„Waarom zegt Bolkestein niet: alle buitenlanders het land uit?" Sober eeuwfeest gereformeerden i CcidócSouoant GEESTELIJK LEVEN OPINIE Diplomatieke betrekkingen Vaticaan en Libië KTU ontslaat 19 docenten „Mitterrand moet verantwoordelijkheid Vichy voor jodenvervolging erkennen" li COMMENTAAR «2® CeidócSoumnt DONDERDAG 18 JUNI 1992 Pax Christi-voorzitter distantieert zich van abortusverklaring TRIER - De voorzitter van Pax Christi Duitsland heeft zich gedistantieerd van de verklaring over abor tus van de commissie vrouwenzaken van de rk vre desbeweging. Daarin wordt het recht van de vrouw er kend om zelf over abortus te beslissen en wordt kri tiek geuit op de houding van de Rooms-Katholieke Kerk tegenover anticonceptie. Deze verklaring is niet door het bestuur goedgekeurd, zegt de voorzitter, bis schop Hermann Josef Spital van Trier. Naar de me ning van de bisschop gaat de verklaring mank, omdat geen menselijk geweten bevoegd is over het doden van een andere mens te oordelen. Wie besluit tot een abortus, kan en mag dat niet een gewetensbeslissing noemen. Anders wordt onder het dekmantel van het geweten de deur opengezet voor het gebruik van ge weld tegen medemensen en dat is op geen enkele ma nier te rijmen met het vurige pleidooi van de rooms- katholieke vredesbeweging voor een geweldloze op lossing van alle problemen, meent Spital. Raketten kan iedereen maken, maar paté niet. Tekort Vaticaan ruim 150 miljoen gulden VATICAANSTAD - Het Vaticaan verwacht dit jaar een tekort van 105 miljard lire (ruim 150 miljoen gulden) op de begroting. Dat heeft de Vati caanse 'minister van financiën', kar dinaal Rosario José Castillo Lara, ge zegd in een interview met de Italiaan se krant 'Corriere della Sera'. Tegen over 114 miljard lire aan inkomsten staan uitgaven ter waarde van 219 miljard lire, aldus Castillo Lara. Het tekort is een miljard lire (1,5 miljoen gulden) lager dan in 1991. Het Vati caan verwacht dat zoals gebruikelijk het grootste deel van het tekort wordt gedekt door de inkomsten uit de Pie terspenning, de vrijwillige financiële bijdrage van de rooms-katholieken voor het Vaticaan. ROME Het Vaticaan en Libië knopen waarschijn lijk nog voor het einde van het jaar diplomatieke be trekkingen met elkaar aan, verwacht de apostoli sche vicaris van Tripoli, mgr. Giovanni Martinelli. Ondanks het isolement van Li bië als gevolg van de Locker bie-affaire zijn de betrekkin gen tussen beide staten op dit moment uitstekend, aldus de gezant van het Vaticaan in Li bië, mgr. Edmond Farhat. De Libische leider Muammar Gaddafi heeft enkele maanden geleden het Vaticaan gevraagd ambassadeurs uit te wisselen. Het Vaticaan zou daartoe be reid zijn, als de Libische rege ring de Rooms-Katholieke Kerk juridisch erkent. Boven dien zou de regering de bouw van nieuwe kerken moeten toestaan en zou zij de oprich ting mogelijk moaten maken van een centrum voor de onge veer honderd religieuzen in Li bië die in de ziekenhuizen wer ken. In Libië wonen ongeveer 40.000 rooms-katholieken. UTRECHT - 19 docenten met een vast dienstverband zullen de komende drie jaar de Ka tholieke Theologische Univer siteit (KTU) te Utrecht moeten verlaten. Hun bezwaren tegen hun ontslag zijn door een ex terne adviescommissie onge grond verklaard, zo heeft de secretaris van de universiteit, mr. E. Trietsch, desgevraagd meegedeeld. Het gaat vooral om niet-gepromoveerde do centen. De KTU ontstond begin dit laar uit een samenvoeging van de katholieke theologische universiteiten te Utrecht en Amsterdam. De universiteit hoopt het aantal docenten met een vast dienstverband van bijna 100 begin dit jaar voor 1 januari 1996 te hebben terug gebracht tot 40. Een groot deel van de vaste do centen zal door natuurlijk ver loop de KTU verlaten. Bij de beslissing over het dienstver band van de overige docenten is het college van bestuur van de KTU ervan uitgegaan dat al leen gepromoveerde docenten voor een dienstverband voor onbepaalde tijd in aanmerking komen. Zo wil het bereiken dat de fusie tot een algemeen er kende verhoging van de kwali teit van het onderwijs en on derzoek aan de universiteit leidt. Locenten die zouden moeten afvloeien, konden in beroep gaan bij de externe commissie, waarin onder meer een verte genwoordiger van de vakbon den zitting had. Slechts in één geval oordeelde de commissie dat de bezwaren tegen het be sluit van het college van be stuur terecht waren. Het be treft een vrouwelijke docente die de tijd krijgt voor het einde van dit jaar haar proefschrift af te ronden. Slaagt zij daarin, dan wordt haar een vast dienstverband aangeboden. Afhankelijk van de lengte van hun dienstverband en hun pensioenaanspraken zullen de 19 docenten per 1 juli 1993, 1994 of 1995 bij de KTU ver trekken. DEN HAAG - „Waarom zegt de heer Bolkestein niet: 'Alle buitenlanders het land uit?' Hij rekent het tot zijn verdienste dat hij het onderhuidse onge noegen over minderheden boven tafel heeft gehaald. Maar waarom verwoordt hij dan niet wat in de straat wordt gedacht? Dan zou hij consequent zijn." De voorzitter van de pas opge richte Islamitische Raad Ne derland, C. Cörüz, vindt het he lemaal geen verdienste van de WD-politicus dat hij op deze manier aan het minderheden- debat meedoet. „Als hij de vooroordelen zou hebben be streden, ja dan was het een verdienste van hem geweest. Met verdachtmakingen en on gefundeerde stellingen ver sterkt hij echter de vreemde lingenhaat in Nederland." Vandaag gaan Bolkestein en Cörüz, geflankeerd door enke le secondanten, met elkaar in debat. „We naderen het punt waarop de Islamitische Raad zegt: nu stappen we naar de rechter. Nu heeft Bolkestein de moslims in hun rechten gekwetst. Vrij heid van meningsuiting is grondwettelijk vastgelegd, maar er staat wel bij: behou dens ieders verantwoordelijk heid voor de wet. Onnodig grievende uitlatingen over een groep of een persoon zijn bij de wet verboden. In tegenstelling tot Jenny Goeree is Bolkestein waarschijnlijk te slim om deze grens te passeren." Verboden Bolkesteins uitspraken slaan op niets en leiden tot niets, zegt Cörüz. Hij neemt als voor beeld het door de WD-fractie- C. Cöruz leider gesignaleerde probleem van polygame moslims. „Dat doet zich eenvoudigweg niet voor omdat dit in de Koran ver boden is. Daarom vraag ik me af: Waarom doet Bolkestein deze uitspraken? Is deze man op een zuivere manier bezig? Heeft hij daadwerkelijk goede bedoelingen?" De 28-jarige rechtenstudent Cörüz, die een actief lid van het CDA is, verwijt Bolkestein dat hij de jongeren uit de min derheden nog nooit enige steun in de rug heeft gegeven, maar telkens over problemen van en door moslims praat. „Het schoolverzuim van al lochtone jongeren is wellicht hoger dan van andere jonge ren, maar is het daarom een moslimprobleem? In Fries land is de werkloosheid hoger dan in de Randstad, maar we noemen werkloosheid toch ook geen Fries probleem?" De minderheden in Duitsland leveren op jaarbasis een bij drage van 41 miljard mark aan het nationaal inkomen. Zoiets valt volgens Cörüz ook voor Nederland uit te rekenen. „Waarom wordt dan altijd ge zegd dat de minderheden han den vol geld kosten, onze ba nen inpikken en in onze hui zen wonen", vraagt de voorzit ter van de Islamitische Raad zich af. Tolerantie De Nederlanders gaan vaak prat op hun tolerantie. Maar to lerantie is niet dat het gewone wordt geaccepteerd, maar juist het bijzondere, het ongewone. Misschien is Nederland nog to lerant in vergelijking met Duitsland, maar vergeleken bij tien jaar geleden is er in Ne derland sprake van een ge vaarlijke ontwikkeling, zegt FOTO: ANP Cörüz. Wat toen nog niet kon worden gezegd, wordt nu geac cepteerd. Er is geen enkele re den meer om in het buitenland hoog van de Nederlandse tole rantie op te geven. Bolkestein heeft volgens Cörüz hieraan in negatieve zin een grote bijdra ge geleverd. Om met de Leidse islamoloog dr. P. van Konings veld te spreken: hij heeft anti- islamisme salonfahig ge maakt. „Die roep om integratie stoort mij", zegt Cörüz. „Je hoort nooit iemand van de minder heden over integratie praten. Het zijn altijd leden van de meerderheid die vinden dat wij moeten integreren. Maar wat bedoelen ze daarmee? Vol ledige assimilatie, aanpassing aan de Nederlandse cultuur?" Als voorbeeld neemt hij de tweede- en derde-generatie moslimjongeren. Die hebben wat van huisuit en wat van de Nederlandse samenleving meegekregen. Door van beide culturen positieve elementen over te nemen creëren ze een nieuwe identiteit. Niet omdat het moet, maar omdat ze het willen. Zij denken al anders en hebben al een andere school opleiding, maar hebben nog wel een goede band met hun ouders. Deze generaties van jongeren moeten zeker bij dit proces worden betrokken, meent Cörüz. Het integratieproces bij som mige allochtonen is zo ver doorgevoerd dat zij waardevol le bagage zijn kwijtgeraakt. „Er wordt maar geroepen: inte gratie, integratie. Het is nooit genoeg. Maar waar ligt de grens?" Te ver Te ver doorgevoerd vindt hij de integratie van Marokkaan se jongeren in Amsterdam, die helemaal een Nederlandse houding hebben aangenomen. Omdat hun ouders nog heel anders denken, botst dat. Daardoor zijn de ouders de greep op hun kinderen kwijt geraakt met alle nare gevolgen van dien. Cörüz spreekt tenslotte de hoop uit dat het niet bij het de bat in de Kappeijne van de Coppellozaal in het Tweede Kamergebouw zal blijven. „Er moet een structureel overleg komen met de politieke partij en, de Raad van Kerken, de joodse instellingen en het Hu manistisch Verbond. We moeten niet van incident naar incident hobbelen." Hij hoopt verder dat Bolke stein, die zegt niets van de is lam te weten, met de Islamiti sche Raad overlegt voordat hij weer iets over de moslims zegt. „We kunnen beter gezamen lijk naar oplossingen voor gro te vraagstukken als de werk loosheid zoeken dan dat we tel kens veel tijd kwijt zijn aan on nodig kwetsende uitlatingen." KAMPEN - Geen kol kend Feyenoord-stadion maar een strakke college zaal, gevuld met 200 toe hoorders, luisterend naar Vijf wetenschappelijke be togen. Zo vierden de Gere formeerde Kerken in Ne derland gisteren hun 100e verjaardag in Kampen. De sobere herdenking van de 'Vereniging van 1892', de fusie van twee kerken die eerder met de Her vormde Kerk hadden ge broken, was een bewuste keus. „De Gereformeerde Kerken zijn nooit een doel in zichzelf geweest", aldus voorzitter ds. Pieter Boomsma van de gere formeerde synode. „Wij zijn uiteindelijk het resultaat van twee kerkscheuringen, en dat is niet iets om je over te ver heugen". De gereformeerden Stellen de herdenking boven dien ondergeschikt aan het herenigingsproces 'Samen op Weg' met de hervormden. Boomsma beloofde wel De Kuip af te huren, mocht Sa men op Weg ooit tot een here nigde kerk leiden. „Dat lijkt me wel een aardige gedachte als de hamer valt over Samen opWeg". Dat moment kan sneller dich terbij komen, indien hervorm den en gereformeerden lering trekken uit de Vereniging, al dus Boomsma. Terwijl dit pro ces in vier jaar was afgerond, staat Samen op Weg al vanaf de jaren '70 op de rails. „De snelle afronding van de Vere niging kwam mede door het respect dat beide partijen had den voor eikaars organisatie vorm, overtuiging en geloofs beleving". Itespect Samen op Weg zou met een grotere dosis respect gediend zijn, aldus Boomsma. Aan tole rantie is geen gebrek, maar die acht de synodevoorzitter van minder gewicht. „Bij toleran tie blijft er sprake van innerlij ke afstand". Samen-op-weg-secretaris ds. B. Wallet, die de afsluitende li turgische viering leidde, was het eens met Boomsma. De verschillen die in de vorige eeuw tussen de Christelijke Gereformeerde Kerk uit 1834 en de Nederduitse Gerefor meerde Kerken uit 1886 be stonden, „waren niet veel gro ter dan nu tussen hervormden en gereformeerden". „Een vol gende Vereniging is goed mo gelijk". Boomsma en Wallet waren de enigen die de betekenis van de Vereniging voor de heden daagse kerken aangaven. Een herdenkings bijeenkomst FOTO:PERS UNIE hervormde, een gereformeer de, een christelijke gerefor meerde en twee vrijgemaakte kerkhistorici bepaalden zich op het herdenkingssymposi um tot geschiedkundige ver handelingen over 'het wonder van de negentiende eeuw'. Ze deden dat voor 200 belangstel lenden. Dat er voor meer toe hoorders geen plaats was, vormde geen probleem: meer mensen hadden zich niet aan gemeld. Volgens voorzitter ds. Cas Mak van de Herdenkings commissie is de belangstelling onder de kerkleden voor de herdenking niet groot. De gereformeerde kerkrechts pecialist dr. H.B. Weijland zei dat uit de Vereniging twee theologische lijnen tevoor schijn zijn gekomen. De lijn van dr. Abraham Kuyper legde de nadruk op de uitbouw van het Calvinisme. De andere zei alleen de gereformeerde belij denis als beginsel te hanteren, en wees veel van Kuypers ge- dachtenspinsels af als 'specu latief. Grillig De eerste lijn liep een grillige weg, aldus Weijland. Ze yoerde in 1926 en 1944 langs twee kerkscheuringen. Daarna be gonnen de gereformeerden te worstelen over het gezag van de bijbel. De confessionele lijn volgde een onopvallender bed ding, maar lijkt zich nu, met name in de Hervormde Kerk, weer te profileren. Weijland drong aan op een hernieuwde discussie tussen beide uit gangspunten „ten behoeve van een nieuw calvinistisch élan". Dat de verenigde kerken uit 1892 in 1926 en 1944 uit elkaar spatten, mag volgens dr. M. te Velde niet tot de conclusie lei den dat de Vereniging uitein delijk mislukt is. Wie dat zegt, doet volgens hem onrecht aan „de mensen van 1892 die in hun situatie en met de kennis die zij hadden de beslissing moesten nemen, of het bij zo veel overeenstemming wel door de beugel kon om kerke- DEN HAAG - De Franse pre sident Francois Mitterrand moet officieel erkennen dat het collaborerende Vichy- bewind verantwoordelijk is ge weest voor de vervolging van de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De herinnering aan de slachtoffers en hun na bestaanden verplicht tot zo'n symbolische handeling. Hier toe hebben Franse intellectue len Mitterrand opgeroepen in de krant Le Monde. Hoewel enkele leiders van dit bewind na de oorlog zijn ver oordeeld, hebben de hoogste gezagsdragers van Frankrijk nog altijd niet erkend dat dit bewind de joden heeft ver volgd met als argument dat het om joden ging, menen de on dertekenaars. Het appèl is ondertekend door onder anderen de schrijver Pa trick Modiano, de filmregis seur Louis Malle, de acteur Mi chel Piccoli, de socioloog Alain Touraine en de essayist Jean- Francois Revel. Vijftig jaar na de razzia van het Vélodrome d'Hiver, waar op 16 en 17 juli 1942 meer dan 10.000 joden werden samengebracht voor hun deportatie naar het doorgangskamp Drancy, her inneren de intellectuelen er aan dat het bewind van Vichy, onder leiding van maarschalk Philippe Pétain, in oktober 1940 in feite op eigen gezag en zonder dat de bezetter erom had gevraagd de joden van de overige Fransen heeft geschei den door een jodenstatuut af te kondigen. Het Vichy-bewind heeft ver volgens de joden stelselmatig gediscrimineerd en hen laten arresteren door de politie en de gendarmerie die nauw samen werkten met de Gestapo. Op deze manier heeft het Vichy- bewind eraan meegewerkt dat 75.000 joden (24.000 Fransen en 51.000 buitenlanders) door de Duitsers naar de vernieti gingskampen werden gede porteerd. Onverwacht succes TEGEN alle verwachtingen hebben de Amerikaanse prt dent George Bush en zijn Russische ambtgenoot Boris Jj sin op hun top in Washington zeer snel een zeer ingrijp^ akkoord bereikt over de verdere reductie van de strategisl kernraketten. Terecht spreken beide presidenten vanl historische overeenkomst. Zij houdt niet enkel in datr aantal kernkoppen wederzijds met nog eens vijfduizT wordt verminderd tot ruim drieduizend, maar ook dat allet tercontinentale raketten met meervoudige kernkoppen! MIRVs, over uiterlijk tien jaar op de schroothoop moe zijn beland. De MIRVs zijn een van de meest sinistere symbolen vai Koude Oorlog. Zij zijn in staat in één keer (één raket) met\[ nietigende kracht meer doelen tegelijk te treffen. Niem zal erom rouwen als deze wapens verdwijnen. Amerika en Russen houden nog genoeg slagkracht over voor de vreesde 'first strike' waarbij zij eikaars strategische doele één klap kunnen vernietigen. Maar de psychologische v meteen helemaal verslagen te worden valt grotendeels en dat zal de relaties zeker ten goede komen. Bij de niei reducties gaat het vooral om de op het land gestationeerd! ketten, wat betekent dat Jeltsin het meest moet inleve 6 Als compensatie heeft Bush wel toegezegd enkele niei11 Trident-onderzeeërs uit de vaart te zullen nemen, maar weegt minder zwaar. Het was Jeltsin die in de beste tradf van Michail Gorbatsjov de doorbraak heeft geforceerd. IP zelf aan te sturen op grote reducties, maakte hij het v Bush gemakkelijk hem te volgen. Het akkoord is een groot succes voor Bush, die herhaa1 lijk heeft gewezen op het gevaar van een enorm kernw narsenaal in een zo labiele situatie als momenteel in Rusl en andere voormalige Sovjetrepublieken. Minder dan 1 half jaar voor de presidentsverkiezingen kan hij nu ve snoeien op defensie, wat zijn sterk getaand prestige kwaad zal doen. Ook Jeltsin zal direct profiteren van v< j gaande ontwapening. De doodzieke Russische economie i het enorme militaire apparaat al lang niet meer betalen n dat er voor hem geen alternatief was. Maar doordat de VS1 fors inleveren, kan hij de ingrijpende bezuinigingen o; j» defensie beter tegen de generaals verdedigen. Het in Washington gesloten akkoord is slechts de ee stap naar zijn echte bedoelingen: Bush ervan overtuige financiële steun op te voeren. Jeltsin zal miljarden dollar! dig hebben om een werkbaar economisch systeem op te i wen, en de tijd die hij heeft om te slagen wordt vrij I Daarom is hij zo gehaast om met concrete resultaten Moskou terug te keren. Na zijn voortvarende ontwapenii nitiatieven en het meer dan geslaagde optreden in het I gres hij werd onthaald met spreekkoren en een stai ovatie kunnen de Amerikanen Jeltsin niet met lege den naar huis sturen. Oekrainse regering houdt vast aan metropoliet Filar MOSKOU - De regering van de Oekraïne beschouwt de af gezette metropoliet Filaret van Kiev nog altijd als hoofd van de Oekraïns-Orthodoxe Kerk. Dat heeft de raad voor religieu ze aangelegenheden raad, die toezicht houdt op de godsdien stige gemeenschappen in de Oekraïne, meegedeeld, zo meldt het blad 'Moskovskije Novosti'. Filaret werd eind vorige maand door de heilige synode van de Russisch-Orthodoxe Kerk ontslagen, nadat eerder al 18 van de 20 Oekraïnse bis schoppen het vertrouwen in hem hadden opgezegd. De tropoliet, die zowel om steun aan het vroegere t munistische regime als zijn persoonlijke levens\ del in opspraak was gekoi kondigde enkele maandei leden aan op te stappen, trok dat enkele weken lat( j Tot zijn opvolger werd 3 schop Vladimir van Rosto noemd. De raad laat verder in dee klaring weten de 18 bisscj pen die voor het ontslag Filaret hebben gestemd, meer als bisschop te erken lijk apart te blijven staan". Wel zijn er na de Vereniging enkele „onmiskenbare fou ten" door de gereformeerden gemaakt, aldus Te Velde. Ze ruzieden jarenlang ovër het al of niet fuseren van de twee theologische opleidingen in Kampen en Amsterdam (die nog steeds zelfstandig opere ren). Bovendien verwijderde de ingewikkelde theologie zich van de gelovigen in de plaatse lijke gemeenten. Voorman Kuyper zocht volgens Te Velde daarbij zijn vijanden te veel in het eigen kamp. Zijn vrees voor bekrompenheid leidde tot kleinering van het eenvoudige persoonlijk geloof van veel kerkleden. Uitgave- Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden Telefoon: 071 -122'244 Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8 Leiden en om< F. Buurman, K M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs R. Edens, drs. Chr. van der Hoff, A. Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pièt. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838)' M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstra, L He J Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland Belgiè. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K Swier M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hoii (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van V' - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Konind (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordo (Londen), drs R. Vundennk (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. var ,,r"' (Belgrado), F. Wijnands (Bonn). J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster:! M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Nabezorglng Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905. Voor uitsluitend het d ?even van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. elefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2