelijk wordt hij nog bestuurs voorzitter van een grote scholenge meenschap of hogeschool. Hofstede sluit overigens evenmin uit dat hij ooit de weg gaat van zijn CNV-voorganger Harm van der Meulen, die voor het CDA in de Eerste Kamer zit. „Ik heb eerder gezegd dat ik niet een in het oog springende politieke functie ambieer. Maar ik denk dat de Eerste Kamer vooral in de luwte opereert. Ik sluit niet uit dat ik daar nog eens terechtkom, maar dat is nu echt niet aan de orde". RHENEN Ouwehands Die renpark in Rhenen bestaat zestig jaar. Voor het familiebedrijf is dat echter geen reden om uitge breid feest te vieren. Aan het eind van het vorige seizoen moesten acht mensen, onder wie één van de directeuren, worden ontslagen wegens de sterk terug lopende omzetcijfers en een ver lies van 1,2 miljoen gulden. Een omvangrijk reorganisatieplan moet de dierentuin weer lucht geven. „We moeten vechten tegen het idee dat een dierenpark ouderwets en een beet je saai is", aldus G.W. Baars, de huidige directeur van de dierentuin en achter kleinzoon van oprichter C.W. Ouwe hand. De dierentuin 'bij Rhenen op de Grebbeberg' heeft per jaar een kleine 700.000 bezoekers nodig om rendabel te kunnen draaien. Vorig jaar kwamen er 610.000 mensen. „Tot onze verba zing blijkt uit onderzoek dat de dieren tuin een extraatje is; mensen plannen zo'n bezoek niet. Het komt een dag te voren bij ze op, in tegenstelling tot een bezoek aan bij voorbeeld de Efteling dat al maanden van tevoren vast staat. Als je bedenkt dat een gemiddeld gezin van vier personen toch zeventig gulden kwijt is aan entree bij ons, dan snap je waarom er minder mensen naar de die rentuin komen", legt voorlichtster Pe tra Pouwels uit. De Rhenense dierentuin voelt ook de hete adem van Burgers' Bush en Zoo (en in de toekomst Burgers' Desert) in Arnhem in de nek. „Maar daar hebben alle kleinere parken in dit door toeris ten druk bezochte gebied last van", zegt Pouwels, „want ook in Amersfoort, op de Apen heul en op de Hoge Veluwe komen minder mensen. Een recreatie- gulden kan maar één keer worden uit gegeven en kennelijk kiezen de meeste mensen dan voor het bekendste park in de omgeving". In het reorganisatieplan van de zestig jarige dierentuin worden tal van moge lijkheden genoemd om het park er weer bovenop te helpen. De maatregelen va riëren van zuinig zijn met energie en water en verstandig omgaan met die- renvoeding tot een miljoenen kostende modernisering van het lommerrijke park. „De duurste investering die we tot nu toe hebben gedaan, is de aanleg van een Noordzeewad in het voormali ge zwembad. Dat kostte 1,5 miljoen. Dat geld verwachten we terug te verdie nen door stijgende bezoekcijfers", al dus Pouwels. Het zwembad bleek een paar jaar gele den te duur in onderhoud en bovendien erg ouderwets. Nu zwemmen zeven zeehonden zeer tevreden in het voor malige (nog herkenbare) bassin. In het ondiepe gedeelte van het bad is een wad aangelegd waarop vele vogelsoor ten nestelen. Op een dijk lopen Texelse schapen. „De Filosofie achter het Noordzeewad is dat de meeste dieren tuinen kiezen voor het tonen van exoti sche gebieden die worden bedreigd. Kijk maar naar de Bush in Arnhem. Wij zeggen: In onze eigen omgeving wor den ook schitterende natuurgebieden bedreigd. Laat de mensen dat zien, zo dat ze er van overtuigd raken dat die gebieden niet mogen verdwijnen", legt Pouwels uit. De bedoeling is dat de zee honden jongen krijgen. Die worden vervolgens in de Waddenzee losgelaten waarmee de zeehondenstand daar wordt verbeterd. Ouwehand wacht al twee jaar op toe stemming van de EG om uit Grieken land een aantal bruine beren te laten overkomen voor de aanleg van een Be- renbos in een nog ongebruikt stuk bos achter de dierentuin. De beren zijn door de Griekse autoriteiten bij zigeu ners weggehaald bij wie ze aan een ket ting moesten dansen. De eventuele jon ge beertjes die worden geboren, zullen worden losgelaten in de bossen van Griekenland en Italië. Daar leven nu nog maar enkele exemplaren in het wild. „Dat is een plan dat niet zoveel geld kost, want het bos is er. We moeten na tuurlijk wel een deugdelijke omheining maken. Wel zal de aanleg van een kin derzoo veel geld kosten. Deze zoo, waar kinderen via hun zintuigen kennis kunnen maken met het gedrag van die ren die ze kunnen aaien, moet op ter mijn de kinderboerderij vervangen. We schatten de kosten van aanleg op ruim een miljoen gulden, maar het kan in fa sen worden gedaan". Aan alle plannen kleeft één groot voor behoud: alles hangt af van het komende hoogseizoen. Dat moet goed worden, anders komt het Rhenense dierenpark steeds verder in de rode cijfers. Het Mexicaanse festiviteiten- annex con grescentrum Casa del Loro, nog geen vier jaar geleden gebouwd, is al voor een goede prijs aan een particulier ver kocht. Het is niet uitgesloten dat meer delen van het uitgestrekte park moeten worden verkocht, als er niet minstens 630.000 mensen naar Rhenen komen dit jaar. Pouwels: „We moeten dus ho pen op een niet al te mooie zomer. Wel droog, maar vooral geen zwemweer, want dan willen de mensen naar het wa ter. Terwijl het hier waarschijnlijk dan koeler is, maar dat schijnt moeilijk dui delijk te maken te zijn. Pasen, Hemel vaart en Pinksteren, doorgaans tradi tionele dierentuindagen, waren wel re delijk, maar het moet nog veel beter".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31