orse groei uinbouw, ninder vee ;n graan Landelijke stakingsdag onderwijs op 24 september „Belangrijkste stappen plan Simons al gezet" Akkoord over cao ejaardenoorden IftMILJOEN MENSEN a HEBBEN 8 HONGER v^'c'^yow D eOlVr.M M ÖÜjT56^S De Jong twijfelt aan plannen tot staatsgreep in '65 Nog deze zomer wetsvoorstel legitimatieplicht BINNENLAND Opnieuw varkenspest in Zuid-Holland Tweede Kamer gaat door met organiseren van open dagen Bonden dreigen met acties in sociale werkvoorziening Spectaculaire roof paarden cidwQouAarit VRIJDAG 19 JUNI 1992 koord noodmaatregel eehonderd extra cellen I HAAG - Het ministerie van justitie [de ambtenarenvakbonden zijn gisteren overeenstemming gekomen over een naatregel, om op korte termijn 200 1 extra in gebruik te nemen. Over de onele gevolgen zijn de partijen het gniet eens. it overleg hierover wordt over twee we- i voortgezet. Dan laat justitie de bon- n weten hoeveel extra personeel er no- (r is voor de 200 extra cellen. Begin deze _nd lieten minister Hirsch Ballin van titie en staatssecretaris Kosto de Twee- Kamer weten tot uitbreiding over te De maatregel volgde nadat bekend i dat het openbaar ministerie in Am- i steeds meer verdachten op vrije Eten moet stellen vanwege het grote cel- ftekort in de hoofdstad. DEN HAAG - In Nieuwerbrug (Zuid-Holland) is op nieuw een geval van klassieke varkenspest geconsta teerd. Het getroffen bedrijf is met onmiddellijke in gang ingesloten. Alle 468 varkens zijn ter vernieti ging afgevoerd. In de regio Nieuwerbrug is opnieuw een beschermingsgebied ingesteld. In dit gebied geldt een vervoerverbod voor alle vee en transport middelen van vee. Het gebied ligt nu binnen de lijn Zwammerdam, Meije, Woerden, Papekop, Heken dorp, Reeuwijk, Bodegraven, Zwammerdam. Verder is een vervoerverbod voor varkens ingesteld in het gebied tussen Krimpen aan den IJssel, de Lek tot de Lekbrug bij Vianen, Vinkeveen, Uithoorn, Nieuw- veen, Alphen aan de Rijn, Gouda, Nieuwerkerk aan den IJssel en Krimpen aan den IJssel. In beide gebie den is het uitrijden van mest toegestaan. Het aan- voerverbod van varkens op alle veemarkten in Ne derland blijft onverminderd van kracht. DEN HAAG - Het publiek kan komende Prinsjesdag weer massaal kennis nemen van de nieuwbouw van de Tweede Kamer. Het presidium van de Kamer heeft het plan opgevat de deuren voor de burgerij nog eens te openen. Dit naar aanleiding van het grote succes van de twee open dagen, die de Kamer heeft gehouden na de in gebruikneming van het nieuwe onderkomen op 28 april van dit jaar. Voorzitter Deetman heeft dit gisteren meegedeeld. CDA en PvdA wer den met de toezegging van Deetman op hun wenken bediend. Mateman (CDA) en Zijlstra (PvdA) vonden het succes van de ruim 100.000 mensen die eind april en be gin mei een kijkje kwamen nemen in het nieuwe parlementsgebouw zeker het her halen waard. Zijlstra zou het liefst zien dat er een jaarlijk terugkerend evenement van wordt gemaakt. De afgevaardigden grepen de behandeling van de begroting van hun eigen Kamer aan om nog eens hun nood te klagen over de bijkans on draaglijk hoge temperaturen waarmee de bewoners van het kamergebouw soms worden geconfronteerd. Met name in de zogenoemde promenade met glazen over kapping is het bij aanhoudende zon bij tijd en wijle niet te harden. Volgens Wiebenga (WD) is er zelfs sprake van een broeika seffect. UTRECHT Nu staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) niet is ingegaan op de eisen van de vakbonden voor een nieuwe cao voor de 80.000 werknemers in de sociale werkvoorziening (WSW), drei gen er vanaf 22 juni 'waar schuwingsacties' in de sociale werkplaatsen. Het cao-overleg liep vast op 27 mei. Het pakket dat de werkgevers bo den en de eisen van de vakbonden lagen zo ver uit elkaar, dat verder praten volgens AbvaKabo en de CFO geen zin meer had. Menings verschillen waren er over de lonen, het behoud van rechten van zieke werknemers, de vut en de functie waardering. Omdat de werkgevers met handen en voeten gebonden zijn aan de ruimte die het ministe rie van sociale zaken hun biedt, stuurden de bonden Ter Veld een ultimatum, dat woensdag om twaalf uur afliep. De staatssecretaris heeft er niet op gereageerd. Volgens de CFO moet wat de acties betereft worden gedacht aan informatie bijeenkomsten en verlengde pau- °$N HAAG - De Neder- idse tuinbouw zal zich ni|het jaar 2015 fors heb- ontwikkeld. De vee nderij en de akkerbouw •entegen zijn dan aan- ilijk kleiner dan nu. voorspelt het Centraal bureau in een van- verschenen rapport >r de ontwikkeling van [and- en tuinbouw in de lende 25 jaar. n CPB gaat er daarbij vanuit wereldeconomie een ge- al\jde groei vertoont en dat er :e is van een vrije handel indbouwprodukten. Dank de techniek lukt het de -^ibouw de milieuproblemen Ier de knie te krijgen, ral de tuinbouw profiteert de vrije wereldhandel. De prt groeit jaarlijks meer [4 procent, met name dank ïe bloemen en planten. De )niek maakt het mogelijk flink wordt bespaard op (ADVERTENTIE) Reis-informatiemarkt MALEISIË/THAI LAND/SRI LANKA Bterdag 20 juni van 10 00 tot 16.00 uur Den Haag: Noordeinde 146, tel 3469723 Reis-informatie, video en/of diapresent foldermateriaal bij het Reisburo van SOC-Reizen. IUTEN Twee dagen pe totstandkoming van nieuwe cao voor het kenhuiswezen is er nu l een principe-akkoord ir een nieuwe cao voor 80.000 werknemers in bej aardenoorden 22 uur onderhandelen be ken de werkgeversorgani- fe VNB en de vakbonden pchtend in beginsel over stemming over een tweeja- pntract. Dat voorziet onder ir in een totale loonsverho- Jjvan 8,1 procent, zo deelde ejerhandelaar H. Stapel van 'iristelijke vakbond CFO >nen gaan per 1 april van de ingangsdatum van ieuwe cao, met 4,1 procent toog. Op 1 april volgend krijgen de werknemers eens een loonsverhoging 4 procent. Daarnaast zijn ijen verbeteringen in de nachtdienstvergoeding over eengekomen. Verder komt er een garantiere geling bij functiewijzigingen als gevolg van fusies en reorga nisaties. Werknemers gaan er niet op achteruit als zij in een lagere functie komen. De loon- paragraaf wordt ten slotte uit gebreid met de mogelijkheid om alle werknemers twee ex tra periodieken toe te kennen bij goed functioneren. Tot nu toe gold die mogelijkheid al leen voor de hogere functies. De cao-partijen zijn tot slot een heel pakket aan verbeteringen van de secundaire arbeids voorwaarden overeengeko men. Zo zal het aantal gebro ken diensten worden beperkt en de medezeggenschap wor den verbeterd. Werknemers van 55 jaar en ouder en zwan gere werknemers hoeven op verzoek geen overwerk of on regelmatige diensten meer te verrichten. He- s SterljllENWERKENOE HULPORGANISATIES energie. De akkerbouw heeft ernstig te lijden onder de vrije wereld handel, omdat de prijzen fors dalen. De teelt van granen, oliezaden en suiker is niet meer rendabel. De teelt van de aardappel wel, maar uitbrei ding is niet mogelijk vanwege milieuregels. De groenteteelt in de vollegrond is een alterna tief. Techniek Ook de veehouderij krimpt in. De schapen- en vleeskoeien- sector kunnen de concurrentie niet aan. De vraag naar vlees uit de intensieve veehouderij stagneert. Tegelijkertijd neemt door de techniek de pro- duktie per dier flink toe. Dit leidt tot een daling van het aantal dieren met 20 tot 30 pro cent. Hierdoor en door andere technische middelen wordt de milieuvervuiling sterk terug gebracht. Mestverwerkingsfa brieken zijn slechts op be scheiden schaal nodig. Een actievoerende leraar koppelde gisteren in Tilburg zijn strijd voor een beter salaris aan de voetbalwedstrijd tegen Duitsland. FOTC DEN HAAG - Oud-pre mier P.S. de Jong is in de jaren zestig niet door de toenmalige minister van buitenlandse zaken, mr. J.M.A.H. Luns, ingelicht over een mogelijke mili taire staatsgreep in Ne derland. Luns onthulde gisteren in het boek „De wereld volgens Luns" dat hij in 1965 door drie tot vier generaals voor deelne ming aan die staatsgreep was benaderd. De Jong was destijds minister van defensie en vindt dat hij daarom de eerstaangewezene was om van Luns' ontmoeting met die generaals op de hoogte te worden gebracht. „Stel je voor dat het waar is wat Luns heeft gezegd, dan heb ik dus een hele tijd opgescheept geze ten met een aantal generaals die met de gedachte speelden in ons land een militaire staatsgreep te plegen. Dat lijkt mij niet goed te verantwoor den", aldus De Jong. De Jong acht het overigens Oud-premier De Jong. FOTO: ANP niet goed denkbaar dat er in de Nederlandse militaire top des tijds serieuze plannen voor een staatsgreep bestonden. Weliswaar was er door het ka- binet-Marijnen op de begro ting van De Jongs toenmalige departement bezuinigd, maar daar pleeg je toch zeker geen staatsgreep om, zo meent De Jong. „Ik zie het toch meer als een Indianenverhaal, borrel praat die een eigen leven is gaan leiden. DEN HAAG De vier on derwij svakbonden ABOP, KOV, NGL en PCO widen donderdag 24 september een landelijke 24-uurs- staking houden. Die op roep deden de bonden gis teren na afloop van de der de en laatste „voorberei dende" stakingsdag, waardoor 340 scholen in het zuiden gesloten ble ven. De bonden eisen dat het kabi net in de begroting voor 1993 een bedrag van tenminste 700 miljoen gulden uittrekt om de salarisachterstanden in het ba sis- en voortgezet onderwijs te verkleinen. De stakingsactie krijgt in het najaar een vervolg als het kabinet blijft weigeren met voldoende geld over de brug te komen, aldus woord voerder K. van Kortenhof na mens de bonden. De Nahossers, de actiegroep van beginnende leerkrachten, hebben aangekondigd in de nacht van maandag 14 op dins dag 15 september een manifes tatie te houden bij het ministe rie van onderwijs in Zoeter- meer. Met deze „Nacht van het Onderwijs", die vooraf gaat aan Prinsjesdag, willen ze ex tra aandacht vragen voor de positie van beginnende leer krachten. Rond het ministerie moet een tentenkamp verrij- Volgens woordvoerder Siep de Haan van de Nahossers wil de actiegroep op deze manier ex tra aandacht vragen voor de achterstand van beginnende leerkrachten, die door het zo genoemde HOS-akkoord uit 1985 extra gekort worden. „De acties die de bonden hebben gehouden zijn prima. We zijn blij dat ze in beweging zijn ge komen. Maar volgens ons had den ze het handiger kunnen spelen door de nadruk te leg gen op de aanvangssalarissen. Dan raak je die tweedeling in het onderwijs ten minste kwijt", aldus De Haan. De Na hossers hebben berekend dat voor hun plannen 360 miljoen gulden nodig is. De vier vakbonden hebben de afgelopen drie donderdagen actie gevoerd in achtereenvol gens Noord-, West- en Zuid- Nederland. Enkele weken ge leden hadden de leraren een oproep gekregen om een dag, of een dagdeel, te staken. Al leen scholen waar 60 procent van de leraren wilde staken, kregen het predikaat 'actie- school' en mochten de poorten op die dag sluiten. Leraren van andere scholen mochten op deze donderdagen dus niet sta ken. In totaal hebben volgens de organisatoren zo'n 950 scho len meegedaan. DEN HAM - De hippi sche wereld is opgeschrikt door een spectaculaire roof van vier paarden. De dieren werden in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen bij Stal Roelofs in Den Ham. Met de diefstal van de vier rui nen is een (geschat) bedrag van een half miljoen gulden gemoeid. De dieven moeten kenners zijn geweest. De poli tie vermoedt dat de paarden al naar het buitenland zijn ge bracht omdat er door hun be kendheid in Nederland niets mee valt te beginnen. Staleige- naar Herman Roelofs looft tip geld uit voor degene die de po litie op het juiste spoor kan zet ten. De ruinen zijn allevier van de hengst Ramiro. De bekend ste is de zevenjarige blauw- schimmel Dragoon, een springpaard. De andere paar den zijn de twee zesjarige brui ne ruinen Equador en Exodus en de vijfjarige bruine ruin Fa natic. De dieven hadden bij hun roof vrij toegang tot de stallen, die in verband met evacuatie bij brand niet afge sloten zijn. Vanuit de stal zijn ze direct op zand en gras gaan lopen. Ieder contact met het vele asfalt op het terrein van wegenbouwer Roelofs is ver meden vanwege het lawaai dat de hoefijzers dan maken. DEN HAAG - Het kabi net wil nog deze zomer een wetsvoorstel voor de invoering van een beperk te legitimatieplicht bij de Tweede Kamer indienen. De Raad van State heeft woensdag advies uitge bracht over het wetsvoor stel. Dat advies is nog niet gepubliceerd. Minister Hirsch Ballin van jus titie heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het debat over het Ver drag van Schengen, dat het vrije persoons- en goederen verkeer regelt in acht EG-lan- den. Dat er nog deze kabinetsperio de een beperkte identificatie plicht zou worden ingevoerd kwamen CDA en PvdA over een in het regeerakkoord. De plicht tot legimiteren zal ge richt zijn op zwartrijders, voet balvandalen, illegale werkne mers en op de bestrijding van illegale financiële transacties. Vooral het CDA hecht sterk aan een zo'n breed mogelijke identificatieplicht, in verband met Schengen. Het CDA vreest dat met wegvallen van de grenscontroles illegale praktij ken zich verplaatsen naar het land waar de minste over heidscontrole is. De andere Schengen-partners kennen al wel een identificatieplicht. Het kabinet gaat zich nader be raden over een door het CDA en de PvdA voorgestelde wets wijziging die een zo groot mo gelijke parlementaire controle van de besluitvorming in het kader van het Verdrag van Schengen beoogt. Het kabinet is het wel eens met de strek king van dit amendement maar vindt het te eng geformu leerd. CDA en PvdA houden voorals nog vast aan hun amende ment. Het kabinet komt nog met een brief over dit onder werp. De verwachting is dat over dit fundamentele punt alsnog overeenstemming wordt bereikt. Aan het eind van het debat kon nog geen definitieve balans worden opgemaakt. Volgende week dinsdag wordt over de goedkeuring van het Verdrag van Schengen gestemd. De woordvoerders van de grote fracties wilden hier donder dagavond niet op vooruitlo pen. Alleen Groen Links, RPF en SGP hebben al laten weten tegen te stemmen. Prijzen van zuivel 17 procent gestegen RIJSWIJK - De prijzen van melk, boter, kaas en andere zuivelprodukten zijn flink ge stegen. Soms tot 17 procent vergeleken met dezelfde perio de in 1991. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaar verslag van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ. De EG heeft een nieuwe korting op de melkquota aangekon digd van 2 procent. Ook deze korting zal worden de consu ment in de portemonnee voe len. De krapte op de markt wordt hierdoor namelijk nog groter. De landelijke melkpro- duktie liep de afgelopen jaren terug van ongeveer 13 miljoen ton naar 10,2 miljoen ton. Italië is met een produktie van 10,5 miljoen ton Nederland als zui- velland voorbij gestreefd. Vol gens de zuivelbond komt dat omdat Italië afspraken met de EG met voeten getreden heeft. Trouwjurken Lachend houdt een agente een trouwjurk voor. De jurk maakt deel uit van een partij van ruim tachtig trouwjurken die in januari in Zutphen bij een inbraak werd ontvreemd. De partij werd gisteren door de politie teruggevonden. FOTO: ANP tSPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON UTRECHT - De belang rijkste stappen naar een nieuw stelsel van ziekte kostenverzekeringen (het plan-Simons) zijn al gezet. Het „point of no return" is gepasseerd. Ook over de hoofdlijnen van het „eind plaatje" - een basisverze kering en gereguleerde concurrentie - bestaat overeenstemming. Dit constateert prof. dr. W.P.M.M. van de Ven, bijzon der hoogleraar sociale ziekte kostenverzekeringen aan de Erasmus Universiteit, deze week in „Het Ziekenhuis", het blad van de Nederlandse Zorg- federatie. Hij noemt in dit verband het opheffen van de contracteer- plicht voor ziekenfondsen, het invoeren van een budget en een nominale premie per zie kenfonds, de mogelijkheid tot concurrentie in eikaars werk gebieden, maximumtarieven, privéklinieken en het stoppen van het vestigingsbeleid voor huisartsen. Simons zou gewoon achter over kunnen gaan zitten, aldus Van de Ven, ware het niet dat het effect van al deze maatre gelen pas over vijf tot tien jaar goed zichtbaar wordt. „Daar kun je dus nu politiek moeilijk mee scoren". In de overgangsperiode naar de eindfase moet volgens Van de Ven worden afgezien van het overhevelen van meer ver strekkingen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Hij ziet veel meer heil in experimenten met de in de Wet Toegang Ziektekostenver zekeringen (WTZ) geregelde onderdelen van de particuliere verzekering (zoals de stan daardpakketpolis). Van de Ven zegt dat de verze keraars zich onvoldoende rea liseren dat -de „particuliere volksverzekering" al voor meer dan de helft is verwezen lijkt: via de WTZ is al 40 pro cent van hun omzet niet meer risicodragend (tekorten op de standaardpakketpolissen wor den gecompenseerd via een toeslag op alle particuliere premies) en bovendien is al 20 procent van de verstrekkingen overgeheveld naar de AWBZ. Mag het ietsje meer zijn! Meer dan 7 jaar ervaring met Exact software, dat kunnen maar weinigen zeggen. Da's typisch Telec. Telec en Exact een sterk team. computers bv

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3