Europese CNN in de steigers ijf eeuwen Europese tekenkunst ti Museum Boymans-van Beuningen imphitryon': strakke en heldere interpretatie KUNST/RTV Ex-man van Liza Minelli Peter Allen overleden Gou/iartt VRIJDAG 19 JUNI 1992 19 irtien nieuwe liedjes van Elvis Presley op komst SRSUM - Platenmaatschap- -Records heeft veertien niet uitgebrachte nummers van jsley ontdekt. Dat heeft een voerder gisteren gezegd in sum. Volgens RCA-Records het allemaal songs uit de ja- Het gaat om liefdeslied- jansmuziek, die anderen voor iebben geschreven. uit te brengen ma- is het nummer 'Reconcide- ïby', waarin Elivis zingt en met Carl Perkins (gitaar), jroer Clayton (bass) en Jerry is (piano). Verder zingt 'the fhet nummer 'Thats's when ache begins", ooit de fa- zijn allereerste single 'My Happiness', dat hij aan zijn moeder opdroeg. Het nieuwe ontdekte num mer is in 1953 geschreven door Ras kin, Hill en Fischer. Andere muzi kanten met wie Elvis in de nieuwe nummers te horen is zijn Bill Black (bass) en Scotty Moor (gitaar). Vijftien jaar na de dood van Elvis Presley wil RCA-Records een verza meling van 140 nummers van 'the King' op de markt brengen. Dat moet een exclusieve uitgave van vijf ceedees worden, die binnenkort zal verschijnen. Deze uitgave zal ook de 14 nieuwe nummers bevatten. De ceedee-box krijgt de titel 'Elvis: the king of rock and roll - the complete fifties masters' en zal ook enkele Elvis Presley unieke live-opnamen bevatten. Extra treinen naar popconcerten in Rotterdam UTRECHT - De NS laten voor be zoekers van de concerten van Eric Clapton en Elton John (vanavond) en Guns 'N' Roses op dinsdag 23 juni in het Feijenoord-stadion ex tra treinen rijden. Vanaf twee uur vanmiddag reden treinen van Rot terdam CS, Rotterdam Blaak en Dordrecht naar de halte Stadion. Dat gebeurt ook op 23 juni. Na af loop van de concerten rijden er ex tra treinen naar onder meer Am sterdam, Alkmaar, Groningen, Leeuwarden, Enschede, Nijmegen en Eindhoven. Wie per trein naar Limburg of Zeeland moet, haalt dat niet meer, als de NS. SAN DIEGO De Australi sche entertainer Peter Al len, die ontdekt werd door Judy Garland en enige jaren getrouwd was met haar dochter Liza Minelli, is gis teren overleden aan een ziekte die met aids te ma ken heeft. Dit heeft zijn ma nager meegedeeld. Allen, die 48 geworden is, woonde in de Californische stad San Diego. Allen was tekstschrijver, zanger, danser en entertai ner in het algemeen. Hij brak door in 1964, toen Gar land hem in Hong Kong zag optreden. Zij trok hem aan voor haar programma in Londen. De laatste jaren trad Allen op in New York's Radio City Music Hall, speelde hij een rol in Gilbert and Sullivan's 'Pirates of Penzance' op de Britse tele visie en schreef hij liederen voor films in Hollywood. Allen schreef onder andere 'I honestly love you', waar mee Olivia Newton-John een hit had, 'Don't cry out loud', op de plaat gezet door Melissa Manchester, 'You and me (we want it all)', voor Frank Sinatra en 'I'd rather leave while I'm in love', voor Rita Coolidge. Voor Arthur's Theme, uit de film Arthur, kreeg hij een Oscar. Allen werd geboren in de kleine stad Tenterfield in de Australische deelstaat Nieuw-Zuid-Wales in het oosten van het kleinste we relddeel. Zijn vader was kruidenier. Als jochie van vijf maakte hij zijn debuut als imitator van de Ameri kaanse negerzanger Al Jol- son. Als tiener van 12 zong hij in plaatselijke cafés. Als jongeman van nog geen twintig vormde hij met Chris Bell de Allen Bro thers, die optraden in cafés en voor de Australische tele visie. Zij speelden in een bar in Hong Kong toen Gar land in de Britse kroonkolo nie op bezoek was. Zij vroeg hen mee te gaan doen aan haar internationale concert- tour. Allen trouwde op 3 maart 1967 met Liza Minelli. De jaren erna maakte zij een geweldige carrière, ter wijl hij betrekkelijk onbe kend bleef. Hij moest zich tevreden stellen met veel vuldige verschijningen in het uitgaansleven in New York. Nadat zijn schoon moeder in 1970 was overle den, ging het bergafwaarts met het huwelijk tussen Pe ter en Liza. In 1974 scheid den ze van elkaar. tanello tot Cézanne'. Keuze in verzameling tekeningen, i Boymans-van Beuningen, im. Tot en met 12 juli. Catalo- TOBY allen jaren hebben ^eningen een verbor- staan geleid, opge- in speciale dozen. iu krijgt het publiek Jis een blik te wer- de schatten die mu- Boy mans met grote ■hoedt. Uit de meer ijftienduizend teke- die het museum in [heeft, hebben hon- meesterwerken de ien maanden een ivolle toernee ge- door de Verenigde i. Voor ze weer in de gaan, is ook in Boy- an Beuningen een t expositie ingericht, tdat bij tekeningen Niet in het volle maar in een rustige jing. Vijf eeuwen Europese kunstge- nis worden door nonstelling bestre en Pisanello tot C'e- ig de samenstellers niet om mooie tekeningen, Ook om een kennisma- let de tekenkunst in die iwen. De expositie ver- voorkeur van de ver- ir Frans Koenigs aan lans een belangrijk zijn collectie te dan- ;ft. De tekeningen zijn P|>eerd, niet naar thema iiek, maar naar 'school', Rise, Nederlandse, Hol- JU landse of Italiaanse. Daarbij hebben bepaalde scholen een extra accent gekregen en zijn andere of niet of onderbelicht, zoals de Nederlandse achttien de en negentiende eeuw en de Spaanse school die alleen tot twee bladen van Goya beperkt blijft. Maar van de grootste teke naars aller tijden, die ook in de collectie Koenigs rijk verte genwoordigd zijn, zijn ver scheidene werken op de ten toonstelling aanwezig. Dürer is er met zeven bladen, waar onder De Heilige Familie, een gouache met goud gehoogd op perkament, het kind spelend met een vogeltje dat de mense lijke ziel symboliseert. Het is een mengeling van laatgoti sche en Venetiaanse stijlele menten met invloeden van Bellini. Wonderlijk ook de stu die van twee voetzolen, moge lijk door Dürer ontdekt op een doek van Mantegna in Mantua, en later door hem toegepast op het Helleraltaar, geschilderd voor de Dominikanerkerk in Frankfurt. Rembrandt Detailstudies en zelfstandige tekeningen wisselen elkaar af, en het is opmerkelijk hoe ook in die laatste allerlei voorstu dies tot hun recht komen. Rembrandt is daarvan uiter aard een goed voorbeeld. Deze grootmeester van de tekenpen is op de expositie vertegen woordigd door een 'Saskia aan het venster', een liggende leeuw, een bijbelse voorstel ling, een voorstudie van een van de Staalmeesters en een landschap, 'Boerderij aan het water'. Die laatste tekening (pen en bruine inkt op bruin papier) is een voorbeeld van summier gebruik van midde len, een minimum aan pen streken dat leidt tot een uiterst suggestief bomenlandschap. Rembrandt zou dit effect ook in zijn late landschapsetsen bereiken. Links: Rembrandt van Rijn, Boerderij aan het water. Pen en bruine inkt. Bomen met krullerige con touren en hier en daar een stevig accent. Boven: Claes Jansz. Visscher, De wind molen, De schaatsenrijder. (Pen en bruine inkt) Paul C'ezanne, Gezicht op het Chateau Noir. (Aquarel over potlood). Ook Rubens en Watteau zijn sterk vertegenwoordigd. Van de laatste enkele voorstudies en schetsen in rood krijt, zoals die van twee jongens met een driepoot, jongens die hun geld verdienden met het verwijde ren van modder van schoenen. Watteau maakte dergelijke te keningen met het oog op een serie prenten (Cris de Paris) van alerlei straattypes. Van de naamgevers van de ex positie, Pisanello en C'ezanne, is elk een tekening aanwezig. Van de Italiaan een blad met vier studies van een staand vrouwelijk naakt, gecombi neerd met tweemaal een zwemmend naakt. Een ragfij ne modellering en lichtval door middel van arceringen. C'ezanne vormt het andere eind van de expositie met zijn Pieter Bruegel de Oude, Gezicht op Reggio di Calabria. Opvallend is dat Bruegel dit spiegelend heeft weergegeven. 'Gezicht op het Chateau Noir, aquarel over potlood'. Een te kening waarin het motief is te ruggebracht tot zijn essentie, enkele contouren aangevuld met kleine vlakjes waarin de kleuren tegen elkaar aan zijn gezet. Het is deze ontwikke ling die al vooruit wijst naar het kubisme. De prachtige catalogus, die bij elke tekening ook andere wer ken ter vergelijking opneemt, bevat een ruime inleiding waarin de geschiedenis van de tekeningencollectie wordt ge schetst. Aan de basis stond de Utrechtse jurist F. Boymans die zijn collectie aan zijn stad niet kwijt kon en haar vervol gens aan Rotterdam schonk, mede omdat daar een "Verblijf plaats tot Zedelijke Verbeete- ring van jeugdige misdadigers 'was gevestigd. Boymans be paalde dat een deel van de in komsten van het museum aan de Verblijfplaats ten goede moest komen. Met aan afwisseling van mis kleunen en succesvolle aan winsten wist het museum zijn collectie uit te breiden. De ge meente Rotterdam weigerde in 1845 de collectie van baron Verstolk van Soelen, waardoor een formidabele collectie Rembrandt-etsen voor ons land verloren ging. In 1869 herhaalde zich een dergelijke blunder. Ook het noodlot sloeg soms toe. In 1864 verloor het museum door brand ongeveer driehonderd schilderijen en een groot aantal portefeuilles met tekeningen. De letters C tot en met S werden gered. Uiterst gelukkig was de ver werving in bruikleen van de colectie van de Haarlemse ban kier en industrieel Franz Koe nigs, wiens doel het was een encyclopedische verzameling aan te leggen. De collectie zou met financiële hulp van de ver zamelaar Van Beuningen ei gendom van het museum wor den. Maar de collectie verloor in 1940 350 werken aan de Duitsers ten behoeve van het Hitlermuseum in Linz. Zeven boeken met tekeningen van Dürer konden 's nachts voor de verzending nog uit de inge pakte kisten worden gered van de reis naar Duitsland. In 1986 zijn 33 bladen door de toenma lige DDR aan Nederland terug gegeven. De overige, ruim 300 tekeningen van Koenigs zijn nog spoorloos. Na de collectie-Koenigs ver wierf Boymans nog de kapitale collectie van Van Beuningen en die van Vitale Bloch in 1975. McCartney Paul ley is gisteren 50 j.vorden. Hij vierde opzijn boerderij in lelijke Sussex met djriete bezigheid, n van rock and )artney is bezig ipnamen voor album sinds het Hen van de ische popgroep is een twintigtal leden, aldus ierder Geoff u in McCartney's uliemaatschappij. t,pey is een van de e$uccesvolle irijvers en iakers aller lij heeft meer i en platina platen )ook. cap LYON 'De stem van Europa in beeld en geluid'. Dat is de ambitieuze doelstelling van Euronews, de Europese nieuwszender die in januari 1993 van start gaat. Euronews wil, net als het Amerikaanse CNN, via de kabelnetten bij de Europese huishoudens binnen komen. De uitzendingen van het net worden in vijf talen verzorgd: Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans. Op termijn kun nen daar nog twee voertalen aan worden toegevoegd. Het initiatief tot de Europese nieuwszender werd genomen door Hervé Bourges, de hoofd directeur van de FYanse pu blieke netten Antenne 2 en FR 3. Tijdens de Golfoorlog erger de Bourges zich aan de domi nante positie van CNN in de berichtgeving. Samen met zijn collega's uit Wallonië, Cyprus, Egypte, Spanje, Finland, Grie kenland, Italië, Monte-Carlo en Portugal (allen lid van de EBU, waartoe ook de NOS be hoort) besloot hij tot de oprich ting van een vergelijkbare zen der, maar dan van Europese makelij. Belangrijke afwezi gen zijn de BBC, de NOS, BRT, de Duitse publieke zenders en die van Denemarken, Zweden en Noorwegen. „Soms blijven ze weg om financiële redenen, anderen zagen er geen voor deel in. Maar iemand moest beginnen," verklaart Reino Paasilinna, de onderdirecteur van de nieuwe zender. 120 miljoen Euronews krijgt de beschik king over een budget van een kleine 120 miljoen gulden. Een kwart daarvan moet uit recla me-inkomsten komen, terwijl twintig procent beschikbaar wordt gesteld door diverse Eu ropese regeringen en door de EG. De resterende 55 procent wordt betaald door de deelne mende zenders. Euronews gaat vooralsnog met een team van tussen de dertig en veertig journalisten en evenveel verta lers aan de slag en zal niet met eigen beeldmateriaal gaan werken. De beelden komen uit alle landen die bij de EBU zijn aangesloten en worden van commentaar voorzien door de journalisten in Lyon. „Dat laat ste is een gigantische klus," al dus de Finse directeur, „want in iedere taal moet het com mentaar precies even lang du ren. In dit licht bezien is het wat verwonderlijk om door het lege gebouw in Lyon te lopen. Er is nog geen journalist of ver taler aangetrokken en het ont breekt ook nog aan het nodige audiovisuele materiaal. Vreest Paasilinna niet dat het - ge zien de korte voorbereidings tijd en het feit dat de redaktie nog moet worden samenge steld wel wat erg ambitieus is om CNN naar de kroon te steken? „Maakt u zich maar geen zorgen," aldus de immer glimlachende directeur. „Ik ben er van overtuigd dat we hier met de allerbeste journa listen zullen gaan werken". Vraagt Paasilinna zich ook niet af hoe dat 'Europese gezicht' er uit moet gaan zien als gespro ken wordt over een conflict als dat in het voormalige Joegosla vië? „Dat is op zich een goede vraag. Maar ik ben er zeker van dat onze journalisten ook met dit soort netelige vraag stukken weten om te gaan". (ADVERTENTIE) ling: 'Amphitryon' van Hein- Kleist. Regie: Klaus Michael Vertolkers: Peter Simoni- lerd Wameling, Otto Sander, •el, Jutta Lampe en Imogen iezelschap: Schaubühne am Platz uit Berlijn. Gezien: touwburg Amsterdam, voor- n het kader van het Holland SMITH ik geeft Alcmene de ir aan een goddelijke 'rie niet? Maar ook zij [enoegen nemen met :oal op het ondermaan- rhanden is. Het pro lij haar is echter, dat zij •ze goddelijke liefde 'kelijk genotvol heeft 1, maar het voortaan ene nacht moet laten. Ie romantische verper- *ing van de vrouw, die naar een onbegrensde :0fce in haar liefdesbele- -flaar tevens beseft dat het in de realiteit een onmoge lijkheid is. Bovendien: wie zich al te zeer in de liefde ver liest, raakt evenredig veel van de eigen persoonlijkheid kwijt. Alcmene, een mythische schoonheid, wordt door de godheid Jupiter verleid, op het moment dat haar echtgenoot en veldheer van de Thebanen, Amphitryon, een strijd op het slagveld in zijn voordeel be slecht. Jupiter komt tot haar in de gedaante van Amphitryon. Alcmene weet niet beter of het is haar man, met wie ze intens geniet van deze niet eerder ge kende lustbeleving. Wanneer daags daarna de ware Amphi tryon voor haar verschijnt en de list van de Jupiter na ver loop van tijd doorzien wordt, zijn man en vrouw respectieve lijk verstoord en in de war. Alcmene wordt voor het dilem ma geplaatst: ze blijft de be minde van de godheid met alle complicaties van dien, of ze blijft haar teerbeminde echt genoot alsnog trouw, wetende dat ze daarmee grote conces sies doet aan haar ideaalbeeld van de liefde. Met de vermaar de verzuchting: 'Ach' als slot woord van het stuk 'Amphitry on' van Heinrich von Kleist uit 1807 probeert ze uiteindelijk de keuze voor de stoffelijke en sterfelijke Amphitryon te rela tiveren. Eigentijds Deze klassieker is door het Berlijnse gezelschap Schau bühne am Lehniner Platz strak en helder, als ware het een eigentijds stuk geënsce neerd. Het aantal personages is teruggebracht tot de centra le figuren: Jupiter en zijn hel per Mercurius, Amphitryon en diens dienaar Sosias, Alcmene, en de vrouw van de knecht So sias. Heinrich van Kleist vol tooide zijn 'Amphitryon' in een tijd dat het classicisme tot een van de culturele hoofdstromin gen behoorde, met als voor naamste criteria dat het senti ment ondergeschikt moest zijn aan de rede en dat de intel lectualistische esthetica over heerst. Invloeden van de ro mantiek zijn er eveneens in te onderkennen. Hoewel Kleist beide stromingen als te beper kend voor zijn literaire expres sie ervoer, heeft hij zich wel aan de toen geldende vorm voorschriften gehouden. In alle soberheid, maar met in een zijn sereniteit oogstrelend toneelbeeld, worden deze ele menten visueel gesuggereerd. Zelfs Kleist tegenzin ten aan zien van de toepassing van die vormregels is daaraan af te zien. Het lege speelvalk is op de ach tergrond begrensd door een wit fijnmazig doek. Summiere silhouetbeelden daarop geven wazig de contouren aan van een landschap met bomen in de verte. Een spotlicht fun geert als maan, die op com mando van de knecht Sorias uit en aan kan. In het midden staat een ovaalvormige verho ging. Gracieus Jutta Lampe in de rol van Alc mene oogt in haar gracieus val lende witte jurk met sleep bij zonder vrouwelijk en bekoor lijk. Ze is begeerlijk, maar straalt toch onschuld en gede genheid uit. Peter Simoni- schek als Jupiter in de gedaan te van Amphitryon heeft net als Otto Sander, die Amphitry on vertolkt, een grote, statige cape om. De houding van Si- monischek is daarbij veel ma- jesteitelijker. Deze spelers ma ken ook vaker gebruik van het middenstuk en het achterge deelte van de speelruimte. Het lijkt alsof regisseur Klaus Mi chel Grüber hiermee wil bena drukken, dat hun lotgevallen veel meer diepte en achter grond bezitten. Udo Samel als de knecht Sosi as, Imogen Kogge als diens vrouw en Mercurius bewegen zich hoofdzakelijk op het voor toneel. In bepaalde scènes wordt ook gebruik gemaakt van uitgangen in de zaal. De persoonsverwisseling gebeurt hier op lager en vooral hilari- scher niveau. Mercurius dwingt Sosias onder bedrei ging van geweld zijn identiteit aan hem af te staan. Met als ge volg dat Sosias het met zich zelf en zijn naasten knap moei lijk krijgt. Niet alleen het toneelbeeld en de aankleding verwijzen, soms commentariërend, op de inder tijd heersende kunststromin gen, die in dit werk zijn inge bed, ook de speelstijl is daar een uitvloeisel van. Er wordt door de hoofdfiguren vrij sta tisch en met ingehouden emo ties gespeeld, waardoor de tekst goed tot zijn recht kan komen. De lotgevallen van de knecht al dan niet in relatie tot Mercu rius, zijn vrouw en Amphitry on zijn daarentegen kolderiek en dienen ter ontspanning van de strak gehouden speeltrant. Om Udo Samel als de clownes ke Sosias schiet je keer op keer in de lach. Hij is het toonbeeld van iemand die in alle ernst leuk kan overkomen: een on vervalste komiek dus. Behendig Ook de andere spelers munten uit in hun vertolkingen en het meest verbazingwekkende is, dat ze met de literaire volzin nen zo behendig weten om te gaan, dat de dialogen en met name de liefdesbetuigingen al lerminst gezwollen en daar door onnatuurlijk klinken. Spreektoon en speeltrant van de centrale figuren sluiten mooi aan bij de etherische vormgeving. 'Amphitryon' is in deze interpretatie een hoog waardige voorstelling gewor den. Ze blijkt dermate geniet baar, dat de ongeveer tweeën half uur zonder pauze, voorbij zijn gevlogen. EINDEXAMEN EXPOSITIE dagopleiding 20 juni t/m 28 juni Prinsessegracht 4 beeldhouwen typografische vormgeving textiel- en modevormgeving architectonische vormgeving tweede fase illustratie tweede fase scenografie tweede fase industriële vormgeving Tarwekamp 3 fotografische vormgeving videovormgeving Leeghwaterplein I tekenen/schilderen/grafiek Openingstijden: werkdagen van 10.00 - 21.00 uur zaterdag en zondag 10.00 - 16.00 uui Eindexamenshows Textiel- en Modevormgeving vr 19 juni 16.00 en 20.00 uur za. 20 juni 13.00 en 15.00 uur in de aula van de academie Koninklijke Academ van Beeldende Kun* Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19