Oranjefeest door rellen verstoord Boutros-Ghali wil bewapenende vredesmacht VN 2 5 11 17 Fusie Frico Domo en Coberco van de baan Euforie na overwinning op Duitsland Opening vliegveld Sarajevo voor hulpvluchten nabij Belasting hervormer Stevens hekelt SER Score Gekidnapt jongetje zou verminkt zijn 114 Dagen Gratis foldóeSowui/nt VRIJDAG 19 JUN11992 Bolkestein en Islamitische Raad nog |niet nader tot elkaar gekomen I Ontevredenheid in Moskou over vapeningsakkoord EIDEN OMGEVING Hevige kritiek op baggerstort 'De Grote Utopie'; erstilde getuigen van verstoorde idealen :ilJK LEVEN/OPINIE2 «NENLAND 3/4 IfTENLAND S/6/7 ITONIEUWS 6 (DEN/REGIO 9/10/11 ENSTVERLENING 10 EN TUINBOUW12 RKDIENSTEN12 'ORT 13/14/15 V-PROGRAMMA S16 SER/PUZZEL/MENU 16 ÏT/RTV 17/19 (EN/PLATEN18 ONOMIE 20/21 inder kans op w uitzend- en roepkrachten TERMEER - Uitzend- chten, afroepcontractanten j mensen met een deeltijd- i hebben bij werkloosheid pder kans op een ww-uitke- 5 dan overige werknemers. Bewerkers van de Federatie i Bedrijfsverenigingen wij- dit aan de voorwaarde dat en minste 26 weken moet gewerkt voordat de werk- Pheid intrad wil men in aan- fking komen voor een ww- kering. Vendien geldt de eis dat in £eidóe <2owa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: JW.C. Leune. 83ste jaargang no. 25368. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar be wolkt en vooral in het bin nenland enkele buien. Mini mumtemperatuur om streeks 12 graden. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Overwegend mati ge wind, kracht 3 a 4, draai end van noordwest naar noordoost. Rotterdammer bekent diefstal 150 auto's SCHIEDAM Een 19-jarige Rotterdammer heeft de diefstal bekend van 150 auto's, vooral in de hogere prijsklassen. De politie in Schie dam schat de totale waarde van de gestolen auto's op ongeveer 3 miljoen gulden. Een woordvoerder van de politie zei vanmorgen dat de Rotterdammer werd aangehouden toen hij in een auto reed die hij voor een proefrit uit de showroom van een garage had meegekregen. Hij stal echter niet alleen on der het mom van het maken van een proefrit met een nieuw model. Hij brak ook auto's open of nam ze mee bij een garage. Zijn werk gebied strekte zich uit over het hele land. De autodief kon de auto's volgens de politie „met gemak" kwijt bij helers. De politie heeft er maar een paar teruggevonden. Idoor HENK VERKERK ZWOLLE De fusie tussen de zui velconcerns Coberco uit Zutphen en Friesland Frico Domo uit Leeuwar den is na een studie van vier maan den door de directies afgeblazen. Gisteren maakten zij bekend, dat de voordelen op langere termijn niet opwegen tegen de extra algemene kosten die een fusie met zich mee zou brengen. In februari kondigden beide concerns aan in studiegroepen een volledige fusie voor het eind van het jaar te gaan bestuderen. Hierdoor zou een zuivelgigant ontstaan met een omzet van bijna acht miljard gul den en een totaal van bijna 1700 leden-vee houders. De eindrapportage van de studie groepen, zoals die gisteren is gepubli ceerd, concludeert, dat samenwerking slechts op deelterreinen mogelijk is. Hier bij wordt gedacht aan consumptiemelk, condens en lang houdbare produkten voor de Duitse markt (met uitzondering van kaas). De beslissing van de directies is met name ingegeven door de angst, dat een fusie ex tra kosten met zich meebrengt. Daardoor zou de melktoevoer teruglopen omdat de leden hun melk bij kleinere coöperaties afzetten. Woordvoerder A. Olijslager van Friesland Frico Domo gaf gisteren toe, dat dit probleem met name in het noorden speelt waar kleine coöperaties voor de boe ren een alternatief vormen. Henk van de Ploeg, districtsbestuurder Overijssel van de Voedingsbond FNV zei in een eerste reactie: „Zoals gewoonlijk voeren de boeren weer een korte termijn- beleid. Ze willen snel een goede melkprijs en geen rekeningen voor investeringen voor de toekomst. Je gaat de winst halen terwijl de ellende wordt uitgesteld. De sa neringen komen toch, alleen later". Weer twee vrachtwagens in Griekenland vast PATRAS De douane in de Griekse plaats Patras heeft twee vrachtwagens van het transportbedrijf De Lely in Geldermalsen in beslag genomen. De chauffeurs van de vrachtwagens, Johan Botsel en John Mathysen, hebben hun werkgever via de sa telliet en de fax in hun voertuigen op de hoogte gesteld van de inbeslagname. De lading van de wagens bestaat, net als die van de eerder in beslag genomen vrachtwagen, uit kleding bestemd voor een bedrijf in Macedonië in het voormalige Joego slavië. Volgens eigenaar De Lely staat op de pa pieren als bestemming de Republiek Skopje ver meld met daarachter tussen haakjes het woord Macedonië. Vorige week vrijdag werd een vracht wagen van De Lely in beslag genomen omdat Ma cedonië als bestemming vermeld stond en Grie kenland dit land niet erkent. GÖTEBORG - Het Oran jefeest na de overwinning van Nederland op Duits land tijdens het EK-voet- ballen is zowel in Zweden als in eigen land door hef tige rellen verstoord. In Gotenborg raakten Duitse supporters masaal slaags met de politie; in Neder land deden de ernstigste ongeregeldheden zich voor in Den Haag. In Lei den en omgeving bleef het betrekkelijk rustig. Bij rellen die gisteravond in Göteborg uitbraken na afloop van de wedstrijd Nederland- Duitsland zijn zeker acht men sen gewond geraakt. De politie arresteerde 22 Duitsers en één Nederlander. Een groep van 300 Duitsers werd gisteren afgesneden, op weg naar een biertent waar Ne derlanders waren samengeko men. De politie zei, dat Göte borg vanndcht om 03.00 uur weer rustig was. 22 Duitsers en één Nederlander werden aan gehouden, onder meer wegens het aanzetten tot rellen, het in bezit hebben van wapens en rookbommen en verzet bij ar restatie. Onder de acht gewon den waren een Nederlander en twee politieagenten. Duizenden Duitsers en Neder landers verlieten na afloop van de wedstrijd op vreedzame wij ze het stadion en de politie dacht aanvankelijk de situatie in de hand te kunnen houden. Rond middernacht werd het geweld steeds heviger. Duitsers vielen Nederlanders en andere voetgangers aan, gooiden winkelruiten stuk, na men kleding weg uit etalages en vernielden een ijsstalletje. Ook schoten ze vuurwerk af op een biertent. Uren voor de wedstrijd hadden honderden Duitse vandalen al een spoor van vernieling ge trokken door de belangrijkste winkelstraat van Göteborg. Leiden Het Oranje-feest is in Leiden gisternacht in het café Malle Babbe aan de Nieuwe Beesten markt uitgelopen op een mas sale vechtpartij. Een twintigtal mensen was rond drie uur 's nachts slaags geraakt en liep met bebloede koppen rond. Met name een 38-jarige en een 42-jarige Leidenaar hakten stevig op elkaar in. De 42-jari- ge man werd later op de Lage Rijndijk aangehouden, omdat hij met een pistool rondliep. De ander werd aangetroffen met een groot Klewang-mes. Deze man was zo gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. In Alphen aan den Rijn wer den twee inwoners, 19 en 20 jaar oud, aangehouden op de Hoflaan/Gaslaan. Een groep jongeren richtte daar vernie lingen aan na de wedstrijd. Er werden onder meer vlagge- masten uit de grond getrok ken. Op de Julianastraat ont stond een grote vechtpartij waarbij messen zouden zijn getrokken. Er werden geen ge wonden aangetroffen. In de Haagse binnenstad zijn gisteravond laat vijf agenten gewond geraakt. Bij tientallen winkels werden ruiten inge gooid. In minstens twee geval len was er sprake van plunde ring. De politie arresteerde 22 jongeren. In Amsterdam en Rotterdam was het betrekke lijk rustig. GOTEBORG - Het Neder lands elftal heeft gisteravond voor een complete euforie stemming gezorgd door een overwinning van 3-1 op Duits land in groep 2 van het Euro pees kampioenschap voetbal in Zweden. Reeds in de vierde minuut van het historische duel maakte Frank Rijkaard het openingsdoelpunt. Rob Witschge bracht Oranje na een kwartier op 2-0. Duitsland kwam in de tweede helft nog terug via Jürgen Klinsmann (2-1), maar Dennis Bergkamp stelde met een kopbal de zege veilig. Door dit resultaat hebben Ne derland en Duitsland zich ge plaatst voor de halve finale, want het GOS verloor in de zelfde groep tegen alle ver wachtingen met 3-0 van Schot land en eindigde daardoor op de laatste plaats. Nederland komt aanstaande maandag in de halve finale uit tegen Denemarken en Duits land moet het aanstaande zon dag opnemen tegen Zweden. Alle kaartjes (2800 stuks) voor de halve finale zijn uitver kocht. Pag 13: Alle wensen gaan in vervulling SARAJEVO - De gevechten in Sarajevo zijn gisteren ge luwd, na een nacht van hevige artilleriebeschietingen vanuit Servische stellingen rond de Bosnische hoofdstad. Een ak koord over de heropening van het vliegveld was volgens een woordvoerder nabij. VN-woordvoerder Adnan Ab- del Razek zei dat brigade-ge neraal Lewis MacKenzie, de hoofdonderhandelaar voor de Verenigde Naties in Sarajevo, de goedkeuring had gekregen van de Bosnische president Alija Izetbegovic voor het het plan om de luchthaven van de stad te heropenen voor hulp- vluchten. De moslim-milities in Sarajevo gebruikten de gevechtspauze voor een hergroepering, terwijl burgers uit hun schuilkelders kwamen om op zoek te gaan naar het schaarse voedsel dat er nog in de stad is. Een VN-konvooi maakte van de relatieve rust gebruik om de Sarajevo binnen te komen. Dertig voertuigen met 60 VN- waarnemers voor het vlieg veld, voorraden voor het VN- kantoor en voedsel en medica menten voor de stad arriveer den voor het middaguur. In de westelijke voorstad Do- brinja, waar zich na de be standsschending de hevigste gevechten afspeelden, is vol gens de Bosnische strijdkrach ten nog slechts voor enkele da gen eten. De 35.000 inwoners van de voorstad houden zich strikt aan rantsoenen en eten volgens de bevelhebber van de defensie van de voorstad gras uit het stadspark. „De ouderen krijgen brood en water, of, als er geen elektriciteit is, bloem en water", zei hij. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG - De Sociaal Economische Raad (SER) heeft vandaag met de af wijzing van het belasting plan-Stevens het regeer akkoord afgewezen dat pleit voor belastingver eenvoudiging. De SER spreekt daarmee vooral haar wantrouwen in de po litiek uit. Dit zegt voorzitter mr. W.F.C. Stevens van de adviescommis sie die naar hem genoemd is. Hij meent dat de politiek al te negatieve effecten van zijn plan weg moet 'masseren'. Volgens Stevens heeft de SER vanmorgen in wezen gezegd dat de politiek wel bereid is af trekposten te schrappen, maar niet in staat is de belastingta rieven evenredig te verlagen, zoals hij voorstelt in zijn plan. Stevens kiest met die opmer king de tegenaanval nadat hij vanmorgen forse kritiek kreeg van de grote meerderheid in de SER. De SER heeft het voorstel van Stevens volledig van de hand gewezen om belasting te gaan heffen over nagenoeg het hele bruto-salaris vóór- aftrek van de werknemerspremies (WA- 0,WW en ZW). Dit betekent dat over een veel groter deel van het salaris belasting wordt ge heven. Deze grondslagverbre ding betekent een sterke ver eenvoudiging van het belas tingstelsel, aldus Stevens. De SER meent dat het echter te grote gevolgen heeft voor veel werknemers, waaronder met name de lagere inkomensgroe pen. De hoogste inkomens worden daarentegen bevoor deeld bij de maatregelen, zo stelt een meerderheid van SER. Gezien de scepsis bij de rege ringspartijen over het plan- Stevens kan het oordeel van de SER doorslaggevend zijn voor de regering. In dat geval is het plan nagenoeg van tafel. de vijf jaar voorafgaande aan de werkloosheid 'tenminste drie jaar tegen betaling moet zijn gewerkt. Deze bevindin gen staan in het onderzoeks verslag dat gepubliceerd is door de Sociale Verzekerings raad. De SVR ziet hierin geen aan leiding voor verdere acties, maar wijst er wel op dat voor andere bijzondere groepen soepeler regels gelden. Arties ten en seizoenwerknemers hoeven geen 26 weken te heb ben gewerkt, maar afhankelijk van de beroepsgroep 13, 16 of 20 weken. In plaats van drie hoeven zij slechts twee jaar van de vijf jaar voor de werk loosheid ontstond te hebben gewerkt. aalse oud- inister zou chter moord p Cools zitten JtUSSEL - Het lijkt iDp dat het onderzoek (ar de bijna één jaar Ide moord op de Luikse bialistische voorman Jdré Cools in een •omversnelling is ge- flo Todarello, een Italiaanse pgster, heeft tegenover de 'acht bevestigd dat de Waalse oud-minister Alain Van der Biest achter de moord heeft gezeten. Todarella is eergisteren in Mi laan door twee inspecteurs ver hoord naar aanleiding van uit spraken van een detective, An- dré Rogge, over zijn aandeel op Cools' moord. Het onder houd heeft 'bijzonder interes sante gegevens' opgeleverd. Rogge zelf is dinsdag gehoord door onderzoeksrechter Vero- nique Ancia over zijn uitspra ken dat oud-minister Alain Van der Biest achter de moord zat omdat Cools in bezit was van enkele voor van der Biest belastende dossiers. Van der Biest, die zich slachtoffer acht van een smerig komplot, heeft alles ontkend. NEW YORK - VN-chef Boutros-Ghali heeft in een rapport gepleit voor de oprichting van een snelle VN-interventie- macht met zwaardere be wapening dan gangbare vredestroepen. Het rapport van Boutros-Gha li, waarin hij voorstellen doet voor de verbetering van de pre ventieve diplomatie en het stichten en behouden van vrede, werd gisteren overhan digd aan de vijftien leden van de Veiligheidsraad. Het tot stand brengen of be houden van vrede zal nooit ten koste gaan van de soevereini teit van een land, aldus Bou tros-Ghali. Wel is het tijd voor nieuwe strategieën, waaronder militaire, zo stelt hij. De secre taris-generaal zegt dat militair geweld moet kunnen worden gebruikt om vrede tot stand te brengen als daarmee een gro ter conflict kan worden voor komen. De mogelijkheid om snel een leger in te zetten kan op zich al afschrikwekkend werken, meent Boutros-Ghali. Hoewel de VN alleen naar een militaire oplossing moeten grijpen als de diplomatieke ka nalen uitgeput zijn, is het ach ter de hand hebben van mili tairen noodzakelijk voor de ge loofwaardigheid van de VN als bewaker van de vrede in de we- VN-chef Boutros-Ghali reld, aldus het rapport. Een snel inzetbaar leger zou volgens Boutros-Ghali vooral nuttig zijn om bestandsschen dingen ongedaan te maken een het staakt-het-vuren daar op in stand te houden. ROME - Farouk Kassam, het Belgisch-Libanese jongetje dat vijf maanden geleden in de badplaats Porto Cervo op Sar dinië is gekidnapt, zou door zijn ontvoerders zijn verminkt. Sardijnse kranten meldden gisteren dat de familie van Fa rouk een brief heeft ontvangen met daarin een afgesneden oorlel van het jongetje en een foto van het moment van de amputatie. De macabere bood schap zou zijn verstuurd aan een pastoor, die daarop de fa milie zou hebben ingelicht. Sinds de ontvoering van Paul Getty junior in 1973 in Cala- brië, is het afsnijden van een oor of een deel daarvan onder Italiaanse kidnappers een gangbare methode om de fami lieleden aan te zetten tot het betalen van een hoog losgeld. De familie Kassam heeft bij monde van haar advocaten tot op heden ontkend dat ook Fa rouk daarvan het slachtoffer zou zijn geworden. Ieren stemmen volgens peiling voor 'Maastricht' DUBLIN - Naar schatting iets meer dan 50 procent van de Ierse kiezers heeft gisteren deelgenomen aan het referen dum over het Verdrag van Maastricht, dat de verdere po litieke en economische een wording van de EG regelt. De opiniepeilingen voorspel den dat een meerderheid van de Ieren zich voor het verdrag zou uitspreken. „We voorzien niet dat dat het verdrag zal worden afgewezen", zo zei pre mier Albert Reynolds. En mi nister van buitenlandse zaken David Andrews voorspelde dat tegenover elke stem tegen twee stemmen voor het ver drag zouden staan. Op 2 juni wezen de Denen in een referendum met een klei ne meerderheid het verdrag van de hand. Een tweede ne derlaag voor 'Maastricht' zou ernstige moeilijkheden voor de EG opleveren. Naast Dene marken en Ierland zal ook Frankrijk het verdrag aan het publiek voorleggen. Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, waarschuwde voor chaos als Frankrijk het verdrag over Eu ropese eenwording afwijst. Het tijdschrift L'Express schreef dat een peiling uitwijst dat 45 procent van de Franse kiezers geneigd is het verdrag af te wijzen. Pagina 5: „Eindelijk kan Ier land Europa de wegwijzen" Voor het eerst in zestig jaar heeft Nederland met meer dan één doelpunt verschil van Duitsland gewonnen. Een pikante bijzonderheid. Was het verschil echter kleiner geweest, de feestelijkheden die gisteren overal onmiddellijk na de EK- wedstrijd losbarstten zouden er zeker niet minder om zijn geweest. Maar ook al komt bij het hele Europese Kampioenschap voetbal geen enkele medaille aan te pas toch zagen velen duidelijk zijn keerzijde toen tegelijk met de feesten ook hier en daar weer rellen uitbraken. Een voetbalfeest onwaardig, zegt daarover de politie. Vandaag in de Leidse Courant: de krant die al jaren op meer dan een punt van andere verschilt. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: I (Indien doartoe aanleiding besloot, kan e Bei 071 -313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 1n proefabonnement worden g, 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1