Hemel boven Dublin blauw.of zwart' nti-Congres-stemming in VS helpt Weinberger ELSEVIER dSENE uitsland: geen concessies daan in gijzelaarszaak BINNENLAND BUITENLAND Autoloze steden geen utopie UIT DE WEEKBLADEN De stad is een gevaarlijk oord id&l Qowvant DONDERDAG 18 JUNI 1992 ntallen doden botsing Egypte [0 - Een botsing tussen een n tankwagen heeft gisteren ypte aan 48 mensen, 42 mili- en zes burgers, het leven it. Het ongeluk deed zich in de buurt van de Middel- e Zee-haven Marsa Ma- ruim 400 kilometer ten jen van Cairo. Het ongeluk jrde op enkele kilometers e havenstad op de weg naar um aan de grens met Libië. voertuigen vlogen na een ile botsing in brand. De bus oor het leger gehuurd voor an sport van soldaten. Bij de ig zouden ook mensen ge- zijn geraakt. London Zoo gaat definitief dicht LONDEN London Zoo, de oudste dierentuin ter wereld, gaat eind septem ber definitief dicht. De Britse Royal Zoological Society heeft dit bekend gemaakt. De 166 jaar oude dierentuin in het Londen- se Regents Park zijn de ernstige financiële proble men als gevolg van te lage bezoekersaantallen boven het hoofd gegroeid. Voor de 1.000 dieren zullen an dere tehuizen worden ge zocht. Verwacht wordt dat hiermee zeker zes maan den gemoeid zullen zijn. BRUSSEL - Autovrije steden zijn mo gelijk als stadsbesturen het openbaar vervoer verbeteren, de sector openstei len voor particulier initiatief en uitge breide voetgangerszones aanleggen. .Autovrije steden zijn geen utopie", zei EG-milieucommissaris Ripa di Meana gisteren. „Het kan werkelijkheid wor den als mensen gaan beseffen dat de ste den onleefbaar geworden zijn". In Brus sel werd gisteren het EG-rapport gepre senteerd, waarin wegen worden aange ven die moeten leiden naar autoloze ste den. „Auto's verstikken onze steden," zei Ripa di Meana. „In onze steden is het de auto die, meer dan welke andere vorm van transport ook, een steeds schaarser wordend goed verbruikt, na melijk ruimte". Het EG-rapport doet ook het voorstel openbaar vervoer per rollend trottoir te onderzoeken. Autofa brikanten moeten de produktie van per sonenwagens aanpassen en meer open bare vervoermiddelen en elektrische au to's fabriceren. Volgens het rapport kost een autoloze stad twee tot vijf keer min der dan een stad met auto's. Het rapport baseert zich hierbij op een kostenverge- lijking tussen een stad met auto's en verkeer en een stad met weinig of geen verkeer. Steden die geïnterresseerd zijn in het autovrije plan zijn Amsteram, Bath, Aosta, Napels en Leuven. Ripa di Meana herinnerde aan een onlangs in Amsterdam gehouden referendum waarbij een meerderheid van de bevol king zich uitsprak voor een stadscen trum zonder auto's. EG betaalt ziekenhuis in de Gazastrook BRUSSEL - De Europese Gemeenschap komt met ongeveer 30 miljoen gulden over de brug voor de bouw van het eerste grote ziekenhuis, dat sinds de Israëlische bezetting in 1967 in de Gaza-strook verrijst. In Brussel is daarvoor gis teren het contract ondertekend tussen de EG en het UNWRA, de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. Dat is door de EG-Commissie bekendgemaakt. Het zieken huis komt te staan in Khan Younis in het zui den. De eerste steen zal begin volgend jaar wor den gelegd. ïh 1995 moet het ziekenhuis, waar gezien de almaar groeiende bevolking drin gend behoefte aan is, gaan draaien. Voor de in richting en ter betaling van het personeel in de eerste driejaar is nog een bedrag van ruim der tig miljoen gulden nodig. id stemt vandaag als tweede EG-staat over het verdrag Jaastricht. De laatste opiniepeilingen voorspellen dat 49 ut van de Ieren vóór het verdrag van Maastricht stemt procent tegen en dat 23 procent het nog niet weet. Een e marge voor 'ja' is daarom aannemelijk. Maar epeilingen zijn riskant in een land waar vaak niet het I maar uiteindelijk het hart beslist. Morgenmiddag om e|ur Nederlandse tijd wordt de uitslag verwacht. IVAN HUET ILIN Wanneer het inse straatbeeld en ioreel onder 'nee'-mi- in een graadmeter in zijn voor de uit- van het vandaag te Jen referendum, dan Jen 2,5 miljoen Ierse Irs wel eens de gena- 4p kunnen uitdelen [wiet omstreden ver ban Maastricht. él kartonnen 'No'-borden njond de lantaarnpalen in »se hoofdstad geniet en ifcjk zo weinig met *Yes' t vraag rijst of het grote '^le vertrouwen in de goe- *toop misschien niet een :<i voorbarig is. 'Don't be jricked' is in Dublin een abire woordspeling gewor- s let betekent zoveel als: i niet beduvelen. 5>ele energie Jjblins populaire winkel- Qnade St. Marystreet was iet van de televisie-op- in premier Reynolds om ral 'Ja' te stemmen al merkbaar. De hoogst bezorgde 'Pro Life' ofwel anti- abortusgroepen en een ondui delijke 'Maastricht Study Group', die het over de boeg van dreigende belastingverho ging gooit, gingen er gisteren met dubbele energie tegenaan. 'Pro Life' vindt Maastricht on aanvaardbaar omdat zo vreest men - Ierse vrouwen zich zouden kunnen gaan be roepen op hogere Europese wetten. Binnen een paar minuten wer den mij vier schreeuwende 'No'-stencils in de handen ge drukt. Daartegenover een gort droog maar keurig verzorgde kleurendruk uitgereikt door Niall Andrews, de lokale Euro parlementariër. Premier Rey nolds rechtse regeringspartij, Fianna Fail, heeft haar afge vaardigden aangespoord de straat niet langer aan de 'No'- stemmers over te laten. Europarlementariër Andrews erkent dat de 'No'-lobby bedui dend energieker bezig is dan de voorstanders. Blijkens een gisteren gepubliceerde opinie peiling verwijt 55 procent van de Ieren de regering een be droevende campagne te heb ben gevoerd. Het initiatief om elke Ier gratis een boekwerkje te zenden met daarin de ter men van Maastricht werd geen onverdeeld succes. Een zes we ken durende poststaking maakte dat sommigen pas zeer onlangs konden weten waar voor ze nu eigenlijk moeten stemmen. Velen blijken het overigens nog steeds niet te weten. Verschillende passanten in St. Marystreet blijken de kluts volledig kwijtgeraakt in de stortvloed van haastige verkla ringen en communiqués. „Ik weet niet meer op wie ik zal stemmen. Ik heb niets op met degenen die zogenaamd mo raal preken, maar van de eco nomische argumenten van de voorstanders ben ik evenmin overtuigd", zegt Dubliner Pe ter Gennon. Officieel hebben de Ierse bis schoppen zich voor dit referen dum neutraal willen opstellen, maar Pro-Life-militanten we zen de gelovigen zondag bij het uitgaan van de kerk wel op 'zeven redenen waarom u 'nee' moet stemmen'. Abortus was de belangrijkste. Het door de vorige premier Charles Haug- hey ingebrachte abortusproto col heeft tot de bizarre situatie geleid, dat zowel vóór- als te genstanders van abortuslibe ralisering nu oproepen om te gen Maastricht te stemmen. Om haakse redenen adviseert een aantal invloedrijke vrou wengroepen een ferm 'no'. Het Ierse abortus-voorbehoud in het Maastrichtverdrag maakt de Iersen tot tweederangs vrouwen vergeleken met Euro pese zusters, betoogt een mili tante. De economische motieven om 'Ja' te zeggen liegen er echter niet om. De jaarlijse EG-subsi- dies omvatten liefst 8 procent van het Ierse bruto nationaal produkt. Driekwart van de Ier se export gaat naar de EG met een totale waarde van ruim 10 miljard gulden. EG-landbouw- prijzen liggen ver boven die op de wereldmarkt. Tienduizen den banen in Ierland zijn hier van direkt afhankelijk. Alle luidruchtige oppositie relati veert europarlementariër An drews daarop: „Ach, eenderde van de Ieren is altijd tegen iets. Als ik u zeg dat de hemel blauw is, dan beweren zij dat hij zwart is. De Deense situatie is onvergelijkbaar. De Denen zijn rijk genoeg om de conse quenties van hun referendum te dragen. Jullie Nederlanders zouden daar ook geen moeite mee hebben, maar wij Ieren kunnen dat niet. Zo simpel is het". dKINGTON - Hoe iidig ex-minister van 4sie Caspar Weinber- lok lijkt ten aanzien "(iet zogeheten Iran- t|a-schandaal, waar- ülrs in de VS achten abndenkbaar dat de talige bewindsman idelijk voor zijn 'mis- in' in de cel zal belan- |f dat zijn getuigenis sident Reagan als- in waarachtige pro- in kan brengen. ;rger lijkt in zijn juridi- echt geholpen te wor- ir verschillende actuele idigheden, voorname- an politieke aard, in de Verenigde Staten. Zo levert de beschuldiging dat Weinberger gelogen heeft tegen het Con gres (volksvertegenwoordi ging) in het huidige politieke klimaat in Amerika de ver dachte eerder het imago van een held op dan van een crimi neel. Het Congres immers is in luttele maanden tijd in de pu blieke opinie het meest ver achtelijke instituut van het land geworden. Van publieke druk om tot een veroordeling te komen van Weinberger is daarom bij voor baat geen sprake. Zou het om een strikt strafrechtelijk pro ces gaan, dan zou het al dan niet bestaan van zulke druk ir relevant moeten)zijn voor de uitkomst van het geding, maar Iran-Contra-processen zijn per definitie zwaar politiek belast. Het verloop van het onderzoek in het schandaal heeft dan ook de verdenking in brede bevol kingslagen bevestigd, dat sprake is van een corrupt poli tiek en juridisch establish ment, dat ervoor zorgt dat de 'grote jongens' tenslotte vrijuit gaan. Zo zijn de twee 'hoogste' veroordeelden, Oliver North en John Poindexter (beiden van Reagan's Nationale Veilig heidsraad) in tweede instantie vrijgesproken op grond van ju- ridisch-technische onzuiver heden. Er heerst wel een stem ming van revanche jegens po litici in de Amerikaanse sa menleving, maar die treft om ingewikkelde psychologische redenen niet de hoofdrolspe lers in het Reagan-tijdperk - met uitzondering mogelijk van toenmalig vice-president George Bush - Als Weinber ger uiteindelijk zijn straf zou ontlopen, dan lijkt zo'n resul taat door miljoenen Amerika nen 'verwelkomd' te zullen worden als een zoveelste be wijs dat het systeem aan gron dige schoonmaak toe. Boven dien geldt de Reagan-episode nu voor Amerika als 'gelukki ger tijden', waaraan velen maar liever een goede herinne ring bewaren. Tegelijk reali seert men zich, dat in diezelfde tijden veel van Amerika's hui dige misère in gang is gezet, maar dat pers en publiek daar voor destijds bewust de ogen wensten te sluiten. 'Iran-Con- tra' is een symbool van dat ver leden en heropening van die wond via Weinberger plaatst daarom de Amerikaanse bevol king in een ongemakkelijke en daarom liever te vermijden confrontatie met zichzelf. Tegen Daarnaast heeft 'Iran-Contra' in zijn eigen complexe aard als schandaal altijd al iets saais en ontmoedigends behouden. Het juridisch onderzoek ernaar sleept nu al zes jaar en heeft nooit de dramatische potentie gekregen van de deze week twintig jaar geleden begonnen Watergate-affaire, die als een klassiek noodlotsdrama onont koombaar afstevende op de val van de 'koning', president Ri chard Nixon. Herhaaldelijk is in Amerikaanse media erop aangedrongen het dure Iran- Contra-speurwerk te stoppen. Maar de eigenzinnige speciale onderzoeks-officier van justi tie, Lawrence Walsh, blijft zich erin vastbijten. Caspar Weinberger (defensie minister van 1981 tot 1987) is er deze week door Walsh van beticht in 1986 en '87 gelogen te hebben tegen onderzoeks commissies van het Congres, dat hij vooraf geen enkele ken nis zou hebben gehad van ille gale wapenverkopen (in 1985) van de Amerikaanse regering aan het Iran van de ajatollah Khomeini. Die verkopen had den plaats om de bevrijding te verkrijgen van Amerikaanse gijzelaars in Libanon. De op brengst van de wapenleveran ties ging - eveneens illegaal - naar de rechtse Contra-re bellen in Nicaragua. In zijn ontkenning verklaarde Weinberger deze week dat hij binnen het Witte Huis nu juist altijd degene is geweest die te gen de geheime 'wapens-voor gijzelaars-transacties' was. De nu 74-jarige ex-minister leek met dat antwoord eerder te be vestigen wat de aanklager zei: „Of hij voor of tegen was, is niet aan de orde. Aan de orde is dat hij loog tegen het Congres over zijn bekendheid met de il legale handel". S WIJNANDS De twee Duitse aars Heinrich Strü- 1) en Thomas Kemp- JO) zijn na drie jaar ing in Libanon weer wat onbeholpen en ern- jkend, kwamen ze gis- id uit het militaire ig dat hen van Bayrut Duitsland had terugge- eld van familieleden die op Kreta tegemoet wa- 'logen stapte het gezel- neteen over in een heli richting Koblenz. In itaire ziekenhuis van de ld hebben de vrijgelaten ■s hun eerste nacht op indse bodem doorge- Ze zullen er grondig h onderzocht worden, bs naar huis terug te ke- |e twee hebben tot vlak )s|un vrijlating niet gewe- iiïl beseft dat er aan hun i durende gijzeling een hfou komen. Op de lucht- van Keulen werden pcjerklaringen afgelegd. In Bayrut had Strübig gezegd zich van lijf en leden goed te voelen. Kemptner zou maag- en darmklachten hebben. De Duitse gezant Bernd Schmid- bauer, die beide gijzelaars van uit Bayrut vergezelde, zei dat Kempter en Struebig net als andere gijzelaars tijdens hun gevangenschap bijna voortdu rend geketend waren geweest en op verschillende adressen in Zuid-Libanon waren vastge houden. Geen concessie De vrijlating heeft meer voe ten in aarde gehad dan de lei der van de Duitse onderhande lingsdelegatie, kanselarijmi nister Bernd Schmidhauer, aanvankelijk dacht toen hij het afgelopen weekeinde in Damascus aankwam oor het eerste van een lange snoer vrij- latingsgesprekken. Schmid hauer verklaarde gisteravond dat Duitsland geen enkele con cessie heeft gedaan om de twee gegijzelden vrij te krij gen, terwijl ze juist waren ont voerd om de Duitse regering onder druk te zetten om twee leden van de invloedrijke Li banese Hamadi-familie vrij te krijgen. De twee Hamadi- oroers werden in 1989 in Duits land gearresteerd en tot lang durige gevangenisstraffen ver oordeeld wegens een reeks van terroristische aktiviteiten. De twee zitten in Duitsland nog steeds gevangen. In Bonn is de afgelopen dagen onveranderd hetzelfde be weerd. Zowel minister Kinkel van Buitenlandse Zaken, zijn woordvoerder, als regerings woordvoerder Vogel hebben bij herhaling beklemtoond dat er op geen enkele wijze met de ontvoerders is onderhandeld of dat er toezeggingen zijn ge daan. Er is geen losgeld be taald, evenmin is er strafver mindering of vrijlating van de Hamadi-broers in het vooruit zicht gesteld, ook al wordt in Duitsland algemeen gespecu leerd dat de twee gevangen ter roristen binnen niet al te lange tijd zullen worden uitgewezen. De mededeling van de vrijla ting van de twee gijzelaars werd gisterochtend in de Duit se Bondsdag met applaus be groet. Dat de vrijlating toch nog een paar dagen langer op zich heeft laten wachten dan voorzien komt volgens rege ringswoordvoerder Vogel ook omdat het zich allemaal af speelde in een ver en vreemd land waar tal van partijen, be wegingen en belangrijke fami lies hun woordje moeten mee spreken. „Maar ik heb geen se conde getwijfeld dat ik Strübig en Kemptner mee naar Duits land terug zou kunnen ne men", aldus een zichtbaar op geluchte en trotse minister Schmidhauer gisteravond. Ondanks de opluchting en vreugde óver hun veilige te rugkeer was ook gisteren nog in Bonn openlijke kritiek te horen over het bijna roekeloze optreden van de twee hulpver leners drie jaar geleden in het toen uiterst gevaarlijke en on overzichtelijke Libanon. Nu alle westerse gijzelaaars vrij zijn worden in Brussel voorbe reidingen getroffen de inder tijd bevroren miljoenentegoe den voor Libanon vrij te geven. In Bonn wordt bestreden dat die financiële operatie de sleu tel is geweest voor de vrijlating van de Duitsers. door ERIK HUISMAN HP start een serietje over Wat wist Moskou van ons?", laat een 'vrouwenhater en Gerald Vanenburg aan het woord. HN heeft het over de energieheffing, een pleidooi tegen de stad en Nina Hagen. Elsevier en VN leven een beetje) mee met Oranje in de vorm van interviews met Bergkamp, Van Aerle en Van Tiggelen (VN) en Roy. H^DETIJD HP doet terzijde aan het EK: in de vorm van een interview met niet-Zweden-ganger en 'gevoelige jongen' Gerald Vanenburg. Hij heeft zich le lijk misrekend, vindt HP, want hij mist niet alleen het EK, maar kwam bovendien niet aan een vet contract in Italië. 'Vaantje' heeft geen spijt van gepeperde uitlatin gen in interviews, al denkt hij dat hij zich wat genuan ceerder had kunnen uitla ten. HP vindt dat de vroege re publiekslieveling verwor den is tot een schlemiel. In acht onderhoudende pagi na's presenteert HP de eer ste aflevering over de relatie Moskou-Den Haag in de tijd van de kruisraketten-discus sie en Sovjet-contacten met vredesbeweging en CPN. Correspondente in Moskou, Ellen Verbeek, dook een half dozijn maal in het archief van het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjetunie. HP is trots op haar oogst, „behaald met veel charme, een be scheiden hoeveelheid dol lars en een royalere hoeveel heid flesse sterke drank". Ook onderhoudend is de 'heerlijk' ongenuanceerde bijdrage van de Franse au teur Alain Paucard. Hij schopt van alle kanten tegen het feminisme en de „gesle pen, huichelachtige vrouw". Leesvoer voor op een zon overgoten terras en met veel korrels zout. Pal na 'Rio' bekijkt Her vormd Nederland in het om slagverhaal hoe het nou ver der moet. Dat de Nederland se vakbeweging en een aan tal kerkelijke organisaties vlak voor het Braziliaanse spektakel een 'belangwek kend' initiatief namen - een energieheffing voor huis houdens - vindt HN positief. Maar het mist volgens het blad nog slagkracht. De Amerikaanse dichter W.S. Merwin („Taal is armoe dig en groots") heeft weinig vertrouwen in de stad. „De homo sapiens bestaat nu zo'n 30.000 jaar en pas de laatste 150 jaar leeft hij op een gigantische schaal in grote steden. We zijn gaan denken dat de stad onze nor male omgeving is, maar dat is niet zo. De stad maakt ons gek of kapot. Het is is een ge vaarlijk oord". Het mooiste is het kleinste en voor het laatst bewaard. Een bijdrage van Nina Ha gen in Popprofiel. De zange res van „Unbeschreiblich weiblich" is moeder, werkt hard en is vooral 'beschrei- blich glücklich'. paald meer te melden dan dat de bal rond is. Na Tsjechen en Slowaken die willen scheiden volgt het omslagartikel „Het zieke zuiden". Het gaat 14 pagi na's lang om de landen rond de Middellandse Zee, waar de spanning toeneemt tus sen de Maghreb-landen en de zuidelijke EG-landen. De oeroude junglewetten, met de trouw aan de eigen stam en clan, tellen daar. Met gro te stappen gaat het - via Tai wan en trends-proeftuin Am sterdam - naar 'De volksver lakkerij van Rio'. De 'Dou chekoppen' van Jan Mulder zijn de laatste hindernis, voor het uitpuffen bij het werk van 189 kunstenaars uit 37 landen van Documen- Vrij Nederland doet ook aan Documenta en maakt duide lijk waarom het zo'n zooitje is in Kassei, waar het festijn voor de negende keer plaats heeft. Organisator Jan Hoet werkt chaotisch en wenste zich van te voren niet te bin den aan een vast plan. Hij gaat intuïtief en associatief te werk. VN: „Documenta IX is in vorm een labyrint, wat inhoud betreft zwaar". Onder de titel 'De man van Diana' beleven de volgers van de (Britse) royalty het 'exclusief mee met VN. Ri- nus Ferdinandusse inter viewde Andrew Morton, die het schandaal rond de char mante eega van veertiger Charles, 'haar ware verhaal', opstookte. Morton legt uit hoe royalty-journalistiek werkt, hoe moeilijk het is en wat hem drijft: net als het koninklijk huis, een speciaal soort mens, eigenlijk een on mens willen zijn. „Ik was een van velen, nu ben ik al leen". Over naar de voetbal-royalty. Dennis Bergkamp voelt zich sinds de slag tegen de Schot ten pas echt international. Maar niet volmaakt. „Ik ben nog niet cool genoeg". De weg naar koelte zal geleide lijk verlopen, legt hij uit. Verder 'De Toekijkers' over de bobo's, de lieden die wat Michels betreft vallen in de categorie overtollige randfi guren. Hij houdt ze strikt ge scheiden van zijn spelers groep. Mandekkers Van Tig gelen en Van Aerle sluiten het Oranje-drieluik af. Van Aerle over vanavond: „Ried- le, Doll, Klinsmann, wat maakt het uit? Alle Duitsers zijn gevaarlijk". Voor niet-royalty en -Oranje adepten is er onder meer het programma van en achter grond-informatie over de vijfde Internationale Femi nistische Boekenbeurs, een interview met fotograaf, schrijver en ex-cineast E. van Moerkerken en een ver slag van Ella Reitsma, die de plaatsing volgde van een ex clusief Nederlands geschenk een beeld van Auke de Vries - aan de Olympische stad Barcelona. Aandoenlijk is het relaas van Piet le Blanc in 'De Saxman'. Eertijds toe terde hij bij Boyd Bachman en Wim Sonneveld, thans gaat hij met de pet rond in Rotterdamse kroegen. Elsevier gaat in op Docu menta. De negende versie wordt door Vera Illés samen gevat als „overvloed zonder ordening". „Wandelschoe nen mee", adviseert de kop. De samenvatting en het ad vies gaan ook op voor het aantrekkelijke nummer 25 van de 48e jaargang van El sevier. Wandel gerust even mee. Via Hans Gualthérie van Weezei - die het minder ge zellig vindt in de CDA-frac- tie- gaat het naar „Eigen volk eerst". Dat slaat op het gedrag van gemeenten om via regeltjes en bepalingen hun woonvoorraad optimaal te beschermen voor de eigen inwoners. Staatssecretaris Heerma wil die regelzucht beteugelen. Direct daarna wordt het aardig. Het cellen tekort wordt opgelost met een particuliere gevangenis. Als je auto's, audio, wit- en bruingoed kunt leasen, waarom dan geen 'lease-jail' gebouwd, dachten bouw- en beveiligingsbedrijven. Voortwandelend passeert een leger oppassers die in Nederland dag en nacht een oogje in het zeil houden. Halt houden bij 'Wonderboy Brian Roy' is verstandig. „Het Amsterdamse lefgozer- tje met de gevoèligheid van een oude harp" heeft be- Net als VN heeft De Groene een bijdrage over Wester- bork. De Groene vindt dat er best wat kanttekeningen te maken zijn bij de 'herinrich ting van een schuldig land schap'. De goede smaak waarmee het doorgangs kamp is heringericht staat buiten kijf. „Maar of de pas gebouwde ruïnes er het pick nickplaats-gevoel wegne men?" Het omslagartikel gaat over 'echte kunst'. After Nature, 'de verguisde natuurschil- ders', bestaat vijf jaar. Ze zijn goed voor buikpijn bij het Nederlandse kunst-esta- blishment. „Het leuke is, de loodgieter snapt dit ook", zegt de groep die voor de helft uit Donkers bestaat, vanuit Amsterdam opereert en vorig jaar de Kunst-Rai op zijn kop zette. Ze mogen er nu niet in. De recensies hier zijn slecht, in Wenen en New York zijn ze 'bon ton'. Het zestal vindt zichzelf ook best te pruimen. Jan Renkema - autoriteit op het gebied van taal en tekst, stijl en spelling en man ach ter 'Schrijfwijzer' - gooit het in zijn boek 'Onder woorden' op de stilte. Een interview met de man. wiens taalge bruik 'Onder Woorden' maakt tot „een bacaratroos in een tuin vol paardebloe men". Thomas Kemptner (links), zijn moeder en Heinrich Strübig zwaaien naar de menigte op het Duitse vlieg veld. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7