)raiije net hoofd n wolken SPORT EK ALLERLEi Duitsland heeft z'n zondebok gevonden 17 Straks in Engeland Italiaanse pers juicht jidócSoivuwit ZATERDAG 20 JUNI 1992 Sevulde beurs door Schotten Aladren leidt TVIDABERG - Een nederlaag behoeft niet im- ler verlies te betekenen. Althans in de beurs niet. e sportieve tegenvaller tegen Nederland blijkt oor het Duitse voetbalelftal tegelijkertijd een fi- anciële meevaller. Met dank aan de Schotten oewel Duitsland donderdag tegen Oranje met 3- werd afgedroogd, ontvangen de spelers iedei ich het niet onaardige bedrag van 45.000 gulden e man. De prerpie die vooraf was afgesproken in- en de wereldkampioen de halve finales van de ndronde om het Europees kampioenschap zou ereiken. Het bereiken van de finale levert de se ctie van Berti Vogts het aardige sommetje van 65 mille op. De Europese titel is bijna negen- gduizend gulden waard. De Schotse spelers zou- ;n provisie dienen te ontvangen, want als de uitsers de halve finales niet hadden bereikt had- en ze geen enkele „pfennig" gevangen. GOTEBORG - De Spanjaard Emilio So riano Aladren is door de UEFA aangewe zen als scheidsrech ter voor de halve fi nale tussen Neder land en Denemar ken. De andere wedstrijd in de halve eindstrijd tussen wereldkam pioen Duitsland en gastland Zweden door de Italiaan Tul- lio Lanese. De Zwit ser Bruno Galler leidt de finale. Soldaten slaags ZEVEN Onge veer 500 Neder landse soldaten, gelegerd in See- dorf, hebben in de nacht van donder dag op vrijdag in het naburige dorp Zeven rellen ge schopt na de wed strijd Nederland- Duitsland. Enkele auto's werden be schadigd en twee soldaten raakten gewond. De politie uit Bremen moest de rust herstellen. Platini denkt aan vertrekken PARIJS - Michel Platini overweegt terug te treden als coach van het Franse nationale voetbalelftal na de wanprestatie bij het EK. Het Franse sportdagblad L'Équipe schreef gisteren dat Platini voor 10 juli zal bekend maken of hij doorgaat met zijn werk. Platini begon als coach in 1988 en speelde sindsdien met zijn ploeg 29 landenwedstrij- den, won zestien en verloor vijf. Frankrijk plaatste zich voor Zweden ten koste van on der meer Spanje en Tsjechoslowakije. De 36- jarige Platini was in Zweden de jongste bondscoach en behaalde als international zijn grootste succes bij het Europees kampi oenschap van 1984 in eigen land. Frankrijk veroverde daar de Europese titel en Platini werd topscorer van het toernooi. INK MEES (BERG - Het EK pas vandaag weer op de voetballers van lederlands elftal. Gis- was het familiedag, tegenstander Dene- |ken, maandag in de \e finale te Göteborg [laatste halte voor de Jstrijd, werd nog nau- jks gesproken. Eigen aren de gedachten al stapje verder, bij een [leplaats. Het hoofd in /olken en dat kan ge- flijk zijn. Remarken, ik weet er echt van. Zal ik je eerlijk zeg- Jdat ik twee wedstrijden lie Denen op de tv heb ge- ïaar dat ik alleen op Zwe- Jen Engeland heb zitten Dat zouden onze vol- tegenstanders kunnen Met Denemarken heb ik ii nog geen moment gehouden", geeft kis Bergkamp toe. lerdagavond verloste hij me tegen Duitsland. Zijn er (3-1), de duizendste Ne- Indse interlandgoal sinds sterkte andermaal zijn Duwen. Enkele simpel ge- woorden van bonds- Rinus Michels bleken al een stimulans. „Als- in een glazen bol had zit- j kijken, begon Michels minuten voordat we het jop moesten ineens te pra ngen ons. Hij had gevoel, ji-ie, dat we drie goals zou- gaan maken, twee door de fen, één van het midden- i Maar ook dat we die goals fe zouden hebben want hij had het idee dat die Duitsers zeker één of twee keer zouden scoren. Zo praat Michels nooit vlak voor een wedstrijd. Als het bijna allemaal uitkomt, krijgen die woorden nog meer overtuiging", vertelt Berg kamp, vlak voordat hij met zijn vriendin een fietstochtje door de duinen rond Varberg gaat maken. Kwartet Met zijn twee goals maakt de 23-jarige Ajacied nu met de Zweden Brolin en Eriksson en de al afgereisde Fransman Pa pin deel uit van het kwartet topscorers op het EK. In Oran je staat de maker van de jubi leumtreffer op een verhou dingsgewijs hoog gemiddelde: acht stuks in zestien inter lands. „Elke wedstrijd op nieuw groei je verder, krijg je meer vertrouwen. Ik heb moeten wennen aan het spelen met Marco van Basten, wat nu eenmaal heel anders is dan met Stefan Pettersson bij Ajax spelen. Maar ik voel me elke wedstrijd op dit niveau op nieuw sterker worden. Het is toch ook zo dat ik nog niet toe was aan wat jongens als Van Basten en Gullit hebben be reikt". Tegen de Schotten scoorde hij, tegen de Duitsers opnieuw. Te gen het GOS liet de koele schutter een mooie kans lig gen. „Ik weet het, iedereen Dennis Bergkamp genoot gisteren van de vrije dag die Oranje kreeg. Samen met twee Zweedse meisjes die zich al hebben opgemaakt voor het midzomernachtfeest neemt hij alle tijd te poseren. foto: anp zegt het. Ik had die bal moeten stiften inplaats van op Marco proberen te passen. Maar je kiest op zo'n moment op je ge voel. Bij Ajax had ik het mis schien wel met een stiftbal ge probeerd. Daar loopt dan ook geen Marco van Basten in het centrum. Ach, elke wedstrijd is weer anders. Nu kon ik tegen die Duitsers scoren omdat Marco twee tegenstanders naar zich toe lokte. Dat deed-ie echt perfect en ik mocht ervan profiteren", schildert Berg kamp zijn tweede EK-doel- punt. 'Als meisjes' Daags na het hoogstandje kijkt Dennis Bergkamp niet meer op van de precisie waarmee hij zijn schutterskarweitje uit voerde. Verbazing wekt nog wel de strijdwijze van tegen stander Duitsland in de eerste helft. „Ze speelden als meisjes, zo tam, zo rustig, ze deden he lemaal niks. Pas met Sammer er bij deden ze het weer goed", verwondert Oranjes rugnum mer 7 zich nog. Ook de Oranje-reserves langs de kant hebben hun ogen uit gekeken op de superioriteit die Oranje kon verwerven in de eerste helft. „Echt, als we met Feyenoord tegen De Graafschap spelen, krijg je niet eens zoveel ruimte als die Duitsers ons toelieten. Natuur lijk is dat ook een kwestie van kwaliteit in onze ploeg. Maar tactisch was het natuurlijk een drama bij die Duitsers, die li bero speelde er zover achter dat we een speelveld van tach tig meter kregen en niemand schoof door om ons op het mid denveld te storen. Dan maak je het ons wel erg gemakkelijk", analyseert Peter Bosz, die in de slotfase Dennis Bergkamp afloste. Zesde keer „Zes keer ingevallen nu, vijf keer gewonnen", heeft Bosz uitgerekend. „Ik heb maar even meegedaan want Michels dacht dat Jan Wouters kramp had, dat had Marco van Basten aangegeven. Maar Jan wilde er helemaal niet af, toen riep hij dat anderen veel dichter tegen kramp aanliepen. Zo kon ik er toch nog in. Dan merk je niet veel meer bij die Duitsers. Ook op de bank zag je nauwelijks iets bij ze gebeuren. Niemand ook die zijn mond open deed. Bij ons zouden er heus wel een paar jongens zelf iets hebben veranderd in zo'n situatie". De Duitse aanpak verwondert Bosz te meer omdat de kwali teiten van Oranje genoegzaam bekend moeten zijn de Duitse coach Berti Vogts en zijn spe lers. Zeven jaar geleden speel de Bosz nog bij de amateurs van AGOW in Apeldoorn. Na drie seizoenen RKC en drie jaar Franse competitie bij Tou lon kreeg zijn loopbaan dit sei zoen bij Feyenoord zo'n push dat hij donderdagavond - bijna zonder een bal te raken - mee streed in de slotfase van een interland tussen Nederland en Duitsland. door BERT JANSMA „Dit is pas het begin", hoor ik Ronald Koeman in diverse kranten zeggen. Zou 't echt zo zijn Michels de generaal en Koeman zijn profeet. Michels had het al voorspeld. Vóór de wedstrijd. Ik hóór 't 'm in die Zweedse kleedkamer zeggen: „Jongens. Van mij hoor je zoiets nooit. Maar ik weet 't zeker. D'rgaan d'rdrie in bij die Duitsers". Een ouverture in Mokums staccato van een man die de krijtlijnen van een voetbalcarrière in het aangezicht draagt. In de Duitse kranten die ik koop zijn de kronkels van de journalisten om er zich nog acceptabel uit te redden meer dan voelbaar. Die 'Hollander' waren 'fabelhaft', maar 'die Mannschaft' heeft éven fabelhaft' teruggevochten. Iedereen tevreden. Twee keer een compliment, nergens een buil. Scheelt weer opzeggingen van kwade abonnees. Ik lees 't met genoegen. Maar ik kan toch niet om de ellende van de frontpagina's heen. Rellen. Daar en hier. Idioten die het opperste genoegen van anderen versjteren. Gewoon genieten van iets moois is een kunst die niet iedereen gegeven is. Een aantal onderons heeft blijkbaar niet de middelen hun emoties anders vorm te geven dan met geweld. Triest. Ik vrees voor de rest van hun gevoelsleven. Ze zullen voortdurend brekebenen blijven. Triest hoor, die 'hooligans'. Wie kan mij trouwens vertellen waar dat woord vandaan komt? Is het Slavisch?. In het Tsjechisch is een 'hooligan' een 'chuligan', in het Russisch idem dito, al schrijf je 't anders. Het zachte bed van een Nederlandse zege maakt het me mogelijk zelfs daarover te denken. En dat doe ik serieus. Ik vraag me af hoe het straks moet. In Engeland. Waar in 1996 de eindronde van de Europese voetbalkampioenschappen plaats zal vinden. Ik hou m'n hart vast. En ik kan me voorstellen dat de UEFA dat ook doet. Misschien zijn ze er allemaal. De Engelsen uiteraard. Misschien de Duitsers. Én de Nederlanders. Wat moet dat worden? De UEFA moest er nog maar 's over denken. Slim als een routinier volgt hy in Varberg alles wat zich rond hem, de ploeg en tegenstan ders afspeelt. „Neem nou die Duitsers, overal zijn ze ons ko men bekijken, de spelers zijn uit en te na bekend en je dan nog zo weg laten spelen. Ei genlijk kan het niet op dit ni veau. Jan Wouters vertelde me dat hij bij de dopingcontrole had gehoord hoe Brehme was uitgevallen tegen een aantal jonge gasten die een grote smoel hebben in die ploeg. Dat belooft dan wat als we ze weer tegen krijgen in de finale. Want hoe ontspannen wij ook naar de wedstrijd tegen Duits land hebben toegeleefd, zon der datje iets van stress.merkt, voetballen tegen Duitsers is toch iets speciaals. Net als bij Feyenoord wedstrijden tegen Ajax extra spanning losmaken. Het zit er wel in dat we dat dus nog een keer mogen beleven", veronderstelt de 28-jarige mid denvelder. Idoor AART HERING ROME - De Italiaanse kran ten die tot nu toe met veel mi sprijzen hebben geschreven over het EK, waarvan hun ei gen land immers is uitgeslo ten, hebben gisteren voor het eerst hun gebruikelijke en thousiasme ten beste gegeven. „Er is niet gestreden. De 3-1- overwinning geeft maat voor een deel de absolute superiori teit weer van de Nederlanders, die in de eerste helft een ver bijsterd en ontmand Duitsland onder doelpunten hadden kunnen bedelven Neder land is een waarachtig team, terwijl de Duitsers niet meer zijn dan een bijeen geraapt zooitje, dat speelt als een kip zonder kop", is het duidelijke oordeel van de grootste sport krant van Italië, de Gazzetta della Sport. Concurrent Tutto Sport had 'af en toe de indruk dat er maar één team in het veld stond', terwijl de Corriere della Sport zich liet gaan in gé- compliceerde beeldspraak. „In het veld bloeien de oranje bloe men en de Duitsers lijken wel verdwenen Aan het eind van de wedstrijd is de Duitse adelaar verscheurd door de Nederlandse leeuw, maar hij wordt weer opgelapt met Schotse whisky. Duitsland kan dus weer voort, maar de in druk bestaat dat whisky alleen niet voldoende is: laten ze er maar liever direkt een dokter bij halen". (ADVERTENTIE) ORANJE VOETBALREIS HALVE FINALE E.K. 92 AAA DAGVLUCHT INCLUSIEF. I] J[| ENTREEKAART NED. v.a. ri/ll Boeking bij ieder reisburo in Nederland of bij: REISBURO VAN GERWEN 040 - 545473 040-531665 (Ook 's avonds en in hel weekend bereikbaar.) Hing schoolt kennelijk makers van jubileumgoals in het Neder- J elftal. Dennis Bergkamp was donderdagavond verant- pelijk voor de duizendste interlandgoal sinds 1905. Nadat -Lenstra de 500ste had gescoord, maakten achtereenvolgens r Swart, Johan Neeskens, Johnny Rep en Arnold Mühren Js de honderd vol totdat Bergkamp het totaal op duizend :tse supporters jagen de DFB (Duitse voetbalbond) op kos- j Europese voetbalbond (UEFA) heeft gisteren de Duitsers 'eldboete opgelegd van ongeveer 13.000 gulden omdat een kl „vurige" fans vuurwerk had afgestoken en op het veld [egooid tijdens Nederland-Duitsland. De DFB gaat tegen de :uring", die binnen dertig dagen overgemaakt dient te wor- beroep. „Omdat niet is bewezen dat het uit een Duits vak aldus perschef Niersbach. Het is de tweede geldstraf tij- r rthet EK. Eerder werd Duitsland veroordeeld tot het betalen mjna vierduizend gulden omdat enkele aanhangers bij de 1 ttrijd tegen het GOS aanstekers op de grasmat hadden ge- icmer r 2? dagen na de roemloze aftocht van het Europees voetbalpo- in Zweden eist een groot aantal Engelse kranten het ver- c van bondscoach Graham Taylor. Een vet gedrukte kop in Ufoulevardblad „The Sun" is meer dan duidelijk. „Doe ons >lezier en vertrek", schreeuwt de krant. De spelers worden sr ook niet gespaard door het sensatieblad. Ze worden als lors domkoppep" betiteld. De „Daily Mail" eist van de En- bondsacoach een drastische ombuiging van taktiek en aan- let het oog op de kwalificatiestrijd voor het WK, waarin Ne- id een van de tegenstanders is. Het blad vindt verder dat Lineker, die van volgend jaar in Japan speelt, veel te jong is 'opbaan als international af te breken. i Aerle vandaag weer op training ERG - „Voor het eerst s mijn knieoperatie, half heb ik weer eens drie rijden in zes dagen kun- ipelen. Zonder dat ik last gekregen. Dat is belang voor mij. Dat moet me doen in de rest van het constateerde Ruud Gullit "en op zijn vrije dag in Gullit hoefde niet medische verzorging in iotel te blijven. Berry van moest zich nog wel mel- •voor behandeling. Het is Jedoeling dat hij vandaag W aansluit bij de groepstrai- denk dat ik net een dag te kort ben gekomen voor herstel. Ik hoop er nu verder geen last meer van te hebben", aldus Van Aerle. Medische verzorging was gis teren ook noodzakelijk voor Bryan Roy, die in de tweede fielft een blessure aan de hiel opliep, toen bovendien zijn schoen werd uitgeschopt. „Er zijn een paar spelers wat ver kreukeld uit de strijd geko men, maar ik neem aan dat al les snel hersteld kan zijn", rap porteerde teamarts Frits Kes- sel. ATVIDABERG - Zelfs de Kei zer viel even uit zijn rol na de zege van 3-1 van hét Neder lands elftal op Duitsland. Vor- führung, rolde er over de lippen van Franz Beckenbauer. De man die Duitsland als bonds coach wereldkampioen maak te, gaf daarmee kernachtig aan dat het Duitse nationale elftal in Göteborg gedold was door Oranje. Duitsland mag er zich na de blamage volgens Becken bauer niet meer op beroepen een toonaangevende voetbalna tie of wereldkampioen te zijn. In die opvatting stond hij niet alleen. Want terwijl Berti Vogts in Atvidaberg alweer speurde naar gunstige invalshoeken voor de halve finale van mor gen tegen Zweden, en een aan val op (voormalig) libero Binz probeerde af te wenden, lieten de ex-topvoetballers die de we reldkampioen in Zweden ver gezellen zich vernietigend uit. „Ik heb 76 interlands gespeeld, maar zo'n slechte wedstrijd kan ik "me niet herinneren", mop perde Toni Schumacher, de vroegere doelman van de Mannschaft. „Dat we een keer slecht spelen is noch niet eens zo erg. Maar de spelers hebben gewoon niks gedaan. Vogts riep nog dat Duitsland in de tweede helft goed is teruggekomen. Maar we kwamen enkel nog een beetje in de wedstrijd toen Nederland even wat gas terug nam". Hans-Peter Briegel, tij dens het Europees kampioen schap columnist voor het Duit se sportblad Der Kicker, rea geerde verstoord toen hem naar zijn visie op Nederland-Duits land werd gevraagd. „Vragen? Waarom? Het was toch vol strekt duidelijk. Het verlies te gen Nederland kwam boven dien niet als een verrassing. Door Schotland zijn we ook al weggespeeld, maar die ver zuimden nog te scoren. Duits land zit verdedigend en op het middenveld met grote proble- Toni Schumacher, hier in actie als interviewer voor een tv- station hekelt de Duitse ploeg. „Zo'n slechte wedstrijd kan ik me niet herinneren". Rechts Jürgen Kohier. FOTO: EPA men. Een aantal spelers is te oud geworden en komt voor het topvoetbal snelheid tekort". Taal lichaam Jupp Heynckes, de voormalige trainer van Bayern München, die het komend seizoen in dienst is van Atletico Bilbao, ontdekte ook al lichamelijke te kortkomingen bij de Duitse voetballers. „De taal van het li chaam is vaak beslissend", doelde Heynckes op de soepele re spieren van Oranje. „Alleen al de manier waarop het Neder lands elftal het veld opkomt, imponeert me. De meeste spe lers hebben wat gewonnen, stralen zelfbewustzijn uit. Duitsland mist dat. Bovendien komen onze spelers atletisch vermogen tekort. Ze zullen veel flexibeler moeten worden". In tactisch opzicht is Duitsland volgens Heynckes door die be perking behoorlijk op achter stand geraakt. „Oranje verde digt achterin man tegen man. Onze mandekkers hebben een libero als steun in de rug nodig, omdat ze zo weinig tactisch mee kunnen denken. Front- zeek bijvoorbeeld draaide te gen Oranje een paar keer zo maar naar binnen, en liet de hele linkerkant open. Zulke za ken kun je in een paar dagen niet veranderen. Maar Duits land komt daardoor op het mid denveld wel steeds een man te kort. Het doet me pijn dat ons spel er bij het Europese kampi oenschap zo slecht en ongeor ganiseerd uitziet. Maar je mag ook niet vergeten dat Oranje een uur lang voetbal van we reldklasse speelde. Het was het beste voetbal dat ik in de laatste jaren gezien heb". Van Basten Heynckes raakte in Göteborg vooral onder de indruk van Marco van Basten. „Ik ben al tijd een bewonderaar van Van Basten geweest. Maar wat hij dit toernooi laat zien is van ab solute wereldklasse. Hij scoort weliswaar niet, maar laat wel het team profiteren van zijn werklust. Van Basten maakt slim gebruik van zijn lichaam. Bij Bayern München heb ik Brian Laudrup (maandag te genstander van Oranje) op zijn manier van spelen gewezen. Als aanvaller moet je het hart hebben om voor het elftal te werken en af en toe te verdedi gen. Van Basten is een echte te amspeler geworden met indivi duele kwaliteiten. Zo ver was hij twee jaar geleden in Italië, of bij het EK in '88 nog niet. Maar voor mij staat hij nu op de zelf de hoogte als Cruijff, Becken bauer en Maradona", aldus Heynckes, die Bergkamp „de kroonprins van Oranje" noemt. „Ik heb Ajax in de Europacup gevolgd en schat Bergkamp hoog in. Als hij die vorm op het EK nog haalt, kan hij bij het rij tje met Gullit, Koeman, Rijk aard en Van Basten aanpikken. Dat is de absolute top". De Duitse nationale ploeg staat er heel wat slechter voor. „Boven dien", weet Heynckes, is door die reeks van blessures de hië rarchie binnen het elftal door elkaar gegooid. Toch verwacht ik dat Duitsland de finale zal halen. We hebben in het verle den nog nooit twee keer achter elkaar een slechte wedstrijd ge speeld. En komt Oranje in de fi nale Duitsland tegen, dan moet het zich wapenen. In Göteborg vielen de drie van Milaan el kaar na de overwinning in de armen, sloegen de jonge spe lers elkaar tegen de handen. Daar zag ik de motivatie van de spelers in terug. Duitsers kij ken vaak uit de hoogte op Ne derlanders neer. Maar het is de vraag of die Nederlanders daar nog een keer de kracht uit kun nen halen. Bovendien, je kent onze mentaliteit". Zondebok De voorspelling van Heynckes dat Vogts voor de wedstrijd te gen Zweden zijn elftal zal wijzi gen", kwam alvast uit. Manfred Binz werd als zondebok aange wezen voor de nederlaag tegen Oranje en maakt - net als in de tweede helft in Gotenborg - plaats voor Helmer. Het gedrag van Binz na het verlies tegen Oranje stemde de Duitse pers ontevreden. Net als Klinsmann weigerde hij de schrijvende pers te woord te staan en sloop via een nooduitgang van het stadion in Göteborg de spelers bus in. Gisteren maakte pers voorlichter Wolfgang Niers bach het verzuim goed. Binz nam plaats achter de tafel, maar werd vrijgesteld van de verplichting zich tussen de journalisten te begeven. .Als ik jullie ogen zie en de toon van praten beluister, is dit een goe de beslissing", vond Niersbach. Gezeten naast Vogts kreeg Binz zo te horen dat hij voor de halve finale, morgen tegen Zweden, niet op een basisplaats hoeft te rekenen. En die zelfde bonds coach vroeg nog wel of de Duit se pers niet te hard wilde zijn voor de falende libero. „Ik moet helemaal opnieuw beginnen", treurde het zwarte schaap van de natie. Bij de wedstrijd in Gö teborg tegen Oranje is mijn we reld ingestort".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17