sjechië en Slowakije ormen overgangsregering "PltVHHl BUITENLAND raad wijst •otest Irak af Reagan negeerde waarschuwingen iltsin sleept verdragen in de wacht MKUK duinrelli BrUSSCl Wil een grotere Adopteren Chinees kind gemakkelijker Europese Gemeenschap fridae Souoont DONDERDAG 18 JUNI 1992 V YORK - De Veiligheidsraad een Iraaks protest tegen de larcatie door de VN van zijn om- jen grens met Kuwayt van de j gewezen. Belgische voorzitter van de I Paul Noterdaeme, waar- i'wde Irak in een niet-bindende daring voor niet nader aange- e „ernstige gevolgen" als het niet neerlegt bij het oordeel de VN-commissie die de grens vastgesteld. De commissie ingesteld krachtens het be- dsakkoord dat een einde maak- an de vijandelijkheden in de jorlog. Meer tuberculose door aids en armoede GENÈVE Een combinatie van aids en ar moede is er verantwoordelijk voor dat tuber culose in de Verenigde Staten en Europa voor het eerst sinds jaren weer in opmars is, aldus de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO). Jaarlijks worden er in de westerse wereld 400.000 nieuwe gevallen van TB geregistreerd en 40.000 sterfgevallen die direct aan de long ziekte te wijten zijn. Wereldwijd bedraagt het aantallen gevallen acht miljoen per jaar en sterven er drie miljoen mensen aan TB. Aids en seropositiviteit hebben nauwelijks invloed op de TB-cijfers in Nederland, Groot-Brittan- nië, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Daar werden nieuwe TB-geval- len vooral gesignaleerd bij immigranten en bejaarden. Aquino steunde Ramos illegaal MANILA - Het Filipijnse hooggerechtshof heeft bepaald dat de regering-Aquino zich onrechtmatig in de recente verkiezingscampagne heeft ge mengd door gemeenten geld te geven om presi dentskandidaat Fidel Ramos te steunen. Ramos werd dinsdag tot winnaar uitgeroepen van de ver kiezingen van 11 mei. De verslagen kandidaten Ramon Mitra en Miriam Defensor Santiago be weerden al eerder dat het Ramos-kamp fraude heeft gepleegd. De Strijd van de Democratische Filipijn, de partij van Mitra, zegt dat de regering gemeentefunctionarissen met geld heeft aangezet om campagne voor Ramos te voeren. Het geld was formeel bedoeld voor verzoeningsraden van voor malige communistische en islamitische rebellen. De uitspraak van het hooggerechtshof leidt moge lijk tot aanklachten tegen zeven kabinetsleden, die met de geldoverdracht te maken hebben ge had. WASHINGTON - Speciale onderzoe kers in de Iran-Contra affaire hebben vastgesteld dat de voormalige presi dent Ronald Reagan op de hoogte was van plannen om wapens tegen gijze laars te ruilen. Hij zou regelmatig door zijn adviseurs zijn gewaarschuwd dat het om een illegale constructie ging. De conclusie staat in de aanklacht die eerder deze week is ingediend tegen oud-minister van defensie Caspar Weinberger. De rol van Reagan zou duidelijk geworden zijn uit de uitge breide aantekeningen die Weinberger bijhield. Pagina 7: Anti-Congres-stemming VS helpt Weinberger Zoon Castro ontslagen JAT weer Aeroput HAVANA De zoon van de Cubaan se leider Fidel Castro is ontslagen als functionaris in de nucleaire indus trie. Fidel Castro Diaz-Balart is ver wijderd van zijn functie als secretaris voor nucleaire zaken op het Cubaan se comité voor atoomzaken. Het be sluit is genomen door het uitvoerend comité van de Cubaanse raad van mi nisters. Er is geen reden voor het ontslag ge geven. Uit berichten in de krant Granma werd niet duidelijk of Castro Diaz-Balart (40) al ander werk heeft of dat hij tijdelijk zonder baan is. Castro Diaz-Balart is de enige zoon van Fidel Catro, de leider van Cuba sinds 1959, en Mirta Diaz-Balart. Het paar scheid de in 1954. BELGRADO - De Joegoslavische lucht vaartmaatschappij Jugoslovenski Aero- transport (JAT) verandert haar naam in Ae roput. Het voorvoegsel om aan te duiden dat de maatschappij uit Joegoslavië komt verdwijnt. JAT is zwaar getroffen door de sancties van de Verenigde Naties tegen Ser vië en Montenegro. Van het 10.000 mensen sterke persons l werkt er nog maar een paar om de vluchten naar twee luchthavens in de twee republie ken uit te kunnen voeren. De rest van het personeel is met onbeperkt verlof en een lager salaris naar huis ge stuurd. Aeroput ('luchtlijn') is de oorspron kelijke naam van de maatschappij die in 1927 werd opgericht. Na de Tweede Wereld oorlog werd de maatschappij omgedoopt in JAT. AG Tsjechische en Jvaakse leiders zijn het eren eens geworden r een overgangsrege- i, maar de Tsjechoslo- ikse federatie lijkt ge- nd te verdwijnen. nir Meciar, overwinnaar twee weken geleden ge- verkiezingen in Slo- en federaal ministei nanciën Vaclav Klaus ac- ;rden beiden het pre- van hun regio's, die de verkiezingen in Tsjechische landen won, geweigerd leiding te ge- an een nieuwe federale In die periode zal Meciar Slo wakije voorbereiden op een re ferendum over onafhankelijk heid. De volksraadpleging zou tegen het einde van het lopen de jaar moeten worden gehou den. Het cruciale besluit over de toekomst van Tsjechoslo- wakije als een federatieve staat of als een losse economi sche en defensieve unie zal waarschijnlijk worden geno men door 's lands federale par lement. Bijzonderheden over de sa menstelling van de nieuwe fe derale regering werden niet bekendgemaakt. Er waren echter aanwijzingen dat Ru- dolf Filius, een voormalig mi nister van financiën in de vori ge Slowaakse regering-Meciar, federaal premier wordt. Filius geldt als een aanhanger van de harde economische aanpak die ook door Klaus wordt bepleit. Morgen heeft in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, een laatste ronde in de Tsjechisch- Slowaakse onderhandelingen plaats. Tot nu toe slaagden bei de leiders er niet in het eens te worden over de fundamentele principes van een nieuwe fede ratie. De Slowaken hebben te kennen gegeven dat zij stre ven naar internationale erken ning van hun soevereiniteit en weigeren Havel te steunen als presidentskandidaat. Meer dan 30.000 Tsjechen heb ben tot op heden hun handte kening gezet onder een petitie, waarin steun wordt betuigd k IHINGTON - De A iische president Boris ni in heeft er gisteren n( e leden van het Ame- inse Congres op aan- ongen akkoord te Pil met een hulppakket 24 miljard dollar 42 miljard gulden) zijn land. Hij verze- le hen dat zijn hervor- onomkeerbaar i probeerde zijn gehoor te overtuigen, dat de I behalve zijn eigen land jde VS zelf dient. „Het is nd waar de toekomst van ijheid in de 21-ste eeuw t uitgemaakt", zo zei hij. handhaven net zo goed jheid als die van ons- Hij verzekerde de parle- ileden dat het commu- dood is. „We zullen niet ian dat het in ons land l weer opkomt". De Russische president werd door het Con gres onthaald op een meer dan twee minuten durende staan de ovatie, die vergezeld ging van gejuich en spreekkoren. Het was voor het eerst in de ge schiedenis dat een president van Rusland of de Sovjetunie het Congres toesprak. Veel parlementsleden twijfe len echter of ze de hulp zullen goedkeuren. Hun twijfel houdt verband met het feit dat in no vember presidentsverkiezin gen worden gehouden en voor de meeste kiezers vooral de economie in eigen land telt. Jeltsin hield zijn toespraak op de tweede dag van een drie da gen durende topontmoeting met president George Bush, die dinsdag al een nieuw ak koord over de vermindering van de Amerikaanse en Russi sche kernwapenarsenalen had opgeleverd, evenals de onthul ling dat in de voormalige Sov jetunie mogelijk nog Ameri kaanse krijgsgevangenen in leven zijn. De Russische president maak te verder bekend dat zonder te wachten op ratificatie van het START-akkoord, zijn land reeds de grootste SS-18 ballis tische kernraketten, die op de VS gericht stonden, op non-ac tief heeft gesteld. Behalve het kernwapenver drag sloten beide presidenten een verdrag voor Amerikaans- Russische samenwerking en vriendschap, een verdrag voor samenwerking in de ruimte, een overeenkomst om elkaar vroegtijdig te waarschuwen in het geval van de lancering van een kernraket en verscheidene overeenkomsten die betrek king hebben op investeringen van Amerikaanse onderne mingen in Rusland. Bush zei dat hij Rusland de status van meest begunstigde handelspartner zal verlenen. Hij drong er bij Amerikaanse zakenlieden op aan grote in vesteringen te doen in de nog jonge Russische democratie. aan de pogingen van Havel en Klaus om de federatie te be houden, maar wordt opgeroe pen tot een vreedzame schei ding wanneer die pogingen mislukken. Meciar en Klaus achten het ge vaar van geweld in geval van een splitsing niet groot. De kans bestaat echter wel dat er tussen Slowakije en Hongarije problemen zullen ontstaan over de 700.000 zielen tellende Hongaarse minderheid in Slo wakije. Ook de Duitse aan spraak op bezittingen die aan het eind van de Tweede We reldoorlog, toen zo'n drie mil joen Duitsers het land werden uitgezet, door Tsjechië in be slag werden genomen, zal een punt van discussie worden. President Italië benoemt formateur ROME - De Italiaanse presi dent Scalfaro heeft gister avond de socialist Giuliano Amato aangewezen als kabi netsformateur. Amato, die zijn opdracht officieel vanmorgen ontvangt, zal binnen tien da gen een nieuwe regering moeten vormen. Gistermorgen kwam er een voorlopig einde aan de politie ke impasse waarin Italië sinds de verkiezingen van 5 april verkeert doordat de socialisti sche leider Bettino Craxi zijn kandidatuut voor het premier schap introk. Craxi, die via zijn familie bij het steekpennin genschandaal van Milaan is betrokken, was in de voor gaande dagen niet alleen on aanvaardbaar gebleken voor de democratisch-linkse en re publikeinse opposities (PDS en PRI) maar ook voor een be langrijk deel van de christen democratie (DC). Om te voorkomen dat de DC, die met Scalfaro het president schap al in handen heeft, ook nog de premier zal gaan leve ren, stelde Craxi het staats hoofd drie alternatieven uit zijn partij voor: Amato, minis ter van Buitenlandse Zaken Gianni De Michelis en diens collega van Justitie Claudio Martelli. Toen zowel DC als PDS hun instemming betuig den met het besluit van Craxi kon Scalfaro een nieuwe rege ringsleider aanwijzen. Scalfaro zei gisteren dat de eerste opgave van het nieuwe kabinet een grondige staat kundige hervorming zal zijn. Verder eiste hij een krachtige strijd tegen de criminaliteit, met een impliciete verwijzing naar de huidige golf van cor ruptie. (ADVERTENTIES) Attraktiepark 2242 JP Wassenaar, let 01751-40260| JPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Coalitie Ultra-orthodoxe joden in Tel Aviv luisteren naar rabbijn Eliezer Shach tijdens de eerste verkiezingsbijeenkomst van de pas gevormde coalitie van religieuze partijen. De rabbijn zei dat het joodse volk zonder de bijbel niet bestaat. FOTO: AFP Idoor J0 WIJNEN :n - De slaven gaan direct aan het werk. Ze laden grote hoeveel- in n trotyl uit één der amphibievoertuigen en stapelen deze op bij k etonnen blokken, waarop de uraniumzuil rust. Ze kunnen dit er ongehinderd doen, want hier, diep onder de oppervlakte der be)e, stoort hen niemand. Maar Rob weet nu. wat de bedoeling van Brdi is en hij besluit deze nieuwe ramp, die wellicht duizenden jsenlevens zal kosten, te voorkomen. Dat is voor hem niet zo moeilijk, want de slaven letten niet op hem en hij kan gemakkelijk de electrische verbinding verbreken. Lupardi op zijn eiland begrijpt er niets van, wanneer hij enkele ogenblikken later Yoto bevel geeft de trotyl tot springen te brengen en er gebeurt niets. Nauwkeurig in specteert hij, via het scherm van de ionoscoop, het werk van de sla ven, maar zij hebben hun werk toch goed gedaan... Het is raadsel achtig. BRUSSEL De Europe se Gemeenschap kan van twaalf tot mogelijk acht tien lidstaten worden uit gebreid, zonder de wijze waarop de EG wordt be stuurd ingrijpend te wijzi gen. Voorlopig mikt de Gemeen schap op de snelle toetreding van Finland, Zweden en Oos tenrijk. Als Noorwegen en Zwitserland op het EG-lid- maatschap aandringen, zullen ze een willig oor in Brussel en in de EG-hoofdsteden vinden. Plannen van Euro-commissie voorzitter Jacques Delors om de bestuurlijke en ambtelijke instituties van de EG grondig overhoop te halen, zullen waarschijnlijk in de Brusselse bureauladen worden opgebor gen. De toetredingsverzoeken van Malta, Cyprus en Turkije zullen voorlopig niet worden gehonoreerd. Dat geldt wel licht ook voor de aanvragen van Hongarije, Tjechoslowa- kije en Polen. Het is vrijwel ze ker dat de Europese Commis sie die aanbevelingen neerlegt in het lang aangekondigde en met grote spanning tegemoet geziene rapport dat zaterdag tijdens een conclaaf van de EG-ministers van buitenland se zaken in Luxemburg wordt besproken. De bevindingen van Brussel en het conclaaf vormen het belangrijkste ge spreksonderwerp van het top- overleg van de EG-regerings- leiders eind volgende week in Lissabon. Spanning De Europese Commissie legde gisteren, tijdens een uren du rend overleg achter gesloten deuren, de laatste hand aan het rapport, waarvan de in houd op het allerlaatste ogen blik ingrijpend is gewijzigd als gevolg van de spanningen die in de Gemeenschap zijn ont staan na het Deens referen dum over de Maastrichtse ak koorden. Te oordelen naar uit spraken die Delors nog een maand geleden deed, was Brussel van plan fors de bezem te halen door de Europese in stituties en de manier waarop in de Gemeenschap besluiten worden genomen. Delors heeft altijd volgehou den dat een uitbreiding van de EG een totaal andere opzet van instituties en besluitvormings processen noodzakelijk maakt. Hij suggereerde zelfs dat de plannen van de Com missie een intellectuele schok gaan veroorzaken. Volgens De lors zouden, als gevolg van nieuwe toetredingen tot de EG, de Europese Commissie (nu 17 leden), het Europees Parlement (nu 518 leden) en de Raad van Ministers (van iedere lidstaat 1 minister) onwerk baar groot worden. Ook het sy steem van het roulerend, half jaarlijks EG-voorzitterschap beschouwde Delors als volko men achterhaald en volstrekt onwerkbaar. Overigens ont lokten Delors' opmerkingen zware kritiek in verschillende EG-hoofdsteden. Hij kreeg vooral het verwijt te horen dat hij Europa opnieuw overhoop haalt nog voor de ratificatie van de op steeds meer kritiek stuitende Maastrichtse ak koorden is afgerond. Protest De kleinere EG-landen teken den krachtig verzet aan omdat ze bang waren in het nieuwe concept van Delors uit de be stuurlijk boot te vallen en sterk aan invloed en zeggen schap te verliezen. Het Deense "nee" tijdens het referendum van begin juni heeft Brussel evenwel hardhandig uit de droom geholpen. De verwar ring die na Denemarken ont stond dwong Delors tot een overhaaste terugtocht. Vorige week liet hij in het Europees Parlement weten dat de EG aan een collectief gewetenson derzoek toe is. In een interview met het Duit se weekblad 'Die Zeit' sugge reerde Delors vervolgens dat een uitbreiding van de EG mo gelijk is zonder aantasting van de huidige institutionele struc tuur. Onder de druk van de omstandigheden heeft Brussel kennelijk gekozen voor de vol gende aanpak: laat de econo misch hoog ontwikkelde lan den van de Europese Vrijhan delsassociatie (EVA) snel toe treden, vooral ook omdat de Duitsland en Frankrijk dat wil len. Verander opzet, structuur en besluitvorming van de EG niet, ook al zullen er over een aantal jaren grote problemen op het stuk van de werkbaar heid ontstaan. Hou de Oosteu- ropese landen met enige be leefde algemeenheden op af stand, zonder ze van de EG te vervreemden en hun hoop op een toetreding op termijn te frustreren. Neutraal Natuurlijk realiseert Brussel zich dat de toetreding van poli tiek neutrale landen als Fin land, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland al moeilijk genoeg is. De neutraliteit veroorzaakt vooral problemen als het gaat om een Europees buitenlands- en veiligheidsbeleid waartoe in Maastricht in principe is be sloten. Hoge functionarissen zeiden gisteren in Brussel dat de Europese integratie onge merkt verschuift naar de standpunten van de Britten. Die hebben immers altijd ge pleit voor een losser, maar gro ter Europa. PEKING De Chinese regering is van plan de regeling adoptie van Chinese kinderen door buitenlanders te versoepe len. Er zal een speciaal centrum worden opgezet om het groeiend aantal adoptie—aanvragen uit het buitenland sneller te behan delen. Op dit moment moeten buitenlanders die een Chinees kind willen adopteren een langdurige gang maken langs ver schillende ministeries. Jaarlijks worden meer dan 2000 Chinese kinderen gadopteerd door buitenlanders, inclusief inwoners van Hongkong en Taiwan. In de meeste gevallen gaat het om meisjes die door de biologische ouders in de steek zijn gelaten. Tot enke le jaren terug remde China adoptie door buitenlanders af, onder het motto dat de Chinese volksrepubliek zelf het best in staat is weeskinderen op te voeden. De laatste jaren is er sprake van een groeiend aantal illegale adopties waaraan bemiddelaars grote sommen geld verdienen. Klaar voor het leven Eric Bosco is pas vier jaar en begint nu al aan een nieuw leven Een beter leven, zo verwachten de mensen van het speciale opvoedings instituut in New York dat Eric en 37 andere voormalige crack-baby's gisteren een diploma en een teddybeer kon overhandigen. Het sla gen voor het bijzondere lesprogramma betekent dat ook Eric ge woon naar de kleuterschool kan gaan. Hij, kind van een aan crack verslaafde moeder, is zijn erfelijke belasting kwijt. Hij is afgekickt. FOTO; AP Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5