Monumenten Washington in verval Plannen helpt Botswana droogte te weerstaan BUITENLAND Eyskens beschrijft „een diepe zucht van de wereldgeschiedenis" Kohl geeft tegenvaller in Oost-Duitsland toe CeidócSou/iont Oude tijden, nieuwe tijden. De Russische president Boris Jeltsin (links) en zijn Amerikaanse gastheer George Bush kijken naar het voorbijtrekken van de ceremoniële erewacht. FOTO EPA Jeltsin, de Russische presi dent, in de ambassade zat. Dat was echter niet het geval. Als eerste Rus logeerde Jeltsin in Blair House, het officiële gas tenverblijf van de regering Bush recht tegenover het Wit te Huis. Holly Beaudet heeft van dit alles helemaal geen weet. Na terugkomst uit de ambassade antwoordt zij des gevraagd autodidact te zijn op het gebied van nucleair afval. Ze zegt een proces te hebben bedacht om kernafval onscha delijk te maken. En niet op één, maar op wel drie verschil lende manieren. De atoomin dustrie en de autoriteiten in de Verenigde Staten geloven daar echter niets van. Ze sturen haar al maandenlang van het kastje naar de muur. Holly wil haar vindingen daarom nu aan de Russen slijten. Als binnen komer heeft ze kopieën ge maakt van haar volledige cor respondentie met het Ameri kaanse ministerie van energie. En de komende dagen gaat ze leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden be naderen om ze duidelijk te ma ken welke enorme vinding de Amerikanen uit de vingers dreigt te glippen. Verbeteraars In de jaren vijftig schonk Nederland Amerika een carillon uit dank baarheid voor de hulp tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Het staat in Washingtons West Potomac Pare, op een terrein tussen het oorlogsmonument van de marine en de nationale begraafplaats Ar lington. FOTO:SP WASHINGTON - De tij den zijn veranderd. Nog maar enkele jaren gele den was de ambassade van de voormalige Sovjet unie in Washington op geen enkele manier als zo danig te herkennen. Geen vlag, geen zichtbare bewa king. Vandaag de dag staan er wachten voor de hekken, Amerikaanse nota bene. Maar iedereen met een beetje lef kan er zomaar naar binnen lo pen. De deuren staan open. Holly Beaudet uit Idaho deed dat deze week en niemand hield haar tegen, niet in de laatste plaats tot haar eigen grote ver bazing. En er was op dat mo ment aan de overkant van de straat nog wel een demonstra tie gaande van enkele tiental len, voornamelijk oudere Bal ten die in woord en gebaar de Russen probeerden duidelijk te maken dat ze hun troepen moeten terugtrekken uit Est land, Letland en Litouwen. Ze veronderstelden dat Boris Holly Beaudet is een van de Het Lincoln Monument. vele wereldverbeteraars die vandaag de dag in Washington aan de weg timmeren. Op de trappen van het Capitol staat bijvoorbeeld een zekere Hai nes, naar eigen zeggen hoogle raar. Als hij dat al is dan waar schijnlijk een geflipte. Hij raadt voorbijgangers aan bij de komende presidentsverkiezin gen begin november op hem te stemmen. Op zijn spandoek staat 'Haines holds the raines'. Met andere woorden: Haines moet de teugels in handen krijgen. „Ik ben straks de eni ge die een reële kans maakt te gen Perot", zegt hij tegen ie dereen die het maar horen wil. Er zijn er echter maar weinig die aandacht aan hem schen ken. En de enkeling die het wel doet, probeert hem duide lijk te maken dat hij zich maar beter kan aansluiten bij Perot, de onafhankelijke presidents kandidaat. Amerika is toe aan een verandering betogen ze kort en krachtig. „Nee", zegt Haines, „Amerika is toe aan een verbetering. Stem daarom op mij". Zijn opposanten draaien hem de rug toe. „Een hopeloos geval", fluistert ie mand me toe. „En dat is op zich niet zo erg, maar er zijn er zoveel in deze stad". Het staatsdiner dat president Bush zijn Russische collega Jeltsin eergisteren op het Wit te Huis aanbood, was nauwe lijks afgelopen of de eerste grappen deden in Washington al de ronde. Zegt Bush: 'En Bo ris, vond je niet dat ik in Rio' een aardige bijdrage heb gele verd aan de verbetering van het milieu?' Jeltsin kijkt ver wonderd op van zijn volgela den bord en vraagt: 'Hoezo?' 'Nou', zegt Bush, ,ik heb toch maar mooi twee bomen meege nomen voor het herstel van het regenwoud. Eén uit mijn voor tuin en één uit mijn achter tuin'. Grappen zijn niet altijd om te lachen. Deze is echter teke nend voor de gespreksonder werpen in de stad: de presi dent en het milieu. We hoor den hem op het immense ter ras van het Kennedy Center, een complex van vijf theaters aan de oever van de rivier de Potomac. Van daar heb je een weids uitzicht over de stad en zie je er om de minuut een vliegtuig laag overvliegen richting National Airport, nog geen vijftien minuten autorij den van de stad. Het lawaai is er geregeld oorverdovend en de stank van de kerosine dringt overal door, zeker bij warm weer. Gezamenlijk vor men ze onmiskenbaar een aan slag op het milieu. Met name de monumenten in de buurt hebben er zichtbaar onder te lijden. Gebiedsdelen rondom het Lincoln Memorial en het Jefferson Memorial, twee mo numenten ter nagedachtenis van vroegere Amerikaanse presidenten, zijn met hekken afgezet om te voorkomen dat toeristen en andere bezoekers losgeraakte stenen op hun hoofd krijgen. Carillon Er van te lijden heeft ook het carillon dat Nederland in de ja ren vijftig schonk aan Amerika uit dankbaarheid voor de hulp tijdens en na de Tweede We reldoorlog. Het staat in het West Potomac Pare. op een ter rein tussen het oorlogsmonu ment van de marine en de na tionale begraafplaats Arling- der, maar de open, ruim veer tig meter hoge staalconstructie van de Nederlandse architect Joost W.C. Boks oogt roestig en ziet er knap verwaarloosd uit. „Een schande", merken Ne derlandse toeristen op. De woordvoerders van de Natio nal Pare Service en het minis terie van binnenlandse zaken; verantwoordelijk voor het on derhoud, reageren daar nuch ter op. „Het is best een aardig geschenk dat we destijds van Nederland hebben gekregen en we willen een gegeven paard uiteraard niet in de bek kijken. Maar ook ons budget is beperkt en ook wij moeten prioriteiten stellen. Het zou aardig zijn wanneer Nederland ook de onderhoudskosten voor zijn rekening zou hebben ge nomen". Met name deze houding is een gruwel in het oog van vooral lage ambtenaren in de Ameri kaanse hoofdstad. Zij met- name klagen dat er onder de regering Bush niets gebeurt. Er is nergens geld voor. Naar verluidt groeit daarom ook on der hen de aanhang voor Pe rot. Zij hebben in tegenstelling tot de hogere ambtenaren niets te vrezen. Die dreigen bij een nederlaag van Bush hun baan te verliezen. Maar zij, de kleine raderen in het uurwerk, hopen op een omwenteling ton. De 49 klokken van koper waardoor weer van alles moge- en tin klinken nog redelijk hel- lijk wordt. Afrika onder gesel van droogte (4) Voor het vee in Botswana valt er weinig te grazen. GABORONE - Botswa na, een van de rijkste en droogste landen in Afrika, kan door zorgvuldige planning en het vooraf aanleggen van voedsel voorraden de ergste droogtes het hoofd bie den. Momenteel houdt de hevigste droogte van deze eeuw elf zui delijke landen van Afrika in haar greep zodat miljoenen mensen met de hongerdood bedreigd worden. De landen moeten grote hoeveelheden graan importeren en de eerste doden zijn al gemeld in Mo- cambique, terwijl mensen in Zimbabwe wortels en bessen eten om te kunnen overleven. Botswana, dat voor driekwart uit de Kalahari woestijn be staat, lijkt vooralsnog de droogte beter aan te kunnen dan de meer vruchtbare buur landen. Hoewel de oogst van dit jaar slechts in vijf procent van de nationale voedselbe- hoefte zal voorzien, wordt niet verwacht dat er mensen van honger zullen sterven, aldus een rapport van het Wereld voedselprogramma van de Verenigde Naties. De regering van president Quett Masire is zich goed bewust van het feit dat het droge land nooit ge noeg voedsel zal kunnen pro- 4j) MILJOEN MENSEN duceren voor de 1,3 miljoen in woners. Daarom worden jaar lijks vele tonnen graan uit Zuid-Afrika geïmporteerd. Maar daarnaast heeft Botswa na, rekening houdend met de droogte, grote voedselvoorra den aangelegd en beschikt het land over een netwerk van an dere noodvoorzieningen zoals voedseldistributie en medi sche hulp. Ver voor het uitbreken van de droogte bestond er al een spe ciaal voedselprogramma in scholen en ziekenhuizen om hongerige kinderen beneden de vijf jaar en zwangere vrou wen te eten te geven. Toen de droogte intrad, werd het voed selprogramma uitgebreid naar kinderen onder de tien jaar, ouderen en gehandicapten. Tijdens de grote droogte van 1982 tot 1987 heeft een derge lijk voedselprogramma de in woners van Botswana van voedsel voorzien zodat nie mand door honger omkwam. Botswana heeft het laagste percentage ondervoeden van heel zuidelijk Afrika. Dank zij de opbrengsten uit de dia mantmijnen heeft het land grote buitenlandse tegoeden kunnen aanleggen waardoor het periodieke noodsituaties relatief makkelijk kan finan cieren. Ook de economie in Botswana lijdt niet onder de droogte. Een speciaal financieel plan voor ziet jaarlijks zo'n 90.000 inwo ners van een aanvullend inko men waarmee zij het voedsel betalen. De voedselhulp ten tijde van droogte is niet gratis zodat ook voedselleveranciers gewoon een inkomen genieten tijdens deze periode. Volgens Ken Clark, Brits .handelsdiplo maat in Botswana, hoeft nie mand zijn vee te verkopen om aan voedsel te komen. „Het in komen dat iemand krijgt, stelt de voedselverkopers in staat handel te drijven omdat het voedsel niet zomaar wordt uit gedeeld; de hele economie blijft gewoon draaien". De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) gaat Botswana helpen bij het uitvoeren van de noodprogramma's. „Men weet dat het land gevoelig is voor droogte, al het benodigde is aanwezig deze te kunnen weerstaan. Het werk wordt ge daan en de mensen hebben te eten", aldus Josephine Nam- boze, de WHO-afgevaardigde in Botswana. BRUSSEL - De Belgische oud-minister Mark Eyskens vindt zichzelf een fortuinlijk man. Hij maakte als minister van buitenlandse zaken mee dat „niet alleen beschavingen maar ook ideologieën kunnen sterven. In nauwelijks een die pe ademhaling van de geschie denis was ik 'live' getuige van de „doodstrijd van het commu nisme". Eyskens heeft een boek over zijn ervaringen geschreven, meer dan driehonderd pagi na's dik. De voormalig minis ter noemt het zelf „een onge looflijk verhaal". Hij was er bij en keek er naar, vanaf het ge schiedkundige „breukjaar" 1989 tot maart 1992, toen hij noodgedwongen na een kabi netscrisis zijn post moest op geven. Hij heeft zijn boek, gebaseerd op dagelijkse notities, met „wellust" geschreven, zo ver telde hij op een persconferen tie in de Brusselse variant van sociëteit De Witte. Niet alles wat er in die notities staat heeft hij voor het publiek op geschreven. „Het meeste zou het daglicht niet kunnen ve len". Het is een mengeling ge worden van subjectieve keu zes, eigen interpretaties van gebeurtenissen en anecdotes, waarin zijn eigen rol uiteraard niet onderbelicht is gebleven. Eyskens heeft zijn boek ge schreven op het „nog kwetsba re wondvlies van de twintigste eeuw" en opgedragen aan zijn trouwe medewerkers, zijn vrouw en meer in het alge meen aan „wie meer houdt van mensen dan van de mens heid". Over zijn opvolger, Wil ly Claes, geen woord. Deze be windsman was in zijn eerste vraaggesprek met Belgische kranten dan ook niet zo vlei end over de erfenis die hij bij zijn benoeming tot de nieuwe minister van buitenlandse za ken had meegekregen. Omstreden Eyskens vermijdt in zijn eerste boek - er volgt er nog een, zo verklapte hij - in te gaan op de meer pijnlijke periodes in zijn ministerschap, zoals het om streden bezoek van Walid Kha- led, de woordvoerder van de Palestijnse terreurorganisatie van Abu Nidal. Dit bezoek in januari 1991, op een toeristen visum, leidde tot het ontslag van drie topambtenaren van zijn departement. „In Parijs wordt een dergelijke zaak (Ha- bash) in twee weken afgehan deld, in België sleept zoiets zes maanden. Dan verkies ik het Franse systeem", aldus Eys kens. Hij wijst de zaak-Khaled in zijn boek wel aan als een van de belangrijkste oorzaken waarom hij bij de verkiezingen in zijn eigen kiesdistrict Leu ven meer dan 45 procent van zijn voorkeurstemmen ver loor. Eyskens had daarna niet veel hoop meer nog terug te kunnen keren op zijn departe ment, zo blijkt uit zijn verhaal. Het boek concentreert zich in dertien hoofdstukken op waf Eyskens gedurende drie jaar in het buitenland heeft meege maakt en in het bijzonder op „de implosie van het commu nisme en de explosie van de Sovjetunie". In twee hoofd stukken waagt de voormalige bewindsman zich aan een ana lyse, één over het communis me en één over de „lessen van de geschiedenis". Tussendoor Charles is geen rat Diep getroffen door de tranen van Diana, haar vijf suïcidale schijnbewegingen en de door emotionele uithongering aangewakkerde buien van vraatzucht, richtte het Newyorkse dagblad Newsday de vinger beschuldigend op Qharles. 'Gooi de schooierde deur uit!', zo brulde de krant verontwaardigd en gekwetst. Ook ik dacht een ogenblik 'Wat een rat!', maar het wordt thans tijd om een paar dingen recht te zetten. Windsor-gluurders van naam roepen nu om het hardst dat het sprookjeshuwelijk van Charles en Diana, bekokstoofd door twee boezemgrootmoeders, even kansloos was als een echtverbintenis tussen Madonna en de Paus van Rome, ofschoon zij beiden katholiek zijn. Diana, zo lees ik, is een hypergevoelige popster geworden met de zorgzame karakteristieken van Moeder Teresa en de kostbare smaak van Jackie Onassis, terwi jl Charles een semi-werkloze landedelman is gebleven die geen gezeur aan zijn kop wil en weinig begrip heeft voor vrouwen die droef de puddinkjes naar binnen werken die voor de lakeien zijn weggezet. Hij nadert het treurige landschap van de midlife-crisis vergezeld van een oergezonde moeder die nog wel een kwart eeuw op de troon kan blijven en van een vrouw die de sterren van de hemel doet verbleken. Geen wonder dat hij zo graag bij de gewone en gezellige Camilla Parker Bowles naar de televisie kijkt. Haar man, een hoge militair die zelden thuis is, heeft aan het hof de functie van 'Silver Stick-in- Waiting to the Queen'. Hij is dus het Zilverstokje van de Koningin, maar wat dat precies behelst, is in de nevelen van de tijd verloren gegaan. Charles noemt Camilla Gladys, Camilla noemt hem Fred. Gladys en Fred zijn echte Coronation-Streetnamen, riekend naar bloemkool en spruitjes. In de expressie van diepere gevoelens zijn de Windsors geen hoogvliegers. Dit soort gevoelens wordt trouwens op een breed front door de Britse adel gemeden. Graven en gravinnen en lords en ladies trekken zich na het invallen van de duisternis terug in de eenzaamheid van aparte hemelbedden. Prins Philip, die in de Sunday Express 'een perfectionistische vader' wordt genoemd, stuurde Charles om hem 'te harden' naar de wrede kostschool Gordonstoun, waar de jonge prins op strozakken moest slapen en middels koude stortbaden van inwendig staal werd voorzien. Philip, een ruwe zeebonk die de militaire beremuts draagt alsof deze op natuurlijke wijze aan zijn schedel is ontsproten, is alles behalve een knuffelbeest. In 1983 vond hij Diana op zijn pad, die met een hoofdtelefoon op zachtjes liep te wenen. Zonder op antwoord te wachten bulderde prins Philip: „En waar loop jij over te snotteren"? Philip, zo schrijven Cathy Scott Clark en Gill Pringle in een analyse, is niet in staat om de normale gevoelens van vaderlijke tederheid naar buiten te brengen Ook hij kreeg als kind maar weinig liefde. Zijn vader verdween met de noorderzon toen Philip nog maar tien jaar oud was. Pa leidde een zondig en roekeloos leven aan de Cóte d'Azur (hij overleed in 1944, aan lager wal door speelschulden) en zijn moeder kreeg een zenuwinstorting en de behoefte zich te verdiepen in de fenomenologie der godsdiensten. Hij is desondanks niet onaardig: een levenslange vriendin, de voormalige cabaretzangeres Helène Cordet, looft hem als een gelukkige vader. Ze bedoelen het goed, die prinsen, maar ze zijn historisch belast met een soort analfabetisme op het gebied van de expressie van liefde en genegenheid. Charles is dus geen rat, maar een analfabeet. Diana wapent zich daar nu tegen met adviezen van de astroloog Felix Lyle, die vijftig pond sterling per consult vraagt en met aromatherapie van een zekere Sue Beechey in Fulham. En Charles speelt met Camilla Gladys en Fred. Ze kijken voornamelijk televisie, zo wordt gemeld. schrijft hij met grote precisie over incidentjes en vermake lijkheden die hem tijdens zijn ambtsperiode overkwamen, waarbij ook de aanwezigheid van vrouwelijk schoon hem niet was ontgaan. In zijn tweede boek zal Eys kens meer ingaan op de „ver- binnenlandsing van de buiten landse politiek", het Afrika-be- leid van België, „Maastricht" en het groeiend nationalisme. Dat boek heeft echter wat meer afstand nodig, reden waarom hij er nog wat tijd voor zal nemen om het te schrijven. Zijn boek „Buitenlandse Za ken" is in Nederland verkrijg baar via uitgeverij Tirion uit Baarn. BONN De opbouw van de voormalige DDR ver loopt na de Duitse een wording stroever dan werd verwacht. De inte gratie duurt langer en brengt meer kosten voor West-Duitsland met zich mee dan was begroot in de herfst van 1990. Dat heeft bondskanselier Hel mut Kohl gezegd in het parle ment. Hij maakte zich nog maals sterk voor Europese in tegratie en zei dat opnieuw on derhandelen over het Verdrag van Maastricht uitgesloten is. Kohl zei dat sinds de Duitse eenwording al veel is bereikt, maar dat Oost-Duitsland niettemin met terugslagen en teleurstellingen te maken heeft gekregen. „Veel dingen zullen langer duren dan in het najaar van 1990 werd aangeno men, waarbij de geldstroom van west naar oost groter wordt", aldus de kanselier. Kohl zei dat de stijging van de uitgaven voor Oost-Duitsland niet eindeloos zal kunnen aan houden zonder gevaar voor de binnenlandse stabiliteit. Dit jaar is zo'n 140 miljard mark naar de vijf nieuwe deelstaten gestroomd, waarvan het groot ste deel uit de schatkist in Bonn komt. De verbetering van de infra structuur in de ex-DDR is in volle gang en de privé-investe- ringen nemen toe, aldus Kohl. Hij zei dat het kabinet op 1 juli met maatregelen komt om in vesteringen en economische vooruitgang in Oost-Duitsland te stimuleren. Volgens de bondskanselier zijn veel werk nemers in Oost-Duitsland be reid wat langer te wachten op loonnivellering met hi terse collega's, als hun ven daardoor meer vingskansen hebben. Versneld Het welslagen van de ec sche opbouw van Di hangt nauw samen met dere Europese integra Kohl. De bondskanse! dat de regering het 1 van Maastricht, dat de politieke en economise gratie van de EG regel wijzigd zal voorleggen Bondsdag. Ook na de afwijzing is heronderha uit den boze, aldus K( herhaalde zijn voorstel EG-lidmaatschapsverzt van Oostenrijk, Zwedf land en Zwitserland 1993 in behandeling te en versneld af te werkf Noorwegen zou snel kunnen toetreden. Kohl kreeg voor zijn tiepolitiek bijval van SI tievoorzitter Hans-Uln se, die er wel op aandr de kanselier de ande partners duidelijk m( ken dat het Duitse pai pas met monetaire eenv akkoord gaat als aan b garanties is voldaan. K tiseerde Kohls arbeids in Oost-Duitsland, die' mers juist kansen zou men. Klose zei dat Koh ontnuchtering en verb in het oosten op zijn heeft en bij de Oosti het gevoel heeft ge wek een „sociaal vraagstuk' hun hand moeten op bij de Westduitsers. Ko volgens Klose de moed om de Westduitsers op zeggen dat eenwordi mogelijk is zonder be verhogingen. DONDERDAG 18 JUNI door BERT VAN VI

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8