rijzenslag elektronica aat onverminderd voort Weinig optimisme bij middelgrote bedrijven Weer gegadigde voor overneming van UPI Maxwell-zonen na voorgeleiding op borgtocht vrij Bijstelling prognose brengt Philips voor de rechter VS jcidae Somant ECONOMIE 21 'ekort handelsbalans S onverwacht groot KLM doet toch mee aan tarievenoorlog Vendex ontkent verliezen bij warenhuizen Tandy-winkels gaan dicht Iets lagere winst voor Delftse Kabelfabriek IR Nedlloyd wil niets weten m Hagen als commissaris DAMES - DAGTOCHT f97.- VRIJDAG 19 JUNI 1992 tSHINGTON - Het tekort op de handelsba- 1S van de Verenigde Staten is in april met 25 icent toegenomen ten opzichte van de voor- mde maand tot 6,97 miljard dollar, het hoog- bedrag sinds november 1990. heeft het Amerikaanse ministerie van han- gisteren bekendgemaakt. Het bedrag is izienlijk hoger dan de in doorsnee door eco- nen verwachte 5,5 miljard dollar. Het tekort r maart is herzien van 5,82 miljard dollar tot P miljard dollar. er de eerste vier maanden van dit jaar is er negatief saldo van 21,6 miljard dollar, iets er dan de 20,8 miljard dollar in dezelfde pe- levan 1991. irmee lijkt de gestage vermindering van het ort in de afgelopen jaren tot staan te zijn ge- AMSTERDAM De KLM doet toch mee aan de prijzenslag die al enige maanden aan de gang is op de route tussen Eu ropa en de Verenigde Staten. De luchtvaartmaatschappij verlaagt op de route vanuit de VS naar Amsterdam haar ta rieven voor eerste klas, business en economy class met ge middeld veertig procent. Dat heeft KLM-woordvoerder Pe ter Wellhuner gisteravond verklaard. Het is een opzienba rende stap omdat KLM twee dagen geleden nog liet weten niet aan de prijzenslag mee te doen. Maar volgens Wellhu ner werd de invloed van de lagere tarieven van de concur renten bij zijn maatschappij toch wel merkbaar. Een re tourtje New York - Amsterdam kost nu geen 2.000 dollar meer maar nog maar 1.000 dollar (economy-class). Het ta rief voor business-class wordt met 23 procent verlaagd tot 2.000 dollar. Eerste-klas reizen vanuit New York naar Am sterdam is 38 procent goedkoper geworden en kost nu 3.000 dollar. De tarieven gelden zonder voorwaarden. WASHINGTON - Er heeft zich weer een gegadigde gemeld voor de overneming van het noodlijdende persbureau United Press International (UPI). Gisteren werd in Washington bekend dat het in Londen gevestigde Middle East Broadcasting Centre (MBC) 3,5 miljoen dollar in con tanten wil neertellen voor het Amerikaan se persbureau. MBC werd in 1989 opge richt en verzorgt uitzendingen van nieuws en amusement gericht op het Midden-Oosten. De onderneming wil bin nen tien dagen de zaak rond hebben, maar UPI heeft laten weten het bod niet nader te zullen bekijken omdat het al praat met de advocaat Leon Charney over een reddingsplan. Chamey voorkwam vo rige week op het nippertje dat UPI zijn diensten moest staken. Hij kwam met 180.000 dollar over de brug, zodat het persbureau nog enkele dagen kon draai en. Een van de partners zou de Stichting Nationale Postcode Loterij kunnen zijn. Deze stichting, die de opbrengsten van de postcodeloterij besteedt aan de verbete ring van het milieu en de ontwikkeling van de Derde Wereld, is bereid drie a 3,5 miljoen dollar neer te tellen. Ze stelt daar bij wel de voorwaarde dat andere partners het ontbrekende bedrag opbrengen. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM Volgens Vendex, het moederconcern van V&D, draaien de warenhuizen naar behoren. In de gisteren gehouden aandeelhoudersvergadering werd nog eens bevestigd dat de reor ganisatie goed op koers ligt. „Er is dan ook geen reden om te twij felen aan de winstgevendheid van de warenhuizen in 1993", aldus woordvoerder P. van Bakkum. Volgens de directie verloopt de re organisatie van de warenhuizen naar wens. De kosten lopen terug en bij een gelijkblijvende omzet was het bedrijfsresultaat 18 mil joen gulden. Over 1990 was het bedrijfsresultaat nul. Het afgelo pen jaar is een deel van het personeel ontslagen of overgeplaatst. Ook dit jaar verdwijnen er functies, voornamelijk bij het midden kader in de winkels. Daarnaast heeft V&D een verandering in het assortiment doorgevoerd. Produkten met een lage winstmarge zijn vervangen door produkten waar meer op verdiend wordt. Zo doende kon de brutowinst stijgen bij een gelijkblijvende omzet. PEET VOGELS !N HAAG - De fabri- iten klagen steen en De markt voor [ingoed, tv's, video's en •gelijke, wordt geken- trkt door een enorme jzenslag. Philips maak- bekend dat de winst !rk terugloopt en ook de tanners zien de winsten Ideren. De winkeliers jen minder, terwijl de sument helemaal niet mopperen. De ergste ;is lijkt voorbij, maar zal nog een tijdje du- voor Philips haar tv- [kopen weer met zwarte rers in de boeken kan J markt voor bruingoed _akt zware tijden door. Werd |bi 1990 nog voor 4.4 miljard pen aan apparatuur ver- ïipt, vorig jaar daalde de om- djmet 100 miljoen gulden, wijl de totale detailhandels- ifeopen sterke stijgingen lie- jzien. Voor dit jaar durft ltfnand zich aan een progno se wagen, maar de eerste DEN HAAG De vakbonden waren er al bang voor en het komt er nu echt van: alle 45 Tandy-winkels (computers en toebehoren) in Nederland gaan dicht. De 188 werknemers, die door de slui ting hun werk verliezen, hebben dat gisteren van de directie te horen gekregen. De Dienstenbond FNV noemt het aanvragen van de ontslagvergunningen door de directie „prematuur". Vol gens de bond waren er serieuze kopers voor de winkelketen. De besprekingen over een eventuele overname waren nog niet afge rond. Bovendien is het sociaal plan voor de werknemers nog niet rond, aldus de dienstenbond. De bond is daarover nog in onderhande ling met de directie. In een verklaring stelt hij dat de Tandy-di- rectie de werknemers „chanteert" door hun individueel te vra gen in te stemmen met het sociaal plan. De dienstenbond vindt dat niet terecht omdat de betrokkenen bij ondertekening in stemmen met hun ontslag, terwijl de noodzaak daarvoor nog niet is aangetoond. De sluiting van de Tandy-winkels in Nederland is onderdeel van een omvangrijke reorganisatie van het door slechte resultaten geplaagde Canadese moederbedrijf Intertan. In Europa moeten 160 van de 900 a 1.000 winkels verdwijnen. maanden waren ronduit slecht. Gemiddeld bedroegen de prijsdalingen 4 procent. Volgens de winkeliers is juni een goede maand, maar dat kan veroorzaakt worden door het EK voetbal. Vooralsnog lijkt het er op dat vooral de producenten van bruingoed de meeste pijn lij den. Philips legt honderden miljoenen toe op de verkoop van consumentenelektronica. Sony en Matsushita lieten vo rig jaar al dalende winsten zien en de verwachting is dat de halfjaarcijfers nog slechter zul len zijn. De tegenvallende consumen tenverkopen leiden tot grote voorraden bij de fabrikanten en de distributeurs. Die voor raden worden nu tegen dump prijzen op de markt gegooid. Als de vraag zich niet snel her steld zal de produktie moeten worden ingekrompen. Bij Phi lips ontkent men dat er plan nen zijn voor reorganisaties binnen de divisie Consumen tenelektronica, maar als de malaise aanhoudt zal het be drijf toch moeten snijden. Minimummarges De importeurs van Japanse elektronica bevestigen de ma laise. Bij Hagemeyer spreekt men van „een zeer slechte markt in Europa". „Ik denk niet dat de prijzen nog verder zullen dalen, de marges zijn al tot een absoluut minimum te ruggebracht", aldus directeur Land. „Ik raad de consument dan ook aan om nu spullen te kopen, goedkoper kan het nau welijks worden". Ook hij is overtuigd van de noodzaak tot saneringen als de vraag niet aantrekt. „De overcapaciteit zal moeten worden aangepakt, want nu maakt iedereen ver lies". De winkeliers laten opmerke lijk genoeg een veel positiever geluid horen. Een woordvoer ster van de Uneto, de organisa tie waar de meeste bruingoed winkeliers bij zijn aangeslo ten, denkt dat het ergste al achter de rug is. „Wij constate In het zogenoemde bruingoed woedt op dit moment een ware prijzenslag. ren een opgaande lijn in de verkopen. Voor een deel is dat terug te voeren op de grote sportevenementen, maar de winkeliers zijn nu minder somber dan een paar maanden geleden". K. de Jong van Correct Consu mer Electronics, een van de grotere bruingoedzaken in Ne derland, bevestigt dit beeld. „De verkopen trekken de laat ste tijd duidelijk aan. Dit leidt echter niet tot hogere prijzen. Vanaf de Golfoorlog, die uit brak in februari 1991, is er een duidelijke prijsdaling geweest. Wij verwachten ook niet dat de prijzen zullen stijgen, omdat dat nog nooit gebeurd is". Nieuwe technologie Een andere trend die Correct opmerkt is de verkoop van nieuwe technische hoogstand jes. „Opmerkelijk genoeg loopt de verkoop van breed- beeldtv's redelijk goed. Dat zijn toch toestellen van 10.000 gulden per stuk. Als de prijzen hiervan verder gaan dalen ver wachten we een sterke ople ving van de vraag. Veel consu menten stellen de aankoop van een nieuwe tv nog een jaartje uit, omdat ze even de nieuwe ontwikkelingen af wachten". Het lijkt er op dat de redding moet komen van de nieuwe technologie. De fabrikanten FOTO: DIJKSTRA zijn daar echter voorzichtig in. Philips introduceert in sep tember de nieuwe digitale cas setterecorder en interactieve compact disc. Het elektronica concern verwacht echter voor lopig geen spectaculaire aan tallen van de nieuwe produk ten te kunnen slijten. Als de vraag naar consumentenelek tronica dus niet snel aantrekt, kan het nog jaren duren voor de fabrikanten werkelijk uit de problemen zijn. LONDEN Twee zonen van Robert Maxwell en een financieel adviseur van de overleden kranten- magnaat zijn gisteren aangeklaagd wegens dief stal en samenzwering tot fraude, hebben functiona rissen bekendgemaakt. Kevin en Ian Maxwell en Larry Trachtenberg wer den alledrie na hun voor geleiding op borgtocht vrijgelaten. Het Britse bureau voor ernsti ge fraudegevallen, de Serious Fraud Office, doet onderzoek naar het imperium van Robert Maxwell, die 5 november 1991 dood in zee werd aangetroffen bij de Canarische Eilanden, waar hij met zijn jacht rond voer. Na hun vaders dood zet ten Kevin en Ian Maxwell het uitgeversconcern voort waar zij daarvoor ook al bij betrok ken waren. Trachtenberg was directeur van een ander bedrijf van de overleden Maxwell, Bis- hopgate Investment Manage ment. Korte tijd later zakte Maxwells imperium onder een zware schuldenlast ineen en werden zijn bedrijven, evenals de directeuren/onder curatele gesteld. Kevin Maxwell (33) en Trach tenberg worden ervan ver dacht minstens 112 miljoen pond te hebben ontvreemd van het Maxwell-pensioen fonds en banken. Twee feiten zouden hebben plaatsgevon den na de dood van Robert Maxwell. Ian Maxwell (36) zou hebben samengezworen om een Zwitserse bank voor 35,5 miljoen dollar op te lichten in verband met 2 miljoen aande len in de talenschool Berlitz International. Erfenis De familie van Maxwell had na Kevin Maxwell, één van de twee broers van de overleden mediamagnaat Robert Maxwell, tijdens zijn ar restatie gisteren. FOTOEPA zijn dood meer dan twee mil joen pond (ruim zes miljoen gulden) moeten erven, zo meldde de Financial Times vandaag. Alleen al zijn vrouw Betty had de directeur van het inmiddels ineengestorte me dia-imperium bedacht met ruim 1,5 miljioen gulden en drie appartementen in Frank rijk. Dit blijkt volgens de krant uit een testament dat Maxwell op 12 juli 1987 had opgesteld en op 30 december 1990 gewij zigd. Elk van zijn zeven kinde ren zou volgens dit testament ruim zes ton krijgen. Of de erf genamen ook maar een dub beltje van de hun toegedachte bedragen zullen krijgen, hangt af van de regeling van de reus achtige schulden van Maxwell. DELFT De nettowinst van NKF (kabels en tele communicatie) is in de eerste vier maanden van dit jaar licht gedaald van 12,5 miljoen tot 12,2 miljoen. De omzet groeide met acht procent van 150,1 miljoen tot 162,3 miljoen, zo heeft het be drijf gisteren bekendgemaakt. De omzetgroei is te danken aan de consolidatie van Monet- te. Vertraging in de uitvoering van buitenlandse projecten werd gecompenseerd door een grotere verkoop op de thuis markt. Volgens NKF stemt de orderportefeuille tot tevreden heid. Er werden exportorders voor telecommunicatieprojec- ten geboekt in Ghana, Iran, In donesië en Polen met een tota le waarde van 40 miljoen. NKF, voor 51 procent in han den van de Finse Nokia, ver wacht dat de nettowinst over het gehele jaar „in lijn zal zijn" met het resultaat over 1991 itionskantoren in Hilversum open schilder zet nog wat puntjes op de van het nieuwe NS stations- oorgebouw in Hilversum, dat vandaag officieeMs geopend. De n van het kantorencomplex heeft vijftien maanden geduurd. Het 6 n ontwerp van ir. J.A. van Belkum van het architecten- en inge- rsbureau BV Articon. FOTO: ANP NEW YORK - Voor de bijstelling van de progno se voor het tweede kwar taal en voor de rest van dit jaar moet Philips zich voor de rechter verant woorden. Nadat Philips de bijstelling woensdagoch tend had bekendgemaakt heeft een Amerikaanse aandeelhouder 's avonds een aanklacht ingediend bij de federale rechtbank in Manhattan, zo heeft persbureau Reuters ge meld. Aandeelhouder Max Fecht be schuldigt de leiding van Phi lips ervan de aandelenkoersen kunstmatig hoog te hebben willen houden door onware en misleidende verklaringen naar buiten te brengen. Bij de pre sentatie van de cijfers over 1991 en over het eerste kwar taal van 1992 verklaarde Phi lips een beperkte groei van de nettowinst uit gewone be drijfsuitoefening te verwach ten voor dit jaar. Het elektroni caconcern zei dat het niet ze ker is dat de winst van vorig jaar kan worden geëvenaard. Het aandeel Philips kelderde woensdag in New York met ruim twintig procent in koers. Fecht wil dat de aandeelhou ders die tussen 28 februari 1992, de dag na de bekendma king van de jaarcijfers over 1991, en 16 juni 1992 certifica ten met registratie in New York hebben gekocht een schadevergoeding krijgen van Philips. In 1990 heeft Philips in een soortgelijke zaak 9,25 miljoen dollar uitgekeerd aan boze Amerikaanse aandeel houders. Philips schikte de zaak om een langdurige juridi sche strijd te voorkomen. (ADVERTENTIE) STERDAM - De raad commissarissen (rvc) Nedlloyd heeft de werk ers van het concern er alsnog niet van weten te tuigen dat grootaandeel- der Torstein Hagen de e kandidaat is voor een ts in de rvc. ïremium heeft er de afge weken alles aan gedaan ie bezwaren van de Cen- Ondernemingsraad 0 te ontzenuwen, echter er resultaat. Dat bleek gis- tijdens de procedure van vc tegen de COR en de missie van aandeelhou- (cva)bij de ondernemings- er van de Amsterdamse tbank. riding tot de rechtzaak ide het besluit van de om bezwaar aan te teke- tegen de voordracht van Hagen als commissaris door de rvc. De COR heeft weinig ver trouwen in de Noor. Naast een gebrek aan vertrouwen in de persoon Hagen plaatst de COR eveneens vraagtekens bij de rol die de Noor als grootaan deelhouder in de rvc zou ver vullen. Hagen, persoonlijk bij de zit ting aanwezig, zei wel even te zijn geschrokken van de la ding aantijgingen waarmee de COR kwam aanzetten. „Na tuurlijk; sommige dingen zijn waar, maar gelukkig zijn de meeste verhalen verzonnen". De rvc had eveneens de com missie van aandeelhouders (eva) van Nedlloyd gedaagd. Inzet hierbij was het besluit van de eva om de herbenoe ming van twee commissaris sen af te keuren, zolang Hagen geen plaats heeft in de rvc. In beide affaires zal de onderne mingskamer vóór 3 september uitspraak doen. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Vertrek datum 23 juni lvt** GEZOND VALKENBURG Houdt u ook met van voetbal?????? Ga dan mee op deze heerlijke verwendagtocht naar het mooie Thermae 2000, een oord waar u zich lichamelijk en geestelijk kunt ontspannen. Inclusief: reis per touringcar koffie met vlaai entree Thermae 2000 (3Vè uur) 3-gangen diner Vertrektijden: Gouda CS 07.00 uur Den Haag CS 07.40 uur Rotterdam CS 08.35 uur Inlichtingen telefonisch 070-3190882 ma. t/m vrij. 09.00-15.30 uur. Boekingen bij de Haagsche Courant/dagbl. Het Binnenhof. Spuistraat 71, hoek Spui, Den Haag en bij de Goudsche Courant, Markt 26, Gouda. EINDHOVEN - Ondernemin gen in het middenbedrijf (tot 500 werknemers) zijn niet erg optimistisch over de economi sche situatie in Nederland op de korte termijn. Een meerder heid verwacht de komende twaalf maanden een verslech tering; tien procent zelfs een „veel ongunstiger" beeld. De toekomstverwachtingen op middellange termijn worden wat rooskleuriger ingeschat. Dan voorziet 40 procent een verbetering; een even groot percentage een verslechtering. Dat blijkt uit een onderzoek van BDO/CampsObers (ac countants/belastingadviseurs en management consultants) uit Eindhoven dat gisteren het licht zag. De ondernemers zijn weinig vleiend over het kabinet-Lub- bers, waar het om de belangen van het bedrijfsleven gaat. Het gevoerde binnenlandse econo mische beleid is voor 90 pro cent van de bedrijven, die den ken dat dit beleid van invloed is op hun onderneming, aan leiding om het oordeel „slecht" of „matig" te vellen. Export Op het gebied van buitenland se handel doet de regering het niet veel beter. Van de onder nemingen exporteert meer dan de helft. 85 Procent van de ondervraagden die dit beleid van invloed acht op hun onder nemen, is afkeurend. Bijna 80 procent vindt dat Nederland zich op fiscaal gebied negatief ontwikkelt. Strategische planning wordt door 60 procent van de onder nemers toegepast. Een derde legt doelstellingen voor zowel een jaar als voor twee tot vijf jaar vast. Veelal met als reden het marktaandeel te vergro ten, overweegt 44 procent de komende drie tot vijf jaar een andere onderneming over te nemen. Ondernemers uit het midden bedrijf maken zich de meeste zorgen over de beschikbaar heid van gekwalificeerd perso neel; de lonen en het vergroten van hun verkopen. Op werkne- mersgebied komen daar het ziekteverzuim, adv en te lage produktiviteit bij. De helft van de bedrijven verwacht dat het personeelsbestand op korte termijn gelijkblijft; 34 procent verwacht uitbreiding.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21