j t i 1 Helemaal gek van vliegers Muziek: Balletorkest debuteert bij de opera Expositie: Oog in oogin Museum Boerhaave Festival: Pancras- West viert feest U Film Richard Gere als psychiater Komend weekeinde is het lang laag water: tijd voor het vliegerfeest. Want, Nederland is hét vliegerland van Europa. Vooruit, wéér 250.000 bezoekers. mm - Indische tijden herleven UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 18 JUNI 1992 Gun had zich meer voorgesteld van wereldtournee met Stones Roseline Piveteau van het Nederlands Balletorkest: 'nooit eerder een opera'. Verder op deze pagina de muziekagenda en de verwachte popevenementen. Ook dit jaar zal de grootste vlieger van de wereld zijn te bewonderen. Maar liefst 550 m2 groot. G door John Stael erard van der Loo, 44 jaar in middels, denkt nog met ple zier terug aan de fietstochtjes die hij als kind met zijn vader achterop de fiets maakte naar het Zuiderpark in Den Haag. Een kleine vlieger op de rug gebonden. Mooie tijden, weet hij. Ruzie maken over het aantal graspolletjes onder de vlieger. Om nieuw materiaal voor een vlieger te bemachtigen maakte hij 's nachts wel eens met opzet een winkelhaak in het beddelaken. „Ja", zegt hij met enige weemoed, „dat vliege ren zat er al vroeg in en ik ben er nog steeds he lemaal gek van". Nu is hij alweer vijftien jaar de grote man achter het vliegerfeest dat komend weekeinde opnieuw in Scheveningen wordt gehouden. En, zoals wel met meer activiteiten.in de badplaats het geval is, zal het ook dit keer weer druk worden. Een kwart miljoen kijkers is niet uitgesloten. „Het is misschien een cliché", zegt Van der Loo, „maar het is allemaal begonnen als een hobby, als een geintje. In 1976 kocht ik een boekje waarin wat stond over vliegerwinkels in Londen en New York. Ik weet nog dat ik me toen afvroeg of daar wel droog brood mee te verdienen was. Ja dus. Er zijn nu in heel Europa zo'n 400 win kels te vinden, waarvan twintig in Nederland". Gerard van der Loo is zelf eigenaar van 'Vlieger Op' aan de Weteringkade. „Ja", zegt hij, „ieder een kan een vliegerwinkel beginnen, maar je moet natuurlijk wel veel produktkennis hebben. Ik heb dat vergaard door ervaring. In de jaren zestig werden vliegers nog gemaakt met bam boestokjes. Dat ging goed. Ook heb ik een keer aquariumslang gebruikt. Nu is koolstofvezel het materiaal. En daartussen hebben we plastic ge had, rond hout, grenen, aluminium, glasvezel. Zeg maar gerust dat er sprake is van een evolu tie in al die jaren". De Hagenaar moet er wel om lachen als hij be denkt wat er allemaal is veranderd: „Vroeger had je van die Hema-vliegertjes, nu betalen mensen 150 gulden. Maar, er wordt nog steeds veel zelf gebouwd, ik denk dat de verhouding on geveer 50/50 ligt". Dat het vliegerfestijn zo'n groots evenement zou worden had Van der Loo nooit voor mogelijk ge houden. In 1977 zat hij nog bij Sonja Barend in wat toen nog de 'De Goed Nieuws Show' heette. De zaal was volgehangen met vliegers. „Al snel was geen sprake meer van een kinderfeestje", lacht Van der Loo, „want op het eerste vlieger feest kwamen maar liefst 15.000 mensen af. De kranten spraken toen heel lief over de revival van het vliegertje' „In 1980 kwamen de Japanners hierheen, die toch een degelijke reputatie hadden op het ge bied van vliegers. Ja, heel anders dan hier in het westen. In het oosten is alles veel traditioneler, spelen de cultuur en religie een veel belangrijker rol. Ik weet nog dat we een keer een demonstra- f0t0 ggerard van der loo tie gaven ergens in Azië en dat ze ons vroegen wat onze vliegers betékenden. Wij konden geen antwoord geven, wij in het westen kij ken alleen maar naar de figuren, de geometri sche lijnen en watje er mee kan doen". „Het publiek in het westen is ook heel anders. Nederlanders bij voorbeeld kicken op uiter sten. Het moet groots, bizar, er moeten hel dendaden met vliegers kunnen worden ver richt. Zo hebben we in 1981 's werelds groot ste vlieger gemaakt. De Japanners dachten die te hebben met een vlieger van 225 m2, wij gingen daar even overheen met een exem plaar van 550 m2 en het vliegt nog ook. Dat blijft ieder jaar een trekker. Maar, je moet elk jaar wel met iets nieuws komen. Vorig jaar hadden we de vliegende gedichtenbundel en dit jaar gaan we waterskiën achter vliegers. Dat wordt spectaculair. Strand, Scheveningen: Vliegerfeest. Op 20 en 21 juni (11 tot 17 uur). ledereen kan deelnemen aan het straatfestival aan de voet van de Burcht Verderop deze pagina omwenteling in de oogheelkunde en de theateragenda voor Leiden en omgeving. foto Stichting Tong Tong Honderden kramen staan op de Pasar Malam vol met kunstvoorwerpen, kleding, vruchten, exotische produkten en nog veel meer. Het grootste Indische festival ter wereld, de Pa sar Malam Besar, is vandaag begonnen en duurt tot en met 28 juni op het Malieveld in Den Haag. Op het uitgebreide festivalterrein, 12.000 m2 groot, staan elf dagen lang honderden kramen vol kunstvoorwerpen, kleding, vruchten, exoti sche produkten en nog veel meer. Bezoekers kunnen kijken, keuren en kopen en naar hartelust proeven van de overheerlijke hapjes en drankjes. Veel aandacht, in de vorm van studiedagen en exposities, is er dit jaar voor het thema van de repatriëring, de niet geheel vrijwillige verhuizing van voornamelijk Indi sche Nederlanders na de onafhankelijkheidsver klaring van Indonesië in 1945. Bovendien was vanmiddag de première van 'Stile Intocht', een 50 minuten durende documentaire van Liane van der Linden en Joop de Jong over de eerste opvang van de repatrianten. Deze film wordt da gelijks in het nieuwe rtv-theater vertoond. In het Tong Tong Theater zijn dagelijks optre dens met Indonesische muziek, Javaanse dan sen en krontjongklanken. Zaterdagavond 20 juni zijn de sterren van de repatriërings- tijd, The Blue Diamonds en Anneke Grön- loh te gast en brengen oude hits. Ook tante Lien geeft haar visie op de gebeurtenissen met liedjes en conferences. Voor onmisba re krontjong en vijftiger jaren-Hawaiian zorgen de Royal Hawaiian Minstrels. Verder biedt de Pasar Malam exposities, film- en videovertoningen, gespecialiseer de boekenstands en wajangvoorstellingen. In het minitheater is iedere dag vanaf 19.30 uur een literair programma, waarbij schrijvers voorlezen uit eigen werk. In het rtv-theater worden, naast muziek en re portages, radioprogramma's herhaald die Indische literatuur tot onderwerp hebben. De Pasar Malam Besar is dagelijks open van 12 tot 23 uur. Toegang: 10, CJP/65 6, kinderen t/m 11 jaar 5. Evenals vorig jaar bestaat ook tijdens deze Pasar Malam Besar weer de gelegenheid om goedkoop te (lang)parkeren onder het Malieveld. My Girl warme film over wijs grietje Verder op deze pagina: Het bioscopen overzicht voor de Leidse en Haagse regio en de exposities. EINDREDACnE JAN KLINT VORMGEVING KlTTY SlIJNMAN .4

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17