Alle wensen n vervulling Generaal voor even de profeet „WIN EEN TICKET NEDERLAND-G0S" SPORT Grootste zege sinds de oorlog EK-ALLERLEI Uitslag van de EK Prijsvraag GEENJAAR tGounamt jelers al zeker 76.500 Voor derde keer in halve finale van EK TEBORG Met het bereiken van de halve finales ben de twintig spelers van het Nederlands voetbal- jl al 76.500 gulden de man verdiend voor hun in- ïningen gedurende vier weken. Bij het behalen de Europese titel loopt de totale uitkering op tot 500 gulden. De drie groepswedstrijden in Zweden ;rden drie keer 7.500 gulden op, plaatsing voor de finale wordt met 15.000 beloond. Voor de drie ■ninterlands (tegen Oostenrijk, Wales en Frank- kregen de spelers drie keer 3.000 gulden uitge- rd. Daarnaast hebben alle EK-gangers 30.000 gul- ontvangen als aandeel uit de sponsorinkomsten, het bereiken van de finale wordt 25.000 gulden aid. De Europese titel levert 35.000 gulden op. Met bedrag in natura voor gratis tickets voor de over- lende partners komt de EK-premie bij winst in de Istrijd uit op 140.500 gulden voor iedere speler, de doelman Ed de Goeij (Feyenoord), die zich op af- beschikbaar moet houden, deelt voor de helft in de premies. GÖTEBORG Met de zege op Duits land bereikte het Nederlands voetbalelf tal gisteren voor de derde keer de halve finale van de strijd om het Europees lan- denkampioenschap. In Zweden wordt voor de negende keer om de Europese titel gestreden. Nederland ontbrak bij de 17 ploegen die de start in 1960 meemaakten en doet nu voor de achtste keer mee. In 1964, met 28 deelnemende landen, struikelde Oranje in de achtste finales door in twee wedstrijden, beide in Nederland gespeeld, niet van Luxem burg te kunnen winnen: 1-1 en 1-2. Bij de daar opvolgende twee toernooien strandde Oranje in de kwalificatiepoule. In 1976 plaatste Nederland zich voor het eerst bij de laatste vier door in de kwartfinales België uit te schakelen. Aan de EK-eindronde in Joe goslavië namen toen slechts vier ploegen deel. Nederland eindigde na verlies tegen kampioen Tsjechoslowakije en winst op Joegoslavië als derde. In 1980 telde het EK-eindtoernooi voor het eerst acht deelnemers waaronder zich ook Oranje had weten te scharen. Na een zege tegen Griekenland, volgde een nederlaag tegen kam pioen West-Duitsland en werd uitschakeling - op doelsaldo - een feit door een gelijk spel tegen Tsjechoslowakije. Vier jaar later ontbrak Oranje in de eindronde doordat Spanje in de laatste poulewedstrijd met een 12-1 zege op Malta een beter doelsaldo be reikte. In 1988 plaatste Nederland zich als twee de van groep 2, achter de Sovjetunie, weer voor de halve finales waarin met 2-1 van Duitsland werd gewonnen en in de finale revanche volgde op de Sovjetunie, bekroond met de titel. GÖTEBORG - De zege van 3-1 van Oranje betekent de grootste overwin ning op Duitsland sinds de Tweede We reldoorlog. De 31ste Nederland-Duits- land was de vijftiende derby sinds de Tweede Wereldoorlog. Daarvan werd gisteren pas de derde overwinning bij geschreven, na zeven nederlagen en vijf gelijke spelen. Het doelsaldo is nog altijd negatief, 20-31. Het was ook de tiende Nederland-Duitsland sinds de fi nale van 1974. In al die jaren werd er eentje gewonnen, op 21 juni 1988, in het Volksparkstadion van Hamburg. Ook toen betrof het een EK-wedstrijd, na melijk de halve finale. Idoor HENK MEES GÖTEBORG - „Er moeten er nog meer in", verklaarde een nuchter reagerende Dennis Berg kamp die ruim een kwar tier voor het einde met een strakke kopstoot na de fraaie actie van Winter Nederland tegen de steeds sterker spelende Duitsers op een veilige en tenslotte definitieve 3-1 marge bracht. „Het was schitterend voorberei dend werk van Aron". De kansen waren er in deze voetbalthriller weer, meteen al en tegen de verwachtingen. „Ik had in de eerste helft veel meer tegenstand gevreesd van Duitse zijde. Eigenlijk was die 2-0 met de rust iets onwezen lijks. Toen zo kort na de her vatting die tegentreffer kwam, kregen we het even heel moei lijk. Wanneer wij maandag de halve finale tegen de Denen doorkomen, denk ik dat we de Duitsers opnieuw tegenko- Hans van Breukelen had even min verwacht zo gemakkelijke eerste helft te beleven. „Het gekke was, dat Michels vlak voor het belletje ging om het veld te betreden, in de kleed kamer zei: mannen, ik denk dat we er vandaag drie maken, al zullen we er misschien ook één of twee tegen krijgen. Dat vertrouwen dat de bondscoach in de ploeg heeft, deed me goed. Dejjeneraal is kennelijk de profeet geworden. Angst hadden we niet, angst is altijd een slechte raadgever. Maar voetbal is onvoorspelbaar. Je zag het weer in deze wedstrijd. Die verliep heerlijk. Maar dan komen ze terug. We hebben ons er echter doorheen gesla gen. En hoe gek het ook klinkt, het toernooi begint nu pas. En ik hoop nog twee wedstrijden te spelen en met een tweede ti tel geschiedenis te maken". Bevrijdend Adri van Tiggelen genoot een uur na de wedstrijd nog na van die eerste helft. „Die Duitsers wisten niet waar ze moesten lo pen. In de rust hoorden we dat Schotland al met 2-0 voor stond. Dat is lekker meegeno men, denk je dan. Misschien zijn we toen na rust toc£i wat te gemakkelijk begonnen. En dat bracht ons in de problemen". Ronald Koeman voegde daar aan toe: „We verloren te ge makkelijk ballen en daarmee de greep op de wedstrijd. Jam mer natuurlijk: het was zo lek ker gegaan. We gingen toen van duidelijk van onze eigen kracht uit. Dat we het toch goed gered hebben, geeft je mentaal een opkikker. De 3-1 geeft me een bevrijdend ge voel. Nu is het zaak dezelfde concentratie maandagavond in de halve finale tegen de De nen op te brengen". Ruud Gullit voelde zich einde lijk in beter doen. „Vooral in de eerste helft. Ondanks het feit dat ik goed afgestopt werd, en soms een half veld moest af leggen om de bal fatsoenlijk af te kunnen spelen". Marco van Basten speelde te gen Duitsland bevlogen als zelden eerder in Oranje. Na af loop dankte hij zijn teamgeno ten voor de mooie avond. „Het was een voorrecht om zo te kunnen spelen. Ik ben blij met de doelpunten, de overwin ning en met het Nederlands elftal. Ik ben blij onderdeel te zijn van dit team". Moeilijk „In de eerste helft", zo blikte Van Basten terug, „hebben we erg goed gespeeld. Na de rust hebben we het even moeilijk gehad. Duitsland beschikt over een zeer goed team. Het is logisch dat wij het duel niet van begin tot eind hebben kunnen controleren. We moeten alleen waken dat niet iedereen voor zichzelf de tac tiek gaat bepalen". Onder de aanwezigen waren gisteren ook Prins Willem Alexander (links) en Mr. Pieter van Vollenhoven die hun enthousiasme lieten blijken. FOTO: ANP Hassler, Kohier. Pearce, Curie, Daley (2x), Cantona, Fernan- 3 2 1 0 5 4-1 3 1113 4-4 3 1 0 2 2 3-3 3 0 2 1 2 1-4 juni, Stockholm, 20.15 uur. Duitsland; Maandag 22 juni, 20.15 uur: Nederland- Dene- Gisteren viel er weinig meer te bespeuren van de befaamde Deutsche Kampfgeist. Een tot de tenen geladen Oranje troef de de Duitsers uitgerekend op hun handelsmerk af. Michels had de geblesseerde Van Aerle vervangen door de linksbenige verdediger De Boer, waardoor Van Tiggelen naar de plaats van Van Aerle op rechts ver huisde. Een logische keuze ge zien de kopkracht van de Duit se aanvallers Riedle en Klins- mann. Meer zorgen Michels' Duitse collega Berti Vogts had meer zorgen. De Bundestrainer die in de eerste wedstrijd Rudi Voller al was kwijtgeraakt met een gebro ken arm kon na de Slag bij Nörrkoping tegen de Schotten niet beschikken over Buch- wald en Reuter. Frontzeck en Helmer maakten nu de rust hun opwachting. De nominatie van Helmer was verrassend. Hij had de plaats ingenomen van Sammer. Dat de voormalige Oostduitser niet in de ploeg stond had ook een psychologische achtergrond. Vogts wilde Heisse Spieier, jongens die het Nederland- Duitsland gevoel kennen en daar kriebelt het bij Oostduit sers heel wat minder. Die za ten dan ook allemaal op de bank, Sammer, Doll en Thom. Het appèl aan het National-Ge- fühl was een vergeefse. De Duitse spelers zaten gevangen in een web van angst en de in spiratie die van de eporme coulisse had moeten uitgaan sloeg om in armzalig sloop werk. Al na een kwartiertje la gen de Duitsers kansloos op de rug. Voor ze wisten wat er aan de hjand was stond het 2-0. Een overtreding van Kohier op Van Basten leidde de openingstref fer in. Koeman trapte de bal precies op het hoofd van Rijk aard, die Illgner met een kop bal klopte. Uitgerekend Rijk aard, die het WK van Italië te gen de Duitsers in schande en met een fluim in het haar van (2x, geschorst voor Dobrovolski, Tsjarin, Dimitri Koetsnetsov Witschge, Koeman, Wou- McCall (2). :hwarz (2x, geschorst halve ein, Patrick Andersson (2x, Björklund. jTEBORG De Oran- pes die zich meester jft gemaakt van Göte- :1| is voorlopig niet te Jjten. De Europese Jpioen versloeg in flit- ,vpe stijl aartsrivaal island en treft maan- e|bulkend van het zelf- %ouwen de toeristen Denemarken, de ver- JJJdelijk zwakste van de halve finalisten. lat de derde kanshebber en halve finaleplaats, het n|, in Nörrkoping door de fitten al vlot het ravijn in ingeduwd, was het duel tus- de Europese- en wereld- _^pioen als snel een wed- |d die geen verliezers kon ïn. Al na 20 minuten waren Jx-Sovjets in een kansloze l^ie gemanoeuvreerd en 0.flen de Europese en de we- ilcjtampioen, beide verze- nc| van een plaats in de halve sèje vrij-uit voetballen en dat u leen aangename gebeurte- ^jp het schrale EK van Zwe- n rfo was iedereen blij na af- pa alleen de Nederlanders oebeetje meer dan de Duit- Ze hadden alle doelen be- iVj die ze zich vooraf hadden aid: Winst op de Duitsers, endoor Oranje groepswin- Ouzou worden en als groeps- djaar in Göteborg mocht i c|en in plaats van de ver fde oversteek naar Stock- wacht in het inmid- Ullevi- het toeristen-team van de verrassende twee uit de andere als tegenstander. Bij of een remise verre Stock met een pittiger tegen- moeten afrekenen, de klanten van gastland Rudi Voller moest verlaten. WK'74 De vroege treffer wekte herin neringen op aan het WK van 1974, toen Cruijff al in de eer ste minuut door Hoeness ge vloerd werd en Neeskens de score opende. Daarna sloegen de Duitsers alsnog toe (2-1 winst). Gisteren bestond er er geen moment de kans op een herha ling van dat sportieve drama. Vanaf de eerste minuut dic teerde Oranje, dat veel greti ger acteerde dan de Duitsers, die gekozen hadden voor de klassieke verdediging van de tegenaanval, maar daarvoor niet gretig genoeg speelden. Na een kwartier was de zaak al bekeken. Effenberg haalde Rijkaard neer, de Duitse muur rekende op Koeman maar die liet Witschge het karwei vol brengen. Omdat Illgner, drie dagen eerder nog gevierd als de held tegen de Schotten, als een standbeeld naar de hoek Oranje voor Oranje. Het publiek steunde het Nederlands elftal gisteren massaal. Nederland-Duitsland 3-1 (2-0). 4. Rijkaard 1-0, 15. Witschge 2- 0, 53. Klinsmann 2-1, 72. Berg kamp 3-1. Scheidsrechter: Pai- retto (Ita). Toeschouwers: 37.725. Gele kaart: Kohier (Duitsland). Nederland: Van Breukelen; Van Tiggelen, Koeman en De Boer (61. Winter); Rijkaard, Bergkamp (88. Bosz), Wouters en Witschge; Gullit, Van Bas ten en Roy. Duitsland: Illgner; Brehme, Binz (46. Sammer), Kohier en Frontzeck; Hassler, Helmer, Effenberg en Möller; Klins mann en Riedle (77. Doll). Hans van Breukelen toont hoe intens blij Oranje kan zijn met een doelpunt tegen Duitsland. Zojuist heeft Rijkaard zijn ploeg op 1 -0 gezet. FOTO:ANP ging, mocht de Feyenoorder zijn reputatie altijd in grote wedstrijden te scoren, eer aan doen. Met zijn eerste inter landtreffer forceerde hij een vroege beslissing: 2-0. Zelfs die vernederende score kon de Duitsers niet tot groot se daden inspireren. De geam puteerde ploeg van Vogts was volkomen in disbalans, met name op het middenveld waar geen bal werd veroverd. Geen wonder met balaanbidders als Hassler, de minste slechte nog, Möller en Effenberg. Volledig En omdat ook libero Binz zich niet als de gewenste gaten- stopper profileerde, beheerste het gretig Oranje de wedstrijd volledig. Van Basten onder streepte de overheersing met een kogel op de lat en Roy mis te een open kans, terwijl Rijk aard een afzwaaier produceer de. Merkwaardig genoeg doofde het Nederlandse vuur tijdens de theeprocedure. Negen mi nuten na rust kopte Klins mann een lelijke ster in de rui ten door uit een corner van Hassler raak te koppen: 2-1. Vier minuten later stond het alweer bijna gelijk toen Rijk aard een bal verkeerd op het hoofd kreeg en op de eigen lat kopte. Michels rook bloed in het wa ter en bracht Winter voor De Boer, terwijl Rijkaard voor- stopper ging spelen. Het tij werd inderdaad gekeerd. Van Basten schoot voorlangs, maar invaller Winter leidde de defi nitieve beslissing in. Hij draai de weg van Sammer, die de fa lende Binz had afgelost en pro duceerde een perfecte voorzet. Van Basten nam de Duitse de fensie mee en effende daar mee het pad voor Bergkamp die via de grond raak kopte: 3- VRIJDAG 19 JUNI 1992 door BERT JANSMA Eén van de eerste mensen die ik op straat tegenkwam na afloop was een oudere heer. Hij spoedde zich met afgrijzen naar elders, voortdurend mompelend 'Wat een gekkenhuis, wat een gekkenhuis'. Het gekkenhuis was verderop in Den Haag en daar moest ik heen. Nadat ik op de Duitse tv iemand die sprekend op Franz Beckenbauer leek en vrolijk keek dus moet 't wel een ander geweest zijn) een analyse van de wedstrijd had zien geven („De mooiste halve wedstrijd die ik Nederland heb zien spelen") wilde ik 't weer meemaken. Ik had m'n Hamburg- gevoel. Ik had '88 in m'n hoofd en de mooie momenten daarna op straat. Hoewel het al anders was. Zelden heb ik zó ontspannen het slotkwartier van een belangrijke wedstrijd van Oranje uitgekeken als nu. Wat een luxe. Buiten was het óók anders. Niet voor die groep Duitsers die miezerig in de regen door de Molenstraat liep. Ze gaven af op die vervelende Nederlanders die alsmaar 'Noch ein Tor, noch ein Tor' hadden geroepen. En een gekkenhuis was 't. Maar de spontaniteit van '88? Nee. Iedereen was er zich te bewust van geweest dat dit kón gebeuren. Er waren al te veel toeters in de aanslag, te veel strijdliederen op CD aangemaakt, te veel T-shirts met Het Achterste van Koeman en Het Duitse Shirt klaargelegd. De leukte lag er mij te dik bovenop. En op straat begonnen de groepjes er gevaarlijk uit te zien. Als dat maar niet fout ging. En ja wel, een uur later zie ik het eerste ploeg je politiemensen. De mannen die na zulke feestjes altijd de katers hebben. Er waren vernielingen aangericht, ruiten van winkels gesneuveld, kleine diefstallen gepleegd, Duitse auto's vernield. „Tja"zei de agent triest, „we hebben onze mond vol van die Engelsen die in Zweden de beest uithangen, maar we mogen ons best eens afvragen hoeveel beter wij eigenlijk zijn". Dat komt hard aan. Net als die tekst van Berti Vogts die zei: „In het leven komt men elkaar tweemaal tegen". En die de Schotten heel hartelijk bedankte. Bezoek Minister Dales heeft gisteren bezoek gebracht aan de Nederland se politiedelegatie in Göteborg. Daarbij sprak zij haar waarde*- ring uit voor de ondersteuning die de Nederlandse politie Zwe den biedt bij het opvangen en begeleiden van de supporters van Oranje. Na het bezoek aan het hoofdbureau van politie begaf Da- les zich onder de Nederlandse supporters in de biertent vlakbij het Ullevi-stadion. De minister kreeg daarbij een staande ovatie van het Oranje-legioen. Kopballen Jan Eriksson mag zich sinds zijn twee rake kopballen in buiten landse belangstelling verheugen. De 24-jarige Zweedse verdedi ger, semi-prof bij IFK Norrköping, wordt gevolgd door FC Kai- serslautern. Landgenoot Ronnie Hellström stond bij de Duitse club jarenlang onder de lat en fungeert als tussenpersoon. (ADVERTENTIE) De beste voorspelling van de wedstrijd NEDERLAND SCHOTLAND is gedaan door: 1 0-0 1-0 f AUTOBEDRIJF Hyundai-dealer voor Leiden e.o. Hallenweg 2, Leiden, telefoon 071-225575 De Leidse Courant feliciteert „Geenjaar Autobedrijf" met deze fantastische prognose. De familie H. J. Leppink te Leiden voorspelde Geenjaar als de Oranjekenner bij uitstek en won de prijs: een geheel verzorgde vliegreis voor 2 personen naar NEDERLAND-GOS. ADVERTENTIEBEDRIJF -3" 6

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13