Wereldraad van Kerken verdedigt Oost-Europabeleid Cubaanse godsdienst floreert in economische tegenspoed GEESTELIJK LEVEN OPINIE Bolkestein en Islamitische Raad nog niet nader tot elkaar COMMENTAAR Hervormden handhaven omstreden uitspraken over homoseksualiteit L Nuntius prijst Kurt Waldheim om grote menselijke evenwichtigheid' Bescherm uw natuur! £eidöc @ou4a/nt ZeidóeQowiarit VRIJDAG 19 JUNI 1992 Politici zijn mensen die beloven een brug te bouwen als er zelfs geen rivier is. Niklta Chroesjtsjov DEN HAAG - De Islami tische Raad Nederland en WD-leider Bolkestein zijn elkaar niet veel gena derd in hun discussie over de integratie van allochto nen. Ook na het debat dat de partijen gisteren voer den staan de bezwaren van de Raad nog overeind. De Islamitische Raad blijft van mening dat Bolkestein een eerlijke dialoog bemoeilijkt door het aankaarten van zaken als polygamie, vrouwenbesnij denis en hoofddoekjes. Vol gens voorzitter Cörüz vertroe belt Bolkestein de werkelijke discussie door moslims op die wijze te stigmatiseren en is dat onnodig grievend. Bolkestein zou zich niet voldoende be wust zijn van zijn verantwoor delijkheid en invloed als politi cus. Pijnpunten De opmerking over stigmatise ring zat Bolkestein dwars. „Wij hebben niets tegen de Islam als religie. Maar er zijn pijn punten bij de integratie en daar moeten wij ons in de Tweede Kamer mee bezig hou den. Als de integratie pro bleemloos zou lopen zou u mij niet horen", zo luidde zijn ver dediging. De Raad zet vraagte kens bij Bolkesteins motivatie om de migrantenproblematiek bespreekbaar te maken. Bol kestein zou alles in het werk stellen om de islam te vernieti gen en handelen uit angst voor een islamitische invasie van „mannen met hordes vrouwen en stapels kinderen", aldus Cörüz. Bolkestein ontkende dat. ,Ik ben niet bevreesd voor het Midden-Oosten, noch in militair opzicht, noch in econo misch opzicht, noch in reli gieus opzicht. Mijn werkelijke motief is bezorgdheid over de vorming van culturele eilan den, concentraties minderhe den die weinig contact hebben met de Nederlandse samenle ving". Tijdens het debat stelde Bolke stein een nieuwe reeks kwes ties aan de orde. Hij wilde we ten hoe de Raad denkt over ge mengde huwelijken, homosek sualiteit en de vrijheid om van geloof te veranderen. Cörüz legde uit dat 'de ware Islam' vrijheid van godsdienst voor staat. Ook gemengde huwelij ken zijn in principe toegestaan en homoseksuelen dienen ge accepteerd te worden als 'ge lijkwaardige schepselen Gods'. In de Koran staat het mens-zijn voorop. Integratie Bolkestein en de Islamitische Raad waren het in grote trek ken met elkaar eens over de definitie van integratie: „Niet assimileren, niet segregeren maar volledig participeren". Cörüz gaf echter aan op een aantal punten nog steeds kri tiek te hebben. De gespreks partners zijn daarom overeen gekomen de gedachtenwisse- ling op een ander tijdstip voort te zetten. GENEVE - De Wereld raad van Kerken heeft zich verdedigd tegen de opvatting van velen dat hij te weinig kritisch is ge weest tegenover de com munistische regimes in Oost-Europa. De Wereldraad erkent dat het lidmaatschap van verscheide ne Oosteuropese kerken, zoals de Russisch-Orthodoxe Kerk, zijn mogelijkheden om met dissidenten binnen deze ker ken in contact te komen heeft beperkt. Maar er zijn heel wat bewijzen dat het lidmaatschap van de Wereldraad de Oosteu ropese kerken heeft aange moedigd bij hun regering op te komen voor de bescherming van de mensenrechten, schrij ven secretaris-generaal dr. Emilio Castro en de voorzitter van het Centraal Comité, bis schop Aram Keshishian, in een BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Lochem mevr.J.F. van der Steen te Winschoten naai Hoogezand-Sappemeer W. Dokter van Schoonrewoerd. Bedankt voor Kam pen H.W. Riphagen te Veenendaal; voor Harkema D.D Lucas te Enter. Be noemd te Barneveld als bijstand in het pastoraat (part-time) H.J.Oortgiesen te Ede. die bedankte voor het beroep van Huizen(toez) Beroepen te Putten(Gld.) H. Talsma te Nijkerk; te Suameer W Jöhlinger. kand. te Hinte (Duitsland), dip dit beroep heeft aangenomen. Aan genomen het beroep door de PKV Zuid-Holland tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (scriba van de PKV te Zuid-Holland) T. Zevenber gen te Vlaardingen. Beroepbaar A.R. de Meij Mecima. Rederijkerstraat 221, 2531 VL 's-Gravenhage. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling drs. J B. Weenink, De Boelelaan 847, 1082 RV Amster dam,tel:020-6462837. Beroepen te Leidschedam J.H. Binnema te Appel scha Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Mussel J. Jonkman te En- schede-West. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Veenendaal H.R. van de Kamp te Hoogkerk. Beroepen te Al phen aan den Rijn J. Borgdorff te Rot terdam-Noord; te Zwolle-Zuid J.T. Ol- denhuis te Helpman Beroepen te Hoogvliet-Spijkenisse R. TH. de Boer te lJreterp. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaarstelling Mevr.A.K.Lehe, Ak kerstraat 16, 1156 AE Marken, tel: 02996-1414. Zwijgen Vooral sinds in 1961 vele Oost europese kerken tot de raad werden toegelaten,is de We reldraad er in het Westen vaak van beschuldigd dat hij wel kritiek leverde op schendin gen van de mensenrechten m westerse landen, maar er het zwijgen toe deed als in Oost- Europa mensen binnen en bui ten de kerken die ijverden voor de vrijheid van gods dienst en meningsuiting, wer den vervolgd. In 1989, een half jaar voor de val van de Roe meense dictator Nikolae Ceau- sescu, hield Castro onder druk van de Roemeens-Orthodoxe Kerk persoonlijk het Centraal Comité af van een veroorde ling van het communistische regime in Roemenië. Castro en Keshishian herinne ren eraan dat de Wereldraad tot 1961 door de communisti sche regeringen werd be schouwd als een anti-commu nistische, pro-westerse organi satie. Er zijn veel bewijzen dat de Oosteuropese inlichtingen diensten toen het doen en la ten van de raad nauwlettend volgden. Na 1961 moesten Oosteuropese kerkleiders van de bijeenkomsten die zij bij woonden, verslag uitbrengen aan de inlichtingendienst van hun land. In diezelfde tijd beschuldig den westerse regeringen de Wereldraad ervan dat hij was geïnfiltreerd door communis ten en kritiekloos anti-wester se ideologieën omhelsde. Som mige westerse geheime dien sten hielden daarom de We reldraad en de westerse deel- Dr. Emilio Castro FOTO:EPA nemers in de gaten. Bovendien werkten enkele westerse kerk leiders samen met de geheime dienst van hun land. Openheid De Wereldraad heeft zich ver dedigd door zoveel mogelijk openheid te betrachten. Jour nalisten konden de besluitvor ming binnen de Wereldraad precies volgen en waren, zo constateren Castro en Keshis hian, vaak beter op de hoogte van de standpunten van de raad dan de inlichtingendiens ten. Alleen als het leven of de vei ligheid van individuen of groe pen op het spel stond, week de Wereldraad van het beginsel van de openheid af. De hulp aan groepen en mensen in Oost-Europa liep vaak via wes terse groepen en instellingen. In vrijwel alle gevallen waarin de raad werd verzocht om een individu in Oost-Europa te hulp te komen, heeft de raad gereageerd, of via een lidkerk in dat land of door zich direct tot de regering te wenden. De Wereldraad heeft de afge vaardigden uit Oost-Europa nooit op een andere manier be handeld dan vertegenwoordi gers van andere kerken, schrij ven Castro en Keshishian. Men schonk hun vertrouwen, maar was het niet altijd met hen eens. Binnen de grenzen van hun situatie en de mogelijkhe den die de communistische re gering hun bood, handelden zij op een wijze die zij het beste achtten voor hun kerk en voor de oecumenische beweging. Geïrriteerd De Wereldraad, hoe vaak ook geïrriteerd door de beperkin gen die de Oosteuropese kerk leiders werden opgelegd, heeft hen nooit gezien als mensen die welbewust of blind de wil van de staat volgden. Elke Oosteuropese kerk, zo meende de Wereldraad, bood hoop en enige ruimte aan haar leden en getuigde ervan dat God, en niet de staat of een andere macht, al wat de mens onder neemt bestiert. Castro en Keshishian 'menen dat de vragen die de relatie met Oost-Europa oproepen, ook nu nog „enorm belang rijk" zijn. Het gaat om vragen als hoe nauw kerken zich met de staat mogen vereenzelvigen en wanneer loyaliteit aan de natie verwordt tot ontrouw aan God. De Wereldraad zal zich de komende tijd moeten afvra gen, in hoeverre hij zijn beleid laat bepalen door de houding van de lidkerken. Want tot 1989 ging de raad ervan uit dat hij kritiek op de situatie in een land vermeed, als de lidkerken uit dat land zich ertegen ver zetten. WENEN - De pauselijk nuntius in Oostenrijk heeft de scheidende presi dent Kurt Waldheim ge prezen om de „waardig heid" waarmee hij de be schuldigingen over zijn oorlogsverleden heeft ver werkt. Dit was een teken van „grote menselijke evenwichtigheid", zei de Italiaanse aartsbisschop Donato Squicciarini bij het af scheidsdiner van Waldheim met het corps diplomatique. De nuntius prees Waldheim om zijn ijveren voor een „men selijkere, rechtvaardigere en vreedzamere wereld" en om diens „niet gemakkelijke en van weergaloze grootmoedig heid getuigende" besluit om in het algemeen belang af te zien van een tweede ambtstermijn. Velen in de gehele wereld zul len ook in de toekomst Wald heim dankbaar zijn, als hij „in het kader van de werkelijke mogelijkheden" zijn stem ver heft ten gunste van de be scherming van de mensen rechten, vermoedt Squicciari ni. Waldheim is in verband met zijn oorlogsverleden door vrij wel alle staatshoofden geboy cot. Tot degenen die hem wel wilde ontvangen, behoorde paus Johannes Paulus II. On der kritiek van vele rooms-ka- tholieken en joden ontving de paus als eerste staatshoofd Waldheim in juni 1987. Een jaar later had de paus tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk eveneens een ontmoeting met de omstreden president. DOORN De hervormde synode heeft donderdag avond vastgehouden aan haar omstreden uitspra ken over homoseksuali teit. Een bezwaarschrift van een diaken uit Stel lendam werd na een avond emotioneel discus siëren uiteindelijk niet als gravamen (onoverkome lijk gewetensbezwaar) in behandeling genomen. Niet minder hoog laaiden de synodale emoties op in de be lendende perszaal waar in de extra lange koffiepauze en een onverwachte schorsing tijdens de tweede helft bonders en vrijzinnigen gebroederlijk Ne- derland-Duitsland bekeken. Met name secretaris-generaal dr. K. Blei betoonde zich hier •een deskundig commentator. Het eerste Nederlandse doel punt was voor hem „een ge schenk uit de hemel". De rest van de avond werd ech ter beheerst door het bezwaar schrift dat diaken A.W. de Ron de drie jaar geleden indiende, nadat de synode had uitge sproken dat tucht tegen homo seksuele gemeenteleden ver boden is. Na een storm van kri tiek uit behoudende hóek werd het omstreden besluit een halfjaar later uitgelegd als een dringende oproep om geen tucht op homo's toe te passen. De synode oordeelde echter dat de uitspraken van drie jaar geleden het belijden van de kerk niet raken. Het ging niet om ëen belijdenis, maar om een pastorale beleidslijn. En aangezien een gravamen al leen betrekking kan hebben op het belijden van de kerk, kon De Ronde's bezwaar dus niet als zodanig worden aange merkt, aldus de synode. Tot groot verdriet van de dia ken uit Stellendam. „Hier sta ik, ik kan niet anders", zei hij, nadat hij van het synodebe- stuur bij nader inzien toch nog spreektijd had gekregen. „Ik smeek u, ga de weg van de ge hoorzaamheid aan het Woord van God! Weest bijbels barm hartig, maar ook schriftuurlijk zuiver in uw besluitvorming." Hij kreeg bijval van andere le den van de Gereformeerde Bond, de rechterflank binnen de Hervormde Kerk. Met het inmiddels sterk „gedevalueer de" besluit uit 1989 zijn noch de kerk, noch de homoseksue len gediend, aldus ds. R. van Kooten, die ervoor pleitte het oordeel over het gravamen dan maar op te schorten tot een nieuwe studiecommissie klaar is met haar werk. „Anders ga ik heel ongelukkig naar huis." Anderen wezen erop dat zij in gewetensnood zouden komen als De Ronde zijn zin krijgt. Ook werd gezegd dat in 1989 de kwestie van de homoseksu aliteit „heel indringend en zorgvuldig" is besproken. Be handeling van het gravamen zou bovendien een „bedenke lijk precedent" scheppen voor andere ethische kwesties die de kerk verdeeld houden. HAVANA —Cubanen en toeristen tonen zich sterk aangetrokken tot „sante- ria", een Afro-Cubaanse godsdienst die hulp bij ziekte, liefde en emplooi belooft in een tijd dat het door communisten gere geerde eiland steeds meer met economische tegen slag te maken heeft. Veel van de nieuwe santeria- aanhangers zijn Cubaanse in tellectuelen, zo zeggen plaatse lijke priesters van de rite die bekend staan als 'babalawos'. „Het is dezer dagen heel ge woon om een santero te zijn", aldus een professor aan de Universiteit van Havana. De godsdienst vermengt de verering van rooms-katholieke heiligen met oude Afrikaanse Yoruba-rituelen die oorspron kelijk naar het Caribisch ge bied gebracht zijn door zwarte slaven die door de Spaanse ko loniale heersers van West-Afri- ka naar Cuba verscheept wer den. Santeria overleefde de politie ke en economische verande ringen die het gevolg waren van de Cubaanse revolutie in 1959. Het profiteert met de gro te godsdiensten van het beleid van de communistische rege ring van grotere openheid te genover gelovigen. Ook is het een bron van harde valuta geworden voor het drin gend om geld verlegen land, doordat het academici, buiten landse santeros en toeristen aantrekt die nieuwsgierig zijn om santeria-riten gade te slaan en souvenirs kopen. „De regering kijkt er niet lan ger op neer en het schept be hoorlijk wat geld vanwege alle mensen in Miami die hierheen komen om tot priester gewijd te worden", aldus de Cubaanse professor die liever anoniem blijft. De godsdienst ontving kort ge leden een officieel blijk van goedkeuring toen Cuba gast heer was van de allereerste conferentie van ongeveer lOOsanteria-geleerden uit Cuba, Venezuela, Nigeria en de Verenigde Staten. Met een vliegtuig uit Miami ar riveerden twee Amerikaanse santeros met tassen vol specia le kleding, veren en andere spullen voor particuliere inwij dingsceremoniën waarbij de aanhangers zich onderwerpen aan de macht van een van de santeria-godheden, die be kend zijn als 'orishas'. Een inwijding in Cuba geldt niet alleen als authentieker, maar is ook veel goedkoper dan de duizenden dollars die Amerikaanse babalawos vra gen. Aantal Het precieze aantal santeria- aanhangers in Cuba is onmo gelijk vast te stellen omdat de godsdienst lak heeft aan een formele structuur. De Akade- mie van Wetenschappen van Cuba schat dat er zeker 15.000 praktizerende babalawos zijn onder de bijna 11 miljoen be woners van het eiland. De volgelingen geloven dat de babalawos gunsten kunnen verwerven van meer dan tien goden. Vaak doen ze dat door kleine dieren te offeren zoals kippen, varkens of lammeren. Een ingewikkeld samenstel van schelpen, notedoppen, kleine steentjes, plantezaden en botten van dieren wordt ge bruikt om de wensen van een bepaalde god te voorspellen. Het valt niet mee om aan offer dieren te komen. De tekorten aan voedsel, dat officieel op de bon is, zijn acuut geworden sinds het wegvallen van de handelsbetrekkingen met Oost-Eruopa en de verdwenen Sovjetunie. „Het is moeilijker om aan die ren te komen, maar niet onmo gelijk", zegt een psychiater in Havana die tegelijk santeria- priester is. „Gewoonlijk kent iemand een boer die een haan heeft of er een kan opscharre len". In wit gewaad geklede babala wos met kleurrijke parelket tingen en veren op hun hoed vormen een tamelijk alledaags tafereel in de straten van Ha vana. Ramen van huizen die open staan om een beetje verkoeling toe te laten bieden vaak een blik op kleine zelfgemaakte kastjes binnen die bedoeld zijn als eerbetoon aan een of ande re santeria-god. Sommige ge lovigen pronken ook trots met poppen in de favoriete kleuren van een bepaalde godheid die in een makkelijke stoel zijn neergezet. Voor Cubanen die moe zijn van de lange rijen voor voedselwin- kels en het strakke toezicht van de regering op dissidente opvattingen biedt de santeria een tijdelijke ontsnapping en een bron van geestelijke voe ding. De godsdienst, die tientallen jaren lang gold als een on schuldige folklore die geprak- tizeerd werd door armere fami lies, trekt nu ook devote aan hangers onder artsen en we tenschapsmensen. Dr. Juan Dieguez, een verlos kundige in Havana, beëindigt laat in de middag zijn ronde in het ziekenhuis en spoedt ch dan naar huis om santeria- cliënten te behandelen. „Soms weten dokters niet wat ze met een patiënt aanmoeten", aldus Dieguez. „Er zijn verschillen de behandelingsmethoden, zo wel medisch als door middel van geschenken aan de go den". Genezing Hij vertelt van een klein meis je dat naar hem toekwam na dat huidspecialisten niet in staat waren gebleken een snel voortwoekerende huidziekte TWEEMAAL drie kwartier hebben de echte voetballieflj1!1^ bers gisteravond hun hart kunnen ophalen. Het duel tu%s Nederland en Duitsland op het Europees Kampioenscjg voetballen in Zweden had alles wat spel zo aantrekkèt maakt: een stadion vol dolenthousiaste supporters, tweeF tallen die zich honderd procent gaven, technische hoogst#1, jes, adembenemende spanning en prachtige doelpunten?1 een reeks van teleurstellende wedstrijden in de eerste L van het toernooi kluisterden Nederland en Duitsland milj nen mensen aan de buis. En de beste heeft gewonnen, jar LiANG heeft het Oranjefeest echter niet mogen duren. |ri nen een uur na de wedstrijd moest de opgetogenheid ef1 trots plaatsmaken voor ongeloof en schaamte. In Zwedenr ren het vooral Duitsers die, in navolging van Engelsen eeL deze week, een spoor van geweld en vernielingen achte| ten. De Nederlandse aanhang in Zweden moet het conT ment worden gemaakt dat hij zich, op een enkele uitzo! ring na, niet door Duitse oproerkraaiers heeft laten provj ren. I DES te groter is de verbijstering over de taferelen die gisteravond en -nacht in verschillende Nederlandse sty hebben afgespeeld, met Den Haag als absoluut dieptepj Op verschillende plaatsen in de stad werden stenen gegi naar auto's, trams en bussen; winkelruiten moesten hetU gelden, er werd geplunderd en een aantal agenten liep wondingen op. Uiteindelijk heeft de Mobiele Eenheid de^ in de stad kunnen herstellen. WAT is het toch met voetbalwedstrijden, dat zij naast sfl ning en opwinding ook steeds opnieuw zoveel negatr emoties losmaken en geweld oproepen? De afgelopen jr zijn we er, helaas, al aan gewend geraakt dat bij belangij wedstrijden in en rond de stadions een complete po#] macht op de been moet worden gebracht om rellen zoL mogelijk te voorkomen. Maar nu lijkt ook een overwiniij. van het eigen elftal in een uitermate sportief verlopen iL strijd reden om de straat op te gaan, rellen te schopper|U winkels te plunderen. L. De suggestie om op te houden met voetballen is onziif Het geweld wordt veroorzaakt door een kleine groep oniL stokers die, bij gebrek aan voetbalmatches, wel andere l leidingen vindt om de boel op stelten te zetten. De overaj meerderheid van de voetballiefhebbers doet geen \j, kwaad. Het zegt vooral iets over onszelf en onze samenle\L dat wij het voetbalgeweld als iets vanzelfsprekends zijn accepteren. Na de gebeurtenissen van gisteravond enji nacht hangt er een donkere schaduw over het Oranjefèc Het plezier over het feit dat het Nederlands elftal de hal» nale van het EK heeft gehaald, en straks misschien ookP de finale, is al voor een deel vergald. Het Zuidhollands Land schap heeft zorg voor de natuur Ook in uw omgeving. Wij IsLlJ hebben al 60 gebieden met een oppervlakte van 2.500 ha veilig gesteld. Maar er moet nog véél werk worden verbet. Wordt begunstiger en help ons U krijgt er rust en groene ruimte voor terug. STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. te behandelen die een van haar ogen dreigde aan te tasten. Na dat hij een boodschap van de santeria-goden had geïnter preteerd, behandelde hij het kind met een bepaald kruid waarna ze binnen drie dagen genas. „Wij gebruiken onze gods dienst alleen om mensen te helpen", zegt hij, „nooit om hen kwaad te doen, of we zul len zelf schade lijden". Het exotische aan santeria legt de Cubaanse regering geen windeieren. Daar ze dringend behoefte heeft aan dollars om benzine, voedsel en machines te kopen, heeft ze zich van het ritueel meester gemaakt als een culturele attractie waar mee ze probeert toeristen te trekken. Toeristen in Havana kunnen intekenen op een begeleide be- zoekavond aan een santeria- ceremonie, ongezegende hals kettingen kopen in de kleur van hun lievelingsgodheid en videobanden mee naar huis nemen over de godsdienst en de ermee verbonden indruk wekkende muziek. Een van de best verkopende boeken op Cuba in het afgelo pen jaar was „Los Orishas en Cuba", een studie over sante ria die geschreven is door Na talia Bolivar en duidelijk zicht baar uitgestald in toeristen winkels. „We hebben geen moeite met de commercialisering van onze godsdienst", zegt een santeria-priester. „Maar ik sla op tilt als ze T-shirts aan toeris ten verkopen met een afbeel ding van een god in de kleuren die aan een andere god toebe horen". Uitgave Kantoor redactie: Kantoor advertentie abonnementenafdeling- Stationsweg 37. Leiden Telefoon 071 -122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omi F Buurman. K m. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs R. Edens, drs. Chr. Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs. J. w Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator). B Jansma. H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra. drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de E J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, ee dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlan België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swie M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Ho (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van V - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland, drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A. Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M. de Konin (Washington). F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voort (Londen), drs. R. Vundennk (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van V (Belgrado), F Wijnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ver publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u i. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend heto geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 FOTO:ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2