Creditkaart ligt zwaar onder vuur Staat neemt Fokker in bescherming CeidócSoivuvnt ECONOMIE België verkoopt ruim 200 tongoud Staalindustrie krijgt uitzondering WABM r. Warenhuizen V&Din de problemen Beleggers willen fiscale stimulans voor investeringen in de Randstad Scheepshypotheekbank samen met de Noren Koers Philjl keldert in H Amsterdaiu en New Yoj! DONDERDAG 18 JUNI 19! BRUSSEL - De Nationale Bank van België heeft in alle stilte 202 ton van zijn goudvoorraad ver kocht. Het goudaandeel in de totale reserves is daarmee teruggebracht tot 50 procent, zo werd gis teren door de bank meegedeeld. De verkoop zou geen verstoring van de goudmarkt hebben veroor zaakt. Van de opbrengst van circa 3,8 miljard gul den zal slechts een klein gedeelte rechtstreeks in de schatkist worden gestort. De rest wordt opnieuw belegd. België houdt na de verkoop die twee weken geleden werd afgesloten, nog altijd een kleine 1.000 ton goud over dat ligt opgeslagen in de kluizen van het Amerikaanse Fort Knox. Volgens de bank heeft België met deze verkoop zijn goudreserves in lijn gebracht met die van de buurlanden. De Neder landse goudreserve beloopt 49 procent van de tota le reserves, in Frankrijk ligt dat percentage op 46 en in Duitsland op 35. LUXEMBURG - Den Haag mag de Nederlandse staalbedrijven een reductie geven op de heffingen die ze bedrijven wil gaan opleggen om de uitstoot van kooldioxyde en het verbruik van energie terug te dringen (de zogeheten WABM-heffing). De EG-minis- ters van economische zaken zijn daar gisteren in Lu xemburg mee akkoord gegaan. De WABM (Wet Alge mene Bepalingen Milieuhygiëne) kan nu op 1 juli van kracht worden, aldus minister Andriessen. Alle grote energieverbruikers krijgen zo'n korting om te voorko men dat hun concurrentiepositie te veel in het ge drang zou komen. Maar voor de staalbedrijven be stond er een probleem. Want die vallen onder het re giem van de EGKS, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. En die hanteert een zogeheten steun- code die staatssteun (en een vermindering van een heffing kan ook als staatssteun worden gezien) aan strenge regels bindt. Amerika levert windmolens SAN FRANCISCO - Kenetech- US Windpower Inc. heeft 80 ener gie producerende turbinemachi nes verkocht aan EGD, een Ne derlands bedrijf, waarmee een van de grootste windmolenpar ken in Europa zal worden ge bouwd. Dit is gisteren bekend ge maakt door Glenn Ikemoto, vice- presidentdirecteur van de onder neming. De windmolens zullen voldoende elektriciteit produce ren voor naar schatting 11.200 wo ningen. Het Amerikaanse bedrijf heeft ook windmolens geleverd voor projecten in Canada, Spanje, Nieuw Caledonië en Binnen- Mongolië. Veel vrachtwagens vast in Portugal LISSABON - Aan de Portuge se grens staan honderden vrachtwagens vast omdat de douane staakt. De vakbonden melden giste ren in Lissabon dat aan hun oproep om het werk neer te leggen, die tot 22 juni geldt, vrijwel volledig gehoor wordt gegeven. De douaniers eisen dat zij vervangend werk krij gen als in 1993 de grenscontro le aan de binnengrenzen van de EG wegvalt en zij overbodig worden. In totaal vrezen rond 8.000 Portugese douanebe ambten dat zij hun baan zullen verliezen. Douwe Egberts neemt koffiezetter terug UTRECHT - Douwe Egberts neemt alle koffiezetapparaten van het type 'Optimus' terug omdat er sprake kan zijn van een defect. Een woordvoer ster van Douwe Egberts deelde giste ren mee dat bij een recente controle door de fabrikant is gebleken dat er in de apparaten waterlekkage kan ont staan. De Optimus is sinds april van dit jaar verkrijgbaar voor 145 gulden en duizend DE-waardepunten. Er zijn 9.700 stuks van de hand gegaan. Het grootste deel van de kopers (85 pro cent) is achterhaald via gegevens die zij invulden. De overigen hoopt DE te bereiken via advertenties. Kopers krijgen de keus: of een nieuw appa raat van een ander type of geld en waardepunten terug. Zoons Maxwell aangehoul LONDEN Kevin en Ian Maxwell, zoons van de in november vorig jaar] den mediamagnaat Robert M; vanmorgen aangehouden door de politie, zo heeft het Britse persbureït. Association laten weten. Ook Larrypn tenberg, adviseur van Maxwell, is j teerd. De arrestatie houdt verband malversaties die Robert Maxwell bedrijven pleegde. De politie werl zaak samen met het Britse bureau stige fraudezaken. Er is nog geen ging uitgebracht tegen Maxwells zijn adviseur. Na de dood van Maxwe§lf diens media-imperium onder zw; den gebukt te gaan. Om de financii blemen te verlichten plunderde Mr_. kas van de pensioenfondsen van zijnlzi ven. AMSTERDAM De waren huizen van V&D zitten in de problemen. De kosten lopen op, evenals de verliezen. Boek houdkundige trucs zijn ge bruikt om de verliezen, 60 mil joen gulden over 1991, nog enigszins draglijk te maken. Voor dit jaar werd uitgegaan van een winst noch verliessitu- atie, maar nu wordt gerekend op een aanzienlijk verlies. Bij Vendex was vanmorgen nie mand voor commentaar be reikbaar. Uit vertrouwelijke cijfers blij ken de problemen bij de wa renhuizen veel groter te zijn dan aanvankelijk bekendge maakt was. Alleen de loonkos ten gingen met 30 miljoen gul den omlaag als gevolg van het afvloeien van personeel. Alle andere kosten stegen, terwijl de voorraden opliepen. Ook de omzet bleef achter bij de ra mingen. Dat het verlies deson danks lager uitkwam had V&D aan de moeder te danken. Een groot deel van de kosten druk ken niet op de begroting van de warenhuizen, maar worden door Vendex International ge dragen. Zodoende oogt de situ atie beter dan ze in werkelijk heid is. De aanhoudend slechte resul taten kosten de vorige directie al de kop. De nieuwe directie blijkt er nog niet in geslaagd de warenhuizen weer op de rails te krijgen. Verbetering van de resultaten is noodzake lijk om de toekomst van de wa renhuizen veilig te stellen. De huidige aandeelhouders ver liezen langzaamaan hun ge duld en beginnen al aan te dringen op verkoop van de ver liesgevende warenhuizen. Tot nu toe wilde de directie daar niets van weten, maar Vendex kan de verliezen niet blijven fi nancieren. Het concern zit al in grote problemen en houdt grote uitverkoop van bedrij ven. Verkoop van de warenhui zen zou de situatie voor het concern aanmerkelijk verbete ren. Populariteit snorfiets is flink toegenomen AMSTERDAM - De populari teit van de snorfiets is vorig jaar flink toegenomen. Werden er in 1990 nog 29.983 stuks ver kocht van deze gemotoriseer- de fiets die niet harder mag dan 25 km per uur, vorig jaar waren dat er al 36.087. Daaren tegen ging de verkoop van bromfietsen fors achteruit, van 41.637 naar 29.567 stuks. Dat blijkt uit cijfers van de RAI. Met een marktaandeel van 38,1 procent is de Nederlandse Sparta de gewildste snorfiets. Goede tweede is de Italiaanse Vespa met een aandeel van 35,7 procent. Hoewel bij de bromfietsen het marktaandeel van Puch terug liep van 36,5 naar 31,3 procent, bleef dit Oostenrijkse merk het populairste. Net als bij de snorfietsen rukte ook hier Ves pa op. Honda komt op de derde plaats. Onderonsje in bouw kostde fiscus 2,5 miljoen DEN HAAG De Economiche Controle Dienst (ECD) heeft vorig jaar een groepje aanne mers opgespoord dat van de of ficiële aanbestedingsvergade ring een schertsvertoning maakte. Het onrechtmatig voordeel schat de dienst in het jaarverslag op 4,1 miljoen gul den per jaar. Het openbaar mi nisterie trof een schikking die de aannemers 2,5 miljoen gul den kostte aan boetes en het terugstorten van onrechtmatig verkregen voordeel. Uit de ad ministratie van de aannemers bleek dat zij illegaal voorover leg hielden. Wanneer aanne mer. A aan de beurt was voor een klus, kregen de andere aannemers een vordering op hem. De prijs waartegen aan nemer A het werk op de officië le vergadering mocht aanbie den, werd bepaald door het ge middelde van de ramingscij- fers van alle aannemers. Die waren aan de hoge kant, zegt de ECD. Volgens persofficier H. Smal- burg in Maastricht hebben de bevindingen van de ECD geen enkele relatie met een soortge lijke aannemerstruc in Zuid- Limburg en Duitsland. AMSTERDAM - De cre ditcard ligt zwaar onder vuur. De consumenten bond, de winkeliers en het ministerie van economi sche zaken verzetten zich tegen de hoge kosten die winkeliers moeten maken bij het gebruik van credit cards. „Wurgcontracten" en prijsopdrijving zijn de meest in het oog lopende kritiekpunten op de cre ditcardorganisaties. De creditcardmaatschappij en bestrijden dat ze hoge kosten in rekening bren gen. De creditcard wordt juist steeds goedkoper volgens hen. Net nu het wat begint te wor den met de creditcard breekt de kritiek in alle hevigheid los. Waren er in 1982 125.000 cre ditcards in omloop, in 1991 was dat aantal al opgelopen tot 1,5 miljoen. Vooral de laatste twee jaar neemt het aantal bezitters van een creditcard ziender ogen toe. Alleen in de detail handel werden vorig jaar 20 miljoen betalingen met een creditcard verricht voor een to taalbedrag van 3 miljard gul den. Bepaald duidelijk in zijn kri tiek is de Consumentenbond. Woordvoerder H. Albeda vindt het bijna onfatsoenlijk dat de banken de creditcard zo en thousiast promoten. „Een cre ditcard is handig als betaal middel in het buitenland. Bin nen Nederland zitten er hele maal geen voordelen aan, ei genlijk alleen nadelen. De cre ditcard is een dure en ineffi ciënte vorm van betalen. De banken hadden net afgespro ken dat ze de klanten naar een meer efficiënte vorm van beta len zouden sturen. Met hun creditcardbeleid gaan ze lijn recht tegen de afspraken in". De Consumentenbond is voor al boos dat de winkeliers de kosten niet mogen doorbere kenen in de produkten. „Op die manier blijven voor de con sument de werkelijke kosten verborgen. Als iedereen met een creditcard gaat betalen, zullen de winkeliers zeker de prijzen van de produkten ver hogen, zodat de kosten toch bij de consument terechtkomen", aldus Albeda. Goudmijn De creditcards lijken op het eerste gezicht een goudmijn voor de uitgevende instellin gen. De goedkoopste credit card, de Eurocard, kost de con sument 35 tot 40 gulden per jaar. De duurste creditcard ligt op 145 gulden. Daarnaast wor den er per transactie provisie- kosten berekend, die variëren van 1 procent tot 8 procent. Het lijkt er dus op dat de cre ditcardmaatschappijen aan beide kanten verdienen. „Geheel onterecht die kri tiek", meent directeur C.M. De Smet van Eurocard Nederland. Eurocard is de grootste credit cardmaatschappij met ruim één miljoen uitgegeven credit cards. Alle grote banken zitten bij Eurocard. „Ten eerste lig gen onze provisiekosten tus sen de 1 en 5 procent, dus geen 8 procent zoals beweerd wordt. Onze gemiddelde provisie ligt beneden de 3 procent. Over 1991 maakten we een winst van 12 miljoen gulden op een omzet van 3,2 miljard gulden, dus we zijn zeker geen uitbui ters. De provisie-inkomsten dekken niet eens de kosten, daarom vragen we een bijdra ge van de consument van 40 gulden per jaar". De Smet wijst er op dat de kosten snel afnemen naarmate er meer ge bruikt gemaakt wordt van de creditcard. „In Groot-Brittan- nië, waar 35 miljoen credit cards in omloop zijn, liggen de provisiekosten op gemiddeld 1,8 procent. Naar die situatie gaan we ook in Nederland toe. Er is veel concurrentie op de markt, hetgeen tot lagere mar ges leidt. Bovendien gaan we meer en meer samenwerken met Beanet, het elektronisch betaalsysteem van de banken. Daardoor worden we ook effi ciënter, waardoor de kosten verder dalen". Efficiency De Postbank is met 400.000 creditcards de grootste uitge ver van creditcards in Neder land. Ook hier voelen ze zich niet aangesproken door de kri tiek. „Wij promoten de credit card alleen als handig betaal middel in het buitenland. Voor binnenlands gebruik heeft de Steeds meer worden zelfs de dagelijkse booschappen afgerekend met de creditcard. Postbankklant de beschikking over zijn giromaatpas en be taalcheques. In het najaar komt er een promotiecampag ne van Eurocard waarin de na druk op betalingsgemak in het buitenland komt te liggen. Het verwijt van de Consumenten bond is wat ons betreft dus niet terecht". De ABN AMRO is nog stelliger in haar verweer. „De credit card wordt in toenemende mate als elektronische betaal- pas gebruikt. Dat is een van de meest efficiënte vormen van betalen. De kritiek van de Con sumentenbond begrijpen wij dus niet zo goed". Naast de inefficiëntie zijn ook de contracten tussen winke liers en creditcardorganisaties onderwerp van kritiek. Bedrij ven worden in een contract verplicht de kosten voor de transacties niet door te bereke nen aan de klant. Voor veel winkeliers is dat al reden niet met een creditcardbedrijf in zee te gaan. Supermarkten bij voorbeeld werken met zo'n lage marges, dat een provisie van 5 procent al zorgt dat er geen winst meer gemaakt wordt op de verkochte bood schappen. In Oostenrijk maak ten de creditcardmaatschap pijen het zo bont, ze eisten 11 procent provisie, dat er een spontane winkeliersboycot op gang kwam. Omzet Bij American Express, die on geveer 180.000 creditcards uit heeft staan in Nederland, is men niet onder de indruk van die kritiek. „Wij brengen extra omzet binnen voor een winke- I FOTO: SP lier. American Express heeft een bepaalde klantenkring die nu voor de betreffende winke lier bereikbaar worden. Daar mee genereert hij extra omzet. Bovendien worden een deel van de provisies weer besteed aan promotie en marketing, hetgeen ook de winkelier ten goede komt. Wij staan op het standpunt dat de extra omzet voldoende beloning is voor de winkelier. De klant hoeft niet extra te betalen voor het ge bruik van een creditcard". De maatschappijen snappen ook niets van de kritiek over de exclusiviteitscontracten die creditcardmaatschappijen zouden afdwingen. „Voor zo ver mij bekend kunnen winke liers en bedrijven met elke cre ditcardmaatschappij een con tract afsluiten", aldus De Smet. overdracht aandelen Nederlandse staat Fokker/ DASA Nederlandse staat (31,6%) Overigen (68,4%) Aerospatiale Ned. staat Fokker NV 49% 51% DASA Tussen- holding NIVR* Fokker Ntfatafe Ins» tuut «oor VUegugomwitkefcng «n ftwmtivjjft werkmaatschappijen schappijen DEN HAAG - De over heid moet investeringen in stedelijke gebieden fis caal aantrekkelijk maken. Dat vinden de organisa ties van projectontwikke laars (Neprom) en de be leggers (ROZ). Zij constateren dat als de kabi netsplannen voor de ruimtelij ke ordening doorgaan, de be reidheid tot investeren in on roerend goed zal afnemen. Ook komt volgens hen de uit voering van grootschalige pro jecten in de Randstad verder onder druk te staan. Neprom en ROZ meldden dit gisteren na afloop van beraad met de bij de ruimtelijke ordening be trokken bewindslieden. Het kabinet zet in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vinex) het beleid uitéén op het gebied van de ruimtelijke ordening voor de komende 25 jaar. Daarbij staat ontwikke ling van de vier grote steden in de Randstad centraal. Nieuwe woningen en bedrijven zullen dan ook rond die steden wor den geconcentreerd. De Raad voor Onroerende zaken (ROZ) en de Vereniging van Neder landse Projectontwikkeling Maatschappijen (Neprom) twijfelen aan de financiële haalbaarheid van de Vinex- nota. Volgens hen geeft het ka binet onvoldoende aan waar ze de middelen vandaan haalt om het beleid uit te voeren. ROTTERDAM De Neder landse Scheepshypotheek bank (onderdeel van de Rabo bank) gaat op het gebied van de scheepsfinanciering sa menwerken met de Norges hebben samen voor 2 miljard Hypothekinstitut (NHI) in het Amerikaanse dollar aan Noorse Bergen. scheepsfinancieringen uit- De twee bedrijven zijn onge- staan, veer van dezelfde grootte en AMSTERDAM - Ac heeft gisteren op plein 5 een flinke sc|n gemaakt. Het elektrf F fonds sloot op p 6,90 ofwel achttier1 cent lager dan de?' koers van dinsdag] morgen ging de koei Philips verder naarL den tot 30,30 gulden}- Er werden woensdagff liefst 17 miljoen aandeljil lips verhandeld in Amstbt Normaal bedraagt de oijte Philips aandelen ong^ miljoen stuks per dag. 1L del strafte Philips af 4 het gisterochtend do|e concern verspreide nieiP het resultaat in het er kwartaal van dit jaar aaj lijk lager zal uitvallend dezelfde periode van ÏSL nieuws sloeg in als eej Veel beleggers rekend^l dat het bij het elektron» cern weer wat beter g^s hervatting van het divifij door de slechte gang i ken weer onzeker ge£\t hetgeen een van de odo is van de massale verko Philips-aandelen. t: De pijn wordt veroorzaak de slechte gang van zafj Consumentenelektronijr grootste divisie van j Vooral de audio- en vidi che zit zwaar in de veP' Er is een enorme concuifc strijd gaande met de dqr se concerns als Sony sushita. De overige fa doen net beter, maarfo mentenelektronica is gi gesproken de grote wj ker. T Ook op de effectenbei New York sprong Philij, negatieve zin uit. Hel i van de handel in de a»J van het elektronicatj werd vertraagd door hj me aanbod. Toen het fj de notering kwam b|c 17,125 dollar op het kj- bord te staan, 4,50 dolk der dan het slot van dF Uiteindelijk bedroeg die daling ongeveer twint)< cent. De slechte gang vant komt op een ongelegef blik voor Philips. Hetj' zit zwaar in de schulp heeft een behoorlijke wto dig om de schuldenlaii te dringen. Volgens ai wewrd er echter ovei gereageerd op de bekf king van Philips. Zij w op dat alle elektroif cerns moeilijke tijden a ken. Philips maakt fa haar andere activiteitej der geval nog winst. Dfy ten gaan er vanuit dat, panse bedrijven met slechtere cijfers voort gaan komen. Op deze tekening is te zien hoe de beschermingsconstructie van de Nederlandse staat eruit ziet. De over heid houdt in de overgangssituatie invloed op de gang van zaken bij Fokker via de Duitse holding. INFOGRAFIEK: ANP DEN HAAG - Fokker en Deutsche Aerospace (Dasa) zijn het eens over een constructie waarbij aan beider belangen zo veel mogelijk recht wordt gedaan; zowel aan de Duitse eis dat het de zeg genschap krijgt die hoort bij een meerderheidsbe lang als aan de eis van de Nederlandse staat dat Fokker in staat blijft zelf vliegtuigen te ontwerpen, aldus is gisteren gemeld uit goedingelichte lucht vaartkringen. Daartoe wordt naast de houd stermaatschappij N.V. Ko ninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker een tweede houdster maatschappij opgericht waar in Deutsche Aerospace de meerderheid krijgt. Deze twee holdings richten samen een nieuwe rechtspersoon 'Fok ker' op waarin de Duitse hol ding tezijnertijd een meerder heidsbelang van 51 procent krijgt. Dat is op dit moment volgens kringen binnen het ministerie van economische zaken de laatst gangbare versie van het organisatieschema waarover Deutsche Aerospace en Fok ker onderhandelen. De Neder landse staat zal haar aandelen volgens een zegsman niet rechtstreeks verkopen aan Deutsche Aerospace, maar zij zal haar deelneming in de Ne derlandse houdstermaat schappij NV Koninklijke eerst overhevelen naar de 'Duitse' houdstermaatschappij De Nederlandse overheid houdt zo in de overgangssitua tie invloed op de gang van za ken bij Fokker via de Duitse holding. Het is de bedoeling dat de staat haar invloed in de Duitse holding dan geleidelijk aan afstoot naar de Duitsers. Dat zal echter afhangen van hoe de samenwerking tussen Fokker en Deutsche Aerospa ce zich ontwikkelt. Door in de Duitse holding te gaan zitten, zou de overheid het beste borg kunnen staan voor het behoud van Fokker als zelfscheppende vliegtuigindustrie. De nieuwe firma „Fokker" die onder de Duitse en de Neder landse houdstermaatschappij en komt te staan, krijgt naar het zich nu laat aanzien een raad van commissarissen waarin de Duitsers de zeggen schap hebben en een directie waarin Nederlanders de dienst uitmaken. Onder de nieuwe firma komen de bestaande werkmaatschappijen van Fok ker waarin de activiteiten zijn ondergebracht. Het is nog onduidelijk in hoe verre de Nederlandse overheid in staat zal zijn vooral de in vloed van het Franse Aerospa tiale in de Duitse holding te be teugelen. Naar in luchtvaart kringen verluidt stapt Aeros patiale direct met de Neder landse Staat en Deutsche Ae rospace in de Duitse holding - en niet pas na verloop van tijd - en zullen de Fransen hun in vloed aanwenden om de pro- duktie van de Fokker 50 te beëindigen. Maij toost op nieuw vliegtuig l Minister Maij-Weggen van verkeer en watersaat toost met Martin Schroder van Martin Air en de vliegers van een lange afstands-opsj vliegtuig van de Kustwacht in een hangar op Schiphol. Het vliegtuig is een Dornier 228-212 en wordt door Martin Air verhuurd en onfl den. Het toestel heeft een uitgebreide hoeveelheid elektronica aan boord en wordt voor controles ingezet door Rijkswaterstaat. Dew zullen in hoofdzaak worden gehouden op het zogenoemde Continentale Plat, een gebied in de Noordzee, dat een oppervlakte Iw 57.000 vierkante kilometer. I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6