LEIDEN OMGEVING bezuinigingen op jpenbaar vervoer tomen hard aan et socialisme is zelfs in ie lokale politiek niet dood LAWAAIPROTEST 'Rel rond Kosto is uitwas van de democratie' KOSTO KOMT NAAR LEIDEN! lurger betaalt afblazen GAVI SoiruMit DONDERDAG 18 JUNI 1992 Kraakpand gekraakt LEIDEN - By het kraakpand aan de Hooigracht is gis termiddag wat opschudding ontstaan nadat een paar werknemers van een aannemersbedrijf ineens het pand binnenliepen. Tevoren werd er hard op de deur gebonsd en een gat in de deur geslagen. Het aanne mersbedrijf ontkent dit te hebben gedaan. De werklie den. liepen met bouwmaterialen het pand in, omdat de eigenaar opdracht had gegeven het te renoveren. Na tussenkomst v^n de politie zijn de werknemers van het aannemersbedrijf weer weggegaan. Even later was er opnieuw opschudding bij het kraakpand. Een 63-jarige werknemer van een makelaarsbedrijf liep foto's te ma ken, hetgeen een kraker niet zinde. Hij hield zijn hand voor de lens en bedreigde de man. Even later sleurde hij de man van zijn fiets en nam de camera mee. Nadat de man zijn camera terug had gevraagd bij het kraak pand, werd het terugbezorgd bij het makelaarskantoor. Het rolletje zat er evenwel niet meer in. Drieduizend huishoudens krij gen extra aanslag Leiden zoekt aansluiting met afvalregio Alphen LEIDEN - Kamerbewoners van een zelfstandige wooneenheid met eigen keuken en sanitair die nu nog geen reinigingsrech ten hoeven te betalen, moeten dat vanaf volgend jaar wel. Het gaat om drieduizend huishoudens die vanaf 1 januari extra worden aan geslagen. Dat is het gevolg van de wens om de tarieven voor de af valstoffenheffing te splitsen naar één- en meerpersoonshuishou- dens. Op die manier betaalt een huishouden dat meer afval pro duceert, ook een hoger tarief. Meerpersoons huishoudens gaan zo'n tien gulden per jaar meer betalen. Eénpersoonshuishou- dens zouden zo'n 30 gulden per jaar minder moeten gaan betalen. Die verlaging kan echter alleen worden betaald door meer men sen aan te slaan. Tot nu toe kreeg liep de registra tie van de reinigingsrechten via de EWR. Een huis met drie appar tementen die een gezamenlijke aansluiting op het net hadden kreeg dan maar één aanslag. Dat gaat veranderen. De norm wordt verlegd naar de onroerend-goed- belasting. Iedereen die een OGB- aanslag krijgt omdat hij een zelf standige woonruimte bewoont, krijgt voortaan ook een aanslag voor de reinigingsrechten en de afvalstoffenheffing. Daardoor zullen voortaan ook wooneenhe den in studentenflats worden aangeslagen. Maar ook bewoners van een stacaravan, woonboot, woonwagen, volkstuinhuisje of een zomer- of vakantiehuisje zul len meer moeten gaan betalen. De inning van de gemeentelijke zal vanaf volgend jaar wel een voudiger zijn. De ÖGB voor ge bruikers en eigenaren, het lo- zingsrecht I en de afvalstoffen heffing zullen op één aanslagbil jet worden gecombineerd. Vol gend jaar kan het bedrag in ne gen termijnen worden betaald, in 1994 kan dat in tien termijnen. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN - Als de SAVA - het samen werkingsverband van 35 Zuidhollandse gemeenten op het gebied van afvalver werking - zeer binnenkort ophoudt te bestaan, zullen nieuwe gebieden moeten worden gevormd. De Leidse milieuwet houder H. de la Mar neemt daarbij de Ge- vulei de afvalverwerkingsregio Leiden en omstreken - als uitgangspunt. „Aan sluiting met de regio Alphen zou heel lo gisch zijn. Ook daar zijn ze al vrij ver met bijvoorbeeld de bouw van vergistingsin- stallaties. Je kunt overwegen de eerstge- bouwde vergistingsinstallatie door beide regio's te gebruiken, totdat elders een in stallatie is gebouwd". De afvalregio Duin- en Bollenstreek is in de ogen van De la Mar volstrekt geen ge schikte partner. „Die stelde zich binnen de SAVA al apart op. "Wij hebben een con tract met Drenthe dat loopt tot 2008 en jul lie zoeken het maar uit', was altijd de te neur. Binnen een samenwerkingsver band met Leiden en Alphen zal dat weer zo gaan. Daar wil ik niet mee praten". De Leidse wethouder heeft zich in de SAVA, waarbinnen hij lid was van het dagelijks bestuur, altijd al gestoord aan de houding van gemeenten die zich afzijdig hielden. Binnen het samenwerkingsverband zaten gemeenten die nauwelijks iets met de nij pende problemen te maken hadden. Del ft bijvoorbeeld voert af op de AVR in Rotterdam. Zij hebben helemaal niet de zelfde problematiek als bijvoorbeeld Lei den of Den Haag. Leiden moet telkens kortlopende contracten afsluiten". D KORFF DE GIDTS EIDEN - De schrik is de pdse politiek danig om hart geslagen, nadat jthouder J. Walenkamp verkeer vorige week uiterst somber beeld jietste over het open- vervoer. Na '93 zou bezuinigingen het ntal NZH-buslijnen in vaar komen, evenals rit- h in de avonduren en in k weekeinde. jt stadsvervoer zal in de ko- Inde jaren flink in de uitga- j moeten snijden. Dit is nog [nasleep van de bezuinigin- I van de Tussenbalans '91. {lister May-Weggen wil, van uitgaande, elk jaar de sbijdrage aan het stedelijk nbaar vervoer met 5 pro- verminderen. Dit houdt Leiden in dat er het ko- ïd jaar een kleine miljoen len bezuinigd moet wor- De jaarlijkse 5 procent vermindering moet volgens de minister net zo lang doorgaan totdat een bezettingsgraad van bussen van 24 procent is be reikt. P. Eilander, hoofd planvor ming van de afdeling verkeer en vervoer, schat dat dit in Lei den wel acht jaar kan duren. Wethouder Walenkamp zegde gisteravond tijdens de verga dering van de commissie ver keer echter toe alles in het werk te stellen om te stoppen met bezuinigen, wanneer er gedwongen ontslagen dreigen. Verstrengeling Walenkamp schreef vorige week met 56 andere verkeers wethouders een s.o.s-brief naar de Tweede-Kamercom missie verkeer. Als de bezuini gingsoperatie doorgaat, zou dit namelijk betekenen dat vanaf '93 in Leiden zes van de vijf tien lokale buslijnen verdwij nen. Een variant kan zijn dat het bestaande net gehand haafd blijft, maar ritten in de avonduren en op zaterdag en zondag wordt geschrapt. D66- raadslid Th. de Graaf sprak gisteravond dan ook van 'dra conische maatregelen'. J. Laurier van Groen Links vroeg naar het verband tussen de openbaar vervoerstak van de NZH en haar commerciële poot. De NZH kocht eerder dit jaar namelijk een Haarlems taxibedrijf op. „De bezuiniging op de openbaar vervoerspoot kan dan winst opleveren voor de commerciële tak van de NZH". Walenkamp meende echter dat er geen verstrenge ling van belangen kan zijn, omdat wettelijk duidelijk gere geld wat onder het openbaar vervoer valt. Walenkamp ziet ook enkele lichtpunten voor het Leidse openbaar vervoer. Hij verwacht bijvoorbeeld dat bedrijven vaker vervoerscon- tracten voor hun werknemers zullen afsluiten. Op dit mo ment is er bijvoorbeeld al zo'n contract tussen de NZH en de Zijlbedrijven. Voorts probeert Walenkamp samen met de NZH de bestaande voorzienin gen zo lang mogelijk te hand haven. Dit zou dan in ieder ge val gelden tot juli '93, wanneer de nieuwe dienstregeling in werking treedt. Kosto zal op 17 juni om 0.00 uur in do I'iotor.-.kork do opening verrichten OP WOENSDAG 17 JUNI STIPT 8.30 UUR ('S MORGENS!) PIETERSKERKPLEIN LEIDEN 11 jlDEN - Het afblazen p de afvalverwerkings: Itallatie op Ypenburg j moeten worden be id door de burgers in 35 gemeenten van de 'TA. Voor Leiden bete- ht dat een extra last van b gulden per persoon jaar, gedurende tien (r. het contract met de Duitse wer Babcock is afgekocht 17 miljoen gulden, blijft schuld over van bijna 120 oen. In de voorbereiding voor de bouw had de SAVA al 100 miljoen gulden gestoken. Nu het project definitief is af geblazen, kan de grond nog voor een fors bedrag worden verkocht. De exacte prijs die voor de grond zal worden ge vraagd, wordt angstvallig ge heim gehouden en ruim inge schat tussen de 20 en 40 mil joen gulden. Het terrein op Ypenburg is indertijd aange kocht voor 35 miljoen gulden. Inmiddels zitten er ook ettelij ke miljoenen aan investerin gen in. Voor minder dan 40 miljoen gulden zal de SAVA de grond dan ook niet van de hand willen doen. Het dage lijks bestuur heeft onlangs be sloten de gronden aan overhe den te koop aan te bieden. Vol gens de Leidse milieuwethou der H. de la Mar zal er zeker in teresse voor zijn omdat het goed als bedrijventerrein kan worden gebruikt of voor wo ningbouw kan worden be stemd. Wat overblijft is een rekening van 80 miljoen gulden. Tien procent daarvan zou op het bordje van de vuilverwerking in Leiden terecht komen. Tien procent is het deel dat Leiden zou hebben gehad in de vui- laanvoer op de nu afgeblazen GAVI. Kosto: "Vluchtelingen zijn criminelen omdat ze met Kosto: "Nederland laat niet over zich heenlopen. Rcj Kosto: "Illegalen zijn een risico voor de volksgezoi Kosto: (over een asielzoekende Russische jood die u Eenheid binnenviel) "Dan koppelt u het gedr; Dat mag niet. liet was niet nodig dat hij uii niet uit het raam gesprongen." Terwijl de Europese binnengrenzen moeten verdwijnen steeds strenger bewaakt. Europa wordt afgesloten i welvaart in te moeten leveren, liet door Europese tussen politieke en economische vluchtelingen (ec< politieke oorzaken!), moet de bij grote delen van ontevredenheid over hun eigen economische situati< de vluchteling. VOOR MEER INFORMATIE: POLITIEK INFORMATIECENTRUM "DE INVALSHOEK", KOPPENHINKSTEEG 2 2312 HX LEIDEN, TELEFOON: 071-127619 OPENINGSTIJDEN: ELKE WOENSDAG VAN 14.00 - 18.00 UUR Het pamflet dat op verschillende plaatsen in Leiden was aangeplakt. foto wim van noort Politieoptreden rond Kosto aan de kaak gesteld /alsc papieren binnenkomen." jels zijn regels." ndheid." t het raam sprong toen de Mobiele ig van die man aan mijn beslissing. L liet raain sprong. Anderen zijn wordt de buitengrens van Europa or vluchtelingen uit angst om erheden bedachte schijnondersclicid omischc problemen hebben altijd e Europese bevolking bestaande afwentelen op de zondebok: LEIDEN - Het optreden van de politie bij de rellen rond het bezoek van staatssecretaris Kosto zal in de gemeenteraad aan de orde worden gesteld. Raadslid R. van Schreven (Groen Links) zal het aan staande dinsdag in de commis sie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden aan de orde stellen. Volgens Van Schreven had de politie zich wat terughouden der moeten opstellen. „Met wat meer stressbestendigheid had de politie deze taferelen kunnen voorkomen", zegt ze. Van Schreven stelde twee jaar geleden ook al het politie-op- treden tijdens een demonstra tie voor het MacDonalds-res- taurant aan de orde. Nu wil ze burgemeester C. Goekoop, als de politiek aanspreekbare per soon, over de gang van zaken aanspreken. „Door nog eens te hameren op een wat terughou dender optreden, hoop ik dat het in de toekomst wat beter LEIDEN De rellen die zich gisteren afspeelden rond het bezoek van staatssecretaris A. Kosto van justitie behoren tot de uitwassen van de demo cratie. Dat zegt een woord voerder van het ministe rie van justitie nadat de monstranten de bewinds man hadden aangevallen. Kosto was in Leiden om in de Pieterskerk het congres 'Ju rist en Werk' te openen. Hij werd hierbij opgewacht door ongeveer dertig demonstran ten, die hem uitscholden en verfbommen gooiden. Hier na ontstond een opstootje tussen de politie en de de monstranten. waarbij twee agenten en bijna tien demon stranten licht gewond raak ten. Volgens demonstrant Peter van het politiek informatie centrum 'de Invalshoek' is het de politie die de eerste klappen met gummiknup pels uitdeelde. „Wij handel den alleen uit zelfverdedi ging. Zij hebben ons met hun agressieve aanwezigheid ge provoceerd. Zeker toen ze één van ons wilden arreste ren". Volgens politiewoordvoerder D. Graveland zijn er bij de ar restatie van een verfbom- gooier en het verwijderen van de demonstranten inder daad gummiknuppels ge bruikt. „Maar het waren de demonstranten die zich als eerste agressief opstelden. Verfbom Ze probeerden Kosto te slaan en op zijn rug te springen. Als men demonstreert met bord en spandoek is dat voor ons heus geen probleem". Eén agente raakte gewond omdat ze een verfbom in haar ogen kreeg en een ande re agent liep een gebroken neus op. „Ik had liever niet gezien dat dat gebeurd was", zegt demonstrant Peter. „Maar aan onze kant zijn er ook bijna acht gewond ge raakt. dus we hoeven niet zielig over de politie te gaan doen. Een aantal demon stranten heeft blauwe ogen, kneuzingen en klappen op het hoofd opgelopen". Het pak van staatssecretaris Kosto werd door een paar verfspetters besmeurd. „Dat is iets wat ik nou niet bepaald betreur", zegt Peter. „Ik vind hem namelijk een racist. Maar wij als organisatie heb ben zeker niet opgeroepen tot het gooien van verfbom men. Raadslid R. van Schreven (Groen Links) kan de demon stranten wel begrijpen. „Ik ben namelijk ook niet geluk kig met het vluchtelingenbe leid van Kosto", zegt ze. „Het was bedoeld als een vreedza me demonstratie, maar ik zou zelf nooit met verfbom men gooien". De demonstratie was niet aangekondigd bij de politie. „Anders hadden ze het zeker niet toegestaan", zegt de monstrant Peter. Door aan plakbiljetten wist de politie echter dat er gedemon streerd zou worden en wer den er vijf agenten naar toe gestuurd. „We gingen er van uit dat dat voldoende was. omdat we een vreedzame de monstratie verwachtten", zegt Graveland. „Later moes ten we toch versterking op roepen". _iP viert tien jaar raadsfractie Monique roso ec IIDEN - Volgende Dn land zit de Socialistiese iet rtij tien jaar in de Leid- :ra gemeenteraad. Toen se'n vreemde eend in de t, nu eigenlijk nog gC eds. Maar het politieke -el stel in Leiden is langj ?n im gewend geraakt aan Ie vaak aparte stellingna- van Cor Vergeer en jii van Houten. Aan de rodere kant zijn zij ge- :d< nd geraakt aan het poli- id ke circus met alle voe- te ïgels, klemmen en on- fk htbare valkuilen. e worden meer dan vroeger n tieus genomen, je merkt dat Sl houding van collega-raads- In en is veranderd", zegt Cor dr geer, het langstzittende de dslid van de Socialistiese md tij. Tien jaar geleden was pa normaal dat een raadslid ?n\ niddellijk koffie ging halen i b Vergeer aan het woord Klam in een debat, want ach: dst had de SP nou te melden? ie laar je merkt wel degelijk :oi er nu serieuzer naar ons oh "dt geluisterd. Ik denk dat ;rb vooral samenhangt met de n l nst van een groot aantal >sti uwe raadsleden. Vroeger 'ek er een regentenclubje van ik mensen, dat meende de la- op is te kunnen uitdelen. Maar enwoordig worden onze ar- ed nenten serieus genomen. :>p£n Asbestnota zou bijvoor- di ild niet zijn uitgebracht als b®SP niet in de raad had geze- Socialistiese Partij laat zich er graag op voorstaan dat zij werkelijk naar de bewoners van de stad luistert. Wat ook niet zo vreemd is met een frac tievoorzitter die geworteld is in actieve organisaties, als de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden. „De menin gen in de buurt zijn wel een be langrijk uitgangspunt voor ons. Voorop staat dat de me ning van de mensen goed naar voren komt. Kijk, zoiets wat de raadscommissie sociale ver nieuwing vorig jaar deed, langs de deuren gaan om te ho ren wat de mensen zelf vinden, dat is voor ons de gewoonste zaak van de wereld. Zij deden alsof het iets spectaculairs was". De SP wekt daardoor echter op zijn minst de indruk dat de partij van standpunt wisselt zodra de publieke opinie om slaat. Vergeer bestrijdt dat: „Het betekent niet datje klak keloos roept wat je in de straat hoort. Ook als SP'er houd je het algemeen belang en de fi nanciën in de gaten. Neem Groenoord. Wij ontkennen niet dat je op de lange termijn moet kijken, natuurlijk moet je de toekomst van de stad in het oog houden. Maar je kunt niet simpelweg bestaande be langen wegcijferen". SDAP Na tien jaar gepokt en gema zeld te zijn in de Leidse lokale politiek zeggen Vergeer en zijn fractiegenoot Van Houten langzaam te zijn ingeburgerd. „We hebben in elk geval wel bewezen geen eendagsvlieg te zijn zoals Leiden Weer Gezel lig of Leefbaar Leiden. Het jaar 1982 was voor ons een heel be langrijke stap, want zo gemak kelijk is het niet om als nieuw komer een zetel in de gemeen teraad te halen. Toen we in 1990 twee zetels in de raad haalden, was dat het teken dat je echt vaste grond onder de voeten hebt". In ledental is de SP volgens Tim van Houten de op één na grootste partij in Leiden. Juist omdat de binding met de 'ge wone Leidenaar' voorop staat, tellen de arbeiderswijken de meeste SP-aanhangers. „Het grootste aantal leden hebben we in Noord en De Kooi. Vaak zijn het mensen die uit de tra ditionele achterban van de PvdA komen". „Ze lijken veel op de aanhangers van de oude SDAP. Niet alleen politiek, maar ook in hun handelen", vult Vergeer aan. „Ze willen gezamenlijk ergens aan wer ken, en de besluitvorming niet overlaten aan een paar mensen ergens in een bestuurtje of een regeerclubje. Dat raakt hen niet meer". Solidariteit De oude socialistiese waarden zijn dus nog lang niet dood, als wij de twee volksvertegen woordigers mogen geloven. Ook niet bij de jongeren. „Ook bij steeds meer jonge mensen zie je hun betrokkenheid bij de eigen buurt". Nu ook onder jongeren het begrip 'solidari teit' weer aan betekenis wint, na een decennium waarin indi vidualisme hoogtij vierde, is de SP daarom van plan fors on der studenten te gaan werven. „Groen Links is daar relatief sterk. Maar voor ons zit daar nog een leemte, zeker voor wat betreft het kader". Solidariteit is nog altijd het be langrijkste uitgangspunt van de socialisten, en dat blijft het. Maar na tien jaar gemeentepo litiek beseft ook de socialistie se fractie dat dogma's het in de huidige politiek nauwelijks meer redden. „We zullen in de toekomst wat pragmatischer optreden dan tot nu toe het ge val was. Maar uitgangspunt blijft de solidariteit tussen mensen. Je moet geen mensen tegen elkaar uitspelen, ook al heeft het afgelopen decen nium in het teken gestaan van de individualisering. De men selijke waardigheid mag hoe dan ook niet worden aange tast". Als voorbeeld van dat laatste noemt Vergeer de discussie over de toekomst van de wij ken Maredijk en Groenoord. „Dat die wijk gesloopt gaat worden, dat kun je mensen toch niet als toekomstperspec tief voorhouden? Terwijl er wel degelijk ruimte is om duurdere woningen te bou wen". De discussie over de ge zondheidszorg en de betaal baarheid ervan, duidt volgens hem ook op een accentver schuiving: niet langer de mens staat centraal maar het geld. „Hoeveel mensen moeten zo langzamerhand niet denken 'ik mag wel op mijn vijftigste doodgaan anders kan ik het niet meer betalen'? Tegen woordig wordt ongeveer alles afgemeten aan financiële crite- TGV Doet de SP dat dan niet? Een miljoen gulden kan tenslotte ook maar één keer worden uit gegeven, SP of geen SP. „Ui teraard, alles draait om het geld, en dat het maar één keer kan worden uitgegeven ont Voor Tim van Houten (links) en Cor Vergeer blijft de solidariteit het uitgangspunt voor hun politieke standpunten. kennen we ook niet. Maar Ne derland is één van de rijkste landen ter wereld, en dus gaat het er bij mij niet in dat dat je op huursubsidie moet gaan be knibbelen zodat minima niet meer in nieuwbouw kunnen wonen". Dat het solidariteitsprincipe wel degelijk tot een goed inge richte maatschappij kan lei den, bewijst hij met een voor beeld van ver buiten de Leidse grenzen. „De gezondheidszorg zoals die is georganiseerd in Canada, blijkt aanzienlijk goedkoper te zijn dan de ge zondheidszorg in het buurland de Verenigde Staten, waar een groot deel is overgelaten aan de particuliere sector. Een hoop dingen kunnen anders". Pretentie Vergeers collega Van Houten neemt het gesprek naadloos over: „Neem de enquête die we hebben gehouden over de noodzaak van de TGV. Wij hebben gevraagd: moet u van daag nog in Parijs zijn? Zo'n miljoenen kostende treinver binding leg je dan aan voor een wel heel beperkte groep. Het is de nadruk die je legt op een be paalde groep, die bepaalt hoe je de maatschappij vorm geeft". De wereld inrichten naar een eigen ideaalbeeld, dat is het bestaansrecht van elke politie ke partij, en de SP vormt daar geen uitzondering op. Maar de Leidse vertegenwoordigers zijn realistisch genoeg om niet al te veel pretenties of illusies te koesteren. Tegelijkertijd hoopt de partij bij de volgende Kamerverkiezingen een een zaam zeteltje in de Tweede Ka mer te halen. In Leiden wordt vanzelfsprekend gehoopt op een derde raadszetel. Overbo- i foto: wim van noort dig acht de SP zich in geen ge val. Van Houten: „Het zal in de toekomst wel vaker voorko men dat we in ons eentje tegen de rest van de raad stemmen. Een voorhoedefunctie willen we wel blijven vervullen. Wij staan vrij dicht bij de bron, bij de mensen. Maar dat zie je nu ook bij andere partijen groei en. We hebben niet de preten tie dat de SP de enige goede partij is". De SP-fractie viert haar tienja rig bestaan op 19 juni met een receptie in die Burgerzaal van het stadhuis, van 16.30 tot 18.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9