og steeds veel kritiek p baggerstort Braassem parochiehuis foorhout gered Stompwijkers ontevreden over woningtoewijzing li LEIDEN OMGEVING 11 Celstraf geëist voor moeder wegens mishandeling kinderen „Russische toestanden in Stompwijk" Ontmoetingsdag geeft inzicht in boerenleven Programma Boerendag ]kidóc Goivttmt VRIJDAG 19 JUNI 1992 ijkspolitie van Nieuwkoop «ludt 275 hardrijders aan UWKOOP - De rijkspolitie van Nieuwkoop heeft dinsdag psteren bij snelheidscontroles in Ter Aar, Nieuwveen en iwkoop 275 bestuurders aangehouden, die te hard reden, is de bedoeling dat dit soort controles de komende tijd wordt ijtevoerd. Op de Oostkanaalweg in Ter Aar bleken 47 bestuur- ^5 in overtreding. De hoogste snelheid, die werd gemeten was kilometer per uur. Op deze weg is de maximumsnelheid 80. Kerkweg in Ter Aar werd gemiddeld 77 kilometer per uur 10 den, wat 27 kilometer te hoog is. In Langeraar bleek op dins- 01 12,5 zich niet aan de snelheidsregels te houden. Op de '0 e Nieuwveenseweg in Nieuwveen lag de gemiddelde snel- van de auto's binnen de bebouwde kom op dinsdag rond de ilometer per uur. Op de Provincialeweg in Nieuwveen reed vrachtwagen 104. Op het Blokland werden 103 bestuurders J4|e bon geslingerd. De radarwagen zag de teller uitslaan tot imaal 112, waar 60 is toegestaan. Binnen de bebouwde kom Nieuwkoop werd er over de Achterweg door ruim tien pro- te hard gereden. DEN HAAG/NIEUWE WETERING - Een 40-ja- rige vrouw uit Nieuwe We tering heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag een eis van achttien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, tegen zich horen eisen wegens mede- plegen van zware mishan deling van haar zoon (10) en dochter (7). De kinderen werden in 1988 en '89 in een woongroep in Nieu we Wetering mishandeld. Ook eiste officier van justitie Van Ek behandeling door een psy chiater en toezicht van de re classering voor de moeder. Zij deed uiteindelijk wel aangifte van de gebeurtenissen. De kin deren wonen inmiddels weer bij haar. De vrouw heeft psy chiatrische hulp. Natuurgenezer De woongroep bestond uit vier vrouwen en een 65-jarige 'na tuurgenezer'. De vrouwen stonden onder zware invloed van de man. Volgens hem straalden de kinderen kwade gedachten uit waarvoor ze ge straft moesten worden. Met name de jongen moest het ont gelden: hij werd mishandeld met een zweep, een gloeiende pook, schoppen, slagen, op sluiting, vastbinden in de zwa- nehouding en gedwongen uri ne te drinken. Van Ek sprak van excorcisti- sche taferelen. In psychiatri sche rapporten wordt de moe der ten tijde van de mishande ling als sterk verminderd toe rekeningsvatbaar beschouwd. Er wordt voorwaardelijke straf met psychiatrische begelei ding geadviseerd. Van Ek eiste echter toch celstraf vanwege de gevolgen van de mishande lingen, omdat de kinderen waarschijnlijk voor altijd ver prutst zijn. De advocaat van de vrouw, mr. G. Spong vroeg ont slag van rechtsvervolging van wege psychische overmacht. Voor de overige leden van de woongroep vielen reeds straf fen variërend van tbs met dwangverpleging tot negen maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. Eén vrouw is ontslagen van rechtsvervol ging. Uitspraak 2 juli. Inbraak in Ter Aar TER AAR - In een woning aan de Schilkerweg in Ter Aar is gis termiddag tus sen half drie en vijf uur ingebro ken. De inbre kers kwamen de woning binnen door de achter deur open te bre ken. Vermist worden een on bekend geldbe drag en papieren bescheiden. Informatieavond Zuidbuurtse Kade ZOETERWOUDE In het gemeente huis van Zoeterwoude is woensdag een informatieavond over de rekonstructie van de Zuidbuurtse kade. De kade ver keert momenteel in slechte staat, terwijl de hoogte niet voldoet aan de voorschrif ten. De werkzaamheden hebben te maken met drie aanpassingen. Zo wordt de sta biliteit van de kade verbeterd door een binnendijkse verzwaring. In de twééde plaats wordt de kade opgehoogd en een nieuw wegdek aangebracht overeen komstig de huidige breedte. De laatste activiteit heeft te maken met het verleg gen van kabels en leidingen van nutsbe drijven. De informatieavond begint om acht uur. X HORST ÏOBSWOUDE - De tssemermeer zou vol- jaar opnieuw als bag- lepot kunnen dienen. 3o[ bleek op een hoorzit- gisteravond in Rijn oude. De PROAV, provinciale afvalver- ;sbedrijf, heeft een af- iffenwetvergunning ;evraagd voor maxi- 455.000 kubieke me- iggerstort. Er worden gijnge eisen gesteld aan ;ort, zo verzekerde H. der Vlist, de provinci- ;edeputeerde voor het Vertegenwoordi- van de Stichting Be- Braassemermeer iden zich verontwaar- Zij vinden dat de onmiddellijk gestopt j°j|t worden. Npcobs van PROAV ver- astde dat de baggerput in de I. isem wordt geïsoleerd P|en bovenlaag met relatief 5,pn afval. De bagger mag j Ai komen uit Zuid-Holland fsief het beheersgebied Groot Haarlemmermeer, bo vendien moet het bagger zijn uit rijkswater. Het storten zal geschieden met onderlosser en stortkokers om het versprei den tegen te gaan. Altijd zal er een speciaal schip voor contro le aanwezig zijn. In de Braas sem zal geen chemisch afval worden gestort, wel licht tot matig verontreinigde bagger specie, klasse 2 en 3. Het bag geren en storten zal voortaan geschieden in overleg met Rijnland. Er zal een periodieke controle komen van het grond water en de bodem. Er wordt geld beschikbaar gesteld voor „nazorg". R. den Daas, be stuurslid van Rijnland stelde dat het hoogheemraadschap niet lichtvaardig handelt en zich houdt aan de milieunor men. Rijnland is zorgvuldig en wilt best geld uitgeven voor de verwerking van het bagger. Hardleers Volgens A. Kloos van de Stich ting Behoud Braassemermeer blijft de provincie, die al 40 jaar bagger stort, de grote boosdoe ner. „De provincie denkt al leen aan goedkope storting in de Braassem. Ondanks de Coupépolder blijft de provin cie hardleers". Voorzitter Erick Bosch van de stichting stelde dat het meer verloedert. „Het oppervlakte water is zwart en volgens duikers is de bodem wollig. De provincie promoot recreatie, maar gaat toch vrolijk door met storten. De vergunning voor de PROAV is een rookgordijn. De provincie weet nog niet wat er gestort wordt, maar er wordt wel alvast een vergunning aan gevraagd. De PROAV is trou wens een onzinnige eenmans zaak van de provincie, ze heb ben zelf geen bagger en ook geen baggerput", stelde Bosch. Daas merkte op dat Rijnland geen achteruitgang van de wa terkwaliteit heeft gemeten. Wel dode algen en ander slib. Dit kwam echter volgens hem door de scheepvaart in de Hei manswetering waardoor het vuil in de Braassem terecht komt. Ook de Westeinder Plas is matig verontreinigd, dit komt door de stroomrichting van de Braassem naar deze plas. Volgens Van der Vlist gaf heeft driekwart van het water in Zuid-Holland te maken met matige verontreinigde bagger, ook de kleine slootjes die geen verbinding hebben met fabrie ken of andere grote vervuilers. „Er moeten nu depots komen met monitors. Je kan beter een put volstorten dan de bagger als een dunne koek versprei den. De beschikbare plaatsen moeten worden volgestort voor er nieuwe depots komen". Vol gens Van der Vlist wordt wel onderzocht of er nog meer ge schikte plaatsen zijn in Zuid- Holland voor baggerstort. Wethouder R. Thunnissen van Jacobswoude stelde dat de Braassem wordt aangetast. „Wat je stort krijg je er nooit meer uit", aldus de wethouder. Vishandelaar Kraan uit Oude Wetering had afgelopen winter geconstateerd dat zijn net zwart en pluizig was geworden. Volgens hem is de grond te los en dit komt door dat de stortin gen ook van een losse substan tie waren. Dit veroorzaakt ook uitstromen over de Braassem. Rijnland beloofde dit ver schijnsel te zullen onderzoe ken. Van der Vlist verklaarde dat er 30 miljoen gulden uitge geven is voor research ten aan zien van de verwerking van specie. Binnenkort wordt een fabriek gebouwd die van bag ger specieknikkers maakt. De kosten: 200 gulden per kubie ke meter. Storten kost 35 gul den per kubieke meter. Van der Vlist wilde daarmee aange ven dat de provincie kosten nog moeite spaart om de bag ger te verwerken. Pf I Kinderoptocht in Leimuiden Circa honderd kinderen uit Leimuiden liepen of fietsten gisteravond mee in de optocht door het dorp achter De Hoornblazers uit Kudelstaart aan. De kinderen hadden veel werk gemaakt van het versieren van hun tweewielers of bolderwagens. Als beloning kregen ze een kaartje voor de draaimolen. Vanavond wordt nabij het kermisterrein aan de Acacialaan een tractorrace gehouden De race begint om zeven uur. Een trim- loop start morgenochtend om elf uur bij het kermisterrein. De te lopen afstanden variëren van twee tot tien kilometer. De Leimuidense kermis- week wordt morgenmiddag afgesloten met tobbetje steken. De aanvang is twee uur. foto: wim van noort LLEM VAN ALTENA °!)RHOUT Het paro- #jhuis blijft behouden MEf de Voorhoutse bevol- en de verenigingen, gemeenteraad stemde pravond unaniem in een voorstel om een ■neloze lening van DO gulden te verstrek- aan de twee onderne- die het parochiehuis Ren kopen. k|ce week bleek al op de missievergadering fïnan- I dat het grootste deel van porhoutse raadsleden het I ng van het parochiehuis het verenigingsleven fanë gaf boven principiële Sren, die aan het aanwen van gemeenschapsgeld een particulier initiatief en. De WD, die zich toen jsceptisch had betoond, ■lat er volgens hen niet ge- feiten bekend waren om- de lening en de twee on- tin imers, ging gisteravond ook om. Voordat de ver- ring, die ondanks Neder- Duitsland door zeer veel "'3 ek werd bijgewoond, be varen er drie insprekers, isselende bewoordingen tm gden zij alle drie hetzelf- i de woorden van Ricky n-Dijkstra: „Nu U de krijgt om de verenigin- en dienst te bewijzen, zou gek zijn als U dat niet Dat vonden de meeste raadsle den ook. CDA-fractievoorzit ster T. van der Meer-Mannak gaf aan 'verschrikkelijk blij te zijn met deze oplossing. Daar voor hoef je niet aan gekte te lijden.' Wel vroeg zij om extra aandacht voor financieel zwak kere groepen, zoals AOW-ers en WAO-ers. De zaalhuurtarie- ven per dagdeel, nu slechts 40 gulden, zullen vermoedelijk tot 100 gulden gaan stijgen. 'Een redelijk tarief in vergelij king met de regio', aldus wet houder E. van de Laar. WD-er W. Meijer bekritiseerde de in sprekers, die volgens hem een onjuist beeld schetsten van een gemeentebestuur dat het verenigingsleven niet serieus nam. Na alle afwegingen be sloot de WD het voorstel tot subsidie te steunen. Wethouder Joon was op strikt principiële gronden tegen het voorstel. Hij meende dat er geen gemeenschapsgelden verstrekt dienden te worden aan particuliere doelen. In een stemverklaring legde de wet houder uit dat hij zijn afwij kende mening juist had ge handhaafd omdat hij dit prin cipiële idee toch wilde over brengen. 'De juiste wijze van handelen, omdat het hier ge meenschapsgelden betreft'. Niettemin steunde de wethou der het voorstel, zodat het unanniem werd aanvaard. Na een verbouwing is het de be doeling dat in augustus het ca- fegedeelte van het dan omge doopte parochiehuis open Idoor NOL WESSELING STOMPWIJK - Inwoners van Stompwijk die in aan merking komen voor een (nieuwe) vrije sectorwo ning hebben zich in een brief aan het gemeentebe stuur beklaagd over de voorwaarden die de ge meente stelt voor de ver koop van hun oude wo ning. Stompwijkers spreken zelfs al van „Russische toestanden" omdat alles door de overheid wordt geregeld. Zij worden namelijk verplicht hun huidige woning te verko pen tegen een door een taxa teur van de gemeente vast te stellen prijs. De gemeente wil ook dat de woning aan een Stompwijker (of Leidschen- dammer) wordt verkocht. De briefschrijvers vinden de voor waarde bovendien kwalijk om dat zij nog niet eens weten hoe veel hun nieuwe woning (op het oude sportcomplex van Stompwijkse Boys) gaat kos ten terwijl ze deze week nog ja of nee moeten zeggen. Er zijn zelfs nog geen bouwtekenin gen beschikbaar en de make laar mag geen brochures ver zenden omdat de gemeente nog een, volgens de Stompwij kers totaal overbodige, adver tentiecampagne wil beginnen. Uit een in het buurtschap ge houden enquête is onlangs na melijk gebleken dat er voor de acht woningen zestien liefheb bers waren. De briefschrijvers vinden de bepaling een aantasting van hun privacy „want iedereen wil toch via de vrije markt een zo hoog mogelijke prijs voor zijn woning hebben". In Stompwijk spreekt men van „Russische toestanden" om dat alles door de overheid wordt geregeld. De gemeente gaat van het standpunt uit dat er voor Stompwijkers wordt gebouwd en dat dus - evenals in Leidschendam - de vrijko mende woningen ook aan Stompwijkers ten goede moeten komen. Enkele maan den geleden was er ook onge noegen over een plotselinge verhoging met niet minder dan een ton van de grondprijs voor deze woningen. Op het gemeentehuis was men -vol gens belanghebbenden rijke lijk laat - tot de ontdekking ge komen dat er een te groot ver schil bestond tussen de grond prijzen voor woningen in Leid schendam en Stompwijk. Jongeren De doorstromingspolitiek van de gemeente heeft er tenslotte ook toe geleid dat Stompwijk se jongeren die nog thuis wo nen nooit in aanmerking zul len komen voor een premie A- koopwoning. Zij moeten na melijk als paartje eerst een flat in Leidschendam hebben be woond en die achterlaten. Veel Stompwijkse jongeren hebben in het verleden echter afgezien van het verhuizen naar een huurflat in Leidschendam in verband met de nieuwe moge-i lijkheden in het eigen dorp. Directeur Van der Linden van de Woningbouwvereniging Leidschendam heeft meege deeld de teleurstelling van deze kandidaten te begrijpen maar machteloos te staan te genover de maatregelen van de gemeente. De kreet „in Stompwijk bouwen voor de Stompwijkers" zou naar de mening van sommige jonge ren moeten worden aangevuld met „maar niet voor thuiswo nende jongelui". De perikelen komen donderdag aan de orde in de vergadering van de Dorpsraad. dJ indladder nodigt uit tot inbraak isa RDWIJKERHOUT - Via een brandladder aan de achterzij- 'n| vam een inbreker gisteravond vlak voor middernacht bin- in een woning aan de Langevelderweg. Boven gekomen te hij het gaas van een horraam eruit, en verschafte zich i, l ng tot het huis. Meegenomen werd een geldkistje met een -iilii tend gebleven geldbedrag. elkraak in Voorschoten RSCHOTEN Uit een fotozaak aan de Schoolstraat in 3e, schoten zijn vanochtend even na vijf uur een aantal fotoca- i's gestolen. De inbrekers waren de zaak binnengekomen het rolluik omhoog te schuiven en een etalageruit in te gooi- lieuprobleem centraal in musical RDWIJKERHOUT - Leerlingen en docenten van De Ire- ïool voeren vanavond in het Congrescentrum Leeuwen- in Noordwijkerhout de musical 'Het milieu' op. De protes- nen ^-christelijke basisschool uit Noordwijkerhout staat hiermee ner ij het in gebruik nemen van een zevende lokaal. nef eneschool maakt de laatste jaren een snelle groei door van nj* antal leerlingen. Dit betekende dat de school met zes loka al s klein werd. Omdat nieuwbouw door het Rijk niet zou wor- ietaald besloot het schoolbestuur van De Ireneschool een op touw te zetten voor de benodigde 30.000 gulden. Onder ircdrvia een loterij en een Olympische sponsordag is dit geld ho- Jcj afol gekomen. HAZERSWOUDE - De 75-jarige Land- en Tuin- bouwbond, afdeling Ha- zerswoude en Koudekerk viert feest. Zaterdag 27 juni is in Hazerswoude uitgeroepen tot Boeren- dag. „Een ontmoetings dag voor boeren, burgers en buitenlui", vertelt een van de organisatoren en tevens LTB-bestuurslid, de Hazerswoudse Truus Beukeboom. De hele dag hebben diverse festiviteiten plaats in en rond de feesttent langs de Gemene- weg, op het terrein van Rijks waterstaat. Zo is er een blik- verruimende agrarische ten toonstelling, kan er gekeken worden naar shows van oude tractoren en paarden en als klapper op de vuurpijl verzorgt de Volendamse formatie BZN 's avonds een wervelend con cert. „Het moet een soort p.r.-i worden voor de boeren naar de burgers toe", licht Truus Beu keboom toe. „We willen een goed contact met onze consu menten bevorderen en ze een juist beeld geven van de pro- duktie van het voedsel". Vol gens Beukeboom, wonend en werkend op de boerderij met kaasmakerij aan het Spook- verlaat, heeft nog lang niet ie dereen een goed beeld van het boerenleven. „Vorige week kregen we op ons bedrijf nog een schoolklas op bezoek. Na de rondleiding over vroeg ie mand waar nu de paarse koei en waren. Paarse koeien? We begrepen er eerst niets van. Uiteindelijk bleek dat zij in een reclamespotje voor choco lade op televi§ie paarse koeien 4^ *s^jg;r Bestuurslid en mede-organisator van de Boerendag, Truus Beukeboom. had gezien en dacht dat die echt bestonden. Zo zie je maar weer hoe een televisie een kind kan beinvloeden". De 75e veijaardag van de LTB- afdeling is tevens de laatste. Nadat ook het feest met de ei gen leden eind november zal zijn gehouden, gaat land bouworganisatie fuseren met de plaatselijke Hollandse Maatschappij voor Landbouw (HMvL) en gaat dan verder on der de naam Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie (WLTO). Nu al vindt er af en toe samenwerking plaats. Zo werden de laatste voor- en na jaarsvergadering al gezamen lijk gehouden. Een samenwer- i foto: wim van noort king die prima verloopt, meent het LTB-bestuurslid Beuke boom. Momenteel telt de LTB-afde- ling circa 80 leden, een hechte groep van voornamelijk vee houders uit Hazerswoude en Koudekerk. De kwekers zijn weer aangesloten bij Boskoop. Een afgevaardigde van de boe ren, N. van der Hulst zit in de gemeenteraad van Rijneveld. Aanvankelijk stond hij bij de in november 1990 gehouden gemeenteraadsverkiezingen niet op een verkiesbare plaats. Agrariërs stemden echter mas saal op hem, zodat hij met voorkeurstemmen in de raad kwam. Beukeboom haakt daar op in: „Iedereen heeft hier zijn eigen leven, maar als we elkaar nodig hebben, dan zijn we er ook allemaal". Alle activiteiten die worden ondernomen op het gebied van ruimtelijke ordening raken weer de belangen van de boe ren. In Rijneveld staat en stond nogal het een en ander op stapel. „Toen de ruilverka veling achter de rug was, dacht ik dat we voorlopig wel met rust gehouden zouden wor den", reageert Beukeboom. De realitiet pakt echter anders uit. Zo is daar de Rijksweg 11 die de komende jaren wordt aan gelegd. Nog steeds zijn er boe ren die daardoor in onzeker heid leven over de toekomst van hun bedrijf. Voorts moeten in het kader van de dorpsvernieuwing in Hazers- woude-Dorp diverse boeren uit de kern vertrekken. „Sommi gen kunnen geen kant op. Ze willen dan wel gaan bouwen op een andere plek, maar krijgen geen toestemming van de Aaba (Agrarische Adviescom missie voor Bouw- en Aanleg- vergunningen, red.) omdat ze het bedrijf te klein zou vin den", vertelt Beukeboom met enige verontwaardiging. „In het dorp kregen ze echter nooit een kans om uit te breiden". En dan is er ook nog de drei ging dat de Hoge Snelheidslijn dwars door Rijneveld komt te lopen. Het zijn.allemaal zaken waar de LTB-afdeling mee wordt geconfronteerd. Onder het mom van 'samen staan we sterk' wordt de samenwerking door de LTB met de HMvL dan oo$ van harte toegejuicht. Langs de Gemeneweg in Hazerswoude, op een ter rein van Rijkswaterstaat zal zaterdag 27 juni een grote feesttent verrijzen. De festiviteiten beginnen om half tien met een geitenkeu ring. Burgemeester M. Boelen wordt gelijktijdig met paard,en wagen opgehaald, zodat hij om tien uur de officiële opening kan verrichten. In de feesttent wordt tot vier uur een agrari sche tentoonstelling gehou den. Bezoekers kunnen in de tent kennis maken met hoe renkunst, het agrarisch onder wijs en het boerenleven van vroeger. Met medewerking van de historische verenigin gen van Koudekerk en Hazers woude worden oude films en dia's van het dorp vertoond. In het midden van de tent zullen ambachtelijke verwerkers van de zuivelprodukten staan. Plaatselijke zelfkazers, bak kers en slagers zullen iets van hun beroep laten zien. Ook de agrarische bedrijfsverzorging, de vogelwerkgroep en mus kusrattenvangers zullen niet ontbreken. Op het buitenterrein worden om elf uur schapen geschoren. Van half een tot half twee wordt een show van old-time- tractoren gehouden. Om twee uur begint een paardenshow, dat om half vier wordt gevolgd door het ringsteken op een on- gezadeld paard. De Volendam se formatie BZN betreedt 's avonds het podium in de feest tent. Maar liefst 1750 bezoe kers kunnen in de tent worden ondergebracht. De toegang voor het dagpro gramma is vrij en voor ieder een toegankelijk. Voor het BZN-concert zijn bij de plaat selijke Rabobanken nog kaar den verkrijgbaar a f27,50.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11