KUNSTIRTV 'De Grote Utopie': verstilde getuigen van verstoorde idealen Originele opera 'La Favorite' in Den Haag ticbeSouxtmt 17 ■■■■■Hi VRIJDAG 19 JUNI 1992 tonstelling 'De grote Utopie'. De sche avant-garde (1915-1932). ilijk Museum, Amsterdam. T/m justus. Catalogus 75,- gulden iRION VAN OUDHEUSDEN 2 de overzichtstentoon- [ing van Malevich in u brengt het Stedelijk ;eum in Amsterdam nenteel een grote ex- e, tie over de Russische it-gardisten in de ja- 1915 tot 1932. Belang- namen als Malevich, in, El Lissitzky, Rod- iko en Kandinsky zijn egenwoordigd. Veel ongesteld werk is t eerder in Nederland i sn geweest. Grote Utopie' zou oor- ikelijk het Stedelijk niet Den op haar wereldtour- De tentoonstelling, ge it door een team van Rus- e, Duitse en Amerikaanse ischappers zou ook alleen landen te zien zijn. Na de in de Schirn Kunsthalle kfurt viel er echter een de planning, omdat de 'bouw van het Guggen- itiseum in New York, de inde expositieplaats, nog 'oltooid was. De tentoon- ;g kon nog drie maanden iropa blijven. Uiteindelijk le keus op het Stedelijk ïlpum in Amsterdam. 'Stedelijk had al eerder icht besteed aan deze pe- met de Malevich-exposi- Voor 1993 staat te- n grote tentoonstelling le Russische kunstenaar op het programma. De expositie paste dus is in dit kader. Na New zal 'De Grote Utopie' lizen naar Moskou en St. ■burg. rote Utopie' heeft een _je omvang, hetgeen voor */peel haar aantrekkings wet is als ook haar handi- beslaat 25 zalen van het ,m en omvat zo'n 1000- Een monstertentoon- ig dus, die evenwel veel icht behoeft, omdat zeker tems uit de voormalige ;unie afkomstig zijn. De ;e waren nog niet eerder lal Westen te zien. 1915 was Rusland koplo- p de modernistische ont- alfclingen op kunstgebied, esteuropa was inmiddels Irste Wereldoorlog uitge- Jn en een aantal Russi- _l kunstenaars dat in het en werkte, keerde naar vaderland terug. Onder varen Kandinsky en Cha- nsHet Westen, verwikkeld e® slepende oorlog, bleef in ïrlfzicht achter. [Vormingen ,uJde revolutie in 1917 een fcs, werden tal van her- 0r|ngen in het kunstonder- jdoorgevoerd. De avant- "iten, die allen aanhan- Jan de revolutie waren en 'piel hadden gezeten on- 3'|ttsaristisch bewind, kre- U de mogelijkheid zich te „.binnen officiële instellin- Tatlins 'Monument voor de derde Internationale' werd tijdens een optocht door de straten van Moskou gereden. Deze foto die vermoedelijk werd gemaakt in 1927, is in de catalogus opgenomen van de expositie 'De Grote Utopie'. FOTO: STEDELIJK MUSEUM. De diverse, kersvers opgerich te kunstenaarsverenigingen bleken een uitstekende plek te zijn om tot theorievorming te komen over de vele vraagstuk ken, die kunst in een commu nistische maatschappij ople verden. Dergelijke verenigin gen of kunstinstituten werden geleid door kunstenaars als Kandinsky en Chagall. Kan dinsky zou overigens later in Duitsland, tijdens zijn periode bij het Bauhaus, meer van zijn ideeën verwerkelijkt zien. Niet alleen de revolutie zorgde in de beginjaren voor het avant-gardistische elan. Ook de fascinatie betreffende tech niek en industrialisatie speel de- een rol. De vooruitgang diende zich aan in de vorm van uitvindingen. Zoals de archi tect/ontwerper El Lissitzky het formuleerde: 'Wij zijn in het tijdperk van de uitvindingen gezogen. Toen ik vijf was hoor de ik de eerste grammofoon van Edison, toen ik acht was zag ik de eerste tram, toen ik tien was de film, daarna volg den de zeppelin, het vliegtuig, de radio...' In 1915 werd in St. Petersburg de expositie '0.10' gehouden die als ondertitel mee kreeg 'De laatste futuristische ten toonstelling'. Tegelijkertijd was deze expositie ook de eer ste waarop de Russische avant- gardisten zich met hun werk manifesteerden. Bij deze gele genheid toonde Kazimir Male vich (1878-1935) een schilderij, dat een van de meest revolutio naire werken uit de 20ste eeuwse kunst zou worden. Zijn 'Zwart suprematistisch vier kant' uit 1914/1915. Het bleek een schilderij met een verstrekkende invloed op de verdere ontwikkeling van de 20ste eeuwse abstracte kunst. Het werk, dat slechts een zwart geschilderd vierkant op een witte ondergrond laat zien, had iedere verwijzing naar de dagelijkse werkelijk heid uitgebannen en alle vor men, die nog konden verwij zen naar de realiteit, waren weggelaten. Malevich had de volstrekt voorwerploze, abstracte schil derkunst geschapen. Het zwar te vierkant als een groot zwart gat, een leeg doek, dat alle voorgaande eeuwen aan schil derkunst leek te ontkennen en de mogelijkheid bood met al les opnieuw te beginnen. Zoals Malevich het zelf uitdrukte: „De kunstenaar kan alleen een schepper zijn als de vormen in zijn schilderij niets te maken hebben met de natuur. Vor men moet leven worden inge blazen en het recht op een ei gen existentie worden gege ven. Elke vorm is vrij en indi vidueel. Elke vorm is een we reld op zich". De abstracte kunst was een feit. Suprematisme Zoals de titel van zijn werk al aangaf, had Malevich het futu risme als richting achter zich gelaten en zijn eigen stroming geschapen, die hij, overigens niet zonder arrogantie 'supre matisme' had gedoopt. Een aanduiding voor het hoogste, het beste, voor een schilder kunst die de dagelijkse werke lijkheid achter zich gelaten had. In zijn kunst kon de „zuivere idee" gestalte krijgen door middel van een geometrische vormentaal. Die vormentaal vond al snel algemeen ingang en zou door velen worden over genomen, ook in de toegepaste kunst bij voorbeeld als decora tie op serviezen of textiel. Malevich schreef regelmatig manifesten, pamfletten over de bedoelingen van zijn kunst. Zijn werk was immers een der mate grote breuk met het voor afgaande, dat er wel iets uitge legd moest worden. Zoals alle avant-gardisten droeg ook Ma levich de Russische revolutie een warm hart toe. Toch voelde hij zich in een la ter stadium (en hij bleek hierin niet de enige te zijn), genood zaakt om op te houden met zijn schilderkunstige experimen ten. In zijn latere leven ging hij over op een soort kubistisch- realisme, waarschijnlijk ge dwongen door de situatie om hem heen. Wanneer hij in 1935 overlijdt, hangt boven zijn doodsbed nog steeds zijn 'Zwart vierkant'. Constructivisme Naast het suprematisme van Malevich ontstond er nog een andere stroming in Rusland, die van groot belang zou zijn, het constructivisme. Belang rijke figuur binnen deze bewe ging was Wladimir Tatlin (1885-1953). In 1913 had Tatlin al kunstwerken vervaardigd, samengesteld uit materialen, die voordien weinig of niet werden toegepast in kunstwer ken, zoals papier, ijzerdraad, gips of blik. Veel meer dan het suprematis me richtte het constructivisme zich op het werken in en met de ruimte. Hun ruimtelijke ob jecten weken in praktisch alle opzichten af van de bestaande ideeën over sculptuur. Tussen Malevich en Tatlin ont wikkelde zich steeds sterker een meningsverschil. Hun controverse spitste zich vooral toe op de discussie over de plaats van de kunst in de nieu we, communistische maat schappij. Voor Malevich was kunst iets wat op zichzelf stond, autonoom bleef en ver der vooral een geestelijke aan gelegenheid was, al kon ze wel degelijk een bijdrage leveren aan een nieuwe manier van naar de werkelijkheid kijken. Geluksfabriek Tatlins ideeën gingen veel ver der. Voor hem was kunst een produkt, door mens gemaakt, als in een fabriek. In deze op vatting stond hij overigens niet alleen. De dichter Maja- kovski bij voorbeeld zag zich zelf 'als een sovjetfabriek voor de produktie van geluk'. Tatlin, veel meer een pleitbe zorger van de idealen van de Russische revolutie dan zijn ri vaal Malevich, steunde het idee van de bolsjewistische kunsttheoretici, dat kunst nut tig voor het volk moest zijn. De controverse tussen Tatlin en Malevich liep hoog op: tijdens de tentoonstelling '0.10', waar ook Tatlin aanwezig was, werd aan beide partijen aparte zalen toebedeeld om hun werk te to nen. Zo vond Tatlin het suprematis me „eenvoudigweg de som van alle fouten van het verleden". Overigens bleek na Tatlins dood, dat hij zijn leven lang knipsels over Malevich en hemzelf had bijgehouden. Vooral bij toegepaste kunst, bij gebruiksvoorwerpen kon aan de bolsjewistische eis van di rect nut voor het volk voldaan worden. Tatlin richtte zich hier dan ook voor een groot deel op. Voor hem versmolten kunst en techniek. Zo ontwierp hij ka chels, die zo veel mogelijk warmte met zo min mogelijk brandstof konden produceren of praktische werkkleding voor arbeiders. Vliegtuig Een goed voorbeeld van die versmelting van kunst en tech niek in Tatlins werk is de zoge heten Letatlin, op de tentoon stelling te zien. Het is een vliegtuigje voor één persoon, voorzien van een trapmecha- nisme. De vormen die vliegtui gen in zijn tijd hadden, vond Tatlin te hard en technisch. Ze hadden mensen, naar zijn me ning, vervreemd van het ge voel te kunnen vliegen. De constructie ziet er uit als het skelet van een enorme prehis torische vogel. Hij was tot deze vorm gekomen nadat hij uitge breid studie had gemaakt van de vlucht van vogels. Hun na tuurlijke vormen leken hem veel geschikter om toestellen naar te bouwen. Een ander belangrijk werk van Tatlin was zijn 'Monument voor de derde Internationale' uit 1919-1920. Dit ontwerp was een soort open spiraal, die oog de als de Toren van Babel op het bekende schilderij van Pie- ter Breughel. Het monument had zo'n 400 meter hoog moeten worden en zou opge bouwd worden uit glas en me taal. Het is uiteindelijk nooit uitgevoerd. Tatlins artistieke carrière zou op eenzelfde wijze tot een ein de komen als die van Male vich. Na 1932, toen Stalin het socialistisch-realisme uitriep tot enige, officiële staatskunst, werd het hem niet meer moge lijk gemaakt op zijn eigen, con structivistische wijze door te werken, al zijn revolutionaire idealen ten spijt. Hij keerde noodgedwongen terug tot het schilderen van portretten en bloemstillevens. Staatskunst Naast deze twee, elkaar fel be concurrerende stromingen, begon zich in de jaren twintig langzaam aan een derde rich ting te ontwikkelen. Deze groep wilde een terugkeer naar herkenbare, figuratieve vormen. Zij wilden kunst scheppen waarin de arbeiders zich niet alleen herkenden, maar waardoor zij zich ook aangespoord zouden voelen de revolutie te verheerlijken. In de chaos van de eerste jaren na de revolutie in 1917 was het avant-gardistische karakter van de moderne kunst moge lijk geweest. Het bolsjewisti sche regime had zich echter in middels ontdaan van zijn be langrijkste politieke tegen standers. De burgeroorlog tus sen de 'Roden' en de 'Witten' had van 1918 tot 1920 geduurd en had zo'n 10 miljoen mensen het leven gekost. Men wenste nu ook op andere fronten sta bilisering en ondersteuning van het huidige regime. Het communistisch bewind greep liever terug op een tradi tionele, figuratieve vormen taal. De kunst moest de revolu tionaire boodschap ondubbel zinnig naar het volk kunnen vertalen, educatief zijn en ab stracte kunst was daar niet het meest geschikte medium voor. De kloof tussen de diverse stromingen was inmiddels groot geworden. Bovendien kwamen er politieke sancties op het hebben van een afwij kende mening. Decreet Aan de hele discussie over de rol van de kunst in de samenle ving werd in 1932 een duidelijk eind gemaakt. Een decreet van Stalin bepaalde, dat de socia- listisch-realistische kunst voortaan de enige toegestane kunstvorm was. Ook de vele kunstenaarsverenigingen, waar menig kunstenaar gedis cussieerd had over het wel en wee van de kunsten, werden verboden. Er werd nog slechts een vereniging toegelaten, on der staatscontrole. Hiermee waren de meeste wegen tot vernieuwing en avant-garde definitief afgesloten. I Justin Lavender als Fernand. DEN HAAG - In het Dansthe- B ater aan het Spui in Den Haag wordt op donderdag 25 juni de originele en complete opera 'La Favorite' van de Italiaanse componist Donizetti (1797- 1848) uitgevoerd. Het gaat om de Franse versie die sinds 1918 vrijwel niet meer op de plan ken is gezet. De operaliefhebbers moesten het overigens in de tijd van Do nizetti al voornamelijk doen met Italiaanse versies vol fou ten en zonder het door de Kerk minder op prijs gestelde eind. Donizetti heeft zich naar men beweert doodgeërgerd aan wat zijn landgenoten van zijn 'La Favorite' hadden gebakken. Hij was in 1839 al uit Italië ver trokken, omdat zijn opera Poli- uto was verboden. Het initiatief de oorspronkelij ke versie van 'La Favorite' uit te voeren, ontstond bij de Franse regisseur Pierre-Jean San Bartholomé. Een jaar gele den duikelde hij in de oude bi bliotheek van de Opéra in Pa rijs 30 bladzijden van de mu ziek van 'La Favorite' op. Daar op stond een duet uit de twee de acte dat al sinds jaar en dag had ontbroken en waarschijn lijk door Donizetti is verwij derd omdat hij het te zwaar vond voor de vrouwelijke hoofdrol, Leonore. Met de Amerikaanse Katheri- ne Ciesinski denkt San Bar tholomé iemand te hebben ge vonden die de rol wel aan kan. Ze heeft er tijdens de elf uit verkochte uitvoeringen in Frankrijk al veel eer mee be haald. Behalve een uitstekend Justin Lavender (links) en Katherine Ciesinski (rechts) FOTO'S: PR zangeres is ze ook een prima RollptnrlrP«t actrice en een sterke podium- ^dlieiorKesi persoonlijkheid. De mannelij-' Uit Frankrijk komen ongeveer ke hoofdrol, die van Fernand, honderd mensen over om 'La wordt vertolkt door de Brit Favorite'in het Danstheater op Justin Lavender. de planken te zetten. De mu ziek wordt uitgevoerd door het Nederlands Balletorkest onder leiding van Giuliano Carella. De opera begint met een muzi kaal zeer afwisselende ouver ture, waardoor zelfs Verdi zich liet inspireren. Daarna zijn het de muziek en de 120 kostuums van Patrick Teroitin die voor lopig de meeste aandacht zul len vragen. „Vooral de felle kleuren vallen op", zegt San Bartholomé. In Frankrijk vond niet iedereen ze even mooi, maar volgens de regisseur zijn ze typerend voor de veertiende eeuw waarin 'La Favorite' zich afspeelt. Dramatisch en boeiend wordt de opera van Fernand, Leone- re en ook Alphonse pas echt aan het einde van tweede acte, met het eerder genoemde duet. In de vierde acte worden de kleuren veel minder, maar de dramatiek nog veel sterker. De uitvoering wordt mede mo gelijk gemaakt door de Fonda- tion Elf, waarmee Elf Petro land bv sociale en culturele evenementen verwezenlijkt, waarin Frankrijk en Neder land verenigd worden. De stichting was ook betrokken bij de grote Van Gogh-tentoon- stelling in Amsterdam en zal in 1994 hoofdsponsor zijn van het Mondriaan-retrospectief in Den Haag, dat een zelfde om vang moet krijgen. Volgend jaar maakt de stichting de ten toonstelling Valley of the Ni ger mogelijk, een tentoonstel ling over archeologie die in Leiden, Parijs en zes Afrikaan se staten te zien zal zijn. Katherine Ciesinski speelt de vrouwelijke hoofdrol, Leonore

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17