Een land is pas een land als het een eigen kleurtje heeft „Wij zijn het meest verwaarloosde volk van de wereld" Eigen kleurtje Dalai lama Baltische staten Weinig kloosters Telefoonboek Trots BURGEMEESTER VAN TIBETAANS VLUCHTELINGENKAMP: £eidóc@ou4a*il Idoor ROB SIEBELINK GRONINGEN Je kunt geen atlas meer maken of hij is mor gen verouderd. In een roerig Eu ropa is méér nodig dan een voor uitziende blik; die moet grenzen aan het helderziende. Tsjecho- siowakije is op de meest recente kaarten nog een land, maar wie kan zeggen of het volgende week nog bestaat? Johan Russchen van Wolters-Noord- hoff, Nederlands grootste uitgever van landkaarten en atlassen: „Kaartenma kers kunnen veel, maar op zo'n mo ment houdt het echt op". Niettemin blijven landkaarten verschijnen, al staat de hele wereld op zijn kop. Bij Wolters- Noordhoff doen ze het al 115 jaar. „De eerste Bosatlas kwam uit toen delen van Afrika nog ontdekt moesten wor den. We proberen een beeld van de werkelijkheid te scheppen. Zo'n beeld staat niet voor de eeuwigheid, dat is duidelijk". Wolters-Noordhoff was er als de kip pen bij toen de Berlijnse Muur viel. Nog geen jaar na de Duitse eenwording bracht de uitgeverij een wandkaart van Europa uit waarop het hatelijke stip pellijntje tussen DDR en BRD was ver dwenen. Ze waren er best wel een beet je trots op, daar in Groningen. Maar op het moment dat de eerste wandkaarten in de scholen werden opgehangen, klapte de Sovjetunie als een kaarten huis ineen. Niks actuele kaart, weg trots. „We hebben nog een hele partij liggen. Die kan vernietigd worden", zegt Johan Russchen, hoofd afdeling cartografie van Wolters-Noordhoff. Het maken van landkaarten en atlassen is in het Europa van de jaren negentig een vergankelijke bezigheid gebleken. De bepaald niet goedkope Wereldatlas die Wolters-Noordhoff nog geen half jaar geleden uitbracht, heeft de meeste veranderingen in het Oostblok niet kunnen bijbenen. Met geactualiseerde insteek-kaarten poogt de uitgever al te grote teleurstellingen onder de klanten te voorkomen, maar het blijft een pleis ter op de wonde. De Duitse eenwor- j ding alleen al maakt de correctie van j zo'n vijftig landkaarten in de Wereldat In India en Nepal leven tienduizenden Tibetaanse vluchtelingen. Al jaren voelen ze zich door de hele wereld in de steek gelaten. Toch blijven ze hoop koesteren dat de Chinese bezetters van hun land zullen verdwijnen. Tegen beter weten in. We brachten een bezoek aan het Nepalese kamp Pashi Palkhiel. „We leven elke dag in vrees dat we moeten 1 vertrekken". Idoor HOMME KROL POKHARA Een paar hon derd Tibetanen zijn uitgelopen om een handvol Nederlanders te onthalen. Bij de poort van hun vluchtelingenkamp even buiten de Nepalese stad Pokhara, aan de veilige kant van het Hima- laya-massief, waar ze nu al dertig lange jaren de terugkeer naar hun door Chinezen ingepikte va derland verbeiden, hangen ze hun bezoekers witzijden Vrien densjaals' en bloemslingers om. De Tibetanen hebben iets te vieren. Ze vergasten de verraste Nederlanders op toespraken, geschenken, een overvloe dig rijstmaal in de open lucht, zang en dans van eigen bodem en een rondlei ding door het vlaggende kamp. „Dank zij uw spontane hulp hebben we nu ein delijk riolering en geen last meer van muskieten en ander ongedierte. Ook hebben we drie stenen huizen voor ne gen gezinnen kunnen bouwen, ter ver vanging van hun bamboe bouwvallen. Terwijl de Verenigde Naties ons in de steek laten hebt u zich om ons bekom merd. Daar zijn we u dankbaar voor", zegt kampburgemeester Samdup Lhat- se tegen een diepgetroffen Peter de Boer, voorzitter van de Nederlandse stichting Oogkamp Himalaya. De Boer en enkele bestuursleden van zijn stichting kwamen volgens afspraak las noodzakelijk, de uitgebreide lan dendocumentatie die tegenwoordig in elke atlas wordt aangetroffen nog bui ten beschouwing gelaten. Russchen: „In een atlas van 1988 had den we een klein kaartje opgenomen met gebieden waar problemen konden ontstaan. Vooral de strook tussen de voormalige Sovjetunie en West-Europa viel op. Estland, Letland, Litouwen, maar ook Moldavië. Daar hebben we heel veel kritiek op gehad. Hoe we het in ons hoofd haalden om dat als pro-" bleemgebieden te zien. Dat ligt toch politiek muurvast, dat is toch onzin, zei iedereen. De situatie ligt nu heel an ders". Op zich hanteert een cartograaf tame lijk harde criteria voordat een land als zelfstandige staat in een atlas ver schijnt; dat wil zeggen, een eigen kleur tje krijgt om zich te onderscheiden van omringende landen. „Een van de belangrijkste is de erken ning door de Verenigde Naties", zegt Russchen, „Maar je zult natuurlijk zien dat zich ook daar problemen voordoen. Noord-Korea werd indertijd niet er kend door de Verenigde Staten, wel door de Sovjetunie. Turkije erkent als enige de grenzen van een onafhankelijk Macedonië, al is het natuurlijk vooral om de Grieken te pesten. Ondanks zo'n tamelijk hard criterium zie je dus toch elke keer weer van die schemergebie den ontstaan. Uiteindelijk baseren wij ons dan maar op de vraag of er een rui me politieke erkenning is of niet. Daar om wordt Noord-Korea wèl beschouwd als een onafhankelijke staat en Mace donië niet". Het is een subjectieve benadering, stelt Russchen vast, die onontkoombaar is en het best tot uiting komt in het vraag stuk Israël. „Stel dat we in opdracht van een Arabisch land een kaart van het Midden-Oosten zouden maken. Als je het Arabisch standpunt volgt, bestaat Israël niet. En als je van Israël uitgaat, is het land veel groter dan de VN er kennen". Als zulke vragen zich aandienen tijdens de produktie van een atlas (bij Wolters- Noordhoff verschijnt er eens in de zes jaar een kaartenboek), krabben de car tografen zich achter de oren. De nieu we Wereldatlas viel precies in een pe 'even langs' om te zien wat er terecht was gekomen van een herenakkoord. De stichting, die nu alweer acht jaar lang medische expedities door het won dermooie, maar van Albert Heijn en de dokter verstoken Nepalese bergland stuurt om met een simpele oogoperatie véle staarlijders weer zicht op een nieuw leven te geven, kwam onver wacht in aanraking met de Tibetanen. Die bleken (achteraf) een claim te heb ben op een stuk grond in de stad Pok hara dat de stichting had uitgekozen om er een permanent oogziekenhuis te bouwen. Hoewel Tibetaanse vluchtelin gen in Nepal geen grond of gebouwen in eigendom mogen hebben, hadden ze het de Nederlanders juridisch moeilijk kunnen maken. Dat deden ze niet; ze zagen af van hun bouwrechten. Bij wij ze van tegenprestatie beloofden De Boer c.s. zonder één letter op pa pier voor vijftig mille in het bestaan de vluchtelingenkamp te zullen investe ren. Voor dat geld zijn de drie huizen gebouwd en is de riolering aangelegd, onder toezicht van de al jaren in Nepal wonende Nederlandse bouwkundige Herman Grimminck die ook de bouw van het oogziekenhuis coördineert. In het kamp Tashi Palkhiel, in '62 opge zet door het Zwitserse Rode Kruis, wo nen negenhonderd Tibetanen. De helft is er geboren, de andere helft vluchtte in het kielzog van de Dalai Lama, hun geestelijke en wereldlijke leider, die in 1959 de wijk nam uit Tibet na de mis lukte volksopstand tegen de Chinese bezetters. Die opstand en haar nasleep kostten, aldus Amnesty International, enkele honderdduizenden Tibetanen het leven. Thans verkeren 120.000 van de zes miljoen Tibetanen in balling schap, het merendeel in India waar ook de Dalai Lama verblijf houdt. In weer wil van een meermalen uitgesproken neiging om zijn onderdrukte volk ter plekke te leiden negeert de Nobelprijs winnaar '89 tot nu toe de aanhoudende Chinese uitnodiging om naar Tibet te rug te keren. Eerst democratische vrij heden en het recht van de Tibetanen rrode van onrust in Joegoslavië en de voormalige Sovjet-republieken. Wat je als cartograaf niet kunt doen is vooruit lopen op de ontwikkelingen, waar schuwt Russchen, want die kunnen wel eens heel anders uitvallen dan je denkt. „Slovenië en Kroatië verklaarden zich zelfstandig, Servië en Montenegro had den de nieuwe republiek Joegoslavië uitgeroepen. Maar niemand die een en ander erkende. Dat lag volkenrechte lijk nogal moeilijk, want wie nam de failliete boedel van het oude Joegosla vië over? Zo'n situatie is voor ons ver schrikkelijk lastig. Als kaartenmaker kun je veel, maar bij dit soort subtilitei ten houdt het echt op". Meer geluk had Wolters-Noordhoff bij de zelfstandigheid van de drie Baltische staten Estland, Letland en Litouwen. De landkaarten van de ^Sovjetunie wa ren al gedrukt maar nog niet gebonden toen een algemene erkenning niet meer uit kon blijven. Alle kaarten zijn vervol gens nogmaals over de pers gehaald en in het hoekje bij de Finse Golf voorzien van eeji nieuw verfje, over het grijs ge om hun eigen toekomst te bepalen, dan zien we verder, laat hij het Chinese bewind herhaaldelijk weten. Het is opvallend zoals de bewoners van Tashi Palkhiel, het oudste Tibetaanse kamp in Nepal, zich in hun armoedige gastland redden. Ze hebben een coöpe ratie gesticht, die een hotel met 24- uurs-hete-douches (een zeldzaamheid in Nepal) en een camping exploiteert waar veel westerse toeristen op hun trektochten overnachten, maar die vooral verdient aan een ambachtelijke tapijtknoperij. Ruim honderd kampbe woners, merendeels meisjes, zijn er werkzaam. Uit hun vingervlugge han den komen de prachtigste tapijten in Tibetaanse motieven, van wol die door Nepalezen uit Tibet wordt aangevoerd. De meeste kleden zijn bestemd voor de export, vooral naar Amerika, Japan en Europa. drukt van de Sovjetunie. Want een land is pa^" een land als het in de atlas is voorzien van een eigen kleurtje. Het lijkt zo logisch om in roerige tijden de publikatie van een nieuwe atlas een jaar of wat uit te stellen, maar dat gaat er bij Wolters-Noordhoff niet in. Kaar ten blijven verschijnen, al staat de we reld op zijn kop. Russchen resoluut: „De Grote Bosatlas bestaat een dikke eeuw en daarin is nooit een stabiele pe riode geweest. Er is altijd wel ergens ge rommeld. De oorlogen in Europa, de kolonisatie en dekolonisatie in Afri ka We brengen nu een nieuwe kaart uit met onafhankelijke GOS-republie- ken en een lappendeken in Joegoslavië. Dat was het dan? Welnee, niemand kan mij garanderen dat Tsjechoslowakije morgen nog bestaat". Tussen beeld en werkelijkheid accep teert Wolters-Noordhoff een zekere marge, als het verschil maar niet te groot wordt. Geen Nederlander die erom maalde dat zijn atlas verouderd was toen Noord- en Zuid-Yemen in het najaar van 1990 weer Yemen werden, maar de Duitse eenwording op hetzelf de moment is een heel ander verhaal. Een atlas kan nauwelijks actueel zijn, „We zijn met niets begonnen en we hebben onszelf moeten redden", zegt burgemeester Lhatse tijdens de rond leiding over het kampterrein. „Van de Nepalese regering krijgen we geen en kele steun. Integendeel, we worden slechts geduld. We leven elke dag in vrees dat we het land moeten verlaten. Zeker nu de Nepalezen bezig zijn om de politieke banden met China aan te halen. Sinds een paar jaar is het konink rijk Nepal in naam een democratie, waarin de communisten een grote macht vormen. En juist de communis ten schoppen ons er het liefst vandaag nog uit". Terwijl twee boeddhistische monniken monotoon prevelend de drie nieuwe huizen inbidden en de nieuwe bewo erkent Russchen, al waren de laatste twee jaren wel erg verwarrend. Met iets van berusting: „In het geval van de Ar meense enclave Nagorno-Karabach in Azerbeidjan voldoet ook de nieuwe Wereldatlas prima. Je moet je alleen realiseren dat ze geen onderdeel meer zijn van de Sovjetunie, maar dat het af zonderlijke GOS-staten zijn. De bruik baarheid van de atlas is gewoon goed". De Groningse uitgeverij liet een paar jaar geleden uitzoeken hoe lang men sen met een atlas doen. Men koopt niet zo snel een nieuw exemplaar, luidde de conclusie. Het gemiddelde gebruik was een jaar of tien. „Vreemd", zegt Rus schen bij zichzelf, „je hebt toch ook geen telefoonboek van tien jaar gele den?". Niettemin is sinds een jaar of twee de belangstelling gestegen. „Als je nu dezelfde vraag stelt als in dat onder zoek, zal het antwoord heel anders zijn. Er is nog nooit zoveel interesse voor landkaarten geweest". De opleving, constateert hij, begon tij dens de Golfcrisis. „Toen realiseerde men zich dat de oude atlas uit 1930 op ners aan de bezoekers sjaaltjes en I snoep uitdelen, noemt de burgemeester de Tibetanen 'het meest verwaarloosde volk in de wereld'. „Sinds 1950 is ons land door China be zet. Gewoon ingelijfd. In die tientallen jaren is er ontzettend veel gemoord en vernield. Honderden tempels en kloos ters zijn verwoest, monniken gedood of verjaagd. Ze hebben geprobeerd onze godsdienst, de ruggegraat van onze cul tuur, te breken. Er zijn nog maar weinig kloosters over. Maar ook de gewone Ti- betaan komt in eigen land niet meer aan bod. De Chinezen pikken de banen in. Door de Chinese bevolkingspolitiek wonen er al bijna net zoveel Chinezen als Tibetanen. Jonge Tibetaanse vrou wen worden na het eerste kind gesterili seerd of gedwongen met Chinezen te trouwen". Op onze wijsneuzige opmerking, niet eens bedoeld als tegenspraak, dat de Chinezen in Tibet inmiddels duizenden kilometers weg hebben aangelegd, vrij wel elk dorp van een school en elektri citeit hebben voorzien en weer volop toeristen toelaten, ontsteekt Lhatse in een beschaafd soort woede. „Voor wie denkt u? Voor de Chinezen zelf. Onze mensen zijn op grote schaal van hun vruchtbare gronden verdreven en naar de armste gebieden gedeporteerd. Wie zich verzet, wordt opgesloten. Wie een afwijkende mening heeft ook". Rapporten van waarnemers uit kringen van Amnesty International en de Vere nigde Naties bevestigen de schending van mensenrechten (politieke gevange nen en martelingen) in Tibet. Maar de VN zijn verdeeld in zichzelf en dus machteloos. Nog onlangs, in maart, sneuvelde in de VN-commissie voor de mensenrechten een resolutie die China moest dwingen een speciaal onderzoek in Tibet toe te staan. Onder aanvoering van Pakistan stemden 27 van de 53 in de commissie vertegenwoordigde lan den ervoor om niets te doen, tegen de zin van veel westerse landen (ook Ne derland) en het voormalige Oostblok. „Misschien dat het de volgende keer ZATERDAG 20 JUNI 1992 PAGINA 29 Johan Russchen van Wolters- Noordhoff: „Men realiseert zich dat de oude atlas op zolder wel erg gedateerd is". FOTO: DENNIS BEEK zolder wel erg gedateerd was". De nieuwste kaarten van het Midden-Oos ten zijn, om een voorbeeldje te noe men, nu voorzien van de plaatsnaam Ras al Khafqi in Saoedie-Arabië. „Een nietszeggend woestijndorp. Twintig huizen en een benzinepomp waarvan nooit iemand had gehoord, totdat het Iraakse leger een uitval deed en daar staande werd gehouden. Nu kan geen cartograaf er meer omheen". Landkaarten scheppen begrip, maken in een wereld van nationale bevrijdings oorlogen duidelijk waar het om gaat, meent Russchen: „De onophoudelijke gevechten van het federale leger tegen Kroatië zijn beter te verklaren als een blik op de landkaart leert dat Servië geen en Kroatië wel een kustlijn heeft". Hij constateert dat veel mensen hun wereldbeeld kwijt zijn en behoefte heb ben aan een nieuw houvast. De teneur van veel reacties: een land dat niet in de atlas voorkomt, bestaat niet. In andere gevallen worden de cartografen be schouwd als halve profeten. „Soms bel len ze ons op. Dan vragen ze: meneer Russchen, kunt u misschien zeggen hoe het straks in Tsjechoslowakije af loopt?". wel lukt", glimlacht de burgemeester in geduldige wijsheid. Op onze wandeling naar de trots van het kamp, een rijk vergulde boeddhisti sche tempel, vertelt mevrouw Karma met bitterheid in haar zoetmelodieuze stem, dat de Chinezen haar Tibetaanse cultuur vernietigen. Ze is de presidente van de vrouwenorganisatie binnen het kamp. „Onze eigen taal mag in Tibet al leen nog op de lagere school onderwe zen worden. Daarna is Chinees ver plicht. Het is voor een Tibetaan heel moeilijk om hoger onderwijs te volgen. De meeste uitingen van onze cultuur zijn verboden, zoals zang en dans. Ge lukkig leren wij onze kinderen dat. Dat zult u straks wel zien en horen". Als zesjarige kwam ze in Nepal terecht. „Maar ik heb zoveel mooie herinnerin gen aan mijn land dat ik er elke dag naar verlang". JDe tempel met zijn duizend achter glas uitgestalde boeddhabeelden dwingt de bezoeker tot verheven gedachten. „Al lemaal boeddha's die achtereenvolgens incarneren in déze wereld. We zijn nu aan de vijfde bezig, dus de wereld draait voorlopig nog door", lacht de burge meester. Het hele kamp is uitgelopen als twee groepen schoolkinderen een Tibetaan se dansvoorstelling geven. Vanonder een baldakijn maken de bezoekers mee hoe de kinderen de pollen uit het gras stampen en zingen. Een trotse onder wijzer: „Dit is een van de manieren om onze cultuur door te geven. De jeugd in Tibet zelf leert dit niet meer. Verbo den". Waaraan burgemeester Lhatse toevoegt: „Zelfs onze kinderen die Ti bet nooit gezien hebben willen terug. Ze spreken het vaak uit. Ja, door onze verhalen natuurlijk. Wij hebben de lief de voor ons land weten over te dragen". Onder het afscheidsmaal vertrouwt hij ons toe: „Eens zal er een dag komen dat we terugkeren. Misschien dat ik het niet meemaak, maar Tibet zal vrij wor den. Ik bid er elke dag om. Ik kan niet geloven dat mijn broers en vader ver geefs in Chinese gevangenschap gestor ven zijn. Ik hoop dat u een oproep voor de Tibetaanse zaak wilt doen. We zijn vooral gebaat bij politieke hulp". De schoolkinderen in het Tibetaanse vluchtelingenkamp doen hun uiterste best. FOTO: SP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29