Oranje-gekte grenst aan 'absolute waanzin' SPORT 13 fanny Blind dankzij Rinus Michels af door de zijdeur i 1 ek voetbal EK-ALLERLEI ^eidócQowimd DONDERDAG 18 JUNI 1992 door [ED VAN LEEUWEN \RBERG Berry van Aerle is niet op d fit om vanavond het Grote Gevecht gen de Duitsers mee te beleven. Giste- n haakte hij bij de laatste test snel af. jn rechterknie speelde teveel op. chels noemde in eerste instantie drie kandi- at opvolgers: „Blind, Rijkaard en De Boer", nd kreeg gisteravond evenwel te horen dat niet speelt.Af door de zijdeur", zoals hij be nde. Voor De Boer als mandekker, Van Tig- |en, schuift dan naar rechts, valt echter wat te ;gen. Het was opvallend dat Michels in de ■sconferentie zei dat de geblesseerd naar /eden gekomen De Boer 'speelrijp' was. nd reageerde diep teleurgesteld op de mede deling. „Dit is voor mij persoonlijk een tegen valler. Zeker als je op de training een paar keer met Van Aerle hebt gewisseld. Dit betekent dat ik alleen bij een blessure van Koeman in de ploeg kom. Ik heb een sterk seizoen gespeeld en in de kwalificatieduels steeds meegedaan. En stukje plezier valt nu weg, het wordt werk. Maar dat hoort er nu eenmaal bij. Michels zal zijn redenen hebben". Wie Van Aerle wel zal vervangen, kon de gepasseerde Ajacied ook niet zeggen. „Ik ben opgestaan en weggelopen. Ik had geen behoefte aan uitleg." De Boer geldt als een goede kopper en die is no dig tegen de kopsterke Duitse aanvallers Klins- mann en Riedle. Om dezelfde reden denkt Mi chels erover Rijkaard terug te halen naar de achterhoede, waarin de Milanees zo ongaarne speelt. Feit is wel dat hij daar zijn beste wed strijden gespeeld heeft voor Oranje. Want sinds zijn terugkeer op 11 september 1991 in de natio nale ploeg, heeft Rijkaard geen goede wedstrijd als rechtshalf gespeeld. Op die positie zou hij door Winter kunnen worden vervangen. „Ik weet het nog niet", blies Michels gisteren een rookgordijntje. Wat hij wel wist, is dat Ne derland zal aanvallen, ofschoon afhankelijk van de uitslag van GOS-Schotland, een remise mis schien ook wel voldoende is. „Winst", bena drukt de bondscoach nog maar eens, „is het eni ge dat telt. Wij gaan tegen Duitsland maar voor één ding en dat is winnen. Wat dat betreft lig gen de kaarten duidelijk. Ik wil niet afhankelijk zijn van het resultaat Schotland-GOS en boven dien zijn we bij winst groepswinnaar en mogen daardoor voor de halve finale in Göteborg blij ven. En dat prefereert iedereen. De tweede van de groep moet namelijk verhuizen naar Stock holm en daarin heeft niemand trek". Michels zal ook geen lijnverbinding leggen met Norrköping. „Het resultaat van GOS-Schotland interesseert me niet. We moeten het zelf doen". Dat bij de Duitsers Buchwald en Reuter niet meedoen vond de coach ook al piet van belang: «Alles en iedereen is gefocust op Nederland- Duitsland. Als er gespeeld wordt is het niet meer belangrijk of onze goal tegen de Russen ten onrechte werd afgekeurd, of hoeveel blessu res Duitsland heeft. Drie dingen zijn nog inter essant: Het is de wereldkampioen tegen de Eu ropese kampioen, het zijn bekende rivalen en het is de beslissende wedstrijd in de groep. En: Wij moeten winnen willen we zeker zijn". Aan de speelwijze zal niet worden getornd, zei Michels. „Dat doe je sowieso niet in de wed strijd van het jaar. We hebben bovendien goed gespeeld, maar het geluk heeft ons tot nu toe in de steek gelaten. Maar zoals we nu spelen denk ik dat Vrouwe Fortuna naar ons kijkt. Ze waar deert ons en we zullen haar vandaag nodig heb ben". .hVa.*"" jaRBERG „Ik", zegt |3ud Gullit met nadruk, ml was niet goed tegen de l issen. Maar het gaat wel a'ed. Met het team dan. ^It enige dat eraan ont dekt is geluk. En dus {jlpunten. We hebben ufwel een 'Duits goaltje' ijidiend. Zo ééntje die via la hak en de rug van ie- and in de kruising -egt. En die krijgen we k wel, want het kan één Ïr tegenzitten, maar ndrie keer". ptain Dreadlock speelt van- ind tegen de Duitsers zijn tigste interland. De laatste Euro'92? „Daar ga ik niet luit. We spelen toch goed? ;reen zit te zeuren dat het was tegen de Russen, ik vind dat we wèl goed len. Ik speelde niet goed en rvoor heb ik geen verkla- Niets lukte. Ik heb tegen litsers iets goed te ma- l". er het spel van Oranje is 4 UITSLAGEN bJN HAAG De uitsla- van de wedstrijden Bjj gisteren werden ge- jjeld bij het EK voetbal Degroep 1 waren: jtjden-Engeland 2-1 Remarken-Frankrijk 2-1 dstand groep 1: d Wen3 2 1 0 5 4-2 efpmarken3 1113 2--2 «Jkrijk3 0 2 1 2 2-3 jland3 0 2 1 2 1-2 dl oipen en Denemarken ge pitst voor halve finales. groep 2: and2 1 1 0 3 3-1 rland2 110 3 1-0 2 0 2 0 2 1-1 2 0 0 2 0 0-3 oppstrijden vanavond: lerland-Duitsland "tland-GOS pscorers ison (Zwe) n (Zwe) n(Fra) E kamp(Ncd) to ovolski (GOS). r ler(Dui) vj le(Dui) i)berg(Dui) 11 up (Den 0< en (Den) 1 (Eng) g+— Oranje wandelt na een tactische bespreking terug naar het spelershotel. Gullit redelijk tevreden: „Het enige dat eraan ontbreekt zijn doelpunten. En als er dan ein delijk eentje ingaat, zoals te gen de Russen, wordt-ie nog afgekeurd ook. We moesten het geluk nu maar eens opzoe ken". Kritiek Oranje gaat dus op zoek naar het geluk. Als één van de wei nige ploegen op Euro'92 bleef de ploeg gespaard voor de mas sale kritiek die zelfs uit de hoogste UEFA-kringen te be speuren viel. UEFA-direkteur Gerhard Aigner viel het GOS, Engeland en met name de Franse bondscoach Michel Platini keihard aan. Er wordt te defensief gespeeld. Gullit schudt het rasta-hoofd: „Het is mooi hoor, dat de UEFA vindt dat er te defensief wordt gevoetbald, maar wat doet de bond er zelf aan? Wei nig, in mijn opinie. Als je toch ziet hoe Marco van Basten wordt aangepakt. Vreselijk. Een enkele keer wordt er ge floten, maar de voorstoppers krijgen nooit geel. De UEFA zou de scheidsrechters moeten verplichten de aanvallers meer in bescherming te nemen, dan krijg je vanzelf meer aanval lend voetbal. Het is de omge keerde wereld zo. De verdedi gende ploegen zijn in het voor deel". Zelf vindt-ie er helemaal niks aan, aan het krachtvoetbal-EK van Zweden. Gullit deelt de kritiek van Aigner dat er veel te defensief wordt gevoetbald door de meeste ploegen. „In Italië wordt nog aanvallender gespeeld dan hier. Vier jaar ge leden was het veel leuker, ie dereen viel aan, iedereen wilde winnen. Nu wil niemand ver liezen en loopt elke ploeg ach teruit. Nee, het toernooi heeft me nog geen minuut kunnen boeien". Ruzie „Ik heb," vertelt de aanvoer der lachend, „er al ruzie met Hans van Breukelen over ge had. Ik zat lekker naar de For mule I te kijken, maar Hans wilde de Denen zien voetbal len. Ik zeg, nou, ik zit hier al een tijdje, zoek jij effe lekker een ander tv-toestel op. Ja, kom zeg. Ik ben al niet zo'n voetbalkijker, helaas zijn we hier verplicht tenminste halve wedstrijden te kijken. Zelfs dat vind ik vervelend, te lang duren. Geen wedstrijd heeft me tot nu toe kunnen opwin den". Nederland valt weinig te ver wijten, vindt Gullit. „Wij pro beren het tenminste. Het ver velende alleen is dat de ballen FOTO: ANP er niet ingaan. We hebben het geluk niet aan onze kant, maar dat is het enige verschil met het EK van Duitsland. We heb ben zelfs een punt meer dan vier jaar geleden na twee wed strijden, onze verdediging heeft als beste van de ploeg ge speeld, terwijl er op hen de meeste kritiek was in de voor bereiding. Er wordt keihard gewerkt, er is geen ruzie. Dus waarover zeuren we nu eigen lijk?" Het enige waarover Gullit zich zorgen maakt, is zijn eigen Het trainingskamp-syn droom waarmee hij eeuwig kampt, begint alweer de kop op te steken. Hij voelt zich niet op z'n gemak. Gullit: „Ik kan me inderdaad moeilijk opla den hier. Dat heeft niets te ma ken met het verwachtingspa troon, daarmee word ik al jaren achtervolgd. Nee, ik ben moe in het hoofd. Ik moet proberen daarvan los te komen, maar dat valt niet mee met al die trainers om me heen". Nadenken Wie of wat hij daarmee bedoel de, wilde Gullit niet nader ver klaren. „Zo hebben de mensen thuis ook nog wat om over na te denken." In elk geval be doelde hij niet de pers, „nee, dat hoort bij het werk en is ei genlijk best leuk". Hij kijkt met plezier uit naar de wed strijd tegen de Duitsers. „Ik weet dat het voor de mensen thuis een erg beladen duel is, Waar is het hoofd? zou de kwis- vraag kunnen luiden. John van 't Schip puft even uit tijdens de trai ning van Oranje. FOTO:ANP maar ik verheug me er vooral op dat het een goede wedstrijd gaat worden. Ach, ze mogen wel wat geblesseerden hebben, zo hebben een groot poten tieel. Nederland en Duitsland hebben zowel op het EK als de WK prima wedstrijden tegen elkaar gespeeld. Misschien spelen we ook nu wel weer de beste wedstrijd van het toer- Wat het GOS tegen Schotland doet, kan Gullit nog niet zo be zighouden. „We moeten ge woon van onze eigen kracht uitgaan. Ik vind niet dat we de ploeg moeten veranderen, ten zij er blessures zijn. Het sy steem loopt goed, alleen heb ben Roy en ik een mindere wedstrijd gespeeld tegen die Russen. Dat kan een keer ge beuren. Je hebt ook met een te genstander te maken, niet waar. Ik heb er wel over nage dacht wat er zou moeten veran deren. Maar ik kom steeds op dezelfde conclusie uit: We moeten die bal er een keer in schieten. De kansen zullen er komen, daarvan ben ik over tuigd. Nu het geluk nog". t de conclusie dat hij niet kan spelen en verbeet de teleurstelling op de FOTO:ANP 16-9.11.22.33.2 NP-SPORTUJN DEN HAAG De oranje koorts loopt vandaag zo hoog op dat het kwik van de thermometers oranje zou hebben uitgeslagen, als digitale thermometers al niet hun intrede zouden hebben gedaan. Oranje bekers, oranje T-shirts en oranje zitkussentjes vliegen de winkels uit. EK-gebak blijkt een lekkernij die de tong streelt zolang Nederland nog in de race voor het Europees Kampioenschap ligt. Duitsers heten weer moffen. Kortom, het is weer 'oorlog' vlak voor de aftrap van de zoveelste con frontatie tussen Nederland en Duitsland. Joegoslavië schiet zichzelf in puin, zwart Zuid-Afrika staakt, Bush en Jeltsin onthoofden een serie kernkoppen, prins Charles en Lady Di zijn niet gelukkig, maar zelfs de vetste koppen over de teloorgang van het koninklijk paar van de eeuw verbleken bij wat een na tie nog tot natie maakt: de strijd om de voetbaleer. Veer tig miljoen Afrikanen zijn de hongerdood nabij, maar de verkoop van EK-gebak slaat alle records. De bakkers komen vandaag handen te kort. Oranje tom- poucen en oranjetaarten zijn toegevoegd aan het assorti ment van EK-gebak waarmee hij/zij in de afgelopen dagen al leuke omzetten bereikten. Ex clusief gebak, dat smaakt naar voetbal. Een flinke portie kleurstof erbij, en de oranje bloedlichaampjes jagen door het lichaam op het moment dat Marco van Basten zijn zoveel ste duel uitvecht met Jürgen Kohier. Lintjes Auto's rijden weer met oranje lintjes, in ziekenhuizen wordt gevochten om een toestel bo ven het bed. Arme bestuurders en andere mensen die beroeps halve vanavond een vergade ring moeten bezoeken. Geen collega-bestuurder die hun smoes zal geloven, als hun ze tel onbezet blijft. Donderdag 18 juni, D-day in Nederland en Zweden. De vergelijking is even triviaal als onsmakelijk, maar de grasmat van het Ulle- vistadion in Gothenburg lijkt vandaag een niet minder be langrijk slagveld dan het strand van de Normandische kusten waarop 48 jaar geleden de vrijheid werd bevochten. Altijd weer die oorlog. Prof. dr. Anne van der Meiden, hoogle raar public relations aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, wordt er gek van. Een groot voetballiefhebber, iemand ook die de oorlog aan den lijve heeft meegemaakt. Maar het is juist niet zijn gene ratie die een leuk spelletje ver giftigt met irrationele elemen ten. Vóór de jaren zeventig speelden de anti-Duitse senti menten nauwelijks een rol in de voetbalwedstrijden tussen Nederland en Duitsland. Opbloei De opbloei van de anti-Duitse gezindheid, die pas goed op gang kwam na de verloren WK-finale in 1974, grenst vol gens hem „aan de absolute waanzin". „De Duitse jongens op het veld hebben toch niets te maken met de Tweede We reldoorlog. Een ordinaire sim plificatie", concludeert Van der Meiden. Het is 'volstrekt belachelijk' wat gebeurt, en het zijn de media die in de ogen van de communicatiewe tenschapper boter op het hoofd hebben. Het nationale sportgeweten Mart Smeets heeft in het EK-journaal beide benen weer op de grond. Voet bal blijft een spel, nietwaar? Maar het was wel Smeets die twee jaar geleden -bij de WK- strijd tussen Nederland en Duitsland- een unheimische sfeer opriep in de straat in Kerkrade, op de grens van bei de landen. Daar zou het knok ken worden. Toch hoopt Van der Meiden dat dezelfde media eens kei hard uithalen naar de troebele atmosfeer waarin de voetbal confrontatie wordt getrokken. Het zijn de toegevoegde senti- Ik wil het Hamburg- gevoel door BERT JANSMA Echt, ik had me voorgenomen een dag helemaal niet aan voetbal te denken. Genoeg andere dingen op de wereld. Ik moest tenslotte nog een rubriek schrijven, een interview uitwerken, nieuwe films zien, verjaarscadeautjes kopen voor kleindochter en echtgenote. Géén voetbal dus. Dacht ik. Nou, probeer dat maar 's in dit land. Onmogelijk. Het Nederland-Duitsland-gevoel druipt door alle kieren van de samenleving. Geen ontkomen aan. Voetbalhaters moeten een vreselijke tijd doormaken dezer dagen. Je wilt niet denken aan die beruchte sentimenten rond de wedstrijd tegen onze oosterburen, maar loop zo'n dag voorde wedstrijd maar 's door de stad. Een afgeluisterd straatgesprek over de afgekeurde 'goal' van Van Basten. Even bij Ristorante Roma binnen voor een kookadvies: we praten over voetbal. Ik ga een boekwinkel binnen en krantekoppen grijnzen me toe: 'Nederland in netelig parket'. 'Michael Schulz hat keine Angst vor Gullitt'. In café De Bok worden fotootjes van het Duitse elftal opgehangen op het dartboard. Daar moeten straks de pijltjes dus in. Het lijkt wel voodoo. Ik wil niet, maar ik moet wel: Een onzichtbare hand dwingt me tóch die Duitse krant te kopen. 'Keine Superstars' zegt het artikel honend. Het vertelt hoe Gullitt in de bus via de autotelefoon z'n vriendin in Milaan belt en een lacherig gesprek heeft. Michels zegt in het Duits: „Es ist ein wichtiges Spiel und es bleibt ein wichtiges Spiel". Je hoort z'n stem door de pagina's van de Westdeutsche Allgemeine heenbassen. De krant schrijft verder: „De Nederlanders doen koel. Ongeïnteresseerd, vrolijk. Anderen, vooral de Duitsers, mogen niet weten hoe geschokt de huizenhoge favoriet en titelverdediger is na de wedstrijd tegen het GOS. Na de gelukkig winst op Schotland...." WadaatZijn ze nu helemaal gek daar bij de Westdeutsche Allgemeine? Wie heeft geluk gehad tegen de SchottenZij toch? Of ik wil of niet, die Duitse journalist brengt me definitief op het oorlogspad. Engeland en Frankrijk uitgeschakeld? Het doet me niets. Ik wil Nederland-Duitsland! Ik wil het Hamburg-gevoel! Het door blessures geteisterde Duitsland lijkt alle krachten te verza melen om het cruciale duel tegen Nederland goed te besluiten. Tij dens de training kon dit tafereeltje worden vastgelegd: de oud-ge- diende en coach Berti Vogts (boven) stoeit met oud-doelman Sepp Maier. FOTO: AP menten die de agressie oproe pen. Het Nederlands elftal ver tegenwoordigt in de ogen van oranjegek Nederland veel meer dan het spelletje dat elf mensen op de grasmat leggen. Voetbal is bijna oorlog, voor dezelfde mensen die een dag later vakantie vieren of handel drijven in Duitsland. Hoezo schizofreen? Nog leuk Vroeger, knipoogt Van der Meiden, was voetbal nog leuk. Schreven de kranten ook veel meer over techniek en strate gie. Echte voetbaldeskundi gen en liefhebbers bestonden nog. En nu? Nu is de blessure van een voetballer hèt grote nieuws. Of neem het NRC Handelsblad, schampert hij. Een kwaliteitskrant, zegt men. „De krant drukte deze week het aantal balcontacten in een wedstrijd uit in indrukwek kende staafdiagrammen. Bal contacten, staafdiagrammen. Zijn wij nu helemaal gek aan het worden?" Kaartjes De KNVB heeft slechts de beschikking over 2500 kaarten indien het Nederlands elftal doordringt tot de halve finale. Ook voor de eventuele finale zijn maar 2500 toegangsbewijzen beschikbaar. Jan Masman, bestuurslid van de KNVB en belast met veilig heidszaken, noemt dat magere aantal zorgelijk. „Dat is natuur lijk absoluut ontoereikend. Alle halve finalisten hebben eenzelf de quotum toegewezen gekregen". Verhuizen Enkele honderden Nederlandse voetbalsupporters hebben de Krono-camping even buiten Göteborg moeten verlaten. Dat ge beurde op last van de Zweedse politie. De Oranjefans hebben nu onderdak gevonden op de speciaal voor de Nederlanders inge richte camping aan de andere kant van stad. De Krono-camping was bestemd voor Schotse en Duitse supporters. Incidenten ble ven uit. De Nederlandse supporters toonden begrip voor de Zweedse voorzorgsmaatregel. Manke Nelis Bij de training van Oranje in Varberg is het tegenwoordig druk ker dan bij menige wedstrijd in de eerste divisie. Gisteren om zoomden weer vele honderden vakantie-vierende fans het sta dionnetje Paksbergvallen in Varberg. De aanhangers, naar ver luidt zijn er vandaag ruim 15.000, oftewel de halve capaciteit van Ullevi, dossen zich zelfs voor de training uit in schreeuwde knal- Oranje pakken, pruiken enzovoorts. Sommigen hebben zelfs een geluidswagen meegebracht. De inwoners van Varberg kijken dan ook dagelijks op van het geluid van Manke Nelis, Tante Leen, André Hazes en andere zangers van het vaderlandse le venslied. Historie Nederland-Duitsland 24-04-1910 16-10-191 0 24-03-1912 17-11-191 2 05-04-191 4 10-05-192 3 21-04-1924 29-03-1925 18-04-192 6 31-10-1926 20-11-192 7 26-04-1931 04-12-1932 17-02-1935 31-01-1937 16-11-195 5 14-03-1956 06-06-195 6 03-04-1957 21-10-195 9 23-03-196 6 07-07-1974 17-05-197 5 18-06-197 8 20-12-197 8 14-06-1980 11-10-198 0 14-05-1986 21-06-198 8 19-10-198 8 26-04-1989 24-06-199 0 Nederland-Duitsland 4-2 Duitsland-Nederland 1-2 Nederland-Duitsland 5-5 Duitsland-Nederland 2-3 Nederland-Duitsland 4-4 Duitsland-Nederland 0-0 Nederland-Duitsland 0-1 Nederland-Duitsland 2-1 Duitsland-Nederland 4-2 Nederland-Duitsland 2-3 Duitsland-Nederland 2-2 Nederland-Duitsland 1 Duitsland-Nederland Nederland-Duitsland 2 Duitsland-Nederland 2 Saarland-Nederland Bondsrepubliek-Nederland Nederland-Saarland Nederland-Bondsrepubliek Bondsrepubliek-Nederland Nederland-Bondsrepubliek Bondsrepubliek-Nederland Bondsrepubliek-Nederland Nederland-Bondsrepubliek Bondsrepubliek-Nederland 3 Nederland-Bondsrepubliek 2 Nederland-Bondsrepubliek 1 Bondsrepubliek-Nederland 3-d Bondsrepubliek-Nederland 1 Bondsrepubliek-Nederland' Nederland-Bondsrepubliek 1 Nederland-Bondsrepubliek 1-4J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13