irsrs óntevredenheid in Moskou ver ontwapeningsakkoord Noodtoestand in /0 TE Nagorno-Karabach Vader of geen vader, op Vaderdag krijg je iets voor Vaderdag. BUITENLAND „Frankrijk wil Mirages aan Taiwan verkopen" Sindelijk kan Ierland iiropa de weg wijzen" Palestijnse delegatie tart Israël (idae Gomatit VRIJDAG 19 JUNI 1992 idela brengt in alle |te bezoek aan Malawi 1SBURG ANC-president Nelson heeft woensdag in stilte een bezoek cht aan Malawi, een van de twee Afrt- landen die volledige diplomatieke be- igen onderhouden met de blanke rege- an Zuid-Afrika. Het ANC gaf geen rucht- ,eid aan het bezoek en ANC-woordvoerder jliehaus weigerde te zeggen waarom Man- Malawi was en wie hij daar heeft ont- Het Malawische Persbureau echter dat Mandela had gesproken met presi- jimuzu Banda. Banda riep zichzelf in it tot president van Malawi en verbood positie. Bij recente demonstraties tegen tering vielen zeker 38 doden. Naast Mala- derhoudt als enig ander Afrikaans land kust volledige diplomatieke betrekkin- et Zuid-Afrika. Russisch parlement akkoord met ingrijpende amnestie MOSKOU Het Russische parlement is gisteren akkoord gegaan met een amnestiemaatregel die van toepassing is op zo'n 400.000 veroordeelden in het hele land. De maatregel heeft betrekking op alle vrouwelijke veroordeelden, bepaalde invalide veroordeelden, de meeste mannelijke veroordeel den ouder dan zestig, veroordeelden die in de Tweede Wereldoorlog hebben gevochten en men sen die zijn veroordeeld voor lichte vergrijpen. Ruim 20.000 gevangenen zullen vrijkomen, nog eens 40.000 gevangenen krijgen strafverminde ring en 300.000 veroordeelden een kwijtschelding van hun straf. Het gaat daarbij om boetes, voor waardelijke gevangenisstraffen en verbanningen. Het parlement liet weten dat de amnestie moet worden gezien als een daad van menselijkheid, die past binnen het kader van de democratische her vormingen. In Sellafield moet reuze-opslagplaats van plutonium komen LONDEN De kerncentrale in Sella field in Groot-Brittannië moet de groot ste plutoniumopslagplaats van de we reld worden. Het is de bedoeling om in het jaar 2000 meer dan de helft van de wereldvoorraad van dit radio-actieve materiaal in de Noordengelse plaats op te slaan. Dat is gisteren bekendgemaakt tijdens een conferentie over vernieti ging van kernwapens en plutonium- voorraden in Londen. Van de 180 ton plutonium die in 2000 volgens deze ver klaring in Sellafield is verzameld, komt honderd ton uit het buitenland. Op dit moment wordt in de kerncentrale veer tig ton van deze stof bewaard. Ambassadegeschil uit de weg geruimd WASHINGTON - De VS en Rusland kunnen hun ambas sades in Moskou en Washing ton betrekken nu een jaren du rend geschil uit de weg is ge ruimd. De VS staakten in 1985 de nieuwbouw van hun ambas sade in Moskou nadat was ont dekt dat de KGB het gebouw had volgestopt met afluiste rapparatuur. Volgens een rege ringsfunctionaris mogen de Amerikanen een nieuwe am bassade bouwen. De Russen mogen nu ook hun nieuwe am bassade in Washington betrek ken, die de VS in 1985 hadden afgegrendeld. TAIPEI/PARIJS Taiwanese kranten hebben giste ren bericht dat de Franse regering ondanks Chinese tegenstand haar goedkeuring heeft gegeven aan de le vering van honderd Mirage 2000-5 gevechtsvliegtui gen aan Taiwan. Het bericht werd door de Franse vliegtuigbouwer Dassault Aviation ontkend. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie zei niet over een dergelijke verkoop te weten. De Uni ted Evening News meldde dat functionarissen van het Franse staatsbedrijf over een paar dagen een bezoek brengen aan Taiwan om de verkoop, die goed zou zijn voor minstens 8 miljard dollar, te bespreken. Het Tai wanese ministerie van defensie weigerde commen taar te geven. De Taiwanese autoriteiten zeggen dat het land om nieuwe gevechtsvliegtuigen staat te springen, omdat China onlangs Soe-27 en MiG-31 ge vechtsvliegtuigen van Rusland heeft aangekocht. VUNDERINK iKOU Het gemor is lusland niet van de nu president Jeltsin zijn Amerikaanse te- langer Bush is over gekomen veel drasti- r te ontwapenen dan tiet START-verdrag iroorzien. lentator Aleksandr Golts in een reactie in de le lt Rode Ster dat de re de economische conse- van de ontwape- 'edloop niet heeft beke- lit kan Bruin niet trek- lidt zijn boodschap, ook de boodschap van Piskoenov, vice- in de parlementai- missie voor defensie. :nov, in de Rode Ster: START-verdrag zouden TQg wel kunnen uitvoeren, noch onze economie de maatschappelijke si- I laten de hoge kosten van pe veranderingen in de niur van onze strategi- t Kernstrijdkrachten toe". (zegde Westerse hulp, inbegrip van een Ameri- m) aanbod van 700 miljoen stn, gaat niet ver genoeg, vip defensiedeskundigen, nfesterse defensie-experts jslrertuigd van de financië le onhaalbaarheid van de nieu we ontwapeningsronde. Leger Sinds het einde van de Koude Oorlog als gevolg van Gorbats- jovs 'nieuwe denken' in de bui tenlandse politiek hebben ont wapening en terugtrekking van de Sovjettroepen uit satel- lietlanden uit republieken ge leid tot grote ontevredenheid in het leger. Officieren verlo ren met hun post maar al te vaak prestige, hun woning en soms zelfs hun werk. Ex-communisten en nationa listen in het Russische parle ment spelen in op deze onlust gevoelens en zullen hun uiter ste best doen om ratificering van de nieuwe ontwapeningso vereenkomsten door de volks vertegenwoordiging tegen te houden. De pro-communisti sche krant Pravda heeft daar toe al een voorzet gegeven en hekelt Jeltsin, die toch beloofd had dat hij geen concessies zou doen aan Washington als dat neerkwam op eenzijdig voor deel voor de Amerikanen. Waarom moet juist Rusland af zien van de krachtigste wa pens waarmee het mogelijke agressors kan afschrikken?", vraagt de Pravda. De krant wijst erop dat de Verenigde Staten immers niet de enige tegenstander zijn waarmee Moskou rekening dient te hou den. De Pravda ergert zich aan het feit dat Washington het thema van de Amerikaanse krijgsge vangenen uit Korea en Viet nam gebruikt als bliksemaflei der. Meer belangrijke zaken worden daardoor overscha duwd, klaagt de krant. Jeltsin dreigt nu zelf het slachtoffer te worden van zijn loslippigheid, meent de Pravda, want een aantal senatoren zegt nu niet akkoord te gaan met Ameri kaans geld voor Jeltsins econo mische hervormingen voor er honderd procent duidelijkheid Jeltsin vraagt ook Canada om geld OTTAWA - De Russische president Boris Jeltsin is in Canada aangekomen voor overleg met premier Brian Mulroney. Jeltsin arriveerde gisteren in Ottawa, na de top in de VS met president George Bush. De Russische president noemde Canada een van Ruslands „serieuze en betrouwbare partners", maar vroeg on middellijk om meer economische steun. Hij zei dat Canadese be drijven meer moed moeten hebben en in Rusland moeten gaan investeren. Moskou kijkt uit naar een wederzijds voordelige sa menwerking met Canada, aldus Jeltsin. bestaat over het lot van Ameri kanen in de Russische goelag. Krij gsgevangenen Het is nog maar de vraag in hoeverre er werkelijk Ameri kaanse soldaten in Russische kampen gevangen hebben ge zeten of nog zitten. Ex-gene- raal Volkogonov, een adviseur van Jeltsin, merkte in Was hington terecht op dat zulke gevangenen onder Gorbats- jovs glasnost hun stem hadden kunnen verheffen, een brief hadden kunnen schrijven om de wereld op hun bestaan te kunnen attenderen. Gorba- tsjov zelfheeft gisteren gezegd niets te weten van Amerikaan se krijgsgevangenen uit de Vietnamoorlog die naar de Sovjetunie zouden zijn overge bracht. Hij suggereerde dat Jeltsin, zijn rivaal, de uitlatin gen heeft gedaan in een po ging hem in diskrediet te bren gen. Toch is enige twijfel ook op zijn plaats, gezien het feit dat eerder deze maand, na zo'n dertig jaar vergetelheid in Russische psychiatrische in richtingen, plotseling de 75-ja- rige Amerikaanse overloper Hamilton boven water kon ko men. De man, die geen woord Russisch spreekt, zat overi gens niet zonder reden in zo'n inrichting. Nog voor zijn ver raad hadden Amerikaanse psychiaters hem al krankzin nig verklaard. Een bootvluchteling met haar kind schreeuwt het uit als zij door de politie van Hongkong op het vliegtuig naar Vietnam wordt gezet. Het Britse bestuur van Hongkong hervatte gisteren de gedwongen repatriëring. 38 Vietnamezen, onder wie tien kinderen, werden aan boord gebracht van een Hercules C-130 transport vliegtuig. FOTO: AP I VAN HUET |LIN Voor veel Du- \rs leidde de weg naar stricht' gisteren de kerk. Ter viering 'Corpus Christi, een alieke feestdag, werd chtendmis in Saint Durs Dominican ich aan Dominican et goed bezocht. -id) Igi een gemiddeld kerkbe- van rond de tachtig pro- ijn de Ierse katholieken 'eg de trouwsten van Eu- Van Saint Saviours kan- mk geen direct stemad- iaar werd Gods wijsheid voor het dilemma dat cht heette. „Wij vragen hulp om vrouwen die it weekeinde willen laten :ren, de kracht te geven .:ind te behouden", klonk 3 dezelfde ademtocht. De iningen van de Ierse pre- leynolds om duidelijk te dat Maastricht en de (lige abortuskwestie niets :lkaar van doen hadden, in weinig effect gesor- itraliteit reau in Marlborough Street, recht tegenover de in restaura tiesteigers staande Pro-kathe draal in de populaire wijk van Dublin. „Als U niet kunt kie zen, stem dan NO", vermeldde een groot plakkaat. Door heel Ierland stonden militanten van de Pro Life-beweging (die het Verdrag van Maastricht hoofdzakelijk uitlegt als open deur naar abortus) op de stoe pen van het stemlokaal. De 'Jeugd Tegen Maastricht'-be weging vroeg eveneens om een 'nee', maar om andere reden. Aan het monument van natio nale held Charles Stuart Par- nell in O'Connell Street was daarom een groot schilder werk opgehangen. Uit een Eu ropese kaart stormde een Duit se soldaat met zijn arm rond Ierland. „Maastricht zal de Ier se neutraliteit doden", luidde de begeleidende tekst. Evenals tijdens de campagne was van de 'Ja'-bewëging wei nig te zien. De apathie van pre mier Reynolds regeringspartij, Fianna Fail, en de grootste op positiepartij, Fine Gail, die bei den Maastricht steunen, blijkt uit de magere twee ton die aan campagnekosten werden ge maakt. Bij de laatste verkiezin gen spendeerden beide partij en ruim zeven miljoen gulden aan politieke reclame. „Er staan bij dit referendum geen persoonlijke mandaten op het spel, vandaar", aldus een Ierse Nonnen in Dublin op weg naar het stemlokaal. journalist. Na een gesprek met zijn bezoekende Portugese col lega Da Silva riep premier Reynolds zijn landgenoten op toch vooral positief te stem men. „Het Ierse volk zal nooit meer zo'n kans hebben Europa de weg te wijzen", aldus Rey nolds. MOSKOU De regering van Nagorno-Karabach heeft gisteren de noodtoe stand uitgeroepen en een algemene mobilisatie af gekondigd. Azerbaidjaanse troepen zetten ondertussen hun offensief voort, in een poging verloren grondgebied terug te verove ren. Dat heeft het Russische persbureau Interfax gemeld. Het parlement van Nagorno- Karabach, een Armeense en clave op Azerbaidjaans grond gebied, stemde bovendien toe in het voeren van een guerrilla tegen Azerbaidjaanse troepen die de stad Mardakert belege ren. Het Azerbaidjaanse offensief werd een week geleden inge zet nadat eerder deze maand Ebulfez Elcibey tot president werd gekozen. De leider van het oorlogszuchtige Azerbaid jaanse Volksfront heeft gezwo ren alle in de vier jaar durende oorlog om de heerschappij in Nagorno-Karabach door de Ar meniërs ingenomen gebieden terug te veroveren. De gevechten tussen het Azer baidjaanse leger en Armeense milities zijn de hevigste die tot nu toe hebben plaatsgevonden in de voormalige Sovjet-repu bliek. De noodtoestand zal minstens een maand van kracht blijven. De mobilisatie zal niet al te veel veranderingen teweeg brengen aangezien de meeste mannen in de enclave reeds onder de wapenen zijn. De voor volgende week voor gestelde vredesconferentie is uitgesteld. Dit ondanks afspra ken over een oproep voor een staakt-het-vuren en het zen den van internationale waar nemers naar de brandhaard. De overeenkomst tussen de strijdende partijen was het re sultaat van vier dagen van in tensief internationaal onder handelen om het onder het au spiciën van de CVSE (Confe rentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa) te houden vredesoverleg over Nagorno-Karabach te iedden. „Om technische en politieke redenen zal de komende vre desconferentie niet op 23 juni in de Witrussische hoofdstad Minsk van start kunnen gaan", verklaarde Christian Der Ste- panian, de Armeense leider in de vredesgesprekken die een oplossing moeten brengen in de crisis. Het parlement van Nagorno- Karabach zegt verbaasd te zijn over de laconieke houding van Rusland terwijl in Nagorno- Karabach Russische huurlin gen sterven. Russische deser teurs van het voormalige Sov jet-leger in de Kaukasus heb ben verklaard dat Russische soldaten zich tegen betaling aan zowel Armenië als Azer- baidjan verhuren. iPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Sn PYRAMIDE "KAIRO" BUNGALOW "HIGH PEAK" 1 4 pers.,100% katoen (280gr/mz), Kompakt, moderne grijs-tinten, Lupardi bespreekt met Yoto, wat er aan de hand zou kunnen Ik geloof, dat er iets niet in orde is met wagen 2", zegt Yoto; "de dagen reageerden de mannen slecht of helemaal niet op uw c«n. Het blijkt wel of ze af en toe hun eigen hersens kunnen ge- Lupardi besluit, alvorens zijn plan verder ten uitvoer te leg- Hé|e wagens terug te laten komen naar het eiland voor een gron- ^spectie. Weer duurt de tocht vele dagen. Rob heeft nu kans I gezien zo ongeveer te berekenen, wanneer de stoet weer op het eiland zal aankomen en hij besluit zijn slag te slaan, wanneer zij in de buurt komen van Lupardi's hoofdkwartier. Hij stoort de slaven zo wei nig mogelijk bij hun werk, maar houdt de instrumenten scherp in het oog. Hij begrijpt wel, dat Lupardi of Yoto hem niet moeten ontdek ken, want dan is het s Voor een pyramide- of bungalowtent Zoekt u toch liever iets anders? Bij gaat u natuurlijk meteen naar Vervat. Vervat vindt u maar liefst 100 pyramide- Neem nou de "Kaïro" en de 'Highen bungalowtenten op show van Esvo, Peak". Twee moderne toptenten ^Brand, Dorema en High Peak, voor een prijs die u nergens /jr En altijd voor die tegenkomt. verrassend lage Vervat-prijzen. AMMAN - De Palestijnse af vaardiging naar de vredesbe sprekingen in het Midden- Oosten heeft gisteren de Israë lische wet getrotseerd die con tact met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) ver biedt. De afvaardiging ver scheen gisteren in de Jordaan se hoofdstad Amman in het openbaar met PLO-leider Yas ser Arafat. De Palestijnse onderhande laars en hun adviseurs, die zo juist teruggekeerd waren van een bezoek aan door Israël be zette gebieden, leken zich geen zorgen te maken over het risico dat zij namen door de PLO-leider te ontmoeten. In het verleden heeft de Israëli sche regering regelmatig vre desactivisten en Palestijnen gevangen gezet vanwege hun ontmoetingen net de PLO. Vooraanstaande Palestijnse af gevaardigden, onder wie Ha- nan Ashrawi en Faisal Hussei- ni, zouden al meerdere keren besprekingen gevoerd hebben met Arafat en andere PLO- functionarissen tijdens de vre desbesprekingen voor het Midden-Oosten, maar de Israë lische regering kon de be schuldigingen nooit hard ma ken. Het is nog niet duidelijk of de ontmoeting invloed zal hebben op de vredesbesprekingen. Feit is wel dat de PLO, als gro te afwezige bij de besprekin gen, nog steeds grote invloed heeft op de onderhandelingen. Woordvoerder Ehud Gol van de Israëlische premier Yitzhak Shamir wilde niet zeggen of Is raël stappen zal nemen tegen de onderhandelaars. Hij noem de de ontmoeting een nieuwe provocatie van Ashrawi en Husseini en zei dat Israel met „een passend antwoord op hun gedrag" zou komen. (ADVERTENTIE) Griekenland geeft Turkije schuld van dood piloot ATHENE - Griekenland heeft Turkije verantwoordelijk ge steld voor de dood van een pi loot van de Griekse lucht macht. De 26-jarige piloot kwam gisteren om het leven toen zijn Mirage-straaljager verongelukte bij een poging twee Turkse F-16's te onder scheppen die het luchtruim waren binnengedrongen, dat Griekenland als het zijne be schouwt. Een woordvoerder van de Griekse luchtmacht, kolonel Pavlos Sissas, zei dat na de vermeende schending van het luchtruim twee Griek se straaljagers waren opgeste gen van Skiros, een eiland in de Egeïsche Zee waar de lucht macht een kleine basis heeft. Een van de toestellen stortte bij het eilandje Aghios Afstra- tios in zee. Zondag is het Vaderdag Dan maken we het voor alle mannen extra aantrekkelijk om present tfc zijn in één van de Holland Casino's. Want dan ligt er bij de uitgang voor alle vaders en niet-vaders een presentje klaar. Zolang de voorraad strekt. En voor de gezelligheid neemt vader of vader in spé z'n partner natuurlijk mee. Het spreekt voor zich dat bezoekers minimaal 18 jaar moeten zijn. correcte kleding dragen en een geldig legitimatie bewijs bij zich hebbea Wilt u meer informatie, bel dan 06-350.310.50 (50 et p.m.). Of weet u soms een leukere manier om Vaderdag te vieren? In de Holland Casino^ kom je ogen tekort -Holland Qvsino's AMSTERDAM BREDA GRONNGEN NUMEGEN ROTTERDAM SCHEVENNGEN VALKENBURG ZANOVOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5