Noordwij kerhout aagt tuinbouwers nnodig op kosten' Raadhuis omgewerkt tot dagverblijf Woutershof DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 Herziening streekplan Zuid-Holland West REGIOJOURNAAL Gemeentelijke belastingen fors omhoog in Z-Holland lidtaQotvuirA DONDERDAG 18 JUNI 1992 leterwoudse missie ;rft donateurs TERWOUDE - De Zoeterwoudse werkgroep missie itwikkeling gaat donateurs werven. Gebleken is na- jk dat mensen op die manier de activiteiten van de cgroep willen steunen. Tijdens de braderie op 23 en 24 aan het Watertje brengt de werkgroep het nieuwe ini- ef voor het eerst onder de aandacht. De werkgroep sie en ontwikkeling is vooral bekend van de jaarlijkse lieveiling. Met de opbrengst van de veiling, andere ac- die gehouden worden en nu dan de donateursgelden jen 16 missiegebieden gesteund. De uit Zoeterwoude mstige missionarissen en ontwikkelings-werkers angen op deze manier al zo'n 17 jaar financiële steun bet thuisfront. Na het overlijden van een missionaris iteert de werkgroep het betreffende gebied zodat de iciele steun toch gewaarborgd blijft. Voor meer infor- e kunnen belangstellenden contact opnemen met de zitter van de werkgroep mevrouw Annie Borst-Mooij- tel. 01715-3283. Schoolbesturen Leiderdorp zoeken vorm van samenwerking LEIDERDORP - De Vereniging van Protes tants-Christelijke Onderwijs en de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiderdorp onderzoe ken momenteel hoe zij kunnen gaan samenwer ken. De toenadering heeft te maken met de fu sie van kleine scholen en een versterking van de bestuursorganisatie. De besprekingen hebben tot doel tot de vor ming van één schoolbestuur te komen. Onder dit bestuur vallen vier protestants-christelijke scholen, drie voor het RK-onderwijs en een school op interconfessionele basis. Laatstge noemde school Zal tot stand worden gebracht door een fusie van de kleinste scholen van bei de instellingen. De twee besturen verwachten, na overleg met de achterban, in september een definitief standpunt in de publicititeit te bren gen. Vervuilde grond Beukenlaan moet gereinigd worden JACOBSWOUDE De zwaar veront reinigde grond van het voormalig ter rein van Van Wieringen aan de Beu kenlaan in Jacobswoude zal voor 100 procent gesaneerd moeten worden, tot die conclusie kwam gisteravond de commissie openbare werken. Tijdens deze vergadering kwamen ook enige bewoners van aangrenzende woningen aan het woord. Zij vrezen dat ook de grond onder hun woningen vervuild is. Volgens de gemeente zou in een des tijds gedempte sloot voor huisnummer 39 tot 45 ook mogelijk verontreinigde grond zitten. Een ambtenaar van de ge meente verklaarde dat in sloten in de omgeving kwalijke materialen zijn ge vonden. De bewoners willen in ieder geval onderzoek in hun tuinen. De grond is vervuild met DDT en carbo- leum. J. van Dam (WD) wilde dat wet houder R. Thunissen (PvdA/Gemeen tebelangen) gaat proberen om subsidie los te krijgen voor de saneringskosten. Deze gaf de toezegging dat te zullen proberen. De wethouder zag geen ver- haalsmogelijkheden, de gemeente heeft al gesproken met tuinder van Wieringen. G. Achterveld (CDA) stelde dat de grond wel ter plaatse kan wor den gereinigd, maar wethouder Thu nissen sprak dat tegen. F. Hagenaars (Politiek 90) was kwaad, omdat de ver vuiler ook in dit geval niet betaalt. Het college heeft besloten de raad voor te stellen de grond af te voeren. Cees Vernooy wint ronde LEIMUIDEN Brandweerman Cees Vernooy, dit jaar win naar van de wereld- spelen voor brand weerlieden, heeft gis teravond tijdens de feestweek in de plaat selijk ronde van Lei- muiden getoond de snelste te zijn. Na een spannende wedstrijd won hij voor Ron van Wieringen en Chris Heyer uit Leimuiden, Frans Vermeulen uit Jacobswoude en Thijs Mooren uit Hoogma- de. Aarlanderveen krijgt nieuwe brandweerwagen AARLANDERVEEN - De brandweergroep van Aarlanderveen krijgt maandagavond een nieu we brandweerwagen. Burgemeester M. Paats zal op het terrein van de firma Blom aan de bevel voerder van de Aarlanderveense groep W. Hij- man de sleutels officieel overhandigen. Voordat deze overhandiging een feit is, wordt er een overzicht gegeven van brandweermateriaal van 1900 tot 1992. Zo is er een handbrandspuit uit 1900, die nog dienst heeft gedaan in de gemeen te Aarlanderveen. Ook is er een oude brandspuit uit 1913, die nadat hij vervangen werd door een moderne brandspuit, nog jarenlang dienst heeft gedaan als bedrijfsbrandspuit bij de firma C. van 't Riet. Naast oud, is ook nieuw materiaal te zien. Na de overdracht gaat men in optocht naar het onderkomen van de brandweer aan de Sta tionsweg waar de nieuwe brandweerwagen voor iedereen is te bezichtigen. NS K0LDENH0F ORDWIJKERHOUT )e gemeente Noordwij- ïout jaagt de binnen gemeentegrenzen stigde tuinders onno- op kosten. Men dwingt ïkers een dure hinder- /ergunning aan te vra- terwijl deze binnen- overbodig is, omdat selfde geregeld wordt een AMVB (Algeme- Maatregel Van Be- ir) die op dit moment emaak is. verwijt de Noordwijker- se kweker K. Heemskerk naam- en plaatsgenoot, uwethouder P. Heems- De Hinderwetvergun- en zijn overigens al een eeuw verplicht. In de tijk blijken echter een aantal gemeenten de gelicht te hebben met verplichting. Zozeer zelfs ie vorige milieuminister, jpels, geld ter beschik- heeft gesteld -de zoge- lo ide BUGM-gelden (Be is lijke Uitvoering Gemeen- e Milieuwetgeving) 1 [emeenten die ervoor zor- t /oor 1995 alle binnen hun I, sentegrenzen gevestigde n ijven van de vereiste ver- ïing te voorzien. Daar- zijn er echter al sinds AMVB's voor de bedekte v ibedekte teelt in de maak jJ etzelfde doel beogen. Via si neldingsplicht zouden be- ii«en aan de gewenste mi- ;isen moeten voldoen. Al- voor de zwaardere geval len zou dan nog een Hinder wetvergunning verplicht zijn. Volgens insiders zou de eerste AMVB - die voor de onbedek te teelt - al voor advies bij de Raad van State liggen en der halve nog dit jaar of begin vol gend jaar van kracht kunnen worden. Terughoudend Volgens kweker Heemskerk hebben een aantal gemeenten, zoals Hillegom, Lisse en Bos koop, zich daarom veel terug houdender ten opzichte van te lers opgesteld dan Noordwij- kerhout. Men heeft er daar voor gekozen eerst andere be drijfstakken aan te pakken en pas volgend jaar de zwaardere gevallen uit de landbouw. De Noordwijkerhouter schat dat op die martier tweederde van de telers gevrijwaard zou kun nen worden van de verplich ting een kostbare vergunning aan te vragen. Noordwijker- hout zou alleen maar door drukken vanwege de leges - drie- tot vierduizend gulden per geval - die de hele opera tie voor de gemeente zou op brengen. „Er zijn zo'n driehon derd tuinders in Noordwijker- hout dus dat kan aardig oplo pen. Bovendien voelt de ge meente er natuurlijk niets voor de BUGM-gelden mis te lopen", aldus de verklaring van Heemskerk. Tijdnood Een woordvoerder van de afde ling milieu wethouder Heemskerk is momenteel in Zweden is het met eens met de visie van de bollenkweker. „Er zijn in Noordwijkerhout relatief veel agrarische bedrij ven. We kunnen wel zeggen we doen eerst de garages en fa brieken, maar dan lopen we het risico wanneer die AMVB's uitblijven dat we in tijdnood komen en 1995 niet halen", legt hij de positie van de ge meente uit. Hij bestrijdt overi gens dat de leges zo hoog is als K. Heemskerk stelt. „Sommi gen zijn minder dan duizend gulden kwijt en slechts bij hoge uitzondering stijgen de kosten boven de tweeduizend gulden", rekent hij voor. Laks Heemskerk verwijt ook de standsorganisaties laksheid in de kwestie. „Dit kost ons alle maal weer handenvol geld, tijd en energie. Het lijkt wel of de tuinbouw weg moet uit het westen. Het Hoogheemraad schap heeft ook al een lozings vergunningsplicht aangekon digd die ons 1300 gulden gaat kosten. Bijna eenderde van de tuinders hier moet vechten om het hoofd boven water te hou den. Dit soort maatregelen kunnen dan de de nekslag zijn". Het Landbouwschap is het ten dele eens met de kri tiek. „Het zou inderdaad beter zijn indien gemeenten een prioriteitenlijstje zouden op stellen en de tuinbouwers, ze ker de ogenschijnlijk lichtere gevallen, daarop onderaan zouden plaatsen. Maar een uit spraak van de Raad van State naar aanleiding van een door ons aangespannen procedure heeft uitgewezen dat het be voegde gezag (de gemeenten - red) erop moet toezien dat de (Hinder-)wet wordt uitge voerd. Men heeft dus uiteinde lijk geen keus", aldus het Landbouwschap. Wethouder opent milieucorner staan alleen containers voor glas en papier De containers zijn door kleur goed herkenbaar: de glasbak is groen, de papierbak oranje, de blikbak blauw en de textielbak geel Het inzamelen van textiel en blik Wethouder mevrouw J. Veldstra van Milieu opende gisteren in sa- is nieuw in Leiderdorp. Het aantal glas- en papierbakken is aanzien- menwerking met Max Milieu en leerlingen van de groepen vijf en zes lijk uitgebreid. Met de invoering van milieucorners zet Leiderdorp van de de Julianaschool één van de 30 nieuwe milieucorners in Lei- weer een stap op weg naar de volledig gescheiden inzameling van derdorp. Het ging om de „maxi-corner" tegenover het gemeentehuis afval. Het groente-, fruit- en tuinafval wordt al vanaf maart vorig jaar aan de Statendaalder. Er zijn drie soorten milieucorners. In de maxi- gescheiden opgehaald. Voor klein chemisch afval komt de chemo- corners staan containers voor glas, papier, blik en textiel. In de midi- kar nu twee keer per maand naar Leiderdorp. In de nabije toekomst corners staan containers voor glas, papier en blik. In de mini-corners krijgt elk huishouden een chemobox thuis. foto: wim van noort Onderzoek fusie Alphense scholen ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen aan den Rijn streeft naar een fusie tus sen scholengemeenschap Al- banianae en de Koningin Juli anaschool per 1 augustus 1994. Om stagnatie in de besluitvor ming te voorkomen, willen burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn alle knelpunten die een eventuele fusie belemmeren, nader wor den onderzocht. Beide bestu ren van de scholen zijn ver zocht een intentieverklaring te tekenen waarin dit onderzoek nader wordt geregeld. Op kor te termijn wordt een aantal werkgroepen geformeerd om het onderzoek te doen. Over een eventuele fusie tussen de beide scholen wordt al enige tijd gediscussieerd. Voordelen van de fusie zijn de ontwikke ling van brede scholenge meenschappen en verbreding van het onderwijsaanbod. De meerderheid van het perso neel van het Albanianae is geen voorstander van een fu- Inbraak in café HAZERSWOUDE-RIJNDIJK In een café aan de Da Costa- singel in Hazerswoude-Rijn- dijk is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De inbrekers kwamen het café binnen door de voordeur open te breken. In het pand werden diverse vernielingen aange richt zoals aan de kassa en de gokautomaten. Vermist wor den rookwaren, een stereo-in stallatie, geld, en cd's. Gehandicapten Leiderdorp lopen een miljoen mis LEIDERDORP - De Stichting Woonvoorzieningen Gehandi capten Leiderdorp komt niet in aanmerking voor 9,5 ton aan subsidie van de provincie. Ge deputeerde J. Pool heeft beslo ten dit bedrag toe te kennen aan de Stichting Dag Activitei ten Centra (DAC) in Scheve- ningen, die zo aangepaste huisvesting kan bouwen voor twaalf lichamelijk gehandicap ten. Het geld wordt jaarlijks be schikbaar gesteld door het mi nisterie van WVC voor voorzie ningen voor zowel lichamelijk als verstandelijk gehandicap ten. Naast Scheveningen en Leiderdorp was Humanitas in Rotterdam een kandidaat voor een financiële bijdrage. GS vinden dat DAC de ondersteu ning verdient omdat er in de regio Midden-Holland geen aangepaste huisvesting is voor mensen met een meervoudige handicap. ouw bedreigd t keukenmes nj)ERDORP - Een 46-jari- ouw uit Leiderdorp is gis- iddag op de Laan van Ou- nzorg in Leiderdorp door acjman met een keukenmes 9! eigd. De vrouw zag de ijk 'levenloos' liggen op een Nl zeldje en waarschuwde de J,( ie. Nadat de politie was ge- n, eerd bleek dat er niets aan j, and was met de man. Na >e ek van de politie dreigde d< e vrouw in aanwezigheid B,lhaar zoontje met een mes. jMtwee raakten behoorlijk 2 stuur. De man is aange- ia len en heeft een proces- oajaal gekregen. jxi gestolen a!HEN AAN DEN RIJN - es' lit de Hooftstraat in Al- ei is vannacht rond half 15 een compete taxi gestolen. g1 ïauffeur was rond dat tijd- 10, [evraagd een passagier in >ar in de Hooftstraat op te 11. Toen de chauffeur ech- it'/eer naar buiten liep, zag at zijn voertuig was ver- (X len. Een intensieve speur- le door zowel agenten als n4ga's van de taxichauffeur niets opgeleverd. In Al- i werd al eens eerder een ot gestolen, maar die werd le le honderden meters ver- 7> aalweergevonden, atv ilp gestolen 18 KENBURG - Op de Voor- n!terweg in Valkenburg is lacht een personenauto ',ai alen van het type Jeep. De gi was voorzien van een Bel- hi kenteken. De auto is ver- :in delijk weggenomen door nslaan van een zijraam. b derdorpse troep krijgt d Anjerfonds leDERDORP - De Leider- n se Omroep Stichting heeft 'i, et Anjerfonds een subsi- an bijna 4.000 gulden ge- js en. Dit geld zal worden ge riskt voor de aanschaf van id dsapparatuur. De omroep inaf 1 januari 24 uur in de op de 106.1 FM en bin- ort ook op de 103.8 van -eiderdorpse kabelnet. i foto: wim van noort De gehandicapten voelen zich thuis in het voormalige raadhuis. DEN HAAG - Het streek plan Zuid-Holland West wordt gedeeltelijk her zien. Dat hebben Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland besloten. In de herziening wordt een aan tal beslissingen op het ge bied van de ruimtelijke or dening voor de periode tot 2000 vastgelegd. Er zijn namelijk ontwikkelingen en er zijn besluiten geno men, die afwijken van het huidige streekplan. Het ruimtelijk beleid in het streekplan is erop gericht de verstedelijking te concentre ren, open ruimte veilig te stel len en landelijke en stedelijke gebieden nadrukkelijk van el kaar te scheiden. Dit betekent dat het stedelijke gebied een deel van de woningbehoefte uit de omringende landelijke regio moet opvangen. De woningbehoefte in het streekplangebied is sterk toe genomen, vooral als gevolg van de immigratie. De woning bouwprogramma's uit het streekplan zijn in deze herzie ning daarom aangepast aan de nieuwe prognoses. Voor het Westland, Oostland en de Bollenstreek geldt dat het beleid wordt aangepast zo dat er nu maximaal gebouwd kan worden voor de gehele ei gen behoefte. Dit geldt niet voor het buffergebied tussen Leiden en de Haagse regio. Hier blijft het beleid gericht op het streven naar een vertreko- verschot. In de nota Verstedelijking Zuidvleugel Randstad is voor het Tussengebied (het gebied tussen Den Haag en Rotter dam) voor de periode 2000- 2015 een integrale herinrich ting voorgesteld. Om hiervoor de mogelijkheden niet te veel in te perken hebben GS beslo ten nieuwe vestigingen van glastuinbouwbedrijven in be ginsel te beperken tot het ge bied 'Noukoop' bij Nootdorp en ten oosten van de 'Berkelse Boog'. Het ontwerp-streekplan komt op 24 juni aan de orde in de sta tencommissie ruimtelijke or dening en volkshuisvesting. GS streven ernaar dat het vast gestelde plan vanaf 31 augus tus op alle betrokken gemeen tehuizen ter visie kan worden gelegd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het voormalige gemeentehuis van Koude kerk aan de Rijn is sinds half mei in gebruik als dagverblijf voor volwas sen verstandelijk gehan dicapten. Het dagcentrum Woutershof in Alphen aan den Rijn heeft het raad huis voor de duur van twee jaar gehuurd van de gemeente Rijneveld als dependence. Woutershof is een van de veer tien dagcentra die in regio West Zuid-Holland door de Stichting Dagverblijven Gees telijke Gehandicapten wordt beheerd. Volgens het hoofd van de dagcentra Alphen, Jan- nie Koster-van Leeuwen, was uitbreiding noodzakelijk van wege een lange wachtlijst van verstandelijk gehandicapten uit de Rijnstreek. In Koude kerk kunnen nu ruim 20 be zoekers terecht. Irma Minjon, plaatselijk hoofd, stelt dat voor een aantal van de huidige bezoekers deze nieuwe dependence ook een uitkomst is omdat zij het tem po van de sociale werkplaats niet konden bijbenen, terwijl zij nu in hun eigen tempo kun nen werken. De bezoekers zelf zijn zeer tevreden over het hui dige pand. Op een paar lampen na (de kroonluchters uit de raadszaal zijn verwijderd) is de inrichting klaar. Er is flink ge verfd en gesausd, de vloeren werden voorzien van linoleum en het keukentje werd uitge breid. Op de begane grond, waar vroeger de loketten wa ren, sorteren nu zestien bezoe kers hobbymaterialen en pak ken dit in. Op de eerste verdieping zijn de burgemeesterskamer en de raadzaal tot kantine omge doopt; hier wordt, door vier van de bezoekers zelf, de kof- fie-pauze en broodmaaltijd verzorgd. Op zolder, waar nog een laatste restant gemeente lijke archiefdozen staat, is een kamertje voor de fysiothera peut en logopedist en een vijf tal bezoekers leert daar houten speelgoed zoals puzzels en poppeledikantjes, te maken. Koster en Minjon zijn vooral verheugd over het 'dorpska rakter' van het raadhuis en de omgeving. Het feit dat win kels, sporthal en zwembad op loopafstand liggen helpt de be zoekers bij het zo zelfstandig mogelijk functioneren. De be volking heeft tot nu toe heel 'open' gereageerd volgens Koster. Na de officiële opening in september zal voor de Kou- dekerkse inwoners een open dag worden georganiseerd. Europees-parlementariër Sonneveld geeft spreekbeurt STOMPWIJK - J.Sonneveld, lid van de CDA-fractie van het Eu ropees Parlement, spreekt dinsdag in het Dorpshuis van Stomp- wijk voor de CDA-afdeling Leidschendam-Stompwijk. Sonne veld heeft het over de consequenties van de omwentelingen in het Oostblok. Hardrock De Zweedse hardrockforma- tie Entombed doet morgen avond het Katwijkse jonge rencentrum SCUM aan. En tombed komt uit Stockholm en werd in 1987 opgericht. En tombed heeft de afgelopen jaar opgetreden in heel Noord- en West-Europa. In het voorprogramma staat Disharmonie Orchestra uit Oostenrijk. De hardrocka- vond aan de Noordduinseweg begint om acht uur. Symfonieorkest Het Symfonieorkest en het Jeugdsymfonieorkest Bloem bollenstreek geven zaterdag een concert in het Congrescen trum Leeuwenhorst in Noord wijkerhout. Op het program ma staan werken van onder meer Fauré, Grieg, Mozart en Brahms. Het concert begint om kwart over acht. De toe gangsprijs bedraagt 7,50. Houders van CJP en Pas 65 betalen vijf gulden. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen gratis naar binnen. Scouting Scouting Bollenstreek houdt zaterdag op het schoolplein van de Schapendel en Vliet- boetschool in Noordwijk een bever-doe-dag. Ongeveer ze ventig kinderen van vijf tot en met zeven jaar uit Noord- wijk, Voorhout, Sassenheim en Lisse doen aan dit spel mee. Op het schoolplein is er ruimte voor steltlopen, blik- gooien, zaklopen en hoepelen. De bever-doe-dag aan de Stakman Bossestraat begint om twee uur. Country De McVille Countryband treedt zaterdag op in De Schelft in Noordwijkerhout. De Limburgse countryforma- tie bestaat sinds 1984 en stond de afgelopen jaren op diverse podia in Nederland, België en Duitsland. Het concert aan de Maandagsewetering begint om negen uur. Bezoekers beta len 12,50 voor een entreek- aart. Bazar Het bejaardentehuis Huize Salem in Katwijk houdt za terdag een bazar. Rond Salem aan de Duindoornlaan is er op een nog nader te bepalen tijd een optreden van het kin derkoor De Lenteklokjes. urn In het centrum van Katwijk promoot muziekvereniging UNI de gehele dag zichzelf, terwijl er vanaf twee uur mu ziek is met medewerking van The Real Dixie Men Band en Unie-Katwijk. Markt Op het Castellumplein in Val kenburg is een verenigings- markt. De opbrengsten van alle activiteiten zijn voor het bejaardentehuis. De bazar is van tien tot vijf uur. De Gruyter In het Bavomuseum in Noordwijkerhout is zater dag en zondag materiaal uit de Gruytercollectie te zien. Zo hangen er foto's met afbeel dingen van fabrieken en pui en van de Gruyter uit de jaren vijftig, wordt er een video's gedraaid en liggen er honder den etiketten en verpakkin gen ïn de vitrines. Het ligt in de bedoeling in dit weekeinde een vereniging op te richten van Vrieden van de Gruyter. Het museum aan de Lange- velderweg is op beide dagen geopend van tien tot vier uur. Poppentheater Poppentheater Wellus Nietus brengt zondag voor het eerst haar nieuwe voorstelling 'Hebbeding' in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan 4 in Voorschoten. De voor stelling is geschikt voor kinde ren van 6 tot en met 10 jaar. Informatie: tel. 071-618361. DEN HAAG - Bijna de helft van de gemeenten in Zuid- Holland, 43 van de 95, hebben problemen met het sluitend krijgen van de begroting. Vo rig jaar waren dat er 42. Veel gemeenten hebben daarom flink moeten bezuinigen en hebben hun belasting-inkom sten fors verhoogd. Dit blijkt uit de brochure 'Zuidhollandse gemeenten gemeten', die de provincie heeft uitgebracht. Dit jaar heeft het rijk 57 mil joen gulden gekort op de alge mene uitkering aan Zuidhol landse gemeenten. Naast be zuinigingen voerden de ge meenten forse belastingverho gingen in. Ten opzichte van 1991 waren in 1992 de gemid delde opbrengsten van reini gingsheffingen 30 procent ho ger, van rioolrechten 9 pro cent, van onroerend-goedbe- lastingen voor gebruikers 12 procent en die voor eigenaren 8 procent. Deze belastingver hogingen verschillen per ge- meentre aanzienlijk. De op brengsten van reinigingshef fingen en rioolrechten stijgen bij de kleinste gemeenten ge middeld meer dan bij de groot ste. Voor de onroerend-goed- belastingen is dat precies an dersom. Niet alleen grote gemeenten hebben te kampen met begro tingstekorten, ook kleinere ge meenten raken hoe langer hoe meer in de knel. Een deel van deze gemeenten kan de begro tingstekorten over de afgelo pen jaren nog dekken uit de re serves, maar voor enkele ge meenten stijgt het water tot de lippen en is financiële steun van het rijk onvermijdelijk. Gedeputeerde Staten zijn met de gemeenten Den Haag, Rijnsburg, Ouderkerk en Spij- kenisse in overleg om uit de fi nanciële malaise te komen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11