interview/ Gun Muziek I Uit Balletorkest debuteert bij de opera Gun: 'We gingen met The Stones naar alle feestjes en hebben ook meerdere malen met elkaar gemusiceerd'. door Hans Piet „Voor we als Gun 'Taking on the World' opnamen, klonken we als Reo Speedwagon. We maakten van die lichtgewicht muziek. Maar je wordt ouder he Het verschil tus sen 'Taking on the World' en de nieuwe plaat 'Gallus' is dat hij rauwer klinkt. Hij is minder commercieel en meer rhythm blues. Het is een gitaarplaat waarin de in vloed van groepen zoals Faith No More, Metallica en U2 doorklinkt", zegt Mark Rankin, zanger van Gun. „Ik denk dat de invloed is terug te voeren naar 'The Urban Jungle Tour', die we in 1990 met The Stones deden. Voor we aan die klus begonnen, hebben we heel veel naar oude Beatles- en oude Stonesplaten geluisterd. Daar komt ook het idee voor een nummer als 'Higher Ground' vandaan. Ik hoop niet dat Paul McCartney ons voor de rechter sleept. We hebben liever dat het nummer net zo goed verkoopt als 'Straw berry Fields' ooit deed", vult gitarist Giuli- ano Gizzi lachend aan. Mark: „We kopen constant cd's. Vaak spe len we in de oefenruimte mee met die pla ten. Zo worden veel ideeën voor nieuwe nummers geboren". Giuliano: „Bang dat we daarmee te veel een kopie van andere groepen worden, zijn we niet. Daarvoor heeft de stijl waarin we schrijven een te duidelijk Gun-stempel. Bo vendien klinkt Mark niet als een rockzan ger. Hij zingt soms heel laag en ons materi aal is uiterst melodieus". Mark: „Als we iets schrijven dat klinkt als een andere groep dan nemen we het niet op. Zo simpel ligt dat". Giuliano: „En dat streven naar een origi neel idee lijkt verspilde moeite. Daarvoor is al te veel muziek onder de brug doorge stroomd. Luister naar The Black Crowes, Drie jaar geleden deed Gun van zich spreken door 'Taking on the World'. De Schotse groep bracht die titel bijna letterlijk in praktijk toen ze op uitnodiging van The Rolling Stones mee op tournee ging. Een springplank naar internationaal succes zijn die shows niet geworden. dat is een kopie van de vroegere Faces, Thunder lijkt als twee druppels water op UFO en Nirvana haalt zijn ideeën bij Black Sabbath vandaan". Mark: „Voor we de studio ingingen om 'Gallus' op te nemen, stond er niets op de band. Alle ideeën leefden, tot grote angst van de platenmaatschappij, alleen in ons hoofd. Maar het is onze werkmethode. Er gaat zoveel van de spontaniteit verloren als je het eerst in een ruwe vorm opneemt. Je hoort groepen toch vaak klagen dat de uit eindelijk elpee-versie niet is geworden zo als die allereerste opnamen. Het is moeilijk om een uniek moment te reproduceren. De frisheid is verdwenen. Bovendien ligt de charme van zo'n nummer vaak in de kleine foutjes". Giuliano: „Die Europese concertserie met The Stones was luilekkerland voor Gun. We waren de kleine clubs gewend, al had den we even aan het grote werk mogen rui ken als voorprogramma van Simpel Minds. Met die groep stonden we in het Rotter damse Ahoy". Mark: „Maar die eerste avond van 'The Ur ban Jungle Tour' zal ik nooit vergeten. Dat is een dierbare herinnering, die ik altijd zal blijven koesteren. Die eerste show was in Rotterdam. Vlak nadat we voor het eerst kennis hadden gemaakt met The Rolling Stones stonden we voor 50.000 mensen te spelen. Wat een gebeurtenis. Die ontmoe ting herinner ik mij overigens als de dag van gisteren. Ik zat in de kleedkamer met mijn gezicht naar het raam. De rest van de groep zat tegenover mij en kon niet naar buiten kijken. Op een gegeven moment zie ik Mick Jagger en onze manager Rap ko men aanlopen. Ik maak er een opmerking over, maar niemand wilde mij geloven. Het was alsof ze zaten te wachten op degene die deze grap zou maken. En toen stond Jagger plotseling voor ons. Daarna hebben we ze nog vaak gezien. We gingen gezamenlijk naar alle feestjes, maar hebben ook meer dere malen met The Stones gemusiceerd. Heel leerzaam". Giuliano: „Dat we geen doorbraak met die tournee hebben kunnen forceren, is niet erg. Ruim twee miljoen mensen hebben ons zien spelen. Er zijn er vast een paar'die zich ons herinneren". Mark: „Het is heerlijk als een plaat waar ie der van ons zijn hart en ziel heeft inge stopt, goed verkoopt, maar ik zit niet te wachten op een hype. Succes als modever schijnsel betekent meestal dat je een een dagsvlieg wordt. We bouwen liever lang zaam aan een solide muzikale carrière. Daar heb je uiteindelijk meer aan". Melkweg, Amsterdam: Gun met Mark Rankin (zang), Danti Gizzi (bas), Scott Shields (drums), Alex Dickson (gitaar) en Giuliano Gizzi (gitaar). Op 11 juli (21 uur). VER UIT DRUM RYTHM FESTIVAL Het Drum Rythm Festival is een jong muziekfestijn, dat nauw aansluit bij de ontwikkelingen van de hedendaag se muziek. Het is een internationaal muziekevenement dat van 1 tot en met 4 juli in het Muziektheater, Tu- schinski, Escape Theater en de Kleine Komedie, op en rond het Rembrandt- plein in hartje van Amsterdam wordt gehouden. Het festijn wordt geopend door de beroemde zangeres/gitariste Joan Armatrading. ROTTERDAMSE AKKOORDEN In een poging de havenstad net zo te laten swingen als de residentie werd drie jaar geleden Rotterdamse Ak koorden bedacht. Het is een festival dat zich over een paar dagen uitstrekt en zowel op binnen- als buitenpodia voor het nodige muzikale vertier zorgt. Dit jaar speelt het gebeuren op 3 en 4 juli rond het Schouwburgplein. On derdeel is het niet gratis toegankelijke Nini to Five Festival in de Doelen, met o.a.The Brio's, Snake Charming The Western World, A Girl Called Johnny en Angela The Rude. Het Nederlands Balletorkest heeft nooit eerder een echte opera begeleid. Alleen al om die reden is de opvoering van de opera 'La Favorite' van Gaetano Donizetti door het Franse gezelschap 1'Opéra Comique met het Balletorkest in de 'bak' een bijzon dere gebeurtenis. Volgens Roseline Pive- teau, eerste concertmeester van het orkest, is er een wezenlijk verschil tussen het bege leiden van opera en ballet. „De enige overeenkomst is dat wij in beide gevallen, omdat we in de bak zitten, niet kunnen zien wat er op het toneel gebeurt. Maar bij ballet werken wij parallel aan de voorstelüng. We spelen zelfstandig muziek, die meestal niet speciaal voor het ballet is geschreven. Daardoor moeten wij voortdu rend zoeken naar een koppeling met het ballet. Bovendien is ballet op de eerste plaats een visueel gebeuren, de muziek speelt een secondaire rol. Bij de opera zijn die rollen omgedraaid. En wij zijn ook veel directer bij het gebeuren op het toneel be trokken. We maken echt samen met de zangers de voorstelling. We staan heel dicht bij elkaar. We spelen echt mee". „Op zich is dat een geweldige ervaring. De zanger maakt ook, evenals wij, gebruik van het notenschrift, terwijl de balletdanser slechts wordt geïnspireerd door de muziek. Ik vind opera heel fijn om te doen. Het is voor ons een hele nieuwe ervaring. En als het aan mij ligt doen we in de toekomst meer van dit soort producties. Bij voor beeld een keer per jaar. Dat is voor een mu sicus goed om wakker te blijven". Muziektheater, Den Haag: 'La Favorite', opera van Donizetti door l'Opéra Comique o.l.v. Giuliano Carella m.m.v. van het Ne derlands Balletorkest. Op 25 juni (20 uur). LEIDEN E.O. Donderdag 18 juni Lvc, Breestraat 66, Leiden, .00: Bass Dance Reggae 110). Vrijdag 19 juni ll Stadsgehoorzaal, preestraat, Leiden, 20.15: IJzersterk Klassiek' (werken fan Rossini, Chopin en prahms) door het Noordhollands Philharmonisch Orkest 20). I Hooglandse kerk, Hooglandse Kerkgracht, Leiden, 20.00: Concert Don Kozakkenkoor Den Haag. I Lvc, Breestraat 66, Leiden, f2.00: City Pig Unit (gratis). Zaterdag 20 juni I Hooglandse kerk, looglandse Kerkgracht, jeiden, 13.30: 'Muziek in de ancras'. Christa Hijink, •rganist Thomaskerk in Zeist, 'oegang gratis. I Regenboog, Watermolen 1, •eiden, 22.00: lidzomernachtconcert )ecumenisch Jongerenkoor lerenwijk. Toegang gratis. I Jongerencentrum stek, dorpsstraat 252, lazerswoude, 23.00: Jidzomernachtfeest met lasement Bash. Toegang [ratis. Zondag 21 juni Droomfabriek, Oude Singel 56, Leiden, 21.00: Blue Band (gratis). Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, Leiden, 16.00: Concert Leids Barok Ensemble (werken van Hellendaal, Bach, Scarlatti). Toegang gratis. Maandag 22 juni Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 23 juni Stadsgehoorzaal, Breestraat, Leiden, 20.15: Roemeense dansgroep Cununa Carpalitor (ƒ15). Vrijdag .26 juni Pieterskerk, Leiden, 20.15: Zomer-orgelconcert door Nico de Raad met medewerking van Fiona Weingarten, alt. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Lost lovers (ƒ3). Zaterdag 27 juni Hooglandse kerk, Hooglandse Kerkgracht, Leiden, 13.30: 'Muziek in de Pancras'. Matteo Imbruno uit Italië. Toegang gratis; 20.00: Pools Studenten Kamerkoor. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Indie Dance Night met Charming Children (ƒ7,50). (Verwacht onder voorbehoud) 19 JUNI Eric clapton, Elton john en Bonnie raitt- Kuip, Rotterdam. Cabaret Voltaire - Nighttown, Rotterdam. 20 JUNI Entombed-Nighttown, Rotterdam. 21 JUNI Something happens - Paradiso, Amsterdam. The wailers - Tivoli, Utrecht. 23 JUNI Guns and roses, Faith no more en Soundgarden - Kuip, Rotterdam. Screaming trees - Melkweg, Amsterdam. 25 JUNI Zapmama - Melkweg, Amsterdam. 26 JUNI Levitation - Sleepin, Amsterdam. 27 JUNI Emmylou harris - Rai, Amsterdam. Tröckener kecks en Gorky - Paradiso, Amsterdam. mother's finest- Nighttown, Rotterdam. SiMBA WANYIKA - Rotown, Rotterdam. 28 JUNI Roxette en Clouseau - Brabanthallen, Den Bosch. Flaco Jimenez - Paradiso, Amsterdam. 29 JUNI Emmylou Harris - Doelen, Rotterdam. Beastie boys en City pig unit - Paradiso, Amsterdam. Pavement-Melkweg, Amsterdam. mother's finest - Tivoli, Utrecht. 30 JUNI Michael jackson en Kris kross - Kuip, Rotterdam. Second nature - Paap, Den Haag. Mothers finest en Hard to handle - Paradiso, Amsterdam. 1 JULI Joan armatrading - Muziektheater, Amsterdam. Michael jackson en Kris kross - Kuip, Rotterdam. Entombed - Nighttown, Rotterdam. Concrete blonde en Solid ground - Paradiso, Amsterdam. Members only-New Game, Den Haag. 2 JULI John may all and the blues breakers - Paradiso, Amsterdam. 3 JULI Family stand, Souled out the trouble horns - Paradiso, Amsterdam. 4 JULI Vlietpop Festival: Rosie, Wild pumpkins at midnight, East meat, Private means, Spo.dee.o.dee, The raspers, Cobraz, Paradise lost, Burma shave, Senseless things en Pat me ars- Zijdepark, Leidschendam. Torhout Festival: Bryan adams, Red hot chili peppers, Lou reed, Crowded house, Luka bloom, Urban dance squad, Extreme, Pearl jam en The scabs - Festivalterrein, Torhout. 5 JULI Werchter Festival: Bryan adams, Red hot chili peppers, Lou reed, Crowded house, Luka bloom, Urban dance squad, Extreme, Pearl jam en The scabs - Festivalterrein, Werchter. The mickey rat bluesband - Paap, Den Haag. Prince - Ahoy, Rotterdam. Johnnie johnson en John hammond - Paradiso, Amsterdam. 7 JULI Prince-Ahoy, Rotterdam. Johnny guitar watson - Paradiso, Amsterdam. 8 JULI Prince-Ahoy, Rotterdam. Cabassa - New Game, Den Haag. 9 JULI Joe cocker en Curtis stigers-Ahoy, Rotterdam. Los lobos - Paradiso, Amsterdam. 11 JULI Gun - Melkweg, Amsterdam. 14 JULI All or nothing - Paap, Den Haag. 15 JULI Simone pormes band - New Game, Den Haag. 20 JULI Tracy chapman - Doelen, Rotterdam. The crammps en God machine - Nighttown, Rotterdam. 21 JULI Dudes doo dance - Paap, Den Haag. The crammps en God machine - Nighttown, Rotterdam. 22 JULI The zoo - New Game, Den Haag. Hartsuijker (klarinet), Rebecca Smit (cello) en Tsutomu Warabino (piano). Opprogr. o.m. 'Klarinettrio' van Brahms. Museon, 13.30:50 +-progr. Braziliaans concert door Vocaal Ensemble Ricercare. De paap, Papestr. 32, Den Haag, 22.00: 20 Brothers House (funk). Woensdag 24 juni Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Monique Bartels: voorspeelavond cello en kamermuziek; 20.15: Kamermuziekavond door Siegfriedtrio; werken van Mozart en Schubert. Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Sessie. Donderdag 25 juni Paard, 21.30: Popconcert Nocturnus, Confessor en Donor (metal). Vrudag 26 juni Paard, 22.00: Sexteto Canyengue (tango). Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Baseline (funk-rock). De paap, Papestr. 32, Den Haag, 18.00: Kees Kingsize Band. Zaterdag 27 juni Kon. conservatorium, 20.00: Viotta Jeugdorkest o.l.v. Wim Bredenhorst m.m.v. Raymond Bruinsma (trompet); werken van Brahms, Arutjunjan en Bernstein. Paard, 21.30: Slotavond: 'A Night in the Country'; met o.a. Howdie Venray, Jan Boezeroen en Neel Mieke. Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: The Guilds (rhythm blues). Het Haagse Don Kozakkenkoor komt vrijdag a.s. naar de Hooglandse Kerk in Leiden. 'Meesterwerk'; met Robert Van Sice, James Wood, Arnold Marinissen, Emanuel Sejourné, Slagwerkgr. Den Haag, Circle Percussion en Sara Stowe sopraan Diligentia, 20.15: Haags Instrument. Jeugdensemble. St.jacobuskerk, 20.15: Albert de Klerk (orgel). Andriessen-herdenking. Paard, 22.00: Popconcert Tröckener Kecks. Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Meantown Bluesband (rhythm blues). 21 juni Zondag DEN HAAG Donderdag 18 juni Korzo, 20.30 en 21.30: Slagwerkfestival; 20.30: Presentatie workshops en masterclasses niet-westerse muziek, geïmproviseerde en gecomponeerde muziek; 21.30: Traditionele Surinaams- Javaanse gamelanmuziek. Vrijdag 19 juni Muziektheater, 20.15: Slagwerkfestival. Slagwerkgr. Den Haag met première van minutencomposities van o.a. John Cage en Steve Reich; 22.00: Slagwerkoptocht naar Korzo. Korzo, 12.30 en 23.00: Slagwerkfestival; 12.30: Slagwerkensemble Rotterdams Conservatorium en Ricardo Gallardo; werken van o.a James Wood en Roberto Sierra; 23.00: David Friedman, Han Bennink en gasten: 'Improvisatoren'; 9.30- 12.00: Masterclass. Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Ricardo Kanji: voorspeelavond blokfluit. Museon, 20.15: Residentie Jeugdorkest o.l.v. Joep Annegarn werken van J. Andriessen, Jacob, Nielsen en Koumans. O.l.s.Loosduinsekade 725, Den Haag, 22.15: Rockconcert Easy Meat. Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Valium (blues/rock). Zaterdag 20 juni Muziektheater, 12.30 en 21.00: Slagwerkfestival; 12.30: 'Slagwerk Spoor', een spoor van slagwerk tussen Muziektheater en Korzo; 21.00: Masterdrummersuit Mozambique, Senegal en Japan. Korzo, 11.30 en 14.30: Slagwerkfestival; 11.30: Slagwerkensembles Kon. Conservatorium en Utrechts Conservatorium. Nederlandse slagwerkmuziek; 14.30: Muziektheater, 14.30, 20.15 en 22.00: Slagwerkfestival; 14.30: Slagwerkgr. Den Haag en Nieuwe Slagwerkgr. Amsterdam o.l.v. Wim Vos; werken van o.a. Xenakis, Donatoni en Wuorinen; 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Jac van Steen m.m.v. Slagwerkgr. Den Haag en Circle Percussion; werken van Maki Ishii; 22.00: Spectaculaire finale 'Knock Out'. Gemeentemuseum, 11.30: Slagwerkfestival. Ger de Zeeuw en Steef Gerritse: 'Zwei-Mann Orchester' van Mauricio Kagel. Korzo, 15.00: Zool (blues/ rock/soul/funk). Café de pater, Achterom 8, Den Haag, 22.30: Cruz and Friends (jazz/rock). Maandag 22 juni kon. conservatorium, 19.30: Zangavond door Hande Altaner en Anthia Terwogt; werken van o.a. Dowland. Dinsdag 23 juni kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Albert Brussee: voorspeelavond bijvak piano; 19.30: Kamermuziekavond met Erno

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19