foordwijks bedrijfsleven ;n gemeente moeten meer ïaar samenwerking zoeken Jong Oranje in Zoeterwoude LEIDEN OMGEVING 13 Seksueel geweld komt weinig voor in Noordwijk Veel belangstelling voor jubilerende burgemeester Slechts twee ton voor restauratie Alkemadese molens gidaeGomcwt verval inVeense loemenveiling )ELOFARENDSVEEN - In het kantoor i de VBA-veiling aan de Sotaweg in Roe- jrendsveen vond gisterochtend rond rart voor twaalf een overval plaats. Twee it vuurwapens gewapende mannen dwon- n het ter plaatse zijnde personeel tot afgif- van een tot nu toe onbekend geldbedrag, de overval vluchtten de twee overvallers gin een gestolen grijze Opel kadett, in de ihting van Leimuiden. Omstreeks tien or halfeen werd de auto leeg aangetroffen Leimuiden. De overvallers zijn vermoede- t overgestapt in een tot nu toe onbekende iuwe auto. Van de daders ontbreekt nog spoor. De politie stelt een nader onder- ek in. Getuigen worden verzocht contact te nemen met de rijkspolitie te Leider- rp, tel. 071-411421. Onderzoek naar verontreiniging aan Westkanaalweg ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie Zuid Holland gaat binnenkort een onderzoek doen naar de mate van verontreiniging op een stuk weiland van mevrouw Van der Burg aan Westkanaalweg 15 in Alphen. In de jaren '63/'64 is er een sloot gedempt met behulp van huisvuil. In 1988 heeft de gemeente Alphen ter plekke een bodemon derzoek gedaan. Op verzoek van de gemeente is naar aan leiding daarvan de locatie opgenomen in het Uitvoerings programma bodemsanering 1992 van de provincie Zuid Holland. Uit het onderzoek waarmee de provincie binnen kort begint, moet blijken of er sprake is van risico's voor de volksgezondheid en/of milieu en of sanering van de verontreiniging noodzakelijk is. Er zal een projectgroep door de provincie worden ingesteld waarin onder andere de eigenaar van het perceel en de gemeente zullen zijn vertegenwoordigd. Stroom aanvragen substitutiezorg komt goed op gang ZATERDAG 20 JUNI 1992 RIJNSTREEK - Relatief veel opnames, veel substitutie- aanvragen en de kleine wachtlijst van het Koudekerkse verzorgingstehuis Rhijndael. Dat zijn drie zaken die als zijnde opvallend worden genoemd in het verslag van het laatste kwartaal van 1991 van de Indicatie Commissie Rijnstreek. Het grote aantal mensen dat werd opgenomen in een verzorgingstehuis heeft direct te maken met de op levering van Noorderbrink in Alphen. Van de 44 mensen die in dit kwartaal werden opgenomen, betrof dat 27 keer een opname in Noorderbrink. Vonden in het vorige kwar taal besprekingen plaats over substitutie ofwel verpleeg huiszorg in het verzorgingstehuis, in het vierde kwartaal van 1991 kwam de stroom aanvragen goed op gang, zo blijkt uit het verslag. Er kwamen in totaal 39 substitutie- aanvragen binnen. Dit betrof 19 keer somatische en 20 keer psycho-geriatrische verpleeghuiszorg. NOORDWIJK - De politie van Noordwijk kreeg in 1991 22 gevalllen te behandelen van seksueel geweld. Openba re schennis kwam met veertien gevallen het meeste voor. Een exhibitionist was tussen maart en september elf keer aanleiding tot het doen van een aangifte of melding bij de politie. Op het gebied van aanrandingen kreeg de politie zes zaken te onderzoeken. Verder kwamen er twee mel dingen binnen van het optreden van een voyeur en was er in een geval sprake van vrouwenmishandeling. Burgemeester J. van der Sluis neemt maandag de eman- cipatie-deelnota 'Seksueel geweld' in ontvangst, die wordt aangeboden, door voorzitter M. Fles van de commissie emancipatiezaken. In deze nota worden algemene gege vens over hulpverlening verstrekt en de mogelijkheden tot het doen van aangiften. Bisschop Ph. Bar bezoekt Voorhout VOORHOUT - De bisschop van Rotterdam, mgr. Ph. Bar zal op don derdag 25 juni Voorhout bezoeken. Dit past in het streven van de bis schop achtereenvolgens alle paro chies van het bisdom Rotterdam te bezoeken. De parochie St. Bartholo- meus zal de bisschop ontvangen. Het is de uitdrukkelijke wens van de bisschop de gelegenheid te krij gen om met afzonderlijke parochia nen, of in kleine groepjes te spre ken. De parochianen worden uitge nodigd om 19.30 uur aanwezig te zijn: eerst in de kerk voor de eucha ristieviering, waarin de bisschop en pastoor van Bockxmeer zullen voor gaan, en daarna in het parochiehuis. JANKEES FAAS 0ORDWIJK - Het eco- jmisch en toeristisch be id van Noordwijk zal in toekomst meer gericht oeten zijn op een inten- ;vere samenwerking ssen bedrijfsleven en imeente. een van de aanbevelin- i n van Advies Associatie Am- erdam (AAA) in haar onder- ek, dat is uitgevoerd in op- acht van de gemeente lordwijk en de Kamer van oophandel in Leiden. I et onderzoeksbureau heeft f in jaar over haar onderzoek i daan. De projectuitvoerder seert haar bevindingen op t verzamelen van gegevens het voeren van gesprekken et vertegenwoordigers uit t Noordwijks bedrijfsleven, laatste groep vindt de hui- ge contacten met de ge- eente onsamenhangend, nbtelijke ondersteuning is nauwelijks, waardoor het beleid van de wethouder van economische zaken, P. Bam- hoorn, weinig rendement ople vert. De AAA bepleit dan ook een uitbreiding van de in Noord wijk gevestigde bedrijven door de aanleg van bedrijfsterrei nen. Daarmee verband hou dend denkt het AAA aan een vestiging van een Space Scien ce Park bij ESTEC, dat een link heeft met het Bio Science Park in Leiden. De AAA zou het een goede zaak vinden als de vier grootste dienstverle nende bedrijven in Noordwijk een grotere invloed krijgen op de lokale economie. Het gaat hierbij om Beuk Touringcars, de ESTEC, Zilveren Kruis Ver zekeringen en de Van den Berg Stichting en Centrum Langeveld. Wil Noordwijk haar positie als toeristisch speerpunt uitbou wen dan is kwaliteitsverbete ring en promotie volgens de AAA belangrijk. De AAA voor ziet in de ontwikkeling van een 'Gouden Driehoek' tussen Pickeplein, Huis ter Duin en Vuurtorenplein. Op laatstge noemde punt wil de AAA een haalbaarheidsstudie verrich ten naar de komst van een the ater en bioscoop. De wandelroutes over Parellel- boulevard en Wilhelminabou- levard moeten opgewaardeerd worden. De integratie van de twee boulevards kan worden bevorderd door een looppassa ge te maken, waarlangs kleine winkeltjes en koffieshops een plaats krijgen. De AAA komt naast de uitbrei ding van bestaande voorzie ningen tevens met nieuwe ini tiatieven. De AAA stelt in haar onderzoek vast, dat er in Noordwijk behoefte is aan een dancing in de doelgroep van dertig tot vijftig jaar en een bungalowpark naar het voor beeld van Sporthuis Centrum. In het winkelbestand van Noordwijk-binnen zitten een aantal zwakke schakels. Zo worden de kleinere winkels in de Kerkstraat en het Jemocen- trum in hun voortbestaan be dreigd door verwaarlozing en de toenemende concurrentie. Een herstructurering van de Kerkstraat en de verplaatsing van winkels vanuit het Jemo- centrum naar de Kerkstraat is door de AAA als oplossing aan gedragen. Een laatste punt waar de AAA de nadruk oplegt is de geringe bereikbaarheid van Noordwijk door zowel het particulier als het openbaar vervoer. Dit bete kent vaak overvolle wegen in de zomerperiode naar de stran den. Zo laat de route via Voor hout en Oegstgeest veel te wensen over en is de noordelij ke ontsluiting via de SI ontoe reikend. De AAA doet de sug gestie aan Noordwijk en de omliggende gemeenten om snel tot de aanleg van een ver keersweg te komen tussen de S20 en de A4 en de ontsluiting met Schiphol te verbeteren. Het onderzoeksrapport van de AAA en een discussienota over het economische en toeristisch beleid van Noordwijk wordt begin september besproken in de commissievergadering. Vervolgens krijgen belangen organisaties en de de burgers van Noordwijk in een aantal consultatierondes de kans zich te mengen in de discussie. Het is de bedoeling dat in de raads vergadering van februari 1993 de ontwerpnota over het eco nomisch en toeristische beleid definitief wordt vastgesteld. Enkele honderden receptiegangers feliciteren de jubilerende burgemeester Scheenstra. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Idoor ANT00N KOCH REGIOJOURNAAL Toneel Toneelgroep Michael voert morgen in Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk het stuk 'De fysici' van Friedrich Dürrenmat uit. De toneelgroep pestaat uit jongeren in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar, l die onder leiding van regis- seuse Anges van Rees van het Zuidhollands Centrum voor Amateurtoneel kennis hebben gemaakt met de .n het amateurtoneel. J Fototentoonstelling In het St.Elisabeth zieken- l huis in Leiderdorp loopt i tot en met 29 juni een expo sitie met foto's die zijn ge- maakt tijdens het honderd jarig jubileum. Zo zijn er foto's van de open dag en de fietstocht tussen het Al phens ziekenhuis Rijnoord en Elisabeth ziekenhuis. De fototentoonstelling met een selectie van 1500 foto's is te zien in het personeéls- Kstaurant. Zwemvierdaagse In het zwembad De Kleine in Leimuiden wordt van dinsdag- tot en met vrijdagavond vanaf zes uur de zwemvierdaagse ge houden. Er kan gesponsord gezwommen worden voor Unicef. De deelname is gra tis. Wandelvierdaagse De Aeresteijn wandelvier daagse in Ter Aar wordt van maandag tot en met donderdag gehouden. De start is steeds om zes uur. Het vertrekpunt is elke avond weer ergens anders. Maandag vertrekken de wandelaars vanaf basis school Aeresteijn naast de Adrianuskerk in Lange- raar. Kaarten a vier gul den zijn bij Aeresteijn ver krijgbaar. Verkeerssituatie Jacoba Van Beierenlaan gewijzigd SASSENHEIM - De ver keerssituatie aan de Charbon- laan en Jacoba van Beieren laan in Sassenheim wordt ge wijzigd. De voorgestelde maat regelen op het gedeelte tussen de Hoofdstraat en Westerstraat worden uitgevoerd in de week van 22 tot en met 26 juni. Op de Charbonlaan in de rich ting van de Westerstraat zal het tweerichtingsverkeer over gaan in eenrichtingsverkeer. Het eenrichtingsverkeer in het aansluitende gedeelte van de Charbonlaan en Jacoba van Beierenlaan wordt omge draaid. Verder zal de blauwe zone in de Charbonlaan, dat grenst aan het winkelerf, ko men te vervallen. In dit gedeel te wordt parkeren aan beide zijden toegestaan. Het weggedeelte ter hoogte van de woningen aan de Char bonlaan 2 tot en met 10 wordt versmald door middel van het aanbrengen van een groen voorziening langs de vijver. Aan de woningzijde wordt het parkeren met een witte marke ring aangegeven. Het trottoirgedeelte tegenover de woningen Jacoba van Beie renlaan 1 tot en met 7 wordt met een tegel verbreed en in het trottoir zullen paaltjes wor den geplaatst. In de periode van 22 tot en met 26 juni is het bedoelde gebied afgesloten voor doorgaand ver keer. Op vrijdag 26 juni wor den de nieuwe verkeersborden geplaatst en is de gewijzigde verkeerssituatie van kracht. OEGSTGEEST - Onder grote belangstelling heeft burgemeester Sj. Scheen stra van Oegstgeest in het kasteel Oud Poelgeest gis termiddag zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Scheenstra werd 25 jaar gele den geïnstalleerd als burge meester van de gemeenten As- peren en Heukelum, plaatsjes onder de rook van Leerdam. Na de gemeentelijke herinde ling onstond de gemeente Lin- gewaard waaronder de plaat sen Asperen, Heukelum, Vu ren en Herwijnen thans ressor teren. Aleer het echter zo ver was werd burgemeester Scheenstra door de Kroon be noemd tot burgemeester van Oegstgeest waar hij in oktober 1979 de taak van zijn voorgan ger, burgemeester T. van Ey- singa overnam. Scheenstra is een burgemees ter met een CDA-signatuur. Toch kwam zijn benoeming destijds niet voort uit de poli tiek. Voordien was hij name lijk gemeenteambtenaar te Zaandam. Geboren in de Over ijsselse plaats Steenwijker- wold, gelegen nabij de grenzen van Friesland en Drente was het tijdens zijn jeugd al een .jongensdroom" om burge meester te worden. De jubilerende burgemeester is dinsdag een dagje op stap geweest met het gemeenteper- soneel. Tijdens deze uitstap werd hem namens de gemeen te een in opdracht gemaakte aquarel van de Oegstgeester kunstenaar A. Labordus aan geboden. Het stel't een fantasie voor waarin alle kunstwerken die zich in de gemeente bevin den, zijn verwerkt. Honderden mensen kwamen gistermiddag naar Kasteel Oud Poelgeest om het echt paar Scheenstra de hand te drukken. Oegstgeestenaren dienden zich in grote getalen aan, maar ook waren velen be zoekers van heinde en verre gekomen. Burgemeesters en oud-burgemeesters, waaron der jhr. Van Eysinga en de heer Brinkman voegden zich in de lange rij wachtenden. Fe licitaties en geschenken wer-' den ontvangen van alle ge meentebesturen in de regio. Namens de gemeente Leiden gaf wethouder J. Walenkamp acte de presence. Onder de bezoekers bevonden zich ook vertegenwoordigin gen uit brandweerkringen. Burgemeester Scheenstra is al meer dan 25 jaar betrokken bij het bestuur van de Brandweer opleiding Nederland. Idoor ELLEN VERHAAR olkenkunde en ederij slaan anden ineen EIDEN - Het Rijksmuseum tor Volkenkunde en de Rede- Noord-Zuid bieden inwo- iers en bezoekers aan de stad 'n arrangement aan voor be- oek aan het museum en een Jndvaart. Kaarten a 13,-, te °op aan de kassa, geven oegang tot de dubbeltentoon- telling in het museum en voor rondvaart. De boten varen agelijks - bij voldoende he istelling - om 11.00, 12.00, 3 30, 14.45, 16.00 en 17.00 uur ranaf de Beestenmarkt af. ALKEMADE - Alkemade stelt twee ton beschikbaar voor de restauratie van molens in haar gemeente. Zo luidt het voorstel van B en W aan de raad. Dit be drag is veel minder dan waar de Rijnlandse Mo lenstichting om had ge vraagd. In november vroeg de Molen stichting per brief om 675.000 gulden als gemeentelijk aan deel in de restauratie van ne gen. Alkemadese molens, waar van de totale kosten 2,7 mil joen gulden bedragen. Oor spronkelijk wilde een meer derheid van het college (burge meester Meerburg en wethou der Beelen) drie ton beschik baar stellen. Omdat wethouder Nugteren en een meerderheid in de diverse raadscommissies deze uitgave niet financieel konden verantwoorden, is de subsidie nu verlaagd naar twee ton. Dit bedrag kan worden ge haald uit het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing. Overigens is deze subsidie slechts eenmaal mogelijk om dat men van regeringswege overweegt fors te bezuinigen op dit fonds. De gemeente rea liseert zich dat met de in 1994 beschikbaar komende 200.000 gulden niet alle Alkemadese molens op korte termijn kun nen worden gerestaureerd. „In overleg met de Rijnlandse Mo lenstichting zullen prioriteiten moeten worden gesteld", aldus het college in haar raadsvoor stel. Voorwaarden B en W willen aan de voorge stelde subsidie wel enige voor waarden verbinden. Zo zou de Rijnlandse Molenstichting de Alkemadese molens zodanig Restauratiekosten molens Alkemade De restauratiekosten van de Alkemadese molens zijn als volgt verdeeld: Googermolen (Roelof- arendsveen): 560.000 gul den; Veendermolen (Roe- lofarendsveen): 282.000 gulden; Waterloosmolen (Rijpwetering): 1.040.000 gulden; Lijkermolen I (Rijpwetering): 210.000 gulden; Lijkermolen II (Rijpwetering): 293.000 gulden; Akkerslootmolen (Rijpwetering): 127.300 gulden; De Kaager (Kaag) 140.000 gulden; Adermo len (Rijpwetering): 100.000 gulden; Vrouw Vennemo- len (Oud Ade): 390.000 gul den; Blauwe molen (Rijp wetering): 150.000 gulden. De Rode molen (Oud Ade), de Mopmolen (Nieuwe We tering) en de Buurtermo- len (Rijpwetering) zijn in orde. Ook de Akkersloot molen, die particulier bezit is, moet voor een bedrag van 127.000 gulden worden gerestaureerd. moeten laten functioneren dat de inwoners er meer van kun nen profiteren. De gerestau reerde molens zouden bijvoor beeld vaker kunnen draaien en worden opengesteld voor bezoekers. Een deel van de Alkemadese molens moet worden afge voerd van de meerjarenbegro ting voor Momumentenzorg. Andere overheden dienen vol gens Alkemade ook bij te dra gen in de restauraties, zoals bijvoorbeeld het Rijk, de pro vincie, andere gemeenten en het waterschap. Om de subsidie te verkrijgen moet de Rijnlandse Molen stichting op last van de ge meente Alkemade uitdrukke- De Googermolen in Roelofarendsveen. lijk pogingen ondernemen om de Waterloosmolen over te dra gen aan het Ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer. Uit navraag bij A. de Kok van de gemeente Alkema de blijkt dat Staatsbosbeheer, die deel uitmaakt van ge noemd ministerie, enige mo lens in Friesland en Noord- Brabant heeft overgenomen. De incidentele toestemming daarvoor wordt afhankelijk ge steld van de hoeveelheid na tuurgebied in de omgeving. ^Aangezien de Waterloosmo len temidden van natuurgebie den als de Kagerplassen en be schermde weidevogelgebie- den staat, moet de restauratie FOTO: WIM VAN NOORT van de molen enige kans ma ken te worden bekostigd door het Ministerie van Landbouw. We verwachten natuurlijk niet dat ze daar direct enthousiast zijn, maar niet geprobeerd is altijd mis" aldus De Kok. De restauratie van de Waterloos molen zal ruim één miljoen gulden gaan kosten. ZOETERWOUDE - De oude dorpskern van Zoeterwoude staat zondag geheel in het te ken van de jaarlijkse wieler ronde. Het wielercomité ver wacht weer vele honderden toeschouwers te trekken. De komst van de complete schaatsploeg van Jong Oranje betekent een positief inter mezzo van allure. De jeugdige schaatstalenten zullen zich on der begeleiding van trainer- coach Leen Pfrommer in het zweet rijden. De wielerdag be gint om 11.45 uur en eindigt rond de klok van 18.30 uur. De wielerronde van Zoeter woude heeft een rijke traditie. Jaarlijks wordt op vaderdag de gehele oude dorpskern herme tisch afgesloten voor het ge motoriseerde verkeer. De wiel renners maken dan de dienst uit. De wedstrijden voor ama teurs en veteranen vormen het hoofdbestanddeèl van het wie- Iergerecht. Bij de amateurs-A komen tal van regiorijders aan de start en dat geldt ook voor de ama teurs-B en de veteranen. Bij de amateurs-B proberen Piet van der Geest, Herman de Jong (hij won in 1987 de burgerronde, red.), Stan Paardekooper en Henk de Roon voor eigen pu bliek goed voor de dag te ko men. De amateurs komen graag naar Zoeterwoude. Naast'een fors prijzenschema kunnen zij veel premies ver dienen. Op het zeer selectieve parkoers in de oude dorpskern komen slechts de beste ren ners op het erepodium. Het sterk meelevende publiek zorgt voor een gezellige sfeer. Veel rijders van de Leidse wie lervereniging Swift-Casba zul len proberen in Zoeterwoude goed voor de dag te komen. Jong Oranje Veel wordt verwacht van het optreden van de schaatsploeg van Jong Oranje. Zes jongens en zes meisjes komen om 16.15 Programma wielerronde: 11.45 uur Amateurs-B en veteranen, 50 km 13.15 uur Grutronde voor jeugd basisscholen 14.00 uur Amateurs-A, 80 km 16.15 uur Koppel-afval- koers Jong Oranje 17.00 uur Burgerronde uur aan de start voor een kop- pel-afvalkoers. Daaronder en kele nationale jeugdkampioe nen, waaronder Colette Zee en Jakko Jan Leeuwangh. Laatst genoemde troefde Zoeterwou- denaar Jeroen Straathof af tij dens het Nederlands kampi oenschap in Heerenveen. Zo als bekend werd Straathof be gin februari wereldkampioen. Hoewel hij inmiddels is toege treden tot de kernploeg zal Je roen Straathof zondag toch uit komen voor Jong Oranje. Hij neemt de plaats in van Martin Hermsen uit Sassenheim die ziek is. De wielerdag, mogelijk dank zij ruim zestig sponsors, kent ook wedstrijden voor de recre atieve fietsers. Zo is er de „gru tronde" voor jongens en meis jes van de basisscholen. De kampioen van de onderbouw en de bovenbouw ontvangt een echte gele kampioenstrui. De wielerdag wordt - en ook dat is traditie - afgesloten met de burgerronde voor inwoners van Zoeterwoude en Stomp- wijk. Er komen drie catego rieën aan de start. De A-rijders met als favorieten Kees de Goede, Theo van Klink, Den nis van den Berg en Frans Paardekooper. In de B-catego rie moeten de broers Koeken hoge ogen kunnen gooien ter wijl Lia van Schie, de nationale schaatskampioene, bij de da mes de torenhoge favoriete is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13