CRX, het snoepje van Honda 11 Steunpunt van ANWB in Barcelona is klaar voor de Olympische Spelen AUTO Oogstrelende naslagwerken voor motorliefhebber Subaru-topper SVX bescheiden superlatief Citroën komt nu alvast met primeur in Parijs Achterasbesturing bij stads- verkeervrachtwagens Mercedes! Sou/unit VRIJDAG 19 JUNI 1992Ü De goedkoopste eri duurste motorfiets ten voeten uit. Links de Jawa 638 de luxe, die grijs geïmporteerd voor nog geen drieduizend gulden nieuw te koop is. Rechts de Honda NR 750, die 140 duizend gulden kost en waarvan er slechts 1200 worden gemaakt. FOTO'S: PR Idoor FRANK WERKMAN De opgebloeide belangstelling voor de motorfiets heeft niet alleen geleid tot een veelvoud aan periodieken over dit popu laire vehikel, maar inmiddels tevens tot de verschijning van een tweetal heuse boekwer ken. Uitgeverij De Alk in Alkmaar publiceerde al in reeksen van jaren de bekende pocketboek jes onder de titel 'Alle motoren in(en dan volgde een be paald jaartal). Maar met het op de markt brengen van twee kloeke werken, alfabetisch on derverdeeld in de delen van A(dler) tot K(awasaki) en K(reidler) tot Z(ündapp) heeft samensteller Ruud Vos een bijna unieke bundeling sa mengesteld. In de samen 450 pagina's tellende, op A4-for- maat uitgevoerde boeken staan niet minder dan 1300 motorfietsen afgebeeld met een begeleidende tekst over al lerlei technische gegevens. Beperking De samensteller heeft zich voor de keuze van de sinds 1951 verschenen fietsen een beperking opgelegd. Scooters, scootmobielen, trialmotoren en 50cc-versies werden, schrijft hij in zijn voorwoord, in de boeken niet opgenomen. Ze komen toch in mondjes maat voor, evenals een enkele bijzondere trialmotor. In totaal werden in Nederland in ruim veertig jaar maar liefst 1600 modellen op de markt ge bracht door vijftig merken. Meegenomen werden tevens de parallel (grijs) geïmporteer de motorfietsen, die voorna melijk van Amerikaanse en Canadese herkomst zijn. Im porteurs, de rijksdienst voor het wegverkeer, de ANWB (met name dank zij de Motor- kampioen, die tot medio jaren zestig verscheen) en de vele in ons land actieve merkenclubs verleenden tevens medewer king. Het verschil tussen de 1600 be kende en de 1300 beschreven en afgebeelde motorfietsen is ontstaan door 'nieuwe' model len met slechts lichte techni sche wijzigingen niet op te ne men. De boeken, die hier en daar sporen van haastwerk verto nen met zo nu en dan witte plekken met bijschriften waar afbeeldingen hadden moeten staan, kosten 39,90 gulden per deel. Voor dit bedrag heeft de liefhebber er een voor Neder landse begrippen uniek naslagwerk voor. Idoor PETER FOKKER Ruim twee jaar nadat het eer ste prototype werd getoond kan Subaru eindelijk in Neder land zijn nieuwe topmodel SVX op de markt brengen. Op het oog een supersportwagen, die tegenwoordig bij geen en kele Japans merk van enig be lang in het gamma ontbreekt. Toch blijkt de Subaru bij een eerste testrit in Duitsland van een heel ander slag dan een Honda NSX, Nissan 300 ZX, Mazda RX-7 of de komende Mitsubishi 3000 GT. In de SVX stopte Subaru wel alles wat maar duur en mooi is, doch niet met het doel Porsche en Ferrari nog een concurrent ex tra te geven. De prestaties van de SVX op snelheidsgebied zijn daarvoor veel te beschei den. Er hoeft niet veel meer dan een modaal GTI-modelle- tje aan te pas te komen om hem bij te benen. Een top van 235 km/h is niet zo bijzonder, een sprint naar 100 km/h in 8,6 seconden naar sportwagen- maatstaven zelfs magertjes. Toch is Subaru' s topmodel een auto van superlatieven, want wanneer hij gezien wordt als klassieke snelle toerwagen maakt de SVX een sterke beurt. Zelfs beoordeeld op waar-voor-het-geld hoeft hij zich absoluut niet te schamen. Vergeleken met andere Japan se supersporters geeft Subaru zijn topmodel een bescheiden prijskaartje mee. Voor 114.900 gulden zit er alles op en aan wat aan uitrusting maar denk baar is. Het feit dat de auto standaard een automatische transmissie heeft weerspiegelt dat absolute snelheidsrecords nooit beoogd werden. Er is één extra leverbaar, leren bekle ding. Maar daar standaard luxueus alcantara als bekle dingsmateriaal wordt toege past is het eigenlijk niet zo dat de SVX met leer binnenin waarlijk nog exclusiever aan gekleed is. Juist de hoogwaar dige binnenafwerking onder scheidt de Subaru van menig prijzige Japanse concurrent met teveel plastic interieurde- len. Nog wat hoogtepunten van de uitrusting: permanente vier- wielaandrijving, thermosta- tisch geregelde airco, cruise control, elektrische bediening voor het schuif/kanteldak en de bestuurdersstoel, stuur wielverstelling in twee richtin gen en ga zo maar door. De ex clusiviteit straalt natuurlijk ook af van het uiterlijk. De ge deelde zijruiten vallen bijzon der op. Ze waren noodzakelijk voor de uiterst vloeiend geron de 'glass-look' van de all zwart uitgevoerde boven 1 Compact is de SVX ni 1 auto is groter dan Su;c' grootste sedanmodel b Dat merk je binnenin a;1 open en ruim aandoend^ rieur. Weliswaar kan de! niet als echte vierzitter gc op de achterbank is va ners toch een behoorlij] gelegenheid. De bagagei is voor twee volstrekt I kend, desnoods kan de a bank weggeklapt wordi heeft de SVX geen 'derde achterin). Idoor PETER FOKKER Wellicht bang dat een ander met de grootste aandacht gaat strijken kondigt Citroën nu al vast een primeur aan voor het Autosalon van Parijs. Dat in oktober gehouden evenement is in oktober en verwacht mag worden dat het bol staat van het autonieuws. En niet alleen van Franse origine, zoals de mini-Renault waarvan de komst al zo lang voorspeld wordt. Zou Citroën voor Parijs ook al klaar zijn met een BX-opvol- ger? Er was bij het debuut van de ZX al beloofd dat ooit ook driedeursvarianten geleverd zouden worden. Met een nieuw sportief topmodel zet men vast de eerste stap. Het doet wel in consequent aan dat de met veel verve gepresenteerde 'col lection' nu wordt uitgebreid met een model zonder naam. Volcane voor de sportiefste vijfdeurs ZX doet toch veel op windender aan dat het afge zaagde 16V? De vlag dekt wel de lading. Citroën spreekt van een nieuwe tweeliter zestien klepper, die 112 kW/155 pk le vert. Het lijkt voor de hand te liggen dat men uitging van de beken de 1905 cc motor, zoals die in de ZX Volcane staat en met zestienkleps cilinderkop ook in de Peugeot 405 MI 16. Die Peugeot is vrijwel even sterk, maar de 1998 cc metende nieu weling met een variabel inlaat- traject vertoont een duidelijk beter koppelverloop (hogere maximale trekkracht, boven- Een voorschot op de komende driedeurs ZX-reeks, deze 16V? dien bij 3500 in plaats van 4500 tpm). De maximale prestaties van de ZX 16V evenaren die van de Peugeot MI 16 en lig gen op hetzelfde niveau als bij een Opel Astra GSI 16V of VW GOlf GTI 16V. Ook in uitrus ting blijft hij bij deze concur renten niet achter, met stan daard ABS, lichtmetalen vel gen, leren stuurwiel en pookk nop en een uitgebreid verstel bare bestuurdersstoel. Wat be treft het prijsniveau zal hij dus FOTO: PR ook wel gelijk uitkomen, op een mille of vijftig. Dat weten we eind september, wanneer dit model in Nederland op de markt komt - nog voor zijn offi ciële tentoonstellingsdebuut dus. Op de grote bedrijfswa genshow van Hannover heeft Mercedes Benz als primeur achterasbestu ring voor stadsverkeer- vrachtwagens gepresen teerd. Op zich is het bepaald niets nieuws om op vrachtwagens via meer assen te besturen, zij het dubbele voorassen op zware kippers of bussen, dan wel gestuurde achterassen op lange combinaties. Dat ge beurt echter mechanisch, terwijl Mercedes nu een elek tronisch/hydraulisch sy steem voor de achterasbestu ring inzette, zoals ook wel op personenauto's toegepast. Tevens is het nieuw om een gestuurde achteras toe te passen op relatief kleine trucks. Mercedes ziet de dub bel gestuurde 7,5 tons 814 vooral als een uitkomst in druk stadsverkeer. Door de achteras zowel in de zelfde als in tegengestelde richting met de voorwielen te laten sturen bereikt men aansprekende voordelen. Voor de hand ligt een kleine re draaicirkel (min twintig procent), goed bedacht is dat het systeem met wisselend mee- en tegensturen zorgt dat de achterkant van de auto niet meer uitzwaait. De besturingscomputer moet dan wel, nemen we aan, pre cies geprogrammeerd zijn op de lengte van de laadbak. Mercedes denkt er ook aan om naar analogie mei wielgestuurde person to's de gestuurde acht| gaan gebruiken om de] biliteit te verhogen, automatische comp ingebouwd kunnen om slingeren bij remii uitwijken tegen te gai zelfs het beruchte sliij van een aanhanger te b den. Zo ziet u dat vrachtwagens de elektj steeds verder oprukt k rij-eigenschappen belaj te verbeteren. Voor het weer hadden we niet naar het Zuidfranse Cannes hoeven afreizen om de nieuwe Honda CRX te beproeven. Het was er niet warmer dan thuis, en even regenachtig. Maar de auto zelf maakte erg veel goed, wellicht kwam hij juist des te beter tot zijn recht door de niet optima le weercondities. Want hoewel het nieuwe van de CRX met name in zijn opzet als open auto schuilt, zit de slimheid van zijn ontwerp in het aanpassingsvermogen als het eens minder mooi weer is. Dit jaar nog blijft de oude CRX coupé leverbaar naast de nieu we targa-cabriolet, waarvan pas in het najaar de interes santste variant met elektrisch bediend dak beschikbaar komt. Daarmee zet Honda weer een spektaculaire stap met zijn Civic-gamma, want daarvan stamt de technische basis. Het was jaren geleden al een volkomen verrassing toen Honda de Civic-reeks opsplit ste in drieën: driedeurs sedan, extra ruime vijfdeurs Shuttle en het gewaagde coupeetje CRX. Nu durft men het coupé model helemaal vaarwel te zeggen en eens een ander soort sportwagen te proberen. Een tje die misschien wel heel goed past in de tijd, een auto die het rijplezier niet puur ontleent aan hardgaan, maar aan de speciale sensatie van open rij den. Metamorfose Iets van de nieuwste Civic-ge- neratie heeft de CRX wel, als je goed naar het front kijkt. Maar eigenlijk is het een model op zich, in elk geval een model dat in niets meer lijkt op de oude CRX. Met de eigenwijze extra lampen in het front her ken je hem meteen, zelfs al heb je de achterkant nog niet gezien. De rolbeugel die bij vele cabrio's letterlijk oogt als een noodzakelijk kwaad wis ten de Honda-ontwerpers als een vanzelfsprekend onder deel in de lijn van de CRX op te nemen. Pretenties van een vierzits interieur, zoals vele coupés vertonen, zette men bij de CRX resoluut overboord. Hij heeft geen achterbank, er zijn alleen twee bergvakjes achter de stoelen. De ruimte helemaal achterin benutte men om het afneembare dak paneel te kunnen bergen. Zo komen we op een tweede metamorfose, net zo spektacu- lair als de gedaanteverande ring van coupé tot cabrio. Ten minste, wanneer de versie met elektrische dakbediening er is. Gegarandeerd goed voor een volksoploop, wanneer het kof ferdeksel horizontaal opstijgt, het dak eronder schuift en dat alles in de carrosserie verzinkt zonder dat de berijder uitstapt. Wij moesten het met de hand doen, maar dan nog valt de doordachte constructie op. Het dakpaneel wordt geklemd op een frame in de bagageruimte, zodat het niet kan rammelen. Dat frame is opklapbaar om nog bij de bagage te kunnen. Het neemt vrij veel koffer ruimte weg, dat wel, bij de elektrisch bediende uitvoering blijft nog minder ruimte over. Alle CRX-en hebben een elek trisch verzinkbare achterruit, die alleen al wat plaats opslokt tussen cabine en kofferbakje. Ventilatie Een praktische auto is de CRX dus niet, en dat bedoelt hij ook niet te zijn. Het is vooral een hartveroverend leuk autootje. Van binnen ziet-ie er al even origineel en puur uit als van buiten. Toch heeft de CRX wel degelijk een praktische kant. De neerschuifbare achterruit geeft bij regen al het idee van open rijden, met de wind in je nek, zonder dat je nat wordt. Het tocht niet teveel, het ruist niet teveel (zelfs op de snel weg). Wanneer dan ook nog het deksel van het dak af kan en Met dat bolle neusje is het of er een Porsche achter je rijdt de zijramen omlaag rij je echt open en komt niet eens het idee op dat de rolbeugel ook nog weg zou moeten. profileerd zijn. Raar ook dat de achterklep niet van binnenuit geopend kan worden, dan moet de sleutel uit het contact en dus de motor af, ook als je Minder praktisch is dat je nau- alleen maar even stopt om het welijks tussen stoelzitting en deksel van het dak te halen, portier bij de rugleuningver stelling kunt komen, en dat de Verder is het dakpaneel wat stoelleuningen verkeerd ge- zwaar om alleen te hanteren, vandaar dat de CRX VTi-E met elektrisch bediend dak de meest begeerlijke variant is. De 118 kW/160 pk sterke 1,6 li ter VTEC-motor is een extra bonus, met de ESi die 'maar' 92 kW/125 pk levert ben je net zo goed bediend. Hoewel het na tuurlijk wel het rijplezier ver hoogt, wanneer je met de VTi loeiende tussensprintjes kunt trekken naar dik 8000 tpm. Stevig gebouwd Nog even zakelijk: de CRX is heel stevig gebouwd en ver wringt weinig op een hobbelig landweggetje. De vering is kort, maar niet oncomfortabel op normale wegen. De stelling is redelijk scher] af 51.990 gulden voor ei tot aan 64.990 gulden vo VTi met elektrisch da een Mazda MX-5 cai (zelfde prijsklasse) zo scoort, dan moet dit he speelgoedje het toch zet doen. In 1967 opende de ANWB in het centrum van Barce lona zijn tweede steun punt in Europa, nadat twee jaar eerder in Zwit serland het eerste buiten landse kantoor was open gegaan. De Spaanse ANWB buitenpost be stond uit twee kamers op de bovenverdieping van een pand met als enige verbinding met Neder land een telex en een tele foon. Onlangs is na vier verhuizingen het nieuwe Spaanse steunpunt geo pend, gevestigd in een modern kantoorpand op het vliegveld van Barcelo na. Directrice Anneke van Gastel de Huertas woont al ruim 25 jaar in Spanje. Ze was een van de eerste medewerksters en sinds acht jaar staat ze aan het hoofd van het steunpunt Bar celona. In de jaren zestig en ze ventig was Spanje vakantie land nummer één voor de Ne derlanders. In de loop van de jaren tachtig kwam daar de klad in. De miljoenen die eerst de costa's bevolkten bleven weg. Het werden er honderd duizenden, inclusief de over winteraars. Het werd allemaal veel duur der aan de kust, het horecaper- soneel zou ongeïnspireerd zijn en dan het gevaar voor vakan- tiecriminaliteit. Vorig jaar wer den tal van toeristen onderweg in Spanje overvallen en be roofd van hun bezittingen. „Dat gevaar is geweken. Het ging om groepen Peruanen die inmidels het land zijn uitge zet", verklaart De Huertas. Zij signaleert sinds vorig jaar een stabilisering van bezoekers aantallen en '92 wordt hele maal anders. Veel drukker Het steunpunt Barcelona staat aan de vooravond van een veel drukker seizoen dan normaal en maakt zich op voor „een hete zomer". Niet alleen wor den zo'n 600.000 Hollandse toeristen verwacht, onder wie voornamelijk badgasten voor de costa' s, maar ook nog eens 25.000 belangstellenden voor de Olympische Spelen. Ook komen er Nederlanders voor Madrid als culturele hoofdstad van Europa en de wereldten toonstelling in Sevilla. Anneke de Huertas krijgt met het oog op deze drukte de be schikking over extra medewer kers. Onder normale omstan digheden werken er 10 men sen in het steunpunt. Het ko mende seizoen zijn dat er on geveer 28. Ook worden twee ANWB wegenwachten met hun auto ingezet. Ze zullen deel uitmaken van een inter nationale groep van zestien wegenwachten uit Duitsland, Groot-Brittannië, Zwitserland, België, Portugal en zelfs het voormalige Joegoslavië om ter plekke hulp te verlenen aan gestrande landgenoten. Tijdens de Olmpische Winter spelen in Albertville waren eveneens twee Nederlandse wegenwachten in het gebied paraat. Ze hebben in drie we ken tijd 232 pechgevallen on der de Nederlandse bezoekers verholpen. Volgens Anneke de Hueartas zijn pechgevallen met de auto de meest voorko mende problemen waarmee de vakantieganger te kampen krijgt. Van alle hulpverle ningsdossiers die het Spaanse ANWB-steunpunt heeft aange legd (in 1990 waren dat er 5065 en een jaar later 5192) ging het in 80 procent van de gevallen om automobilisten die proble men kregen met de wagen, in de resterende gevallen was er sprake van persoonlijke hulp verlening. Onverantwoordelijk „Er zijn nog steeds mensen die vanuit Nederland in één keer doorrijden naar hun vakan tiesbestemming in Spanje. Het is onverantwoordelijk en we raden het ten zeerste af. Rijd nooit langer dan een normale werkdag", vertelt De Huertas. Een specifiek Spaanse pro bleem waarmee de Hollandse automobilist te maken krijgt is volgens haar het verkeer. „Ja, het rijgedrag is weer totaal an ders dan dat in Frankrijk. Links en rechts inhalen is hier heel gewoon. En dan de beweg wijzering. Dikwijls zie je pas op het laatste moment of je af moet slaan". Verder maakt de Nederlander in Spanje evenveel kans op ty pische vakantie-ellende als in andere landen, al is de hitte nogal eens oorzaak van extra kwalen. Aan ziekte en de ge volgen daarvan heben de ANWB-medewerkers elk jaar hun handen vol. „Het zijn typi sche zomerziekten als darm stoornissen, maar op ook griep en zware verkoudheden en botbreuken door sportactivi teiten", aldus De Huertas. Ziek zijn is op zich al niet leuk, maar ziek zijn in het buiten land nog minder, vooral wan neer je dat bent in een zieken huis waar je niet in je eigen taal terecht kunt. De ANWB heeft in Spanje en in de mees te andere landen van de wereld een groot aantal contactperso nen. Het zijn Nederlanders die al jaren in het betreffende land wonen, taal en gewoonten ken nen, die door de ANWB wor den gevraagd in het z'ieken- huis liggende Nederlanders te bezoeken. „Het is heel prettig dat deze mensen, tegen een vergoeding overigens, voor ons werken. Ze hebben zelfs een eigen blad. Barcelona ligt natuurlijk niet erg centraal. We hadden enige tijd terug een ziektegeval in Galicië, zo'n 1.200 kilometer hier vandaan. Daar is toen zo'n Nederlandse contactpersoon op bezoek ge weest". Veel goeds De komende Olympische Zo merspelen, die 25 juli begin nen, hebben volgens Anneke de Huertas de stad Barcelona tot nu alleen maar veel goeds gebracht. De infrastructuur is sterk verbeterd. Er zijn onder meer ringwegen aangelegd en ook de verbindingsroutes met andere Spaanse steden zijn aangepakt. „Je kunt bijvoor beeld nu in ruim 8 uur van Bar celona naar Sevilla over een vierbaans weg. Vroeger haalde je dat niet eens in een dag". Wie met de auto de spelen wil bezoeken kan het best zijn wa gen aan de rand van de stad neerzetten op speciaal daar voor aangelegde parkeerplaat sen zo'n 30 kilometer van het centrum en vervolgens het openbaar vervoer nemen, advi seert De Huertas. Wie toch in de binnenstad wil parkeren moet een parkeerkaart aan schaffen die 100 gulden per dag kost. Verder zijn de prijzen van hotelkamers flink ver hoogd, maar die van de cam pings niet. Op deze campings is overigens nog plaats genoeg. De hotels zijn nagenoeg vol. Reden ook waarom de twee Nederlandse wegenwachten op een camping zijn gestatio neerd. Het jubilerende Spaanse steunpunt zal tijdens de spe len de officiële hulpvei zijn voor de NederL Olympische équipe en be ders. Indien nodig z« ANWB zieke of gebless sporters repatriëren en verlenen aan de voert van het NOC (Nedei Olympisch Comité). De officiële opening Vc ANWB-vestiging wordt v 29 mei verricht door de landse ambassadeur in S| Anneke de Huertas zeg blij te zijn met de nieuwe tie, waar al vanaf 1 maart gewerkt. Die ene telex ei foon uit de beginjaren 2 lang vervangen door mo communicatiemiddelen computers. „Het is all veel efficiënter. En het voordeel van de nieuwe op het vliegveld van Bar( is de goede bereikbaarhe automobilist hoeft alle* ringweg te kiezen en di den vliegveld te volge simpel is dat".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6