Voordeurdeler geworden? m Druk op topman Landbouw vergroot „Het rot allemaal verder op Landbouw Ritzen: basisbeurs mbo mogelijk omlaag President Venetiaan is tevreden over Raamverdrag Kamer achter mestplan bedrijfsleven BINNENLAND Grootste woordenboek nadert voltooiing £eidacSouoont VRIJDAG 19 JUNI 1992 President Venetiaan van Suriname en premier Lubbers feliciteren el kaar na ondertekening van het Raamverdrag. FOTO:ANP DEN HAAG - De Suri naamse president Ronald Venetiaan is tevreden over het gisteren afgeslo ten Raamverdrag voor nauwere en bredere sa menwerking met Neder land en over het daaraan gekoppelde protocol. Daarin is door Nederland een bedrag van één miljard gulden beschikbaar gesteld voor de fi nanciering van het door Suri name uit te voeren structureel aanpassings- en ontwikke lingsprogramma. „We hebben een resultaat bereikt waarmee het Surinaamse volk tevreden kan zijn. Nu kunnen we de problemen die moeten worden overwonnen, beter aan", aldus Venetiaan. Het Raamverdrag werd vele uren later onderte kend dan verwacht, doordat de onderhandelingen over met name het protocol moeizaam verliepen. Over die vertraging zei Venetiaan dat deze ont stond omdat „we in de tijds planning niet erg realistisch zijn geweest". Miljard netiaan zelf ook een van de on dertekenaars. Surinaamse po litici wezen er eerder op dat de status van president anders is dan die van premier en pleit ten ervoor dat slechts minis ters hun handtekening onder het verdrag zouden zetten. Be halve de Surinaamse presi dent ondertekenden premier Lubbers en de ministers van buitenlandse zaken van beide landen, Subhaas Mungra en Hans van den Broek. Het pro- tokol werd ondertekend door Jan Pronk van ontwikkelings samenwerking en zijn Suri naamse ambtgenoot Eddy Se- doc. De één miljard gulden is af komstig uit het restant van de verdragsmiddelen, zo'n 1,3 miljard, waarop Suriname nog recht had volgens het verdrag van 1975. Dit ontwikkelings verdrag, gesloten bij de onaf hankelijkheid van Suriname, werd na de decembermoorden in 1982 opgeschort, in 1987 on der beperkte voorwaarden her vat en bij de kerstcoup in 1990 opnieuw opgeschort. Volgens het protocol krijgt Su riname 175 miljoen voor een investeringsprogramma, 150 miljoen voor de opvang van ongewenste sociale effecten van de sanering van de econo mie en 300 miljoen ter stimule ring van de particuliere pro- duktie. Hier vallen ook de be- talingsbalanssteun onder en de bijdragen aan een investe ringsfonds. Er wordt 50 mil joen uitgetrokken voor de we deropbouw en ontwikkeling van het binnenland, 250 mil joen voor onderwijs, volksge zondheid en volkshuisvesting. Ter versterking van de rechts staat en het overheidsapparaat kan Suriname rekenen op 75 miljoen. Volgens een woord voerder van de Surinaamse de legatie wilde Nederland oor spronkelijk voor deze post, waaronder ook de drugsbe strijding valt, 200 miljoen den reserveren. Voor Su me was 25 miljoen toereik Premier Lubbers zei over verschil dat ervoor gekoz om er flexibel mee c en geen vaste periodes trekken. „De middelen voor zijn ook nog niet put", aldus Lubbers. Vol de premier is het niet zo Suriname dit geld nu kan gebruiken. „Er zal snel worden overlegd ov invulling maar het tempo uitvoering is verschil Hier en daar moeten m renprogramma's worden steld". Greenpeace voert actie in Schelde LILLO - De milieuorganisa tie Greenpeace heeft gister morgen in België een 'monu ment' geplaatst op een eilandje in de Schelde uit protest tegen het falend schoonmaakbeleid. Greenpeace wil daarmee de aandacht vestigen op het feit dat de Schelde nog steeds één van de meest vervuilde rivie ren in West-Europa is. Volgens Greenpeace wordt er al 20 jaar overlegd tussen Nederland en België over de schoonmaak van de Schelde, maar is er nog steeds geen sprake van enige vooruitgang. Het monument bestaat uit een veertien meter hoog kunstwerk, waarin delen van een lozingspijp zijn ver werkt. Het is de bedoeling het kunstwerk uiteindelijk te ver kopen aan een van de gemeen ten langs de Schelde. Geen uitstel proces Luitjens VANCOUVER - De Canadese rechter Shaw Duck heeft een verzoek afgewezen om de zaak Luitjens, die op 6 juli in Van couver dient, uit te stellen. Dat verzoek was ingediend door Luitjens' verdediger John Campbell. Bovendien staat Shaw Duck afwijzend tegen over een verzoek, de pers bui ten de zaak te houden. Oor logsmisdadiger Jacob Luitjens uit Roden kon het Canadese staatsburgerschap slechts ver krijgen door geen melding te maken van zijn nazi-verleden. Rechter Frank Collier stelde vorig jaar vast dat Luitjens in 1961 op illegale wijze vanuit Paraguay Canada binnen kwam. De juristen George Car- ruthers en Este Resnick zeg gen het een foute gang van za ken te vinden dat nog eens wordt geoordeeld over een zaak waarover al geoordeeld is. DEN HAAG - De druk op secretaris-generaal mr. H. T. Joustra van het minis terie van landbouw neemt toe. In een gesprek met dertien ambtenaren van zijn departement is van hem een duidelijk gebaar geëist om het vertrouwen van medewerkers in zijn leiding te herstellen. Waar het gebaar uit moet be staan is niet helemaal duide lijk geworden. Volgens woord voerder ir. P. Kurstjens, hoofd economische en structurele za ken, bestaat er nu in ieder ge val nog onvoldoende vertrou wen in de top om het hervor mingsproces op het ministerie te doen slagen. De verbetering van de inspraak en overleg op het ministerie is ingezet onder de naam, Zwaluw-project. De kritiek van de groep ambte naren op de eigen top komt kort na uitkomst van het rap port van de commissie-Kroes. Die commissie concludeerde dat op het ministerie sprake is van intimidatie en een autori taire leiding. Kurstjens zegt niet dat het ver trek van Joustra per definitie noodzakelijk is, ook al wordt hij de hoofdverantwoordelijke geacht voor de scheve verhou dingen op het ministerie. De landbouwambtenaar meent echter wel dat op het ministe rie over alle afdelingen ver spreid nogal wantrouwen leeft en verscheidene medewerkers het ontslag van Joustra wen sen. Kurstjens zegt hoop te hebben op een goed vervolgge sprek met de secretaris-gene raal dat dinsdag voorafgaand aan een debat in de Tweede Kamer wordt gehouden. Mocht Joustra niet bereid zijn een duidelijk gebaar richting zijn medewerkers te maken, dan zal de groep van dertien ambtenaren zich beraden op andere stappen. Vraag 't uw slijter. DEN HAAG - Eén man tegen de rest van de landbouwwereld. Die ene man is dr. Frits van Beusekom, voormalig di recteur Staatsbosbeheer en nu 'besmet' ambte naar op het ministerie van landbouw. Hij heeft geen formele taakom schrijving meer. Hij heeft ook eigenlijk maar één doelstelling: het spoedige vertrek van zijn hoogste baas, secretaris generaal mr. H.T. Jou stra. „Hij is een sfinx, speelt altijd via de band, heeft grote kwa liteiten, maar mist elke com municatieve vaardigheid", luidt ruwweg Van Beuse- koms schets van de man die hem het leven zo zuur maak te. Het komt niet meer goed tus sen Van Beusekom en Jou stra. De ambtelijke loyaliteit is gebroken en herstel van de verhoudingen is niet meer te verwachten. Van Beusekom: „Natuurlijk zijn er Saulussen die Paulus worden. Maar dat gebeurt heel zelden. Joustra is namelijk iemand die jaren lang verantwoordelijk is ge weest voor de slechte sfeer op het ministerie. Ik geloof niet dat hij zich ineens kan beke ren. Daar is het de man niet naar. Dat zou de Tweede Ka mer volgende week moeten inzien. Hij moet weg. Je kunt toch geen overheidsbeleid maken op een mogelijke plot selinge bekering van top ambtenaren. Dat is volstrekt ongeloofwaardig, volkomen ridicuul", aldus Van Beuse kom. Volgende week buigt de Ka mer zich over het rapport van de commissie-Kroes over het functioneren van het in op spraak geraakte ministerie. Daarin wordt geconstateerd dat er sprake is van intimida tie van eigen medewerkers. 'Bevlogen profeten' raken ge frustreerd en vertrekken, 'creatieve geesten' krijgen geen ruimte en de leiding is autoritair. Uitglijder Van Beusekom, die in 1988 zijn baan als directeur Staats bosbeheer kwijtraakte, ver klaart nadrukkelijk geen ge frustreerde ambtenaar te zijn die als gevolg van reorganisa ties op een zijspoor is gezet. Hij bekleedt geen officiële functie meer op het ministe rie en hij is aan geen enkele chef verantwoording schul dig. „Ik noem mij zelf maar project-manager. Ik verdiep me als bioloog sterk in de ver- zurings- en bemestingspro- blematiek. Daar wil ik nu een onderzoeksrapport over schrijven. Die taak heb ik me althans zelf maar gesteld". Van Beusekom zocht vorige week de publiciteit toen hij verschillende fracties in de Tweede Kamer aanschreef met de oproep, de huidige ambtelijke landbouwtop te vervangen. Het CDA en de Centrumdemocraten sloot hij uit van zijn 'fanmail'. Volgens Van Beusekom is aan het CDA en met name landbouw- woordvoerder Jan van Noord geen eer te behalen. „Hij maakt deel uit van een ijze ren driehoek die bestaat uit de top van het ministerie, de landbouworganisaties en het CDA. Ze vertegenwoordigen alle drie uitsluitend het grote agrarische belang en niet de algemene belangen zoals na tuurbescherming. Als je dus Van Noord benadert, help het geen zier". Van Beusekom geeft toe dat zijn schrijfactie aan de Kamer tot op heden geen enkel politiek effect heeft gesorteerd. Als hij diep in zijn ziel kijkt, bekent hij er ook weinig resultaat van te verwachten. „Ik moest het doen. Als de Tweede Kamer straks besluit de landbouw top niet te vervangen dan is het uit met de zaak. Dan heb ik in elk geval mijn taak ver richt". Van Beusekom zegt zich vol ledig achter het rapport van de commissie Kroes te stel len. Even later moet hij toe geven de aanbevelingen van de commissie echter niet te delen. Met name de conclusie dat het al veel beter gaat op het departement noemt hij onbegrijpelijk. „Het is on voorstelbaar dat de commis sie tot slot nog zo erg is uitge gleden. Het onderzoek was heel gedegen, maar tenslotte concludeert de commissie iets wat in het geheel niet duidelijk wordt uit het onder zoek. Nergens blijkt dat het nu onder Bukman beter gaat". Verkankering Het onlangs gestarte project, dat Zwaluw heet, is een po ging die weinig indruk op Van Beusekom maakt. Het 'Zwaluw-project' is bedoeld om meer inspraak en overleg plaats te laten vinden. Boven dien krijgen frustraties en klachten een betere weg nu er een ombudsman wordt aangesteld op het departe ment. „Maar ik kan u alleen maar zeggen dat het op het ministerie alleen maar verder verkankert. De essentie van het verhaal van het Zwaluw project is eigenlijk: wees lief voor elkaar. Voor wie moet je eigenlijk lief zijn? Voor je baas inderdaad. Stevige rap porten mogen dus straks niet meer geschreven worden. Standpunten moeten genu anceerd en minder polarise rend zijn, zodat ambtenaren op voorhand worden platge legd. Dat hele Zwaluwproject wordt totaal niet gedragen door ambtenaren. Uit eerste besprekingen van de perso- neels-chefs blijkt dat al, maar ze durven het niet eens te rapporteren aan de eigen se cretaris-generaal. Kortom: het rot allemaal verder. Ten minste zolang de Kamer geen verandering in de top aan brengt", zegt Van Beusekom. De kamerfracties van de re geringspartijen zien geen re den tot wijziging van de amb telijke top. Secretaris-gene raal Joustra heeft geen be hoefte aan een gesprek met de media. Volgens hem is zijn verhaal bekend en is de koerswijziging ten aanzien van inspraak op het ministe rie reeds ingezet. Protest Een medewerker van het Anti Diergebruik Komitee (ADK) deelt vanuit een kooi bij de ingang van het Ouwehands Dierenpark in Rhen» ders uit. Het ADK protesteert op deze wijze tegen het levenslange gevangen houden van dieren. FOTCjl DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem geschaard ach ter het plan 'Mineraal Centraal' van het land bouwbedrijfsleven. Daar in neemt de landbouw zelf de verantwoordelijkheid om het mestoverschot op te lossen. 'Mineraal Centraal' legt de ver antwoording voor het tegen gaan van het mestoverschot duidelijk bij de individuele veehouder. Die krijgt de op dracht de hoeveelheid minera len in de mest met een kwart te verminderen. Hulpmiddel daarbij is de zogenoemde mi- neralenboekhouding, waar door een boer precies kan zien hoeveel mineralen op zijn be drijf verloren gaan. Die boek houding moet met ingang van af 1995 operationeel zijn. Aanscherping Zowel de Kamer als de minis ters Bukman (Landbouw) en Alders (Milieubeheer) zien Mi neraal Centraal echter niet als dè oplossing voor het mestpro bleem. Om die reden wordt de in september door Alders en Bukman aangekondigde aan scherping van het mestbeleid verder uitgewerkt. Vooral op het gebied van de mestverwerking en het terug dringen van de stikstofverlie- zen bestaan er nog vraagte kens. De komende maanden moet een speciale werkgroep van overheid en bedrijfsleven gaan bezien welke maatrege len de landbouw kan nemen om daar duidelijkheid over te verschaffen. Pas als daar een bevredigende oplossing uit voortvloeit, kunnen de sep- tember-maatregelen van f aldus minister Alders. Als blijkt dat de veehoudff 1995 niet in staat is tenmj een deel van de mestf schotten op een verantwa wijze af te zetten, koma maatregelen om de vee» in te krimpen. Alders enl man onderzoeken daa momenteel de mogelij] van een zogenoemde pr( tieve heffing. Die heffing zo hoog zijn dat een veil der, die zijn mest niet kan, er door gedwongen een deel van zijn vees weg te doen. Meer schepen dan vorig jaar op de Vlootdagen DEN HELDER - Voor de vijf endertigste keer worden in Den Helder op 3, 4 en 5 juli de Nationale Vlootdagen van de Koninklijke Marine gehouden. Het publiek kan dit jaar in de Nieuwe Haven die gratis toegankelijk is - méér Neder landse en buitenlandse sche pen bekijken dan vorig jaar. Zo zijn onder meer mijnenja- gers, onderzeeboten en fregat ten voor een ieder toegange- lijk. Het nieuwe M-fregat Hr. Ms. Karei Doornman legt ook de loopplank uit. Tijdens de Vlootdagen worden onder meer vliegshows en reddings- en duikdemonstraties gehou den. Ook is een tentoonstelling te zien met het thema: „Milieu en Defensie". Op verscheidene plaatsen spelen de Mariniers- kapel en de Tamboers en Pij pers van het Korps Mariniers. Het terrein rond de Nieuwe Haven is tijdens de Vlootdagen geopend van tien uur 's mor gens tot vijf uur 's middags. De Vlootdagen trokken de af gelopen jaren steeds tussen de 150.000 en 200.000 personen. DEN HAAG - Minister Ritzen van onderwijs is niet van plan het lesgeld in het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) te verhogen. Wel speelt hij met de gedachte om de ba sisbeurs voor mbo'ers te verlagen. Die maatregel moet op termijn enkele tientallen miljoenen per jaar opleveren. Ritzen heeft dat gisteren in een mondeling overleg met de Tweede Kamer laten weten. Hij reageerde op berichten over een voorgenomen verho ging van het lesgeld in het mbo. Die berichten waren ge baseerd op - volgens de minis ter verkeerd begrepen - uitla tingen van zijn topambtenaar mr. H. van Weeren zaterdag tij dens een bijeenkomst in Utrecht. Volgens Ritzen is er wel „ge- dachtenvorming om de studie financiering in het mbo meer in overeenstemming te bren gen" met die in het hoger be roepsonderwijs en het weten schappelijk onderwijs. Mbo-leerlingen en studenten in het hoger onderwijs ontvan gen momenteel weliswaar evenveel basisbeurs, maar het lesgeld in het mbo is veel lager dan het collegegeld in het ho ger onderwijs. Mbo-leerlingen krijgen daardoor relatief veel basisbeurs, studenten in het hoger onderwijs relatief wei nig. Voor leerlingen en studenten uit de lagere inkomensgroe pen maakt dat niet uit. Zij krij gen al hun studiekosten en kosten van levensonderhoud vergoed via de studiefinancie ring. Maar voor leerlinge studenten uit de hogere mensgroepen, die alleen 1 beurs ontvangen, is er s van ongelijkheid. De ou<i ke bijdrage aan mbo-let gen uit de hoge inkomens pen is veel minder dan di studenten in het hoger o wijs. De minister overweegt n verschil op te heffen. Da kunnen door de basisl voor het mbo te verlagen het verschil tussen het le en het collegegeld. Dat' schil bedraagt nu 750 gJ per jaar. Tegelijk zal het bedrag aanvullende beurs voor leerlingen uit de lagere I mensgroepen met het^ bedrag omhoog gaan, zod totale studiefinanciering! het mbo gelijk blijft. (ADVERTENTIE) SUSKE EN WISKE DE SCHERPE SCORPIOEN XEpmmmom Mtl SUSHHfl urn (tl MRU KA (K LflflBI tri Tin om slaap vEAiomn Standaard Uitgeverij/Wavery Productions LEIDEN - Het naar verluidt grootste woordenboek ter wereld, het Woordenboek der Nederlandsche Taal (WNT), nadert na on geveer 140 jaar eindelijk zijn voltooiing. Op het Instituut voor de Nederlandse Lexicologie in Leiden werken 25 mensen om het taalhistorische werk nog voor 1998 tot en met de Z klaar te heb ben. Het eerste deel verscheen in 1864. Daar was toen al 13 jaar aan gewerkt. Bij de uitgeverij SDU, die de uitgave van het WNT nog niet zo lang geleden overnam van collega Nijhoff, wordt de apotheose niet meer afgewacht. Om de overname een beetje te vieren wordt het WNT in oktober van dit jaar tot en met de W nog eens ineens èn in een voor meer mensen betaalbare versie uitgegeven. De 36 banden komen in paperback voor nog geen 1.500 gulden op de markt en gebonden voor bijna 2.000. De oplage voor beide ver sies zal 1.000 tot 1.500 exemplaren bedragen. De kopers moeten wel even een speciaal plankje vrijmaken, want de 36 banden bestaan uit 40.000 bladzijden. Als het hele WNT klaar is (de laatste delen zullen ook in een goedkope versie in de winkel komen), bestaat het uit minstens 40 banden. Niet zo verwonderlijk omdat de verklaring van sommige woorden vele bladzijden in beslag neemt. Het woord 'trekken' eist bij voor beeld 43 bladzijden voor zich op, het woord 'voet' 38 en het woord 'water' 27. De redacteuren zijn soms wel twee jaar bezig met een woord. Uit gebreid immers doet het WNT kond van het herkomst van het woord, de eerste vindplaats sinds 1500, de oudste betekenis en de jongste tot 1930 en de ontwikkeling daar tussenin. NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. MEUBELPtB LEIDERDORP Informatie 071 -411

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4