Luns benaderd voor staatsgreep Investeringsklimaat in Suriname wordt beter D66-kamerlid wil internationaal onderzoek Mellery CeklaeSoivuMit BINNENLAND Luchtvrachtvervoer op De Peel uit den boze ABOP-leden wijzen cao-akkoord hbo af Examen voor rijbewijs-B verandert volgend jaar Rijk ligt op schema met aantrekken minderheden „Ik walg van waanzinnige gedoe rond EK „Voorjaarsnota is voor sommigen belangrijke) dan voetbalwedstrijd" DONDERDAG 18 JUNI 1992 j Onderzoek naar problemen van taxiwereld Rotterdam ROTTERDAM - Een commissie van wijze man nen gaat onderzoeken of de provincie Zuid-Hol land een goed beleid voert met het uitgeven van vergunningen voor het rijden in een taxi in Rotter dam. De drie taxicentrales hebben toegezegd het advies, dat waarschijnlijk pas na de zomer klaar is, te accepteren. Dat is het resultaat van overleg tus sen vertegenwoordigers van de taxicentrales en de chauffeurs die rijden met een door de provincie uit gegeven vergunning, de zogenoemde pretvergun- ning. Rotterdam kent al sinds tien weken regelma tig, soms hoog oplopende, problemen tussen de 'pretrijders' en de chauffeurs met een oude vergun ning. Pretrijders worden geïntimideerd en hun wa gens zijn enkele keren beschadigd. Volgens de 'oude' rijders geeft de provincie te gemakkelijk vergunningen af waardoor de spoeling voor de taxi- rijders te dun wordt. DEN BOSCH Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Brabant willen dat het militaire vliegveld De Peel niet wordt gebruikt voor het vervoer van lucht vracht. Eerder deze week lanceerden enkele grote Nederlandse transportbedrijven een plan om De Peel in te schakelen bij het transport van expresse goederen. Ontwikkelingen op het gebied van bur gerluchtvaart moeten in Noord-Brabant worden ge concentreerd op Eindhoven Airport. Nachtvluchten zijn echter uit den boze, meent het college van GS. Het vervoer van expresse-goederen is juist aange wezen op nachtvluchten. Vliegveld De Peel is niet geschikt voor nachtvluchten op grond van economi sche overwegingen en omwille van de kwaliteit van milieu, natuur en landschap. De ligging van het vliegveld vlakbij het nationaal park 'De Groote Peel' is daarbij een belangrijke factor. Werkloosheid daalt DEN HAAG De geregistreerde werk loosheid blijft dalen, al is het tempo wat lager dan in voorgaande jaren. Het ge middelde cijfer over de maanden maart- mei lag op 299.000. Dat is 21.000 lager dan in dezelfde periode van vorig jaar. Dat blijkt uit het werkloosheidcijfer van het CBS, dat gisteren is gepubliceerd. In 1989 was de geregistreerde werkloos heid gemiddeld 43.000 lager dan een jaar eerder. In 1990 was de daling ongeveer even groot en in 1991 gemiddeld 27.000. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid noemt in een reactie de ontwikkeling van het werkloosheids cijfer „gunstig". Hij waarschuwt voor een nieuwe opwaartse trend, als de loon stijgingen zo hoog blijven. Volgens hem is de daling van de werkloosheid te dan ken aan de recente loonmatiging. UTRECHT - De leden van de onderwijsbond ABOP die werken in het hoger beroepsonder wijs (hbo), wijzen het onderhandelaarsak koord over een cao voor hun sector af. Er zit ten volgens de ABOP-leden in het akkoord onvoldoende garanties dat de werkdruk in het hbo teruggedrongen wordt. Het akkoord tussen delegaties van onderwijs vakbonden en de hogescholen werd vorige week na vele maanden onderhandelen bereikt. De cao voor het hbo is de eerste bedrijfstak-cao voor het onderwijs, geldt voor zo'n 25.000 personeels leden en moet op 1 januari '93 ingaan. De cao heeft alleen betrekking op secundaire ar beidsvoorwaarden als vakantie en afvloei ingsregelingen. Zaken als salaris en pensioe nen worden geregeld in het reguliere ambte- narenoverleg. DEN BOSCH - Het prak tische examen voor het rij- bewijs-B verandert vol gend jaar. De rijtijd wordt met tien minuten ver lengd en er worden geen vaste routes meer gere den. Bij een ingreep door de examinator is de kandi daat niet langer automa tisch gezakt. P. van Driel, adjunct-directeur van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen, zei dit gistermiddag in Den Bosch op een bijeenkomst van het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Brabant. In de nieuwe opzet krijgt de examinator de mogelijkheid om het gedrag van de kandi daat in een bepaalde verkeers situatie nog een keer te testen als de prestaties in eerste in stantie twijfelachtig waren. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat de betrouwbaar heid van de examenuitslag daarmee fors toeneemt. Volgens Van Driel is het nu zo dat in twintig procent van de examens dertig minuten ei genlijk te kort is om een afge wogen oordeel te vellen. „Bij een ander verkeersaanbod en onder andere weersomstandig heden zou de uitslag wellicht anders zijn uitgevallen. Het toeval speelt een te grote rol. Bij de nieuwe opzet kan dat percentage worden terugge bracht tot vijf procent", aldus Van Driel. UTRECHT - Oud-minis ter van buitenlandse za ken mr. J.M.A.H. Luns is in het midden van de ja ren '60 door hoge Neder landse militairen bena derd voor het plegen van een staatsgreep in Neder land.-Dat zegt Luns in het donderdag verschenen boek 'De wereld volgens Luns' van J.G. Kikkert. Kikkert beschrijft in het boek de loopbaan van Luns als mi nister van buitenlandse zaken (1952-1971) en als secretaris generaal van de NAVO (1972- 1984). In het boek komt Luns zelf ook uitgebreid aan het woord. Volgens de oud-minister kreeg hij ten tijde van de formatie van het kabinet-Cals in het voorjaar van 1965 bezoek van drie of vier generaals. „Zij ont vouwden een merkwaardig plan. Zij wilden een staats greep plegen en vroegen mij om dan als minister-president te willen optreden". Luns zegt dat hij medewerking aan de generaals heeft gewei gerd. „Ik heb uitgeroepen: Heren, hoe is het mogelijk. Nog daargelaten dat ik hier niet aan wens mee te doen, is er geen begin van kans dat in Nederland een militaire staats greep mogelijk is. Van wie denkt u gebruik te maken? Van regimenten grenadiers en jagers? Van beroepsmari- Bananenmonarchie Volgens de oud-bewindsman vertelden de militairen hem daarop „een vaag verhaal over hun vertrouwensmannen in de krijgsmacht" en „deden wat geheimzinnig over een organi satie waar zelfs ik niets van wist". Luns vertelt in het boek verder dat hij de generaals heeft ge zegd dat zij enorm boften dat zij bij hem waren gekomen omdat ieder ander onmiddel lijk in paniek groot alarm zou hebben geslagen. Luns deed dat niet, maar beloofde de 'on dernemende opperofficieren' dat hij hun namen geheim zou houden onder voorwaarde dat zij hun plannen om van Neder land een bananenmonarchie te maken grondig en definitief lieten varen. Wel lichtte Luns een aantal collega's en de toen malige vice-president van de Raad van State, dr. L.J.M. Beel, in zonder de namen van de militairen te noemen. Wat de directe aanleiding voor de staatsgreeppoging is ge weest, wordt uit het boek niet geheel duidelijk. Luns zelf noemt in dit verband alleen de PvdA-gezindheid van de toen malige KVP-politicus mr. J.M.L.Th. Cals. „Cals genoot bij de PvdA zelfs meer prestige dan in zijn eigen partij". Zoals bekend kwam de PvdA in 1965 voor het eerst sinds de periode-Drees weer in een ka binet. Dat kabinet viel overi gens anderhalf jaar later in dé Nacht van Schmelzer. Wel laat Luns zich in het boek herhaaldelijk uit over PvdA- ministers die op Defensie „al leen maar willen bezuinigen". Met name in de jaren '60 werd in de PvdA bovendien vaak heftig gedebatteerd over de vraag of Nederland nog langer in de NAVO moest blijven. Met name de groepering Nieuw Links pleitte destijds voor uittreden van Nederland uit de NAVO, als Portugal on der Salazar lid zou blijven of Spanje onder Franco lid zou worden. Ook stond Nieuw Links erkenning van de toen malige DDR en de Vietcong voor. „Het waren roerige dagen, nog veel roeriger dan algemeen be kend is", aldus Luns. En: „Het optreden van deze opperoffi cieren onderstreepte overdui delijk de geweldige gefru streerdheid van een aantal mi litairen. Deze was kennelijk veel diepgaander dan alge meen werd aangenomen en dat was mijn voornaamste ar gument om hun plannen in zéér beperkte kring bekend heid te geven". Luns doet in het boek van Kik kert nog een aantal opmerke lijke uitspraken. Zo herinnert hij zich een gesprek met de Amerikaanse president John F. Kennedy uit 1963 op het Wit te Huis waarin deze hem vroeg of Nederland geen troepen voor Vietnam ter beschikking wilde stellen. „Uw bijdrage zou waardevol kunnen zijn in Viet nam en een uitstekende in druk maken op de publieke mening", zo zou Kennedy het verzoek hebben geformuleerd. Luns ging echter niet op het verzoek in. Hij vertelde Ken nedy dat hij geen kans zag een dergelijk verzoek in het Neder landse parlement te verdedi gen, nadat Nederland zich mede onder Amerikaanse druk zojuist geheel uit Nieuw- Guinea had teruggetrokken. Luns geeft in het boek ook te kennen dat hij niet tot de warmste voorstanders van het huwelijk tussen kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg behoorde. Het ging hem daar bij niet in de eerste plaats om de Duitse afstamming of het oorlogsverleden van de bruide gom. „In Claus' familie had den zich dingen afgespeeld, die een voorafspiegeling kon den vormen voor de gezond heidsproblemen, waarmee hij en zijn verwanten later werden gecon fronteerd" DEN HAAG - Het D66- kamerlid A.Schimmel wil eind deze maand een on derzoekscommissie sa menstellen van Neder landse, Waalse en Vlaam se parlementariërs om na te gaan in hoeverre over heden kennis hebben ge had van illegale gifstortin gen in het Waals-Brabant se dorp Mellery. Schimmel sluit niet uit dat, als het waar is dat Nederlandse overheden op de hoogte zijn geweest van de illegale stortin gen, ons land schadevergoe ding aan de gedupeerden zal moeten betalen. Volgens Schimmel hebben de nationale overheden tot nu toe onvoldoende gereageerd op klachten van de inwoners van Mellery. Schimmel heft daar bij een beschuldigende vinger naar minister Alders van Mi lieu. Zij wijst op haar kamer vragen over deze kwestie, in november 1991, waarop de mi nister zo'n vaag antwoord gaf dat Schimmel zich met een kluitje in het riet gestuurd voelde. In Mellery wordt de bevolking bedreigd door chemisch afval dat voor een deel uit Neder land afkomstig is. Volgens een Belgisch onderzoek loopt daar door een aantal kinderen een verhoogde kans kanker te krij gen. Uit een onderzoek van het Belgisch Instituut voor Hygië ne en Epidemiologie bleken bij kinderen storingen in het erfelijk materiaal op te treden. Beneluxraad De Beneluxraad is een raadge vend parlement met niet zo veel bevoegdheden, maar kan wel ministers op het matje roe pen. Schimmel is lid van deze Beneluxraad en heeft in de commissie-Leefmilieu de taak van rapporteur-afval. Samen met collega-parlementariër Wolffensperger heeft Schim mel al verscheide keren pools hoogte genomen in Mellery. Daar heeft zij onder meer ge sprekken gevoerd met de be wonersvereniging die zich ern stige zorgen maakt over de af- valstortingen. De onderzoekscommissie die Schimmel voor ogen heeft, zal ongeveer hetzelfde te werk moeten gaan als de commissie- Engwirda, die de affaire-Cou pépolder in Aphen aan den Rijn onderzocht. Schimmel gaat haar voorstel op 29 juni naar voren brengen als de commissie-Leefmilieu van de Beneluxraad bijeenkomt. DEN HAAG - Het Rijk ligt op schema bij het in dienst nemen van minder heden, arbeidsongeschik ten en vrouwen. Volgens minister Dales werkten vorig jaar bij de Rijksover heid 419 medewerkers uit etnische minderheden meer dan het jaar daar voor. Daarmee is zeventien procent behaald van de 2498 personen die volgens het beleidsplan „Werkgelegenheid voor min derheden bij de Rijksower- heid 1991-1995" aan het eind van de vijfjaarlijkse periode in dienst moeten zijn. Het per centage etnische minderhe den bij het Rijk komt zo eind 1995 op drie tot vijf. Ook de taakstelling van 5 procent ge handicapten eind 1995 zal wor den gehaald, aldus de be windsvrouw. Het aandeel van vrouwen was eind vorig jaar met 0,5 procent gestegen tot 27,9 procent van het perso neelsbestand. Hoewel een groei van één procent per jaar nodig is om in 1995 dertig pro cent van het personeel uit vrouwen te laten bestaan, hoeft een incidentele afwij king van dat groeipercentage geen invloed te hebben op het bereiken van het streefcijfer, aldus minister Dales. President Venetiaan kreeg een prent van het Academiegebouw cadeau. I FOTO: WIM VAN NOORT SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Ultgeverij/Wavery Productions AMSTERDAM/LEIDEN Suriname krijgt bin nenkort een door banken beheerd investerings fonds. Het fonds moet in vesteringen in Suriname stimuleren. De Surinaamse president Ro nald Venetiaan zei dat gisteren in Amsterdam. Het fonds is volgens Venetiaan een van de maatregelen die in het raam- verdrag komen te staan. Vene tiaan sprak bij de opening van het seminar 'Investeren in Su riname', georganiseerd door de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, de KvK voor Suriname en de Surinaams- Nederlandse Kamer voor Han del en Industrie. De Surinaam se president is voor een offi cieel bezoek in Nederland. „De huidige regering onder kent dat het bedrijfsleven alle steun verdient, dat sommige overheidsregels vereenvou digd of zelfs afgeschaft moeten worden", aldus Venetiaan. Minister Eddy Sedoc, van planning en ontwikkelingssa menwerking, zei dat in een ontwerp voor een investerings- wet nieuwe belastingvrijstel lingen worden voorgesteld voor investeerders. Rob de Vilder, voorzitter van de Kamer van Koophandel Amsterdam, zei te hopen dat Suriname maatregelen treft, zodat een attractief investe ringsklimaat kan ontstaan. Hij kondigde aan dat de Kamer van Koophandel van plan is, samen met een zware delega tie uit het bedrijfsleven, Suri name te bezoeken om „concre te inhoud te geven aan de ver nieuwde betrekkingen tussen de beide landen". Voordat Venetiaan het semi nar in Amsterdam opende, be zocht hij Leiden en het Am sterdamse gemeentebestuur. In Leiden werd hij in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg ontvangen door burge meester C. Goekoop en mr C. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de uni versiteit. Venetiaan studeerde in de jaren '60 in Leiden wis kunde. Venetiaan verklaarde de ervaringen die hij in Leiden opdeed altijd met zich mee te hebben gedragen. „Ik heb ge noten van de sfeer van vrijheid die in Leiden heerste", zei de president. „Tijdens de perio des van onvrijheid die Surina me heeft doorgemaakt, bleef dat toch een inspiratie voor Vanavond voert generaalMichels opnieuw oorlo tegen de onvermijdelijke Duitsers. In naam va Oranje. Bij voetbalwinst wordt hij heilig verklaar$( bij verlies uitgeroepen tot 'bal van het jaar'. Hoe dai ook, Nederland zit weer met angst en beven voor d buis. Gaan we winnen en waarom niet? We vroegeift het aan enkele min of meer bekende Nederlanden ia: onder wie een echte generaal. Idoor HOMME KROL DEN HAAG - De kers- verse NAVO-generaal Marinus Wilmink weet een en ander van oorlog voeren. Hij is bovendien een voetbalenthousiast. „Ik bezoek regelmatig de wedstrijden van het Nederlands elftal. Oh ja, we komen er zeker door. Ik denk dat het een machtig spektakel wordt, ik ga er echt voor zitten". Wilmink: „Ik hoop vooral Van Basten weer te zien schitteren. Een speler waar ik van geniet. Nee, voor oor log op het veld ben ik niet bang. As Michels dat zegt bedoelt hij 'totale inzet', niet het toebrengen van lichame lijk letsel. Trouwens, tegen Duitsland spelen we niet onze meest onsportieve wed strijden. Een tactisch advies Jan Pelleboer: ,,lk hoop op h nodige geluk, maar ik vreev dat we weer 's van die Duitseie gaan verliezen". FOTO:! Jan Terlouw: „Ik hoop vooral dat het een sportieve wedstrijd wordt". FOTO:SP aan Michels? Haha. Nee hoor, generaals souffleren elkaar niet". Sicco Mansholt, de grondleg ger van de EG-landbouwpo- litiek, zegt bits: „Nee, ik ga niet kijken. Jawel, ik hou wel van voetbal als spel, maar niet van deze kampioens wedstrijden en dat hele waanzinnige gedoe erom heen. Heel kort gezegd: het is een vercommercialiseerd bedrijf waarin naties tegen elkaar opgezet worden. Daar heb ik een niet te beschrij ven afkeer van. Ik walg er van. Ik vind voetbal op dit ni veau een diep gezonken sport. Is dat voldoende?" Kamerlid Wim Mateman, de rechter vleugelverdediger van het CDA: „Er moet veel gebeuren wil ik deze wed strijd missen. De thuisbasis Aalten haal ik niet tijdig meer vanavond, maar ik kijk onderweg bij kennissen. En anders heb ik nog de video thuis. Tuurlijk gaan we win nen, met 1-0. In elk geval ko men we in de halve finale. Behalve dat ik voetbal leuk vind is het voor mij ook een vorm van vlagvertoon. As voorzitter van de Tweede Kamer-commissie voor ex portbevordering zeg ik al tijd: aan de goeie resultaten van ons voetbal danken we onze naamsbekendheid in het buitenland. Kun je jam mer vinden, maar het is wel zo. Voetbal heeft een enorme impact en uitstraling. En ze ker een faire Nederlandse overwinning. Ik hoop dus op een mooie, sportieve wed strijd. Dus niet eentje waarin onze goeie naam te grabbel wordt gegooid, zoals toen met die spugende eh..hoe heet-ie ook alweer, oh ja, Rijkaard. Dat was heel slecht. Kortom, de beste moetv Bisschop Gijsen van Ran mond, volgens kenners e voetbalfanaat, is niet te ac ii terhalen. Zijn perschef k zich niet voorstellen, dat drukbezette kerkvorst wedstrijd tegen Duitslai i zal missen. „Vroeger had- n een vaste stek bij Fortius Sittard. As bisschop oi s spant hij zich op een ande 1 manier, maar vanavond hij elk gaatje benutten om kijken". Gelders commissaris der k 1 ningin Jan Terlouw, tussi twee vergaderingen do< „Ik ga thuis kijken als h enigszins kan. Aleen Mijn vrouw interesseert zi< niet voor voetbal. Ik hou vi het spelletje. En op dit i veau, zeker nu het om de E ropese titel gaat, wil ik h meemaken. Een prognos Ik ben bang dat de Duitse ons uit het toernooi knikk ren. Het zijn ontzaglijke v( houders met een enorme i zet en aanvalsscherpte. Ma ja, je blijft hopen dat on ploeg nu voldoende ing speeld is. Dan hebben een goeie kans om te wi nen. Ik hoop echter vooi dat het een sportieve we strijd wordt. Ik had vanmi gen de Duitse ambassade op bezoek en die toonde zi bezorgd over de immer be den sfeer rond dit treff< vooral aan Nederlanc kant. Een als pijnlijk en terecht ervaren verlies k slechte gevolgen hebb voor de relatie tussen on beide landen, zei hij. H triest in feite ook, ik kan zi bezorgdheid wel delen. G daarom hoop ik dat Ned( land sportief en terec wint". Zwemmer Ron Dekker Deventer: „Het wordt v; avond erg moeilijk voor P derland, maar ze moeti winnen. Dat zal ook wel lu ken want ze hebben een h( goed elftal. Ik weet niet of de wedstrijd zie. Ik hoop tijd terug te zijn van e zwem vierdaagse in Rhed waar ze me voor gevraa hebben. Zo niet dan maak het mee via de autoradio. A ze winnen dan zul je mij ni de straat op zien hollen n< zo'n fanaat ben ik ook we niet. Ik hoop gewoon op e< hele mooie wedstrijd". Tenslotte weerman Jan P leboer: „Ik zit er helem: klaar voor. Links van i staat een long drink rechts een glas melk. As i verliezen drink ik melk ga dadelijk naar bed. As i winnen neem ik de cola 1 cardi, en wel twee ook. Ja, ben een echte voetballi hebber. Ik hoop op het na ge geluk, maar ik i we weer 's van die Duitsf gaan verliezen. Het zal o vanavond wel weer worden". me. Ook nu zijn mijn Leidse ervaringen een ondersteuning in mijn zware werk als presi dent". Over en weer werden cadeau's uitgewisseld. Zo kreeg Veneti aan van de universiteit een prent van het Academiege bouw. Tussen de Leidse uni versiteit en die van Paramari bo bestaat al geruime tijd een samenwerkingsverband. As gevolg van de politieke wisse lende relaties tussen Neder land en Suriname heeft dit programma een instabiel ver loop gehad. Zo werd de samen werking na de 'december moorden' in 1982 enige tijd verbroken. Venetiaan sprak de hoop uit dat de samenwerking in de komende periode weer zal opbloeien. Het bezoek werd afgesloten met een wandeling door de Hortus. Gisteravond dineerde hij op paleis Noordeinde met konin gin Beatrix en prins Claus. Vandaag is het veelbesproken raamverdrag ondertekend, dat de betrekkingen tussen Ne derland en Suriname op een breed terrein moet intensive ren en de uitvoering mogelijk moet maken van een sane ringsprogramma voor de Suri naamse economie. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN In Leiden is het ge woon koopavond. Verder zijn er twee raadscommissies ge pland vanavond: één is ver schoven van acht uur naar half zes, de andere begint gewoon om acht uur. De gemeenteraadsvergade ring in Den Haag over de Voor jaarsnota gaat gewoon door en zou wel eens nog niet afgelo pen kunnen zijn op het mo ment dat de aftrap plaatsvindt. B. van Kerkhof van de ge meente Den Haag: „Toch ver gaderen we door. Voor een aan tal raadsleden en vele burgers is de Voorjaarsnota toch be langrijker dan een voetbalwed strijd". Ook in Wassenaar staat er voor vanavond een commis sievergadering op het pro gramma die gewoon doorgaat, Ie commissieleden zullen de Bekijk het! Voor tennisvereniging rust In Den Haag komt de ciale voetbalwedstrijd Ne land-Duitsland wel heel s uit. Deze week is er een tei toernooi, waar meer dan honderd mensen aan de men. Jaap Kuiper, weds leider, heeft de taak om i sen op de hoogte te bre van de aanvangstijden hun wedstrijden. Kuiper: zijn vaak hele vervelend! sprekken als ik mensen i vertellen dat zij vanavoni dens de wedstrijd moeten len. Van 'had dat niet ar gekund?', 'daar moet ik even stevig over nadenker 'doe normaal joh!' en 'be het maar' zijn de reacties".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4