'Op Flores is Rome ver weg' GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vogel Pater Ben Baak, 45 jaar in Indonesië: Clustering jongerenwerk geeft verlies identiteit COMMENTAAR foiclóc @ou4a/nt Ccidóc Sowtcmt ZATERDAG 20 JUNI 1992 Driekwart Albanese jeugd gelooft in God TIRANA - Meer dan driekwart van de jon geren in het tot voor kort atheïstische Alba nië gelooft in God, zo blijkt uit een opinie peiling die vrijdag door het katholieke Alba-, nese tijdschrift E Ardhmja is gepubliceerd. Slechts 10 procent van de ondervraagde jon geren tussen 16 en 23 jaar beschouwt zich als atheïst. Van de jongeren bleek de helft moslim te zijn. 25 procent is aangesloten bij de orthodoxe kerk en 10 procent bij de Rooms-Katholieke Kerk. Albanië werd in 1967 door de toenmalige communistische re gering uitgeroepen tot de eerste atheïstische staat in de wereld. Mensen die hun geloof trouw bleven, werden gevangen gezet of naar een werkkamp gestuurd. Twee jaar ge leden werd het verbod ingetrokken. Wanneer mannen alles wisten wat vrouwen denken dan zouden ze veel meer durven Pablo Picasso „Hervormd landelijk apparaat blokkeert bezuinigingen" DOORN - Het landelijk apparaat van de Nederlandse Her vormde Kerk is er voornamelijk op uit zichzelf in stand te houden. Zolang dat het geval is, zal het met de broodnodige bezuinigingen nooit wat worden. Deze hartekreet slaakte ds. M.A. van de Berg vrijdag in de hervormde synode, die zich bezon op de troebele verhouding tussen de top en het grond vlak van de kerk. Volgens de Gereformeerde Bondspredi- kant uit Groot-Ammers is er sprake van „een te zwaar lande lijk apparaat" (met ruim 500 werknemers) en wordt er bij be- zuiningsoperaties nauwelijks rekening gehouden met de wensen van de plaatselijke gemeenten. Secretaris-generaal dr. K. Blei was het grondig met hem on eens. „Dit is een karikatuur." Ook anderen vonden dat de ge meenten er bekaaid af komen in Blei's nota 'Visie op onze missie'. Dit rapport vormt de basis voor het lang verwachte beleidsplan dat in november op de synodetafel moet liggen. Uit dit plan moet blijken waar er in het landelijk apparaat ge snoeid moet worden. „Priesters lieten zich door politici omkopen" TURIJN - Priesters en leiders van rooms-katholieke organisaties in het aartsbisdom Turijn worden ervan beschuldigd zich door politici te hebben laten omko pen. In een artikel in het bisdomblad van Turijn schrijft vicaris Rodolfo Reviglio dat verscheidene priesters bij de parlementsverkiezingen in april geld of andere geschenken, zoals financiële hulp voor de restauratie van hun kerk, hebben aangenomen in ruil voor steun aan bepaalde kandidaten. Volgens Revi glio zijn corrupte praktijken van priesters niet onge woon. Ook in andere omstandigheden zouden geeste lijken en politici samenwerken bij het ontduiken van de wet. De woordvoerder van het aartsbisdom heeft in een reactie meegedeeld dat de zaak in onderzoek is. Tot dusver zijn hem alleen mislukte pogingen tot om koping van priesters bekend. Diverse priesters in het aartsbisdom hebben de vicaris opgeroepen namen te noemen en zijn beschuldigingen waar te maken. door MARINUS V.D. BERG Er gebeuren dingen die te denken geven. Een vogel gaat op een wijzer vp.n een kerkklok zitten. De klokken gaan luiden. De tijd gaat stilstaan. Het aanhoudende luiden van de klokken, alarmeert de kosteres. De kosteres is iemand die zorgt draagt voor de voorwaarden, opdat de gemeenschap samen kan komen. De kosteres is als de mensen die aan de weg werken, opdat de weg begaanbaar blijft. Nu gaat er ineens een vogel op de wijzer zitten. Een vogel die zich, zo lees ik in het krantenbericht, niet gemakkelijk laat verjagen. Wie is die vogel toch? Waarom blijft ze zitten? Is ze ziek of de weg kwijt? De vogel is symbool van het verlangen naar omhoog. Verlangen en droom willen opwaarts. Wanneer dat niet kan, kan neerslachtigheid ons overvallen. Men moet het opvliegen van een vogel liefdevol aanschouwen om te zien hoe waar de symboliek van de vogel is; een mens herkent er het best van zichzelf in. (Herman Andriessen in 'De weg van het verlangen'). Nu vliegt de vogel in Broekland, niet op, maar blijft zitten. Het aanhoudende luiden van de klok brengt onrust, alarmeert de kosteres. Een vrouw: dat kan ook niet zonder betekenis zijn. Ik ontmoette enkele dagen na dit bericht een mens wiens levensklok stil is gaan staan. Er is een vogel op de wijzer gaan zi tten. Er is een enorme onrust in hem. Hij kan niet vanzelf verder op de weg van zijn leven. De spontane levenszin meldt zich niet. Het gewone ritme van dag en nacht zijn verstoord. De nacht is vol onrust. Het groen overdag ziet meer zwart dan licht. De vogel is zwaar en zwart. De vogel doet soms meer denken aan de.dood dan aan de vrijheid. In de crisis op de levensweg als een mens zoekt naar wat 'waar' is voor hem of haar zelf, als de mens zoekt naar zijn ware gezicht, is er veel nachtwerk te doen. Dat werk wordt gedaan in denken en in dromen. Dromen vol onrust. Geketende dromen. Niet weg kunnen komen, vastgehouden worden, als je wel weg wilt. In die dromen meldt zich het verlangen. Je verlangen om te mogen zien wie je bent. In het verlangen heeft een mens een vermoeden van het ware en mooie gezicht dat vanaf de oorsprong aanwezig is. Het oorspronkelijke gezicht kan in de loop van je leven bedekt raken, ondereen stoflaag komen te zitten, een modderlaag zelfs. Zoals soms in oude kerken na veel moeizaam en zorgvuldig werk er schitterende, oorspronkelijke tekeningen tevoorschijn komen, zo komt soms na een moeizaam en zorgvuldig werk het oorspronkelijke gezicht te voorschijn. Je komt vrij van wat anderen over je heen hebben 'gesmeerd'. Je luistert niet naar het gezicht dat anderen jou geven, maar je wordt trouw aan je eigen gezicht. Je loopt niet de weg die anderen jou wijzen, maar je vindt, gaandeweg, je eigen weg. Om je eigen gezicht te vinden en te kun nen aankijken heb je somskosteressennodig. Mensen diejDp een gevoelige wijze het dienstwerk doen van het zorgvuldig luisteren, mensen die jouw verlangen zien: jouw strijd tussen angst en verlangen, maar je zo nabij komen datje verlangen groter wordt dan je angsten voorde beren langs de weg. Beren zijn er, zoals 'het gepraat, het geklets,maar geef ze niet teveel eer. Bestrijd ze niet, want ze zouden je kunnen verscheuren. Luister naar het kloppen van je verlangen, het aanhoudende luiden van de klokken. Dan zal op een dag de vogel opvliegen en de klokken kunnen weer luiden bij 'rouw én trouw', feestelijk én zwaar. Als de vogel opvliegt, leeft het verlangen op en verliest de angst haar benauwende en neerdrukkende greep. De vogel verwijst naar het eeuwige verlangenthuis te komen bij jezelf en te mogen zijn wie je bent. Vaticaan verbiedt praktijken Engelenwerk VATICAANSTAD - De Vaticaanse congregatie voor de geloofs leer heeft rooms-katholieken verboden mee te werken aan be paalde praktijken van het Engelenwerk, een zeer traditionele verering van de engelen die vooral in Oostenrijk en Duitsland aanhang heeft. Deze praktijken worden onverenigbaar geacht met de traditie van de Rooms-Katholieke Kerk en de bijbel. Het Engelenwerk baseert zich op de openbaringen die Gabriele Bit- terlich uit Innsbruck sinds 1947 heeft ontvangen. Zij heeft deze openbaringen beschreven in het 'handboek der engelen', waar van de inhoud officieel geheim is, maar dat volgens sommigen de namen bevat van 400 engelen en 200 demonen. De leden van het Engelenwerk zijn verplicht tot absolute ge heimhouding. Zij mogen alleen tegenover een priester van de beweging over hun ervaringen praten en moeten bepaalde prak tijken volgen, zoals een nachtelijke aanbidding van donderdag op vrijdag, het uitwisselen van geheime boodschappen en het verplicht ontvangen van de hostie op de tong. De congregatie, die waakt over de zuiverheid van het rooms-ka- tholieke geloof, herinnert eraan dat zij in 1983 al maatregelen te- gén het Engelenwerk heeft aangekondigd. Zo keurde zij toen de eis van geheimhouding af en keerde ze zich tegen de liturgische praktijken van de beweging. Deze maatregelen hebben echter onvoldoende effect gehad. Het Engelenwerk moet stoppen met zijn 'engelwijdingen' en „het op afstand toedienen van sacramenten" en de liturgie zui veren van teksten, gebeden en riten die met deze praktijken ver band houden, beveelt de congregatie. Het gebruik van het hand boek van Bitterlich is voortaan verboden. De leden mogen nog wel duivels uitdrijven, mits zij de regels van de kerk volgen. Een door het Vaticaan aangestelde bijzondere gedelegeerde moet sa- pien met de plaatselijke bisschop daarop toezien. In Nederland kan het Engelenwerk rekenen op de steun van de uiterst behoudende pater H. van Dijk, die het heeft onderge- bracht in de orde der reguliere kanunniken van het Heilig Kruis, waarvan hij algemeen overste is geweest. De bijzondere gedele geerde zal de betrekkingen tussen deze religieuze orde en het Engelenwerk onderzoeken, kondigt de congregatie aan. ENDE Pater Ben Baak woont en werkt al 45 jaar op het eiland Flores in In donesië. Onlangs vierde hij zijn 50-jarig priesterju bileum, maar daarna reis de hij spoorslags terug naar Flores, terug naar zijn bijna cel-achtige ka mertje bij de kerk, terug naar zijn boeken, maar vooral terug naar zijn mensen. „In Nederland blijven? Wat zou ik er moeten doen? Naar het bejaardenhuis? Nee, laat mij maar in Indonesië, daar kan ik nog van nut zijn". Pater Baak is adviseur van een boerenorganisatie, de Yayasan Ikatan Petani Pancalisa, die mede op zijn advies in 1963 ge vormd werd met het doel de le vensstandaard van de boeren te verbeteren. De boeren van Flores hebben er meer zelfbe wustzijn door gekregen, zo is zijn ervaring. Ze accepteren nu geen rijst meer, maar vragen om gereedschappen en facili teiten om die rijst zelf te kun nen verbouwen. Zo zorgt de Yayasan (stichting) dat er pat- jols komen om de grond te be werken en worden er wegen aangelegd en watervoorzienin gen. De kennis daarvoor komt meestal uit Europa: aan de Yayasan zijn een aantal Engel se en Nederlandse ontwikke lingswerkers verbonden: land bouwkundige, veeteeltdes- kundige, irrigatie-ingenieur. Omdat zij zijn uitgevonden door een Engelse organisatie staat hun positie op dit mo ment niet ter discussie. Wel zal naar nieuwe sponsors gezocht moeten worden ter vervanging van de Nederlandse ontwikke lingshulp. Het betekent voor de Florinese medewerkers op onthoud in het werk (er kun nen geen kranen en leidingen gekocht worden), en vaak is er zelfs geen salaris. In noodge vallen wordt de kerk om hulp gevraagd. „Geleidelijk leerden we hoe we onze kennis moesten over brengen, zonder de plaatselij ke traditie te veel aan te tasten. Mentaliteitsverandering moet je niet forceren", vertelt pater Baak, die na zijn priesteroplei ding de gelegenheid kreeg om in Wageningen tropische land bouw te studeren, met econo mie en antropologie als bijvak ken. In juli 1949 zou hij uitge zonden worden naar Indone sië. De overste daar vroeg hem echter of hij, voor hij kwam, eens wilde gaan kijken bij een leerlooierij, omdat die kennis wellicht ook op Flores nuttig zou zijn. Ben Baak voerde die opdracht op zijn eigen grondi ge wijze uit: hij ging het vak in de praktijk leren, stond in overal in de fabriek. Uiteinde lijk bleek het zelf leerlooien op Flores niet haalbaar vanwege het tekort aan water op het eiland. Pater Baak vertrok per boot naar Batavia, en vandaar- uit met de KPM, (Koninklijke Paketvaart Maatschappij), die de verbindingen tussen de vele eilanden van de archipel onderhield (en nu onder een andere naam nog onderhoudt). Op de vrachtboot naar Batavia zaten 26 missionarissen, vier in een hut. Het was kort na de oorlog, een nieuwe lichting trok de wereld in. Ben Baak behoort tot de congregatie So- cietas Verbi Divini (SVD), een Duitse congregatie, die zich uitsluitend richt op priesterar- me gebieden in wat nu de Der de Wereld heet. Hij gaf jaren les op het semina rie in Maumere, in het noorden van Flores, eerst in het Neder lands, al had hij in Wagenin gen wel een cursus Maleis ge volgd. Maar pas na vijf jaar kwam het eerste Indonesische leerboek beschikbaar. Toen hij naar Ende werd overgeplaatst moest alles uitsluitend in het Indonesisch, en dat was wel Pater Ben Baak voor de kerk op Flores. even wennen. Nu heeft deze taal voor hem geen geheimen meer en spreekt hij het even gemakkelijk als zijn moeder taal. Doel Flores werd 'ontdekt' door de Portugezen. In 1859 werd het verkocht aan Nederland. De Portugezen haddden er het ka tholicisme gebracht, toen zij vertrokken werd dus aan de Nederlanders gevraagd om priesters. Eerst waren dat de Jezuïten, na de eerste wereld oorlog de in 1875 naar Neder land verhuisde Duitse orde SVD. Vandaar het grote aantal Nederlandse priesters in deze congregatie. In 1964 werd pater Baak over geplaatst naar Ende. waar zijn voorganger een jaar tevoren de Yayasan I.P.P. mede had vorm gegeven. Pater Baak werd, zo als hij het uitdrukt, moreel en technisch adviseur van deze organisatie. Te paard of op zijn motorfiets doorkruiste hij het bergachtige gebied, twee pro vincies (kapupaten) met een oppervlakte van de helft van Nederland. Er werden (en wor den) overal cursussen gege ven, en hij ijverde voor een la gere landbouwschool. „Bij de Duitse ontwikkelings hulporganisatie Miserior werd geld aangevraagd voor een middelbare landbouwschool", vertelt hij, „maar er was niet eens een lagere. Men voelde de behoefte daaraan ook niet, zo was het vroeger in Nederland ook. Het boerenvak leerde je in de praktijk, soms gaf de dorps onderwijzer een soort land- bouwcursus. Een lagere land bouwschool vond men dus niet nodig, niet 'hoog' genoeg". On derwijs wordt hier niet gezien als middel, maar als doel. Dat is nog steeds zo. „Ze leren niet om iets te begrij pen, ze leren dingen uit het hoofd om ze .op te kunnen spuiten, niet om er later iets mee te doen. Ze begrijpen vaak niet wat ze leren, omdat ze niet vragen. Want vragen is toegeven, dat je iets niet weet en dan denkt dus iedereen dat je dom bent. De meeste vragen worden gesteld door de knap ste van de klas: die kan het zich permitteren!" Geleidelijk werden steeds meer cursussen geven in de dorpen zelf voor de hele bevol king. Het waren echt bewust wordingsbijeenkomsten, be doeld om de mensen te motive ren, en hen te leren vernieu wingen te accepteren, binnen het kader van de eigen adat (overlevering). De cursus van een week werd na enkele maanden herhaald, en later nog eens. Er kwamen steeds meer vragen, waaruit bleek, dat de bewustwording groeide. Gezondheid Nu zijn er dorpen op het vaak steile bergachtige eiland, waar met zeer veel moeite en arbeid keurige terrassen zijn ge bouwd, en waar de meest uit eenlopende gewassen groeien. Daardoor is de gezondheids toestand van de mensen er op vooruit gegaan, voordien werd er nauwelijks groente gegeten. Aanvankelijk verbouwde men in het gebied dat de Yayasan IPP bestrijkt voornamelijk koffie en cocos en in Maumere tabak. Dat laatste werd vervan gen door copra. In de jaren '5(V60 ging men over op vanil le en kruidnagelen, nog steeds de belangrijkste uitvoerpro- ducten van het eiland, maar ook avocado's en bananen, pa paya en cassave. Pater Baak hield het de mensen voor: zet niet alles op één kaart, zorg dat je verschillende gewassen ver bouwt, naast koffie en kruid nagel ook vanille, cocosnoten en sinaasappels, zodat je ge spreid over het jaar kunt oog sten. Op Flores wonen nog 14 Ne derlandse priesters, de meeste boven de zeventig, maar nog steeds aktief. Enkelen hebben de Indonesische nationaliteit aangenomen, anderen, zoals pater Baak, hebben de status van 'resident', bewijs van inge zetenschap, maar geen burger recht. Pater Baak: „Ik hoef en wil niet terug naar Nederland. Hier verbeeld ik me dat ik nog nuttig werk doe. Willy Doy, de directeur van de Yayasan, vraagt regelmatig, om advies, gebruikt mij graag als klank bord. Ook assisteer ik nog in AMERSFOORT - Identiteits gebonden jongerenorganisa ties zijn bang voor het verlies van de identiteit als de onder steuning voor dit werk wordt samengevoegd. Verlies van identiteit, een afgenomen her kenbaarheid en het gebrek aan onderkenning van het eigen karakter door de ondersteu nende organisaties, zijn al rea liteit. Dat schrijft het onderzoeksbu reau Berenschot in een rapport dat in opdracht van de Lande lijke Organisatie Vrijwilligers Jeugd- en Jongerenwerk (LOVJ) is geschreven. Van daag houdt de LOVJ eeri stu diedag in Amersfoort over de vaak gedwongen clustering van de provinciale bureaus van de jongerenorganisaties. Clustering van deze organisa ties komt de ondersteuning van plaatselijke vrijwilligers niet ten goede, aldus het rap- FOTO: PERS UNIE de kerk, voornamelijk op hoogtijdagen zoalé Pasen". Bescherming Vergeleken met Nederland praktiseert men in Indonesië een katholicisme van vóór het Vaticaans Concilie, gezagsge trouw en traditioneel. De ker ken zijn vol, alle kinderen gaan naar de katholieke school, er wordt nog gebiecht. Zusters lopen in Indonesië nog in habijt met sluier, de paters hingen al in 1949 dat lastige kledingstuk aan de wilgen om dat ze per paard het gebied moesten doorkruisen. Ze wa ren herkenbaar aan hun baard, zodat een baardige toerist nog wel eens voor priester wordt versleten! Ook al was het ka tholicisme al eeuwen bekend op Flores, de hoofdstad Ende was in het begin van deze eeuw geheel islamitisch. In 1915 kocht de congregatie van SVD een oude kazerne om de eredienst in te houden. De bisschop ging buiten de stad wonen, in het nabijgelegen dorp Ndona. Hij woont daar nu nog, maar op de plaats van de kazerne is een imposante kerk verrezen; de parochie heeft zich in de loop der jaren uitge breid. Het christendom is nu de hoofdgodsdienst in Ende. Het mag dan al een wat traditio neel christendom lijken, pater Baak is allerminst verstard in de traditie. Nieuwe ontwikke lingen blijft hij op de voet vol gen. „De mensen geloven in een opperwezen, en hoe ze die noemen is voor mij niet be langrijk", zo stelt hij. „Onder dat katholicisme geloven ze in de geesten van de voorouders, ze zoeken bescherming, en dat is wat de kerk hen wil bieden. Het is geen tegenstelling, maar het vult elkaar aan. De hiërarchische opbouw van de kerk past in de cultuur hier. De priesters onderling staan hier juist dichter bij elkaar dan in Europa. We zijn hier minder scherpslijperig, meer praktijk gericht, en we denken oecume- nischer, minder pauselijk ge zagsgetrouw. Dat komt ook door de omstandigheden: Rome is ver weg!" Opluchting na Iers 'yes In de reacties op het referendum in Denemarken, a» begin deze maand het Verdrag van Maastricht werd af d zen, heette het steevast en nogal denigrerend, dat 'air 46.000 kiezers de balans in de 'nee'-richting hadden v overhellen. Uit die vaststelling meenden pro-Maastrich minenten argumenten te kunnen ontlenen om de uits van de Denen te minimaliseren. Die opmerkingen getu niet zelden van een ergerlijk misprijzen voor de demt sche spelregels. Na het Ierse referendum, waarbij een onverwacht meerderheid zich heeft uitgesproken voor het Verdra Maastricht, klinkt in de reacties uit de hoofdsteden voo opluchting door. Een nieuwe tegenslag zou de Europes meenschap immers in ernstige institutionele moeilijk] hebben gebracht. De Europese Unie zou op sterven naj] zijn geweest. Er zouden, na het verwerken van een n opdoffer, langdurige en moeizame gesprekken nodig zi J weest zijn om 'Maastricht' en dus de EG nieuw leven in zen. De doemdenkers hebben ongelijk gekregen: de Iereil ben massaal 'yes' gestemd. Die vaststelling is verheuge als balsem op de wonde die de Denen hebben veroorzaa balsem kan de pijn echter alleen verzachten; de wond5 blijft en niemand weet nog het medicijn dat tot volledij nezing leidt. Er is bovendien nog een aspect van het Ie ferendum dat reden geeft tot zorgen. De ja-stemmen n1 massaal zijn geweest; de globale opkomst lag bedroi laag. Nauwelijks de helft van de 2,5 miljoen kiesgerecl Ieren wilde op Sacramentsdag, een kerkelijk feest da1 gevierd wordt in Ierland, nog naar de stembus trekkt1 zich van zijn Europese 'plichten' te kwijten. NAAR Ierse normen wekt die lage opkomt geen ver\\ f ring. Toen de Ieren zich in mei '87 moesten uitsprekei de Europese Akte, lieten ze het in, nog grotere aantallen ten. Slechts 43,8 procent van de stemgerechtigden acht de moeite waard zijn stem te laten horen over Europa, wekkend is evenwel dat zelfs de felle campagne van de lopen weken er niet in is geslaagd de Ieren te mobilit voor Europa. In Denemarken lagen de zaken anders, daar trok begin deze maand 82 procent naar de stembu' de Ieren 'ja' hebben gezegd heeft ongetwijfeld ook te n met een dosis gezond verstand. Veel Ieren zullen hi vastgesteld dat de Europese Gemeenschap hen geen w I eren legt. Als puntje bij paaltje komt zullen tal van EG-landen eveneens tot de vaststelling komen dat ze maar binnen een Europees kader aan hun trekken kt j komen. 1 ZOWEL uit de Deense als de Ierse ervaring zou de Gei schap de komende weken en maanden lessen moetei ken. Dat het Deense verzet niet zonder gevolgen blij: vorige week al vastgesteld in het Europees Parlement voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissi! moedig de hand in eigen boezem stak en toegaf dat ve| sten voor de doorsnee burger volstrekt onbegrijpelijl Het Ierse 'yes' heeft de Gemeenschap nu behoed voor d( le ontreddering. De toekomst voor de EG ziet er al i1 weer wat minder somber uit. Zes miljoen gulden voor 'positiefs orthodoxe' hervormde gemeentel DOORN - Het bestuur van de hervormde synode gaat zij gen over de vraag hoe 'positief orthodoxe' gemeenten eru| Dat is nodig omdat een vrouw uit Rotterdam een legaat 4 geveer 6,5 miljoen gulden vpor deze gemeenten heeft n'agj De vrouw heeft stringente eisen gesteld aan de besteding 4 bedrag dat ook voor kerkelijke begrippen „vrij uitzonderlP port. Plaatselijke vrijwilligers herkennen zich nauwelijks in de nieuw gevormde provincia le ondersteuningsorganisaties. De?e organisaties komen bo vendien steeds verder van het plaatselijk werk af te staan. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit v Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefoon 071 -122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres' Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808)' L. v Leiden en om! F Buurman, K M Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs R. Edens, drs Chr van der Hoff, A. Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma. H Piët Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835)' L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S Evenhuis Opmaak (tel 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Sch Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlj Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K. S« M van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't H (chef), H Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. vanl - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm I (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen). M. de Kon (Washington), F Undenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W. Vod (Londen), drs R. Vundennk (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van Vl (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vera publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalsn M. de Cocq. Nabezorglng Telefoon. 071 -122 248 op ma. t/m vi 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar n 08.30 tot 17.00 uur. 118.00 tot 19 00 uur, op z: Het abonnementsgeld dient vi e worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend he| geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2