Voormalig FBI-chef was 'Deep Throat' ptisch museum nt gestolen tttiquiteiten ambia: groene landschap wordt bruin BUITENLAND 'Rijzende ster' Lyon wil Europese Centrale Bank Souocwit VRIJDAG 19 JUNI 1992 10 - Sinds de tijd de farao's zijn er in te oudheidkundige ;ten geplunderd. De venen schatten do op in buitenlandse Opties, op de zwarte [t of op een tentoon- jig in een opmerke- nuseum in Cairo, dat d is aan teruggevon- roorwerpen. n tegen de dieven: emt een groot risico en omt je buit uiteindelijk zegt Mohammed Ab- de directeur van het iim van Inbeslaggeno- ,dat het museum de om- van het smokkelpro- duidelijk maakt. Het is end hoeveel oudheid- schatten Egypte zijn mokkeld, maar in veel ;rijke buitenlandse mu- flaan geroofde schatten jtald. Vorig jaar werden 000 antiquiteiten opge- 1, slechts iets meer dan irlijks gemiddelde in de pen tien jaar. eraars kunnen tot maxi- njftien jaar zware licha- e arbeid worden veroor- Het merendeel krijgt minder. De eerste be- rechtszaak tegen an- mderaars dateert van 2 ar geleden. Vroeger wa- 1 dieven alleen met mes- 'ïiwapend. Nu maken zij v k van semi-automati- ii jurwapens en kettingza gen. Er zijn gevallen geweest waarin dieven familieleden van bewakers die hen dwarsza ten bedreigden. Waardevol In Egypte bevindt zich een on gekend aantal oudheidkundi ge voorwerpen dat geroofd kan worden. De autoriteiten heb ben 8600 plaatsen vastgesteld waar oude voorwerpen liggen. Onder uitgestrekte stukken land moet echter nog veel meer liggen. Andere waarde volle antiquiteiten zijn zonder goede documentatie of slechts beveiligd met roestige sloten en slaperige bewakers opgesla gen. Een aantal van de 1500 ten toongestelde voorwerpen in het Museum van Inbeslagge- nomen Antiquiteiten is in oor spronkelijke staat. Andere zijn - vaak ten gevolge van de dief stal - onherstelbaar bescha digd. Een van de schrijnendste voorbeelden van plundering in het museum zijn de vier ge zichten van Hathor, de godin van liefde en schoonheid. Tot vorig jaar sierden zij een tem pelzuil in het zuiden van het land. De gezichten werden door de dieven een voor een met een kettingzaag verwij derd. Karnak Tot de tentoongestelde voor werpen behoort ook een grote variëteit aan voorwerpen die Egypte uit werden gesmok keld: sarcofagen, faraonische juwelen, Griekse beelden, vroeg-christelijk laken en mid deleeuwse messen en schil den. Zelfs bustes van de laat Al duizenden jaren worden oudheidkundige schatten geplunderd ste Egyptische koningen uit deze eeuw werden geroofd. Slechts een paar dagen voor het museum in maart open ging, werd uit een stil hoekje van het tempelcomplex Kar nak in de zuidelijke stad Luxor een 300 kilo zwaar beeld van de leeuwengodin Skhmet ont vreemd. De politie trof het beeld later aan in een taxi die op weg was naar het noorden. In juni meldde de politie van Cairo het boven water komen van de buit van een van de grootste diefstallen van oud heidkundige voorwerpen. De buit bestond uit 44 houten sar cofagen, 56 houten begrafenis- maskers, 1700 beeldjes en twaalf kilo aan bronzen mun ten. „Sommige slagen worden door ons gewonnen. Antiquiteiten komen bij ons terug en we ar resteren antieksmokkelaars," zegt generaal Ahmed Fouad Atta, die bij de poltie verant woordelijk is voor antiek en toerisme. Volgens Abdallah zijn veel van de gestolen voorwerpen op de luchthaven van Cairo en in de havens van Suez en Alexan dre in beslag genomen. Maar er is geen twijfel aan dat antiek ook via andere routes uit het land verdwijnt. „Veel van onze schatten bevinden zich op af gelegen plaatsen, in woestij nen. Onze grenzen zijn uitge strekt," aldus conservator Bakr. „Geen wonder dat er zo veel verdwijnt". Zonder afnemers kunnen de dieven volgens Atta niet be staan. „Antiekhandelaren in het buitenland kennen geen schaamte. Het is net de maffia. Zij zien er geen kwaad in om antiek te smokkelen. En het kan evenveel opleveren". NEW YORK - Voormalig FBI-chef Patrick Gray is Deep Throat, ofwel de anonieme sleutelfiguur in het Watergate-schandaal, dat president Richard Nixon in 1974 ten val bracht. Dit wordt gezegd in een twee uur durende documentaire van het Amerikaanse televisiesta tion CBS, die woensdaga vond is uitgezonden. Hoewel Gray een interview in de CBS-documentaire 'Water gate: The Secret Story' weiger de, ontkende hij stellig schuil te gaan achter de informant Deep Throat, die de Washing ton Post-journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein op het spoor zette van de Wa tergate-affaire. Het journalis tenduo bracht zijn bevindin gen samen in het boek 'All the President's Men'. Later werd er een film van gemaakt. In de twee uur durende documentai re boekstaafde Bernstein te genover CBS-correspondent Mike Wallace de ware identi teit van Deep Throat, een naam die aan een pornofilm uit de jaren '70 is ohtleend, als een van de best bewaarde ge heimen van de wereld. Bernstein. Woodward en hun uitgever. Benjamin Bradlee, weigerden unaniem de naam van de informant bekend te maken, die hun vertrouwelijk materiaal toespeelde over de inbraak in het hoofdkantoor van de Democraten in het Wa- tergate-gebouw. De inbrekers waren op zoek naar belastend materiaal om te kunnen ge bruiken tegen de politieke te genstander. Wallace zei dat de drie journa listen stellig beweerden dat Deep Throat geen gefingeerd karakter was. maar dat hij echt is, nog steeds leeft en erop staat dat zijn identiteit geheim blijft. Speculaties In de loop der jaren is er bij zonder veel gespeculeerd over wie de ware Deep Throat zou kunnen zijn. Namen van top functionarissen als Alexander Haig, voormalig stafchef van Nixon. perswoordvoerder Ro nald Ziegler en toenmalig Wit te Huisadviseur Leonard Gar ment hebben voordurend ge circuleerd. De CBS-documen taire stelt dat alle sporen naar Gray lopen, die nu een advoca tenpraktijk heeft in New Lon den in de staat Connecticut. Volgens CBS woonde Gray ten tijde van de Watergate-affaire in een gebouw met een onder grondse parkeergarage van het type waar Woodward en Deep Throat elkaar diverse malen in de vroege ochtend hebben ontmoet. Woodward, zo wordt betoogd in de CBS- documentaire, woonde slechts op een steenworp afstand van Gray. Wallace stelt in zijn twee uur durende reportage dat hij Haig en enkele anderen niet voor Deep Throat in aanmerking vond komen, omdat ze allen op ten minste één cruciale datum het moment van ontmoeting tussen Deep Throat en Wood ward - in het buitenland ver bleven. ika onder gesel van droogte (5) Lyon. Iö LYON De stad Lyon wil op internationaal gebied meetellen. Om de tweede agglomeratie van Frank rijk wat meer aanzien te geven heeft burgemeester Michel Noir aangekon digd dat zijn stad kandi daat is voor de huisves ting van de Europese Cen trale Bank. Binnenkort start de campagne om de bank binnen te slepen. Alle politieke zwaargewichten uit de gastronomische hoofd stad van Frankrijk zijn gemo biliseerd om de strijd aan te binden met steden als Amster dam, Frankfurt, Rome en Bar celona. „We zijn een ideale vestigings plaats," meent ex-premier Raymond Barre, die het pro motiecomité van Lyon aan voert. Volgens hem is Lyon het centrale punt van het nieuwe Europa. De Franse liberaal vindt dat er, wat betreft de ver deling van de Europese bu reaus, al te veel instanties zijn toebedeeld aan Noordeurope- se steden. „De EG is de laatste jaren uitgebreid naar het zui den. Wij hier zijn het einde van het noorden en het begin van het zuiden. Een ideale plek voor een Centrale Bank". Bar re denkt dat Lyon een goede kans maakt omdat de stad niet wordt gehinderd door het al bezitten van een nationale Centrale Bank en ook niet be kend staat als een belangrijk financieel centrum. Nieuw „Europa maakt met de Centra le Bank iets geheel nieuws. Frankfurt heeft de Bundes bank. Die verdwijnt heus niet, al wordt zijn rol ietwat gewij zigd. Hetzelfde geldt voor Rome en Amsterdam. Daar komt bij dat die steden, net als Barcelona, belangrijke finan ciële centra zijn. Lyon is open, nieuw. Dat is belangrijk als je zo'n Europese Centrale Bank een eigen gezicht wilt geven". Lyon is in Frankrijk een rij zende ster. De stad was in een ver verleden een belangrijk kruispunt van allerlei handels wegen, omdat het 'Rhöne-dal het mogelijk maakte de Alpen en het Massif Central te mij den. Vrijwel alle verkeer tus sen de Middellandse Zee en Noordeuropa passeerde Lyon. Maar na de Tweede Wereldoor log sliep de stad in. Het leeu- wedeel van de industrie trok naar de regio rond Parijs en Marseille. Lyon verwerd tot een burgerlijke stad, die teer de op een rijk verleden. Bij de vele automobilisten is de stad vandaag de dag eerder berucht dan beroemd. Vrijwel iedereen die uit Nederland richting Middellandse zee trekt heeft wel eens in de file gestaan in of bij de Tunnel van Fourvière. „Maar aan het einde van dit jaar is die ellende definitief ten einde," belooft burgemeester Michel Noir. „Tegen die tijd is de rondweg om Lyon helemaal klaar en hoeft niemand meer door de stad over de kaden van de Rhöne". Wederopstanding Wie praat over de wederop standing van Lyon komt uit bij twee hoofdoorzaken. Aller eerst is er een qktieve Kamer van Koophandel, die samen met het stads- en regiobestuur een in Frankrijk uniek promo tielichaam opzette. 'Aderly' is de organisatie, die Lyon naar buiten toe moet verkopen. Di recteur Robert Maury: „Een bedrijf dat naar Lyon wil ko men, wordt automatisch naar ons toe gesluisd. Zo'n instel ling krijgt dan een persoonlij ke consultant, die zich volledig met die zaak bezig houdt. Niet alleen met het bedrijf zelf, maar ook met de personeelsle den. Verder helpen we aktief bij het zoeken van een baan voor de levensgezellen van de mensen die bij dat bedrijf wer ken, schrijven we de kinderen in bij scholen of universiteiten en maken de mensen wegwijs. Door dit dienstenpakket heb ben tientallen bedrijven of in stellingen de stap naar Lyon gezet. Twee belangrijke voor beelden uit het recente verle den zijn Interpol, dat uit de re gio Parijs vandaan komt en de onlangs opgerichte Europese nieuwszender Euronews. Bedrijven of instellingen wor den allereerst naar de tweede stad van Frankrijk gelokt door het unieke leefklimaat. „We hebben hier alles wat een mens wil," vertelt Jean Che- main, de voorzitter van de Ka mer van Koophandel. „We zit ten niet zo ver van de Middel landse Zee, op een uniek kruispunt van wegen. Turijn en Genève zijn om de hoek. Parijs is ook niet ver. Wat be treft het vermaak hebben we de Alpen vlakbij, zitje binnen enkele kilometers westwaarts tussen de bergen en meren van het Massif Central en we leven niet ver van de mooiste stranden van Europa. Lyon staat verder bekend als de gas tronomische hoofdstad van Europa, we hebben tientallen theaters en het klimaat is heel aangenaam". Chemain vindt dat met de regionale en stad- sautoriteiten verder goed ge werkt wordt aan de uitbreiding van het dienstenpakket van de stad. Een bewijs daarvan is voor hem de internationale school (lager en middelbaar onderwijs), die in september in de stad wordt geopend. De school kan 2000 leerlingen huisvesten. Er wordt gewerkt aan Franse diploma's, maar buitenlandse leerlingen kun nen ook in aanmerking komen voor Spaanse, Italiaanse, Duit se en Engelse diploma's. „Met zo'n school wordt de aantrek kingskracht van je stad op in vesteerders en buitenlands personeel stukken groter. De mensen van Aderly, die in de Verenigde Staten, Japan en in alle Europese landen aktief zijn, hebben daarmee weer een extra troef in handen," aldus Chemain. Vliegveld Aderly-directeur Robert Mau ry is ook heel trots op de uit breiding van het vliegveld van Lyon. „Satolas ligt op dertig ki lometer van de stad, heeft nog twee start- en landingsbanen dat worden er vier en ver werkt nu jaarlijks vier miljoen passagiers. Rond 2005 moeten dat er tien miljoen zijn. Met Satolas spe len we in op het vastgroeien van vliegvelden als Orly en Roissy. Die zitten zo vol, dat er vaak vertragingen optreden. Daar hebben we hier nog lang geen last van. Satolas wordt een van de knooppunten van het toekomstige Europese net van Hoge Snelheidstreinen met lijnen naar Turijn, Genè ve, Parijs en de Middellandse Zeekust. Zulke zaken pleiten voor onze stad". Burgemeester Michel Noir is het met die visie volledig eens. Hij streeft er naar om van zijn stad een Europese metropool te maken. Maar wel een die zijn menselijke maat behoudt. „Want de verworvenheden die we hier hebben willen we na tuurlijk niet kwijt," aldus Noir. In Zambia en [andere landen van is 25 mei de dag de Afrikaanse vrij- de dag dat de Orga- voor Afrikaanse eid (OAU) werd ge- Dit jaar werden de ilijkheden in Zambia anders ingericht, dan 50.000 muziek- bbers verzamelden >p de nationale are- het onafhankelijk- itadion in Lusaka, iptredens van Zuida- ïse reggae-groepen grootste concert dat ia gezien had in der- [anisatoren (onder wie ister voor Handel en In- Depak Patel) ver en 100.000 dollar te kun- ihalen die naar projecten gaan die de gevolgen droogte in Zambia en it van zuidelijk Afrika bestrijden. In februari irde president Fredrick de helft van Zambia ipgebied. Dit omvat de ijke, oostelijke, centrale itelijke provincies die )e|al in negentig procent voedselvoorraad (voor- ijk maïs) van het land |en. laiijdens het afgelopen re- :oen (van' november tot :o[heeft dit gebied minder dan de helft van de normale re genval gekregen, behalve het noorden van Zambia. Zambia zat met de handen in het haar. Het normaal groene landschap werd bruin. Kleine riviertjes, dammen en water putten droogden op en het vee stierf bij bosjes door gebrek aan graasland en water. De regering had gerekend op een maïsoogst van twee mil joen tori, maar zag dat getal krimpen tot amper 520.000 ton. Dit was natuurlijk veel te wei nig voor het normale gebruik van een miljoen ton, terwijl de rest zou gaan naar de nationale reserves, die eind mei al uitge put waren. De acht miljoen in woners van Zambia stonden op het punt te verhongeren. De situatie was het ergste in de steden met in totaal ongeveer 4,5 miljoen mensen. Ethiopisch Het is niet ondenkbaar dat de beelden van hongersnood, on dervoeding en dood, die ge woonlijk aan Ethiopië doen denken, nu met Zambia geas socieerd worden. Nu reeds zijn er berichten dat in Sesheke, een afgelegen dorp op 1300 ki lometer ten westen van Lusa ka, de dorpsbewoners overle ven op vruchten en knollen. Daarop besloot de regering tot een noodplan om maïs over te vliegen vanuit Namibië. De wegen naar deze uithoek zijn onbruikbaar en de hulp konvooien moeten met leger- helikopters overgevlogen wor den. Er is echter een probleem: de gestuurde maïs is het gele soort uit de VS terwijl de bevol king gewend is aan witte maïs. De bevolking weigerde de maïs en president Chiluba deed een beroep op hun ge zond verstand om alles aan te nemen dat hun de hongerdood kan besparen. Het grootste probleem zijn die streken die moeilijk te berei ken zijn. Daarbij komt de be perkte watertoevoer, omdat een onderzoek heeft uitwezen dat vijftig procent van de wa terbronnen in het land opge droogd zijn. Het lage waterpeil in de rivie ren heeft bovendien nog neveneffecten. De produktivi- teit van elektriciteitscentrales is sterk gedaald. Vorige maand besloot Zambia om geen elek triciteit meer te leveren aan Zimbabwe, wat een netto ver lies van twintig miljoen dollar per maand betekent. De regering van Zambia heeft haar bevolking en industrie aangeraden energie te sparen door zoveel mogelijk de lich ten uit de doen in kamers die niet gebruikt worden. Lusaka, met 1,5 miljoen inwoners, krijgt de helft van zijn water voorraad uit ondergrondse boorputten. Nu is de druk op het water in de huizen zo ge daald dat water slechts drup pelsgewijs uit de kraan komt. Noodkreet De algemene voedselschaarste was een serieus politiek pro bleem voor de nieuwe regering die nog maar zes maanden in het zadel zat. Dus moest er vlug en effectief ingegrepen worden. Minister van finan ciën, Emmanuel Kasonde, liet een noodkreet horen: zijn land had behoefte aan massale voedselhulp; de droogte was het ergste dat Zambia ooit heeft getroffen. Ook president Chiluba keerde zich persoon lijk naar de westerse landen om noodhulp tegen de droogte. Zijn regering vroeg 320 mil joen dollar om maïs te kunnen aankopen in de Verenigde Sta ten en in Zuid-Afrika. Het land kreeg een positief antwoord. Japan gaf onmiddellijk zes miljoen. Daarop volgden Fin land, Groot-Brittannië, de VS, Australië en enkele leden van de EG, tot een totaalbedrag van 270 miljoen dollar. Ook de Wereldbank en andere internationale financiële in stellingen droegen hun steen tje bij door de eisen aan de af betalingen van de nationale schuld te versoepelen. En de adviescommissie van de We reldbank, die in maart bijeen kwam, besloot de lening van 1,4 miljard dollar tóe te kennen die Zambia had aangevraagd nog voor de droogte toesloeg.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7